78223

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (90.178.51.173) --- 9. 3. 2023
Re: První prohlídky?

Podle mne je zatím vhodný čas tak akorát na pozorování, jak lítají a na nahlédnutí shora, jestli jsou dost silné a mají dost zásob. Pokud jsou v tom směru v pořádku, je jarní prohlídka předčasná. Je lepší počkat, až budou mít víc plodu a už nějaké jarní vylíhnuté včely.
Podbeskydská pahorkatina na sever od Beskyd, asi 330 m n m. U nás je větrno, slabý vítr střídaný silnějšími poryvy, střídavě slunečno a oblačno nějak 10 - 15 st C na slunci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
gupa (93.92.52.23) --- 10. 3. 2023
Re: První prohlídky?

Podle mne je zatím vhodný čas tak akorát na pozorování, jak lítají a na nahlédnutí shora, jestli jsou dost silné a mají dost zásob. Pokud jsou v tom směru v pořádku, je jarní prohlídka předčasná.<

Podle mne je to co dělat, záležitost stavu a potřeb včelstva. Prohlídky na jaře nedělám, jsou kničemu. Včelstva jsou na počátku kladení = potřebují klid a vodu a nějaké přilepšení. Ne rozebírku. Při nějaké chybě, např bezmatečnosti se jen spojuje. Bezmatečnou matku pozná každý a před spojením dvou včelstev nepotřebuji moc vidět krom vrchního pohledu.

Příští týden nakládám a račnu vkládat ze skladu trubčí dílo, které jsem loni započal lisovat a začnu ho vkládat k plodu. A samozřejmě značit vložení a chronologicky. Hodnotit zralost k tomuto vložení, tz. dřívější datum vložení = vhodnější pro další rozchov = silnější = larvit. Samozřejmě že síle včelstva předchází mnoho jiných úkonů, ale zpravidla jak jsem napsal v první větě tohoto příspěvku, je to více o stavu a potřebách včelstva. Každé na pásový úkon reaguje jinak, takže je stále co hodnotit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 3. 2023
Re: První prohlídky?

Brzo už bude čas. U nás už "meruńky severní Moravy" neboli myrobalán nalévají pupeny a brzo už rozkvetou. A to už obvykle bývá i teplo. I ve ve včelách je už dost plodu i letošních včel, takže včely prohklídku přijmou slušně a nebezpečí, že se matka zatoulá někde do studeného rohu úlu a zůstane tam je malé.
Aspoň pro ty, co mají včely.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu