78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Antonin Foltyn (e-mailem) --- 13. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21520) (21521) (21525) (21537) (21538)

Pane R. Polá?ek,
Jistě víte že letní včela žije zpravidla 4 týdny ( záleží hlavně na tom jak rychle se "upracuje"... ), takže je naprosto zcestné mluvit o tom že ve včelstu, díky nešetrné manipulaci, "vznikají" dlouhodobě vzrušivé včely...
Jediná možnost jak by se mohla nešetrná manipulace na včelstvu projevit, je přenos těchno "nově nabitých zkušeností" geneticky... a právě PROTO existuje cílený chov matek, kdy se plemenný materiál bere ze včelastva klidného, neútočného, atd. !!! ( i když je tento přenos vlastností reálný tak je ve skutečnosti tak pomalý, že nepřipadá v úvahu aby se vlastnost včelastva změnila tak, aby byl tento rozdíl poznatelný )

Všichni se učíme ale před tím než něco napíšem je nutné se o danou tématiku zajímat...
Foltýn Antonín, 15 let

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21546


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 13. 3. 2007
Re: Kdy přidat nádstavek? (21544)

Určitě přidat a pod ten první. Já myslím, že ve skutečnosti prostor, který potřebuje včelstvo na jaře dost kolísá podle okamžitého počasí. Může být klidně v noci mráz -5 a ve dne deštivo a + 5 st C . Včelstvo se potom stahuje do horního nastavku s plodem, ten spodní by tam ani nemusel být. Stejně tak ale může být v noci + 5 - 10 st C a ve dne 15 - 20 jako dnes. Včelstvo se potom roztáhne a zabírá plochu třeba 1,5 nastavku. Takže ten podstavený nastavek s plásty funguje jako pohotový záložní prostor, přitom nijak neovlivňuje tepelný režim kolem plodu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21545


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vranik.D (85.207.126.145) --- 13. 3. 2007
Kdy přidat nádstavek?

Pane Polášku,znamena že ho mam přidat.Dekuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21544


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 13. 3. 2007
Re: Kdy přidat nádstavek? (21540)

Přidat nový nadstavek nad plod znamená, že teplý 35 st C vzduch od plodu okamžitě stoupne do přidaného nastavku a v něm se ochlazuje. A nahradí ho studený vzduch, v noci je ještě pod nulou. A takhle to v úlu cirkuluje, takže včely vytápějí v podstatě dvakrát větší objem a odevzdávají teplo mimo úl dvakrát větší plochou stěny, i když obsazují jen jeden nastavek. Přijatelné by to nyní bylo možná u tlustostěnného polystyrenového úlu. U klasických tenkostěnných nebo málouteplených úlů ne, na to je venku, hlavně v noci ještě příliš zima. Silné včelstvo během pár dnů přesune včely navíc a matku do proudu teplého vzduchu do horního nastavku, pořád ale zůstavají ve spodním nastavku ty včely, které musí ohřívat a ošetřovat plod. Jistější je nyní nastavek podstavit a až ho tak do poloviny obsadí, pak ty nastavky zaměnit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21543


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vranik.D (85.207.126.145) --- 13. 3. 2007
Kdy přidat nádstavek?

ja man stanovište v lužnich lesich, pyl nosi hojně.A česna mam zužit nebo nechat nak jsou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 13. 3. 2007
Re:Kdy pøidat nådstavek? (21529)

Přidej další nástavek pod ně A klidně polovinou mezistěnVčera jsem byl na Kosíři a na jižních svazích zčíná kvést mirabolán a trnky

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Vranik.D <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Kdy p?idat nádstavek?
> Datum: 12.3.2007 21:07:08
> ----------------------------------------
> Dobrý den, chtěl bych poradit, kdy mám přidat nádstavek. O víkendu jsem
> překládal včely z univerzálu do nádstavkových úlů Tachovák. Včelstva jsem
> zůžil na 9 rámků, a v nádstavku, je celkem dost včel, obsedají téměř
> všechny úličky. Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu přidat další nádstavek,
> nebo jestli mám počkat až se prověsí. Příjde mi že včely mají celkem málo
> prostoru. Jsem začátečník a přivítal bych prosím radu. Děkuji
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21541


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vranik.D (85.207.126.145) --- 13. 3. 2007
Kdy přidat nádstavek?

Jestli to dobře chapu,tak bych mel přidat nadstavek pod plod, myslel jsem že naopak aby se vcely podnecovaly .A ješte by mne zajimalo jestjy mohu pochat otevrena česna bez zabran proti loupežy . Ted jsem přisel z včelnice a jedno vcelstvo je vyloupene.Bylo sice slapši ale přad tidnem tam ješte bylo.Dekuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21540


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Crabro (85.71.124.200) --- 13. 3. 2007
agresivita včel

Vpodstatě jsem poznal co je to mít agresivní včely jen v prvních letech včelaření. Tehdy jsem začínal rojem, který jsem dostal od jednoho včelaře, tím způsobem, že jsem si ho sundal z vysoké hrušně. Řekl mi, když si ho sebereš je tvůj :-) A já ty včely strašně moc chtěl, tak jsem tam vylezl a kymácel se na špici stromu. S rojáčkem jsem se tam nedostal, takže jsem je sklepl do jutového pytle. V tu ránu jsem poznal poprvé v životě včelí jedové inferno.Hrušeň jsem spíše proletěl než slezl,ale včelky jsem nepustil a přesypal dole do rojáčku. "Operaci" sledovala celá ulice a za vykon mi zatleskala :-)Asi to v mých 12ti letech vypadalo jako docela dobrý kaskaderský kousek, pač ta hrušen byla obrovská... Rojáček jsem si odnášel pyšně domů, pobodanej jak medvěd brtník, žihadel nepočítaně-ale štasnej jsem byl, že mi ty konve co jsem měl místo rukou ani nevadily. Rojáček jsem odnesl do sklepa. Celou noc jsem měl asi horečku jako reakci na množství žihadel, tenkrát máma nadávala a pak se smála že jsem blázen...To bylo moje první setkání se včelkama (a jejich žihadly). V prvních pár letech, než jsem pronikl do tajů chovu matek, jsem měl více či méně agresivní včely. Některá včelstva byla mírná některá extremně bodavá. Ze začátku jsem používal kožené rukavice a to stav jenom zhoršovalo, navíc mi vadilo, že ty rukavice mi snižují cit v rukách a často jsem hodně včel umačkal. Ve chvili, kdy jsem všechny matky postupně vyměnil a systematicky rozchovával od plemenných matek, tak jsem přestal používat rukavice a kuklu jsem si bral vyjímečně(medobraní). Po 6 letech včelaření jsem měl mírná včelstva. Jeden rok jsem koupil od starého včelaře 5 včelstev. první na co jsem se ptal- jsou bodavý? On na to, že jako že žihadla to maj, ale že je to dobrý... Když jsem je za tři dny po převozu rozšiřoval(nasazování medníků)tak jsem dostal přes 40 žihadel během 1 minuty hned od prvního včelstva. Raději jsem si navlékl další monterkovou kombinézu, dvoje rukavice a holinky, vše jsem omotal izolepou.Další 4 včelstva mi i přes tuto ochranu uštědřila 30 žihadel. Byly neuvěřitelně vynalézavé! Hledaly sebemenší skulinku kudy by dali žihadlo (švy v látce, místa kde oděv těsněji přiléhal na tělo). První co jsem udělal, bylo, že jsem vytvořil oddělky a přidal do nich nové matky a pomocí oddělku jsem pak vyměnil matky. zhruba po měsíci a půl bylo po agresivitě.
Nyní k té agresivitě jako takové: Je několik faktorů které jí ovlivňují..
Předně jde o genetický materiál který rozchováváme, dále je to ve stylu zacházení se včelami a také na momentálním počasí. Když už mne včely proženou, tak je to otázka toho, že se v nich dlouho štourám v kkombinaci se špatným počasím. Agresivnější bývají hlavně při medobraní, když už nastává období slídění. V té době se snažím nutné zásahy zkrátit na co nejmenší dobu a musím-li použít rukavice, tak jedině gumové(klasické tenké na uklízení. Přestože jsou ty rukavice tenoučke, tak je včely nemůžou probodnout, asi je to odporem gumy. Jejich hlavní výhoda je, že včely nedráždí.
Závěrem chci říci, že nejdůležitější je rozchovávat kvalitní plemenný material a při výskytu dlouhodobě agresivního včelstva nemilosrdně zamáčknout matku avyměnit jí! Léta si u každého včelstva, při každěm zásahu poznamenám sezení na plástu a bodavost (stupnice 1-4 doprovodných vlastností) U včelstev která mají průměrně víc než 1,5 v obou vlastnostech měním matku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21539


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 13. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21520) (21521) (21525) (21537)

Co se týká starších včelařů, kteří nepoužívali rukavice, podle mně, pokud se nějaké včely při zásahu do včelstva rozuří, zůstanou silně vzrušivé až týdny potom, možná až do smrti. Pokud včelař chodí do včel třeba častěji a dělá to nešetrně, v úlu postupně přibývají divoké útočné včely. Začátečník třeba pod útokem těch včel začne se včelstvem manipulovat ještě rázněji a o to začne vznikat ještě víc těch divokých včel, až nakonec včelaření nechá kvůli divokosti včel. A zas tak moc nezáleží na tom, jestli pracuje se včelami kříženci nebo s linií šlechtěnou na mírnost, po dostatečně dlouhé době může i z těch mírných včel udělat divoké. Zkušení včelaři dělají zásahy do včelstev se šetrností, trvá jim to krátce a nedělají do nich zase tak moc často, takže ty vzrušivé včely vznikají minimálně a proto si mohou často dovolit i u nějakých kříženců ty rukavice nepoužívat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21538


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 13. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21520) (21521) (21525)

Vypozoroval jsem, že včely jsou divoké tehdy, když je počasí jiné než akorát a když má nastat změna počasí. Když je teď na jaře moc zima, je to jasné, ale taky třeba když je víc teplo a sucho než normálně. Silný vítr je jasné, ale jak je silný vítr uprostřed nějakého počasí, jako že je pěkně s větrem ale druhý a třetí den má být taky pěkně s větrem, včelám to tolik nevadí. Když je pěkně a je vítr a za den nebo půl dne má pršet, včely jsou o hodně divočejší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21537


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 13. 3. 2007
Re: Kdy přidat nádstavek? (21529) (21530)

Já bych byl pro přidávání. Pokud je dobře uteplený a utěsněný strůpek, teplo se bude stejně držet v horním nastavku a pokud je ve dně síto, tak to už bude úplně jedno, jestli pod horním nastavkem bude druhý nebo dno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21536


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(80.188.127.10) --- 13. 3. 2007

sponkovačka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21535


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 13. 3. 2007
Re: Kdy přidat nádstavek? (21529)

Medody jsou různé.Na www.vcely.kvalitne.cz,odkaz Panenský med jsou obrázky jednoho způsobu.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21518) (21524) (21528)

kolikrát přemýšlím jestli ty moje dětský včely umí bodat,zlaté ruce F.K.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21533


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 12. 3. 2007
Re: Kdy přidat nádstavek? (21529)

počkej s tím přidáváním prostoru ,aspoň do rozkvětu trnky,jak se ochladí bude jich v ůle akorat,některé včelstva mají bradu přes zimu a letos až do teď,ale teď to nemá na rojovku žádný vliv....až začnou stavět....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21532


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (82.208.45.222) --- 12. 3. 2007
Odpověď Pepíkovi na 80% úhyn (21401) (21404) (21408) (21410) (21411) (21415) (21459) (21470) (21471) (21473)

Možná aby jste věděl co se děje u sousední organizace, by bylo dobré se podívat na katastrální mapu a zjistíte třeba, že Vaše stanoviště je u této sousední organizace. Což by znamenalo se zde zaregistrovat. Potom se budete dovídat vše co se tu děje a zároveň i o léčení. Nebo mít své stanoviště uprostřed vlastní ZO, kde si můžete vše uhlídat sami a nejste závislí na okolních ZO. Myslím, že sousedi se snaží, aby se situace zlepšila, ale nejdříve bych začal u mapy.

S pozdravem soused.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cvanha (217.112.164.181) --- 12. 3. 2007
Re: Kdy přidat nádstavek? (21529)

Určitě nečekat, až se podvěsí, to aspoň u mne znamená, že jsem zaspal a hrozí rojová nálada. Vzhledem k tomu, že koncem týdne má přijít dost citelné ochlazení, tak doporučuju nástavek podstavit. Pokud máte nějaký rámek se zásobami, tak do toho podstaveného nástavku dát taky. Nevím, kde včelaříte (jak je na to příroda) ale třeba u nás je ještě brzo na mezistěny, tak bych dal jen vystavené souše.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21530


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vranik.D (85.207.126.145) --- 12. 3. 2007
Kdy přidat nádstavek?

Dobrý den, chtěl bych poradit, kdy mám přidat nádstavek. O víkendu jsem překládal včely z univerzálu do nádstavkových úlů Tachovák. Včelstva jsem zůžil na 9 rámků, a v nádstavku, je celkem dost včel, obsedají téměř všechny úličky. Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu přidat další nádstavek, nebo jestli mám počkat až se prověsí. Příjde mi že včely mají celkem málo prostoru. Jsem začátečník a přivítal bych prosím radu. Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21518) (21524)

Musím se kol. Kozlíka zastat. V sobotu jsem komoroval a tak protivné včely nepamatuji. Samozřejmě, že jsem si nevzal rukavice a tak jsem trpěl. Ještě, že pod sedačkou byl klobouk. Kdo píše moudra o chovu matek, rád se nechám poučit. Polovina matek jsou dcery od inseminované z Dolu, cca druhá půlka je původem od Lněničků. Normálně si beru rukavice vzácně, a klobouk jak kdy. Ještě že neléčím, to by byl docela slušný horor. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21528


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš (213.195.230.1) --- 12. 3. 2007
Re: Akèní med v Kauflandu .. 500g za 23,90 (21406) (21466) (21467) (21507) (21514) (21517) (21523)

Díky za trpělivost, nakonec to došlo i mě. Nějak jsem se upnul na to balení po 500 g........
Miloš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21527


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonin PRIDAL (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: časopis Moderní včelař

Všechny informace o výrobě časopisu Moderní včelař jsou na webu:

http://sweb.cz/modernivcelar/ odkaz "příští čísla".

Antonín Přidal
----- Original Message -----
From: "FRANTIŠEK ČIHÁK" <fr.cihak/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, March 11, 2007 8:28 PM
Subject: Re:????


Podle zprávy předsedy je zpoždění a vyjde 23.3.07- MV

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: p.k. <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: časopis Moderní včelař
> Datum: 11.3.2007 19:58:55
> ----------------------------------------
> nevíte náhodou ,kde bloudí časopis Moderní včelař,nebo bloudí poštačka?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21526


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21520) (21521)

NE JENOM TVOJE ale jsou i krutější v odpoledních hodinách

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: kozlik <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: kozlík 12.3.2007
> Datum: 12.3.2007 17:17:09
> ----------------------------------------
> jasně, když je větrněji, nejsou úplně v kondici, mají málo zásob, tak jsou
> ty moje ještě krutější.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21525


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21518)

U takových draků bývá problémem i výměna matky A problémem jsou létavky Které jsou nejvíce útočné Já to provedl takhle Zajistil jsem oddělek od mírných včel a počkal až začala matka klást Pak jsem včelstvo které mělo 4 nástavky rozebral po celých nástavcích Jeden nástastavek a to medníkový jsem nechal na místě a ostatní odnesl o 10 metrů dle a od sebe DRUHÝ DEN PAK MŮŽEŠ POKRAČOVAT odsunuté nástavky budou klidné protože zalétané včely se vrátí na původní místo Rozeber nástavky kde bylo plodiště najdi matku a zruš ji Za tři dny až týden je znovu rozeber najdi matečníky a zruš je taky to již nebudou moci založit nouzové matečníky A všechny nástavky zase vrať na původní místo Na ně pak další den polož propíchané noviny a na ně pak nástavek s oddělkem za týden znovu zkontroluj To již noviny včely odstranily a u tak divokých včel se často stane že zabijí i matku ale s toho si již nemusíš nic dělat vychovají novou z toho oddělku a proto to musí být již rozplodovaný oddělek. Obvykle se také již uklidní POKUD OSTATNÍ MAJÍ TAKY TAKOVÉ ĎASY TAK JE PŘESVĚDČ K LIKVIDACI TRUBČINY A SÁM JICH ODCHOVÁVEJ OD KVALITNÍCH ČELEDÍ CO NEJVÍC A TAKÉ JIM RADĚJ DARUJ NĚJAKOU MATKU . TAK URYCHLÍŠ ZMÍRNĚNÍ I JEJICH VČEL a STŘÍDEJ I DODAVATELE MATEK i Stejná linie chovu může vyprovokovat bodavost

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: kozlik <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: kozlík 12.3.2007
> Datum: 12.3.2007 15:34:26
> ----------------------------------------
> milý příteli, když slyším, případně vidím, jak staří zkušení včelaři
> pracují se včelkami bez rukavic, vždy jim tiše závidím.Dnes již ale na
> rozdíl od tebe vím, že v rukavicích to není.Protože jsem byl účasten chovu
> matek a tam bylo opravdu možno chytat včelky holou rukou a žihadlo poměrně
> nikdo nedostal a ani já ve svých rukavicích ne.A chtěl bych tě vidět, jak
> budeš "klidně" pracovat ve včelách, až během 2 minut dostaneš třeba 20
> žihadel do levé ruky a pravé se nebude dařit o nic lépe.ale rád bych se
> naučil něčemu novému, třeba té technice, kdy se ruce do včel vůbec nedávají
> a nechávají se volně podél úlu. Kde je možné se tomuto naučit? :-) Na
> zlepšení mírnosti se samozřejmě pracuje, ale vzhledem k tomu, že okolní
> včelaři mají podobné draky- i když se tím již moc nechlubí, bude to asi běh
> na hodně dlouhou trať.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21524


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Ä?ĂĄp (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: Akèní med v Kauflandu .. 500g za 23,90 (21406) (21466) (21467) (21507) (21514) (21517)

Milo napsal(a):
> Z hlediska záklazníka si v Tescu koupím kilo medu za 77 Kč, v Kauflandu
> kilo za 96 Kč. Pro většinu lidí je obal odpad.
> Miloš
>
Právě že v Kauflandu k i l o za 47,80 obal, neobal .. neboli sklenice
500g za 23,90.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21523


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš (213.195.230.1) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 - dotaz - agresivita vcel?? (21512) (21513) (21519)

Ani bych neřekl, že agresivita souvisí se silou včelstva. Když do nich jdu třeba v červnu během snůšky v odpoledních hodinách, (abych tu snůšku zas tolik nenarušil), je to paráda a pohoda. I k večeru, kdy je úl plný včel, to jakž takž ujde, protože jsou zaměstnané prací v úle. Když k nim vlezu v bezsnůškovém období, je zle. Prostě když jsou zaměstnaný, nemaj čas na lumpárny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21522


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21520)

jasně, když je větrněji, nejsou úplně v kondici, mají málo zásob, tak jsou ty moje ještě krutější.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21521


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512)

Dobrý den. Ono to není tak jednoduché, jak říkáte. Ano, včelaři velmi často
ošetřují svá včelstva bez rukavic, kukel nebo klobouků .... Ale jednají tak
v rozporu s bezpečnostními předpisy a tedy na vlastní riziko. Kdyby - nedej
Bože - došlo k nějakému úrazu nebo alergické reakci, pojišťovna by se lehce
vyhnula plnění. Z toho důvodu bych se neodvážil začínajícímu včelaři
doporučovat, aby ochranné pomůcky nepoužíval, i když sám také uznávám, že
při mírných včelách je práce bez nich tak nějak příjemnější - je tu pocit
blízkého kontaktu se včeličkami, které patrně máme rádi - jinak bychom se
jim asi nekomerčně nevěnovali.
Mírné včely jsou pak výsledkem především genetického výběru, dále pak
zkušeností včelaře, který umí pracovat rychle (aby se zkrátila doba náletu
cizích slídících včel), ale šetrně (aby je zbytečně nedráždil sám) a jistě i
okamžitých klimatických podmínek.
S pozdravem Petr.

----- Original Message -----
From: "Kořenský" <novato/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, March 12, 2007 11:34 AM
Subject: kozlík 12.3.2007


> Bylo by možná lépe,kdybyste pane Kozlíku včelaření třeba zanechal a nechal
> to těm zajetým včelařům.Až přestanete v budoucnosti používat ty Vaše
> rukavice,které je samozřejmě dráždí a tímto způsobem Vašeho včelaření
> proměníte i ty nejmírnější kraňky v africké bestie,není se čemu divit.
> Normální zkušený včelař nepoužívá žádné rukavice,ať kožené,či z umělé
> hmoty a proto má včely mírné,které jej při rozdělání úlu nenapadají,musí
> se
> to však umět.Rukavice používají zjednaní pracovníci u velkovčelařů a mají
> na sobě skafandr a včel se nebojí,když jsou tak zabezpečeni.
> Tito velkovčelaři by se bez této výpomoci neobešli.Jenže Vy jste zajisté
> malovčelař,máte pouze několik včelstev a proto je pro Vás nutné zbavit se
> toho strachu z bodnutí, pracovat pomalu,klidně,mít ruce po stranách
> otevřeného úlu
> a jak věřím,taky se Vám to jednou podaří,to je právě ta dlouholetá
> zkušenost,kterou mají staří včelaři.A včelaří převážně bez kukly,protože
> ji
> nepotřebují.Mějte se dobře...
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21520


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 - dotaz - agresivita vcel?? (21512) (21513)

Zajimalo by me jestli agresivitu vcel urcuje pouze kvalita matky nebo to souvisi i se silou vcelstva. Neberme v uvahu pocasi a jine.
Mam dve stanoviste, jedno je v podstate ve volne prirode - 10 vcelstev po dedovi, do kterych bych se asi nedovolil podivat bez kukly, dokazi byt velmi neprijemne. Druhe stanoviste mam nove primo doma na zahrade tak 20 m od baraku. Doma mam dve nova vcelstva - lonske roje (prechazel sem na jinou ramkovou miru a v te dobe jsem o vcelareni nevedel temer nic, takze mi bylo doporuceno, ze to bude nejjednodussi a asi i bylo). Tyto roje byli z prvniho stanoviste, ale zatim se mi zda, ze jsou velmi mirne a obcas mi i dovoli pracovat bez rukavic a kukly. Je mozne, ze je to tim, ze jeste nejsou tolik silne, obsedaji 2NN 45x16?? Trochu se bojim, aby nezacaly delat problemy az jich bude vic, protoze zatim o nich okoli a rodina temer nevi :-))

Diky

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Vita Vydra <vitavydra/=/gmail.com>
> Předmět: Re: kozlík 12.3.2007
> Datum: 12.3.2007 11:48:06
> ----------------------------------------
> V rukavicích to rozhodně není ... Rozhodující je kvalitní nebodavý chov, pak
> nálada ( i mírné včely se občas bez zjevného důvodu změní v bestie) a teprve
> na posledním místě je způsob zacházení. Včelařím bez rukavic i kukly přes 30
> let a pořád se mi občas stane, že mě včely ze včelnice vyženou... a může být
> člověk sebeklidnější.
> Vita
>
> On 3/12/07, Ko?enský <novato/=/seznam.cz> wrote:
> >
> > Bylo by možná lépe,kdybyste pane Kozlíku včelaření třeba zanechal a nechal
> > to těm zajetým včelařům.Až přestanete v budoucnosti používat ty Vaše
> > rukavice,které je samozřejmě dráždí a tímto způsobem Vašeho včelaření
> > proměníte i ty nejmírnější kraňky v africké bestie,není se čemu divit.
> > Normální zkušený včelař nepoužívá žádné rukavice,ať kožené,či z umělé
> > hmoty a proto má včely mírné,které jej při rozdělání úlu nenapadají,musí
> > se
> > to však umět.Rukavice používají zjednaní pracovníci u velkovčelařů a mají
> > na sobě skafandr a včel se nebojí,když jsou tak zabezpečeni.
> > Tito velkovčelaři by se bez této výpomoci neobešli.Jenže Vy jste zajisté
> > malovčelař,máte pouze několik včelstev a proto je pro Vás nutné zbavit se
> > toho strachu z bodnutí, pracovat pomalu,klidně,mít ruce po stranách
> > otevřeného úlu
> > a jak věřím,taky se Vám to jednou podaří,to je právě ta dlouholetá
> > zkušenost,kterou mají staří včelaři.A včelaří převážně bez kukly,protože
> > ji
> > nepotřebují.Mějte se dobře...
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21519


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512)

milý příteli, když slyším, případně vidím, jak staří zkušení včelaři pracují se včelkami bez rukavic, vždy jim tiše závidím.Dnes již ale na rozdíl od tebe vím, že v rukavicích to není.Protože jsem byl účasten chovu matek a tam bylo opravdu možno chytat včelky holou rukou a žihadlo poměrně nikdo nedostal a ani já ve svých rukavicích ne.A chtěl bych tě vidět, jak budeš "klidně" pracovat ve včelách, až během 2 minut dostaneš třeba 20 žihadel do levé ruky a pravé se nebude dařit o nic lépe.ale rád bych se naučil něčemu novému, třeba té technice, kdy se ruce do včel vůbec nedávají a nechávají se volně podél úlu. Kde je možné se tomuto naučit? :-) Na zlepšení mírnosti se samozřejmě pracuje, ale vzhledem k tomu, že okolní včelaři mají podobné draky- i když se tím již moc nechlubí, bude to asi běh na hodně dlouhou trať.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21518


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš (213.195.230.1) --- 12. 3. 2007
Re: Akèní med v Kauflandu (21406) (21466) (21467) (21507) (21514)

Z hlediska záklazníka si v Tescu koupím kilo medu za 77 Kč, v Kauflandu kilo za 96 Kč. Pro většinu lidí je obal odpad.
Miloš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21517


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.195.230.1) --- 12. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512)

"Bylo by možná lépe,kdybyste pane Kozlíku včelaření třeba zanechal a nechal to těm zajetým včelařům"
....Ještě že jsem měl štěstí na starší včelaře, kteří mi místo rad, abych se na včely vykašlal, radily, jak lépe včelařit.
Jinak - i když jsem své první včely dostal od včelaře, který selekci matek neprováděl a včely byly ostré jako hlídací psi, díky selekci matek se už přátelíme a při jarním nátěru plodu byli až na jeden úl velice vstřícné. I když jsem měl rukavice.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21516


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 12. 3. 2007
Re: kozlĂ­k 12.3.2007 (21512) (21513)

Chovám poměrně klidné včelky-matky od Ing.Čermáka pokusný včelín Zubří.V minulém roce jsem koupil nové kožené rukavice-mimochodem je používám k vůli tomu,že nechci mít ruce znečištěné propolisem a měli jste vidět,jak to i ty mírné včelky dráždilo.Ponechal jsem rukavice několik týdnů vyvětrat a bylo po problému.Žádné bodání do rukavic prostě pohoda.Víťa Vrána

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21515


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Ä?ĂĄp (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: Akèní med v Kauflandu (21406) (21466) (21467) (21507)


> To tě trumfnu, v Kolíně je v Tescu květový med 900 g za 69,50
> Miloš
>
To je kilo za 77,- a ještě ve větší sklenici (nižší cena obalu = dražší
obsah). Jak tim chceš "trumfnout" kilo za 47,80 (v půlkilovkách, čili za
tu cenu dostaneš 2x sklenici, 2x víčko + kilo medu)?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21514


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: kozlĂ­k 12.3.2007 (21512)

V rukavicích to rozhodně není ... Rozhodující je kvalitní nebodavý chov, pak
nálada ( i mírné včely se občas bez zjevného důvodu změní v bestie) a teprve
na posledním místě je způsob zacházení. Včelařím bez rukavic i kukly přes 30
let a pořád se mi občas stane, že mě včely ze včelnice vyženou... a může být
člověk sebeklidnější.
Vita

On 3/12/07, Ko?enský <novato/=/seznam.cz> wrote:
>
> Bylo by možná lépe,kdybyste pane Kozlíku včelaření třeba zanechal a nechal
> to těm zajetým včelařům.Až přestanete v budoucnosti používat ty Vaše
> rukavice,které je samozřejmě dráždí a tímto způsobem Vašeho včelaření
> proměníte i ty nejmírnější kraňky v africké bestie,není se čemu divit.
> Normální zkušený včelař nepoužívá žádné rukavice,ať kožené,či z umělé
> hmoty a proto má včely mírné,které jej při rozdělání úlu nenapadají,musí
> se
> to však umět.Rukavice používají zjednaní pracovníci u velkovčelařů a mají
> na sobě skafandr a včel se nebojí,když jsou tak zabezpečeni.
> Tito velkovčelaři by se bez této výpomoci neobešli.Jenže Vy jste zajisté
> malovčelař,máte pouze několik včelstev a proto je pro Vás nutné zbavit se
> toho strachu z bodnutí, pracovat pomalu,klidně,mít ruce po stranách
> otevřeného úlu
> a jak věřím,taky se Vám to jednou podaří,to je právě ta dlouholetá
> zkušenost,kterou mají staří včelaři.A včelaří převážně bez kukly,protože
> ji
> nepotřebují.Mějte se dobře...
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21513


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kořenský (88.100.95.205) --- 12. 3. 2007
kozlík 12.3.2007

Bylo by možná lépe,kdybyste pane Kozlíku včelaření třeba zanechal a nechal to těm zajetým včelařům.Až přestanete v budoucnosti používat ty Vaše rukavice,které je samozřejmě dráždí a tímto způsobem Vašeho včelaření proměníte i ty nejmírnější kraňky v africké bestie,není se čemu divit.
Normální zkušený včelař nepoužívá žádné rukavice,ať kožené,či z umělé hmoty a proto má včely mírné,které jej při rozdělání úlu nenapadají,musí se to však umět.Rukavice používají zjednaní pracovníci u velkovčelařů a mají na sobě skafandr a včel se nebojí,když jsou tak zabezpečeni.
Tito velkovčelaři by se bez této výpomoci neobešli.Jenže Vy jste zajisté malovčelař,máte pouze několik včelstev a proto je pro Vás nutné zbavit se toho strachu z bodnutí, pracovat pomalu,klidně,mít ruce po stranách otevřeného úlu
a jak věřím,taky se Vám to jednou podaří,to je právě ta dlouholetá zkušenost,kterou mají staří včelaři.A včelaří převážně bez kukly,protože ji nepotřebují.Mějte se dobře...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21512


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 12. 3. 2007
Re: (no subject) (21500)

Jarní fumigace se podle nařízení KVS povinně provádí u včelstev, jejichž
směsný vzorek zimní měli vykazuje vyšší než stanovený průměrný počet samiček
roztoče Varroa destructor na jedno včelstvo - obvykle tedy více než 3. Pro
letošní rok se díky atypicky teplé "zimě", podporující plodování a tím i
rozvoj roztočů, doporučuje ošetřit i včelstva s nižším průměrem. To se
praktikuje již mnoho let.
S pozdravem
Petr

----- Original Message -----
From: "p.k." <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, March 11, 2007 7:51 PM
Subject: (no subject)


Za jak dlouho po nátěru plodu se má provádět následná fumigace?


toto je normální?fumigace na jaře?o tom sem ještě neslyšel.....


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21511


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 12. 3. 2007
Re: (21500)

to buď rád.Já musel natírat a taky fumigovat.Po otevření úlu mi včelky - kterých je letos po mírné zimě v úlech opravdu hodně, okamžitě obalily rukavice, a při pokusu vyndat sice nesplesnivělý-zatím, ale přesto nabobtnalý a přistavěný plást i klobouk, takže jsem fakt nic neviděl.Po užití kuřáku jsem si myslel, že je kouř zažene, protože trochu prořídly, ale to jen proto, že se vrhly na kuřák a snažily propíchnout plech.Ale jiné z úlu je rychle nahradily.Afrika hadr.V tom se natírat fakt nedá. Budu parafrázovat a tisíce včel zemřou.Jinak včely nosily-než jsem je nasral , krásně žluťoučký pyl i pyl trochu okrový.Nesla skorem každá.3/4 včelstev obsedají bez krajních plástů oba nástavky tj. 2*22pl 39cm*24cm.Pomalu bych měl rozšiřovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 12. 3. 2007
Re: horní česno 3.3.2007 L.Borek

...vyhody,v lete dobra ventilace,s travou,mysima,v zime nizka koncentrace vlhkosti.Podle obrazku pouziji obracene dno a davaji 3latky mezi nastavky...dalsi je na teto strance www.bushfarms.com/beestopen

Podle fotografie www je cesno docileno 2dlouhymi kliny,vlozenymi na bocni steny nastavku (temer v cele delce)


Prispevek 8466 2005 Na obhajobu stropniho cesna
...v dobe zimni pasivity,kdy vcelstvo ovlada jen sve seskupeni v chumaci. Teply odpadni vlhkosti nasyceny vzduch vychazi z chumace ze spodni casti.Je vyhodou kdyz toto proudeni postupuje pres ulozene zasoby,kde preda cast ze sve vlhkosti a vcely v dalsim smeru strop-cesno mohou ovlivnit dalsi prubeh....

2005 R.P. Stropni cesno
asi musi byt udelano velice citlive.Jinak odvadi z okoli zimniho chumace teply vzduch a nahrazuje ho venkovnim studenym (krasne ztraty)

Soubory pro vcelare (konference) ke stazeni
Fotografie prace s manuelnim zarizenim v sezone

frantaOdpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21509


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.195.230.1) --- 12. 3. 2007
Re: Akční med v Kauflandu (21406) (21466) (21467)

To tě trumfnu, v Kolíně je v Tescu květový med 900 g za 69,50
Miloš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21508


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.195.230.1) --- 12. 3. 2007
Re: Akční med v Kauflandu (21406) (21466) (21467)

To tě trumfnu, v Kolíně je v Tescu květový med 900 g za 69,50
Miloš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21507


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 12. 3. 2007
Plast. medomet

Pro zájemce o plastový medomet jsem dodal na Web www. vcely.kvalitne.cz, stručný popis, aby se nemuseli při výrobě pro svoji potřebu dotazovat , pokud vlastní internet.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21506


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 11. 3. 2007
Re:???? (21502)

Podle zprávy předsedy je zpoždění a vyjde 23.3.07- MV

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: p.k. <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: ????
> Datum: 11.3.2007 19:58:55
> ----------------------------------------
> nevíte náhodou ,kde bloudí časopis Moderní včelař,nebo bloudí poštačka?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21505


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lumír Boščík (213.192.8.6) --- 11. 3. 2007
Re: kocovani - vetrat nebo ne? (21495) (21501)

Díky za odpověď. Chystám se na výrobu zasíťovaných den, tak snad by neměl být problém.

LB

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 11. 3. 2007
Re: ???? (21502)

MV by měl vyjít po 20.3. už se na něj také těším.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21503


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 11. 3. 2007
????

nevíte náhodou ,kde bloudí časopis Moderní včelař,nebo bloudí poštačka?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 11. 3. 2007
Re: kocovani - vetrat nebo ne? (21495)

pokud nemáte síto ve dně, musíte zajistit větrání jinak,kolikrát sem to náhradně řešil smotkem starýho pletiva nastrčeného do naplno otevřeného česna...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21501


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 11. 3. 2007

Za jak dlouho po nátěru plodu se má provádět následná fumigace?


toto je normální?fumigace na jaře?o tom sem ještě neslyšel.....


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tom (88.101.214.141) --- 11. 3. 2007
Re: nátěr plodu (21496) (21498)

Dobrý den,

dnes jsme měli pednášku ing. Oldřicha Veverky
ze stanice Kývalka u Rosic .

Podal vyčerpávající odpovědi k tématům jarního léčení
a problematice moru včelího plodu, podloženého výsledky
výzkumu.

Zvídavým nabízel i CD s prezentací.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21499


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 11. 3. 2007
Re: nátěr plodu (21496)

Za jak dlouho po nátěru plodu se má provádět následná fumigace?
Děkuji za radu Zdeněk
.....
Nátěr především likviduje roztoče pod víčky. Sekundárně pak jej ťapkáním přenášejí včely a působí podobně jako Gabon.
Fumigace likviduje roztoče na včelách.
Z principu by měla zasáhnout všechny včely.
Optimální je to udělat v jednom dni. Fumigovat až se vrátí (večer) všechny včely do úlu.
Aby co nejmíň roztočů přešlo do buněk těsně před zavíčkováním.


Nátěr a fumigace je velmi účinná. Přesvědčil jsem se o tom vloni. Z důvodu selhání techniky i včelaře jsme na dvou stanovištích musel natírat. Teď na podzim při léčení tam padalo minimum roztočů. Výsledek rozborů jsou 4VD v 19 včelstvech, na druhém stanovišti nula v jednom včelstvu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21498


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 11. 3. 2007
Re: nátěr plodu (21496)

Takovou informaci jsem zatím nikde neviděl. Předpokládám ale, že nátěr
budete dělat v době hojného proletu včel (abyste jimi byl co nejméně
obtěžován) a s fumigací budete muset počkat, až večer naopak přestanou
létat, aby byla účinná. Samozřejmě týž den, kdy jste prováděl nátěr.
S pozdravem Petr

----- Original Message -----
From: "Zdeněk Heřmánek" <ZHermanek/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, March 11, 2007 10:41 AM
Subject: nátěr plodu


Za jak dlouho po nátěru plodu se má provádět následná fumigace?
Děkuji za radu Zdeněk


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21497


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Heřmánek (e-mailem) --- 11. 3. 2007
nátěr plodu

Za jak dlouho po nátěru plodu se má provádět následná fumigace?
Děkuji za radu Zdeněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21496


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lumír Boščík (213.192.8.6) --- 11. 3. 2007
kocovani - vetrat nebo ne?

Chtěl bych začít s přesuny za snůškou, ale nevím jak zabezpečit úly před stěhováním. Musí mít úly větrání a nebo stačí na langstrotech zadělat česno klínem a jet?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21495


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 11. 3. 2007
Re: Aplikace HCOOH dlouhodobými odpaoovaei (21480) (21481) (21484) (21486) (21487) (21493)

co tu nezaznělo je extrémně velký počet ošetřených včelstev v krátké době při aplikaci přes síto,ve dvou jde jedno včelstvo i pod minutu........

síto se dá použít na jarní a podzimní přikrmovaní medocukrovým těstem i roztokem , podněcování sl.vodou-nesmí mít větší díru než je talíř,protože už nebo ještě nestaví a síto nezalepí ,jako nouzovka i jako dno pod oddělky či roje i jako mezidno.......

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21494


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 10. 3. 2007
Re: Aplikace HCOOH dlouhodobými odpaoovaei (21480) (21481) (21484) (21486) (21487)

Také jsem to ani ve zlém nebral :-).
S pozdravem Petr

----- Original Message -----
From: "Karel" <karel.jirus/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, March 10, 2007 5:56 PM
Subject: Re: Aplikace HCOOH dlouhodobými odpaoovaei


> ....
> Samozřejmě jsem to co jsem psal myslel v dobrém:-) ...

>
> Karel
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21493


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 10. 3. 2007

Jinak by se totiž mohla léčit alespoň ta včelstva, ve
kterých ještě nejsou patrné klinické příznaky, ale jejichž onemocnění se
prokázalo laboratorním vyšetřením v rámci opatření v ochranných pásmech -
ale ani zde nejsou antibiotika přípustná.


léčil bych spíš naše včelaře..............................-mor by byl výjimka s pařezu v lese a ne to co tady je teď za sajgon....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21492


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 10. 3. 2007

Proč si to myslíte? Uveďte argumenty!!!
Není ta Vaše metoda léčení varroázy jistá obdoba aplikace HCOOH dlouhodobými odpařovači???
( tyto metody jsou uvedeny např. v brožuře ,,Včelaříme jednoduše,, od Dr. Leibiga na str. 59 - 61 nebo na www.n-vcelari.cz ...články...,,Čemu včelaři věří a co včely dělají,, asi dvacátý článek od shora ).
Mohl byste konečně zveřejnit Vaši metodiku ošetřování kyselinou mravenčí na konferenci v plném rozsahu nebo se snad bojíte o autorství či máte jiné důvody ji všem nezveřejnit?
Nějaké řeči o něčem, když druzí nevědí co to vlastně přesně je, jsou zbytečné.
Zveřejněte metodiku všem účastníkům konference, at ji mohou zhodnotit!
Děkuji za pochopení.

zdravím.......M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

ROZUMU a citu ČEST....

formidol se proti odpaření přes síto může jít zahrabat,je to trabant vedle mercedesu....zkuste se projet...

navíc je to byznys pro jednu org. tak se to pořád vnucuje...

síta sem viděl v americe,není to můj nápad,aplikuji podle svých výsledků a našich poměrů......
naplno to zveřejním pokud o to bude mít víc lidí zájem a já jim nebudu stíhat odpovídat po emailu,protože TO NENÍ SCHVÁLENÁ METODIKA-děkuji všem co projevily zájem na adrese

vcela-med/=/centrum.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21491


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 10. 3. 2007
(21480) (21482)

pane václavek zase se...........

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

albinf (80.87.212.94) --- 10. 3. 2007
vyrabeni

když to delaš s laskou

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21489


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Záleží na jménu? (85.207.77.83) --- 10. 3. 2007
Re:vyrábění (4883)

mohl bi mi někdo říct jak můžu vyrábět hezké věci?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21488


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 10. 3. 2007
Re: Aplikace HCOOH dlouhodobými odpaoovaei (21480) (21481) (21484) (21486)

Jinak by se totiž mohla léčit alespoň ta včelstva, ve
kterých ještě nejsou patrné klinické příznaky, ale jejichž onemocnění se
prokázalo laboratorním vyšetřením v rámci opatření v ochranných pásmech -
ale ani zde nejsou antibiotika přípustná.
.....
Samozřejmě jsem to co jsem psal myslel v dobrém:-)
Léčení antibiotiky by mělo ještě jeden kritický moment. Včelaře. Stačí kouknout co někteří umělci umějí za kouzla s Varidolem či Gabonem. Připustit do oběhu antibiotika, tak by to stejně byla si jen otázka krátkého času, než by se vypěstovala rezistence.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21487


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 10. 3. 2007
Re: Aplikace HCOOH dlouhodobými odpaoovaei (21480) (21481) (21484)

Nu dobrá, nepřesně jsem se vyjádřil a byl chycen za slovíčko :-). Měl jsem
samozřejmě na mysli léčení VČELSTEV, která je zakázáno léčit antibiotiky -
pěstovat si mor a léčit jeho bakterie jistě nikdo nebude. Spálené včelstvo
není vyléčené, ale zlikvidované - ale je to skutečně jediný povolený způsob,
jak nákazu zastavit. Protože antibiotika v potravinách jsou skutečně malérem
pro jejich výrobce. Jinak by se totiž mohla léčit alespoň ta včelstva, ve
kterých ještě nejsou patrné klinické příznaky, ale jejichž onemocnění se
prokázalo laboratorním vyšetřením v rámci opatření v ochranných pásmech -
ale ani zde nejsou antibiotika přípustná.
Máte ovšem pravdu, že ne každý včelař se svým přístupem k nemocem včel chová
zodpovědně a ohrožuje tak i včelstva jiných ...
S pozdravem Petr

----- Original Message -----
From: "Karel" <karel.jirus/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, March 10, 2007 1:28 PM
Subject: Re: Aplikace HCOOH dlouhodobými odpaoovaei


> Přesnější by bylo, že mor včelího plodu je sice banální, také snadno
> léčitelné onemocnění, že se ale léčit nesmí kvůli reziduím antibiotik v
> medu - tedy potravině.
> S pozdravem a přáním zdravých včeliček
> Petr
> ....
> Mor je jednoduše léčitelný likvidací nakaženého včelstva ještě dřív než
> nakazí ostatní.
> Problém není, že se nesmí léčit antibiotiky, ale že ho zejmě málokdo
> pozná.
> A když už ho pozná (často dost pozdě), tak málokdy postupuje rozumně a
> zodpovědně k ostatním.
> Karel
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78252 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 21486 do č. 21546)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu