- Radim Polášek --- 10. 12. 2004
Re: RE Dotaz (8093)
U nás je nyní požívání hmyzu odporné, dříve tomu tak být nemuselo. Ideální srdí (strdí) proto mohl být panenský plást z jedné strany zanesený medem, z druhé strany s larvami těsně před zavíčkováním, aby tam byly i nějaké bílkoviny a s malými larvičkami, kde je v buňkách mateří kašička. Představuji si, že to byla potravina chutí zhruba odpovídající slazenému kondenzovanému mléku kombinovanému se žvýkačkou. Ovšem ta žvýkačka neskončila v koši nebo na podrážkách (včelí vosk), ale posbírali ho a svítili s ním v zimě.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "V Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, December 09, 2004 7:54 PM Subject: RE Dotaz (8093)
> Myslím,že o srdí toho bylo napsáno dost,přesto si ale myslím,že > nezasvěcenému zájemci nebyla poskytnuta informace úplná a proto > dodávám.Srdí je volně postavené včelí dílo, ať v rámkách,nebo mimo > rámky,tedy bez mezistěn.Může být jak trubčí,tak pro dělnice,zanešené > medem,jak zavíčkovaným,tak nezavíčkovaným,ale hlavní podmínkou je,že toto > dílo je tak zvané panenské.Panenské znamená,že do těchto buněk nebylo ještě > kladeno a tudíž se v nich nevyvíjel plod.Toto dílo je bílé,nebo mírně > nažloutlé.Vylíhnutím plodu zůstává v buňce tak zvaná košilka,a buňka > tmavne.Čím více se v buňce vylíhlo plodu,tím je dílo tmavší.Toto dílo > zanešené medem,nelze považovat za srdí. > Zdravím i nevčelaře.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8105
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |