78681
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (91.221.212.49) --- 9. 6. 2018
Re: Pozdni pylova
S oséváním polí jsou zádrhely.
Někteří včelaři mají pole, ale nemají vlastní traktor a výbavu na osev. A běhat co chvíli za zemědělcem až jede tam na hektar, tam zase 0,4 hektaru , za suché z nosa tam taky nepojede.
A měl jsem na poli na zkoušku svazenku, hořčici mezi obilí a řepou, ale přišla pak otázka jestli vynaložená práce a prostředky na tyto políčka za to stojí? A navíc můžete takto osévat pod nos jiným včelařům, zatímco vaše stanoviště je třeba 2 kilometry.
Půl hektaru svazenky kilometr v doletu nezaregistruju ve včelách, ověřeno, stejně krmím jako jindy.
V kombinaci s bramborami když už tradičně sázíte dobrá. Jinak dnes kdo by začal dělal podomácku brambory? Jen práce, skladování a bordel. A než je vyoráte, bez chemie sežere půlku výnosu mandelinka nebo sucho, nakonec je prodej brambor za směšnou cenu na každém rohu, tam supermarket, tam drago, tam polák s dodávkou za 5 korun. To soused si hodí v práci pár krát přesčas a ihned co se vrátí z egypta si rochní v bazénu a sleduje jak vy v tom hycu dřete a kopete do zetora že zas ta mrcha nejede.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71734
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 9. 6. 2018
Re: Pozdni pylova
"Bavili jsme se predevsim o pylu az nic nebude,my se toho nebojime,kazdy druhy starousedlik ma traktor nebo domamont do lesa na svazeni dreva.Zadarmo pochopitelne nejde nic,vsechno se musi necim zaplatit.Medem,pomoci na oplatku,nekdy i penezy.Bohuzel dnes je z nas konzumni spolecnost."
-----------------
Ono asi záleží, jaké je v okolí bydliště v tomto smyslu prostředí.
Já jsem popsal to moje, kde se JZD přeměnilo v mléčnou farmu a ta převzala pronájem většiny polí bývalého jZD vrácených jejich vlastníkům. Je tam snad desetina traktoristů a traktorů proti bývalému JZD a snad všichni dojíždějí kdesi odjinud a mně jsou neznámí. Takže zatímco v minulosti spousta mých dobrých známých z vesnice jezdila na traktoru a nebyl tak problém se k traktoru dostat, dneska bych musel nějakou práci traktorem asi oficiálně nakupovat za komerční cenu. Všichni moji známí traktoristi, starší buď šli do důchodu nebo se stali nezaměstnaní či bezdomovci a zemřeli, mladší si buď našli jinou práci nebo šli jezdit s traktory do fabriky do závodové dopravy a podobně.
a
Ovšem kdysi jsem zvažoval v tom smyslu pole divokých malin. Že bych jako kus pole, půl hektaru nebo hektar vyjmul z nájmu a zasázel tam divoké maliny vykopané z lesa. Kromě toho úvodního sázení by to potom nepotřebovalo prakticky žádný traktor nebo větší stroj. Jenom jednou za 3 5 let by se ty maliny potřebovaly zmladit, to by znamenalo to ve vhodnou dobu posekat třeba nějakým křovinořezem nebo vhodnou sekačkou, v nouzi i kosou a jinak by to akorát potřebovalo průběžně odstraňovat náletové dřeviny a ničit nežádoucí rostliny.
Ale potom jsem snížil počty včelstev a stáhl včely jen na zahradu a tak bych to nevytěžil.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71739
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 9. 6. 2018
Pámelník
Máte někdo zkušenosti s pámelníkem, jaký má přínos pro včely?
Uvažuji si na zahradu pořídit vizuální odstínění zahrady a baráku proti kolemjdoucím, protože za zahradou mám chodník, kde přes léto chodí hodně všelijakých turistů a jinak po celý rok dost místních.
A řada keřů či nějaký mírně stříhaný a udržovaný živý plot z pámelníku, aby z toho bylo i něco pro včely, je jedna z možností. kromě toho by se měl pámelník dát snadno množit (jesště jsem nezkoušel).
Podle teoretických údajů má mít pámelník vysokou produkci nektaru pro včely a i nějakého pylu a kvete hodně dlouho, přes celé léto až do podzimu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71740
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu