| - Radim Polášek (e-mailem) --- 15. 3. 2005
Re: kvalita medu
Př Vrána napsal > Velmi jednoduchý způsob jak poznat z falšovaný med:odeberte vzorek > podezřelého medu,pokud začne do 3 měsíců krystalizovat,jedná se o > medovicový med s příměsí květového medu.Pokud začne krystalizovat do půl > roku,jedná se o čistou medovici,pokud nezkrystalizuje vůbec,jedná se o > falzifikát medu,nebo byl med znehodnocen vysokou teplotou při z > tekucování.Ušetříte si náklady na složité a nákladné zjišťování:Takhle to > máte zadarmo podle selského rozumu.
Dobrý den, to je jen velice obecný popis a platí to jen na cca 60 - 70 % vzorků. Akátový květový med, který má být velice kvalitní, nekrystalizuje podle literatury vůbec a je velice světlý, takže by byl označen za falzifikát. Taky z dob, kdy se kočovalo na jetel, znám jetelový med a ten taky krystalizuje velice pomalu a navíc často vizuálně velice podobně jako med ze supermarketů, to je že se rozdělí na tuhou složku na dně a na tekutou nad ním. Přitom si ho pamatuji jako velice chutný a určitě je i kvalitní. Taky medovicové medy krystalizují různě, některé zkrystalizují jemně v celé hmotě poměrně dost rychle, některé se taky po určité době rozdělí na zkrystalizovanou a tekutou složkou. Záleži na složení medu. Pokud převažuje glukóza, med krystalizuje rychle, jako třeba řepkový med, pokud fruktóza, med krystalizuje neochotně nebo vůbec, to je případ toho akátového medu. Pokud med obsahuje více vysokomolekulárních látek, jako jsou třeba bílkoviny, což je případ obecně medovicových medů, tak tyto látky krystalizaci zpomalují a zjemňují - to je zmenšují jednotlivé krystaly. Přehřátí nemá s krystalizací medu nic společného, pokud není přímo významné množství medu přepáleno a změněno v něco jiného. Ale i v tekutém vytočeném medu se obvykle nachází spousta malých krystalků cukrů, kolem kterých ihned po vytočení začíná med krystalizovat. Zahřátím medu tak, aby byl úplně tekutý, se tyto krystalky rozpustí, krystalizace medu se proto oddálí a probíhá trochu jinak, tvoří se menší počet větších hrubších krystalů a med má větší tendenci se rozdělit na zkrystalovanou složku a stále tekutou složku. A poznávat umělé medy podle toho, že nekrystalizují, už vůbec nejde. Tady jde o to, že se nějaká levná cukerná složka příslušně ochutí a obarví podle potřeby a následně se domíchají složky, které právě ovlivňují tu krystalizaci. Mohou to být bilkovinné látky, škrobové látky nebo třeba výtažek z řepy podobně jako u levných marmelád. Takže podle toho, jak se to namíchá, může umělý med zkrystalovat za 14 dnů nebo klidně vůbec. Příkladem umělého medu může být třeba recept na pampeliškový med, kdy se část sacharózy neboli řepného cukru rozštěpí varem a kyselinou citrónovou na fruktózu a glukózu, tím pádem místo jednoho cukru vznikne směs tří cukrů, která už z principu krystalizuje pomaleji než roztok jednoho cukru, příměs z pampeliškových květů "med" ochucuje a zároveň tomu zřejmě dodává i nějaké vysokomolekulární látky, které nadále tu krystalizaci zpomalují.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Vrána Vítězslav" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, March 14, 2005 5:49 PM Subject: Re: kvalita medu
> Vážená paní Moniko! > Velmi jednoduchý způsob jak poznat z falšovaný med:odeberte vzorek > podezřelého medu,pokud začne do 3 měsíců krystalizovat,jedná se o > medovicový med s příměsí květového medu.Pokud začne krystalizovat do půl > roku,jedná se o čistou medovici,pokud nezkrystalizuje vůbec,jedná se o > falzifikát medu,nebo byl med znehodnocen vysokou teplotou při z > tekucování.Ušetříte si náklady na složité a nákladné zjišťování:Takhle to > máte zadarmo podle selského rozumu. > S pozdravem Vrána V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 9317
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |