78543

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R.Polášek (90.178.51.173) --- 17. 12. 2024
Re: Vykrádání včelstev

Pokud to je z úlu do úlu na vlastním stanovišti, tak se vylupující včelstvo dá poznat podle ruchu na česnu i hodně pozdě k večeru nebo časně ráno. Oproti běžné snůšce z venku.
Jinak ale bývá problém v úlech, zvláště česno v úlovém dnu u trochu slabších včelstev je pozvánka pro zlodějky, stejně tak jako netěsnící nástavky, ze kterých uniká vůně včelstva. V obdobích, kdy je nebezpečí vylupování, je třeba používat jen očka a ty ještě mít zůžená. Uvnitř úlu je potom pozvánka pro zlodějky, když plod, respektive centrum včelstva je vzdálené od očka, strážkyně potom často česno opustí a přenechají ho lupičkám.
Jinak se vylupování dá chápat jako opatření přírody proti převčelení, při vylupování včelami z cizího stanoviště je obrovský rozdíl, jestli je to cizí stanoviště vzdáleno 100 - 200 metrů nebo kilometr nebo dva a víc kilometrů. Co si včelař může dovolit, co se týká síly včelstva či otevření česen atd bez loupeže, když je vedlejší včelař vzdálený kilometr, dva, si vůbec nemůže dovolit, když je soused 100 - 200 metrů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
gupa (93.92.52.23) --- 17. 12. 2024
Re: Vykrádání včelstev

Jinak se vylupování dá chápat jako opatření přírody proti převčelení, při vylupování včelami z cizího stanoviště je obrovský rozdíl, jestli je to cizí stanoviště vzdáleno 100 - 200 metrů nebo kilometr nebo dva a víc kilometrů. Co si včelař může dovolit, co se týká síly včelstva či otevření česen atd bez loupeže, když je vedlejší včelař vzdálený kilometr, dva, si vůbec nemůže dovolit, když je soused 100 - 200 metrů.<

Už v r. 1817 se umělo spojovat a doporučovat (přikazovat) proti utrácení včel spojování. Vč. oddělků.

Takže v r. se vědělo, že zimovat hodně včelstev je chybné a literatura z té doby popisuje docela přesně jak se spojování má dělat.

výstřižek:

Zprawa wčelárska o Opatrowanj Wčél w dwogitých Vlěch, s zwlásstnjm ohledem na Magazýni, Kláty a Kosse
Autor
Čaplovič, Ján
J. B., J. B.
str.59-59
Spojování jest nejužitečnější prostředek a nadevšechno jiné se poroučí. Již má-li kdo úly duplované, medem sice skromně,ale včelami dostatečně naplněné, tedy než jim odejme, způsobem již vypsaným, polovice chudobnější,a nechť jim připojí polovice plné,od dobrých úlů odloučené,a k těmto připojí oné chchudší polovice. Skrze to zaměnění (přečarování) získá mnoho.

Hle jak na včelách, takna med chudé,nechť se konečně kasíruji; avšak nemusí včely vymordované (vydušené) býti ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78530


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 18. 12. 2024
Re: Vykrádání včelstev

Připadá mi z této publikace kterou jsem záměrně vyhledal coby nejstarší včelařský exemplář digitalizovaný v knihovně na českém internetu, že "škatule" doslovný termín a manipulace se soušemi, bylo tak záměrné, že později Langstroth už jen tento včelařský postup obšlehl a opatentoval.

Věřím tomu, že už v době 1817, tz. ne v r. 1867 kdy byl patent udělen US. úřadem, se v Evropě již s rámky manipulovalo. Včetně pozorování a popisování včelích mezer.

Takže toto píšu, protože samotné pohyblivé dílo, mi připadá, vzniklo kvůli spojování a redukcím včelstev, které nahrazovalo v té době dušení a jiné mordování. Ne kvůli medobraní. Hruška v podstatě vzal už jen tento rámek nebo loučku ze souší a začal s ní v pozdře o hůl točit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu