77411

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 25. 2. 2010
Soused nepořádný včelař. (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426) (41429) (41437) (41438)

Mně přiznám se trochu nesedí ten popis nepořádného včelaře od př Streita. Co jsem kdysi dělal důvěrníka i co jsem teď mluvil se současným důvěrníkem, tak včelstva v katastrofálním nepřijatelném stavu měli lidi vesměs končící. Myslím takový stav, kdy nedochází k obměně plástů, kdy nedochází k výměně matek a kdy produktivita včelaře je minimální. Protože do včel cpe klidně třeba i mimořádné množství cukru a dalších věcí, ale protože se jinak o včely špatně stará, prostě jeho medné výnosy jsou velice malé. Takový včelař potom během krátké doby, jednoho, dvou let dochází k závěru, že už mu včelaření za to nestojí a prostě sám končí. Mně se to stalo, když jsem coby důvěrník chodil k jedné staré paní s dvěma a potom jedním včelstvem, která už fyzicky neměla na to v těch včelách pracovat a skutečně potom skončila. Totéž současný důvěrník, ten dokonce někomu takovému asi dva roky chodil se o včely starat. Ale jinak všichni, co včelařili stabilně zhruba stejně aspoň několik let, měli ty včely vždy relativně v pořádku. Třeba používali staré úly a starší plásty, třeba měli na stanovišti trochu nepořádek a všelijaké ošuntělé hnusné rezavé věci atd, ale včelařili tak, že za práci a cukr, co toho vložili, měli dostatečné množství medu a jiných produktů a tak automaticky udržovali včelstva relativně v dobrém stavu přípustném z hlediska šíření nemocí pro sousedy. Dokonce i včelař, který v době, kdy jsem dělal důvěrníka, intenzívně bumbal, se o ty včelstva staral docela dobře. A ještě než skončil, stihl ty včelstva prodat zas někomu jinému, který se o ně taky staral docela dobře....
Mně připadá, že v tomto případě došlo k určitému nadsazení "katastrofálnosti chovu" toho včelaře, protože tento stav je podle př Streita beze změny hodně let.
Nevím, je to jen můj názor daný mýma zkušenostma s pasivnějšími včelaři plus k tomu způsoby psaní souboru příspěvků př Streita o medu z vystavených nezakladených mezistěn a jeho tvrdé odsuzování jakýchkoliv jen trochu zakladených plástů v medníků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41440


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 25. 2. 2010
Re: Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41424)

Letos ji budu praktikovat take a to
> z duvodu prechodu jednoho stanoviste do provozu EKO, momentalne mam
> vcelstva v prechodove fazi, jakmile bude vhodny cas - podle mne pulka
> cervna po prvnim medobrani, vcely rovnez presypu na mezisteny BIO, necham
> jen jeden ramek kvuli vune vcelstva. I ten pak postupne presunu na kraj a
> posleze uplne odeberu. Nabizi se otazka co s temi ramky ktere vytahnu.
> Jestlize mam varoadna a vidim, ze neni spad zadny a ve vzorcich ze zimy
> jsem nemel ani jedineho roztoce, pak nevidim sebensi duvod je tavit,
> posilim s nimi oddelky.
>
> PZ

Chtel bych upozornit na doporuceni ponechanou sous odstranit druhy den ci co nejdrive po premeteni. Jde o to, ze se muze stat, ze se matka kousne na sousi a nebude chtit klast do mezisten. Mozna se tak ale deje spise v cervenci, v cervnu mozna pred slunovratem nebude problem, to nevim, jen je asi dobre na to myslet. V MV najdete minimalne dva dobre clanky na toto tema.

Jinak ja to delal kuli zmene ramkove miry a abych nemusel zabijet plod radsi jsem stare plasty nabastlil do jineho ulu a pak ramky odstranil i za cenu casove narocnosti. Predstava likvidace toliko plodu je neprijemna, to snad jen pri velkem napadeni roztocem.
Jsem zvedav co se bude s timto vcelstve za par tydnu, zatim mrtvolek mene nez prumer.

Pripominku p. Holuba bych bral v potaz i kdyz me nenapada rozume obejiti tohoto problemu. Vystavet za cenu cukru a dalsi roky uz bez a budete tam kde byt chcete :-)

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41439


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.151.21) --- 25. 2. 2010
Re: P.Zajíček (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426) (41429) (41437)

To se ve vašem případě nedá nic dělat.
Souhlasím s vámi: "Ale jako včelař. Slušně k ostatním"
Máte pravdu, ale i ten druhý se musí chovat také důstojně. Musí včelařit tak, aby neohrožoval chovy ve svém okolí. Pokud je to včelař, který míchá měl na vyšetření zimní měli ze stanovišť dohromady, pokud neví, co je to podmet, neobměňuje dílo, nedělá protirojová opatření a v léčebné otázce ani nemluvím, potom se nikdo nemůže divit tak ostré reakci. Navíc pokud ZO za sezónu udělá pro toho dotyčného hodně málo. Pak se starnoucí včelařská obec nemůže divit, že se mladí do tohoto oboru jen tak nehrnou. Pokud ano, po vystřízlivění utíkají pryč. ZO v zemi nechtějí, nebo neumějí spolu se svazem řešit ožehavá témata. To je kámen úrazu. Potom ty mladé do oboru jen těžko dostanete. Zdělím vám zkušenost jednoho kolegy. Stal se členem svazu a v ZO mu hned nabízeli odkup starých nepotřebných věcí. Když jim zdělil, že nerozezná trubce od dělnice, potřeboval by pomoci, všichni od něj v ZO dali ruce pryč. Musel se protloukat sám. Zdělil, že by se dnes hodně rozmýšlel, zda do toho jít znova, takových lidí, co mi napsalo je mnoho. Začínajícím včelařům staří včelaři dokonce radí, aby při zimování ve dvou nástavkách zaměnili v říjnu nástavky sezení ze spodního nástavku na vrchní, včely stejně zimují navrchu, tak jim to dopřejme. Mohu psát další případy. To je myšlení. Je to skutečný obraz svazu a jejich starých členů, jak moc mezi sebe chtějí pustit mladé. Neporadit, neporadit, kdyžtak špatně, aby se ten začínající člověk trápil a třeba i toho nechal. Po těch zkušenostech z mailů si troufám zdělit, že je to minimálně 20% ZO. V obchodě, kde nakupuji včelařské potřeby tam není slyšet nic jiného než nadávky mladých na staré včelaře. Mladí se pozastavují nad jejich podlostí, závistí, neochotou pomoci, někdy i sobectvím, žárlívostí nad jejich vzkvétajícím provozem. Narozdíl od jiných, já se snažím o těchto věcech mluvit, dostat myšlenky mezi včelaře k zamyšlení, v tom je ten rozdíl. Proto mě mnoho z vás nemusí. Toto je zkutečný obraz mladých o včelařské obci a ČSV jako celku. My mladí jsme si i vědomi, že jsou ZO, kde je úroveň řízení úplně jiná, kvalitní, výborná, precizní, výjimečná, kde i staří včelaři ZO, mazáci bezvýhradně podporují a příjimají mladé. Přednášky jsou na tak výborné, výjimečné a kvalitní, že až s úžasem sledujete přednášejícího včelaře ze zdejší ZO a jste na něj očima nalepený jako magnet. Zapojujete se do debaty a klidně se vede rozprava v celé ZO. Takovou ZO jsem nyní poznal, jíž jsem já členem. Jedna vedená přenáška dotyčným mistrem v oboru mi dala více, jak všechny přednášky prošlé v ZO bývalé. Tady je ten velký rozdíl. Od nízké úrovně až po maximální úroveň. Toto jsou přednášky, na které se mladí těší, tyto předané zkušenosti je ženou stále vzhůru, tak se vychovává nastupující generace. Dva protipóly. Takovým mistrům patří od nás mladých včelařů bezmezný, bezmezný dík a neochvějná podpora ZO a mistrů oboru jako takových. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41438


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (213.192.2.142) --- 25. 2. 2010
Re: P.Zajíček (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426) (41429)

Už jsem nechtěl přispívat. Tohle je opravdu poslední! Probuďte se!!!
Píšete tady o svých snech, množství souhlasných emailů, delegací, zástupců souhlasných velkovčelařů a zatím se ani jeden neozval, aby to potvrdil. I ti dva snad byli podvrh. Tady můžete napsat, cokoliv. Jsou to jenom vysněné bláboly. Snad už by to mohlo zkončit!
K ,,Vaší metodě" po letech včelaření víme co to je vysypat včely na panenské dílo. Musel jsem to už taky udělat. Třeba když mně matka utíkala na původní souše ( našla si skulinku v mřížce) a nechtěla nové zaklást. Včely byly ale samozdřejmě oslabené a těžko to doháněly. Jinak včely snesou hodně a včelařte si jak chcete. Ale jako včelař. Slušně k ostatním.
Tohle mně připadá jak v superstar ta rádoby zpěvačka, myslím že jí říkali Dajda. Odrecitovala písničku a po kritice porotě vyčetla, že tomu nerozumí, že jsou pitomci a ona zpívat umí. Dokonce se s nima soudila. Dnes už o ní není slyšet.
Tohle je ale už opravdu poslední. Vydím, že o sobě přemýšlet neumíte. Jenom o druhých. Napadejte si mne jak chcete. Maximálně můžu poradit lékaře!
Tonda

>Měl jsem předevčírem u mě na včelnici delegaci z jedné ZO, Dotyčný nejmenovaný, poměrně respektovaný včelař se přijel podívat na včelnici moji a přes plot nakoukl do včelnice souseda. Zdělil, to je ostuda, to není nepořádek, to je nehorázný bordel! Okamžitě vysířit. Pánové, nevím, ale Rosice budou známé hlavně včelařskou turistikou, jak nemájí vypadat úly a včelnice. Zřejmě se stanu průvodcem. Na příští týden mám hned dva další zájemce, ti dojedou už s fotáky. To bude cestovka vzkvétat. Název CK Mrchoviště, tak se to tam totiž jmenuje. Doufám, že nebude potřebovat koncesi proti úpadku. Průvodcem budu zdarma. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41437


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(78.108.145.2) --- 25. 2. 2010
Re: Uz dost, prosim (41390) (41434)

Ano, racionální včelař vymaže, konfrontační účastník ne. Je to test.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41436


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 25. 2. 2010
Re: (41419) (41430)

"No jinak si všimněte, že ve včelařině je to něco jako v architektuře - můžete sledovat jak probíhají jednotlivé modní vlny. Očka, bez oček, větrat, nevětrat, krmit nekrmit medem, cukrem, atd. A poměrně v rychlém sledu. "
To je přesně vystiženo. Proběhne 1 - 2 - 3 - 4 a víc módních vln, na to, co bylo předtím se zapomene. A pak se diskutuje o něčem, jako o novém převratném objevu a ono to bylo před 10 nebo 30 lety všeobecně známé a byla to třeba jedna z prvních věcí, co se tehdejší včelařstí začátečníci dozvěděli.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41435


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jezek.obecny (e-mailem) --- 25. 2. 2010
Re: Uz dost, prosim (41390)

Já už si zvykl, příspěvky od již vytipovaných pisatelů mažu ani je
nečtu, na tématu už ani nezáleží. Pokud odebíráte konferenci pomocí
emailového klienta, tak se denní porce cca 50ti výlevů úplně s
včelařskou praxí nesouvisející dá promazat za dvě minuty. A pak stačí
deset minut na přečtení zbytku.....

Jen škoda, že se nechalo pár mnou uznávaných členů konference strhnout a
taky se těchto "filozofických debat" účastní, je to škoda, zdržuje to
pak při promazávání/třídění emailů.


Dokonce sem i po nástupu pana Streita uvažoval, že odebírání konference
zruším, a raději si budu číst nějakou obornou knihu nebo tak něco. Ale
občas, tak jednou týdně se tu objeví kvalitní příspěvek, pro který se
vyplatí tiše trpět a nekompromisně mazat :)

petr j.VK napsal(a):
> Dobry den, jsem zacinajici vcelar a posledni rok jsem si chodil na tuto
> konferenci pro rozumy. Co se tu ale deje posledni dobou, z toho jednoho az
> boli oci a cloveku je smutno. Nebylo by mozne vratit konferenci do starych
> koleji, kdy nebyla plna osobnich vylevu? Prece jen bych zase radsi cetl o
> vcelach...
>
> VK
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41434


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 25. 2. 2010
Re: Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426)

Teď si představte tu reakci, až to nařídí veterina prý je to naspadnutí.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Zajicek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re:
> Datum: 24.2.2010 22:23:01
> ----------------------------------------
> Zdravim jeste jednou vespolek,
>
> mozna je skoda, ze tento postup ocistna kura je davan nyni do souvislosti s
> kolegou Streitem, nemem v umyslu se ho nejak zastavat. Jen se zkuste vzit
> do situace, ze mate v okoli vcelare dobrodruha, ktery neleci, ignoruje
> temer vse, co je predepsano. Vcely mu padaji na varoazu a ty Vase, ktere
> jsou vitalni si nosi ty roztoce uspesne domu, tam se dale take hezky mnozi
> a vy pokud barbarsky nezasahnete formou ,, ocistna kura,, pak na podzim
> nemate temer co lecit.
> V nasi ZO, mame presne zmapovany vsechny vcelstva, nikde zadny lajdak,
> aersol se dela v jeden den a to vzdy v pulce prosince, vysledky v meli byva
> 0 roztocu na 150 vcelstev u cca 15 chovatelu. U nas tyto ocistne kury
> nehrozi, umim si vsak predstavit, ze v nevyhnutelnych pripadech je tato
> kura nezbytna k zachrane vcelstva.
>
> PZ
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41433


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41424) (41427)

presne proto jsem napsal po prvnim medobrani, kdy maji jeste vcely moznost si na zimu donest a mezsiteny postavit. Jinak cukr lze v Ekochovu vcelam dodat ve vyjmecnych pripadech, kdyz by jinak hrozil zanik vcelstva, musi byt vsak take BIO, takze to bych se prohnul.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41432


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: konferencni uroven (41428)

No, máte pravdu, některé výroky zde nebyly zrovna IN, proto se chci polepšit a pracuju na tom. Nechť se vám taky vede dobře. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41431


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 24. 2. 2010
Re: (41419)

Kdyby si z tohoto článku ve Včelařství vzal příklad začínající včelař zbydou mu jen oči pro pláč a ekonomické ztráty.
------------------
No to by nebylo poprvé, já sám můžu sloužit jako tragický odstrašující příklad. Po jednom ročníku Včelařství, jsem byl tak nahlodán, že jsem se rozhodl porovnávat izolované a silně izolované úly, protože z mnoha korelací a jiných grafů bylo jasné, že kdo nemá aspoň 5cm polystyrénu, nemůže mít med. A mě tenkrát poklesly výnosy atd. Takže jsem to vyzkoušel a stále mě čeká odkládaná pracná likvidace silně izolovaných nástavků na metrákové snůšky. Od té doby jsem silně skeptický k tomu slovu "odborný" v tiráži. Zvlášť když jsem se dozvěděl, že jediný graf se netýkal srovnání izolovaný - neizolovaný úl.

Jenže, jak jsem tehdy zároveň přecházel z Brennerů na neizolované nástavky, tak jsem jeden nástavek s loňským oddělkem odvezl spolu s dalšími na jednu mez k řepce.
Tohle nebyly rozhodně hodné včely, a tak jsem nad ně třísknul ještě jeden nástavek s mezistěnama (jiné dílo nebylo, přecházel jsem na nové) a utekl do bezpečí. příště jsem to zopakoval s mřížkou a pak ještě několikrát.
Vystavěly a zanesly všechny. Dostaly se na 6 nástavků 24cm a ty horní 4 jsem vytočil po řepce atd a pak ještě nějaké N vytočil podruhé.
Perla byla, že v srpnu udělaly ukázněně tichou výměnu, mě oblečeného jako kosmonauta nechali hrabat v pohodě a v klidu v plodišti abych zjistil, že i toho nástavku z mezistěn pod mřížkou se matka nedotkla a byl plně vystavěný a zanesený až dolů po loučku. V podmetu byla trubčina a jinak jeden nástavek matce stačil, aby se takhle postaraly skoro o cca metrák medu na panenském (!)díle.

Žádná z vnuček - dalo se chovat už jen od dcery z TV, výkon v takové dokonalosti nezopakovala.

Takže já už se necítím kompetentní hodnotit, zda je to možné, co včely vydrží a co dokáží. A natož abych to posuzoval nebo hodnotil někomu jinému.
----------------------

No jinak si všimněte, že ve včelařině je to něco jako v architektuře - můžete sledovat jak probíhají jednotlivé modní vlny. Očka, bez oček, větrat, nevětrat, krmit nekrmit medem, cukrem, atd. A poměrně v rychlém sledu.
Já začínal podle jedné knihy, kde autoři důrazně varovali před krmením z 3,5litrových sklenic. Že je to nezodpovědný hazard.
No a já se přidávám, nekrmente z 3,5litrových lahví, ale rovnou z 20litrového kontejneru. Nehazardujte se svým časem, nebo jim dávejte cukr rovnou v kilovkách. Nebo nekrmte vůbec, ať se včely starají. :-)

Nechme to dobrovolníkům, co to za nás na své náklad vyzkouší a pak uvidíme. Takhle nám nic nepoví, když na ně budeme zlí. Každý má v pravo na klávesnici DĚLEJTE, takže zmáčkněte Dělejte a je to:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41430


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: P.Zajíček (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426)

Měl jsem předevčírem u mě na včelnici delegaci z jedné ZO, Dotyčný nejmenovaný, poměrně respektovaný včelař se přijel podívat na včelnici moji a přes plot nakoukl do včelnice souseda. Zdělil, to je ostuda, to není nepořádek, to je nehorázný bordel! Okamžitě vysířit. Pánové, nevím, ale Rosice budou známé hlavně včelařskou turistikou, jak nemájí vypadat úly a včelnice. Zřejmě se stanu průvodcem. Na příští týden mám hned dva další zájemce, ti dojedou už s fotáky. To bude cestovka vzkvétat. Název CK Mrchoviště, tak se to tam totiž jmenuje. Doufám, že nebude potřebovat koncesi proti úpadku. Průvodcem budu zdarma. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41429


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor (62.168.45.106) --- 24. 2. 2010
konferencni uroven

Zdravím a pozdravuji. Následující je překvapivě určeno spíše Pavlu Streitovi. př.NitraM nechť prosím zavře oči, neboť se jedná o internetovou psychologii (-: (bez urážky). Pavle, víte co je příčinou všeho, co poslední dobou prožíváte a celé fórum s Vámi? Hned zpočátku Vaší přítomnosti na tomto fóru jste totiž spoustu včelařů nepřímo urazil, pobouřil, viz řeči o "žemlových prasečinách", ať už v medníku nebo v plodišti, a tak dál. Kdybyste už od začátku do svého jednání vřadil dávku skromnosti, úcty, větší tolerance k jinému názoru a naopak vynechal absolutní jistotu nad svým kázáním, nemuselo se celé toto martýrium vůbec konat a mohla být ušetřena spousta zlé krve. Hlavně ta skromnost, ta Vám chybí velice, obzvláště pak, povážíme-li ji s délkou Vaší dosavadní včelařské praxe. Jsem dalek tomu říkat Vám, jak se máte chovat, nebo jak máte včelařit, jen hlásím, co se tu asi stalo. Ať se daří, Libor.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41428


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41424)

Nerozumím tomu EKO chovu, myslel jsem, že v takovém chovu to není možné s cukrem přehánět. A o této metodě je známo, že je založena na cukru, na velkém množství cukru. Mě to moc EKO nepřipadá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41427


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416)

Zdravim jeste jednou vespolek,

mozna je skoda, ze tento postup ocistna kura je davan nyni do souvislosti s kolegou Streitem, nemem v umyslu se ho nejak zastavat. Jen se zkuste vzit do situace, ze mate v okoli vcelare dobrodruha, ktery neleci, ignoruje temer vse, co je predepsano. Vcely mu padaji na varoazu a ty Vase, ktere jsou vitalni si nosi ty roztoce uspesne domu, tam se dale take hezky mnozi a vy pokud barbarsky nezasahnete formou ,, ocistna kura,, pak na podzim nemate temer co lecit.
V nasi ZO, mame presne zmapovany vsechny vcelstva, nikde zadny lajdak, aersol se dela v jeden den a to vzdy v pulce prosince, vysledky v meli byva 0 roztocu na 150 vcelstev u cca 15 chovatelu. U nas tyto ocistne kury nehrozi, umim si vsak predstavit, ze v nevyhnutelnych pripadech je tato kura nezbytna k zachrane vcelstva.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41426


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(89.235.30.9) --- 24. 2. 2010
Re: P. Streit (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407) (41409) (41413) (41418)

Obávám se že né .Jak to řekl ten zaman ve veselých paničkách pardubských,,Vůl zůstane volem a pařez pařezem.S tímbohužel nic nenaděláme ať přečteme jednu nebo 16 knih.Bohužel ten rozum a prakce chybí zdraví Bezejmenný.Je proto aby mě nemohl takový nýmand urážet jako pana Smělého a pana Slámu,kterých si moc vážim.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41425


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416)

Pridavam se tady ke Karlovi,

zpusoby vyjadrovani a prosazovani veci kolegou Streitem mi nejsou vlastni, nicmene metoda jako takova spatna neni. Letos ji budu praktikovat take a to z duvodu prechodu jednoho stanoviste do provozu EKO, momentalne mam vcelstva v prechodove fazi, jakmile bude vhodny cas - podle mne pulka cervna po prvnim medobrani, vcely rovnez presypu na mezisteny BIO, necham jen jeden ramek kvuli vune vcelstva. I ten pak postupne presunu na kraj a posleze uplne odeberu. Nabizi se otazka co s temi ramky ktere vytahnu. Jestlize mam varoadna a vidim, ze neni spad zadny a ve vzorcich ze zimy jsem nemel ani jedineho roztoce, pak nevidim sebensi duvod je tavit, posilim s nimi oddelky. V opacnem pripade, pokud je vcesltvo zasazene silne, tak bych byl rovnez nemilosrdny a zkoncily by ve varaku. Na jinych stanovistich nemam duvod tento zpusob praktikovat. Chtel jsem jen rici, ze kazdy si muze z kazdeho clanku neco vzit. Je pravdou, ze pro zacatecniky to musi byt poradny gulas, nechtel bych byti na jejich miste.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41424


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(89.235.30.9) --- 24. 2. 2010
Re: P. Streit (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407) (41409) (41413) (41418)

Obávám se že né .Jak to řekl ten zaman ve veselých paničkách pardubských,,Vůl zůstane volem a pařez pařezem.S tímbohužel nic nenaděláme ať přečteme jednu nebo 16 knih.Bohužel ten rozum a prakce chybí zdraví Bezejmenný.Je proto aby mě nemohl takový nýmand urážet jako pana Smělého a pana Slámu,kterých si moc vážim.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41423


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: (41419) (41421)

6e se vyrojí přidáním nástavku nad plodiště-oprava, děkuji.Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41422


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: (41419)

P. ZVčelaři, pokud myslíte, že na konci dubna jsou včelstva v plných dvou nástavcích oslabená, že se vyrojí, potom bych vám rád doporučil knihu tuším ten název, myslím, že je to Ekologický chov včel. Prostudujte si ji. Já jsem takto prostudoval 16 knih o moderních chovech včel. Z takovéto neznalosti si nic nedělejte. Jeden včelař mě zdělil, že čím více člověk včelaří, tím méně toho o včelách ví, ony jej totiž vždy něčím překvapí. To je to obrovské nou hau tohoto oboru, protože se musíme učit od včel celý život. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41421


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
P.Tichý

Dobrý den P. Tichý. Nezlobte se na mě, ale u vás mi připadá, že jste si na jakoukoliv pokrokovější metodu udělal negativní názor, ještě než vznikla, od vás to tak cítím. Ne nebudu psát invektivy, jedněm z našich velkých včelařů jstem to slíbil. Jeden včelař ze včelí farmy mi zdělil, že jsem dobrý, že nemám na cizí provokace regovat, tedy tomuto slovu ve vší slušnosti dostojím, ikdyž je to těžká zkouška. Já se prosím mohu bavit s každým o čemkoliv, vy mi a zdejším kolegům to prosím nezakazujte, NEJSTE OPRÁVNĚN! V e vší slušnosti vám přeji pěkný zbytek večera. Polepšeme se všichni zde na diskusi, i já na tom pracuji. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41420


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Z Včelař (87.249.131.173) --- 24. 2. 2010

KaJi - tady přece nejde jen o Norské zimování to by nikoho nepobuřilo a hlavně ani nezajímalo. To už bylo mnohokrát zkoušeno a publikováno.Výsledkem jsou výrazně oslabená včelstva a jarní snuška je v háji.Ale rozvařit si žemlové souše a nad takto oslabená včelstva nasadit nad mřížku nástavek mezistěn to je vrchol to udělá jen nevčelař nebo hlupák.Ekonomicky je to sebevražda.Nástavek mezistěn nad mřížkou vyvolá rojení témněř u všech včelstev i když budou slabší. To přehnané a nesmyslné léčení včelstva stresuje a též oslabí, formidol v dubnu neléčí- maximálně vyrušuje.Kdyby si z tohoto článku ve Včelařství vzal příklad začínající včelař zbydou mu jen oči pro pláč a ekonomické ztráty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41419


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

B.Tichý (90.183.115.37) --- 24. 2. 2010
Re: P. Streit (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407) (41409) (41413)

Pane Streite, již toho bylo dost, neobtěžujte, plácáte páté přes deváté, v každém příspěvku si protiřečíte. Slyšeli jsme vás, každý si udělal svůj úsudek ať kladný či záporný. Ukončete to a nevnucujte nám svou vysokou dlouholetou roční odbornost.
Prosím ostatní - nereagujte na jeho vychlobačné plácání, třebas již dá pokoj.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41418


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

HI (81.90.163.84) --- 24. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41383) (41385)

"Ne, tak to není, jde o modifikaci DNA kleštíka plazmidem, který putuje v potravním řetězci včela - kleštík. Ten působí pouze na DNA kleštíka."

No o moc moudřejší z toho nejsem, přečetl jsem si článek ještě 2x, dohledal pár nejasných pojmů a stejně tomu nerozumím, jakou informaci (vlastnost) ten plazmid do DNA roztoče vnáší, co tím přesně sleduje a jak to bude pokračovat. Ale taky jak to vlastně dělá, že se z potravy propašuje přímo do vlastní DNA strávníka. Vyvolat nějakou imunitní reakci, proč ne, ale vecpat se do jádra buněk a nechat produkovat nějaké nové proteiny apod.? Představoval jsem si tyhle genetické manipulace vždycky s tou jehlou s útržkem DNA, trefující se do jádra buňky do nějakého toho chromozomu. Asi je to všechno jinak, nejsem genetik ani mikrobiolog, takže možná moje představy jsou úplně mimo mísu dnešních technologií. No ale na druhou stranu viry to tak nějak podobně dělají... Asi už to nechám koňovi. :)
Přesto díky za odpověď, už to že se v tom šťourám rozšiřuje aspoň trochu přehled a vědomosti, i když to ze mě experta asi nejspíš neudělá. ;)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41417


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412)

Ste vytrvalý a skutočne asi neviete, čo kde uvádzate.

----
aby v tom nebyl nebohý stále sám:-)

Pochopil sjem že víc rámků uvádí při tvorbě oddělků, tamto je snad když přemetá kmenové včelstvo.

--------------------

Opravdu nechápu, co je zde stále předmětem diskuze.

Norské zimování, přemetání na mezistěny provozuje a doporučuje i velký včelař a člen ÚV, takže to není nic neobvyklého.
Kritizované zimování ve více nástavcích provádí kdekdo včetně mě - přiznávám se :-)

Krmení na zásoby 20 kilo a víc - taky přiznávám a leckdo to i v literatuře doporučuje. To na moji obhajobu. :-)

Já narozdíl od toho neprovádím léčení tak jak autor, ale je zde mnoho takových příspěvků v celé konferenci, hlavně z předloňska, někteří natírali i když ani jednoho roztoče neviděli.

Ale chápu, je mladý, drzý, arogantní.

ještě že se nám do té včelařiny ti mladí moc nehrnmou. Jinak by to bylo nesnesitelné.

:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41416


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: Včelařské noviny (41408) (41414)

Já tam ten virus nedostal, ba naopak v těch novinách jsem se s ním taky setkal. Já jsem s PC kamoš tak napůl, i na stránky své, přítelem zde ze diskuse si nechávám poslat příspěvky. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41415


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Roman (89.190.52.88) --- 24. 2. 2010
Re: Včelařské noviny (41408)

Výborný dotaz !!!!
Už jsem s trojským koněm měl také tu čest.
Jsou to opravdu dobré stránky, přidávám se k Mírovi !

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41414


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407) (41409)

Nene, ten mail je funkční. Kupřkladu včera jsem se podíval na Fórum a zapoměl, jak jsem se tam vůbec zaregistroval. Zaregistroval jsem se znovu zadal opětovně správně mail a měla mi přijít mailem nějaká aktivační zpráva, to mi řekl, př.Petr Kovář, potom mohu svoji adresu na foru využívat. Do nyní nic nedošlo, tak čekám. I mě se stalo, že jsem nemohl odeslat mail, zadal jsem to až na 3x, pořád stejně, pak to šlo. Nyní funkční je. Mám zde i dobré ohlasy od SVS, od koho, nechtějte vědět, to je jen pro mě.Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41413


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtech Langer (e-mailem) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403)

Vážený kolega!

Ste vytrvalý a skutočne asi neviete, čo kde uvádzate. Toto je z vašej
diskusie....

......Veškeré dílo i to zakladené se odstraní z úlu, zlikviduje a úl se
vystaví jen mezistěnami,do spodního nástavku se vloží jeden rámek s
panens. dílem, nikdy ne starším!!, a přesypou se do něj včely.Včely tak
sice do budocna oslabíme, protože jsou bez plodu, ale matka to rychle
dožene......


Tu nič o dvoch celozakladených rámkoch nepíšete. A mám ešte na Vás otázky:

1. pri akej teplote hynie klieštik
2. aká maximálna prirodzená teplota je v úle

Veel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41412


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vrána Vítězslav (85.70.10.112) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407) (41409) (41410)

Díky pane Karle za upozornění na tu tečku.V tom fofru jsem to přehlédl.Moje chyba.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41411


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407) (41409)

Jak je možné,pane Streite,že Vám přišlo tolik e-mailů,když je Vaše adresa nefůnkční?Aspoň ta co je uvedená v časopise Včelařství :streit.p./=/email.cz
---------------------
asi proto, že tam ta druhá tečka je navíc. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41410


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vrána Vítězslav (85.70.10.112) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404) (41407)

Jak je možné,pane Streite,že Vám přišlo tolik e-mailů,když je Vaše adresa nefůnkční?Aspoň ta co je uvedená v časopise Včelařství :streit.p./=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.221) --- 24. 2. 2010
Včelařské noviny

Mám dotaz proč jsou stále zavirované stránky Včelařských novin.
To s tím nejde nic udělat? Kdo je za ty stránky zodpovědný?
Je tam spousta dobrých rad a čtení ale jestli se s tím nedá nic dělat tak by bylo lepší je odstranit úplně.
Víte o tom někdo něco?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41408


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41404)

To je váš názor, zde je jistý okruh lidí a mnoho lidí sem nechodí, protože tuto diskusi nezná. Poněvadž jsem příspěvek posílal do redakce loni v prosinci či listopadu, nevím přesně kdy, tedy, co naplat. Nebojte, o nic nepřijdete, pro mě tento příspěvek nebyl ze začátku důležitý, nečekal jsem takový ohlas, to nečekal nikdo. Nikdo nevěděl, že jeden článek rozvíří vody celého oboru, z toho jsem se poučil, Nyní, když už jsem se přehraboval těmi maily, už tak jsem ji těžko hledal. O nic nepříjdete. Pokud to půjde, bude zítra hotová. Já když píšu cokoliv, tak je to práce jak na diplomovku, skoro. Invektivy vynechám, na ten web se to nehodí. Mažu pokaždé nedůležitých 500 mailů. Bohužel nevím, co budu mazat nyní, zdá se mi, že si v tomto oboru musím schovávat i maily a jedním slovem - O.K. Protože nikdy nevím, kdy se mi to dotyčné slovo toho dotyčného bude hodit. Tady čert neví nikdy, nemyslím zde na diskusi, ale v tomto oboru všeobecně. Tak chvilku posečkejte. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41407


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vasilisa (91.127.168.96) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41405)

Zaujímavé...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41406


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (193.179.220.250) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403)

opravdu zvláštní ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41405


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (94.113.10.72) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402) (41403)

Milý Pavle,
nemohu si pomoci, ale trochu to vypadá, že žádná širší verze neexistovala, tak to alespoň působí (předpokládal bych, že své důležité dokumenty máte uložené). Současně, jestliže Vám přišlo do dnešního dne 391 kladných ohlasů a jen jedna negativní, pak je značně paradoxní, že na této diskusi by zřejmě poměr ke dnešnímu dni hovořil ve Váš neprospěch. A to jsem se až do dnešního dne domníval, že zdejší osazenstvo je spíše progresivnějšího založení... Zvláštní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41404


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (78.136.176.104) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401) (41402)

Zdravím vás, takže, důkladně jsem prolustroval své maily. Protože můj odchozí mail poslední je z 26.1, nemohu již poskytnout tuto verzi. Jinak do dnešního dne mi přišlo 391 kladných odezev a antireakcí na dva zmíněné dva pány ve včelařství 3/2010. Jedna negativní, ta je spíše z nedorozumění. Protože zmínění pánové si pořádně nepřečetli můj článek a podsouvají mi, že zakládám smetence na dvou rámcích, přitom já zakládám oddělek s dvěma jedenkrát celoprokladené rámky s plodem a jeden rámek s panenským dílem krycí plus mezistěnu a oplozenou matku F1 z Prošlechtěného chovu přítele CHramosty z J.Hradce, má kmen vigor, musím tento díl psát polopaticky, pro blbce, aby se zmínění pánové neměli čeho chytit. O vaší odbornosti zde na diskusi nepochybuji. Je velká. Trochu ji i rozšířím. Tedy strpení. Pošlu vám i prameny a knihy, kde jsem nabyl vědomosti. Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41403


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (193.179.220.250) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397) (41401)

"Nechápu co je na tom nového, když tak včelaříme už 20 let.
Viz. Moderní včelaření. K tomu je třeba, aby bylo všechno pod kontrolou, zjednodušit včelaření zavedením moderních prostředků odpovídajícím dnešní době. Snižovat pracnost atd. Tzn. nekopírovat pořád staré věci v nové podobě.Mladí včelaři chtějí nové moderní metody.
B.V. "
-----------------------
To asi nevčelaříme, protože to by metoda pana Streita nevzbudila takovou vlnu reakcí.
Ve Včelařství č2 otiskli článek P.Streita o jeho metodě včelaření. Zde na konferenci a nakonec i v 3. čísle časopisu proběhla vlna reakcí. Článek byl prý ale zkrácený a tím ochuzený o důležité pasáže. Rád bych tedy využil nabídky autora a přečetl si ho v původní nezkrácené verzi a ta se má objevit na stránce http://ocistnakura.borec.cz, kterou k tomu účelu vytvořil jeden ze zdejších diskutujících.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41402


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397)

četl jsem
http://ocistnakura.borec.cz/dil2.html
ale čekal jsem, že pošlete původní nezkrácenou verzi vašeho článku


Nechápu co je na tom nového, když tak včelaříme už 20 let.
Viz. Moderní včelaření. K tomu je třeba, aby bylo všechno pod kontrolou, zjednodušit včelaření zavedením moderních prostředků odpovídajícím dnešní době. Snižovat pracnost atd. Tzn. nekopírovat pořád staré věci v nové podobě.Mladí včelaři chtějí nové moderní metody.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41401


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 24. 2. 2010
RE: (41389) (41397) (41399)

Musíte na svém prohlížeči kliknout na refresh - je to tlačítko, na kterém obvykle bývají 2 šipky opačným směrem, nebo do kruhu a pod. Jinak prohlížeč stále místo nové stránky nabízí starou stránku uloženou v paměti (což je rychlejší).
Pepa


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Streit Pavel
Sent: Wednesday, February 24, 2010 12:20 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re:

Pošlu ji tam, musím ji v těch stovkách mailů najít. Jinak ji budu muset napsat celou znova. Děkuji, že jste četl alespoň zatím toto. Zdraví Pavel Streit. Sem na síť to ještě nepřišlo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41400


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (94.241.79.82) --- 24. 2. 2010
Re: (41389) (41397)

Pošlu ji tam, musím ji v těch stovkách mailů najít. Jinak ji budu muset napsat celou znova. Děkuji, že jste četl alespoň zatím toto. Zdraví Pavel Streit. Sem na síť to ještě nepřišlo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41399


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

nezmar (e-mailem) --- 24. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41367) (41371) (41374) (41380)

Jednou ve včelařství byla na květu i nějaká moucha (dvoukřídlí) kterou laik může zaměnit se včelou. Ale popis, že je to včela tam nebyl a tak mě to nijak nepohoršilo i mouchy můžou na květu zapózovat :-)
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> Předmět: Re: trajtovina - achtovina
> Datum: 23.2.2010 14:02:04
> ----------------------------------------
> Tady jde ale především o to, že mnozí "rozezlení včelaři" se ve svém hněvu
> zde na konferenci sami dopouštějí nepřesností, ke kterým se zcela jistě,
> tak jako nyní pan Gruna v případě bilionu, v zápětí nehlásí a nechají je
> vyšumět. Přitom na redakci Včelařství vyžadují naprostou přesnost a
> profesionalitu (což je mimochodem požadavek oprávněný), sami na sebe však
> takové vysoké nároky nekladou. Vždyť ve zmíněném příspěvku se dále nachází
> věta:
>
> "Pominu detail, že trubec na fotce je nazýván včelou. Šéfredaktor není
> včelař, tak se to dá pochopit."
>
> A já se ptám, pane Gruno, proč by nemohl být trubec nazýván včelou? Kdyby
> tam u obrázku bylo napsáno, že se jedná o dělnici, pak bych Vašemu
> rozezlení rozuměl, takhle to ale chápu jen jako hledání záminek, abyste
> demonstroval nevědomost a nekompetentnost redakce, ale upozorňujete
> paradoxně spíše na nevědomosti vlastní.
> Každý činíme chyby, ale proto bychom si měli být vědomi také své vlastní
> nedokonalosti a stavět se k omylům a chybám, kterých se sami tak často
> dopouštíme, s klidnou hlavou, byť samozřejmě nepopírám, že je třeba trvat
> na jejich nápravě. To, jestli se jednalo o ukradení překladu, nedokáži
> posoudit, leč souhlasím, že by to bylo minimálně velice neslušné jednání
> redakce Včelařství.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41398


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (193.179.220.250) --- 24. 2. 2010
Re: (41389)

četl jsem
http://ocistnakura.borec.cz/dil2.html
ale čekal jsem, že pošlete původní nezkrácenou verzi vašeho článku

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41397


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr (94.125.216.34) --- 24. 2. 2010
Re: Farmáři? (41352) (41355)

Kupoval jsem od Sedláčka z Bučovic oddělky.Nástavky ode mne dodány v květnu s tím ,že oddělky odeberu následujícího roku na jaro.
Vše(odběr) proběhlo zdárně,ale realita byl víc než deprimující.
Matky dvouleté až tříleté.
Černé plásty,až doslova zuhelnatělé.
O oddělcích se snad ani nedalo mluvit,jelikož se zubožená včelstvíčka nacházela ve dvou uličkách.(Což je dle mně na roční včelstvo ubohost).
Při prohlídce u mě doma bylo možno pozorovat pouhým okem na každé včele i dva roztoče.Tohle se mě potvrdilo záhy,kdy denní přirozený spad mrtvých roztočů na podložkách dosahoval až 10ks.
Po písemném upozornění jsem p.Sedláčka upozornil na stav a zamoření jeho včelstev a žádal,co s nastalou situací provedeme a jak budeme věc řešit.Následně jsem byl velmi hrubě osočen a p.Sedláček ze mně udělal blbce,jakého snad nikdo nikdy předtím.Osočil mně a naši organizaci z nedostatečného a špatného léčení,zanedbávání včel a tak jsem se od něho velmi nevybíravým až hrubým způsobem dozvěděl,že si za celou věc můžu vlastně sám.
Tak tihle lidé,jestli se mají dostat do vedení nás včelařů,prohlašuji při plném vědomí a svědomí nepokrytecky,že nás čeká brzký trpký konec.
Petr Zpěvák
Uh.Hradiště 956

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41396


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 24. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41367) (41371) (41374) (41380) (41381) (41387) (41393)

Nezlob se já jsem omylem odpověděl na jiný meil
Tady na téhle diskuzi je chybou že svůj příspěvek nemohu okamžitě smazat a opravit.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: trajtovina - achtovina
> Datum: 23.2.2010 23:03:12
> ----------------------------------------
> Pepan:
> Podle tebe trubec není včela? Podle mne ano. Včely medonosné mají pohlavní
> jedince Matku a trubce + dělnice
>
> -----------------------------
>
> Právě že ano!!!!! Trubec je podle mě včela!!!! Já jsem jen reagoval na
> příspěvek, který se pozastavoval nad tím, že trubec na fotce je nazýván
> včelou.
> Ach jo. Já nevím, vždycky se snažím jasně poukázat na to, nač reaguji, a
> stejně je to často úplně jedno...
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41395


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 23. 2. 2010
RE: Streitova očistná kura (41296) (41321) (41338) (41340) (41342) (41392)


Ta první adresa je sem, do konference. Ale nic zatím nepřišlo. Připomínám, že jsem nabízel nový web, do HTML kódu to mohu upravit sám, případně srovnat s obrázky. Adresa buď sem, do konference, nebo soukromé adresy:
josef.sroll/=/upce.cz
nebo
vcelaruv/=/hrnek.cz
Stačí si vybrat.
Pepa


-----Původní zpráva-----
Od: vcely-bounces/=/v.or.cz za uživatele Streit Pavel
Odesláno: út 23.2.2010 22:38
Komu: Včelařský mailing list
Předmět: Re: Streitova očistná kura

Dobrý den p.Mitrovský, vaše forum mi doporučil kamarád Petr Kovář,
zaregistroval jsem se tam, teprve se tam s tím zžívám, musím mu zavolat, co
a jak se tam dělá, určitě tam ty stránky jsou dobré, koukal jsem se tam na
odkazy na vigor. Nějak se to tam pokusím dostat

Jinak bylo to odesláno na ttyto maily, které jste napsali:

vcely-bounces/=/v.or.cz
vcely-files/=/v.or.cz

Pokud je to správně, mělo by to dojít

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41394


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (94.113.10.72) --- 23. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41367) (41371) (41374) (41380) (41381) (41387)

Pepan:
Podle tebe trubec není včela? Podle mne ano. Včely medonosné mají pohlavní jedince Matku a trubce + dělnice

-----------------------------

Právě že ano!!!!! Trubec je podle mě včela!!!! Já jsem jen reagoval na příspěvek, který se pozastavoval nad tím, že trubec na fotce je nazýván včelou.
Ach jo. Já nevím, vždycky se snažím jasně poukázat na to, nač reaguji, a stejně je to často úplně jedno...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41393


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (94.241.64.24) --- 23. 2. 2010
Re: Streitova očistná kura (41296) (41321) (41338) (41340) (41342)

Dobrý den p.Mitrovský, vaše forum mi doporučil kamarád Petr Kovář, zaregistroval jsem se tam, teprve se tam s tím zžívám, musím mu zavolat, co a jak se tam dělá, určitě tam ty stránky jsou dobré, koukal jsem se tam na odkazy na vigor. Nějak se to tam pokusím dostat

Jinak bylo to odesláno na ttyto maily, které jste napsali:

vcely-bounces/=/v.or.cz
vcely-files/=/v.or.cz

Pokud je to správně, mělo by to dojít

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41392


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Roman (89.190.52.88) --- 23. 2. 2010
Re: Uz dost, prosim (41390)

Plně souhlasím.
Včelaři se nazývají mezi sebou přátely.
Vážím si skromných a odborných příspěvků "PÁNŮ VČELAŘŮ", např. pana Čermáka, Dvorského a pod., že se nenechají strhnout takovou to diskusí a zachovávají si svoji úroveň.
Každému rádi slušně poradí a mnoho věcí berou s nadhledem.
Takle to vidím já. :-)
Zdravím všechny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41391


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

VK (199.64.72.252) --- 23. 2. 2010
Uz dost, prosim

Dobry den, jsem zacinajici vcelar a posledni rok jsem si chodil na tuto konferenci pro rozumy. Co se tu ale deje posledni dobou, z toho jednoho az boli oci a cloveku je smutno. Nebylo by mozne vratit konferenci do starych koleji, kdy nebyla plna osobnich vylevu? Prece jen bych zase radsi cetl o vcelach...

VK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41390


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Streit Pavel (94.241.64.24) --- 23. 2. 2010

Zdravím vás,
Nyní jsem to poslal, jak dlouho trvá, než to sem dojde? Díky za kontakt na posílání přes mail.Zdraví P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41389


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 23. 2. 2010
Re: bota ?asopisu V?ela?stv?. (41354) (41360) (41363) (41368) (41382)

No tak tam pošli svoje poudky kladné co ti v tom brání?

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: bota ?asopisu V?ela?stv?.
> Datum: 23.2.2010 14:14:27
> ----------------------------------------
> "Rubrika se také tak jmenuje TAK TO DĚLÁM JÁ a není na tom nic špatného jak
> to dělá. Že s tím někteří staří křeni nesouhlasí je jejich názor a jeto
> také jejich věc. Právě je však dobře , že se oba tyto názory střetávají na
> stránkách tohoto periodika. Toto periodikum není diplomová práce od které
> tu odbornost čekám ale právě ten střet názorů nastoluje nové myšlení a
> proto právě tu redakci patří pochválit a před léty jste také všichni po tom
> volali"
>
> No, kdyby tam bylo aspoň pár vět kladného hodnocení, vyzdvižení nějakých
> detailů, jako podnět k diskuzi, tak nic neříkám. Jenže ty ohlasy byly
> stoprocentně negativní. Potom ten článek měl být v jiné rubrice, něco jako
> " I takhle se může včelařit" nebo "mladý včelař začíná včelařit". Nebo měla
> redakce článek vrátit k doplnění, třeba o přesném počtu včelstev a době
> včelaření př Streita, statistikách výnosu, spotřeby mezistěn, cukru, času k
> obsluze a podobně, aby bylo jasné, že tohle není roky provozovaná úspěšná
> technologie, ale spíš neprověřený záměr...
> Nad kterým je dobré se zamyslet, ale který nelze slepě kopírovat.....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41388


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 23. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41367) (41371) (41374) (41380) (41381)

Podle tebe trubec není včela? Podle mne ano. Včely medonosné mají pohlavní jedince Matku a trubce + dělnice

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: trajtovina - achtovina
> Datum: 23.2.2010 14:10:18
> ----------------------------------------
> ..Mezitím, než jsem odeslal příspěvek, vidím, že se pan Gruna panu
> Veselému omluvil, což mu velice slouží ke cti...
>
> Nicméně, to s tím trubcem pro mne nadále zůstává otázkou.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41387


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jirka (85.71.46.60) --- 23. 2. 2010

Já bych řekl že jeto, 1 500 miliard nebo 1,5 trilionu

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM
> Předmět: Re: trajtovina - achtovina
> Datum: 23.2.2010 13:21:16
> ----------------------------------------
> B. Gruna:....Včetně chyby, kdy Eman přeložil "$15 billion" jako "15 miliard
> dolarů". Nechci být hnidopych, ale myslím, že překlad je také duševní
> práce.....
> ____________________
>
> Já taky nechci být hnidopych, ale myslím, že ten překlad je správně,
> protože mám dojem, že bilion se skutečně překládá jako miliarda. Jak byste
> to přeložil vy?
>
>
>

.........
1 billion v angličtině skutečně znamená 1 miliarda...
je to správný překlad :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41386


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 23. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41383)

Ne, tak to není, jde o modifikaci DNA kleštíka plazmidem, který putuje v potravním řetězci včela - kleštík. Ten působí pouze na DNA kleštíka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41385


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(78.108.145.2) --- 23. 2. 2010
Re: Medicina (40896) (41310)

Co je schizofrenie?
Pojem schizofrenie lze nejlépe přeložit jako rozdělené myšlení, ale jinak jde o poruchu mnoha duševních funkcí: myšlení, vnímání, emotivity, narušena může být i motorika, osobnost, schopnost jednání s lidmi, pozornost nebo paměť. Schizofrenie patří mezi psychotická onemocnění (psychózy). Trpí jí zhruba 1% populace, tedy každý stý člověk.
Nemoc se většinou objeví mezi 15. a 35. rokem, pohlaví roli nehraje. Někteří schizofrenici se zcela vyléčí, u některých jde o chronický stav.
Proč schizofrenie vzniká?
Příčiny schizofrenie nejsou dosud přesně známy. Často se najde vysoká hladina dopaminu v mozku, na vině mohou být některé viry, stres nebo špatná rodinná komunikace. Vždy se musí spojit určitá dispozice se spouštěčem.
Na jiné úrovni je schizofrenie hlavně poruchou selektivity vnímání - schizofrenik vnímá mnohem více informací, než kolik potřebuje a protože je nedokáže zpracovat, vytvoří si jeho mozek svoji vlastní, přijatelnou realitu.
Jaké jsou příznaky schizofrenie?
Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení (schizofrenik má vlastní logiku uvažování), uzavření se do vlastního světa, změněné prožívání a zmatek v pocitech. Typickými schizofrenními symptomy (příznaky) jsou halucinace a bludy - ty patří do skupiny tzv. pozitivních příznaků (pozitivní ve smyslu navíc).
Příznaky schizofrenie.
Halucinace jsou vjemy, které ovšem vznikají bez reálného podkladu. Mohou být sluchové, zrakové, tělové, čichové a chuťové, ale třeba i intrapsychické, negativní nebo hypnagonní. Bludy jsou mylná a nevývratná přesvědčení a rozlišují se například tyto: paranoidní, perzekuční, megalomanické, kverulační, expanzivní, ruinační nebo reformátorské.
Máte možnost otestovat se na příznaky schizofrenního onemocnění psychotestem BITEPT. Podrobně viz Test příznaků schizofrenie.
Jak se schizofrenie léčí?
Schizofrenii je nutné léčit pomocí léků, nejčastěji neuroleptik, resp. antipsychotik. Alternativně, u odolných forem schizofrenie (podobně jako u deprese), se uplatní elektrokonvulzivní terapie. Psychologické působení je doplňkovým postupem, který člověku usnadní návrat k normálnímu fungování po odeznění nebo zmírnění příznaků. Podrobně viz Léčba schizofrenie.
Jak překonat schizofrenii?
Pokud u sebe pozorujete nějaké možné příznaky schizofrenie, navštivte psychiatrickou ambulanci. Bez odborné léčby, pouze s pomocí vlastní vůle, se vám to nepodaří. Ve vašem mozku je zřejmě nevyvážené chemické prostředí, které lze upravit pomocí léků. Stud ani strach není na místě, lékař už viděl mnoho lidí, jako jste vy a ochotně se vám bude věnovat. Podrobně viz Kde hledat pomoc.
Více na: http://www.schizofrenie.psychoweb.cz/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41384


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

HI (81.90.163.84) --- 23. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360)

"Mě v tom časopise zaujala naprosto jiná věc a ne strajtoviny a to výzkum o očkování včel proti kleštíku
Pepan"

Když už se to tu nakouslo, vrtá mi to v hlavě od chvíle, kdy jsem si ten článek přečetl (nejdříve na FV :))... Pochopil jsem správně, že se vlastně bude jednat o očkování proti virům, přenášeným roztočem VD, a snižovat tak následky jeho působení? Tedy nikoliv proti roztoči samotnému? Nikdy jsem o očkování proti parazitóze neslyšel a není mi jasné, jakým mechanismem by mělo fungovat. Vysvětluji si správně metodu tak, že roztoč VD by měl být paradoxně přenašečem protilátek proti virům, které pomáhá šířit? Nebo se jedná jen o svým způsobem "systémový jed", šířený potravou ve včelstvu a působící proti virům v parazitických roztočích (proč pak ne přímo jako protilátky ve včelách, když do hemolymfy se jim to prokazatelně dostalo i bez roztoče)?
Rozumíte tomu někdo jinak?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41383


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 23. 2. 2010
Re: bota ?asopisu V?ela?stv?. (41354) (41360) (41363) (41368)

"Rubrika se také tak jmenuje TAK TO DĚLÁM JÁ a není na tom nic špatného jak to dělá. Že s tím někteří staří křeni nesouhlasí je jejich názor a jeto také jejich věc. Právě je však dobře , že se oba tyto názory střetávají na stránkách tohoto periodika. Toto periodikum není diplomová práce od které tu odbornost čekám ale právě ten střet názorů nastoluje nové myšlení a proto právě tu redakci patří pochválit a před léty jste také všichni po tom volali"

No, kdyby tam bylo aspoň pár vět kladného hodnocení, vyzdvižení nějakých detailů, jako podnět k diskuzi, tak nic neříkám. Jenže ty ohlasy byly stoprocentně negativní. Potom ten článek měl být v jiné rubrice, něco jako " I takhle se může včelařit" nebo "mladý včelař začíná včelařit". Nebo měla redakce článek vrátit k doplnění, třeba o přesném počtu včelstev a době včelaření př Streita, statistikách výnosu, spotřeby mezistěn, cukru, času k obsluze a podobně, aby bylo jasné, že tohle není roky provozovaná úspěšná technologie, ale spíš neprověřený záměr...
Nad kterým je dobré se zamyslet, ale který nelze slepě kopírovat.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41382


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (94.113.10.72) --- 23. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41367) (41371) (41374) (41380)

...Mezitím, než jsem odeslal příspěvek, vidím, že se pan Gruna panu Veselému omluvil, což mu velice slouží ke cti...

Nicméně, to s tím trubcem pro mne nadále zůstává otázkou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41381


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (94.113.10.72) --- 23. 2. 2010
Re: trajtovina - achtovina (41354) (41360) (41367) (41371) (41374)

Tady jde ale především o to, že mnozí "rozezlení včelaři" se ve svém hněvu zde na konferenci sami dopouštějí nepřesností, ke kterým se zcela jistě, tak jako nyní pan Gruna v případě bilionu, v zápětí nehlásí a nechají je vyšumět. Přitom na redakci Včelařství vyžadují naprostou přesnost a profesionalitu (což je mimochodem požadavek oprávněný), sami na sebe však takové vysoké nároky nekladou. Vždyť ve zmíněném příspěvku se dále nachází věta:

"Pominu detail, že trubec na fotce je nazýván včelou. Šéfredaktor není včelař, tak se to dá pochopit."

A já se ptám, pane Gruno, proč by nemohl být trubec nazýván včelou? Kdyby tam u obrázku bylo napsáno, že se jedná o dělnici, pak bych Vašemu rozezlení rozuměl, takhle to ale chápu jen jako hledání záminek, abyste demonstroval nevědomost a nekompetentnost redakce, ale upozorňujete paradoxně spíše na nevědomosti vlastní.
Každý činíme chyby, ale proto bychom si měli být vědomi také své vlastní nedokonalosti a stavět se k omylům a chybám, kterých se sami tak často dopouštíme, s klidnou hlavou, byť samozřejmě nepopírám, že je třeba trvat na jejich nápravě. To, jestli se jednalo o ukradení překladu, nedokáži posoudit, leč souhlasím, že by to bylo minimálně velice neslušné jednání redakce Včelařství.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41380


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 77411 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 41380 do č. 41440)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu