78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.1.251) --- 17. 3. 2007
Re: agresivnà vèely (21615) (21616) (21617)
Já myslím, že včela si prostě umí zapamatovat pachy. Jimi se přece dorozumívají. Párkrát se mi stalo, že když jsem šel s někým cizím nevčelařem před včely, on dostal prompně žihadla a já nic. Řekl bych, že když včelař třeba dělá pumpaře na benzínce s obsluhou a smrdí tím benzínem, že možná na začátku na něho včely útočí víc, ale potom úplně stejně jako na jiné včelaře. Na druhé straně jsem kdysi kdesi četl, že lidi často bodaní od včel mají v těle měsíce buď nějakou součást jedu nebo protilátky na jed, včely to cítí a na takového člověka útočí méně. Přišlo se na to v souvislosti s léčením alergie na včelí jed formou injekčního vpravování malých dávek včelího jedu do krve, když takle léčení alergici konstatovali, že na ně včely útočí méně než dřív.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21620
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 17. 3. 2007
Re:Bronislav 15.3.2007 (21618)
a řekni kdo sem zavlekl ty škůdce včel? Kdo je koncentruje na jedno místo a tak porušuje přenosové bariéry pro choroby? Kdo sem zavlekl Varoa destruktor? Kdo převáží včelstva po celých kontinentech? NO PŘECE VČELAŘ! A je to pak zase on Kdo se musí pokusit tyto chyby sám napravovat a myslí si ve své nadutosti ,že on je ten kdo je chrání!
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Kom?rek <kolize/=/seznam.cz> > Předmět: Bronislav 15.3.2007 > Datum: 17.3.2007 12:53:01 > ---------------------------------------- > Dovolte příteli,abych trochu opravil ten Váš názor že největší nepřítel > včel podle Vás je člověk-včelař. > Tento mediální způsob presentace včelařství je poněkud > nešťastný...atd...zavání trochu Vančurou.Předpokládat se dá,že tento > příspěvek nenapsal asi včelař,možná jen konzument medu,který poukazuje na > př.na jarní únavu a pod. > > Bohužel včely v dnešní době by nedokázaly přežít bez toho svého > včelaře,který je každoročním pravidelným léčením převádí přes toto jejich > úskalí,které zde před desítkami let neexistovalo.Dobří včelaři dávají > naději,že včely postupem času se samy dokáží účinně bránit tomuto sem před > lety zavlečenému roztoči,aby evolucí již toho svého včelaře pro své přežití > nepotřebovaly.Včela je stará několik milionů let,tedy o mnoho milionů let > je člověk mladší.Těžko odhadnout dnes,kolik desítek či stovek let to bude > trvat než se s tím včely vyrovnají.Možná už tu člověk > bude jen pořídku,neboť jej technika bude ničit a včely asi možná člověka i > přežijí. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21619
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Komárek (88.100.95.205) --- 17. 3. 2007
Bronislav 15.3.2007
Dovolte příteli,abych trochu opravil ten Váš názor že největší nepřítel včel podle Vás je člověk-včelař.
Tento mediální způsob presentace včelařství je poněkud nešťastný...atd...zavání trochu Vančurou.Předpokládat se dá,že tento příspěvek nenapsal asi včelař,možná jen konzument medu,který poukazuje na př.na jarní únavu a pod.
Bohužel včely v dnešní době by nedokázaly přežít bez toho svého včelaře,který je každoročním pravidelným léčením převádí přes toto jejich úskalí,které zde před desítkami let neexistovalo.Dobří včelaři dávají naději,že včely postupem času se samy dokáží účinně bránit tomuto sem před lety zavlečenému roztoči,aby evolucí již toho svého včelaře pro své přežití nepotřebovaly.Včela je stará několik milionů let,tedy o mnoho milionů let je člověk mladší.Těžko odhadnout dnes,kolik desítek či stovek let to bude trvat než se s tím včely vyrovnají.Možná už tu člověk
bude jen pořídku,neboť jej technika bude ničit a včely asi možná člověka i přežijí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21618
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 17. 3. 2007
Re: agresivnà vèely (21615) (21616)
No? Já bych si nebyl tak jistý! Když i rostliny poznají toho kdo je ošetřuje a kdo jim ubližuje. Tak nevím? Ale spíš bych se přikláněl k názoru, že se ve včelách již naučil pohybovat
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Pepa <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: agresivní v?ely > Datum: 17.3.2007 08:33:29 > ---------------------------------------- > Jardo. Včely si nikdy na Vás nezvyknou. Je to jenom názor starých včelařů > a naprosto zcestný. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21617
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- jarda (64.59.144.21) --- 17. 3. 2007
agresivní včely
Vzpomínám si na moje první včely. Ty byly taky bestie, ale za pár měsíců se uklidnili. Když si včely na včelaře zvyknou, tak je to s nimi jednodušší. Moje mě vidí každý den na dvoře a tak si mě ani nevšimnou, ale když otevřeme včely ve spolku ( v zahrádkářské kolonii), tak nás odhánějí jak o život. Včely jsou prostě náladové. Nejak jím nevoníte a už jdou. Nedoporučuji tankovat benzín před kontrolou včel. Benzín ten cítí z rukou ještě hodiny a to jsou pak v ráži.:o)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21615
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (91.127.158.123) --- 16. 3. 2007
Re: oddelky (21599) (21601)
Zdravím přátele včel,
tvorba oddělků je nepostradatelnou součástí racionálního včelaření. Je to podstatně výhodnější než rojaření( ,,oddělkaření,, = nulová ztráta výnosu, ovládnutý proces,...).
Velmi výhodné je tvořit dva až čtyři ,,startovací,, oddělky ( se zralým matečníkem ) v jednom nástavku opatřený drátěným dnem a rozdělený přepážkami.
,,Startovací,, oddělek je tvořen např. zavíčkovaným matečníkem + plodový plást + zásobní plást + souše s vodou + včely ze tří plodových rámků bez matky.
Velmi dobré je, když oddělky necháme 2-3 dny věznit, a pak teprve otevřeme. Zabráníme tím případnému zeslábnutí oddělku a případné loupeže ze strany vracejících se včel do hlavního včelstva.Je však potřeba dát pozor na přehřátí ( oddělky umístíme do stínu, opatříme souší naplněnou vodou a drátěná dna necháme plně otevřená ).
Nepodařené oddělky ( bez matky nebo se špatnou matkou...nekladoucí, trubcokladnou, zakrslou nebo s velkou mezerovitostí plodu ) spojíme se sousedním ( stačí oddělat přepážku..sousední matku je dobré dát pro jistotu do klícky uzavřené medocukrovým těstem ).
Oddělky s kvalitními oplozenými matkami můžeme zužitkovat ( výměna matek v produkčních včelstev nebo je můžeme posilovat plodovými plástvemi do potřebné síly...vzniknou tak nová produkční včelstva či manipulační včelstva ).
V oddělku bych nikdy nenechal odchovat matečník, nebot slabé včelstvíčko oddělku těžko poskytne plodu matky ideální podmínky pro neomezený vývoj ( nadbytek stravy ( mateří kašičky ), stálá vlhkost vzduchu( cca 100% ) a teplota vzduchu ( cca 35°C ))...v oddělku vznikají většinou nepatrně nebo patrně podvyživené matky, jež těžko nakladou přes 2000 vajíček za den a feromonově neovládnou celé neomezené včelstvo v nástavkovém úlu...takové matky při intenzivním včelaření jsou na nic.
Matečníky lze jednoduše odchovat při matce v medníku ( pro začátečníky doporučuji zkusit použít sádku )
zdravím..........M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21613
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (194.138.39.52) --- 16. 3. 2007
Re: oddelky (21599) (21601) (21609)
> + dát na včelstvo sklenici s cukerným roztokem ( nový oddělek nebude mít ze
> začátku létavky )
.......
Doporučuji opatrnost. To co nasypu do bedny není ještě včelstvo, včelstvo se z toho za nějakou dobu teprve stane. Až se to zcelí, narazí matečník, předá si to feromony od přidané matky atd.
Já raději nacákám do jedné souše vodu a dávám jen zásobní plásty. Později případně rámkové krmítko s cukrem, nebo raději stále plásty pokud je to nutné.
Oddělky dávám do stínu a bych je mohl den a noc věznit.
S loupením v oddělcích pak nemám problém. Chovám raději v květnu až červnu.
To o čem mluvím se týká doby než začne matka klást. Pak se dá již krmit roztokem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21611
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ivan Cerny (88.100.170.119) --- 16. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571) (21574) (21581) (21603) (21605)
E> Co dělají v USA, z toho si nemusíme brát tady příklad. Zatáhli si tam tumidu, nezvládli to, převezli nám ji do Portugalska, léčí mor antibiotiky...
Emane,
jenom detail - toho lesknáčka jsme si přivezli do Evropy sami, bereš-li nás jako jedno EU a antibiotika do včel EU zakázala jen velmi nedávno. Jinak naprostý souhlas, přebírat cizí zkušenosti je třeba hlavou a kriticky.
Ivan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21610
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 16. 3. 2007
Re:oddelky (21599) (21601)
Název oddělek je od slova oddělit a proto stačí jeden rámek s čerstvě nakladeným plodem + jeden se zavíčkovaným plodem . přidáme jeden ze zásobami z medníku a jednu souš kterou naplníme vodou Včely z čerstvého plodu vytvoří matečníky samy TAKOVÝ ODDĚLEK MŮŽEME POUŽÍT JAKO ZÁKLAD VČELSTVA NEBO K ODCHOVÁVÁNÍ MATEK PRO POZDĚJŠÍ VYTVÁŘENÍ SMETENCŮ Oděleky obvykle vytváříme před nebo při při prvním medobraní a smetence př posledním a do nich pak vkládáme matky vychované v odělku a rozplodované v oplodňáčku
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Antonin Foltyn <Tonda001/=/seznam.cz> > Předmět: Re:oddelky > Datum: 15.3.2007 21:57:19 > ---------------------------------------- > Pro oddělek je základ matka (kterou si včelař odchová, nebou koupí a přidá mezi > včely, u smetence jsem četl ve včelařství článek kde matku včelař přidával na > "ostro" ale doporučil bych přidat klasicky klíckou ). > Včely se odebeou buď při medobraní z více včelstev (smetenec), nebo se jednoduše > včelstvo rozdělí (vždy se musí počítat s tím, že létakvy se navrátí do původního > úlu... ) > + dva rámky vybíhajícího plodu > + dva rámky se zásobami > + zbytek souše, popř. mezistěny ( roji se dávají mezistěny ale u smetence včely > tak dobře nestaví ) > + dát na včelstvo sklenici s cukerným roztokem ( nový oddělek nebude mít ze > začátku létavky ) > + zábrana loupeže ( zužit česno na jednu včelu, pokud nemáte zasíťované dno > musíte domyslet větrání úlu ) > Foltýn > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21609
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 16. 3. 2007
Re:výkluzy (21598)
A pamatujete si kolikatkou vrtakem, abych nemusel hledat jaky prumer ma trubec nebo jit na trubce se suplerou :-)) diky moc Lenoch :-)
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Lada Trubac <e-mail/=/nezadan> > Předmět: výkluzy > Datum: 15.3.2007 20:44:08 > ---------------------------------------- > Dvoucestné výkluzy jsem převrtal na průměr trubce a prodlém s ucpáváním tak > odstranil. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21608
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 16. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21602) (21604)
Jen my včelaři se s novináři bavíme o léčení, nemocech a navíc v televizi vystupuje včelař o tom jak přišel k včelímu moru (bylo to tento týden na ČT).
.....
Jestli to není tím, že o nákazové situaci s MVP se dozvídáme leda tak z televize.
A neinformovanost nahrává nákaze. Šíří se fámy o tisících spálených včelstvech, že to nepomáhá, že proti moru není obrany, nedá se nic dělat a je zbytečné se zabývat prevencí když se nemůže MVP léčit a další bludy.
Kam jde každoročně těch 20 miliónů na vzdělávací činnost?
Dozvíme se letos, co snimi vloni ČSV udělala?
A nebo to jako každoročně skončí pod položkou Různé 20 milionů vedle detailních položek: na úklidové prostředky 12 235,50Kč :-)
A na okrese kde shořela včelstva co by dala na dvě až tři průměrné ZO se dodnes neupořádalo o moru ani jedno školení.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21606
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (194.149.115.254) --- 16. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571) (21574) (21581) (21603)
Co dělají v USA, z toho si nemusíme brát tady příklad. Zatáhli si tam tumidu, nezvládli to, převezli nám ji do Portugalska, léčí mor antibiotiky atd. Já například, ačkoli neodborník na prasata, si rád přečtu pravdivý článek o chorobách těchto milých zvířátek a nejsem zvědavý na nějakou lživou reklamu. I včelaři by měli říkat pravdu a nedělat z lidí blbce. Máme (já a ty) asi rozdílný pohled na svět a víc bych to nerozmazával.
----------------------------------------------
Pavel:
>V USA včelaři (většinou profíci) do veřejných médií hovoří,
>že je vše super a dělá kladnou reklamu. O nemocích, léčení,
>úhynech do veřejných médií zásadně NEhovoří, protože VÍ, že to patří jen do odborných médií.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21605
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (83.240.1.252) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21602)
Čárlí, máš plnou pravdu, ale můžeme si za to sami a nejen funkcionáři.
Takoví chovatelé skotu se s novináři nebaví o tom jak dávají kravám antibiotika, jak bojují s virózama, rakovinama a jinýma nemocema. Je jim jasné, že v novinách a jiných médiiích jim to v očích spotřebitelů vůbec nepomůže, naopak uškodí.
Jen my včelaři se s novináři bavíme o léčení, nemocech a navíc v televizi vystupuje včelař o tom jak přišel k včelímu moru (bylo to tento týden na ČT).
I kdyby mě něco takového potkalo, tak reportéry z novin nebo televize ani nevpustím na pozemek. A co jim budu vykládat? No přece že máme nejlepší včelařství v Evropě a vynikající med.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21604
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (83.240.1.252) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571) (21574) (21581)
Pro Emana:
Ten článek je bludařský a neprospívá včelařům. O VD jsem toho přečetl hodně (jen o nemocech mám 4 knihy -přečtené).
Ale nepochopil jsi můj příspěvek. Jeden odstavec byl pokus o vtip (ukončeno smajlíkem pro nechápavé) a druhý odstavec byl pro nevčelaře (uvedeno na začátku), aby nevěřili bludu v článku MF Dnes, že VD vysaje včelu. Včelaře tady nechci poučovat. Když jseš tak chytrej, zkus do jedné věty pro nevčelaře popsat VD a zároveň ho nepoplašit.
Příspěvek byl reakce na tisk (uvedeno v tématu) a nejednalo se o odbornou diskusi. Emane, odborná diskuse na VD je v jiném vlákně!!!
Je tragické, že redaktor osloví několik zkušených včelařů a od každého cituje jednu větu vytrženou ze souvislostí. Redaktora zajímá jen to tragické. V USA včelaři (většinou profíci) do veřejných médií hovoří, že je vše super a dělá kladnou reklamu. O nemocích, léčení, úhynech do veřejných médií zásadně NEhovoří, protože VÍ, že to patří jen do odborných médií.
Jinak letošní zima byla vyjímečně krátká a teplá, ale naše "kraňka" je ve své původní domovině přesně na takovéto zimy zvyklá. Čeští včelaři se naučili každou zimu fňukat, že je hodně zima, hodně teplo, melecitóza nebo levný dovoz. Přitom poslední roky byly snůškově průměrné nebo nadprůměrné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21603
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- čárlí (89.235.30.9) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566)
Za takové články by měl včelařský pánbůch trestat,pokud nějaký je.Takové bludy jsem už dlouho neslyšel.Bohužel se na těch bludech podílejí i okresní funkcionáři.Což je velice na pováženou.Jen jestli si ta jména ten písále nevymyslel aby dal svému výtvoru punc pravdivosti.Jsem zvědav,jak v na začátku května omluví nadměrné rojení včelstev.Já to rozhodně v tomto období nemám žádné slabochy.Jinak doporučuji tomu Pánovi více o včelách,buď číst,nebo se spojit s nějakým dobrým včelařem aby získal jakýs-takýs přehled.Všem dobrým a pracovitým včelařům přeji hodně úspěchů a silné nervy proti takovým to zpávám.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21602
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Antonin Foltyn (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re:oddelky (21599)
Pro oddělek je základ matka (kterou si včelař odchová, nebou koupí a přidá mezi včely, u smetence jsem četl ve včelařství článek kde matku včelař přidával na "ostro" ale doporučil bych přidat klasicky klíckou ). Včely se odebeou buď při medobraní z více včelstev (smetenec), nebo se jednoduše včelstvo rozdělí (vždy se musí počítat s tím, že létakvy se navrátí do původního úlu... ) + dva rámky vybíhajícího plodu + dva rámky se zásobami + zbytek souše, popř. mezistěny ( roji se dávají mezistěny ale u smetence včely tak dobře nestaví ) + dát na včelstvo sklenici s cukerným roztokem ( nový oddělek nebude mít ze začátku létavky ) + zábrana loupeže ( zužit česno na jednu včelu, pokud nemáte zasíťované dno musíte domyslet větrání úlu ) Foltýn
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21601
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vita Vydra (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: (no subject) (21589)
Ty dvoucestné mají tendenci se ucpávat, stačí aby bylo v medníku pár trubců. Osmicestné jsou výborné, stačí je položit na rámky a přikrýt fólií s kruhovým otvorem. Vita
On 3/15/07, Milo <e-mail/=/nezadan> wrote: > > Mám prosbu - letos budu poprvé používat výkluzy, v Křemencové mají jen > labyrint (2 výkluzy), zatím se mi nejvíc líbí 8cestný hvězdicový. Pokud > máte někdo zkušenost a tip, jaký použít, pomůžete mi. R.m. 39x17 - díky. > Miloš >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21594
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (194.138.39.52) --- 15. 3. 2007
Re: (21589) (21590) (21591)
A mate v jedne prepazce dva vykluzy nebo staci jen jeden??
......
Já měl jen jeden otvor uprostřed.
Pokud mohu radit, až tu vložku budete dělat, udělejte si jí jako univerzální mezidno. Já jsem sololit olaťkoval z obou stran. Z jední strany asi 8-10mm, z druhé dvojitě (asi 15-20). Vy si tam udělejte rovnou rámeček na krmnou mřížku - aby byla nad otvorem fixována a nejezdila do strany.
Já to hned neudělal a už se k tomu nemohu dostat, ale pak bych to s výhodou používal jako mezidno pro oddělek, mezidno při chovu matek - dával bych tam do rámečku kousek mateří mřížky z plastu, nebo kus plného materiálu a bylo by to i dno, či kus síta a bylo to dno i s větráním. A taky se pod tím dá krmit těstem, na těsto dát igelit, víko vyšším rantlem dolů a koukat dírou jak berou.
Já si takhle chci udělat příští séerii. Dvojitou vrstvu latěk na jedné straně chci nahradit trojitou a na čele bych udělal v prostřední vrstvě česno. Latičku nechám asi 10cm, na jednom konci provrtám, trošku osmirkuji a bude ze kolem hřebíku otáčet. BUde tam možné otevřít česno - když to vysunu ven, a v zimě budu dno dávat pod dřevěné víko místo polystyrénu. A pokud bych dával prodyšný strop - jutu, tak bych to otevřel dovnitř, aby mohl meziprostor odvětrávat vlhkost.
Ať se daří.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21592
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: (21589) (21590)
A mate v jedne prepazce dva vykluzy nebo staci jen jeden??
Diky
> Já jsem použil jednu sezonu ty klasické 2cestné a přes skeptické informace > jsem byl velmi spokojen. > Vloni jsem to nestíhal. > Dával jsem je pod Langstrothy 24cm a nástavky byly skoro prázdné. > Je třeba ale pečlivě dbát, hlavně na konci snůšky, nebo mimo snůšku, aby > oddělené nástavky byly opravdu těsné. I proti vosám. Netěsný nástavek > včely/vosy začnou vylupovat a mohlo by se to za bezsnůškového období pěkně > rozšířit. > > Karel > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21591
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (194.138.39.52) --- 15. 3. 2007
Re: (21589)
Mám prosbu - letos budu poprvé používat výkluzy, v Křemencové mají jen labyrint (2 výkluzy), zatím se mi nejvíc líbí 8cestný hvězdicový. Pokud máte někdo zkušenost a tip, jaký použít, pomůžete mi. R.m. 39x17 - díky.
Miloš
.........
Já jsem použil jednu sezonu ty klasické 2cestné a přes skeptické informace jsem byl velmi spokojen.
Vloni jsem to nestíhal.
Dával jsem je pod Langstrothy 24cm a nástavky byly skoro prázdné.
Je třeba ale pečlivě dbát, hlavně na konci snůšky, nebo mimo snůšku, aby oddělené nástavky byly opravdu těsné. I proti vosám. Netěsný nástavek včely/vosy začnou vylupovat a mohlo by se to za bezsnůškového období pěkně rozšířit.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21590
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Čermák K. (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571) (21574)
Není to tak - roztoč opravdu i z dospělé včely saje hemolymfu, při tom právě vznikají ty drobné ranky pro vstup infekcí. Roztoč V.d. zaleze skoro celý mezi zadečkové články včely z břišní strany, tam je měká tkáň a tam včelu snadno "napíchne". Mimochodem - možná takto část roztočů přežívá fumigace či aerosol a snižují tak účinnost léčby. Není ovšemže pravda, že roztoč včelu vysaje, jak psali v tom článku, to by musel být hodně velký - dobrá ukázka, jak malé pozměnění formulací může úplně převrátit věcný význam informace... K. Čermák
Pavel napsal(a):
>Opravdu, hodně nepovedený článek a nyní budeme bojovat i proti bludům: >Citace z MF Dnes "mladší matky kladly i v době, kdy probíhalo léčení proti >raztoči varoa." Mladé matky vždy v zimě více plodují než starší. Souvislost >s mírnou zimou je zavádějící. > >Citace z MF Dnes "Roztoč původem z východní Asie se přisaje na včelu a >vysaje z ní tělní tekutinu." Asi se jedná o místní mutaci roztoče Varoa >Savec nebo Varoa Liberec:). >Pro neznalé čitatele (nevčelaře) uvedu, že roztoč varoa destruktor nesaje >tělní tekutiny, ale způsobuje drobná pozanění a otevírá cestu virovým a >bakteriálním onemocněním pro poraněné včely. U plodu (larev) narušuje vývoj >včel. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21587
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (194.138.39.52) --- 15. 3. 2007
Re: Letošní jaro,A.Podhájecký 15.3.2007 (21576)
jinak 10-20 % úhynů včelstev je každoročně běžné.
......
Když tuhle větu slyším tak mě popudí. Opravte mě jestli se mýlím, ale kdyby mi z deseti včelstev pravidelně uhynulo jedno, či dvě, tak budu intenzívně hledat kde dělám chybu.
Podle mě je to nebývale vysoké procento. Možná nějaké velkochovy, ale pro včelaře který má čas každé včelstvo individuálně kontrolovat by to nemělo být pravidlem.
Podle mě slouží k zastírání něčeho vadného - technologie, úlu, .. nevím.
Neznám důvod, proč by mělo každé páté až desáté včelstvo v zimě hynout!
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21584
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571) (21574) (21581)
Když pro novináře jsou katastrofické náplně článků zajimavšjší kdešto psaní o prospěšnosti medu řadí více do reklamy, a co kdyby je někdo napadl za skrytou reklamu?
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Eman <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Z tisku > Datum: 15.3.2007 12:01:33 > ---------------------------------------- > Ten článek nejsou bludy, ale poměrně pravdivý popis situace. Pavlovi bych > doporučoval, aby si o roztoči VD něco přečetl, než bude kritizovat a "šířit > bludy" - roztoči nekoušou včely pro legraci, ale z hladu. Kéž by byli vždy > tak informovaní všichni novináři jako v Liberci. > > Souhlasím ale s předchozím názorem, že mnohem více by se mělo psát o > prospěšnosti medu, českého zvláště. S varroázou nám veřejnost nepomůže, s > ní musíme bojovat sami. Já po 12 letech včelaření měl poprvé na 1 > stanovišti (ze 2) přeslimitní počet roztočů a přitom jsem vše dělal stejně > a včas včetně aerosolu. Včera jsem to ale těm roztočům natřel na víčka. > Jinak včely jsou po zimě silné, bez ztrát a zimní zásoby zbývají (v > plástech byla už nová snůška) - pyl se v minulých dnech hrnul česnem pod > tlakem. > > ------------------ > Pavel: > >Opravdu, hodně nepovedený článek a nyní budeme bojovat i proti bludům > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21582
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (194.149.115.254) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571) (21574)
Ten článek nejsou bludy, ale poměrně pravdivý popis situace. Pavlovi bych doporučoval, aby si o roztoči VD něco přečetl, než bude kritizovat a "šířit bludy" - roztoči nekoušou včely pro legraci, ale z hladu. Kéž by byli vždy tak informovaní všichni novináři jako v Liberci.
Souhlasím ale s předchozím názorem, že mnohem více by se mělo psát o prospěšnosti medu, českého zvláště. S varroázou nám veřejnost nepomůže, s ní musíme bojovat sami. Já po 12 letech včelaření měl poprvé na 1 stanovišti (ze 2) přeslimitní počet roztočů a přitom jsem vše dělal stejně a včas včetně aerosolu. Včera jsem to ale těm roztočům natřel na víčka. Jinak včely jsou po zimě silné, bez ztrát a zimní zásoby zbývají (v plástech byla už nová snůška) - pyl se v minulých dnech hrnul česnem pod tlakem.
------------------
Pavel:
>Opravdu, hodně nepovedený článek a nyní budeme bojovat i proti bludům
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21581
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21568) (21573)
Zrovna tak na Hané
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: A.Podh?jeck? <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Z tisku > Datum: 15.3.2007 10:19:45 > ---------------------------------------- > Přesně to samé mám já na Chrudimsku. > Tonda > > >Nevím jak vy ostatní, ale u nás (Polabí) včely vyzimovaly skvěle v plné > síle, roztoči jako minulý rok. Na rozdíl od minulého roku jsou včely > silnější. > Miloš > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21580
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571)
Tady by se dalo říct , že největším nepřítelem včel jsou právě včelař,i ALE ONY JIM NA VZDOR DOKÁŽÍ PŘEŽÍT
PEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Bronislav Gruna <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Z tisku > Datum: 15.3.2007 09:33:01 > ---------------------------------------- > Tento způsob mediální prezentace včelařství je poněkud nešťastný. Podle mě > by se teď mělo psát, jak pomáhé med proti jarní únavě a ne o moru, > roztočích a fumigaci. > > Loni se psalo, jakou katastrofou způsobí tuhá zima, letos ohrožuje včely > teplá zima. Před časem se říkalo, že největší nepřítelé socialismu jsou > čtyři: jaro, léto, podzim a zima. Pokud jsou nějaké problémy, pak je > obvykle nějaká chyba na straně včelaře. > > Broněk Gruna > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21579
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re:túje (21567)
Tuje je podprůměrným zdrojem pylu a medovice, nektar nedává.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Milo <e-mail/=/nezadan> > Předmět: túje > Datum: 15.3.2007 08:58:26 > ---------------------------------------- > Konečně jsem zjistil, co mi to včely měsíc nosily za pyl. Nedaleko kvetly > velké tůje s hnědofialovým pylem, bylo ho velké množství. Vzhledem k tomu, > že došlo i ke snůšce cca 8 kg/včelstvo, zajímalo by mě, jestli květ tůjí > dává nektar. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21578
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Kozlínek Habrdle (88.100.95.205) --- 15. 3. 2007
Letošní jaro,A.Podhájecký 15.3.2007
Vážený příteli,díky za Váš příspěvek ohledně vyzimování včel u Vás,mohu s klidným svědomím napsat,že všechny včely u mne na jižní Moravě taktéž vyzimovaly naprosto všechny a bez úhynů,jinak 10-20 % úhynů včelstev je každoročně běžné.Vzhledem k tomu,že letos včely nevyužily lísku,teď si to vynahrazují přínosem pylu z jívy,jarních květin ze zahrádek,nastupovat bude osyka,bříza,angrešt,první pampe-
lišky a ještě mnoho dalších rostlin.Poté začne kvést třešeň ptačí,ovocné stromy současně s řepkou,které je v každé lokalitě v dnešní době habaděj.Je možno předpokládat
dobrý včelařský rok.Záleží jen pouze na včelařích a jejich chovu,jak to využijí.Přeji vše dobré...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21576
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (194.138.39.52) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571)
Tento způsob mediální prezentace včelařství je poněkud nešťastný.
.....
Naštěstí mé včely noviny nečtou a na nic se nevymlouvají.
Já se výmluvám také postupně odnaučuji.
Ale jde to těžko:-)
Docela by mě zajímalo, kolik těch mladých matek plodovalo na Vánoce. Pokud takové byly, tak by bylo zajímavé v jakých byly úlech.
Jediné co je opravdu smutné jsou časné prolety - mnoho včel zůstává venku. Osobně je nevidím rád, a mám raději zimy bez proletů jako byla ta loňská. Pokud bych mohl větru poručit, tak bych si objednal jedno malé oteplení mírně nad nulu aby si včely stáhly k chomáči zásoby - někdy v prostřed ledna.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21575
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (81.19.47.102) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21571)
Opravdu, hodně nepovedený článek a nyní budeme bojovat i proti bludům:
Citace z MF Dnes "mladší matky kladly i v době, kdy probíhalo léčení proti raztoči varoa." Mladé matky vždy v zimě více plodují než starší. Souvislost s mírnou zimou je zavádějící.
Citace z MF Dnes "Roztoč původem z východní Asie se přisaje na včelu a vysaje z ní tělní tekutinu." Asi se jedná o místní mutaci roztoče Varoa Savec nebo Varoa Liberec:).
Pro neznalé čitatele (nevčelaře) uvedu, že roztoč varoa destruktor nesaje tělní tekutiny, ale způsobuje drobná pozanění a otevírá cestu virovým a bakteriálním onemocněním pro poraněné včely. U plodu (larev) narušuje vývoj včel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21574
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Franti?ek Rousek (e-mailem) --- 15. 3. 2007
RE: Vývoj matky (21548) (21552) (21563) (21570)
Mam na to v Excelu takovou malou utilitku. Zadate jen datum prelervovani a ostatek to dopocita samo. Pokud mate zajem poslu na E-mail. Frantisek
-------- To je velmi pěkné. Já to dělal tak, že jsem měl v Excelu udělanou tabulku, doplnil tam datum, vytiskl a měl jsem to u včel. Míval jsem tam i další informace - odkud plemenivo, kde odchovávali, počet přelarvovaných, přijmutých, zavíčkovaných, přijatých matek/matečníků a jiné zbytečnosti. Někdy jsme se dokopal i k tomu, že jsem to z toho papíru doplnil nazpátek do počítače. Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21572
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Bronislav Gruna (88.101.214.145) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566)
Tento způsob mediální prezentace včelařství je poněkud nešťastný. Podle mě by se teď mělo psát, jak pomáhé med proti jarní únavě a ne o moru, roztočích a fumigaci.
Loni se psalo, jakou katastrofou způsobí tuhá zima, letos ohrožuje včely teplá zima. Před časem se říkalo, že největší nepřítelé socialismu jsou čtyři: jaro, léto, podzim a zima. Pokud jsou nějaké problémy, pak je obvykle nějaká chyba na straně včelaře.
Broněk Gruna
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21571
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (194.138.39.52) --- 15. 3. 2007
Re: Vývoj matky (21548) (21552) (21563)
nebo na
http://www.sweb.cz/jjvcela/kalendar.html
Honza
--------
To je velmi pěkné.
Já to dělal tak, že jsem měl v Excelu udělanou tabulku, doplnil tam datum, vytiskl a měl jsem to u včel.
Míval jsem tam i další informace - odkud plemenivo, kde odchovávali, počet přelarvovaných, přijmutých, zavíčkovaných, přijatých matek/matečníků a jiné zbytečnosti.
Někdy jsme se dokopal i k tomu, že jsem to z toho papíru doplnil nazpátek do počítače.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21570
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Re: Z tisku (21566) (21568)
Bohuzel nemam tolik zkusenosti a muzu maximalne porovnat minuly a tento rok, ale kdyz sem se minuly tyden do nich podival byl jsem prekvapen kolik maji zasob a kolik jich je :-), vysledky VD jsou take dobre. Mrknul jsem jen do trech a vsude byl uz zavickovany plod tak 2 dm2 i vic, take jsem si vsimnul ze krome pylu nanosily i med (Sazava - mesto)
Takze nevim jestli je to vyjimka, ale rozhodne zadny problem s nedostatkem zasob se nekona, spis mam obavu, aby mela matka prostor na kladeni.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Milo <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Z tisku > Datum: 15.3.2007 09:00:46 > ---------------------------------------- > Nevím jak vy ostatní, ale u nás (Polabí) včely vyzimovaly skvěle v plné > síle, roztoči jako minulý rok. Na rozdíl od minulého roku jsou včely > silnější. > Miloš > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21569
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Miroslav Jakuš - HAiDA (e-mailem) --- 15. 3. 2007
Z tisku
MF Dnes, 14.3.2006 http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=062 <http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=062&r=mfseverocech&c=704096> &r=mfseverocech&c=704096 Včelám ublížila mírná zima
Liberecko - Mírná zima oslabila včelstva, chovatelé se bojí většího úhynu. Včely totiž v průběhu zimy kladly vajíčka a larvy nezasáhlo ošetření proti roztočům způsobujícím varoázu.
Kvůli teplotám nad bodem mrazu vylétaly včely mnohem častěji z úlů a spotřebovaly zásoby nashromážděné na celou zimu. "Včely nebyly tak semknuté jako v tuhých zimách, kdy se stahují do chomáče. Vylétávání z úlů je oslabilo a zkrátilo jim život. Včely navíc plodovaly celou zimu a mladší matky kladly i v době, kdy probíhalo léčení proti raztoči varoa," uvedl Vladimír Davídek, předseda okresního výboru včelařů libereckého okresu.
Letošní časté vylétávání včel z úlů, které jim podle chovatelů výrazně zkrátilo život, bylo v porovnání s jinými lety netradiční. "Kolik včel však uhynulo, můžeme zatím odhadnout jen těžko. Jak přezimovaly, zjistíme přesně až v květnu," doplnil chovatel.
Včelařům nyní dělají starosti také roztoči varoa destructor. Díky teplé zimě jich přežilo více než v jiných letech. Roztoč původem z východní Asie se přisaje na včelu a vysaje z ní tělní tekutinu. Napadá i plod, ten se pak nevyvine v plnohodnotnou včelu. Roztoč decimuje včelstva v západní a střední Evropě a ztěžuje práci všem včelařům. Neléčená včelstva mohou uhynout.
Včelaři budou bojovat proti roztočům
Letos kvůli teplé zimě přežilo více roztočů a včelaři budou mít větší práci s bojem proti nim. "Mladší matky kladly i v době, kdy probíhalo léčení a medikamenty nezasáhly larvy, které byly zrovna pod víčkem. Někteří včelaři budou muset přeléčovat," upozornil Vladimír Davídek. "Větší výskyt roztoče je letos pravděpodobný, oslabené včely se parazitům hůře brání," doplnil Jaroslav Jáč, jednatel okresního svazu včelařů.
Včelaři s roztočem bojují pomocí fumigace, kdy se léčivé látky dostávají ke včelám pomocí dýmu, používají také aerosol z rozprašovačů. Včelaři, kteří mají více než tři roztoče na včelstvo, musí provést přeléčení. Podle předsedy okresních včelařů Davídka se to na Liberecku bude týkat desítek včelařů.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21566
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (83.240.1.252) --- 15. 3. 2007
Re: kozlík 12.3.2007 (21512) (21520) (21521) (21525) (21537) (21538) (21546)
Chtěl bych se připojit do této diskuse. Včelí agresivita má zpravidla příčiny:
1 genetická, včely nejsou mírné, ale naopak útočné (Trvalá agresivita včel)
2 agresivní chování je vyvoláno vnější příčinou (povětrnost, nemožnost vyletět za snůškou, opiátová snůška (např. mák), zvuk sekačky ... Dočasná agresivita včel.
3 Krátkodobá kontaktní agresivita ke kontrétnímu izolovanému vlivu.
Mám mírné včely, které se k okolí chovají naprosto mírně, avšak ke dvou osobám se velmi často chovají agresivně. Jde o rekci na jejich atypický pot ovlivněný léky a nestandardním fiziologickým zažíváním. Tyto dvě osoby dostaly několikanásobně víc žihadel než jiné osoby pravidelně pohybující se v okolí úlů. Poměr je asi 1:30.
Kolegu Kozlíka bych nenapadal a naopak vyzval k trpělivosti a doporučuji používat ochranné pomůcky dokud nezjistí příčinu agresivity včel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21565
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Cervenka (e-mailem) --- 14. 3. 2007
Re: Vývoj matky (21548) (21552)
Dne středa 14 březen 2007 07:08 František Rousek napsal(a): > chovatelsky kalendar > http://www.vcelarenihrou.cz/cenik.php4?skupina=27 > > >U jednoho přítele včelaře jsem viděl na barevné A4 vývoj matky. Nevíte > >někdo kde bych tento obrázek nebo soubor sehnal.
nebo na
http://www.sweb.cz/jjvcela/kalendar.html Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21563
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78508 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 21560 do č. 21620)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu