78508

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 26. 6. 2023
Re: Medovice na lípách.

řepka byla, akát nic, spíš hořčice, trochu cmrndá lípa, na řepce se obnovily matky a udělaly oddělky aby bylo co nahrazovat, nyní čekám, na slunečnicovou dávku a po ní v podstatě konec, zatím ani kilo doma, zatím kupodivu neslídí, protože okolní včelaři to samý, max prý 8-12 kil jarního. Ale zase prorojený včely mají. Slídění začne až se začnou plošně vracet rámky od medu. Začíná slunečnice. Takže může dojít místo parna sucho, zvadne a je to akorát tak do úlu kopnout a hodit ho do dřevníku i s voskem a včelstva pospojovat a léčit, nebo zrušit. Víc jak tunu cukru na zimu kupovat nebudu. Je stále drahý a dělat ze sebe vola a chodit kolem akcí po kile odmítám. Také nedělám to, žebych ho koupil do zásoby a pak to fotil jak Kolomý. Je jasný že takto se včelařit nedá abych byl závislý na cukru po celou sezonu, který stojí stále přes 30.

Začínají sem tam projevy DWV. Z toho že to dřevo a vybavení půjde do tepla bude víc ušetřeno než kdybych ho nabídl k prodeji. Peníze jsou nahovno. Ať med pražáci dovezou, vosk spálí ve svíčkách, opylení se nepotřebuje, stromy v lesích se plundrují ... a ornou hlinu zastaví.

Příspěvky do ČSV letos neodvedu. Nechápu jak může JosPr stále nadávat jak to dělají blbě a ještě jim platí. ČSV dám, když mám, když vidím chudobu, ať se na mne laskavě nezlobí když zas budu pro ně nepřítel. Peníze místo ČSV převedu do daně z nemovitosti která se zvedne.

Nyní se tvoří podle břeclavských pánů na radnici zase kšefty s novým vlakovým nádražím pro rychlovlaky, které do stávající břeclavského nádraží nemají normy. Takže tu bude další zábor vedle již hotového záboru - věčný břeclavský obchvat, na mikulovsku to bude napojení dálnice Pohořelice Poysdorf. Nechápu co tady ti kolaři vidí, probíhá online devastace a rázné změny v ekologii Podluží a oni si tu podle videí co zveřejňují plánují jak založit technické služby coby neziskovka, prodávají nemovitosti atd. Doktoři tu nemají kapacity, začalo to stejně jako se zubaři, nemají místo pro pacienty, jeďte do Brna. Možná s dvoujkou v krvi a na kole je to tady zábava. Vinohrady jsou tu jen jako dekorace a na oko, víno se vyrábí, dováží šťáva jak čína nebo ukrajina med.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77101


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 6. 2023
Re: Medovice na lípách.

Já myslím, že letos bylo příliš chladné jaro a začátek léta. Snůška z chladnomilnějších rostlin, jako byla řepka nebyla kvůli chladu dobře využita a teplomilnější rostliny se silně zpozdily ve vývoji, což se
promítlo v jejich produkci sladiny a pylu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77102


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.73.91) --- 27. 6. 2023
Re: Medovice na lípách.

Vim,ze Tě to gupo živí,ale zas takovy skeptik bych nebyl.Pravda odtocil jsem něco jara,většinu medu nechal,potrhal včelstva,koupena na 3,svoje dvě přeživší na 6,matky se vratily skoro všude,30 na zimu mít budu,pokud to nestahnu na 20.
Od jara jsem prodal celá 2 kg medu (je konec června),zásoba z loňska je pořád,dokonce už ta potrhaná včelstva plní medník tmavým z ostružiny a něco medovice.
Tak proč se tím živit a stresovat se,když se tím můžu bavit.Asi tak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77103


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (46.135.73.91) --- 27. 6. 2023
Re: Medovice na lípách.

A to je mam v sestavě 39x30 a medník u svych 15,u koupených 24.Pokud si ted nanosí do plna,ani jim to brát nebudu.Podrazim to par kily cukru na zimování (albert 23 kč a 31 kg osobu).Mam zasobu z loňska v 25 kg pytlích,kupovat nemusím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77104


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 6. 2023
Re: Medovice na lípách.

Tak je ale rozdíl, když to někoho živí a když nevytočí a neprodá, musí žít z rezerv. A když si tím někdo jenom přivydělává. Nebo když je pouze zvyklý mít včely jako já nyní a vůbec nezáleží, jestli mu něco přinesou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77105


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 28. 6. 2023
Re: Medovice na lípách.

Vim,ze Tě to gupo živí,ale zas takovy skeptik bych nebyl.Pravda odtocil jsem něco jara,většinu medu nechal,potrhal včelstva,koupena na 3,svoje dvě přeživší na 6,matky se vratily skoro všude,30 na zimu mít budu,pokud to nestahnu na 20.<

JosPr, ale jak dlouho to vydržíš živit oddělkáře? Je zcela jasné, že otázky udržitelnosti trh neodpoví. Představ si, že jsou lepší podmínky a politika pro včelaře. A přesto se tam ptají, jak dlouho včelař takové opakované ztráty a opakované náklady kvůli těmto ztrátám vydrží.

Navíc musím dodat, že se ví, že pokud nakoupíš včelstva odjinut, podporuješ migraci virů, a tak tě z velké pravděpodobnosti ztráta potká znovu a znovu po nákupu nějakého masa nebo celých včelstev.


Včely v USA trpí druhou nejsmrtelnější sezónou v historii
PŘÍRODA
podle
Martin Armstrong ,

23. června 2023
Dnes zveřejněná čísla ukazují, že včelaři v USA ztratili v letech 2022-23 odhadem 48 % svých včelstev. Podle každoročního průzkumu, který sleduje stav řízených včelstev, jde o druhou nejvyšší zaznamenanou úmrtnost po letech 2020–21 – 51 %. Včely jsou klíčové pro naše zásobování potravinami, opylují více než 100 různých druhů plodin.

Jak uvádí Bee Informed, národní spolupráce předních výzkumných laboratoří a univerzit v zemědělské vědě, nejvýraznější příčinou úmrtí včelstev hlášených komerčními včelaři v průběhu roku byl „varroa destructor“ – parazitický roztoč, který napadá včely medonosné a živí se jimi. V létě byly „problémy s královnou“ druhým nejčastějším uváděným důvodem, následované „nepříznivým počasím“.

Podle publikace „ačkoli celkový počet včelstev v zemi zůstal za posledních 20 let relativně stabilní (~2,6 milionu včelstev podle USDA NASS Honey Reports), míra ztrát zůstává vysoká“. To dostává včelaře pod „podstatný tlak“, aby každý rok zakládali nová včelstva.

https://www.statista.com/chart/30260/honey-bee-colony-losses-in-the-united-states-timeline/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77113


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu