78394
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - gupa (93.92.52.23) --- 3. 3. 2018
Re: mrazy
To je relativní, promne je důležité zateplit víko. Silně zateplené úly se mne sice líbí, ale z logistického problému jsem ještě nevyřešil jak s těmi 10cm styroduru manipulovat a jak hlavně ochránit před hryzci a ptáky nástavky a hlavně dna aby to při rozpočtu na cca stovky včelstev byla únosná položka v nákladech provozu.
Takže k teplotě, vem si bezkontaktní teploměr a zkus co dělá např slunce s tmavou stěnou materiálu. Pokud někdo má tmavý tenkostěnný úl, tmavý odstín, tak mohu dokázat, že např. dnes byl dopad sluneční energie okolo 700W na m2 po dobu cca 4,5 hodiny. No a nyní si to přeber a přepočítej na stěnu úlu. Kčemu to je dobrý, podle mne k mírnému rozvolnění a pohybu velmi semknutého chomáče. Pohyb je dobrý kvůli přepravkyním potravy - krmičkám zimního chomáče co pobíhají a krmí chomáč a těsné přítomnosti doléhajících zásob. Potom k ucelenému a velmi málo plodující matce a nakonec k malému plodovému tělěsu protože nyní opravdu ještě není potřeba aby byly velké plochy plodu jak v silně zatepleném úlu.Tam jde často o záměr mít hodně dělnic v brzkou dobu i přes ztráty tepla a zásob. Což často vrcholí časným rojem - RJ v době těsně před snůškou pokud se včelstvo v pořádku a pravidelně vyprazdňuje.
Takže vklidu, moc se kvůli úplavici ve vřelách nevrtat, i vtěch některých železných mých úlech co mám (36 včelstev) z 3mm plechu jsou včely v těchto mrazech v suchu a nalepený na 8cm zatepleném víku zespodu jak placka stejně jako v tenkostenných dřevěnných._gp_
.......
PavelA (31.30.59.189) --- 3. 3. 2018
mrazy
Dneska jsem kontroloval včelky po mrazech/bylo tu i minus 21°C/,dnes ráno asi -15.
V úlech na stinné straně námraza,včelky,jak to vypadá, s mrazama neměly problém.
Mám zateplený úly,kdybych měl tenkostěnný tak nevim nevim...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71367
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 3. 2018
Re: mrazy
"Dneska jsem kontroloval včelky po mrazech/bylo tu i minus 21°C/,dnes ráno asi -15.
V úlech na stinné straně námraza,včelky,jak to vypadá, s mrazama neměly problém.
Mám zateplený úly,kdybych měl tenkostěnný tak nevim nevim..."
-------------
Pokud jsou kvalitní tmavší plásty, kvalitní zimní včely a kvalitně uložené zásoby a je jich dostatek, je už samotný zimní chumáč odolný i velmi silným mrazům. Podle mne se izolace vytvořená plásty a samotným zimním chumáčem může počítat jako izolace několika centimetrů dřeva. Tenkostěnné úly atd se potom projeví jenom vyšší spotřebou zásob.
Co je ale kritické, nesmí za mrazů docházet k průvanu přes sediště včel, například netěsným strůpkem nebo netěsností mezi strůpkem a nejhořejším nástavkem, nebo nástavky, kde včely sedí. Ale klidně může profukovat studený vzduch třeba česnem a klasickým drátěným dnem hned pod nástavkem, ve kterém zimní chumáč sedí.
Ostatně je tady paralela s přírodními dutinami, ve kterých včely zimovaly dříve. Včely ji třeba nedokázaly zastavit plásty celou, část byla volná, kde byla v zimě teplota úplně podobná venkovním mrazům. Nebo dutina byla příliš otevřená nebo s více protilehlými otvory či v zemi chodbami, kde profukovalo. Včely si pak na zimu sedly instinktivně spíš někde do rohu, kde neprofukovalo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71370
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu