78610

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 1. 2025
Re: Prodej medoviny ze dvora

"Kdýž to tady čtu, že se za příjem z jednoho včelstva považuje pro osvobození příjmů částka 1000 kč na jedno včelstvo/do 50 včelstev/ tak by mě docela zajímalo zda těch 1000 Kč je myšleno jako celkový příjem ze včelstva nebo zda se již jedná o příjem čistý."
Podle mne bere finančák tyto věci jako hrubý příjem. A to proto, že hrubý příjem je jednoznačně určitelný a rychle a jednoduše spočitatelný. Zatímco u čistého příjmu je snadno spousta věcí sporných, co se týká nákladů a jeho výpočet je mnohem zdlouhavější.
Jinak se mi k tomu už nechce moc vyjadřovat. Jestli vrchnost bude chtít zdanit běžné včelaře, přes nutnost podnikání, tak si je zdaní, i když to potom všechno spotřebitelé zaplatí. Protože produkce medu jednak ubude, jednak těm, kdo budou pro nějaké vylepšení příjmu včelařit i nadále, se jejich náklady zvýší. A zbytek včelařů buď bude med rozdávat rodinám nebo přejde do ekonomiky tam, kde jsou dnes třeba domácí pálenice.
a
Podotýkám, že živnosťák při malých příjmech, pokud se dá provozovat jako vedlejší výdělečná činnost, je spíše o buzeraci úřady než o skutečně odevzdaných daních, protože příjem se stejně daní z příjmu zdanit musí i bez živnosťáku a zdravotní a sociální je počítané z reálných příjmů. Tudíž při příjmu běžného včelaře bude nula celá nula něco. Jiná věc je nutnost to provozovat jako hlavní výdělečnou činnost, to by potom pro průměrného včelaře bylo v podstatě ekonomicky likvidační. Například kdyby včelař byl ekonomicky aktivní jako třeba zaměstnanec a stalo by se, že by dostal výpověď a stal by se nezaměstnaný. To by potom včelaření coby živnost musel okamžitě ukončit a rozsah včelaření omezit na velikost pod hranici nutnou na ten živnosťák.
Jinak bych to viděl, než tady tu diskuzi dále rozvíjet, kdo to potřebuje, tak by se měl informovat u profesionála. Daňaře nebo dobrého účetního. Půl hodiny až hodina konzultace za cca 500 - 1000 Kč tomu odborníkovi by mohla stačit. Přirozeně započítaná do nákladů a tudíž snižující základ daně. Nebo druhá možnost z hlediska pohodlnosti ještě lepší, jinak asi dražší, si tu daň nechat dělat přímo účetní firmou.
(Diskutujícího, co prodával tu medovinu ze dvora, by ta účetní firma vyšla rozhodně levněji než ty následné problémy)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78601


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(37.188.173.60) --- 7. 1. 2025
Re: Prodej medoviny ze dvora

Stáčení a prodej medu můžeme zařadit pod podnikatelskou činnost. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, podnikatele definuje jako osobu, která na vlastní účet a odpovědnost samostatně vykonává výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem dosažení zisku.

Většinou se však nejedná přímo o živnost. Ta se v živnostenském zákoně č. 455/1991 Sb. definuje jako: soustavná činnost provozovaná samostatně, pod vlastním jménem, na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.

Živnostenský zákon výslovně uvádí, že živností není prodej nezpracovaných rostlinných a živočišných výrobků z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti fyzickými osobami. Pokud tedy včelař využívá pouze přebytky ze své drobné chovatelské činnosti, pak živnostníkem není.
Kolik medu můžete prodat bez zásahu státního orgánu?
Tento problém řeší zákon č. 166/1999 Sb., veterinární zákon. Chovatel může v malých množstvích prodávat med, mateří kašičku nebo včelí vosk:

z vlastního chovu včelstev ve své domácnosti,
ve svém hospodářství,
v tržnici nebo na tržišti, které se nacházejí na území České republiky.
A to přímo spotřebiteli nebo jej dodávat do místního maloobchodu.

Otázkou je, co podle zákona znamená „malé množství medu"? Tuto skutečnost stanovuje vyhláška veterinárního zákona. Za malé množství medu určeného k prodeji se považuje množství menší než 2 tuny za rok.

Jak je to s daněmi?
Zákon o dani z příjmu stanoví, že od daně (kromě příjmů uvedených v § 4) jsou osvobozené příjmy, jejichž úhrn ve zdaňovacím období nepřesáhne 50000 Kč. A pokud máte příjem z chovu včel a včelstev máte maximálně 50, počítá se příjem na jedno včelstvo 1000 Kč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 7. 1. 2025
Re: Prodej medoviny ze dvora

Živnostenský zákon výslovně uvádí, že živností není prodej nezpracovaných rostlinných a živočišných výrobků z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti fyzickými osobami. <

Protože to řeší jiný zákon.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78607


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
gupa (93.92.52.23) --- 7. 1. 2025
Re: Prodej medoviny ze dvora

Řeší to následujícně a to provozovnou kde se balí takový produkt. Tz. když někdo nakoupí stroje na úpravu a balení medu, záleží natom, jestli má schválenou provozovnu. Samotné získávání není nijak definováno. Tz. že se neřeší velkoobjemový prodej jak od chovatele >50 včelstev a nebo <50 včeltev.

Řeší se samotné balení a značení a tzv. dohledatelnost medu v malém balení. Dohledatelnost je asi nejdůležítější podnět v tomto zákoně co se týká prodeje.

Otázkou je, jestli je povinnost mít při balení medu do malého obalu a prodeje schválenou balírnu, protože to zákon upravuje vyhláškou.

Takže logický úsudek je, že sice může chovatel včel prodávat v malých množství, ale také sděluje ve své vyhlášce, že každý kdo má schválenou balírnu je podnikatel.

Zákon nesděluje přímo kdo tedy je podnikatel ve včelařství a kdo není podnikatel. Sděluje jen to, že podnikatel je ten, kdo registruje nebo neregistruje a v návaznosti na registracích své činnnosti má další povinnosti podle zákona a vyhlášek naich navazující.

Tz. když jde o medovinu, oddělky, je povinnost mít registraci a být podnikatel nebo jen registraci u celního úřadu a platné vyšetření na mor u SVS. ??

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu