78550

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R.Polášek (90.178.51.173) --- 22. 12. 2024
Re: Léčení

"Včela má několik úrovní klidu a spánku podle okolností."
a.
Tak určitě má několik úrovní klidu a spánku. Tady ale myslím situaci v zimě, řekněme tak od druhé poloviny prosince po začátek nového roku. Kdy po období teplejšího počasí, jako je ve dne trošku nad nulo a v noci trošku pod nulou a bez sněhu zima přeřadí na "vyšší kvalt" a delší předpověď počasí uvádí na minimálně týden pořádné ochlazení. Teploty trvale pod nulou nebo přímo silný mráz a na silnější vrstvě sněhu, což logicky příchod mrazů vyžaduje, aby teplo vycházející z půdy bylo izolováno a neoteplovalo vzduch.
Ale v té době je ještě pořád teplota nad nulou nebo dokonce mírně zvýšená, pouze se to projevuje větrem a silnějším sněžením. A možná tou změnou tlaku. A právě v té době jsou včely víc slyšet, jak se uvnitř hýbou. A zřejmě s nějak připravují na to ochlazení.
a.
Co se týká zimního pokapání šťavelkou, já jsem všude četl, že to má být náhrada posledního zimního ošetření aerosolem na začátku prosince. Tudíž se to má dělat v době, kdy je ještě relativně teplo a včely se pohybují mnohem víc, takže o nastříkaná kyselinu se snadno podělí rovnoměrně všechny včely a jsou tak méně namáhané. Plus jak mají ještě před sebou období určitého tepla, stihnou relativně rychle tu kyselinu neutralizovat a tak snížit dobu jejího nepříznivého působení na včely. V tuto dobu o vánočních svátcích už přicházejí mrazy a podle mého názoru tak na včely velmi tlačí současně ty velmi nízké teploty a současně potřeba vyrovnat se se šťavelkou a toto současně buď znamená jejich velké opotřebené nebo to, že jsou pod vlivem šťavelky po celé období těch velkých mrazů a vyrovnají se s ní až po oteplení během oblevy.
Co se týká vylétání včel při aplikaci šťavelky za vyšších teplot, podle mne se to dá celkem dobře zvládnout, když se to bude dělat potmě. Za světla se uvolní díly přilepené propolisem, aby se to při aplikaci nemuselo násilím odtrhávat od sebe a tím včely vyrušit a večer potmě včely odkryjí a šťavelka tam nakape.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78545


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu