78385

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Karel (194.138.39.56) --- 24. 8. 2006
Re: začatečníci. (18282) (18309) (18312) (18314) (18325) (18414) (18423)

Na zkoušku jsem udělal WWW stránku o včelách. Prohlídlo si jí jenom 130 zájemců, proto další článek s výpočtem pracnosti včelaření jsem poslal do Včelaře.
Možná se jedná o stránku www.vcely.kvalitne.cz
Vojtěch......

A proč je 130 málo. Na samostatnou jednu stránky někde na webu zaploudí málokdo hned napoprvé.
Koukám ale, že článek ve Včelařských novinkách má za chvilku už vyšší návštěvnost. A logicky tam bude vyšší, protože tam lidi chodí pravidelně číst. A nepřetržitě, po mnoho dalších let existence (přejme mu to) tohoto serveru. Zatímco papírové vydání v lepším případě zkončí někde ve skříni. Co není na webu, jako by nebylo.
Dle mě je zbytčné srovnávat návštevnost VN, či náklad MV s 50 000 výtisky Včelařství. Rozhodující je, kolik lidí si tam ten článek přečte, a tam jsem skepticky někde na 1/4.

Jen technická připomínka. Obrázky na té samostatné stránce (www.vcely.kvalitne.cz) se mi na pomalé lince vůbec nezačaly zobrazovat, na rychlé to trvalo téměř 1/4hodiny. Na rozdíl od obrázků ve VN.
Takže já bych doporučil publikovat u odborníků.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18432


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.56) --- 24. 8. 2006
Re: Úl pro oddělěk (18425) (18427)

Nojo, ale pro přidávání matky oddělkem to optimálně musí být oddělek, ve
kterém byla matka vychována a úl, ve kterém ten oddělek žije někdy od května
června. Shánět teď nový úl a dělat teď oddělek nejde.
RP
......
Jsou asi dvě věci označované slovem ODDĚLEK.
1.Nové mladé včelstvo vzniklé oddělením plástů v květnu a vyrostlé vlastní silou. Takové se dá přidávat/spojovat s mírným úspěchem téměř vždy, když je snůška nebo se krmí. Moje osobní dlouholetá zkušenost. Ale neškodí, když je nějaký oddělek ještě v záloze!! Pak je to provozně velmi jednoduchá metoda.
2. Oddělek - tedy oddělení včel a spojení s matkou. Síle nerozhoduje, důležité je, aby tam byly vytvořeny "společenské vztahy" jako ve včesltvu. Tedy včely plní většinu funkcí. Tady je to při mnou popsaném postupu téměř zajištěno.
Vytvořením včelstvíčka z plodových plástů a mladušek. Dejme tomu do 10dnů. Za dalších deset dnů jsou z nich létavky. Matka již klade, nejstarší buňky jsou skoro před zavíčkováním. Včely plní většinu funkcí - strážkyně česna i létavky, matka má svojí družinu a kolem ní dost včel, které jinou matku nepoznaly a tvoří finkční celek.
U tohoto "mini" oddělku, který byl během těch deseti dnů třeba ještě posílen o pár plástů s líhnoucím se plodem je stejné prosycení mateřským feromonem jako u jiného včelstva, a včelstvo dostatečně brání česno. (dále popisuji pro NN, ale jen při počítání nástavků)
Proto jsem taky radil dát jej na původní místo, den předtím bych nad něj dal ještě nástavek, ale stávající s plodem byl nechal dole u česna, česno nechal na podletních 5cm, nebo je úplně zavřel a nechal jen lépe střežitelné očko v teplém (a lépe hlídatelném) prostoru (mám síto ve dně) a dal jej na místo původního. Původní bych odložil stranou, zůžil na něm česna. Létavky by se postupně vracely a vžebrávaly do oddělku na původním místě a následně bych tam na víko, nebo jinou plochu před úplem vyklepával včrely ze starého úlu.
Pokud by v něm byl ještě plod, (ale pokud by bylo bezmatečné, tak již ne), tak ten bych dal do jiného včelstva vylíhnout. Plásty bych pak některý další den přidal případně i s nástavkem nad 2 nástavky oddělku.
.... ad. nový úl.
Nástavky s dílem by neměly být v této době problém, manipulační dno to je otázka kusu sololitu, 3+1 hranolků a nějak přilepeného síta proti mouchám na díře ve dně.
....
Ale nikoho nepřesvědčuji. Toto jsem si kdysi vyzkoušel a dělal jsem to, když jsem ještě nechoval matky. Jinak souhlasím s př. Stonjekem v bodech, že nejlepší je oddělek vychovaný z matečníků a ten přidávat. O přelarvování mám jiný názor, ale jedno opět ZAŘVU - POKUD NECHOVÁTE MATKY - NEVČELAŘÍTE. Je jedno jestli z otevř. matečníků, nebo nákupem neoplozených (pro začátek), ale pokud si na jaře neuděláte dostatečnou rezervu, aby jste po sezóně provedli SELEKCI, tak nechováte včely.

Setkal jsem se s názorem, že včelař nenakupuje matky s tím, že jednou jednu koupil, přidal a ona na potvoru byla horší než ta vyměněná. To se logicky musí/může stát, protože existuje Gausova křivka. Takže přidávat novou matku, která alespoň na oddělku neukázala co v ní je, je vždy riziko.
Šance, že je horší, než ta co tam je je 25% (1/4), že je zhruba stejná je 50% (2/4 = 1/4 na to že jsou obě mizerné, plus 1/4 že jou obě dobré) a 25% že je lepší.
Toto platí za předpokladu ostrého rozdělení na podprůměrnou a nadprůměrnou.
Statisticky totiž pravděpodobnost existence přesně průměrné matky nulová. Průměr je bod na ose, a pravděpodobnost jakéhokoli bodu na na vodorovné ose nějakého stat.rozdělení je vždy nulová.
(To je poněkud nepřesné, ale už jsem téměř 30 let ze školy)
V praxi si to můžete rozdělit na třetinky - spíše odpovídá praxi. Na podprůměrné, průměrné, a nadprůměrné a namalujte a spočítejte si čtvereček sami:-)
U gausova rozdělení je vždy polovina (včelstev, včelařů atd) podprůměrných a nedá se s tím nic dělat. Pro včelaře (aj)je to kruté, ale tvrzení že 25 000 včelařů je podprůměrných je pravdivé.:-))) ale nic neříkající.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18431


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turcani (213.81.170.226) --- 24. 8. 2006
Re: Pridanie matky do včelstva (18424) (18426)

Priateľ Richard
V mojom príspevku som jednoznačne poukázal na to, že včely nejde "oblnúť" žiadnym prípravkom! Materský feromon je možné z tela matky npr. zmyť na veľmi krátku dobu, ale matka stále produkuje svoj feromon, ktorý včely vzdy považovať za cudzí, takže sa nejedná o žiadnu vôňu, ale chuť a tú prijímajú ústami-jazýčkom.
Ešte raz, pri pridávaní je rozhodujúce, aby včely medzi ktoré matku pridávame, nebola metrská látka predchádzajúcej matky, teda i plod, včely (ak nie sú biologicky zmenené- trúdice) matku bez ohľadu, či je fyzicky zdatná alebo malá, z inej bioklimatickej oblasti, z inej nadmorskej výšky, prijmú, pretože na záchranu svojej ďalšej existencie inú možnosť nemajú! Príkladom je aj zmetanec, v ktorom sú včely rôzneho veku, z rôznych včelstiev, staré, mladé, nasýtené alebo hladné, sú absolutne bez meterského feromónu (už po pol hodine sa stráca z ich organizmu), prijmú bez následkov pre pridanú matku. Po zmetení včiel cez smyk do rojačika, udrením o zem spadnú na dno, rojnicu otvoríme a vhodíme voľne matku medzi ne a je po paráde. Po zjednotení včiel s matkou v jeden celok (24 až 48 hod.), osadíme zmetanec do úľa ako normálny roj. Takýto stav vyvoláme aj vtedy, ak z úľa do ktorého chceme pridať matku, odoberieme starú matku a všetok plod bez včiel (vyvoláme stav bez materskej látky) do iného úľa a matku vloženú do klietky istenú CMC na 5-6 hodín, včely ju oslobodia a prijmú.
Takýto stav docielite aj vtedy, keď debničku bez plodu - medník oddelíte od plodiska medzidnom a matku pridáte znovu medzi včely, ktoré sú zbavené materského feromónu. Kontrolu môžete spraviť už na 2-3 deň.
Isté prijatie je aj vtedy keď včelstvu odoberieme matku, necháte robiť náhradný chov a na deviaty deň, po vylámaní náhradných materských buniek, vložíme novú matku do úľa. Ja ju vkladám (klietočka z cukríkov Tic-tak) do letáča, mám ju pod kontrolou.
Toto sú približne všetky spôsoby ako pridať matku do včelstva, keď je vo včelstve matka, no váš prípad je iný, vám sa matka stratila nekontrovateľne, tak aj postup musí byť iný, taký aký som opísal v prvom príspevku. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18430


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331) (18415) (18417) (18418) (18420) (18422)

př. Stonjek napsal:> 2/ Přidávat, kdy je velká šance na úspěch, tzn vyhnout
se červenci a srpnu.

Řekl bych vyhnout se době, kdy je ve včelstvu velké množství málo
zaměstnaných včel. Takže vždy tehdy, kdy není žádná snůška. Případně v
některých návodech jsem četl v době, kdy není snůška zaměstnat včely mírným
až středně silným krmením.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, August 23, 2006 7:21 PM
Subject: Re: Jak přídávat matku


> Chceme li úspěšně přidat matku bez výrazných ztrát musíme v podstatě
splnit
> 3 náležitosti.
> 1/ Matka musí být kvalitní, tzn udělat vše pro to, aby byla co nejtěžší a
> vyhnout se pokud to jen trochu jde přelarvování.
> 2/ Přidávat, kdy je velká šance na úspěch, tzn vyhnout se červenci a
srpnu.
> 3/ Přidávat pouze osvědčenými metodami a vyhýbat se těm nic moc. V
podstatě
> to znamená pouze zavíčkované matečníky, oddělky a smetence. To jsou také
> prakticky jediné metody ověřené ve velkochovech a velká pracnost neznamená
> velkou spolehlivost přidávání, spíš naopak. Až bude tak 10. 9. není
> spolehlivější metoda než vyhledat starou matku, zabít a pod plodiště
> podsunout odďělek a kromě léčení se ve včelách nešťourat. Není li odďělek
> nějaký vyhladovělý chcípáček je to na jistotu. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18429


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 8. 2006
Re: Pridanie matky do včelstva (18424) (18426)

My jsme to dělali slivovicí. Půl malé štamprle včelám na novinový papír a
někdy tak jednu včelaři. S odstupem času si myslím, ža ani jedna z těch dvou
dávek úspěch přidáváni matek nijak zvlášť neovlivňovala.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Richard" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, August 23, 2006 9:29 PM
Subject: Re: Pridanie matky do včelstva


> Pane Anton, děkuji za rady. Mám ještě jeden dotaz. Mezi staršími včelaři
> jsem kdysi zaslechl názor, že před přidáváním matky lze včely "oblbnout"
> přidáním cizí vůně (nechci plácnout nesmysl, ale bavili se pokud si dobře
> pamatuji o postříkání mlékem, které také obsahuje biologický feromon)
> Teprve po nějaké době je vsazena nová matka. Vyprcháním cizího pachu se ve
> včelstvu rozšiří feromon nové matky, která je poté snáze přijmuta. Lze
> tento postup využít? Nebo se jedná o výmysl? děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18428


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 8. 2006
Re: Úl pro oddělěk (18425)

Nojo, ale pro přidávání matky oddělkem to optimálně musí být oddělek, ve
kterém byla matka vychována a úl, ve kterém ten oddělek žije někdy od května
června. Shánět teď nový úl a dělat teď oddělek nejde. A vzít nový úl a někde
u včelaře do něho přendat koupený oddělek s matkou a pak takhle přidávat
matku taky není to pravé. Nový úl musí včely potáhnout propolisem a zavonět
ho svou vůní a to je odhaduji tak na 14 dnů. Jinak jsou z nového úlu
rozrušeny a kdoví jak by to přidání vyšlo. U použitého úlu to je něco lepší,
ale ne moc. Pokud chceš přidávat matku a s oddělkem, buď kup nebo si půjč i
úl, ve kterém oddělek je, převez je večer, nech přes noc uklidnit v temnu a
chladu a ráno přidej. Ale jak tady čtu Tvoje dotazy a odpovědi, snad
nejjednodušší pro Tebe v tuto dobu bude prostě provést umělý roj a matku
přidat do něho. Klidně mohou jako roj respektive jako norské zimování ještě
dalších dva tři týdny vystavět celý nastavek mezistěn a prostřední mezistěny
zaplodovat.Ale nevím přesně, jak se v takovém umělém roji chovají trubčice,
odhaduji, že budou nějakou dobu v setřepaných včelách udržovat zdání
přítomnosti matky, takže zatímco bez matky a trubčic je doba kdy začnou
včely naříkat z osiřelosti tak půl hodiny, s trubčicemi to může být i
několik hodin, kdy teprve nastane vhodný čas pro přidání matky v vyjídací
klícce. Pak zakrmit tak půl kila, na mezistěnách i víc cukru a třetí den z
rojáku usadit na mezistěny. Připadá mi, že se tady tím způsobem může nejmíň
zkazit a pokud je to včelstvo ještě dostatečně silné, i ty letní včely se
vzchopí a postaví ty mezistěny a zpracují do nich ty zásoby, než odejdou.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Richard" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, August 23, 2006 9:21 PM
Subject: Úl pro oddělěk


> Děkuji za rady. Po důkladném přečetení vašich názorů a konzultaci s dalším
> včelařem se přikláním k variantě s oddělkem. Vzhledem k tomu, že však
> nechci používat staré úly (z 60 let) již 15 let nepoužívané (kromě
jednoho
> dnes již taky nepoužitelného jsem již ostatní z hyg. důvodů spálil), rád
> okamžitě koupím nový vhodný úl, do kterého bych mohl oddělěk dle Vašich
rad
> umístit. Moje rámková míra je 39x24. Rozměr horní loučky mám 42 cm (+/-).
> jsem z okresu N.J. a přijedu do 80 km kamkoliv ( zítra i v sobotu mám
cestu
> do Olomouce). Úl bych však potřeboval v podstatě ihned. Prosím o sms
zprávu
> na 736/632 845. Ozvu se zpět. Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18427


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard (88.101.175.101) --- 23. 8. 2006
Re: Pridanie matky do včelstva (18424)

Pane Anton, děkuji za rady. Mám ještě jeden dotaz. Mezi staršími včelaři jsem kdysi zaslechl názor, že před přidáváním matky lze včely "oblbnout" přidáním cizí vůně (nechci plácnout nesmysl, ale bavili se pokud si dobře pamatuji o postříkání mlékem, které také obsahuje biologický feromon) Teprve po nějaké době je vsazena nová matka. Vyprcháním cizího pachu se ve včelstvu rozšiří feromon nové matky, která je poté snáze přijmuta. Lze tento postup využít? Nebo se jedná o výmysl? děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18426


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard (88.101.175.101) --- 23. 8. 2006
Úl pro oddělěk

Děkuji za rady. Po důkladném přečetení vašich názorů a konzultaci s dalším včelařem se přikláním k variantě s oddělkem. Vzhledem k tomu, že však nechci používat staré úly (z 60 let) již 15 let nepoužívané (kromě jednoho dnes již taky nepoužitelného jsem již ostatní z hyg. důvodů spálil), rád okamžitě koupím nový vhodný úl, do kterého bych mohl oddělěk dle Vašich rad umístit. Moje rámková míra je 39x24. Rozměr horní loučky mám 42 cm (+/-). jsem z okresu N.J. a přijedu do 80 km kamkoliv ( zítra i v sobotu mám cestu do Olomouce). Úl bych však potřeboval v podstatě ihned. Prosím o sms zprávu na 736/632 845. Ozvu se zpět. Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18425


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turcani (213.81.170.207) --- 23. 8. 2006
Pridanie matky do včelstva

Sledujem túto diskusiu od začiatku, ale s odpoveďou som otáľal. Pre Richarda sú rady a skúsenosti v tomto prípade, nepodstatné, nepomôžu mu, lebo svoj prípad rieši teraz! Podstata problému je v tom, že Richard objavil včelstvo, ktoré bolo dlhú dobu bez matky, teda ani nemohol vedieť ako tento prípad riešiť. Vychádzal z potreby zachrániť toto včelstvo, preto mu kúpenú matku pridal tým najjednoduchším spôsobom, vklietke uzatvorenej cukromedovým cestom. Pridanie mohlo byť úspešné, bez ohľadu aké v ňom boli včely, bez ohľadu dĺžky pobytu matky v klietke a príčinou neúspechu nebola ani skorá následná kontrola jej prijatia. Včely, ktoré sú 100%-ne bez matky, aj náhodnej (vo včelstve nebola žiadna matka, potvrdili 3 MB na vloženom otvorenom plode.
Včely, ktoré sa nachádzajú v takomto stave (staré či mladé, v 8 či 9 mesiaci roka), by matku pridali, KEBY!, podľa všetkého neboli dlhé 3-4 týždne a viac bez možnosti vychovať si novú. Včely vo včelom spoločenstve združuje v jeden kompaktný celok nie vôňa, ale feromón materská látka- teda CHUŤ, ktorú produkuje matka, ak sa stratí alebo ju odoberieme, je jej genetickou náhradou otvorený plod, ktorý bráni prijať pridanú matku. Prítomná matka (neoplodnená aj oplodnená) a v druhom prípade aj otvorený plod, ale neraz aj mŕtva matka spadnutá na dne úľa, kde ju včely navštevujú a tá im poskytuje dostatok ML, ktorá im blokuje rozvoj zakrpatených vaječníkov a zároveň bráni prijať pridávanú matku, ale zároveň bránia aj vzniku falošných matiek-trúdic. Ak tieto faktory (ML) vo včelstve chýbajú,dostávajú sa včely najskôr do stavu latentných, pozdejšie do stavu biologických trúdic, schopných klásť neoplodnené vajíčka. Falošných matiek- trúdic môže byť postupne aj niekoľko stovák, postupne sa všetky menia na trúdice. Potom do trúdicového včelstva matku nepridáme ani tou najlepšou metódou.
U Richarda pravdepodobne už boli falošné latentné (ešte nekladúce) trúdice. Vloženie otvoreného plodu bolo v tomto prípade správne, len vloženie matky a jej vyjedenie včelami, bolo predčasné (3 dni). Vypustenie matky z klietky malo byť až po 9 dňoch, keď bol všetok zaviečkovaný. Vtedy u všetkých latentných trúdic, sa vývoj pozastaví a pridaná matka pre tieto budúce trúdice prestane byť sokyňou. Toto však Richard nemohol vedieť, ale to nemôže vedieť ani odborník, lebo na včele trúdici biologickú zmenu pohľadom nedokáže určiť, zmenu zaznamenáme až vtedy keď sa začnú objavovať vajíčka v bunkách položených na okraji dna bunky, či v bunke 2-3 vajíčka. O latentných trúdiciach mohlo signalizovať (bez prítomnosti matky a otvor. plodu) zahryznutie sa včiel do vetracej sieťky a vtedy je to vždy signál, že včely nie sú ochotné prijať pridanú matku a v takom prípade môže byť matka v klietke (vraj včely si nakoniec zvyknú na "vôňu" matky) aj desať a viac dní, nepríjmu ju.
Jedna rada pri Richarda bola dobrá a to pridať matku v dobrom odloženci, ktorý pridávanú matku ochráni pred útokmi trúdic. Otvorený plod a nový plod postupne otupia vnímanie pridanej oplod. matky trúdicami ako sokyni, prestanú klásť vajíčka (niekdy až po týždni) a vtedy má včelstvo ako celok vyhrané. Biologicky zmenené včely sa nevrátia do pôvodného prirodzeného stavu, v úli vegetujú kým neuhynú. Skutočnosť však u Richarda bola iná, zásobné včelstvo namal a preto takáto rada je preňho bezpredmetná, lebo matku kupoval bez včiel. Možno mu mal včelár - radca, poradiť aby jedno svoje včelstvo obetoval a spojil v jeden celok, lenže včelári s 2-3 včelstvami chcú svoj počet včelstiev zachrániť za každú cenu. Pre Richarda to bude dobrá škola do budúcna, lebo už vie,že sa mu to vyplatí. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18424


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.160.78.250) --- 23. 8. 2006
Re: začatečníci. (18282) (18309) (18312) (18314) (18325) (18414)

Možná se jedná o stránku www.vcely.kvalitne.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18423


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.17) --- 23. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331) (18415) (18417) (18418) (18420)

Chceme li úspěšně přidat matku bez výrazných ztrát musíme v podstatě splnit 3 náležitosti.
1/ Matka musí být kvalitní, tzn udělat vše pro to, aby byla co nejtěžší a vyhnout se pokud to jen trochu jde přelarvování.
2/ Přidávat, kdy je velká šance na úspěch, tzn vyhnout se červenci a srpnu.
3/ Přidávat pouze osvědčenými metodami a vyhýbat se těm nic moc. V podstatě to znamená pouze zavíčkované matečníky, oddělky a smetence. To jsou také prakticky jediné metody ověřené ve velkochovech a velká pracnost neznamená velkou spolehlivost přidávání, spíš naopak. Až bude tak 10. 9. není spolehlivější metoda než vyhledat starou matku, zabít a pod plodiště podsunout odďělek a kromě léčení se ve včelách nešťourat. Není li odďělek nějaký vyhladovělý chcípáček je to na jistotu. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18422


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (217.77.165.35) --- 23. 8. 2006
Re: Re:Svazov? sklenice (18408) (18411) (18413)

flaška-škoda že jen kilovka,víčko je pěkná věc ,ale to není všechno, je potřeba přidat kolek jak na cigaretách,za prvé je jasné, že ve v té flašcce je to co tam má být a nikdo ji od té doby co ji včelař pustil z ruky NEOTEVŘEL,dál mnozí z vás by se divily kolik je loupežníků co prodávaj JAKOMED,nedávno se mi dostala do rukou flaška s mojí etiketou(není problém ji napodobit ve wordu) od jarního pastovaného medu,ale v ní NEBYL můj med ale .....až z jistím kdo zabiju,zakopu

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18421


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (217.77.165.35) --- 23. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331) (18415) (18417) (18418)

v zaří sem přidával 5 volně spářených dcer od inseminované vigorky do na první pohled odlišných včel(moje maj 1,2 oranžový proužky),moc se mi do toho nechtělo -pro včely zima naspadnutí ,ale cena lákavá....vychytil sem starý matky a navečer přidal vigorky ve vyjídací klícce i s doprovodem, což byla podle mne největší chyba,včely visely zahryznutý na síťce a matka schovaná v ůkrytu a naražené matečníky.....zrušil sem je ale včely nic ,narazily si je znovu,zkusil sem 2 přidat po léčení kyselinou ,která by mohla přerazit feromony,ujali se jedné,druhou zabily,přidal sem tak další 2 a zabily obě,našel sem je v rožku v podmetu, jedna to nedala psychicky,takže jedna se z pěti chytla,ostatním sem vrátil staré matky schované ve vyjídací klícce jen tak na rámek hned je očuchávaly a olizovaly.....uchycená VOLNĚ spářená vigorka zakladla na mou míru velice ostrou, nepokojnou na rámcích a slabou zimní generaci,na jaře mě ještě dobodaly zimní včely,jarní generace už byla mírnější, rozjezd třírámkového ubožáka po ůtoku rejska byl 2x mohutnější a včely s V.se nedostaly do síly do teď a čekají na spojení s oddělkem...takže to byla laciná investice ,žádnej med od toho vigor včelstva,ale morda žihadel-včely si snad myslely ,že sem medvěd,morda zbytečné práce se stresovanýma včelama,tak tak to už v září ne...
prostě ti trubci co se spářili s tou matkou to musela být divočina...

jinak taky dělám úly,rámky,přířezy ,cosi kdo jak umane,na ceně selze domluvit,fotky možu poslat,kousek od olomuce...
vcela-med/=/centrum.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18420


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KOZLÍK (194.212.232.6) --- 23. 8. 2006
Re: výkluz (18405) (18410)

Přesně tak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18419


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.52) --- 23. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331) (18415) (18417)

Když jsem začínal, kupoval matky a měl problém rozpoznat stav včelstva, uchýlil jsem se dle mé bible (Brenner) ke hře na jistotu.
Nejlepší výsledky dává přidávání matky mezi mladušky, které ještě nepoznaly matku.
Praxe je v podstatě ta, že se oddělí plásty s líhnoucím plodem, pak se tam přidá klícka (v knize je dokonce pěkný přípravek)a za pár dní se zkontrolují vajíčka (nesmí být, chování včel na pletivu klícky - přátelské = dají se prstem odstčit, neprostrkují zkrz pletivo žihadlo nebo nepřátelské. (S tím jsme se u této metody nesetkal.)
A pak uvolním přístup k matce. Já to dělal tak, že jsem klícku ležící na plástu s maluduškami otevřel. Dobré je to dělat v místnosti, aby matka neuletěla, nebo pod kloboukem. Pokud se k ní chovají včely agresivně, tedy ji neolizují a nekrmí, ale tlačí se k ní zadkem :-), tak je ještě šance ji zachránit a vyndat. Brenner to řešil připouštěním jednotlivých včel k oddělenému prostoru.
Taky jsem to tak z počátku dělal, ale časem jsem začal být oprsklý, protože to byla velmi spolehlivá metoda, tak jsem si to zjednodušil.
Vyberu plásty (za letu včel, nechám z nich odletět včely co umí létat, narovnám je do nástavku (v případě NN, nebo do plemenáče), další včely tam doklepu z podobně vybraných plástů(bez létavek), přidám tam nějak vodu a zásoby, buď krmím, nebo dám plást zásobní (pyl + med)(a zároveň krycí) a do dalšího plástu naleju vodu.
Loupeže se není třeba bát, protože bude otevřeno jenom větrání. Umístím tam klícku.
Nástavek dám nad nějaké mezidno, folii, filc, zadekluji a uteplím. Zkontroluji včelotěsnost a větrání!!! Plemenáč je dobré dát do tepla.
Za několik dnů, třeba i jen druhý, zkontroluji chování včel, pokud je nepřátelské asi bude někde chyba. Pokud není, matku vypustím a nadále izoluji a krmím. Po nějakém týdnu opatrně otevřu očko, či česínko a mám tady oddělek.
Dá se to stihnout i za deset dní.
Pokud včelstvo mezitím posílím plásty s plodem a bez včel, mohu je dát pak na původní místo, a ze starého včelstva včely vyklepat na včely na desku, víko atd před původní místo kam jsem dal ten oddělek. To je snad známý a jistý postup.

Tohle mi fungovalo v období kdy se běžně posílají matky, tak do poloviny srpna. Později nemám moc zkušeností.
Až na dva úsp. pokusy.
U mé první ins. matky, která přišla na konci srpna, mi Ing Čermák poradil přidávání klasicky do zakrmeného včelstva, že to dává na konci srpna nejlepší výsledky. Včely matku přijaly.
Podruhé jsem ale pokračoval klasicky, vytvořil jsem dle pops. postupu oddělek, přidal matku, a pak posiloval zavíčkovanými plod. plásty bez včel(!!!) (a zásobním nástavkema) až jsem vytvořil včelstvo schopné zazimovat. To byla otázka dostatku včelstev s plodovými plásty na přelomu srpen/září. Takže jednou jsem to odzkoušel i v podletí.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18418


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 23. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331) (18415)

Chybou taky bylo, že jste moc brzo kontroloval výsledky. Po puštění včel k těstu klícky nechám včely v klidu alespoň
3-4 dny. Někdy se za ty dny nedostane ani ven. Včely už jsou v klícce i s matkou. Pak opatrnou rychlou kontrolu jestli je matka, nebo vajíčka na plástu a zase nechám několik dnů v klidu. Pak teprve provedu kontrolu celého včelstva jestli je všechno v pořádku. Včely si na novou matku zvykají pomalu a na rozrušení reagují tím, že ji některé napadnou. Matky se dají přidávat do včelstev bez plodu i s otevřeným plodem, ale je tam větší riziko. Nejhůř taky přijímají matky v podletí.
Vigor je výborná matka, ale je to jiný kmen (karpatský) a všiml jsem si, že včely jiných kmenů ji neradi přijímají. Musí se opatrně. Někdy ji usmrtí a teprve z matečníků jejího plodu si vychovají novou matku. To už jim nic jiného nezbývá.
Tonda


> Přidal jsem matku od přítele Drdy F1-Vigor do vykusovací klícky přes med. cukrové těsto. Za 2 dny byla matka venku. Bohužel jsem nesledoval chování včel k matce a prohlídku jsme dělal až po týdnu. (matka ani nový plod nebyla přítomna). Poté jsem provedl plodovou zkoušku a po cca 35 hodinách jsem našel 3 naražené matečníky. Objednal jsme tedy novou matku, vyřezal jsme matečníky a matku jsem vsadil do vyk klícky zajištěné zespodu proti okamžitému vykousání folií. Tu jsem odstranil po 3 dnech a další den byla matka venku. Následující den jsem ji však nalezl na dně úlu obklopenou cca 20 včelami. Po včerejší tel. konzultaci s přítelem Chramostou vím, že jsem "diletant", který se rozhodl přidat matku pouze s povrchními znalostmi. V prvém případě byla pravděpodbně chyba v tom, že jsem přidával matku do včelastva bez mladušek. Plod byl již všechen vylíhnutý. (nebom mám v úle trubcokladnou matku. Plod tam však nebyl a netuším, jak ji najít pokud by byla.) Ve druhém případě jsem přidal matku po vykonání plodové zkoušky, ale nechal jsem tam i otevřený plod, což jsem si uvědomil až když mne to řekl. Vzhledem k tomu, že jsem výměnu ještě nedělal, tak jsem považoval nalepené včely na klícce strkající sosáčky dovnitř za dobré znamení. A chumáč včel na matce na dně úlu (už byla mrtvá) za to, že se o ni chtěly starat. Teď už vím, že úmysly měly úplně jiné a při mé radosti zpřijetí se matka strachovala o holý život. :-) Takže to zkusím potřetí dle Vašich rad a pokud to nevyjde, tak na jaře si místo nich pořídím oddělek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18417


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331) (18415)

No 40 kilo ze včelstva to je dobrý začátek a dost medu.
Co se týká přidání matky v druhém případě, myslím si, že buď jsi nějaký malý
matečník přehlédl nebo bylo příliš brzy po vyřezání těch matečníků. Hned po
vyřezání matečníků může být asi tak nejhorší doba pro přidávání matky. Ve
včelstvu jsou pořád ještě feromony matečníků, takže včelstvo ještě neví, že
nemá matečníky, zároveň ale jsou některé včely rozrušeny těmi zásahy při
vyřezávání, na zásahy do plodu jsou včely velice citlivé. Taky podle mně si
klícku s matkou mohly označkovat nepřátelskými feromony nebo některé včely
rozrušené tím vyřezáním matečníků zůstaly rozrušené až do vypuštění matky a
pak ji ubodaly. Nebo ale prostě se rozhodly nepřijmout hotovou matku a místo
zrušených matečníků si vychovat z přidaného plodu další. Ty matečníky
signalizují, že tam nebyla žádná matka, ani trubcokladná ( našel by se
trubčí plod a hrboplod) ani trubčice (našel by se hrboplod). Proto se to
taky jmenuje plodová zkouška.
Jinak moje zkušenosti jsou takové, že já jsem jim ty matečníky tak dlouho,
dokud plod nezestárnul natolik, že už další matečníky nemohly narazit. Pak
jsem je teprve rušíl, zbytek plodu tam nechal. A až nejdřív za půl hodiny si
uvědomily nemožnost získat matku a začaly naříkat, teprve pak jsem přidával
novou v klícce. Tedy když jsem to nedělal přes smetenec a umělý roj.
Problém je v tom, že ty včely byly asi víc než měsíc bez matky, takže
kdovíkolik z těch včel jsou zimní. Je právě třeba, aby matka byla přidána co
nejdřív, aby co nejdřív začala klást a včelstvo začalo konečně vychovávat
zimní generaci. I tak asi to včely nestihnou úplně, budou plodovat hodně
dlouho a budou se muset uteplit, aby se jim to umožnilo a i tak
pravděpodobně před zimou úbytkem letních včel zeslábnou více než ostatní
včelstva. Možná je bude třeba někdy na konci září i zúžit, když tam bude
včel příliš málo a hrozilo by vyloupení.Takže snad nejlepší řešení je znova
zopakovat tu plodovou zkoušku s naražením matečníků, pokud tam momentálně
nejsou ty na předchozím plodu, pak ten plod s matečníky vytáhnout a až
začnou naříkat, tak teprve tu matku v klícce opatrně přidat, ať se co nejmíň
rozruší. Jinak taky včelstvo, do kterého se už jednou nebo dvakrát neúspěšně
přidala matka, tak další novou matku přijímá hůř. Možná si některé včely
pamatují ubodání těch předchozích a tak to zkusí i na další. Nevím, jak bych
se rozhodl v takovém případě, jestli bych přidal matku takhle nebo jako
umělý roj a usadil je na mezistěny ve stylu norského zimování.
To obklopení matky je skutečně velice podobné, snad jedině při nepřátelském
obklopení se včely snaží matku jakoby obklopit a udusit ze všech stran,
naopak při přátelském spíše ne a měly by být klidnější a jakoby
uspořádanější vzhledem k matce. Ale poznává se to těžko. Co se ale nepoznat
a neslyšet nedá, je to, když včely bez naděje na matku naříkají a jakmile se
k nim klícka přiblíží a ony chytí první závan vůně matky, okamžitě přestanou
truchlit a naopak začnou velice intenzívně a radostně silně jakoby šumět.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "Richard" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 22, 2006 10:39 PM
Subject: Re: Jak přídávat matku


> Pane Václavek, děkuji Vám za výstižný popis, který určitě pomůže nejednomu
> začátečníkovi. Opravdu je radost číst radu bez záště, závisti a pohrdání.
> Díky. Můj problém tkví v tom, že na počátku mého včelaření jsem získával
> informace od dědy, který dle mých vzpomínek matky pravidelně měnil. Když
> zemřel, tak jsem několik let včely z časových důvodů (studium VŠ) pouze
> "udržoval". Loni jsem se však rozhodl se tomuto koníčku 100% věnovat.
> Výsledkem je nový včelín (foto Vám pane Radime pošlu. O víkendu jsem byl
> mimo). Mnou uváděné bezmatečné včelstva daly v letošním roce při 1
plodišti
> a 2 mednících cca 40 kg medu. Vím, že to není příliš, ale pro mne je to
> skvělý výsledek. Absenci matky jsem poprvé zpozoroval cca před 30 dny, kdy
> byl ve včelstvu pouze zavíčkovaný plod. Přidal jsem matku od přítele Drdy
> F1-Vigor do vykusovací klícky přes med. cukrové těsto. Za 2 dny byla matka
> venku. Bohužel jsem nesledoval chování včel k matce a prohlídku jsme dělal
> až po týdnu. (matka ani nový plod nebyla přítomna). Poté jsem provedl
> plodovou zkoušku a po cca 35 hodinách jsem našel 3 naražené matečníky.
> Objednal jsme tedy novou matku, vyřezal jsme matečníky a matku jsem vsadil
> do vyk klícky zajištěné zespodu proti okamžitému vykousání folií. Tu jsem
> odstranil po 3 dnech a další den byla matka venku. Následující den jsem ji
> však nalezl na dně úlu obklopenou cca 20 včelami. Po včerejší tel.
> konzultaci s přítelem Chramostou vím, že jsem "diletant", který se rozhodl
> přidat matku pouze s povrchními znalostmi. V prvém případě byla
> pravděpodbně chyba v tom, že jsem přidával matku do včelastva bez
mladušek.
> Plod byl již všechen vylíhnutý. (nebom mám v úle trubcokladnou matku. Plod
> tam však nebyl a netuším, jak ji najít pokud by byla.) Ve druhém případě
> jsem přidal matku po vykonání plodové zkoušky, ale nechal jsem tam i
> otevřený plod, což jsem si uvědomil až když mne to řekl. Vzhledem k tomu,
> že jsem výměnu ještě nedělal, tak jsem považoval nalepené včely na klícce
> strkající sosáčky dovnitř za dobré znamení. A chumáč včel na matce na dně
> úlu (už byla mrtvá) za to, že se o ni chtěly starat. Teď už vím, že úmysly
> měly úplně jiné a při mé radosti zpřijetí se matka strachovala o holý
> život. :-) Takže to zkusím potřetí dle Vašich rad a pokud to nevyjde, tak
> na jaře si místo nich pořídím oddělek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18416


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard (88.101.175.101) --- 22. 8. 2006
Re: Jak přídávat matku (18282) (18331)

Pane Václavek, děkuji Vám za výstižný popis, který určitě pomůže nejednomu začátečníkovi. Opravdu je radost číst radu bez záště, závisti a pohrdání. Díky. Můj problém tkví v tom, že na počátku mého včelaření jsem získával informace od dědy, který dle mých vzpomínek matky pravidelně měnil. Když zemřel, tak jsem několik let včely z časových důvodů (studium VŠ) pouze "udržoval". Loni jsem se však rozhodl se tomuto koníčku 100% věnovat. Výsledkem je nový včelín (foto Vám pane Radime pošlu. O víkendu jsem byl mimo). Mnou uváděné bezmatečné včelstva daly v letošním roce při 1 plodišti a 2 mednících cca 40 kg medu. Vím, že to není příliš, ale pro mne je to skvělý výsledek. Absenci matky jsem poprvé zpozoroval cca před 30 dny, kdy byl ve včelstvu pouze zavíčkovaný plod. Přidal jsem matku od přítele Drdy F1-Vigor do vykusovací klícky přes med. cukrové těsto. Za 2 dny byla matka venku. Bohužel jsem nesledoval chování včel k matce a prohlídku jsme dělal až po týdnu. (matka ani nový plod nebyla přítomna). Poté jsem provedl plodovou zkoušku a po cca 35 hodinách jsem našel 3 naražené matečníky. Objednal jsme tedy novou matku, vyřezal jsme matečníky a matku jsem vsadil do vyk klícky zajištěné zespodu proti okamžitému vykousání folií. Tu jsem odstranil po 3 dnech a další den byla matka venku. Následující den jsem ji však nalezl na dně úlu obklopenou cca 20 včelami. Po včerejší tel. konzultaci s přítelem Chramostou vím, že jsem "diletant", který se rozhodl přidat matku pouze s povrchními znalostmi. V prvém případě byla pravděpodbně chyba v tom, že jsem přidával matku do včelastva bez mladušek. Plod byl již všechen vylíhnutý. (nebom mám v úle trubcokladnou matku. Plod tam však nebyl a netuším, jak ji najít pokud by byla.) Ve druhém případě jsem přidal matku po vykonání plodové zkoušky, ale nechal jsem tam i otevřený plod, což jsem si uvědomil až když mne to řekl. Vzhledem k tomu, že jsem výměnu ještě nedělal, tak jsem považoval nalepené včely na klícce strkající sosáčky dovnitř za dobré znamení. A chumáč včel na matce na dně úlu (už byla mrtvá) za to, že se o ni chtěly starat. Teď už vím, že úmysly měly úplně jiné a při mé radosti zpřijetí se matka strachovala o holý život. :-) Takže to zkusím potřetí dle Vašich rad a pokud to nevyjde, tak na jaře si místo nich pořídím oddělek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18415


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard (88.101.175.101) --- 22. 8. 2006
Re: začatečníci. (18282) (18309) (18312) (18314) (18325)

prosím Vás o jakou stránku se jedná? Rád bych se podíval.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18414


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 22. 8. 2006
Re: Re:Svazov? sklenice (18408) (18411)

uvidíme, jak to dopadne. Se sklenicemi i s jejich cenou. Pokud se mají
distribuovat přes ZO, ani by mi nevadilo, kdyby třeba 2 koruny z každé
sklenice distribuované ZO skončily skončily v kase příslušné ZO. I když se s
vedením naší ZO jaksi moc rád nemám.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Gustimilián Pazderka" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 22, 2006 2:36 PM
Subject: Re:Svazov? sklenice



Od: Petr Veverka:

> Už se něco děje ohledně svazových sklenic. Mrkněte na:
>
> http://www.vcelarstvi.cz/cz/doc/CSV-NOVINKY_vyzva_n.doc
.....

Cena 3,11 (je s nebo bez DPH???)
Doprava ??
Uzávěry ??
Způsob platby ??

Já myslím, že skutečností by mělo být více skutečností v nabídce podepsané
Vašimi představiteli,.
______

Pro srovnání:

Rozhlaště nebo uspořádejte schůzi ve vaší ZO a domluvte se dejte minimálně
objednávku za 20 000,-.bez DPH.
Proč 20 t bez DPH? Protože Bricol Vám nad tu částku doveze obaly až na místo
dodání ZDARMA.
Ceny obyčejné facety a zlatého víčka odpovídají oněco více než cca 3 000 ks
objednávky s dopravou zdarma až k rukám ZO.

Výsledná cena je tedy cca 7,80/ks která obsahuje: sklo (720 ml) víčko
(zlaté) a cena je včetně DPH a doprava zdarma.
Kolik bude výsledná cena za "svazovku"?
_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18413


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel K. (213.192.21.67) --- 22. 8. 2006

Máš asi pravdu, je to skutečně telefon Trundy. Několikrát jsem na toto tel. číslo volal ale nikdo to nebral. Volal jsem i na další kontaktní telefony, které jsou uvedeny ve studiu Mamut a tyto tel. čísla se již nepoužívají.Já jsem vycházel z toho, že dcera donesla CD ROM , kde je uvedeno jméno Trunda, který je zde jako produkční a vůbec jsem nepředpokládal, že by se mohlo jednat o našeho člověka. Všem, kteří se zasloužili o ztotožnění Trundy moc děkuji. Zvažuji kontaktovat Pavla Nováka a říci mu jakou reklamu mu Trunda dělá a mohu říci dopředu,jak ho znám, že radost z tomo mít nebude.Ještě jednou díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18412


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 22. 8. 2006
Re:Svazov? sklenice (18408)


Od: Petr Veverka:

> Už se něco děje ohledně svazových sklenic. Mrkněte na:
>
> http://www.vcelarstvi.cz/cz/doc/CSV-NOVINKY_vyzva_n.doc
.....

Cena 3,11 (je s nebo bez DPH???)
Doprava ??
Uzávěry ??
Způsob platby ??

Já myslím, že skutečností by mělo být více skutečností v nabídce podepsané Vašimi představiteli,.
______

Pro srovnání:

Rozhlaště nebo uspořádejte schůzi ve vaší ZO a domluvte se dejte minimálně objednávku za 20 000,-.bez DPH.
Proč 20 t bez DPH? Protože Bricol Vám nad tu částku doveze obaly až na místo dodání ZDARMA.
Ceny obyčejné facety a zlatého víčka odpovídají oněco více než cca 3 000 ks objednávky s dopravou zdarma až k rukám ZO.

Výsledná cena je tedy cca 7,80/ks která obsahuje: sklo (720 ml) víčko (zlaté) a cena je včetně DPH a doprava zdarma.
Kolik bude výsledná cena za "svazovku"?
_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18411


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 22. 8. 2006
Re: výkluz (18405)

Dne úterý 22 srpen 2006 10:11 KOZLÍK napsal(a):

> na tuto folii ometám včely.Důsledek:1. včely které jsou mezi rámky po
> vyrušení nemohou rovnou vzlétat na mojí kuklu, 2.smetané včely utíkají k
> okraji bílé folie a jakmile narazí na kámoškym začnou větrat proti ostatním
> a zalézají do úlu.Do "smyku " ale smetám již včely z předtříděných rámků a
> úl je v podstatě sestavený.Dost mi to pomohlo, ale je to letos poprvé a

DD,

pokud se jedna o posledni snusku, do jiste miry by to mohlo byt normalni,
pokud je to ale pri kazdem toceni , chce to asi zmenit matky .



Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18410


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.56) --- 22. 8. 2006
Re: Svazové sklenice (18408)

No když jsem o tom psal před rokem, tak jsem v tom neviděl problém. (Asi jsem ten "mělo by se zajistit")
Rozešlu nabídku na ZO, ZO vyberou zálohy a zajití si místo s rampou kde se to dá složit z náklaďáku, a po potvrzení objednávky(smlouvy) pošlou peníze a firma rozveze palety z náklaďáku na zadané adresy. Zde si je ZO už rozdělí. Rozdíl mezi nákupem a prodejní cenou (lichva/zisk:-) zůstane v kase ZO.
To samé s víčky a etiketami je to.
200 000 kusů je pro 50 000 členů, 500 000 včelstev a 1 000 ZO, plivnutí do Stromovky.
Můj odhad je, že by to mohlo být asi tak půl až milion sklenic (různé velikosti).

Fungující organizace by to "asi měla sama zajistit".
V čem je problém by měli vysvětlit Ti, co v tom viděli po celou dobu hrozný problém.
Třeba ÚV, PÚV a pracovníci, které dokázali že to teď jde. Ale jen o deset až 15 let později.
Co se tak výrazného změnilo, že to najednou jde?
Že by najednou začali členové za své příspěvky vyžadovat od svých zaměstnaců protihodnotu = práci?

Proč to předtím nešlo? Škoda jen, že to byl ilegální ÚV a není se koho zeptat.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Veverka (212.71.138.132) --- 22. 8. 2006
Svazové sklenice

Už se něco děje ohledně svazových sklenic. Mrkněte na:

http://www.vcelarstvi.cz/cz/doc/CSV-NOVINKY_vyzva_n.doc



Petr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18408


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp (e-mailem) --- 22. 8. 2006
Re: medomety (18396) (18397) (18400) (18404) (18406)

Omlouvám se , správně mělo být cca 1 cm od sebe.

Milan Čáp

> dráty cca + cm od sebe.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18407


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp (e-mailem) --- 22. 8. 2006
Re: medomety (18396) (18397) (18400) (18404)

Já jsem reagoval na dotaz ohledně medometů firmy Logar. Já jsem zakoupil
typ LTRU4S - ruční, 4rámkový univerzál. Na koši má standardně vertikálně
dráty cca + cm od sebe. Tahokov jsem si přidal sám. Tahokov má poměrně
velkou styčnou plochu, takže se plásty dobře opřou a nebortí se.

Milan Čáp

KOZLÍK napsal(a):

>Ale od jaké firmy Milane?Chtěl bych právě koš s tou úpravou co vlastně
>popisuješ, protože mnoho medometů má na koši jen jakési vzpěry a ne "síť" a
>dílo by se mi vylamovalo na rozdíl od starého medometu, který má oka cca
>ten 1cm.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18406


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KOZLÍK (194.212.232.6) --- 22. 8. 2006
výkluz

Základem je asi oddělit jednotlivé sekce a včely v nich.Včely ometat jen jednou.Letos jsem poprvé začal úly rozebírat "od zdola" a bylo to znát.Sice stále nemohu pracovat bez rukavic a kombinézy, ale znát to je.Také jsem letos poprvé začal používat "výkluz" v mém případě do distančního rámu na izolaci-krmítko položím folii do podmetu, která je o něco menší než rám a na tuto folii ometám včely.Důsledek:1. včely které jsou mezi rámky po vyrušení nemohou rovnou vzlétat na mojí kuklu, 2.smetané včely utíkají k okraji bílé folie a jakmile narazí na kámoškym začnou větrat proti ostatním a zalézají do úlu.Do "smyku " ale smetám již včely z předtříděných rámků a úl je v podstatě sestavený.Dost mi to pomohlo, ale je to letos poprvé a stále to ještě není ono.Letos budu sázet další stromy, příští rok měnit matky atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18405


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KOZLÍK (194.212.232.6) --- 22. 8. 2006
Re: medomety (18396) (18397) (18400)

Ale od jaké firmy Milane?Chtěl bych právě koš s tou úpravou co vlastně popisuješ, protože mnoho medometů má na koši jen jakési vzpěry a ne "síť" a dílo by se mi vylamovalo na rozdíl od starého medometu, který má oka cca ten 1cm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18404


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

m (82.100.43.4) --- 22. 8. 2006
Re: (18398) (18401)

> Je to on!

Podle živnostenského registru je Jan Trunda ze Záhorovic podnikatelem v oblasti audio, což souhlasí i s tím webem, takže je to asi on.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18403


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokes, Ing. (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18387) (18390) (18391) (18392)

Teď, když je na konferenci možné inzerovat, rád bych všem čekajícím zajemcům
na úly od pana Trundy nabídl poctivou práci mého otce, který si žádné zálohy
nebere a celou svoji živnost staví na kvalitě.
Úly jsou postavené tak, aby plně vyhovovaly včelám a zároveň splňovaly
nároky komerečního včelaření.
Vše je možné vidět po čtyřletém používání u mě v chovu.
Dále pak vyrábí kvalitní lipové přířezy.
Jediný problém je, že má na základě již zmíněné kvality moc zakázek, tak je
potřeba objednávat
s dostatečným předstihem.
Jmenuje se Václav Prokeš a telefon je 608581350.
Včelařské dotazy směřujte na můj e-mail uvedený
v hlavičce.
Dan Prokeš
>> Teď nebudu hodně dlouho na žádné včelařské inzeráty z novin reagovat když
>> služby nabízejí takoví darebáci. Přijít o pár tisíc, je-li to nad 5000
>> Kč,
>
>
> Určitě tam inzeruje i spousta poctivých podnikatelů, takže bych to nebral
> tak paušálně. Spíš bych viděl, že když najdu nějakou takovou nabídku, tak
> se
> porozhlídnu. V inzerátu ve Včelařství je inzerováno jakési stolařství
> Přítel, ale je tam uveden jen mobil. Žádná stabilní linka, žádné webové
> stránky, žádná adresa provozovny. Už to něco naznačuje. I když tam je jen
> mobil, poctivý podnikatel na požádání určitě sdělí adresu provozovny, když
> mu řeknu, že si to chci odvézt sám nebo IČO, ať si ho můžu dohledat v
> registrech, jakou činnost vlastně nahlásil atd. Když znám adresu, město a
> ulici, není problém vytáhnout ve zlatých stránkách třeba stabilní linky
> jeho
> sousedů a někdy k večeru se zeptat, jestli tam vůbec něco takového je. Na
> Seznamu se můžu podívat na mapu nebo dokonce poměrně podrobný letecký
> snímek, co na příslušné adrese je, jestli panelák nebo nějaká hala. Pokud
> tam nechci rovnou zajet osobně, když to je někde blízko, prohlídnout si
> dílnu a pokud to dobře vypadá, tak si to objednat na místě.
> Jestli ten p. Trunda "nenasákl" zvyky běžně používanými v šoubyznysu a
> potom prostě jen podobným způsobem se staral o tu výrobu úlů. Z okolí znám
> trochu podobný případ, kdy poměrně známý člověk z šoubyznysu se dal k
> myslivcům a dostal se do funkce a dost možná se choval úplně stejným
> způsobem, jak je běžné tam. Ale u myslivců s tím silně narazil. Dneska už
> je
> to zřejmě vyřešeno soudem.
>
> R. Polášek
>
>
> ----- Original Message -----
> From: "m" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Monday, August 21, 2006 1:44 PM
> Subject: Re: S trochou
>
>
>> > Porovnal jsem ještě zde doporučované telefonní číslo a našel jsem další
>> dvě. Takže kdo chce, má na této stránce další informace o p. Trundovi.
>> http://www.pavelnovak.cz/studio_mamut.htm
>>
>> Tak na to tel. číslo tam uvedené někdo zavolejte a je-li to on, napište
>> stížnost na příslušný živnostenský úřad. To lze udělat snadno po
> internetu.
>> Nepovolené podnikání, za to je pokuta nebo zákaz podnikání vůbec. Čím
>> více
>> vás tu stížnost pošle, tím pravděpodobněji se tím budou zabývat. To co se
>> tu o tom Trundovi píše, jsem se domníval zpočátku, že je to jen legrace.
>> Teď nebudu hodně dlouho na žádné včelařské inzeráty z novin reagovat když
>> služby nabízejí takoví darebáci. Přijít o pár tisíc, je-li to nad 5000
>> Kč,
>> je to trestný čin.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18402


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: (18398)

Od: Pavel K. :
> Webová adresa www.pavelnovak.cz studio mamut je adresa známého přerovského
> zpěváka Pavla Nováka / Dívka pihovatá, Nádherná atd., který má své studio v
> Přerov - Předmostí. V tomto studiu je jako produkční Jan Trunda, který s
> naším Trundou nemá nic společného.
> "PŘÍTEL"- Trunda bydlí v Záhorovicích, ul. Na lánech,je to směr z Uherského
> Brodu do Bojkovic.
........

Prosím tě. Vem si své Včelařství (jestli jsi tedy členem) otevři si inzerci a podívej se na telefonní číslo na webu (překlepni na studio Mamut) a srovnej ho s tím ve Včelařství. Je to on!

_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18401


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: medomety (18396) (18397)

Mohu potvrdit. Já jsem loni zakoupil největší nabízený čtyřrámkový
tangenciální medomet na kliku. Provedení je dobré, bytelné, možná
uchycení nosníku pohonu by mohlo být trochu tužší, ale jinak zatím
funguje dobře. Sváry jsou bytelné, dobře provedené bez zbytečných
skulin, ve kterých by se držely nečistoty.
Pohon na kliku má volnoběh i brzdu, takže šetří čas - po roztočení koše
lze odvíčkovávat a koš se nějakou dobu setrvačností točí dál.
Jediné, co mně trochu vadilo byl spoj stěny bubnu s jeho dnem, kde byl
svár zvenčí a zevnitř byla špatně čistitelná spára. Tak jsem tuto spáru
ještě před prvním použitím vyplnil silikonem s atestem pro styk s pitnou
vodou.
Po druhé sezóně jsem s ním spokojen a myslím, že patří mezi ty lepší
medomety.

Jinak jsem si ještě udělal do koše vložky z nerezového tahokovu s okem
cca 1cm, které jsem ještě kvůli hoffmanovým bočním loučkám podložil
plastovou mřížkou s velkými oky. Tahokov je o něco nižší než je vnitřní
šířka rámků, podložená mřížka je menší. Celé jsem to po obvodu
přidrátoval zevnitř na konstrukci koše, takže se tahokov vydul uprostřed
směrem ke středu medometu. Tím je zajištěno maximální podepření plástu,
a po odstříknutí jedné strany mohu točit i panenské nedrátkované dílo
maximální rychlostí bez jakéhokoliv poškození. Vřele doporučuji.

Milan Čáp

Kladivo napsal(a):

>Letos jsem zakoupil čtyřámkový zvratný a jsem sním spokojen.
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18400


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: medomety (18396) (18397)

Já koupil před půl druhým rokem medomet v Olomouci vez jakékoli značky a spokojen nejsem dvakrát se utrhl koš podruhé se prohla klika zůstává v něm mnoho medu do úplného vyprázdněni se musí nahnou byly tam ostré hrany a nikdo se se mnou nechtěl bavit až po velké hádce TEĎ TAM S NÍM POJEDU ZNOVA

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Kladivo <kladva/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: medomety
> Datum: 21.8.2006 21:22:05
> ----------------------------------------
> Letos jsem zakoupil čtyřámkový zvratný a jsem sním spokojen.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18399


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel K. (213.192.21.67) --- 21. 8. 2006

Webová adresa www.pavelnovak.cz studio mamut je adresa známého přerovského zpěváka Pavla Nováka / Dívka pihovatá, Nádherná atd., který má své studio v Přerov - Předmostí. V tomto studiu je jako produkční Jan Trunda, který s naším Trundou nemá nic společného.
"PŘÍTEL"- Trunda bydlí v Záhorovicích, ul. Na lánech,je to směr z Uherského Brodu do Bojkovic.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18398


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kladivo (213.195.224.2) --- 21. 8. 2006
Re: medomety (18396)

Letos jsem zakoupil čtyřámkový zvratný a jsem sním spokojen.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18397


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lukáš Bureš (82.117.130.2) --- 21. 8. 2006
medomety

Dobrý den, nemáte někdo osobní zkušenost s medomety fy.Logar, zajímá mě hlavně preciznost provedení. Za postřehy předem děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18396


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lukáš Bureš (82.117.130.2) --- 21. 8. 2006
Re: (8152)

Medomety fy. Logar

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18395


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18387) (18390) (18391) (18392)

> Teď nebudu hodně dlouho na žádné včelařské inzeráty z novin reagovat když
> služby nabízejí takoví darebáci. Přijít o pár tisíc, je-li to nad 5000 Kč,


Určitě tam inzeruje i spousta poctivých podnikatelů, takže bych to nebral
tak paušálně. Spíš bych viděl, že když najdu nějakou takovou nabídku, tak se
porozhlídnu. V inzerátu ve Včelařství je inzerováno jakési stolařství
Přítel, ale je tam uveden jen mobil. Žádná stabilní linka, žádné webové
stránky, žádná adresa provozovny. Už to něco naznačuje. I když tam je jen
mobil, poctivý podnikatel na požádání určitě sdělí adresu provozovny, když
mu řeknu, že si to chci odvézt sám nebo IČO, ať si ho můžu dohledat v
registrech, jakou činnost vlastně nahlásil atd. Když znám adresu, město a
ulici, není problém vytáhnout ve zlatých stránkách třeba stabilní linky jeho
sousedů a někdy k večeru se zeptat, jestli tam vůbec něco takového je. Na
Seznamu se můžu podívat na mapu nebo dokonce poměrně podrobný letecký
snímek, co na příslušné adrese je, jestli panelák nebo nějaká hala. Pokud
tam nechci rovnou zajet osobně, když to je někde blízko, prohlídnout si
dílnu a pokud to dobře vypadá, tak si to objednat na místě.
Jestli ten p. Trunda "nenasákl" zvyky běžně používanými v šoubyznysu a
potom prostě jen podobným způsobem se staral o tu výrobu úlů. Z okolí znám
trochu podobný případ, kdy poměrně známý člověk z šoubyznysu se dal k
myslivcům a dostal se do funkce a dost možná se choval úplně stejným
způsobem, jak je běžné tam. Ale u myslivců s tím silně narazil. Dneska už je
to zřejmě vyřešeno soudem.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "m" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 21, 2006 1:44 PM
Subject: Re: S trochou


> > Porovnal jsem ještě zde doporučované telefonní číslo a našel jsem další
> dvě. Takže kdo chce, má na této stránce další informace o p. Trundovi.
> http://www.pavelnovak.cz/studio_mamut.htm
>
> Tak na to tel. číslo tam uvedené někdo zavolejte a je-li to on, napište
> stížnost na příslušný živnostenský úřad. To lze udělat snadno po
internetu.
> Nepovolené podnikání, za to je pokuta nebo zákaz podnikání vůbec. Čím více
> vás tu stížnost pošle, tím pravděpodobněji se tím budou zabývat. To co se
> tu o tom Trundovi píše, jsem se domníval zpočátku, že je to jen legrace.
> Teď nebudu hodně dlouho na žádné včelařské inzeráty z novin reagovat když
> služby nabízejí takoví darebáci. Přijít o pár tisíc, je-li to nad 5000 Kč,
> je to trestný čin.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18394


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.52) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18387) (18390) (18391) (18392)

Tak na to tel. číslo tam uvedené někdo zavolejte a je-li to on, napište stížnost na příslušný živnostenský úřad.
.....
A nebo se dejte rovnou dohromady a najměte si právníka. A žalujte Trundu i Včelařství, pokud je pravda, že je někdo již informoval a oni to tiskli dál. Já to vidím jako napomáhání trestnému činu podvodu :-) A trestní oznámení, to nic nestojí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18393


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

m (82.100.43.4) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18387) (18390) (18391)

> Porovnal jsem ještě zde doporučované telefonní číslo a našel jsem další dvě. Takže kdo chce, má na této stránce další informace o p. Trundovi. http://www.pavelnovak.cz/studio_mamut.htm

Tak na to tel. číslo tam uvedené někdo zavolejte a je-li to on, napište stížnost na příslušný živnostenský úřad. To lze udělat snadno po internetu. Nepovolené podnikání, za to je pokuta nebo zákaz podnikání vůbec. Čím více vás tu stížnost pošle, tím pravděpodobněji se tím budou zabývat. To co se tu o tom Trundovi píše, jsem se domníval zpočátku, že je to jen legrace. Teď nebudu hodně dlouho na žádné včelařské inzeráty z novin reagovat když služby nabízejí takoví darebáci. Přijít o pár tisíc, je-li to nad 5000 Kč, je to trestný čin.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18392


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou "do ml?na" o Trundovi (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18387) (18390)

Porovnal jsem ještě zde doporučované telefonní číslo a našel jsem další dvě. Takže kdo chce, má na této stránce další informace o p. Trundovi.

http://www.pavelnovak.cz/studio_mamut.htm

_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18391


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou "do ml?na" o Trundovi (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18387)


Od: Radim Pol??ek:
> Je vůbec v příslušných úředních registrech nebo to dělá načerno
> mezi návštěvami pracáku?
........

Podnikání nemá zastaveno nebo pozastaveno. Jedná se podle všech informací od včelaře o
Jan Trunda GLOBAL AUDIO. No a ten o stolařství nemá v registru ani zmínku.

.
182400: Výroba ostatních oděvů a oděvních doplňků j. n.
175490: Výroba jiných textilních výrobků j. n.
192000: Výroba brašnářských, sedlářských a podobných výrobků
521000: Maloobchod v nespecializovaných prodejnách
521200: Ostatní maloobchod v nespecializovaných prodejnách
921100: Výroba filmů a videozáznamů


_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18390


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re:S trochou "do mlýna" o Trundovi (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369) (18382)

Od: Petr Lokvenc :
> Ono mu totiž stačí vyinkasovat
> několik takových záloh, a kdyby už nic jiného nedělal, než je uložil na
> nějaký výhodný účet, plynou mu z toho bezpracné úroky.
.....

Neznám osobně pana Trundu, ale znám mu podobné typy podnikavých "podnikatelů". Schéma je vždy stejné. Člověk do začátku musí mít živnostenský list a nápad nakom parazitovat. Po překonání prvotních problémů zjišťuje nakolik je ten podvůdek trvanlivej. No a trvanlivost a plošnost přes časopis Včelařství je tak dlouhodobá a účinná, že se sejdou podvedení i zde na konferenci.

Zaráží mě natom jeden fakt. A to ten, že okamžitě se dokáže okamžitě na Křemencárně určit ve svazu kdo "nás" chudáky včelaře okrádá přes výkup medu, ale nedokáže se identifikovat přímo na Křemencárně z upozornění přátel, že inzerent se chová podvodně a přerušit možnost inzerce. (z ní ve Včelařství totiž pochází to, že výkupci jsou vlastně jinými slovy zloději)

Ono výkupci a zpracovatelé kdyby totiž byli skutečně těmi co se onich tvrdí, že jsou podvodníci, tak by už dávno Vážení přátelé seděli. Naproti tomu je možné vklidu si jaksi inzerovat ve Včelařství a v naprostém klidu brát od včelařů zálohy na nikdy dodané nebo částečně dodané zboží.(protože se našel jiný "sponzor" - podvedenej)

K tomu typu pana Trundy. Jen ale mohu odhadovat. Ty peníze nejde dnes výhodně uložit, ale lze je v pohodě propít. Proto i když se setkají poškození a nechají třeba i pana zavřít, tak pochybuji, že se někdy shledají s penězi. Ten člověk nemusí mít nic kromě toho živnostenského listu a to je dost málo. Ovšem jemu to stačí aby "slušně" parazitoval.



_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18389


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: vyt??en? medu - mokré hadry (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18356) (18365) (18377) (18386)

Asi je taky začnu používat. Zatím preferuji sololitové víka, rychlou práci,
ponechání setřepávání rámků až na konec práce a po uzavření úlu silné zúžení
česna.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 21, 2006 11:45 AM
Subject: Re: vyt??en? medu - mokré hadry


taky je používám . Jsou výborné i při napádení úlu zlodějkami

Pepan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18388


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: S trochou "do mlýna" o Trundovi (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369)

Pořád to ještě může být majitel prosperujícího a solidního stolařství, který
třeba nezvládl a podcenil expanzi do dalšího oboru - včelaření. Je třeba
vědět, kde to dělá, jak dlouho funguje, má nějaké webové stránky, pevnou
telefonní linku, provozovnu a takové věci kolem toho. Nelze jen se hnát jen
za cenou. Z toho, co je tady na konferenci, tak ty úly klidně může dělat
někde v garáži na nějaké kutilské pile za 6 tisíc a s pár kusy ručního
nářadí. Toto já mám k dispozici taky a kdybych chtěl dělat úly na prodej,
možná bych se po kalkulaci vešel i do ceny podstatně nižší než 990 Kč i se
ziskem. Je vůbec v příslušných úředních registrech nebo to dělá načerno
mezi návštěvami pracáku?

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Petr Lokvenc" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 21, 2006 10:43 AM
Subject: S trochou "do mlýna" o Trundovi


> Přitel z naší ZO si na jaře pořídil další kočovný vůz, objednal si -
> tentokrát u pana ("přítele" si neodvážím napsat) Trundy - tuším asi 40
úlů,
> v sezóně si nadělal spoustu oddělků pro ten vůz, ale co se úlů týče, tak
jen
> sliby a neochota jak ustoupit od smlouvy tak vrátit 10 000 Kč proplacené
> zálohy. Co kamarád udělá s těmi oddělky, nedostane-li ty úly co nejdřív,
to
> opravdu nevím ... V jeho případě je to o to horší, že již vloni ukončil
> původní pracovní poměr a začal včelařit profesionálně.
> Ono to ani není míněno jen jako trocha do mlýna, ale jako další varování
> před bezcharakterním taky "podnikatelem". Ono mu totiž stačí vyinkasovat
> několik takových záloh, a kdyby už nic jiného nedělal, než je uložil na
> nějaký výhodný účet, plynou mu z toho bezpracné úroky.
> S pozdravem
> Petr


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18387


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: vyt??en? medu - mokré hadry (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18356) (18365) (18377)

taky je používám . Jsou výborné i při napádení úlu zlodějkami

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Stonjek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vyt??en? medu Re: Prolet
> Datum: 21.8.2006 10:59:42
> ----------------------------------------
> Já si myslím,že úprava medáren proti útokům včel je řešením problémů, do
> kterých bychom se nedostali, kdybychom se včelkami pracovali citlivě a
> šetrně. Tím pádem pak situaci na včelnici máme cca o 80% příznivější a to
> se promítne i ve slídění okolo medáren poblíž. Samozřejmě i já jsem si užil
> a není to tak dávno.V letošní sezoně jsem zařadil další vylepšení a tak
> jsem odebíral med bez kukly a rukavic. Medárnu mám uprostřed obce a tak si
> musím dávat obzvlášť velký pozor. Plné medníky dávám na pojízdný pracovní
> stolek i se včelami a hned zakryji hustým a dobře navlhčeným hadrem/kropící
> konev/. Na úl dám nové prázdné nástavky a zakryju podobným hadrem. Pak
> začnu včely sklepávat přes smyk do uzavřeného vědra a plné plásty bez včel
> odkládám do nástavků na paletce a opět zakrývám hadrem. Skončím li s
> ometáním, ometu vyprázdněné nástavky a s vědren nijak šetrně praštím o zem.
> Okamžitě otevřu úl a včely vysypu jako brambory doprostřed nástavku a
> rychle přikreju. Čím rychleji tím líp. Téměř okamžitě je znát jak hromádka
> včel dod hadrem se začíná rozplývat a během cca 1 minuty je po ní. Pak
> položím na hadr folii zepředu jakoby od česna přidržím a vytáhnu hadr a
> nasadí se víko. Právě tuto poslední fázi co ze včelami v kýblu jsem vyřešil
> až letos a teprve teď je to super. Sypání včel zadem do podmetu je výrazně
> pracnější vsypávání na desku před česnem je úplně špatně, včely jsou tam i
> několik hodin a do trávy před česno tak to se mi vůbec nelíbí. Mokrý hadr
> je pro včely vysloveně nesympatická záležitost a první co se snaží je
> rychle ho opustit. Tedy nenapsal jsem nic nového, ale příští rok to
> vyzkoušejte a uvidíte, že medobraní vypadá úplně jinak. Samozřejmě, že
> plásty se nepodaří omést na 100%. Když paletu umístím na vozíku na poslední
> nástavek dám rám s napjatou kašírovanou folií. Včely nemohou uletět, ale
> shromažďují se u světla. Přes odjezdem rámy shodím včely odletí já odjedu a
> už mě nenajdou, navíc doma mám nástavky téměř bez včel.Možná je u toho těch
> mokrých hadrů příliš , ale je to výrazně lepší než stále práždit včely
> smetáčkem navíc už několikrát před tím ometené. Teprve letos jsem s
> nákladem medu odjížděl kdy jsem chtěl já sám a ne když mě odtud včely
> vyhnaly. JInak článek o výkluzech v MV je super, přes zimu se do nich
> pustím ale na vosy asi stačit nebudou.Zdraví R. Stonjek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18386


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: vytáčení medu - nálet (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18356) (18365) (18372) (18380)

Také je potřeba začít poslední vybírání za úsvitu a jakmile začnou řádit tak skončít jít vytáčet a prázdné rámky dat vyčistit za soumraku.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ivan Cerny <i_c/=/volny.cz>
> Předmět: Re: vytáčení medu Re: Prolet
> Datum: 21.8.2006 10:49:09
> ----------------------------------------
> K> "Slídilky se tam neškodně vyblbnou..." To bylo hlavním předmětem dotazu.
> K> Když se moje slídilky nedostanou dovnitř, tak pátrají v širokém okruhu a
> K> narážejí do všelijakých skulin. V mém případě jich je plno (stovky) kolem
> K> domu, 30metrů od včelína.
> Tady mají jasný a silný zdroj vůně. Podle mně pátrají po okolí, když
> hledají a nemůžou nic pořádně najít.
> V malém se to projeví, když uložím souše do komínu nástavků,
> zasíťováno nahoře a dole. Den, dva řádí na těch sítích a pak je to
> přestane bavit. Okolí nechávají být.
> Ivan
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18385


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: Uchovavani vosku (18254) (18300) (18367) (18374) (18378)

Nemusíš jen je potřeba udržovat teplotu tavení mez 60 až bodem varu pak se tvoří emulze a jestli se ti vytvořily koláče plísně tak není čistý a musí se roztavit znovu . Já sám to dělám dvakrát při první tavbě ten var tolik nevadí protože vím že podruhé se to od sebe odloučí ale již musím dávat pozor na teplotu vodní lázně kde to rozpouštím ta vodní lázeň je důležitá kvůli vyčištění ve sluneční tavidle to tak dobře nejde Já převařuji ze slunečního tavidla i zbytky a vosk znovu rozpouštím ve vodě . Ještě je třeba dodat , že po určité době a za určitých podmínek se na vosku vetcoří voskové krystaly které na první pohled připomínají plíseň ale to je přirozený proces zvláště v chladnu bývá to vidět i na mezistěnách a v teple to zmizí.
(to jeden v mém obvodu takové mezistěny roztavil je jel koupit nové )
Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: m <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Uchovavani vosku
> Datum: 21.8.2006 10:43:07
> ----------------------------------------
> > takže s tím varem nebo větším mícháním roztaveneho vosku s vodou opatrně.
>
> Nejspíše tedy budu muset přejít na čisté tavení sluncem.
> Co v tom vosku vlastně plesniví? Nějaké proteiny?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18384


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: Uchovavani vosku (18254) (18300) (18367) (18374) (18378)

No když rozpouštět vosk s vodou, tak zahřívat mírně a po začátku varu
ztlumit. Nečistoty ze spodku voskového koláče oškrábat, nechat vyschnout a
pak třeba znovu roztavit bez vody třeba v tom slunečním tavidle.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "m" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 21, 2006 10:34 AM
Subject: Re: Uchovavani vosku


> > takže s tím varem nebo větším mícháním roztaveneho vosku s vodou
opatrně.
>
> Nejspíše tedy budu muset přejít na čisté tavení sluncem.
> Co v tom vosku vlastně plesniví? Nějaké proteiny?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18383


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 21. 8. 2006
S trochou "do mlýna" o Trundovi (18324) (18326) (18328) (18329) (18340) (18349) (18352) (18368) (18369)

Přitel z naší ZO si na jaře pořídil další kočovný vůz, objednal si -
tentokrát u pana ("přítele" si neodvážím napsat) Trundy - tuším asi 40 úlů,
v sezóně si nadělal spoustu oddělků pro ten vůz, ale co se úlů týče, tak jen
sliby a neochota jak ustoupit od smlouvy tak vrátit 10 000 Kč proplacené
zálohy. Co kamarád udělá s těmi oddělky, nedostane-li ty úly co nejdřív, to
opravdu nevím ... V jeho případě je to o to horší, že již vloni ukončil
původní pracovní poměr a začal včelařit profesionálně.
Ono to ani není míněno jen jako trocha do mlýna, ale jako další varování
před bezcharakterním taky "podnikatelem". Ono mu totiž stačí vyinkasovat
několik takových záloh, a kdyby už nic jiného nedělal, než je uložil na
nějaký výhodný účet, plynou mu z toho bezpracné úroky.
S pozdravem
Petr

----- Original Message -----
From: "martin" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 21, 2006 8:38 AM
Subject: Re: inzer?t - d?ev?n? a polystyr?nov? ?ly


>I já mám velmi špatnou zkušenost s oním Trundou. (5ti měsícní objednávku
> nebyl schopen vyřídit a to průběžně tvrdil že už ji dokončuje - nakonec
> nebylo prý dřevo). Tohoto přítele lze charakterizovat jako slibotechnu bez
> špetky slušnosti. Naštěstí jsem u něj nic nekoupil a jak vidím ušetřil
> jsem
> si nervy (jeho další inzerce ve Včelařství po informování vydavatele je
> však zarážející).
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18382


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: vyt??en? medu . odsávání (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18375)

musí být vždy použito odsávání nucené přirozená ventilace komínovou šachtou v létě funguje obráceně to je ,že teplý vzduch vstupuje do komína kde se ochladí a klesá dolů do do místnosti pak by se aroma z vytáčení dostávalo ven dveřmi
Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: vyt??en? medu Re: Prolet
> Datum: 21.8.2006 10:41:22
> ----------------------------------------
> Hlavní přínos vidím v tom, že i když dveře těsní, tak při otevření dveří
> nebo oken vždy nějaká slídilka vletí dovnitř, tam nasaje med, vrátí se do
> úlu a tam vyvolá pozdvižení. Když bude poletovat okolo roury, tak nenasaje
> nic a časem ji to omrzí. Pořád ale existuje problém při vybírání plných
> plástů z úlů.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Ivan Cerny" <i_c/=/volny.cz>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Sunday, August 20, 2006 10:23 PM
> Subject: Re: vytáčení medu Re: Prolet
>
>
> RP> Nyní si myslím, že pokud je nějaká medárna v blízkosti včelstev, měla by
> mít
> RP> nainstalované nějaké odsávání té medové vůně, aby byl uvnitř mírný
> podtlak a
> RP> medová vůně neunikala kolem dveří a oken, ale nějakým komínem třeba dva
> RP> metry vysoko nad střechou. Měl by na to stačit obyčejný axiální
> ventilátor o
> RP> průměru okolo 120 150 s výkonem takový 20 - 40 wattů na 220 voltů.
> Pokud se
> RP> zabuduje správně, odtáhne z místnosti za hodinu několik stovek kubíků
> RP> vzduchu a vytvoří znatelný podtlak. A není to nijak zvlášť velká
> investice.
>
> O tom Radimově nápadu jsem taky slyšel, že to v zahraničí leckde
> používají. Vůni vyvedou rourou kus dál a ústí roury dobře zasíťují.
> Slídilky se tam neškodně vyblbnou a u dveři do medárny je klid.
> Předpokládá to ale zděnou stavbu, v kůlně by to asi nešlo.
> Ahoj Ivan
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18381


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: vytáčení medu Re: Prolet (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18356) (18365) (18372)

K> "Slídilky se tam neškodně vyblbnou..." To bylo hlavním předmětem dotazu.
K> Když se moje slídilky nedostanou dovnitř, tak pátrají v širokém okruhu a
K> narážejí do všelijakých skulin. V mém případě jich je plno (stovky) kolem
K> domu, 30metrů od včelína.
Tady mají jasný a silný zdroj vůně. Podle mně pátrají po okolí, když
hledají a nemůžou nic pořádně najít.
V malém se to projeví, když uložím souše do komínu nástavků,
zasíťováno nahoře a dole. Den, dva řádí na těch sítích a pak je to
přestane bavit. Okolí nechávají být.
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18380


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: - vytáčení doma (8193) (8198) (18333) (18343) (18360) (18362) (18363)

Když vytáčím poslední med taky mívám doma čoriomoro Pro ten případ mám připravenou hadici a vstup a jeho okolí důkladně pokropím až do vzdálenosti 3 m v Vypařující voda naředí aroma kolem místa vše se uklidní a v žádném případě nevypouštím již vlétlé včely ven ty by pak přivedly kámošky včely do rána u okna vytvoří hrozen který vyhodím pozdě večer nebo brzo ráno Někdy když se tam objeví vosy tak použiji i sprej a vše zahubím

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Karel <karel.jirus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Prolet
> Datum: 20.8.2006 21:36:30
> ----------------------------------------
> V prodejnách s barvami. Neředí se. Bezpečnostní list je na
> http://www.detecha.cz/pdf/b_karbolineumextra.pdf
> ......
> Tak tohle považuji za nejlepší ochranu dřeva. Jen na úly jsem byl trochu
> opatrný. Ale přítel Boháč to dipručovávl na nástavky, natřít na zimu, a na
> jaře to prý včelám nevadí.
> Před lety jsem zkusmo natřel jednu sérii, včely neávaly nic najevo, a
> karbolka na nich drží a řekl bych že odpuzuje vlhko.
> Jen tak mimochodem, jednou jsem četl něco o dřevě(byl to překlad z
> maďarštiny, takže jména výrobků byla k ničemu), kde autor tvrdil, že k
> ochraně dřeva je nepřekonaný kamenouhelný dehtový olej (či tak něco) a že
> se tím napouštějí kandelábry atd. Z toho mi vyšla naše karbolka. Ale teď
> jsem koukal na složení, a nic o kameným uhlí a oleji tam není:-)
> Radime, ty seš odbrorník, co to je ten kamenouhelný dehtový olej? Asi nic
> zdravého?
>
> Jen tak mimochodem, takže když vytáčíte, tak je taky okolo čoromoro, včely
> lezou všude a do všeho? Tak jsem to pochopil. To musejí mít sousedi
> radost.:-) Musím se těch jedněch co mám, zeptat, jestli otravují až tam.
>
> Dík Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18379


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

m (82.100.43.4) --- 21. 8. 2006
Re: Uchovavani vosku (18254) (18300) (18367) (18374)

> takže s tím varem nebo větším mícháním roztaveneho vosku s vodou opatrně.

Nejspíše tedy budu muset přejít na čisté tavení sluncem.
Co v tom vosku vlastně plesniví? Nějaké proteiny?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18378


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.17) --- 21. 8. 2006
Re: vytáčení medu Re: Prolet (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18356) (18365)

Já si myslím,že úprava medáren proti útokům včel je řešením problémů, do kterých bychom se nedostali, kdybychom se včelkami pracovali citlivě a šetrně. Tím pádem pak situaci na včelnici máme cca o 80% příznivější a to se promítne i ve slídění okolo medáren poblíž. Samozřejmě i já jsem si užil a není to tak dávno.V letošní sezoně jsem zařadil další vylepšení a tak jsem odebíral med bez kukly a rukavic. Medárnu mám uprostřed obce a tak si musím dávat obzvlášť velký pozor. Plné medníky dávám na pojízdný pracovní stolek i se včelami a hned zakryji hustým a dobře navlhčeným hadrem/kropící konev/. Na úl dám nové prázdné nástavky a zakryju podobným hadrem. Pak začnu včely sklepávat přes smyk do uzavřeného vědra a plné plásty bez včel odkládám do nástavků na paletce a opět zakrývám hadrem. Skončím li s ometáním, ometu vyprázdněné nástavky a s vědren nijak šetrně praštím o zem. Okamžitě otevřu úl a včely vysypu jako brambory doprostřed nástavku a rychle přikreju. Čím rychleji tím líp. Téměř okamžitě je znát jak hromádka včel dod hadrem se začíná rozplývat a během cca 1 minuty je po ní. Pak položím na hadr folii zepředu jakoby od česna přidržím a vytáhnu hadr a nasadí se víko. Právě tuto poslední fázi co ze včelami v kýblu jsem vyřešil až letos a teprve teď je to super. Sypání včel zadem do podmetu je výrazně pracnější vsypávání na desku před česnem je úplně špatně, včely jsou tam i několik hodin a do trávy před česno tak to se mi vůbec nelíbí. Mokrý hadr je pro včely vysloveně nesympatická záležitost a první co se snaží je rychle ho opustit. Tedy nenapsal jsem nic nového, ale příští rok to vyzkoušejte a uvidíte, že medobraní vypadá úplně jinak. Samozřejmě, že plásty se nepodaří omést na 100%. Když paletu umístím na vozíku na poslední nástavek dám rám s napjatou kašírovanou folií. Včely nemohou uletět, ale shromažďují se u světla. Přes odjezdem rámy shodím včely odletí já odjedu a už mě nenajdou, navíc doma mám nástavky téměř bez včel.Možná je u toho těch mokrých hadrů příliš , ale je to výrazně lepší než stále práždit včely smetáčkem navíc už několikrát před tím ometené. Teprve letos jsem s nákladem medu odjížděl kdy jsem chtěl já sám a ne když mě odtud včely vyhnaly. JInak článek o výkluzech v MV je super, přes zimu se do nich pustím ale na vosy asi stačit nebudou.Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18377


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: Prolet (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18354) (18358) (18361)

co to má společného s předmětem zprávy

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: Prolet
> Datum: 20.8.2006 19:15:00
> ----------------------------------------
> V prodejnách s barvami. Neředí se. Bezpečnostní list je na
> http://www.detecha.cz/pdf/b_karbolineumextra.pdf
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Eman" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Sunday, August 20, 2006 5:39 PM
> Subject: Re: Prolet
>
>
> > Kde ho kupuješ? Jak se ředí?
> >
> > >Ke zmírnění je dobrý karbolín.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18376


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: vytáčení medu Re: Prolet (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351)

Hlavní přínos vidím v tom, že i když dveře těsní, tak při otevření dveří
nebo oken vždy nějaká slídilka vletí dovnitř, tam nasaje med, vrátí se do
úlu a tam vyvolá pozdvižení. Když bude poletovat okolo roury, tak nenasaje
nic a časem ji to omrzí. Pořád ale existuje problém při vybírání plných
plástů z úlů.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Ivan Cerny" <i_c/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, August 20, 2006 10:23 PM
Subject: Re: vytáčení medu Re: Prolet


RP> Nyní si myslím, že pokud je nějaká medárna v blízkosti včelstev, měla by
mít
RP> nainstalované nějaké odsávání té medové vůně, aby byl uvnitř mírný
podtlak a
RP> medová vůně neunikala kolem dveří a oken, ale nějakým komínem třeba dva
RP> metry vysoko nad střechou. Měl by na to stačit obyčejný axiální
ventilátor o
RP> průměru okolo 120 150 s výkonem takový 20 - 40 wattů na 220 voltů.
Pokud se
RP> zabuduje správně, odtáhne z místnosti za hodinu několik stovek kubíků
RP> vzduchu a vytvoří znatelný podtlak. A není to nijak zvlášť velká
investice.

O tom Radimově nápadu jsem taky slyšel, že to v zahraničí leckde
používají. Vůni vyvedou rourou kus dál a ústí roury dobře zasíťují.
Slídilky se tam neškodně vyblbnou a u dveři do medárny je klid.
Předpokládá to ale zděnou stavbu, v kůlně by to asi nešlo.
Ahoj Ivan






Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18375


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: Uchovavani vosku (18254) (18300) (18367)

Taky včelí vosk velmi rád ve vařící vodě emulguje a ani po ochlazení
nepřechází zpátky do voskové fáze. Projeví se to tak, že i když se tekutý
vosk filtruje a po každém převaření se zespodu pečlivě seškrábou nečistoty,
při dalším vyvaření a ztuhnutí tam jsou ty "nečistoty" zase. Když se
oškrábou, nechají uschnout a bez vody zahřejí, roztaví se na skoro čistý
vosk. takže s tím varem nebo větším mícháním roztaveneho vosku s vodou
opatrně.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "m" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 21, 2006 6:55 AM
Subject: Re: Uchovavani vosku


> > Ta plíseň primárně je na spodku koláče, kde zbylo něco košilek, že jo?
> Pak je to jasné. Proto se spodek musí zavčas odrbat až na čistý vost a to
> co odrbeš se hodí do další várky. jinak je zbytečné vyvařený vosk ukládat
> do pytle, nic se mu na vzduchu nestane, šedavý povlak z chladu mizí po
> opětovném zahřátí.
>
> Ano je na spodku, kde jsou ty černé kuličky. Jenže něco plesnivého je i na
> povrchu na hoře. Obecně pouhým vyvařením ve vodě se nečistoty u mne z
vosku
> neodstraní, chtělo by to asi nějaké síto nebo něco podobného?
> Pokud bude čistý, tak by vosk asi plesnivět neměl, nejdříve bych ale vosk
> musel znovu rozpoustit a přes něco přecedit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18374


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 21. 8. 2006
Re: Prolet (8193) (8198) (18333) (18343) (18360) (18362) (18363)

Mělo by to vznikat při suché destilaci dřeva nebo uhlí. Dřevo nebo uhlí se v
uzavřené komoře zahřívá na pár stovek stupnů a z unikajících plynů a par
zkondenzuje vodná frakce a dehtová frakce. Z dehtové frakce se případně
ještě vytáhne nějaká cenná složka a zbytek se použije jako ten dehtový olej
třeba na tu impregnaci. Kamenouhelný asi líp chrání než ze dřeva, ale taky
bude dost toxičtější, budou tam různé slabší karcinogeny a podobné věci.
Destilační smola bude to, co zbude v kotli zřejmě po destilaci ropy, bude to
něco jako asfalt, ta benzínová těžká frakce bude taky spíš nějaký odpadní
produkt nebo horší ředidlo z ropy. Kyselina benzoová bude zodpovědná za ono
hynutí rostlinek, je slabě rozpustná ve vodě, tudíž pokud po impregnovaném
dřevě stéká voda, rozpouští se do ní a impregnuje taky půdu. Benzoylbenzoát
může fungovat podobně, akorát není rozpustný ve vodě, ale může postupným
rozkladem doplňovat ten obsah kyseliny benzoové.
2-(thiokyanometylthio)benzothiazol je fungicid, má být poměrně dost toxický
a je taky rozpustný ve vodě, takže taky může působit na ty rostlinky v půdě.
Takže nátěr přímo na nastavky mně připadá rizikový.
Ten překlad byl zřejmě staršího data, dříve se pro impregnaci dřeva
používalo dost účinných věcí, které se ale časem opustily jako příliš
rizikové. Takové staré železniční pražce nebo telefonní sloupy levně
zakoupené a umístěné někde na zahradě považuji za potenciálně dost
nebezpečné.
Co se týká vytáčení, psal jsem o vytáčení v lese nebo v kočovném včelíně,
kde se musely rámky hned vytočit a prázdné tentýž den vrátit včelám. Doma to
bylo podstaně mírnější, hlavně se vytáčelo a vytáčím teď v místnosti, která
se dá dokonale uzavřít a obvykle až další den, protože vzhledem k menšímu
počtu včelstev si mohu dovolit skladovat náhradní rámky. K nějakému
pozdvižení včel a slídění dochází mnohem míň.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Karel" <
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, August 20, 2006 9:36 PM
Subject: Re: Prolet


> V prodejnách s barvami. Neředí se. Bezpečnostní list je na
> http://www.detecha.cz/pdf/b_karbolineumextra.pdf
> ......
> Tak tohle považuji za nejlepší ochranu dřeva. Jen na úly jsem byl trochu
> opatrný. Ale přítel Boháč to dipručovávl na nástavky, natřít na zimu, a na
> jaře to prý včelám nevadí.
> Před lety jsem zkusmo natřel jednu sérii, včely neávaly nic najevo, a
> karbolka na nich drží a řekl bych že odpuzuje vlhko.
> Jen tak mimochodem, jednou jsem četl něco o dřevě(byl to překlad z
> maďarštiny, takže jména výrobků byla k ničemu), kde autor tvrdil, že k
> ochraně dřeva je nepřekonaný kamenouhelný dehtový olej (či tak něco) a že
> se tím napouštějí kandelábry atd. Z toho mi vyšla naše karbolka. Ale teď
> jsem koukal na složení, a nic o kameným uhlí a oleji tam není:-)
> Radime, ty seš odbrorník, co to je ten kamenouhelný dehtový olej? Asi nic
> zdravého?
>
> Jen tak mimochodem, takže když vytáčíte, tak je taky okolo čoromoro, včely
> lezou všude a do všeho? Tak jsem to pochopil. To musejí mít sousedi
> radost.:-) Musím se těch jedněch co mám, zeptat, jestli otravují až tam.
>
> Dík Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18373


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.55) --- 21. 8. 2006
Re: vytáčení medu Re: Prolet (8193) (8198) (18333) (18341) (18342) (18344) (18348) (18350) (18351) (18356) (18365)

Slídilky se tam neškodně vyblbnou a u dveři do medárny je klid.
Předpokládá to ale zděnou stavbu, v kůlně by to asi nešlo.
Ahoj Ivan
.....
"Slídilky se tam neškodně vyblbnou..." To bylo hlavním předmětem dotazu. Když se moje slídilky nedostanou dovnitř, tak pátrají v širokém okruhu a narážejí do všelijakých skulin. V mém případě jich je plno (stovky) kolem domu, 30metrů od včelína.
Osobně se domnívám, že to souvisí s faktem, že do určité vzdálenosti od úlu si "netančí" směr, jen snůšku. Pár úspěšných, co vyletí ze včelína "zblázní" úl a ty v doletu několika set metrů hledají nahlášený zdroj.
Na mé polosamotě je to celkem sranda, ale v takové hustší zástavbě to může dost lidi znervoznit.
Takže to byla spíše ta hlavní otázka, jak se chovají jinde, jestli jsou tak pilné jak moje.
Pro mě to nová zkušenost, protože já to dřív řešil vytáčením v noci a ráno jsem otevřel včelín a do hodiny bylo uklizeno.
To bylo v době, kdy jsem se domníval, že mor je něco exotického.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 18372


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78385 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 18372 do č. 18432)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu