78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(91.221.212.219) --- 22. 5. 2024
Re: Kdy vložit zralý matečník

Když se odebere stará matka, včely si hned druhý den narazí nouzové matečníky. Co chcete řešit až po 8 dnech? to už ty nouzové matečníky budou rovnou zavíčkované - by se musely odstranit všechny, až pak je přidání matečníku na jistotu.

Matečník se ale dobře přidává do oddělku, hned v den vytvoření, druhý den přidat by bylo pozdě už by narazili svoje nouzové matečníky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78215


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R.Polášek (90.178.51.173) --- 23. 5. 2024
Re: Kdy vložit zralý matečník

"Je to tak 7. Až 8. Den"
Co já s tím mám zkušenosti, poměrně malé, tak ten termín je dost vachrlatý. Protože je velmi těžké se trefit do správného termínu.
Z jedné strany včely mohou začít okamžitě po osiření budovat nouzové matečníky i nad tři dny starými larvami nebo možná ještě staršími a tím výrazně zkrátit dobu líhnutí matečníků, první nouzová matka se může vylíhnout dřív než přidaný matečník. A potom, i když ta matka je méněcenná, přidaný matečník spolehlivě zničí.
Z druhé strany přidaný matečník má jinou vůni a trvá nějakou dobu, než dostane vůni včelstva a včely ho přijmou a začnou s eo něho starat. Navíc včely komunikují s ještě nevylíhlými matkami a pokud je jich víc, co se mají vylíhnout zhruba ve stejnou dobu, dělají mezi nimi výběr. Umí údajně nevhodnou matku pozdržet v líhnutí, tak o půl dne, možná den, než se vylíhne ta včelami vybraná.
Problém je taky v tom, že včelstvo může být v době osiření v různých rozmnožovacích fázích. Někdy po osiření narazí včelstvo jenom 2 - 4 matečníky a to na spíše vhodných mladých larvičkách spíš na kraji plodového hnízd a někdy narazí klidně i 20 matečníků i na starých larvičkách na prakticky včech plástech s plodem.
Já to vidím tak, že pro takové přidávání matečníků bez vyřezání pů vodních je třeba najít velmi podrobně popsaný postup zkušeného včelaře, který to dělal mnohokrát a co nejpřesněji to podle něho udělat.
Já bych to asi dělal tak, že bych v sobotu nebo neděli osiřel včelstvo, další týden v sobotu včelstvo prohléhl a vyřezal všechny zavíčkované matečníky a starší matečníky a nechal tak dva mladé na jednom plástu a připravil plást, vyřezáním na vložení nového matečníku. Druhý den v neděli prostě vyřezal zbývající matečníky a jak začne včelstvo být osiřelé, vložil nový matečník. Raději s nějakou ochranou proti vykousání, kdyby tam přece jen byly nějaké včely, kterým by se nový matečník nelíbil.
Nebo bych udělal velký oddělek, z poloviny , třetiny plodového hnízda s dostatkem včel a zásob a tam přidal matečník stejným způsobem. A až se tam matka rozklade, posiloval oddělek plodem původního včelstva. Až ke zrušení toho původního včelstva někdy na začátku podletí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78218


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu