78371
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re:Radim 21.4.2007 / mobily a radary... (22312)
Nemám dojem že včely jsou pozadu za vegetací ba naopak se mi zdá , že jsou neobvykle před ní a k tomu chovu trubců již delší dobu se ukazuje že chov včelstev bez trubců je asi slepá cesta i v boji proti V:D:a nové poznatky ukazují větší výnos právě u včelstev s trubci PODLE MNE TO MÁ LOGIKU
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Novotn? <novant/=/seznam.cz> > Předmět: Radim 21.4.2007 / mobily a radary... > Datum: 21.4.2007 10:03:47 > ---------------------------------------- > Radime,to myslíš vážně,spíše by to bylo k očekávání od přítele Stonjeka z > Prahy.Přítel Stonjek se nám na čas odmlčel a je třeba pochopit,že s těmi > elektron.zařízeními > má své dlouholeté zkušenosti.Takže příteli,potvrď Radimovi,že ty bojové > radary jsou pro včely nebezpečné. > Jinak nám kvete vše najednou,nedočkaví nasazují medníky > nehledě na to,že včely letos přírodu nedohánějí a jsou o 1 generaci > pozadu.Letošní rok bude problémem i pro zkušené včelaře ale jistě si s tím > poradí,ale asi bude medu méně. > Ještě jedno pousmání - rada v posledním čísle Včelařství je > takováto : chovejte mnoho trubců na 4 stavebních rámkách mezi plodem a > potom se včely nerojí,neboť mají obavu že by se pak o ně nikdo > nestaral.Přeji dobrý rok... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22318
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Karel 21.4.2007
S Tvým názorem je zapotřebí jen souhlasit,máš v mnoha věcech pravdu.Ubývá a stárne ta stará garnitura včelařů a
tak by opravdu výkupní ceny medu neměly do budoucna být problém?Je tedy zapotřebí rozumět tomu tak,že Špačkové a Haladové přidají v budoucnu několik korun za jimi vykoupený med? Netřeba si to myslet,mají monopol v tomto odvětví a jistě se tomu budou bránit,protože by měli menší zisky.Ti ostatní pouze paběrkují a nemohou ovlivnit cenu.
Takže resumé - ze středních a větších včelařů se stanou včelaři ze záliby,sníží počty svých včelstev i když jim to bude líto a bude v budoucnu u nás převažovat převážná většina včelařů do 15 včelstev.Ti někteří naši drobní velkovčelaři pokud by tyhle podmínky přetrvávaly a mohli zaplatit sezonní pracovníky bez kterých se nemohou obejít,nezbohatnou a mají pouze dvě možnosti,buďto rozšířit podnik a nebo toho zanechat.Rozšířit stanoviště
znamená velké území v okolí s problémy nájmu atd.,náklady na pohonné hmoty které jsou také veliké,nové úly,a ostatní zařízení k tomuto provozu.Těžko to vidět do budoucna dobře. Či by pomohla EU ? Tomu už nikdo nevěří.
Představitelé ČSV to také nemají lehké,netřeba jim závidět.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22317
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily (22309) (22310)
Na ubývání včelstev u nás v Česku mnohem více než cokoli jiného působí nízké ceny ve výkupu medu .....
.........
Úbytek včelstev je zřejmě způsoben úbytkem včelařů :-)
Pokud mluvíme o včelstvech evidovaných.
Problém s odbytem a cenou je vždycky u všech výrob a je limitujícím faktorem. U medu, aut, obilí(tady budou zase letos boje zpracovatelů o nízkou cenu a strašení s hladomorem - světová cena prý utěšeně stoupá :-) ) a u většiny dalších produktů určených k volnému prodeji.
Problém prodeje včelích produktů nebude asi větší než u jiných, protože to by jinak nerostl počet včelstev u velkovčelařů, kteří jsou na prodeji závislí. Může někdo vysvětlit tento rozpor?
Ubývá a stárne skupina malovčelařů - tady by výkupní ceny neměly být vůbec problémem. Problém je, že není dostatečný příliv nových včelařů.
ČSV dělá politiku uzavřené sekty. Nebo kolik akcí pro nové včelaře dělá? Kolik hobby včelařů se vzdělává v Navrkách a nakolik vyjde jeden absolvent kursu.
Pěkná analýza byla od P. Texla v MV a taky pěkné akce které s PSNV dělá. Škoda že mu neprošel projekt u kraje na vzdělávací centra pro mladé včelaře.
Pokud by ČSV produkovala takové akce, asi by nebyl problém s novými včelaři.
Taktéž je třeba vzít v úvahu, že jsme asi převčelenou zemí.
A stávající počet včelstev bude zřejmě ještě možné redukovat aniž by nastal nějaký problém.
A pokud nastane, třeba zemědělcům a ovocnářům, je to jednoduché - alespoň od té doby co lidstvo vynalezlo peníze. Zaplatí si za opylování a přísun.
Problém pro hobby včelaře nastane, pokud se povede projekt Cechu. Tedy vytvoření dotované linky od velkovčelařů do supermarketů s podporou reklamní akce EU-ČSV. Viz zápis z jednání cechu a ČSV.
Až bude český med bežně nabízen v supermarketech s reklamou placenou i členy ČSV :-), asi jim ubydou jejich zákazníci. proč jezdit někam na venkov, do lesa atd, když stejně kvalitní med koupím v supráku? A bude tam na něj směrována reklama.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22316
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Lukáš 19.4.2007 - bezmateč.včelstvo
Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med.
Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou matku jsou nesmyslem.
Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka
je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a naopak
ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak udělej a nepochybíš...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22315
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (85.132.169.34) --- 21. 4. 2007
Re: planky na stavbu ulu -lezan (8183) (8190) (8204) (8209) (8216) (8218) (8228) (22313)
Doporučuji si prohlédnout:
http://www.vcely.or.cz/files/NNvcelareni.pdf
Doporučuji nízkonástavkové úly, jakožto úly velmi univerzální.
zdravím..........M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!
ps.
Ležany jsou minulost. Nedá se v nich racionálně včelařit. Jsou vhodné jen pro extenzivní včelaření. Práci s celými nástavky se nic časově nevyrovná.
Nenechte se přesvědčit články Ing. Očenáška ve Včelařství.
Pokud-li nejste invalida, nevidím důvod, proč si vybrat ležan.
Před takovými cca 15-10 lety byl vyšlo asi 5 článků, které ho vychvalovali, jakoby to byl nějaký ,,zázračný úl,, , ale nakonec se na to více či méně zapomnělo.
Připomíná mi to současné vychvalování si Rotapi-úlu.
Plně souhlasím s názorem VÚVČ, že tento úl není ,,zázračný,, ( stejně jako ležan )!!!
,,ÚL MEDU NEPOTÍ,,!!!!!!!!!!!!!!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22314
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Novotný (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Radim 21.4.2007 / mobily a radary...
Radime,to myslíš vážně,spíše by to bylo k očekávání od přítele Stonjeka z Prahy.Přítel Stonjek se nám na čas odmlčel a je třeba pochopit,že s těmi elektron.zařízeními
má své dlouholeté zkušenosti.Takže příteli,potvrď Radimovi,že ty bojové radary jsou pro včely nebezpečné.
Jinak nám kvete vše najednou,nedočkaví nasazují medníky
nehledě na to,že včely letos přírodu nedohánějí a jsou o 1 generaci pozadu.Letošní rok bude problémem i pro zkušené včelaře ale jistě si s tím poradí,ale asi bude medu méně.
Ještě jedno pousmání - rada v posledním čísle Včelařství je
takováto : chovejte mnoho trubců na 4 stavebních rámkách mezi plodem a potom se včely nerojí,neboť mají obavu že by se pak o ně nikdo nestaral.Přeji dobrý rok...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22312
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily (22309) (22310)
Život včel závisí na hodně souvislostech s přírodou. U CCD to logicky ukazuje na nějaké poškození orientace včel nebo poškození identifikace k úlu jako příbytku a takových možností je strašně moc. Docela dobrý článek napsal Eman na http://ovcsvpardubice.blog.cz/0704/casto-kladene-otazky-na-nemoc-zhrouceni-v celstva Nezbývá než si ho přečíst, doufat, že se to tady neobjeví a čekat, až zjistí, čím to je. Pokud by se měla prosadit tady diskutovaná "elektromagnetická " teorie, nebude to určitě z mobilů. Zdrojem silných impulzů elektromagnetického záření mohou být třeba bojové radary. Třeba někdy před půl rokem zavedlo letectvo USA přísně tajný nový typ leteckého radaru............
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22311
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (84.244.110.98) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily (22309)
S tím článkem i názorem souhlasím. Na ubývání včelstev u nás v Česku mnohem více než cokoli jiného působí nízké ceny ve výkupu medu a s tím související dovoz nekvalitních (i falšovaných) a levných medů do supermarketů. Bohudíky je 80-90% včelstev u hobby včelařů, které výkup medu nezajímá. Informovaní lidé nakupují med přímo u včelařů. Mají za nižší cenu zaručenou kvalitu.
Ve světě, na rozdíl od nás, jsou včely především byznys.
Kalamita se včelami v USA ale nabrala apokalyptických rozměrů. Něco podobného tu v minulosti ještě nebylo. Bohužel vědci a včelaři tam zatím nepřišli na skutečné příčiny katastrofického vymírání včel. Elektromagnetické vyzařování mobilů a jiných zdrojů je však mezi desítkami dalších výzkumných hypotéz na posledním místě.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22310
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Chemco - Miroslav Muller (e-mailem) --- 20. 4. 2007
stanovisko DUBEN vcely a mobily
vcely/=/v.or.cz
http://www.svscr.cz/index.php?art=2119
Pečou" mobily včelám mozková centra? 18.04.2007 Nedávno publikované výsledky vědeckých pozorování úbytku včel v souvislosti s „elektronickým smogem“ nelze úplně zlehčovat. Je známo, že včely jsou citlivým hmyzem, který mohou různá „vlnění“ a „záření“ při cestách za potravou a zpět dezorientovat. Lze konstatovat, že včel opravdu nepřibývá, spíše naopak. Je to ale zřejmě způsobeno přece jen spíše úbytkem včelařů, jde většinou o starší osoby. A včelařů nových úměrně nepřibývá. A určitě lze připočíst i negativní vlivy civilizační, a to včetně většinou neúmyslných, nicméně zbytečných otrav, apod. Včelařství bylo vždy spíše vnímáno jako zájmová činnost, která přinášela užitek včelaři a jeho rodině i ostatním zájemcům v podobě medu a vosku, popřípadě dalších produktů, jako mateří kašičky, či propolisu, které jsou využívány k farmaceutickým i kosmetickým účelům. Ovšem další efekt chovu včel je ten, že včely jsou důležitým opylovačem ovocného stromoví i mnoha zemědělských plodin. Dnes je včelaření vnímáno sice i jako možnost podnikání za účelem výdělku, ale jde o tak specifické a náročné podnikání, že o nějakém velkovčelaření lze slyšet opravdu málo. A divoké včely se v současné kulturní krajině nemají příležitost příliš uplatnit.
Označit za jednu z příčin ubývání včelstev právě záření z mobilů je zajisté možné. Ale zřejmě si to nelze představit tak, že by včelař, sedě u úlu, řešil po telefonu problémy zdravotního stavu svého včelstva se vzdáleným kolegou tak dlouho, až by mu podrážděné svěřenkyně ulétly do neznáma. Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR .......................................................
Dobrý den, zlehčující ton mě vadí. Jinak se dá souhlasit s velkou nepřízní "společnosti" spíše hejna individualistů vůči všemu živému - tedy i včelařům a včelám.
Zároveň jsem názoru, že velkoplošné aplikace nejrůznějších chemických látek oslabují jak včely, tak lidi i další zvířata i rostliny a účinky se někdy sčítají jindy zeslabují. Oslabeným organismům pak mohou vadit různé fyzikální jevy.
Ovšem například je možné, že armáda používá tak silné radarové prostředky - byť krátkodobě, jak je to uvedeno z případu radoarové lodě z války v někdejší Jugoslávii. Pak poškození včal za pár okamžiků, je poškozením na celý včelí život...
Müller 20.04. 2007
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22309
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Lukáš (83.69.56.215) --- 19. 4. 2007
bezmatečné včelstvo
Zdravím vosaře!
Chtěl bych se na pár věcí optat: jedno včelstvo jsem měl oproti ostatním slabé a při prohlídce jsem objevil vybíhající plod a dělnice, které nenosily žádný pyl = bezmatečnost. Zkusil jsem tedy zkoušku plodem, ale když jsem rámek s vajíčky z cizího včelstva za pár dní kontroloval, došlo mi, že asi s tímhle postupem moc neuspěju, když včelstvo sotva začalo stavět trubčinu.
Můj první dotaz tedy zní:
je zkouška plodem možná i během předjarního rozvoje?
S tím rámkem to dopadlo tak, že nouzový matečník nenarazily ani jeden.
Dneska při spojování tohoto s jiným včelstvem jsem si všiml, že mají částečně zakladenou nově vystavěnou trubčinu, ale nikde jinde zase nic (i když možná jsem nějaká vajíčka někde přehlédl).
A můj dotaz číslo dvě - je možné, že by si:
a) matka dala tak dlouhou pauzu v kladení, když je tak pěkné a teplé počasí?
b) včely mezitím vychovaly náhradní matku, která by byla čerstvě rozkladená?
c) anatomické trubčice trubčinu samy zakladly (v buňkách bylo vždy jen jedno vajíčko, ne jejich typická snůška více kousků)?
Nejvíc se přikláním k béčku.
Hezký den všem!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22307
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Lokvenc (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Bodavost a nervozita veel (22296) (22298) (22299)
Právě jsem se vrátil od včel. Dnes už to zas byly ty moje milušky, na které jsem zvyklý :-) S pozdravem Petr
----- Original Message ----- From: "Antonín Podhájecký" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, April 19, 2007 11:46 AM Subject: Re: Bodavost a nervozita veel
Mám inseminované matky a F1 a letos při první prohlídce jsem dostal taky několik žihadel. Útočily dost a většinou do jednoho místa. Takhle je neznám. Při dalším nasazování nástavků už se to podstatně změnilo. Jen několik včel poletovalo kolem hlavy a otravovaly. To ještě trvá. Myslím, že letos po zimě zůstalo víc starých včel a ty jsou vždy agresivnější. Při postupné výměně za nové se to už zlepšuje. Tonda
>Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl nepoměr mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace? Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22306
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vlado (88.101.87.113) --- 19. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283) (22285) (22293) (22297)
Zimuji ve třech nástavkách.jakmile začnou kvést tady u nás na jihu meruňky nasadím na vrch nástavek souší a do 2-3 týdnů pod něj další vybavený již mezistěnama a se zbylýma soušema.
.Po odkvětu akátů podsadím pod nejhornější nástavek další s mezistěnama.Víc nic nedělám.Průměr medu na včelstvo za dobu mého krátkého včelaření je 50kg.
s pozdravem. LETU ZDAR.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22304
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Lukáš (83.69.56.215) --- 19. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22284)
Úplně souhlasím s kolegou Turčánim ze Slovenska, pořád si myslíme, jak je to počasí a všechno úplně naruby, a ono stejné zimy jako byla ta naše letošní bývají každoročně pár set kilomatrů na jih od nás. Budeme muset stále častěji zapomínat na poučky donedávna platící a víc sledovat přírodu,no! :-) Jina jen tak pro zajímavost: Vloni v sousedově zahradě kvetla ptačí třešeň přesně podle pana Tomšíka, to jest 6.5. Letos rozkvetla předevčírem... Před měsícem jsem odhadoval, že medníky bude třeba nasadit o 14 dní dřív a taky že ano. Třešeň kvete, včelí bedýnky nabouchaný.
Hezké dny!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22303
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re:Co rozchovávat? (22300)
Ono to není tak jednoduché V prvé řadě musíš vědět Matka čisté linie A + Trubec jiné čisté linie B = se rovná Matka meziliniového křížení a označuje se F1 TO ZNAMENÁ ,že je to první generace po křížení Tato generace se vyznačuje větší vitalitou a větší užitkovostí ,Její potomstvo je však velmi nestabilní. Překřížením matky F1 trubcem původní linie linie B dostaneme Potomstvo F2 Což znamená druhou generaci po křížení Tato generace je již stabilnější. A tak se postupně pokračuje až dosjde k ustálení vlastností a vznikne nová linie To však u včel vyžaduje inseminaci Při volném páření matek F1 dochází k rozpadu na původní linie A a B v poměru 1 : 1. U F2 je to lepší v poměru AA - B Je to základní model šlechtění a platí všeobecně U včel z volného páření je to ještě komplikováno větším počtem trubců (otců).
Pepan
P.S.
Pokud je to chovatel matek a jsi v jeho doletové vzdálenosti matek tak by mělo být jeho zájmem aby jste všichni kolem něho měli jeho otcovskou linii a měl by vám ve svém zájmu matky této linie darovat A pokud to je jen běžný chovatel tak mu zase tak moc nevěř že ti prodává F1 ale zřejmě jde jen o její potomstvo
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Ale <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Co rozchovávat? > Datum: 19.4.2007 13:08:29 > ---------------------------------------- > Včelařím teprve osm let. První rok jsem začínal s 2 oddělky a pak jsem > získal i nějaké roje. Před 4 roky jsem se konečně odhodlal k vlastnímu > chovu a to od zakoupených matek F2 od chovatele z naší organizace a pak z > od něj kupovaných matečníků. Dnes již mám (cca 25 včelstev) vše již osazeno > těmito dcerymi (ve 2 mám vždy koupené F2 od kterých beru plemenivo). > S chovatelem jsem se dohodl, že si od něj letos koupím již plemenivo od > jeho F1 (1 zakladený rámek), ale stojím před dilematem co bude lepší: > - použít toto plemenivo od F1 nebo > - mám již druhým rokem cca 4 včelstva (matky jdou letos do 3 roku života), > jež měli loni přes 80 kg (ostatní byly mezi 30 - 70 kg) a jsou i letos na > jaře nejsilnější ze všech (před 14 dny již měly 2,5 tach. nástavku včel a 1 > nástavek plodu - ostatní měli 1,5 - 2 nástavky včel a plod nebyl od stěny > ke stěně)a tedy rozchovávat tyto? > Dělat to 1/2 na 1/2 se mi moc nechce - stejně se mi to pak pomíchá, že to > nesvedu vyhodnotit. > Jak by jste se zachovalí Vy? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22302
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: F1 (22296) (22298) (22299)
Ono to není tak jednoduché V prvé řadě musíš vědět Matka čisté linie A + Trubec jiné čisté linie B = se rovná Matka meziliniového křížení a označuje se F1 TO ZNAMENÁ ,že je to první generace po křížení Tato generace se vyznačuje větší vitalitou a větší užitkovostí ,Její potomstvo je však velmi nestabilní. Překřížením matky F1 trubcem původní linie linie B dostaneme Potomstvo F2 Což znamená druhou generaci po křížení Tato generace je již stabilnější. A tak se postupně pokračuje až dosjde k ustálení vlastností a vznikne nová linie To však u včel vyžaduje inseminaci Při volném páření matek F1 dochází k rozpadu na původní linie A a B v poměru 1 : 1. U F2 je to lepší v poměru AA - B Je to základní model šlechtění a platí všeobecně U včel z volného páření je to ještě komplikováno větším počtem trubců (otců).
Pepan > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Anton?n Podh?jeck? <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Bodavost a nervozita veel > Datum: 19.4.2007 11:46:59 > ---------------------------------------- > Mám inseminované matky a F1 a letos při první prohlídce jsem dostal taky > několik žihadel. Útočily dost a většinou do jednoho místa. Takhle je > neznám. Při dalším nasazování nástavků už se to podstatně změnilo. Jen > několik včel poletovalo kolem hlavy a otravovaly. To ještě trvá. Myslím, že > letos po zimě zůstalo víc starých včel a ty jsou vždy agresivnější. Při > postupné výměně za nové se to už zlepšuje. > Tonda > > >Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po > ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl > nepoměr > mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace? > Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22301
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Aleš (62.40.94.34) --- 19. 4. 2007
Co rozchovávat?
Včelařím teprve osm let. První rok jsem začínal s 2 oddělky a pak jsem získal i nějaké roje. Před 4 roky jsem se konečně odhodlal k vlastnímu chovu a to od zakoupených matek F2 od chovatele z naší organizace a pak z od něj kupovaných matečníků. Dnes již mám (cca 25 včelstev) vše již osazeno těmito dcerymi (ve 2 mám vždy koupené F2 od kterých beru plemenivo).
S chovatelem jsem se dohodl, že si od něj letos koupím již plemenivo od jeho F1 (1 zakladený rámek), ale stojím před dilematem co bude lepší:
- použít toto plemenivo od F1 nebo
- mám již druhým rokem cca 4 včelstva (matky jdou letos do 3 roku života), jež měli loni přes 80 kg (ostatní byly mezi 30 - 70 kg) a jsou i letos na jaře nejsilnější ze všech (před 14 dny již měly 2,5 tach. nástavku včel a 1 nástavek plodu - ostatní měli 1,5 - 2 nástavky včel a plod nebyl od stěny ke stěně)a tedy rozchovávat tyto?
Dělat to 1/2 na 1/2 se mi moc nechce - stejně se mi to pak pomíchá, že to nesvedu vyhodnotit.
Jak by jste se zachovalí Vy?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22300
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 19. 4. 2007
Re: Bodavost a nervozita veel (22296) (22298)
Mám inseminované matky a F1 a letos při první prohlídce jsem dostal taky několik žihadel. Útočily dost a většinou do jednoho místa. Takhle je neznám. Při dalším nasazování nástavků už se to podstatně změnilo. Jen několik včel poletovalo kolem hlavy a otravovaly. To ještě trvá. Myslím, že letos po zimě zůstalo víc starých včel a ty jsou vždy agresivnější. Při postupné výměně za nové se to už zlepšuje.
Tonda
>Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po
ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl nepoměr
mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace?
Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22299
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Lokvenc (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Bodavost a nervozita veel (22296)
Nevím, ale napadlo mě, že jsou letos včely bodavé skoro jako jiné roky po ukončení snůšky. Nebude to tím, že dík netradičnímu průběhu zimy byl nepoměr mezi množstvím včel a vydatností snůškových zdrojů - tedy obdobná situace? Pokud ano, mělo by se to již tyto dny zlepšit. S pozdravem Petr
----- Original Message ----- From: "Tomá" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, April 19, 2007 9:44 AM Subject: Bodavost a nervozita veel
> Třeba ta bodavost a nervozita včel souvisí s tím el.mag.smogem....mobily > apod. viz článek v nedávné minulosti a dokonce se možná doslechly i o > chystaném radaru...:-))) > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22298
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Kohoutek Tomáš (e-mailem) --- 19. 4. 2007
RE: folie ve strupku (22289)
Nechci být rýpavý, ale ten "češtin" dostává taky očas zabrat!!! Tomáš
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Calon Sent: Wednesday, April 18, 2007 10:13 PM To: Včelařský mailing list Subject: folie ve strupku
Pro přítele Stojnek.Ohledně folie ve stůpku totiš používám folie 2. Jedna je v zatepleném polystyrenovém víku napevno přibitá(a je to rozstříhaný igelitový pytel NOVÝ)Na poslední nádstavek dávám další igelit nejlépe zase igel.pytle.Už kvůli manipulaci si nedovedu představit jen jednu folii(přilepená střecha,odtržená folie,okamžité napadení včelami a VYKUSOVÁNÍ) Dále bych chtěl připomenaut že pokut začnou včely vykusovat ať již folii nebo dokonce polystyren je to proto že mají málo místa(přidat rámky nádstavky)a pokut ani to neponůže musíme vyměnit matku.Již 7 let včelařím pouze v polystyrenových úlech jiné nemám a musím říct že tyto problémy již nemívám.Moje úlové sestavy a jiné je možno vidět na www.vceluly.wz.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22295
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš (81.30.251.9) --- 19. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22292)
S těma hodinkama je to pravda. Pokud mám digitálky s plastovým páskem nejvíce žihadel směřuje do jeho blízkosti. Ale nemyslím si, že to je nějakým zápachem. Používám totiž ještě jako rozpěrák staré dlátko s plastovou rukojetí na kterém je vrstva propolisu a včely posledně na tu rukojeť dorážely, že jsem se nestačil divit. Spíš si myslím, že je to dáno nějakým elektrostatickým nábojem..a možná tento el. náboj je i důvodem proč se včely často zamotávají do vlasů .....třeba to mají zakódované, že např. medvědí srst je nabitá tímto nábojem taky :-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22294
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 4. 2007
Re: Návrat k téme
U toho řemínku hodinek asi hraje roli i pot, ale jinak obecně co se týká výrobků z plastů, a to i těch značkovějších, tak z hodně plastů - plastové řemínky, plasty v digitálech, podrážky bot, madla nářadí atd uniká až roky po výrobě zápach. Pravděpodobně se část složek toho plastu vypařuje a je to jeden z důvodů, proč plast stárne. U některých plastů stačí přičichnout, u jiných se to pozná, když se zabalí na nějaký den do neprodyšného igelitového sáčku, vytvoří v něm svoji specifickou pachovou atmosféru. Rozdivočené včely, protože se dorozumívají pachy, registrují potom na člověku nejvíc ono zapáchající místo a bodají přednostně tam.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: <cub/=/volny.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 18, 2007 9:12 PM Subject: Re: Návrat k téme
Mam podobnou zkusenost. Pred tim nez vlezu do vcel tak zasadne sundavam hodinky skoro odjakziva. A to mam kovovy pasek a hodinky jsou digitalni. A nevim jestli to je nahoda, ale kdyz jsem vcera fotil vcely na repce tak me dve bodly do ruky ve ktere jsem drzel digitalni fotak. Ze by byly tak citlive na elektroniku?
A jinak zvysenou agresivitu mirnych vcel pozoruji letos take.
A.TurXXni napsal(a): > No v tom to nie je, keď nezabudnem zložiť si hodinky z ruky, jediná včela > ma to miesto nepichne! Rozmýšľajme ďalej. Anton > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22292
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (83.240.1.252) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268) (22270) (22278) (22279)
Dovolím si odpovědět na otázku: neovlivni to matku v plodovani tim, ze se ji vemou zasoby?? Jak moc kladeni ovlivnuje pocasi? Treba nyni u nas klesaly teploty kazde rano k nule?
V tomto období kdy kvetou stromy a řepka (někde více, někde méně) a včely létají každý den, tzn. je pravidelný přísun stravy tak matka klade na 100% i když se odebere několik rámků se zásobami. Matka a úlové včely jsou přednostně krmeny přinášenou stravou a ne zásobami. Odebrat v tomto období lze jen část zásob a to tam, kde chceme aby se plod rozšiřoval. V dosahu ovšem musí zůstat min. 4 kg zásob.
Jiná situace je v zimě, kdy matka a včelstvo reaguje na množství i polohu zásob.
Matka klade na 100% i když v noci klesá teplota třeba k nule. Rozhodující je den a to že teploty jsou nad 15°C.
Mám to vypozorované z minulosti. V dubnu či květnu jsem čekal kvůli zásahu do včel na oteplení. I když bylo několik dnů chladněji ve dne i v noci, tak nový plod v úle byl, tzn. matka znatelně neomezila kladení.
Krátkodobé ochlazení či odebrání části zásob nemá vliv na kladení.
Nespotřebované zimní zásoby nyní odebrané neskladovat až do podletí, ale dát je do oddělku nebo medníku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22290
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Calon (80.78.150.7) --- 18. 4. 2007
folie ve strůpku
Pro přítele Stojnek.Ohledně folie ve stůpku totiš používám folie 2. Jedna je v zatepleném polystyrenovém víku napevno přibitá(a je to rozstříhaný igelitový pytel NOVÝ)Na poslední nádstavek dávám další igelit nejlépe zase igel.pytle.Už kvůli manipulaci si nedovedu představit jen jednu folii(přilepená střecha,odtržená folie,okamžité napadení včelami a VYKUSOVÁNÍ) Dále bych chtěl připomenaut že pokut začnou včely vykusovat ať již folii nebo dokonce polystyren je to proto že mají málo místa(přidat rámky nádstavky)a pokut ani to neponůže musíme vyměnit matku.Již 7 let včelařím pouze v polystyrenových úlech jiné nemám a musím říct že tyto problémy již nemívám.Moje úlové sestavy a jiné je možno vidět na www.vceluly.wz.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22289
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- cub@volny.cz (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22257) (22263) (22273)
Mam podobnou zkusenost. Pred tim nez vlezu do vcel tak zasadne sundavam hodinky skoro odjakziva. A to mam kovovy pasek a hodinky jsou digitalni. A nevim jestli to je nahoda, ale kdyz jsem vcera fotil vcely na repce tak me dve bodly do ruky ve ktere jsem drzel digitalni fotak. Ze by byly tak citlive na elektroniku?
A jinak zvysenou agresivitu mirnych vcel pozoruji letos take.
A.TurXXni napsal(a): > No v tom to nie je, keď nezabudnem zložiť si hodinky z ruky, jediná včela > ma to miesto nepichne! Rozmýšľajme ďalej. Anton > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22288
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- cvanha (217.112.164.181) --- 18. 4. 2007
Re: lesni mravenci (22282)
Asi tady piseme kazdy o necem jinem. Neznam latinsky nazev mravencu, kterym se u nas rika lesni, ale pred nekolika lety meli mraveniste v blizkosti mych vcel (cca 20m). Prave na zacatku jara je nezajimala ani sladina v ulech, ani neprestehovali mraveniste do ulu, ale zamerovali se vyhradne na mladsi plod a vajicka, ktere odnaseli z ulu do mraveniste na krmeni svych larev. Tim mi zlikvidovali vsechna vcelstva a nedokazal jsem tomu nijak zabranit (vzhledem k tomu, jak jsem udalal plosinu, na ktere mam uly, nemuzu pouzit plechovky s olejem na odizolovani ulu od zeme)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22287
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vlado (88.101.87.113) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280) (22283)
Nemyslel jsem to nijak špatně,jen jsem chtěl říct,že se asi něco zanedbalo.Já již v tuto dobu mám včelstva v pěti optimal.nástavcích.Nejvyšší je už plně zanesený medem,ve třech pod ním je plod všeho druhu a spodní slouží jako takový rezervní,který ale není nijak zvlášť obsazený včelami.Ale je tam a to je proti rojení dost důležité.Včelařím s osmi včelstvy a za sedm let jsem měl pouze jeden roj.
Vše dobré!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22285
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280)
Mám takovou pranostyku.
Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se filatelii a nebo numizmatice!!!
Myslíte si, že sa tu nejedná o veľké peniaze?
Poznámka.
Myslíte si, že sa npr. v apríli v Taliansku alebo v Španieslsku sa a včely neroja? Na www.vcely.sk píše včelár-Slovák, ktorý žije v španielsku asi 7 rokov a včelári, už v marci vytáčal med z mandloní a koncom marca mal i roje.
A nie je tohoročný marec u nás a tak isto u vás, ako marec v Taliansku alebo v Španielsku, tak potom sa nečudujme? Hádam nechcete tvrdiť, že včely všade vo svete sa len preto roja, že je na vine človek-včelár? Ale to je scestné, lebo včela sa rozmnožovala v dávnych dobách bez zásahu zlého včelára a tak sa rojí v prírode, ale i v našich záhradách pod našim dozorom a bude sa rojiť i v budúcnosti, bez ohľadu na to či sa nám to páči alebo nie. Niekedy včelár skôr svojimi chybami (neustálym vŕtaním sa vo včelstvách, skôr zabráni sa vyrojeniu včelstvu).
Nechcem poúčať, len vyslovujem svoj názor, pretože vychádzam z prírodných zákonov hmyzu, ktorý sa každý rok rozmnožuje a to isté robí aj včela, či sa nám to páči alebo nie. Tá forma rozmnožovania včelstiev je diametrálne odlišná od bežného hmyzu. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22284
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280)
jj pobavila me, ale preci jen uz kvete repka a to je o 2-3 tejdny drive nez obvykle, nevim kolik pametniku si pamatuje podobny prubeh pocasi !?
Jak rika jeden starsi vcelar u nas: Kdyz uz si myslis ze vsechno znas, tak se ti zrovna vyroji :-))
Takze kdyby se vam to nahodou stalo tak se nebojte pochlubit :-))
Vse dobre mejte se
T.H.
ps : ja sam si nedelam iluze, takze jsem nasazel stromky at je mam z ceho setrasat :-))
> Mám takovou pranostyku. > Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se > filatelii a nebo numizmatice!!! >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22283
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- crabro (194.228.96.38) --- 18. 4. 2007
Re: lesni mravenci
V ČR jde o mravence z rodu Camponotus. Je to velice zajímavý druh mravence, několikrát jsem jej pozoroval, taktéž hnizda která si buduje v mrtvém dřevě. Někdy se může pustit i do trámků, či úlů. Pokud si usmyslí udělat hnizdo, třeba v noze podstavce, nebo v úlu,tak to udělá dokonale a rychle, dokáže totálně rozhlodat dřevní hmotu a vytvoří tak splěť chodeb. Přímo úly nijak zvlášť neupřednostňuje, pač má dost jiných příležitostí, hlavně odumírající stromy a pařezy. Konkretně jde o našeho největšího mravence Camponotus ligniperda. Jde o velkého mravence s masivními kusadly a hlavičkou...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22282
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Lokvenc (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Roje (22251) (22280)
Vzhledem k prazvláštnímu průběhu poslední zimy a jara bych asi nebyl tak přísný :-) ! S pozdravem Petr
----- Original Message ----- From: "Vlado" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 18, 2007 5:34 PM Subject: Re: Roje
> Mám takovou pranostyku. > Komu vyletují roje už v dubnu,tak raději ať ani nevčelaří a věnuje se > filatelii a nebo numizmatice!!! > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22281
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268) (22270) (22278)
Taky jsem chtel vyjmout 1-2 plast zasob, ale pak jsem je dal radsi do medniku. Je to tedy uplne jiny pripad, ale otazka zni: neovlivni to matku v plodovani tim, ze se ji vemou zasoby?? Cetl jsem ze kranka je velmi citliva na mnozstvi zasob a podle toho klade. Jak moc kladeni ovlivnuje pocasi? Treba nyni u nas klesaly teploty kazde rano k nule?
Diky
T.H.
> Plně souhlasim s předchozím příspěvkem, že stačí prohodit nástavky a > odejmout v plodišti 1-2 plásty.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22279
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (81.19.47.102) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268) (22270)
Plně souhlasim s předchozím příspěvkem, že stačí prohodit nástavky a odejmout v plodišti 1-2 plásty.
Z pohledu racianalice práce je ale lépe prohodit nástavky a pak v(cca 2 týdny) přidat celý nástavek. Práci s jednotlivými rámky si může dovolit jen včelař, který má málo včelstev nebo hodně času. Práce navíc je vždy na úkor něčeho jiného. Já přidávám celý nástavek nebo nic.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22278
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letå zaèåteènice (22255) (22265) (22275)
Nechce se mi "kazit" med tak jsem premyslel, ze si plasty s lonskymi zasobami pri vytaceni dam na stranu (oznacil jsem si ramky) a na zimu je vratim jako krmeni. Jak bylo napsano bude tam krome cukru i lucni med. Jen pro jistotu bych se chtel zeptat zda to pro vcely nebude nejaky problem typu zimovani na melicitoze?? Verim, ze by to melo byt v pohode...
Diky
T.H.
> Až tak toho invertovaného "medu" veľa nebude, už teraz je pomiešaný s > nektárom prineseného z ovocných stromov. To je fakt a práve preto za jarný > med ani výkupcovia nenúkajú vyššie ceny. Pomoc je u samotného včelára, > ktorý pred ďalšou významnou znáškou tieto nektárové a invertované medy > vytočia a môžu ich podať včelám pri zimnom zakŕmení, ak sa ich boja > skonzumovať. Ja jarný med vytáčam pred agátom týždeň, ale to vždy záleží od > miestnych pomerov. Ja túto jarnú zmesku medov odpredám výkupcom. Anton > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22277
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (81.19.47.102) --- 18. 4. 2007
Re: lesni mravenci (22234) (22240)
Mravenec dřevokaz
Rád bych napsal upřesnění k příspěvku p. Turčányho.
Dřevokazní mravenci nejsou velmi nebezpeční pro včelstvo, ale vyhlodávání dřeva včely vyrušuje a také včely nejsou k mravencům neteční. Brání si úl a před česnem jsem pozoroval desítky mrtvých včel a mravenců. Nebylo to katastrofální, ale nešlo to ani přehlédnout.
Doporučuji kombinovat speje proti mravencům a lezoucímu hmyzu. Trubičkou nastříkat do dutin a postříkat povrch dřeva. Pozor, jen v době kdy včely nejsou aktivní, protože je to velmi dráždí.
U mne se daly do trámů nesoucí úly a do samotných uteplených úlů. U těch trámů (konstrukcí) je to možná i nebezpečnější, protože může dojít ke zřícení konstrukce a tedy i úlů.
Tito mravenci jsou dost odlišní od ostatních druhů (větší velikost a kusadla) a v případě výskytu (i v blízkosti úlu) jednoho mravence je nutno ihned zjistit odkud je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22276
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255) (22265)
Až tak toho invertovaného "medu" veľa nebude, už teraz je pomiešaný s nektárom prineseného z ovocných stromov. To je fakt a práve preto za jarný med ani výkupcovia nenúkajú vyššie ceny. Pomoc je u samotného včelára, ktorý pred ďalšou významnou znáškou tieto nektárové a invertované medy vytočia a môžu ich podať včelám pri zimnom zakŕmení, ak sa ich boja skonzumovať. Ja jarný med vytáčam pred agátom týždeň, ale to vždy záleží od miestnych pomerov. Ja túto jarnú zmesku medov odpredám výkupcom. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22275
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: řepka začátečník (22242) (22244) (22246) (22248) (22249) (22252) (22254) (22256)
Je to PNZ AUSSEN-ÖIL. Je teda drahá, dostal jsem se na ní přes zahradní nábytek. Podmínka odstranění původního nátěru až na dřevo. Pak dva nátěry a i když necháte na dešti jak dlouho, tak naprosto bez problémů. Ale nvím jestli se to vyplatí na nástavky, já jich moc nemám, tak jsem to vzal zbytkem. Cena 500Kč/kg.
mirek
> jsem na 39x24 v nástavcích z 3cm vejmutovky - masív. natřené luxolem > praskají, tak jsem je vzal po obrusu olejovou barvou > a drží.
Take mi praskaji nastavky a taky je mam natrene luxolem :-)
Muzete mi prosim doporucit tu olejovou barvu, kterou pouzivate? A myslite, ze je nutne je obrousit nebo by slo jen lehce zakytovat praskliny a pak pretrit tou olejovou barvou?
diky
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22274
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (81.19.47.102) --- 18. 4. 2007
Re: Návrat k téme (22257)
S útočností včel mám taky problém. Mám mírné včely, ale minulé dva týdny to nebyla pravda. O víkendu (bylo pěkné počasí) jsem přidával nástavky a předem jsem si vzal kuklu, rukavice, dýmák a nic. Včely byly mírné. Řekl jsem si, že se umoudřily, ale uplynuly dva dny a včely znovu útočí.
O radu nežádám. Jen popisuji zkušenosti.
Myslím si, že včely jsou nervózní z neobvyklého počasí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22272
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255) (22258) (22259)
Áno presne som to tak myslel ako som to napísal, Práve dnes som kontroloval 70 včelstiev, v ktorých som to presne takto robil a robím to posledných 25 rokov.
Vo včelstve, v ktorom je pravidelný vývoj, nikdy nemáte len vajíčka, snáď tak budete mať, keď včely vystavajú Ms a matku ju za 36 hod. zakladie. Vy preložte hore najstaršie plásty so zaviečkovaným plodom, čiastočne otvoreným plodom a už to, že je nad plodovým telesom im teplota z plodiska bude postačovať na to aby tento plod nezachladol. Veď som napísal, že nad MMr všetok plod nepreložíte, stačí 3-5 plod. plástov. Ak sa Vám to vydarí, tak to môžete ešte raz urobiť , ale vtedy keď Ms budú vystavané a zaplodované. Mne sa to za 25 rokov ešte nestalo, aby som prišiel o nejaký plod pri tomto spôsobe včelárenia a pritom metorologické podmienky sú ani lepšie ani horšie ako u vás. Strach z neznáma včelárovi nesvedčí, treba vyskúšať a o toho, kto zle poradí, treba zňžiadať odškodné. Toto som napísal s trochou nadzázky, ale je to pravda. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22271
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- vsusicky (82.117.130.2) --- 18. 4. 2007
Re: Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130) (22268)
Hodně závisí na místních podmínkách, síle včelstva a množství zásob. Pokud je plod jen v horním nástavku a ten je plně obsazený, zkusil bych prohodit nástavky. Je možné ještě odejmout v plodišti 1-2 plásty se zásobami a vložit světlé souše nebo mezistěny. Zásobní plásty uložit pro pozdější využití (např. oddělky). Pokud by při příznivém vývoji počasí matka nadále nechtěla přejít do horního nástavku je možné převěsit 2-3 plásty se zavíčkovbaným plodem. Je nutné aby plodové těleso zůstalo ucelené, tj. plodové rámky v horním nástavku umístit nad plodové rámky ve spodním nástavku.
Vše hezké.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22270
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: oepka zaeáteeník (22242) (22244) (22246) (22248) (22249) (22252) (22254) (22256) (22266)
Osobne v tom praskani nastavku nevidim nejaky velky problem je to proste prirodni material, ktery pracuje. Ale jestlize se nekomu na to povedlo malinko vyzrat tak se rad poucim :-) Nejaky vhodny nater by mohl byt malinko elasticky takze nejaky milimetrovy posuv dreva nemusi uskodit a povrch barvy nepraskne, ale to je jen moje teorie do barev zas tolik nedelam :-)
> To praskání není barvou, ale dřevem, takže budou praskat bez ohledu na to, > čím jsou natřeny.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22269
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Dalibor (85.207.126.145) --- 18. 4. 2007
Matka a dostatek prostoru (112) (114) (115) (130)
Mam dotaz při kontrole plodište sem zjistil že je tam moc zasob a nekde sem četl že to omezuje matku v klazeni a ješte se my zda že ho včely zanašeji pylem a skadinou. Plod je tak na 4 aš 5 ramcich ale do spodniho nadstavku ješte nepřešel. Jak mam postupovat chci ulevit v plodišti od zasob aby matka nebyla omezovana. Mam nasadit mednik nebo prohodit nadstavky aby zasuby přenesly"jinam"a nemužu tim ochladit plod. Včelarim v tachovakach diky za radu jsem začatecnik
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22268
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá zaeáteenice (22255)
Včelařit bez mřížky na rámkové míře 37 x 30 podle mně nejde, rámek je příliš vysoký a proto prakticky na každém rámku s medem bude nějaký plod, takže rámky nepůjdou vytočit. Pokud včelařit v tomto úlu bez mřížky, tak rámky 37x30 nechat v plodišti a v medníku používat poloviční rámky a nastavky 37 x 15 nebo tak nějak. Právě poloviční nastavky jsou nejlepší, protože ze dvou takových se složí jeden nastavek pro rámky 37x30.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Lada" <lada.barinova/=/email.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 18, 2007 11:47 AM Subject: 10-ti letá zaeáteenice
> Dobrý den, už deset let včelařím (vše pouze podle knih a časopisů), ale > nemám nikoho na radu a dělám asi stále stejné chyby. Mám dva Čechoslováky > (rámek 37x30). > > DOTAZ: zimovala jsem včelstva v jednom nástavku (jako vždy) a nacpala tam > 11rámků, jarní prohlídka v pohodě, teď jsem byla 14dní pryč, přijedu, všude > kvete řepka! A tak kouknu do včel a zírám, v obou úlech přeplodováno > (jestli to jde, ale plod a vajíčka byl VŠUDE i v krajních rámcích) a móóóc > pylu a starých zásob. Nevím, co mám dělat, kam dát mezistěny, které rámky > dát nahoru do medníku (ten jsem nasadila a dala tam pár souší a po dvou > zavíčkov.plodech - jediné bez vajíček). Je mi líto matky, že nemá kam > klást, ale když jsou všude vajíčka, mohu je dát nahoru? > Letos chci poprvé včelařit bez mřížky, protože loni to byla hrůza, matku > jsem na 100% nechala dole a za týden byla nahoře nad mřížkou!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22267
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polášek (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: oepka zaeáteeník (22242) (22244) (22246) (22248) (22249) (22252) (22254) (22256)
To praskání není barvou, ale dřevem, takže budou praskat bez ohledu na to, čím jsou natřeny. Zřejmě jsou udělány z příliš velkých kusů dřeva, které pracuje díky různé teplotě a vlhkosti v létě a zimě tak, že přirozená pružnost dřeva to není už schopna vyrovnat. Dělat se s tím moc co nedá, možná pokud je úlů málo, zkusit je přes zimu nějak obalovat.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 18, 2007 12:01 PM Subject: Re: oepka zaeáteeník
> jsem na 39x24 v nástavcích z 3cm vejmutovky - masív. natřené luxolem > praskají, tak jsem je vzal po obrusu olejovou barvou > a drží.
Take mi praskaji nastavky a taky je mam natrene luxolem :-)
Muzete mi prosim doporucit tu olejovou barvu, kterou pouzivate? A myslite, ze je nutne je obrousit nebo by slo jen lehce zakytovat praskliny a pak pretrit tou olejovou barvou?
diky
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22266
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Lada (82.114.214.205) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255)
Co se mateří mřížky týká, článek jsem přečetla, díky za tip, opravdu jsem si myslela, že matka bez mřížky sama instinktivně pozná, že má klást dole (v rámci zachování si pořádku v úle). Já mám každý rok v medníku v medných plástech plod a už jsem z toho nešťastná!
A když radíte dát ty plásty se zásobami do medníku, jak pak rozliším co je med a co cukr?!?!?!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22265
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim PolĂĄĹĄek (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: Ă???epka - zaĂ??Ă?ÂĽteĂ??nĂ?Âk (22154) (22155) (22157) (22159) (22166) (22170) (22180) (22186) (22202) (22222) (22229) (22241) (22247)
Právě u zadováků vůbec k žádnému rozbití teplotního prostoru nikdy nedochází, protože rámky se přidávají po kusech, takže přesně podle toho, jak jsou při rozebírání silné včely a jak obsedají původní rámky. Mezistěny se dávají taky za okýnko, takže je hned vidět, že je vystavená a je možné hned přidat novou. Naopak u nastavků buď zůstanou včely ve stejném prostoru jako předtím a mačkají se nebo se úl rozšíří o celý nastavek obvykle s 10 rámky. Protože na jaře, kdy je zima, je to velký skok, tak jako náhradní řešení se nastavky proto podsazují, aby právě nerozbily teplotní režim. Teprve když je dostatečně teplo a silné včely, nastavky se přidávají nad.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 18, 2007 11:06 AM Subject: Re: ???epka - zaÄ???teÄ?n?k
NEMYSLÍM SI , ŽE BY RÁMKOVÁ MÍRA MĚLA NĚJAKÝ VLIV podstata moderního včelařství je v nástavkovém systému a je asi jedno jestli jsou to míry 35-39- 42 -45 a jiné ty tak nanejvýš mohou ovlivnit výšku sestavy silné včelstvo je schopné obsadit určitý prostor a zřejmě je mu jedno jestli je úzký a vysoký nebo široký a nízký což ale není jedno včelaři je jen systém nástavků a zadováků a u nich právě dochází k rozbití teplotního režimu při rozšiřování a právě proto je výhodné je již vyřadit a to platí i pro univerzály s pevným dnem
Pepan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22264
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re:Nåvrat k tÊme "pichavos vèiel" (22257)
JE PRAVDA ŽE SE LETOŠNÍ JARO CHoVAJÍ PODIVNĚ VČERA JSEM DÁVAL MEDNÍKY A KDYŽ JSEM PROHLÍŽEL HORNÍ NÁSTAVEK TAK BYLY JAK BERÁNCI A KDYŽ JSEM ZVEDAL SPODNÍ ABYCH PODSAIL NÁSTAVEK TAK SE NA MĚ VRHALY V CELÝCH HOUFECH
pEPAN > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: A.Tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com> > Předmět: Návrat k téme "pichavos v?iel" > Datum: 18.4.2007 12:25:54 > ---------------------------------------- > Pred malou chvíľou som sa vrátil z včelnice, kde som kontroloval debničky, > či som pri zámene a vkladaní medzistien nepreložil matku na nesprávne > miesto. V troch včelstvách tak bolo. Aké také počasie trval len nejakú > hodinu (už pre tým boli na oblohe oblaky) a začal pršať dážď. Ale nie tom > som chcel písať. > Pracoval som s dymákom lebo posledné dni mám so včelami zlé, > skúsenosti a ani teraz to nebolo ideálne (teraz chladnejšie pred pár dňami > 23˚C), včely pichali ostošesť. > Čo bolo zvláštne, že na ľavej rukej a práve všetky alebo skoro všetky včely > (okolo 20ks), na ktorej som mal hodinky s remienkom z umelej hmoty a tričko > s krátkym rukávomžihadlá umiestňovali do ľavej ruky blízo remienka a ani > jedna na to isté miesto na pravej ruke! > Ja tvrdím (a často, pred pár dňami som o tom písal na Konferenci), že > príčinou zvýšenej pichavosti práve na pravej ruke bola statická elektrina, > ktorá vzniká trením remienka o ruku a tam sa zhromažďuje, čím dráždi včely. > Pýtam sa, dá sa to vysvetliť aj iným spôsobom? Anton > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22262
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: A??epka - zaÄ?AYteÄ?nAk (22154) (22155) (22157) (22159) (22166) (22170) (22180) (22186) (22202) (22222) (22229) (22241)
Já včelařím na 39x24 a dá se říct v neuteplených úlech. Co se týká přidávání mezistěn, podle mně do řekněme začátku květu ovocných stromů je třeba podstavovat nastavky. Do řekněme odkvětu ovocných stromů dávat mezistěny na okraj plodového hnízda, plodové hnízdo musí zůstat celistvé. Od konce května přidávat v nastavku nad plod střídavě třeba plást mezistěna nebo případně většinu mezistěn, pokud je málo plástů a to za cenu méně sklizeného medu. Uvedené termíny se pohybují v rozmezí +- týden až v případě hodně slabých včelstev, případně oddělků o 2 - 3 týdny později. Vedle síly včelstva a ploch zavíčkovaného plodu je to trochu o teplotách, trochu o dalších detailech jako o otvírání oček, síle stěny úlu atd.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, April 18, 2007 8:38 AM Subject: Re: A??epka - zaÄ?AYteÄ?nAk
> Trochu svůj výrok musím vysvětlit. Všelařím v zateplených Dadantech a tam > to tak funguje. V případě prudkého poklesu teplot se včelky stáhnou do > plodiště a tělíčky uzavřou uličky do medníků. Nastane li oteplení, zase > začnou makat. Podmínkou pro to, aby to tak fungovalo je naprosto kompaktní > plodiště, tzn nemělo by být rozšťouráno pro mě dnes nepochopitelnými > zásahy. Takže majitelé jiných úlových systémů berte moje příspěvky s > rezervou. Jak včelařit v jiných systémech např. 39 x 24 to je pro jiné > autory, já jsem od toho utekl a v podstatě rád zapomínám. > Zdraví R. stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22261
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 18. 4. 2007
Re: øepka zaèåteènĂk (22242) (22244) (22246) (22248) (22249) (22252) (22254) (22256)
Je to masiv to bude praskat vždycky Ale klidně to nech včelky si to zevnitř vytmelí samy z venku tjim to nevadí Pokud by jsi ctěl aby to nepraskalo tak by to muselo být vyrobeno z úzkých palubek a skládané na pérom nebo polodrážku bez lepení
PEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Tomáš Heřman <Herman.T/=/seznam.cz> > Předmět: Re: ?epka za?áte?ník > Datum: 18.4.2007 12:01:34 > ---------------------------------------- > > > jsem na 39x24 v nástavcích z 3cm vejmutovky - masív. natřené luxolem > > praskají, tak jsem je vzal po obrusu olejovou barvou > > a drží. > > Take mi praskaji nastavky a taky je mam natrene luxolem :-) > > Muzete mi prosim doporucit tu olejovou barvu, kterou pouzivate? A myslite, ze je > nutne je obrousit nebo by slo jen lehce zakytovat praskliny a pak pretrit tou > olejovou barvou? > > diky > > T.H. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22260
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Lada (82.114.214.205) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255) (22258)
Děkuji za radu, problém je v tom, že nemám plást pouze s pylem a zásobami, mám ve všech plástech i vajíčka.
A za druhé jsem vždy četla, že se nemá mezistěnou dozdělit plod, to mám opravdu mezi každý plod dát mezistěnu?
A poslední dotaz, jestli jsem to pochopila, mám jednoduše všechny plásty s vajíčky dát nahoru do medníku?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22259
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.222) --- 18. 4. 2007
Re: 10-ti letá začátečnice (22255)
Letos chci poprvé včelařit bez mřížky, protože loni to byla hrůza, matku jsem na 100% nechala dole a za týden byla nahoře nad mřížkou
Milá kolegyňa.
Ak chcete mať v úli ešte väčší chaos ako Ste mali vlani, tak MMr nevkladajte. Ani vlani nebola na chybe matka, že sa dostala do medníka, ale Vy, pretože MMr mohla byť chybná, zle založená (nad MMr-ku ju previedli včely boli tam trúdie bunky). Takže, Chybu na MMr odstránte (návod ako, nájdete na www.vcely.sk. "Oprava MMr"), ak je zle pristrihnutá, dajte novú, na diaľku neviem posúdiť príčinu, ale stávalo sa to aj mne. Bez MMr som nechal včely jedenkrát v živote (6 úľov), ale už to nikdy neurobím.
Usudzujem, že včelstvo, v ktorom matka tak bohato plodovala treba urobiť tento zákrok: Všetky rámiky z plodiska vyložte na kozlík pomocou mierneho dymu, zároveň hľadajte matku a ak ju nájdete, vložte ju do vychytávajúcej klietky, ak je nemáte, plást s matkou odložte nabok do rojnici alebo do prázdnej debničky. Plodové rámiky vytrieďte staršie a hlavne kde sú trúdové bunky a 3-až 5 plodových plástov podľa možnosti so zaviečkovaným plodom vyložte do medníka.
Úprava plodiska
Ako prvý vložte ku stene úľa plást s peľom a zásobami, Ms, plást s plodom, Ms, plást s plodom, Ms atď. Nezabudnite vrátiť do plodiska matku aj s plástom. Úľ uzavrite materskou mriežkou- MMr. a nakoniec medník. Odobraté plásty z plodiska dajte spolu a obložte súšami, predpokladám, že ich máte. Nebojte sa včelstvo tento užitočný zákrok zvládne bez problém, iba ak nepriaznivé počasie bude trvať dlhšie. Potom budete musieť včelstvu podať 2-3 litre teplý (35˚C) cukrový , aby včely vložené medzisteny (MS) rýchlejšie vystavali. Po 3-4 dňoch urobte kontrolu, ako sa včelstvo vysporiadalo s Vaším zásahom. Hodne zdaru praje Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22258
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78371 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 22258 do č. 22318)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu