78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- gupa (93.92.52.23) --- 4. 5. 2024
Re: vyšetřovat měl na varooa ????
Plošné vyšetření na MVP nepřinese nic.<
Copilot GPT-4:
Vysvětlete větný a slovní význam tvrzení.
1.Plošné vyšetření na MVP nepřinese nic.
Toto tvrzení naznačuje, že rozsáhlé vyšetření na MVP (místě včelstva) nebude mít žádný užitek nebo přínos. Možná byste měli zvážit, zda je takové vyšetření opravdu nutné.
2.Na MVP by hynula jen mizivá část včelstev, a ještě několik let poté co se najdou spory.
Tento výrok zdůrazňuje, že pokud by se na MVP (místě včelstva) objevily spory, byla by zasažena pouze malá část včelstev. Navíc by to trvalo několik let, než by se situace vyjasnila. Možná by bylo vhodné provést další analýzu, než by se spálilo více včelstev.
COŽ JE V ROZPORU S ODBORNÝM NÁZOREM, NIKOLI TVRZENÍ.
Paenibacillus larvae, která vytváří extrémně odolné spory. Tyto spory jsou schopny přežít v půdě i po mnoho desítek let, což způsobuje dlouhodobé zamoření oblasti nákazy1. Mor včelího plodu je zařazen mezi nebezpečné nákazy včel, a proto je důležité provádět opatrná vyšetření a přijímat preventivní opatření.
Pokud máte podezření na výskyt moru včelího plodu, doporučuji co nejdříve zaslat vzorek plodu k laboratornímu vyšetření, abyste mohli definitivně potvrdit přítomnost nákazy2. Chovatelé mají také povinnost oznámit místně příslušné krajské veterinární správě podezření z výskytu nákazy na svém stanovišti1. Vyšetření dospělých včel na přítomnost původce moru včelího plodu je naopak nejméně průkazné, ale odběr vzorků se provádí dle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace3.
Pamatujte, že prevence je klíčová, a pokud máte jakékoli podezření, je lepší jednat včas.
Příspěvek sestrojen díky BING UI.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78175
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - marek (213.235.160.170) --- 5. 5. 2024
Re: vyšetřovat měl na varooa ????
Na severu Moravy se testuje plošně na velké části území, pálí se jako by to řídil J.F. Bobling a nákaza zatím neustupuje (jižně od F-M se drží už řadu let).
Samotný F-M testoval za podpory peněz z MSK plošně a sofistikovaně (číslované úly a pod.) a moc to nepomohlo.
Je pravda, že okolí Zlína a Uherského Hradiště se z toho prozatím vylízalo, ale za jakou cenu a uvidíme, na jak dlouho.
Eradikce MVP není možná, takže je nutné se s tím sžít. Současná metodika pálí i odolný genetický materiál.
Změna přístupu k pozitivním nálezům (pálit kliniku, ostatní přemetat) by mohla mít lepší výsledky a pomohla by chovu odolnějších včelstev i edukaci včelařů, což je u MVP ten největší problém.
m.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78179
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2024
Re: vyšetřovat měl na varooa ????
Ale jaký může mít geneticky odolný materiál včelař, co roky kupuje matky z komerčních chovů šlechtěných na výnos? A maximálně z těch koupených matek odchová plošně najednou první generaci dcer, které se oplodní v rozmezí jednoho týdne stejnou generací trubců a které včelař použije do všech svých oddělků a smetenců pro všechna svá nová včelstva. A potom další rok zase koupí z komerčního chovu novou matku, podle reklamních žvástů chovatele, protože z nich má víc medu a méně práce než kdyby si dlouhodobě odchovával svou linii.
Včelař v Beskydech prodá skleničku zamořeného medu turistovi, ten si ho odveze domů do Brna nebo Prahy, tam ho zapomene venku a nechá si ho vyloupit místními včelami, které jsou geneticky téměř úplně shodné jako ty včely v Beskydech, protože tamější včelař bere taky matky ze stejného nebo příbuzného chovu. A už se tam nákaza rozjede stejně jako tady v Beskydech, protože ty včely tam budou vnímavé úplně stejně.
Kde je prostor pro nějaké geneticky odolné včely? Znáte nějakého malého včelaře s jedním, dvěma stanovišti, který dnes chová vlastní linii matek a matku z cizího chovu kupuje maximálně tak jednou za 10 let?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78180
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 5. 5. 2024
Re: vyšetřovat měl na varooa ????
Změna přístupu k pozitivním nálezům (pálit kliniku, ostatní přemetat) by mohla mít lepší výsledky a pomohla by chovu odolnějších včelstev i edukaci včelařů, což je u MVP ten největší problém.<
Edukace včelaře stoupá s jeho odborností. Pokud včelař ví, co přesně MVP je, nikdy by netvrdil něco takového.
Přemetání, aby bylo k něčemu a MVP se na stanovišti zastavil, má předem několik podmínek, jsou známy? Jsem zvědav na jejich výčet a důvod proč existují. Výsledek správného přemetání jsou totiž vyšší náklady včelaře, než při kompletní likvidaci ohněm. Edukace včelaře a jeho prozření je sviňa.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78181
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2024
Re: vyšetřovat měl na varooa ????
Taky bych řekl, že když včelař spálí a desinfikuje, má tak do týdne hotovo a klid a jen tuším čeká, až po nějaké předepsané době si na stejné místo může pořídit nová včelstva a nové vybavení.
Zatímco při přemetání pracuje , prohlíží, průběžně desinfikuje pomůcky a likviduje zamořené věci rok, dva nebo tak nějak a dokud to neskončí, nemá jistotu, že to nebude muset nakonec stejně spálit všechno. A to je o hodně namáhavější a asi i dražší. Plus je problém okolních včelařů v ochranném pásmu.
Co se týká té genetické odolnosti, podle mne to není žádná jistota, spíš taky sázka do loterie. Zvláště dnes budou rozdíly v odolnosti jednotlivých včelstev velmi malinké a jemné, řekl bych od oka, že velmi snadno budou genetické rozdíly překryty náhodou. Třeba jestli do včelstva vletí jedna nakažená včela nebo deset nebo u jednoho včelař prohlídkou nebo se tam jinak dostane třeba desetinásobná nálož zárodků než do druhých, jedny včely budou mít méně pylu, druhé víc, v jedněch budou krmičky víc namáhány a vysilovány než v druhém atd, takže v jednom vznikne klinika a v druhém ne.
Já to vidím tak, že kdyby se včely bez kliniky nepálily a ošetřovaly, že by to trvalo hodně let a muselo by se to takhle dělat u tisícovek včelařů, než by z toho bylo něco hmatatelného, linie včel, která by byla dokazatelně více odolná.
Přesto by to mohlo mít smysl.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78182
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu