78540
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - (93.92.52.23) --- 16. 12. 2024
Re: úhyn včelstev
Virový rok, opakuje se to stále dokola akorát s čím dál větší intenzitou, prostě nepůvodní invazivní virusy a kdoví co ještě nosemy nepůvodní. Stačí pár set VD, to je nic.
Byly roky tisíce VD po fumigaci a minimální úhyny. <
Logicky takže roztoči byly prosti viróz.
A otázka zní, nakazil se roztoč od včely nebo včela od roztoče?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78523
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 16. 12. 2024
Re: úhyn včelstev
Tak bude asi nutné změnit přístup. Místo mechanického počítání roztočů se zaměřit na protivirové přípravky a na posilování přirozené odolnosti včelstev. A roztoče brát už jenom jako doplněk k zamezení šíření virů.
V první řadě potom na nějaké řešení převčelených míst, kde jsou včelstva podvyživená hlavně nedostatkem pylu a tudíž s malou odolností.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78524
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.213.87) --- 16. 12. 2024
Re: úhyn včelstev
Zkuste nepoužít KM, zakrývá podstatu problému, vyhání nakažené včely. Viry se najednou projeví a budou držet celou sezonu i bez roztočů. Pak samozřejmě platí že čím víc VD, tím větší šance že viry zesílí a překlopí se do kolapsu a nákaza se šíří včelstvem, VD od té chvíle nehraje roli.
Včelstvo stále žije, líhnou se ale v podletí všechny nové včely nakažené a krátkověké, proto napodzim najednou zmizí odletí nebo pokud je ještě teplo tak migrují do vedlejšího úlu a ještě ten den přivolají rabovky v původím mateřském úlu.
I včelstva na stanovišti původně odolnější (např. jiná plodová křivka) nebo jen tím že měli málo - podprahové množství VD, na tom stanovišti nakonec padnou ve stejný čas nebo jen pár dní po první vlně kolapsů - ten tlak virů v padajících včelstvech při přelétávání, migraci, rabování je tak silný že se přenáší na celé stanoviště. A stejný včelař druhé stanoviště 2km dál - bez úhynu, klid. Stanoviště funguje jako celek. Vliv může mít i Nosema C, bylo to popsáno už vícekrát. VD je jen spouštěč. Každý rok je jiný práh potřebného množství VD ke spuštění kolapsů. Proto píšu někdy tisíce VD žádné kolapsy, jindy stovky VD a stanoviště pryč.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78525
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.213.87) --- 16. 12. 2024
Re: úhyn včelstev
Jo to univerzální pravidlo - vybíjení roztočů na minimum - přemetání, odstraňování plodu, termické ošetření, klíckování, KM, KŠ několikrát atd ... určitě funguje, jsou takoví co neměli ještě úhyny, prostě hlídají důsledně jen varoa ... já jim to věřím ... ale je to cesta kam ?
DOL prý staví novou halu na léčiva, nevíte už je hotová? Bude stačit? :-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78526
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu