78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(2a00:1028:96c4:8366:d839:27d2:bccc:2b1b) --- 9. 4. 2022
výzva včelařům

https://www.vcelarisobe.cz/2021/11/vyzva-vsem-vcelarum/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
gupa (93.92.52.23) --- 9. 4. 2022
Re: výzva včelařům

>Pomozte běžet Alence v říši za zrcadlem (https://www.betterminds.cz/mm-13-efekt-cervene-kralovny) tak, aby chytrou zkratkou dohnala to, co za čtyřicet let ztratila.<

>Upřednostněte vitalitu před všemi chovatelskými znaky jako je mírnost, medonosnost, rozbíhavost, tmelení,…<

...
Efekt červené královny u včelařství neplatí, protože včela a včelstvo nestojí za zrdcadlem, protože je neustále v pohybu, migruje díky rojení a jen včelař je ten, který se snaží nějakou činností regulovat život včel.

Je otázkou jestli je včelař nebo držitel včel prozíravý a zná a praktikuje mechanismy známé jako válku genů, tz. u včelaření mechanismy které pomáhají selektovat správným směrem, nebo je mu v podstatě jedno že z "prosperujícího včelstva" udělá linii která je v dalších generacích matek chybových, protože se projeví nějaká nemoc např. zvápenatění která proroste lokálně do celé populace všech včelstev.

Proto více důvěřuji kontrolované genetice kterou opravdu by měla poskytovat velice dotovaná frakce chovatelů a množitelů včeích matek v ČSV.

Nemoc vychází často ze strádání. A z podmínek které panují okolo úlů.

Ten článek je v tomto ohledu úsměvný, protože obsahuje zvolání "nezachraňujte neduživá včelstva". Protože. Neduživost může potkat každý organismus sebevíc na pohled vitální.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75765


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 10. 4. 2022
Re: výzva včelařům

Ono asi takové výzvy čeřící zatím stojatou vodu jsou dnes potřebné.
Já jsem už dávno tvrdil, že včely u nás jsou přešlechtěné, že v dobrých podmínkách sice mohou dávat hodně medu, ale ve špatných podmínkách naopak koalbují a hynou.
Ale proklamované utrácení slabých včelstev je pasívní přístup, který podle mne neřeší problém. Aktivní přístup je podle mne odchovávat nějak množství nových včelstev, oddělků, řekněme 1,5 - 2x víc než je třeba a ty přebytečné stejně jako slabá včelstva pak brakovat. V podstatě totéž, co jsem praktikoval už kdysi hodně dávno za mlada ve svém kočovném včelíně.
A na tyto věci je třeba podle mne směrovat vyvoj metodiky. Na to, aby se tím množením nesnižovala ganatická diverzita, ale zároveň aby slabší nebo degenerující linie včelstev zanikaly.
JJ, kdybych se té potřeby každoročního množení včelstev v posledních letech držel, tak bych asi nyní včely měl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (46.135.12.22) --- 10. 4. 2022
Re: výzva včelařům

Efekt cervene kralovny pro vcelu opravdu neplati,ono z krehke bylinky trnitou obludu v kratkem casovem horizontu par desetileti nikdo nevychova.
Vcela,co by druh,ma to stesti nebo smulu,(jak se to vezme),ze byla soupnuta do kategorie hospodarskych zvirat a clovek ji usnadnuje ci komplikuje zivot (opet jak se to vezme) ve snaze ziskavat vceli produkty,az u ni zlikvidoval prirozenost celit vyzvam zivota a jit svou vlastni cestou evoluce a stretavani se s patogeny formou prirodniho vyberu i u stretu s VD (ktereho ji jenom tak mimochodem opet pritahl clovek presunem vcelstev).No a jelikoz je vcela hospodarske zvire a clovek ocekava od vcel med,smeroval svoje zajmy coby "zemedelec" k tomu nejjednodusimu,co muze zemedelec vuci skudcum a chorobam udelat- aplikovat chemii a naprosto odmitnout snahy delat opatreni,ktera by s VD dokazala bojovat prirozenou cestou,nebot by to bylo narocne,drahe a slozite.(plevel na poli je taky jednodussi zlikvidovat roundapem nez s nim bojovat rucne ci agrotechnickymi opatrenimi,pravda,muzem se pak utesovat,ze toho roundapu ve zbytcich nesnime v potravinach moc).Paradox- napred vcelu medonosnou postavi clovek pred problem VD a pak ji zachranuje chemii od toho,co sam zpusobil..To proste nevymyslis...
Vitalita sama o sobe je zarukou preziti druhu (on v prirode tezko chabrusak prezije- prezivaji nejsilnejsi nebo ti,co se dokazi nejlepe prizpusobit),jen clovek tu vitalitu jaksi zprznil ve prospech svych ekonomickych zajmu a prznit ji bude dal.Pridal bych ji jednoduse k sledovanym hospodarskym vlastnostem vcelstev,bo bez vitality je nam mirnost,nerozbihavost,atd na prd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (46.135.12.22) --- 10. 4. 2022
Re: výzva včelařům

Ja bych Gupo spis rekl,ze ta "kontrolovana oficialni genetika" posune vcelu nekam k urovni francouzskeho buldocka,ktery si uz pomalu ani sam neumi bez asistence cloveka odrodit stenata pro uzkou panev,velikanskou hlavu a zuby k neprekousnuti pupecni snury.Coz by plemeno bez pomoci cloveka odsoudilo k zmizeni.On clovek totiz zapomel,ze vitalita druhu je alfa omega i pro nej samotneho,co by homo sapiens sapiens.
Vcelu uz jsme dik svym snaham prevedli z apis melifera melifera na carniku,zneschopnili ji v preziti na medovici,vnutili jsme ji vyberem nesmyslne rychly jarni rozvoj,uspesne likvidujem snuskove schopnosti krajiny,stavime ji do stretu s chemii v prirode,koname pseudodobro vcelarenim,soustredovanim do poctu,ktere by vedle sebe nikdy v prirode nemohly existovat nebo se vubec uzivit a prezit..A proc? Protoze hospodarske zvire.Kdyby apis melifera mohla,verim,ze s chuti nakope homo sapiens do zadku.(brano z pohledu vcely).Bohuzel,nema jak.Kazde dobro je po zasluze potrestano,a tohle dobro z pohledu ekonomickych zajmu cloveka potrestano bude.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75768


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
gupa (93.92.52.23) --- 10. 4. 2022
Re: výzva včelařům

> JosPr (46.135.12.22) --- 10. 4. 2022
Re: výzva včelařům (75764) (75765)

Ja bych Gupo spis rekl,ze ta "kontrolovana oficialni genetika" posune vcelu nekam k urovni francouzskeho buldocka,ktery si uz pomalu ani sam neumi bez asistence cloveka odrodit stenata pro uzkou panev,velikanskou hlavu a zuby k neprekousnuti pupecni snury.<
...

No já si myslím, že vyšší chovy zajímá při výběru hlavně měřitelnost a testování. Výsledky těchto činností potom zpětnou vazbou potvrzují rozmnožovací chovy matek.

Můj názor je, že je potřeba chovat z takových matek z vyšších chovů hlavně trubce. Trubec je nenahraditelný co se týká jeho funkcí přenosů genů a nějaké inseminace kryogeních materiálů navyšší úrovni a selekcí jsou kvůli zachování zpětného opakování vlastností.

Příkladem práce která by měla probíhat na vyšších chovech pro "vyšší odolnost"je uveden překlad článku, který popisuje takový výběr.
--------------
Výběr pro hygienu citlivou na Varroa
Popis znaku VSH u včel medonosných naleznete v tématu Varroa Sensitive Hygiene and Mite Reproduction.

USDA-ARS Baton Rouge Bee Lab chovala včely, které vyjadřují hygienu citlivou na Varroa, a rádi bychom nabídli jednoduchou techniku, kterou by chovatelé královen mohli použít k výběru pro VSH. V tuto chvíli však neexistuje žádná metoda, která by byla snadná a přesná. Vyvinuli jsme několik typů měření, ale ty nejpřesnější vyžadují významný čas na mikroskopu k vyhodnocení výkonnosti kolonie (obr. 1).


Obrázek 1. – Typy změn v hřebenech plodu, které lze měřit bez a pomocí stereomikroskopu. Například procento kukel nekrytých během určitého časového období by mohlo být potenciálně použito k chovu pro odolnost vůči varroa. Nekryté kukly jsou viditelné i bez mikroskopu, ale měření % nekrytých kukel je velmi variabilní a ne vždy předpovídá chování VSH. Na druhou stranu, měření procenta neplodných roztočů (těch bez potomstva) předpovídá silnou odolnost vůči varroa, ale vyžaduje podrobné mikroskopické vyšetření plodu k měření.



Obrázek2. Měření neplodnosti roztočů vyžaduje hodnocení mateřských roztočů a jejich rodin. To je nejjednodušší u pupenů, které jsou ve fázi 3-5. V tomto příkladu je zobrazena kukla stupně 5. Pro tuto fázi vývoje včel je normální, že matka má 4-5 potomků a její nejstarší dcera a syn jsou dospělí.

Vyberte na neplodnost roztočů
Nejspolehlivější metodou je výběr pro vysokou míru neplodnosti v populaci roztočů (obr. 2). Nejsme si jisti, jak se to stane, ale nějak VSH zvyšuje neplodnost roztočů. Obecně platí, že 15-25% roztočů v nerezistentních koloniích neklade vejce. Neplodnost se zvyšuje na 80-100% v koloniích s čistými královnami VSH. Populace roztočů nakonec v těchto koloniích klesají, protože tak málo roztočů položí vejce.

Na obrázku 2 vidíme dva extrémy reprodukčního úspěchu roztočů, které lze měřit pomocí mikroskopu. "Úrodný" roztoč vyprodukoval 4-5 potomků v době, kdy hostitelská kukla má rovnoměrně opálenou barvu na celém těle. "Neplodný" roztoč na dně nevyprodukoval žádné potomstvo. Existují i další možné rodinné struktury, se kterými se člověk může setkat. Například může existovat roztoč, který produkuje pouze syna a další roztoč, který produkuje 2-3 potomky, ale takovým způsobem, že žádný z potomků nemá čas stát se dospělým roztočem, než se včela vynoří z plodové buňky. Naštěstí není nutné zaznamenávat všechny tyto potenciální rodinné struktury. Náš výzkum ukázal, že právě zaměření na procento neplodných roztočů (chov pro vyšší hodnotu) bude produkovat včely s vysokým projevem znaku VSH.


Vyberte na vysoké odkrytí napadených hřebenů
Druhou a nejrychlejší metodou je sledování změn v uzavřeném plodu poté, co je vystaven koloniím po krátkou dobu (3–40 hodin). Například vysoce zamořený hřeben byl rozřezán na poloviny a každá polovina byla 24 hodin v kleci s jedním typem včel (obr. 3). Včely VSH neomezené > 90 kukly, zatímco kontrolují neomezené pouze 15 kukel. U obou typů včel bylo asi 65-80% všech nekrytých kukel napadeno roztoči. Mnoho z nekrytých kukel bylo žvýkáno, což naznačovalo významné odstranění včelami. Chovatelská královna by mohla vybrat pro ty včely, které v daném časovém období odkryjí nejvíce roztoči zamořené kukly.


Obrázek 3. Srovnání plodů zamořených roztoči, kteří byli vystaveni včelám VSH nebo kontrolám po dobu 24 hodin. Nekryté kukly se na této fotografii zobrazují jako bílé tečky. Přímky prázdných buněk označují trakt, který byl odebrán k určení míry zamoření (58 roztočů na 100 uzavřených plodových buněk) pro hřeben předtím, než byl podán testovaným včelám. Vysvětlení viz další metoda výběru.



Vyberte použití před a po zamoření

Obrázek 4. Změny v napadení varroázou u uzavřeného plodu po hřebenech jsou vystaveny dvěma druhům včel po dobu 1 týdne. V tomto experimentu včely VSH odstranily 57% kukel zamořených roztoči, zatímco kontroly odstranily pouze 1% kukly zamořené roztoči.
Třetí metodou je porovnání napadení plodu s víčkem před a po vystavení hřebene kolonii včel (obr. 4). Vybíráme hřebeny, které obsahují prepupae jako převládající stadium plodu na začátku testu. Po měření počáteční míry zamoření se hřeben vloží do
brodu kolonie po dobu 1 týdne. Míra zamoření je zjištěna vyšetřením 200 uzavřených plodových buněk pod mikroskopem a zaznamenáním obsahu každé zamořené buňky. Pokud je například detekováno 20 kukel napadených roztoči, míra zamoření by byla hlášena jako 10% (20 kukel napadených roztoči na 200
celkových kukel, které byly vyšetřovány). Během experimentu budou včely postupně dozrávat od prepupae přes různé fáze kukly. Rodiny roztočů budou také růst, protože každý roztoč matky položí řadu vajec a každé vejce se vylíhne, aby se stalo nymfou, která roste v průběhu času. Dobu expozice omezujeme na 1 týden, abychom zabránili zrání včel do té míry, že se vynoří z plodových buněk dříve, než bude možné změřit konečnou míru zamoření.

Napadení uzavřeného plodu se odhaduje na začátku a na konci testu a obě míry se porovnávají. Pokud nejsou z plodu odstraněni žádní roztoči, budou obě sazby velmi podobné. Hygienické odstranění kukel napadených roztoči snižuje konečnou míru zamoření. Výběr by upřednostňoval kolonie s nejvyšším odstraněním roztočů v daném časovém období.

Autoři stránky: Jeffrey Harris, Robert Danka a José Villa, USDA-ARS
Podrobnější popis znaku VSH u včel medonosných viz Varroa Sensitive Hygiene and Mite Reproduction

Další informace o metodách výběru pro VSH naleznete v následující publikaci prostřednictvím odkazu s otevřeným přístupem.

2009. Zjednodušené metody hodnocení kolonií pro úrovně Varroa Sensitive Hygiene (VSH). Villa, J. D., Danka, R. G. a Harris, J. W. 2009. Časopis včelařského výzkumu. v. 48, č. 3, s. 162-167. http://hdl.handle.net/10113/32517

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu