78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


VF LOM (83.208.151.171) --- 4. 3. 2005
všeobecně

Pánové včelaři, kdy jste alspoň část energie věnované hluchým debatám, věnovali na propagaci včelích produktů či na teorii budování moderních včelařských provozů, bylo by celé včelařství určitě jinde.
Petr Táborský

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9187


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (160.218.194.38) --- 4. 3. 2005
Re: všeobecně

Dobrý den VF LOMe a př. Petře Táborský. Postup je jednoduchý. Založte si nové téma, v kterém je obsaženo heslovitě vocogo a jestli se někdo chytne tak můžete i reagovat. :-) To je ,myslím, postup na tomto webu.Být věcný.

Také se tomuto učím a učím.

K propagaci ve včelařství mám svoje a jestli dáte mě ten správný podnět, můžeme se dobrat k výsledku.

S pozdravem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9189


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Havlík (195.146.122.170) --- 4. 3. 2005
Re: všeobecně

Myslím , že tento prostor není pro propagátory vhodný.Pochybuji, že bych tady mohl získat alespoň jednoho nového spotřebitele medu, a to i kdybych do něho hučel horem dolem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9195


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vhájek (81.19.46.66) --- 7. 3. 2005
Re: všeobecně

Vážený příteli,
Když si prohlédnete celou histori této diskuse, zjistíte, že tomu tak není. Je to prostě volná výměna názorů a zkueností a jako takovou je třeba tuto konferenci brát a to je také jejím přínosem. Každý máme na problematiku včelaření svůj vlastní pohled je chybou se bránit názorům jiným. Nemusíte s nimi sice souhlasit ale ani odsuzovat. Každý vychází ze svých podmínek a zkušeností. Pravda je pojem velice relativní a spektrum zájmových včelařů je široké a osttaně pokusy a zavedení univerzálních pravd tu v době nedávné byli. Vás profíků je několik a váš pohled na včelaření je zákonitě jiný. Místo kritiky by bylo vhodné podělit se s ostatními a své zkušenosti. Myslím, že 90% účastníků této diskuze nemá problémy s odbytem medu, to je skutečně problém velkovčelařů. Ale i v cizině umí velkovčelaři realizovat významnou část své produkce prodejem ze dvora. Viz poslední příspěcky z návštěvy PSNV v Itálii.

S pozdravem V.Hájek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9241


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gustimilián Pazderka (160.218.198.48) --- 7. 3. 2005
Re: všeobecně


Tak nato nelze říct nic jiného, než že byjsi měl využívat výhod k přístupu informacím a to nejen formou četby časopisu Včelařství, ale i návštěvou a pročítáním včelařského fondu v knihovnách. Přesně toto jsi teď popsal a žádáš můj celý kapitál zdarma.(ten měli i komunisti ve své době :-) a když ho neměli , tak si ho vynutili)

Skutečnost je taková, že prodej ze dvora je sice pěkná věc, ovšem existují svým způsobem pod vlivem kolektivizace v zemědělství u nás v ČSSR vyrostly jakési výkupny, které plnily svým způsobem lépe to , než to, co čteš o Itálii a prodeji. (ostatně kolik v těch článcích je opravdu malých včelařů s prodejem ze dvora? ) Nespolupracují? Jestli jsi tento malovčelař, je potřeba něco pochopit. A otázkou. Splňuješ ty to co splňují alespoň to co v té Itálii? Je zřejmě pravdou, že tu informace a mnoho pochopení prostě z historie pod vlivem cenzůry prostě chybí, a to nejen v oboru včelařství.Také otisknout nějaké znění zákona je moc hezké, ale kdo tomu rozumí víc, než ten právník. Naše právnička, a toje další možný můj návrh, by mohla(podle mě měla bezodkladně) se svými VÝKLADY ZÁKONŮ s velkým FONTEM písma také přispět a ne dvoustránkově, ale alespoň čtyř. Protože to podle mě vypadá a dopadá jako s etiketou a zemí původu medu. Členové jsou důchodového věku a zaslouží si velký FONT písma.

Také jestli jsme u tohoto časopisu a hrdostí. Táto "hrdost" jako pokladnu ÚV(sekretariát) stojí dost v příjmu za inzerci. Tato inzerce je základ a jestli je podmínka s dovozem, tak to už lépe vyřešil zákon. A to tím, že na etiketu(inzerci)dal údaje na etiketu(umístění výrobce,ČR...., jaký má původ jeho med., jen ČR, nebo země EU nebo mimo země EU)Chce to podepsaný aktuální souhlas s jistým dovětkem při inzerci redakcí. A je po problému s inzercí - podmínkou a penízků je více pro vedení a nebyl by takový tlak na zvyšování příspěvků.(kolik stojí celá stránka? x rok?)

Už to není ani můj dojem, že to cose do Včelařství napíše, by mělo být i dáno. Není to dáno a máme možnost a právo "si vybrat".

Ještě něco. S problémem prodeje medu je to dost složité a důkazem je jeho nižší cena u nás v ČR než v západní Unii.Já být malovčelařem a takhle mluvit, tak jeto jak na soukromém rynku. A včelařství a jeho prodej medu je nejen tento rynk, ale i obchod, tržnice, obchůdky, obchody, obchodní centra, velkoobchody, .... . Tak máme se pomlouvat z neznalosti a omezovat se vzájemně, nebo normálně diskutovat a řešit situaci?
_____________________________________________
Vhájek:Místo kritiky by bylo vhodné podělit se s ostatními a své zkušenosti. Myslím, že 90% účastníků této diskuze nemá problémy s odbytem medu, to je skutečně problém velkovčelařů. Ale i v cizině umí velkovčelaři realizovat významnou část své produkce prodejem ze dvora. Viz poslední příspěcky z návštěvy PSNV v Itálii.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9242


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Vhájek (81.19.46.66) --- 8. 3. 2005
Re: všeobecně

Asi jsme si zcela nerozuměli. Můj příspěvěk byl reakcí na příspěvek př. Táborského.
O tom že je třeba číst nejen Včelařství, ael studovat i jinou literaturu není pochyb a také to dělám včetné té starší, protože některé poznatky dříve získané dnešní zkutečnost jen potvrzuje.
Na druhou stranu diskusní fórum je určeno především k výměně zkušeností a já jsem pouze konstatoval, že dle mého názoru k tomuto účelu dobře slouží. A tato výměna probíhá formou zcela dobrovolnou. Pokud si svých zkušeností natolik ceníte, že že se o ně nechcete s ostatními podělit, je to jenom Vaše věc a nikdo Vás k tomu nenutí. Já jsem pouze chtěl poukázat na to, že zkušenosti velkovčelaře jsou jiné než početně větší skupině malovčelařů a bez náležitého seznámení se s problematikou velkochovu nelze tyto problémy dost dobře pochopit. Vše je o komunikaci.
S mým zájmovým chovem 6-20 včelstev se obejdu bez dotací, bez potřeby prodeje výkupcům a v podstatě i bez ČSV, a takže mě stav v ČSV až tolik netíží. Vzhledem k tomu, že mám bydliště 80 km od stanoviště a také ZO ČSV nemám ani možnost se nějaké výraznější činnosti v ČSV věnovat. Z toho co jsem vysledobal z diskuzí, problémy mají a změny ve svazu požadují pouze velcí včelaři a chtějí prosadit změny především ve svém vlastním zájmu a prospěchu. To je vcelku logické a přirozené.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9252


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Gustimilián Pazderka (62.77.117.153) --- 10. 3. 2005
Re: všeobecně

Jsem na cestách, proto krátce.
Podle mého názoru je naprosto chvályhodný výsledek při jednání našich představitelů. Tím jednáním je malovčelař se stavem do 40 včelstev. A tím je daňová úleva. To je ta nejvyšší pocta, kterou může stát - společnost udělat jednotlivci malovčelařovi jako dík za prospěšnou činnost.

Potom jsou tu ale členové ČSV, kteří mají stav nad 40 včelstev. Co prospěšného a naprosto srovnatelného učinili představitelé pro ně? Nejsou tito prospěšní společnosti také? Jaké výhody vidím ? Vidím jen to co viděli drobní rolníci v 50-tých létech. A to zakládání družtev s požehnáním státu. Co dále? Zkuste pročítat tuto konferenci a možná nato někteří dojdete.

Věřím tomu, že se situace nejeví až tak, jak může vyplívat z tohoto příspěvku.


________________________________________________
Vhájek:S mým zájmovým chovem 6-20 včelstev se obejdu bez dotací, bez potřeby prodeje výkupcům a v podstatě i bez ČSV, a takže mě stav v ČSV až tolik netíží. Vzhledem k tomu, že mám bydliště 80 km od stanoviště a také ZO ČSV nemám ani možnost se nějaké výraznější činnosti v ČSV věnovat. Z toho co jsem vysledobal z diskuzí, problémy mají a změny ve svazu požadují pouze velcí včelaři a chtějí prosadit změny především ve svém vlastním zájmu a prospěchu. To je vcelku logické a přirozené.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9276


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Vhájek (81.19.46.66) --- 11. 3. 2005
Re: všeobecně-A.Pazderka

Na zakládání družtev s požehnáním nebo spíše s podporou státu nevidím nic špatného a nelze to srovnávat se združstevňováním v 50 letech. Vždyť už za první republiky existovalo v Brně včelařské a bednářské drustvo a fungovalo. Jestiže bude založeno dobrovolně a tak už si zakladatelé jeho činnost uhlídají, ostatně si myslím, že jich nebude mnoho. Příliš bych neviděl dělat takovéto věci jako aktivitu ČSV a to na žádné úrovni. Jen tak se lze vyhnout důsledkům typu Včela Předboj.
K zájmům velkých včelařů jen tolik, že diskutovaná iniciativa 2J vzešla od nich a asi mají pocit že ČSV pro ně dělá málo. Je bohužel škoda, že se z vedení ČSV do diskuzí na tomto popř. na jiných serverech nijak výrazně nezapojuje, mohlo by se ledacos vysvětlit. Iniciativa 2J neobsahuje zase až tak špatné myšlenky, spíše naopak. Je třeba v budoucí činnosti ČSV vyvážit pokrývání zájmů většiny malovčelařů i početně menší skupiny velkovčelařů, ale zejména je asi třeba více a otevřeněji diskutovat a to je asi pouze formou článků ve Včelařství nedostatečné. Jinak nesdílím některé názory, že vydávání časopisu Moderní včelař, internetových Včelařských novin je českému včelařství na škodu a je prvním krokem k rozvrácení svazu, spíše naopak. Je třepa přinášet více různých informací a nových poznatků. Je škoda, že nejsou např. na stránkách ČSV zpřístupněny "Odborné včelaské překlady", zatím jsem nenašel ani jejich obsah a pod.


S pozdravem V.Hájek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9278


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Jirka S (213.29.5.2) --- 11. 3. 2005
Re: všeobecně-A.Pazderka

Zdravím všechny.
Jaké zakládání družstev s požehnáním státu bylo na mysli??
Dotace družstvům jsou podle mě výsměchem včelařům.
Jinak zakládání družstev není o bolševikovi nebo jak, je to ošetřeno zákonem za určitých podmínek..., ale jak jsem vyrozuměl z příspěvku, snad správně, tak požehnání státu stím nemá nic společného, ten jenom získá, když všechno proženeme účetnictvím.
Další věc, na kterou jsem z min. zemědělství dostal konkrétní odpověď: Operační program rozvoje venkova nepočítá s podporou včelařství, s dotacema nebo bezúročnýma půjčkama atd. pro včelaře (nákup úlú, vybavení medáren...), pouze do budoucna s podporou prodeje komunity a uplatněním medu na trhu = podpora obchodníků s medem, nemusíš být včelař, chcou abys prodával med. Tak to vyplynulo ze zprávy, odpovědi, kterou mi zaslalo min. zemědělství??????!
ČSV má na stránkách odkazy, ale nikde jsem nic pozitívního pro včelaře nenašel, co se týče dotací z EU apod.
Ještě jednou Vás zdravím, a ať nám to co nejdřív lítá:-))))
JS.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9280


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Radim Polášek (e-mailem) --- 12. 3. 2005
Re: veobecně-A.Pazderka

V. Hájek napsal
> tak špatné myšlenky, spíše naopak. Je třeba v budoucí činnosti ČSV vyvážit
> pokrývání zájmů většiny malovčelařů i početně menší skupiny velkovčelařů,
> ale zejména je asi třeba více a otevřeněji diskutovat a to je asi pouze
> formou článků ve Včelařství nedostatečné. Jinak nesdílím některé názory,
že
> vydávání časopisu Moderní včelař, internetových Včelařských novin je
> českému včelařství na škodu a je prvním krokem k rozvrácení svazu, spíše
> naopak. Je třepa přinášet více různých informací a nových poznatků.

Platí zákon nabidky a poptávky. Před nějakou dobou vznikla potřeba časopisu
pro komerční a větší včelaře a protože ČSV toto nepodpořil a nevčlenil tyto
témata do svazového časopisu Včelařství, tak prostě vznikl takový časopis
mimo svaz. Totéž platí i pro internetové Včelařské noviny i pro tuto
konferenci. Je prostě úplně normální, že pokud lidem něco nevyhovuje, tak po
nějaké době přejdou tam, kde jim to vyhovuje lépe. Je velká škoda, že
internetové noviny a internetová diskuze, jako je tato konference se nevede
přímo pod záštitou svazu. Dneska už jen papírové informační médium vůbec
nestačí. Je doslova směšné, když se třeba objeví melecitóza jako v roce
tuším 2002 a články v oficiálním časopise Včelařství, co s tím dělat a jak
to případně napravit se objeví až za 4 - 5 měsíců (jen tři měsíce je tuším
redakční lhůta.), kdy už mohou včelaři maximálně vymetat mrtvé včely a
počítat škody. Kdyby svaz v oblasti internetové diskuze a internetového
časopisu nezaspal, mohlo to už tehdy probíhat jinak - v polovině září se
mohly objevit první příspěvky v diskuzi o melecitóze, během týdne mohl někdo
ze svazu obvolat známé spolehlivé včelaře nebo jinak zjistit skutečnou
situaci a během dalšího týdne uveřejnit v internetových novinách oprášený
aktualizovaný článek, co s tou melecitózou dělat. Takže na konci září by se
objevil článek informující včelaře o nebezpečí a včelaři by měli nejméně do
poloviny říjny, v případě teplého počasí klidně až do konce října na
prohlídku a v případě výskytu melecitózy na nápravu - náhradu rámků s
melecitózou za prázné a zakrmení cukru do těch rámků. Kolik včelstev by se
tím zachránilo a kolik prostředků za náhrady ušetřilo? Ale místo toho se
svaz internetu a diskuze bojí jako četr kříže a spíše naopak vytváří ve
Včelařských novinách o tomto informačni prázdno. A pak se případně může
divit, že vznikají diskuze na téma "K čemu je nám svaz?"
Jinak si myslím, že internetová diskuze, internetové noviny a papírový
časopis si ani tolik nemusí konkurovat, v případě spolupráce se naopak mohou
velice vhodně doplňovat.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Vhájek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, March 11, 2005 1:19 PM
Subject: Re: veobecně-A.Pazderka


> Na zakládání družtev s požehnáním nebo spíše s podporou státu nevidím nic
> špatného a nelze to srovnávat se združstevňováním v 50 letech. Vždyť už za
> první republiky existovalo v Brně včelařské a bednářské drustvo a
> fungovalo. Jestiže bude založeno dobrovolně a tak už si zakladatelé jeho
> činnost uhlídají, ostatně si myslím, že jich nebude mnoho. Příliš bych
> neviděl dělat takovéto věci jako aktivitu ČSV a to na žádné úrovni. Jen
tak
> se lze vyhnout důsledkům typu Včela Předboj.
> K zájmům velkých včelařů jen tolik, že diskutovaná iniciativa 2J vzešla od
> nich a asi mají pocit že ČSV pro ně dělá málo. Je bohužel škoda, že se z
> vedení ČSV do diskuzí na tomto popř. na jiných serverech nijak výrazně
> nezapojuje, mohlo by se ledacos vysvětlit. Iniciativa 2J neobsahuje zase

> tak špatné myšlenky, spíše naopak. Je třeba v budoucí činnosti ČSV vyvážit
> pokrývání zájmů většiny malovčelařů i početně menší skupiny velkovčelařů,
> ale zejména je asi třeba více a otevřeněji diskutovat a to je asi pouze
> formou článků ve Včelařství nedostatečné. Jinak nesdílím některé názory,
že
> vydávání časopisu Moderní včelař, internetových Včelařských novin je
> českému včelařství na škodu a je prvním krokem k rozvrácení svazu, spíše
> naopak. Je třepa přinášet více různých informací a nových poznatků. Je
> škoda, že nejsou např. na stránkách ČSV zpřístupněny "Odborné včelaské
> překlady", zatím jsem nenašel ani jejich obsah a pod.
>
>
> S pozdravem V.Hájek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Eman (82.99.129.160) --- 11. 3. 2005
Re: všeobecně

Jsem doma proto dlouze pro internetový převodník pana Lžičaře:

>Potom jsou tu ale členové ČSV, kteří mají stav nad 40
>včelstev. Co prospěšného a naprosto srovnatelného učinili
>představitelé pro ně? Nejsou tito prospěšní společnosti
>také?

To ti nestačí dotace na včelstvo a na léky? Co pořád brečíš? Potřebuje náš stát produkovat med, který může lacino dovézt z celého světa, nebo plošné rovnoměrné zavčelení celé krajiny? Co dělají státy pro včelaře USA,
Argentiny, Číny atd. ? A co dělají naši "velkomedaři"? Dovezou med bez ohledu na to, co obsahuje, falšovaný škrobovými hydrolyzáty a přirazí si maximum, co dovolí trh (proč ne?) Zneužívají dobré jméno českého medu a výsledky vidíš sám v kontrolách SZPI. My malí včelaři s těmito kupčíky nemáme nic společného a stydím se za ně. Jediné co by mohl svaz pro nás udělat je zatnout jim soudně tipec, aby přestali zneužívat značku Český med.

P.S.
Když chceš podnikat se včelami, tak se "musíš snažit pane správce", abys byl stejně dobrý, ne-li lepší než ti ve světě. Když EU dotovala svým zemědělcům plodiny víc než my, tak místní zemědělci právem protestovali, že to není férová
konkurence, že jsou v nevýhodě. V medu jsme v Česku zcela soběstační při dnešní průměré spotřebě na hlavu. Tak o co komu jde? Jde jen o distribuci.
Když si výkupce přijede pro med, dá většina vesnických dědulů 500 kg řepkový rovnou za 50 Kč a mají to bez starostí, ať si kupec přirazí 100% a prodá si ho jako český med kde chce. Lesní med si prodáme sami, lidi jsou na něj pořád lační - zaručujeme čistotu a 17-18% vody. Pokud ale Šp..ek nabízí 30 Kč za kg a někde prohlašuje, že si naši spotřebitelé musí zvykat na to, že med bude na hranici poživatelnosti, tak už k tomu nemám co říci a přestává mě to
celé zajímat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9279


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu