78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - Karel (194.138.39.55) --- 4. 8. 2006
Re: je gabon pro cloveka jedovaty?
Gabon určitě ne, protože to je dřevo hojně používané v interiérech, na sportovní nářadí atd. :-)
To, čím je napuštěn je jiná věc. Metodika říká že se má dát po vytočení medu, ale já bych to tak tragicky neviděl a risknul bych to. Přenášejí to včely ťapkáním po plástech, takže je otázka, jestli vytáčet med z plodiště, či z medníku, jestli je povětšině již zavíčkovaný či ne, a tady těžko říci co je lepší, protože po medu v nezavíčkovaných buňkách včely asi nešlapou.
Já osobně bych to risknul, pokud bych potřeboval med, nebo bych jej potřeboval dostat z plodiště (zimování).
I když před dvěmi lety byla u nás hurá akce s Gabonem, tak jsem již v srpnu nevytáčel (poblíž byl bob a včely nosily medovici) a raději dal hned Gabon, protože jsem chtěl hned léčit a nečekat s tím na konec září. Včely stejně jako jiné roky vyzimovaly na medovici (nikoli na melicitozním medu)+cukru v pohodě. Tohle mám odzkoušené pro nástavkový provoz. V klasice nevím jestli by na medovici nedoplatili.
Takže příště lépe číst návod:-) a nebo mít lepšího důvěrníka, pokud to rozdával bez návodu začínajícím.:-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17906
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 4. 8. 2006
Re: je gabon pro cloveka jedovaty?
Gabon obsahuje jako účinnnou látku některý pyrethroid, tuším acrinatrin. Tyto látky byly už od začátku vybírány jednak pro svoji velkou účinnost na roztoče a hmyz a jednak pro poměrně malou akutní toxicitu pro teplokrevné živočichy. Zároveň ale pyrethroidy a jejich rezidua, pokud je mi známo, zůstavají v lidském organismu v tukových tkáních velice dlouho a zatěžují ho. Z nyní zakázaných látek se podobně chová třeba DDT nebo polychlórované bifenyly i když ty se chovají v organismu mnohem agresívněji. Jak koncentrace těchto látek překročí nějakou mez, projeví se to ve zvýšení pravděpodobnosti nějakého onemocnění, rakoviny a podobně. Tento problém má nyní pravděpodobně ukrajinský prezident Juščenko po jeho neúspěšné otravě dioxinem. Nebo, je to asi dva roky, ministr Ambrozek a pár dalších potentátů si dalo změřit škodliviny v krvi a bylo pak dost propíráno v médiích, co všechno se v krevních vzorcích našlo. To je o tomtéž. Zkrátka nikdo se po požití takového medu neotráví, ale hlavně s příměsí vosku mohou konzumenti do sebe dostat nadlouho tyto látky. Já bych ten med včelám nechal, jaksi by se mi příčilo to někomu dát na jídlo. Vytočený med bych použil tak maximálně na medovinu, bílkoviny kvasinek do sebe dokáží ty škodliviny absorbovat a vzniklý kal se vyhazuje.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Kriz" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, August 04, 2006 10:16 AM Subject: je gabon pro cloveka jedovaty?
> Jsem zacinajici vcelar a omylem jem dal gabon do vcelstev ktere sem jeste > uplne nevytocil.Muzu tento med vytocit? neni uz jedovaty? Predem dekuji
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17909
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu