78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (194.228.168.81) --- 30. 10. 2006
Re: gabon (19113) (19115) (19116) (19120)

Co má nebýt OK? To, že po vytažení Gabonu PA 92 kontrolně zafumiguji, je-li co, a vlastně mohu smetat tisíce roztočů do 24 hodin?
.............
S takovým napadením nemám zkušenosti. V létě jsem dával Gabon jen jednou (bylo to nařízeno SVS a nějak na honem na poslední chvíli rozdáno) a nestihl jsem tam dát podložky, tak nemohu soudit. ALe běžný spad přes podletí na podložku mám tak jednotky za týden. Je možné, že je něco (mravenci,..) odnosí z podložek, ale je to v souladu s podzimním ošetřením. Dosud jsem měl minimální spad, v řádu od jednotek až tak do stovky. Bývalo to víc, ale to tady včelařil jeden chalupář a po zrušení tohoto stanoviště jsem najednou neměl co léčit. Až jsem si myslel, že nefunguje léčivo. U včel, kde jsem provedl podzimní ošetření podle předpisu jsem míval hodnoty v limitu, většinou jednotky roztočů na desítky včelstev. Tohle platilo pro pevné stanoviště.
V loni jsem při kočování v jedné "zavšivené" lokalitě nachytal roztoče, rekord byl ve 2 včelstvech po 1800 rozt. po prvních dvou fumigacích. V této skupině 26 včelstev jsem napočítal po prvních dvou léčeních průměr 500. Vyšetření vzorku měli v únoru ale ukázalo NULU. V téhle skupině jsem dělal kontrolu na rezistenci, takže se střídaly účinné látky, ale na tomto samém stanovišti jsem normálně léčil stabilní skupinu v NN Brenerech. V té byli asi 3roztoči celkem v asi 30včelstvech. A to bych spíš viděl, že ti tři spadli z louček nízkých nástavků.
Takže já žiji v iluzi, že standardní léčivo je účinné. Letos jsem se k tomu ještě nedostal, ale jsem napjatý. V loni jsem zainvestovali do kompresoru a vyvíječe a se sousedy v prosinci foukali. Dva co již léčili, měli minimální spad a v něktrerých včelstvech nulu.
ALe je možné, že jinde je to jiné a proto se o to zajímám.

Mně vycházela účinnost 1.léčení 97%. To by znamenalo teoreticky po třech léčeních 1 přeživšího roztoče z třiceti šesti tisíc před léčením.
To je v podstatě genocida. Občas se nějaké léčení nepovede, takže prakticky to bude podstatně méně, ale pokud by se ze tří léčení povedly jen dvě, tak z tisícovky přežije při této účinnosti po dvou léčeních jen jeden.

Máme tady prostě takový malý koutek, kde roztoče musíme pracně začátečníkům ukazovat. O pár kilometrů dál už je místo, kde se na jaře líhnou včely co mají na sobě několik roztočů.
Obávám se, že zde asi bude platit komunistické "všechno je v lidech", a ne v jednom, ale plošně.

Nebo taky zatím máme kliku, že nám to tady funguje.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19121


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: gabon (19113) (19115) (19116)

Od: Karel :

> Ale průsery přicházejí náhle a nečekaně. Máte tedy někde nějaká podezření,
> že není něco O.K. ?
......

Co má nebýt OK? To, že po vytažení Gabonu PA 92 kontrolně zafumiguji, je-li co, a vlastně mohu smetat tisíce roztočů do 24 hodin?
Ano, jsou možná lokality úplně někde jinde, kde byl či nebyl po sobě gabon aplikován a víceméně funguje, ale já mluvím o i 6-ti leté stálé indikaci Gabonu PA92 s tou samou účinnou látkou a slyším pochvalné ódy (vyškolení pracovníci SVS z Dolu) odjinud jak funguje - tak ho předepsat OV znovu. Ano. Možná někde jinde. Ale 4 roky už zde nefunguje a jsou to i vyhozené prostředky a zbytečné ztráty u včelařů, které včelaře to už nebaví a specializují se na chytání rojů už po delší dobu. (malá procentuální účinnost)

To mluvím za více včelařů. Nejen za sebe.

VÚ už měl pro své tvrzení výborného léčiva mít v takových místech několik svých včelstev a pozorovat to, co možná čeká "kliďase s návodem". (p. Stonjeku omlouvám se Ti, jestli jsem se Tě nějak významně dotkl. Ale vím očem je řeč)

Pěknej večer přeji

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19120


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turcani (62.168.124.222) --- 30. 10. 2006
Re: Je gabon účinný? (19113) (19115)

Vážení, v podstate môžete ma pravdu všetci, preto môj vstup neberte ako poučovanie, ale len ako moje interné vyjadrenie, ako sa na Gabon PA 92 dívam ja.
Tak ako pred pár rokmi sa otázka Gabonu pretriasala medzi včelármi (boli úhyny včelstiev a každý ich pripisoval nekvalitnému Gabonu) tri posledné roky akoby ual o klieštikovi sa nehovorí a pritom sa stále používa. Pri previerkach sa niekožkokrát potvrdilo, že včelári klamali, že ho použili pri potieraní V.D. podža návodu, lebo raz ho dávali do letáča, potom najčastejšie úplne na okraj včelieho telesa, dva i trikrát použitý, načastejšie pozde vložený (aj v polovici 9.mes.) a mnohé ďalšie chyby, vežké chyby robia tí, ktorí následnú fumigáciu nerobia bez odviečkovania plodu, a tak fumigant V.D. pod viečkom nezasiahne. Potom enormný rozvoj roztoča v budúcej sezóne začína oveža skôr, poškodzuje budúce dlhoveké včely a keď k tomu prirátame to čo som už napísal, je značné poškodenie mladých včiel a keď je už v 7.mesiaci okolo 1500-2000 tisíc samičiek vo včelstve, včelie spoločenstvo je tak postihnuté, že nástáva jeho biologický rozpad (včelstvo nemá letáčovú stráž) a logický výsledok je jeho úhyn.
Jedna moja rada pre tých, ktorým záleží na živote svojich včiel. Gabon vkladajte do včelstiev hneď po vytočení posledného medu, teda môže to by koncom 7.mes. až začiatkom 8.mes., ale nie po krajoch plástov, ale tam kde je stred plod. telesa, vytvorte jednu uličku širokú 16mm a Gabon vložte s "U-čkami" asi 70mm je jednej i druhej strany od steny úža. Má to svoj logický Následnú fumigáciu Varidolom robte okolo 15.10, ale vždy bez zaviečkovaného plodu. Ak bolo včelstvo včas liečené Gabonom, posledný zásah je už len "požovačkou"-lovom na posledné 2-5 V.D.
Aby som sporadické úhyny nepripísal len V.D. a vírusom (tie nevieme rýchlo idenfikova- môžeme sa len domnieva z vonkajších prejavov úhynu včiel, žeby išlo o vírusy, je tu aj ďalší nepriatež včiel prvok Nosema ceranae, ktorá v našich podmienkach sa zhubne prejavuje nie na jar ale na jeseň. Prečítajte si preložený článok z požského originálu na stránke htp//www.vcely.sk Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19119


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turcani (62.168.124.222) --- 30. 10. 2006
Re: Odviečkovač (1403) (1408) (19105)

Franta, stačí si otvori webovú stránku htp//www.vcelarskenoviny.cz a do jari máte hotový 100%-ný odviečkovač. Ja som to zvládol za 10 dní. Je vhodný pre malovčelára i pre včelára do 200 včelstiev. Ak si ho nedokážete vyrobi sám, pán Bereza, český výrobca Vám ho vyrobí. Dostanete do rúk fantasticky dobrú pomôcku, no lacná nebude, lebo p. Bereza všetko vyrába z anticoru. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19118


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

madra (195.47.40.133) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání (19082) (19085) (19086) (19099)

Asi tak. Myslím, že takováhle minulost je už dávno pasé.... pokud to netzrestali hned po "revoluci" tak ted ma cenu jen mlčet....

madra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19117


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.168.81) --- 30. 10. 2006
Re: gabon (19113) (19115)

Vrátil bych diskuzi k faktům.
A mám dotaz. Ví někdo o nějaké analýze, nebo alespoň o shromažďování dat o úhynech. Nebo to je vše zatím na úrovni onoho "smutného" článku, kolem kterého se strhla polemika ve Včelařství.
Pokud mohu zatím hodnotit úhyny své a ve svém okolí, tak tady je to zatím standard - zásoby atd.
Naopak, nějak si pochvalujeme, že poslední roky jsou včelstva nebývale silná.
Ale průsery přicházejí náhle a nečekaně. Máte tedy někde nějaká podezření, že není něco O.K. ?
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19116


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re:gabon (19113)

Od: Stonjek:

> Gabonem je ke konci července potřeba pečlivě léčit, přesně podle návodu a
> ne diskutovat o pitomostech. V loňské zimě uhynulo cca 30% včelstev, a
> převážná většina těchto úhynů byla zaviněna varózou a virózami. Ono se
> začíná pomalu ukazovat, že léčení koncem července má možná větší význam než
> první fumigace. Prostě pro ty méně chápavé je potřeba zajistit, aby
> generace včel jdoucí přes zimu nebyla poškozena ožráním roztočem VD a
> nevznikla tak vstupní brána pro nástup viróz.Gabon je prakticky
> nejspolehlivější no a že někomu nefunguje, což si přečíst nejdřív pořádně
> návod???                      Zdraví R. Stonjek
........

Ale léčba okamžitě po vytočení posledního medu není žádná novika milý příteli.

Příteli Stonjeku. Nevím jaký mᚠdůvod k tomu aby jsi rozmazával něco o "pitomostech" a vlastně také nepřímo potvrzoval to, co jsem napsal a začím si stojím. Žádný návod ke Gabonu nepomůže včelstvům, které vykazují známky přítomnosti virů a ty jsou paraleně s varroázou destrukční v určitých oblastech. A to až 100% !! Potrvdilo mi to okolí a také jedno z nejvýznamnějšího chovatelskýho centra pro včelu v Polsku.

Mám- li pochybnosti věz, že nečiním tak abych si zdůvodnil někoho "pitomost", ale varoval nad rozšiřujícím se území, kde přechvalovaný Gabon PA92 už po víceleté aplikaci po sobě prostě neúčinkuje. Také varoval před chlácholy, kdy se neúčinnost Gabonu PA92 "odborně" zdůvodňuje šlompáctvím a neléčením. Což už je vyložená tupost, když vidím spad po vytažení a fumigaci !

Nic o skutečných ztrátách včelstev v ČR př. Stonjeku nevíš stejně jako v Dole a dělᚠzávěry jak mistr světa a to z lejstra (návodu k použití). Já pouze informuji a to veřejně. A nazývat takovou záležitost pitomostí? Nebo jsi nějakej dealer Dolu? Potom bych to pochopil.

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19115


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 30. 10. 2006
RE: Stavební zábrana (16523) (16528) (16530) (16535) (19089) (19093)

Existují i méně pracné metody metody.
Metoda př. Hahna:
V horní a dolní loučce jsou 2 otvory 6mm, v každé 2 dráty používané na výplet kol u bicyklu, dlouhé 24cm (pro rámkovou míru 39 x 24). Mezistěna se vloží mezi dráty a hotovo. U starých souší se dráty vykroutí kleštěma a vytáhnou. Při prvním plodování jsou v okolí drátů některé buňky nezaplodované, při druhém plodu již je plod zcela souvislý. Dráty včely "zaizolují" voskem a propolisem a ani po letech nereziví.
Kdysi jsem měl rámky, ve kterých se mezistěna přichytila dřevěnným klínem na horní loučce, rámek byl tedy nedrátkovaný. Metoda nenašla příliš velkou oblibu.
U rámků s drážkou se mezistěna vložila do drážky a do rohu se nalila trocha horkého vosku, který sjel po celé drážce. Jednoduchá metoda upevnění mezistěny, pracné čištění drážky pro novou mezistěnu. Později jsem i tyto rámky provrtal a drátkoval. Používanou speciální lampu "Bleskovku" si však schovávám.
Zatavování el. prodem považuji za jedině efektivní způsob.
Pepa
P.S. Možná by bylo zajímavé shromáždit takovéto zaniklé včelařské praktiky.


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Josef.Mensik/=/seznam.cz
Sent: Sunday, October 29, 2006 5:54 PM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Stavební zábrana

pracně
Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Roman <RKrejcok/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Stavební zábrana
> Datum: 29.10.2006 17:51:25
> ----------------------------------------
> Chtel bych se zeptat, jak se upevnuje mezistena bez zatohovani.
> Dekuji Roman
>
>
>
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19114


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 30. 10. 2006
gabon

Gabonem je ke konci července potřeba pečlivě léčit, přesně podle návodu a ne diskutovat o pitomostech. V loňské zimě uhynulo cca 30% včelstev, a převážná většina těchto úhynů byla zaviněna varózou a virózami. Ono se začíná pomalu ukazovat, že léčení koncem července má možná větší význam než první fumigace. Prostě pro ty méně chápavé je potřeba zajistit, aby generace včel jdoucí přes zimu nebyla poškozena ožráním roztočem VD a nevznikla tak vstupní brána pro nástup viróz.Gabon je prakticky nejspolehlivější no a že někomu nefunguje, což si přečíst nejdřív pořádně návod??? Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19113


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 30. 10. 2006
odvíčkování (1403) (1408) (19105) (19107) (19109)

používáte někdo"ježka" (trnitý váleček) na odvíčkování,loni jsem zkoušel horkovzdušnou pistoli,ale doře to šlo jen na panenském...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19112


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 30. 10. 2006
.....

> Jenom se mi nelíbí, jak mluví o tuším Gabonu jako o léčivu, které je méně
> toxické než kuchyňská sůl, chlorid sodný.

.
toto když jsem v odborném včelařském časopise Včelařství přečetl stávali mi vlasi hrůzou na hlavě....šak z tohoto ůhlu pohledu je mnoho tvrdých drog méně toxických než cigareta....to zas někdo vytrhl, co se mu hodilo z kontextu seriozní práce, myslím ,švédských vědců

Z jedné strany
je to totiž pravda z druhé strany je to velice nebezpečný omyl.

......ten někdo co pustí do světa takový odborný bláboly mě baví jen tím,že se s kolegou vsázíme kolik fotek předsedy najdem na těch pár stránkách,no prý kdyby to roztříhal tak tři čísla z roku jsou jen předsedovi fotky.....


jinak ing.Veselý CSc odvádí pro včelařství kus skvělé práce za kterou dostal ocenění....
šak bych chěl vidět tu p.ču co se prstem hrabe v cibulkovych hov..ech a skrz stejný jméno seje špínu,ten kdo to napsal má u mě facku...
se svědomím začněte každej na své hromádce ,je sprostý si to myslet natož takovou pitomost bez ostudy zveřejnit kvůli nějakýmu falešnýmu seznamu stbáků,šak agenti se dopisovali jak černý hektary,můj otec i s několika známími měli problémi s stb a nakonec se se smíchem všichni v těch seznamech našli,byla to falešná doba plná přetvařování, strachu a diverzantů v kukuřici....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19111


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 30. 10. 2006
Re: (16523) (16528) (16530) (16535) (19089)

přilepí se voskem,nebo pasuje do drážky v horní loučce....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19110


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Odvíèkovaè (1403) (1408) (19105) (19107)

Nějak podobně jako J.Červenka:
Odvíčkovače jsou progresivními pomůckami. Každopádně by mě zajímalo, kolik včelstev Franto máš, protože mám důvod se domnívat, že rozhodující je počet, resp. množství odvíčkovaného medu resp. na kolik produkčních včelstev zamýšlíš použít odvíčkovač.

Typů je hromada, ale ne každý je vhodný či univerzální vzhledem k zamýšlenému množství práce/den.
Já prozatím odvíčkovač nepoužívám, protože vím, že u mě rozhoduje výkon/den. A ten zvládám zatím v klidu i obyčejnou zacínovanou vidličkou.

Tz. v otázkách:
Je na stanovišti nebo při vytáčení přítomna el. energie?(vidím, že je požadován el. typ) Má to být ruční, nebo nějaký větší stolový nebo linkový typ? Plány nebo návrh stroje se dají překreslit i z fotografií a web má odkazy na nějaké typy. Také mohu zapátrat v literatuře a dát něco na web. Také je reálná myšlenka navštívit nějaký zahraniční internetový včelařský obchod a zvážit případnou investici z Tvé strany už do hotového výrobku.

Také si neodpustím poznámku, zdali byl také také osloven s žádostí o plány nebo nějakou práci VÚ Vč. (na Slovensku nebo v Čechách - mailem, dopisem), u kterých je přímo shromažďovány takový materiály nebo prototypy od včelařů k testování.

_gp_
http://vindex.ic.cz


Od: Jan Cervenka :
> DD,
> to by mne zajimalo taky, ale mate na mysli elektrinou vyhrivany, nebo
> pohaneny ? Tedy neco jako vyhrivany nuz, nebo upravene nuzky na strihani
> ovci ?

> Dne pondělí 30 říjen 2006 08:32 Franta napsal(a):
> > Nemohol by mi niekto ponúknu plány na svojpomocnú výrobu elektrického
> > odvíčkovača plástov? Rád by som si ho počas zimy vyrobil. Ďakujem, Franta


_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19109


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Franta (87.197.123.252) --- 30. 10. 2006
Ešte odvíčkovač

Nemohol by mi niekto ponúknu plány na svojpomocnú výrobu elektrického odvíčkovača plástov? Rád by som si ho počas zimy vyrobil. Mám na mysli odvíčkovač s elektrickým pohonom, ktorý by mi ušetril čas. Ďakujem, Franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19108


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Odvíčkovač (1403) (1408) (19105)

Dne pondělí 30 říjen 2006 08:32 Franta napsal(a):
> Nemohol by mi niekto ponúknu plány na svojpomocnú výrobu elektrického
> odvíčkovača plástov? Rád by som si ho počas zimy vyrobil. Ďakujem, Franta
DD,
to by mne zajimalo taky, ale mate na mysli elektrinou vyhrivany, nebo
pohaneny ? Tedy neco jako vyhrivany nuz, nebo upravene nuzky na strihani
ovci ?

Honza
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19107


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Novák (193.165.242.10) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák (19092) (19104)

Nehledě na to, že si ani neumí údaje najít. Žádný Vladimír Veselý, ročník 1933 v cibulkových seznamech n e n í.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19106


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Franta (87.197.123.252) --- 30. 10. 2006
Odvíčkovač (1403) (1408)

Nemohol by mi niekto ponúknu plány na svojpomocnú výrobu elektrického odvíčkovača plástov? Rád by som si ho počas zimy vyrobil. Ďakujem, Franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19105


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák (19092)

Takové věci vyhledávají jen lidé jejihž jediným cílem je jen rozsévat zlobu a nenávist z čehož pak sami chtějí těžit
a to platí pro všechny kteří přilévají olej do ohně a tak lumpi kolem sebe stále vyhledávají třídního nepřítele dnes temné sily , ale nejhorší jsou právě oni

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: Státní vyznamenání Stb-ák
> Datum: 29.10.2006 23:07:26
> ----------------------------------------
> Podle mně to jsou taky cibulkoviny, co tady v včelařské diskuzi nemají co
> dělat.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Michal Seničan" <Senican/=/seam.cz>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Sunday, October 29, 2006 8:35 PM
> Subject: Re: Státní vyznamenání Stb-ák
>
>
> Ja sa čudujem priatelia Českí. že sa ešte stále zaoberáte takými
> Cibulkovinami.
> U nás na Slovensku už každý len mávne rukou, lebo to narobilo len zlo,
> nenávis a náhoda ako filozofická kategória je osudová, ako Langoš čo bol
> riaditežom UPM v Bratislave.
> A pánu Veselému CSc sa pripájam k blahoželaniu, kiežby nás bolo
> viac ako je on, A k tomu bláznovi Di tresko, asi si tresol hlavu , čo ?
> Michal Seničan
>
>
> _______________________________________________
> Konference Vcely
> Vcely/=/v.or.cz
> http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely
>
>
>
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19104


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání (19096) (19102)

Od: Radim Pol??ek :

> Tady se jedná o to, že včelaři pak budou věnovat méně pozornosti manipulaci
> s tímto léčivem, třeba mytí rukou před jídlem nebo kouřením atd a tudíž
> budou dostávat do organismu větší dávky reziduí, které jsou problémem u
> všech chemicky složitějších látek a které v organismu dlouhodobě zůstavají.
.....

Něco jsem našel, přežvýkal překladačem a dal na:

http://vindex.ic.cz/beebookcase/M%E9%20r%F9zn%E9%20v%FDst%F8i%9Eky%20z%20internetu/

amitraz (dir), dále amitraz_CZ.html (Amitraz.htm je originál)
_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19103


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání (19096)

Tady se jedná o to, že včelaři pak budou věnovat méně pozornosti manipulaci
s tímto léčivem, třeba mytí rukou před jídlem nebo kouřením atd a tudíž
budou dostávat do organismu větší dávky reziduí, které jsou problémem u
všech chemicky složitějších látek a které v organismu dlouhodobě zůstavají.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Gustimilián Pazderka" <gu>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 29, 2006 10:29 AM
Subject: Re: Státní vyznamenání


Od: Radim Pol??ek :

> Jenom se mi nelíbí, jak mluví o tuším Gabonu jako o léčivu, které je méně
> toxické než kuchyňská sůl, chlorid sodný. Z jedné strany je to totiž
pravda,
> z druhé strany je to velice nebezpečný omyl.
......

Já superlativy na lidi nehledám. Dokážu velmi ocenit přínos a ten je v
případě ing. Veselého znám v odevzdání se oboru včelařství. Chci ale
upozornit, že za výsledky jednoho nebo více "produktů" se skrývají hlavně
praktické výsledky práce jiných odevzdaných se vědeckých pracovníků a hlavně
i zájmových včelařů a prof. včelařů, u kterých se ověřují další postupy a
potom teprve se napíše oficiální postup.

Ke Gabonu:
Gabon PA 92 mimo loňska, kdy byl použit PF 90 v jedné ZO v kraji
Jihomoravském kde vloni významně účinkoval, potvrdil opětovně svou
neúčinnost a to i za předpokladu velmi nízké reinvaze a v místech vysokého
spadu. Jestli tedy mohu tvrdit jednu věc, tak postup s aplikací Gabonu se
stejnou účinnou látkou po dobu více než dva roky je lokálně osudný pro mnoho
včelstev.

Co stále ještě pomáhá:
Dále co mohu potvrdit, že jediné bezpečné léčivo, které dokáže bez větších
problémů ozdravit včelstva je Varidol (amitraz). Pokud si někdo myslí, že v
pojmenování léčiva a následného sestavení návodu k aplikaci a marketingové
zpracování distribuce léčiv přes majitele s.r.o. (Veselý, Kamler, Titěra,
Kašpar, Janoušek, ČSV a doz, rada: Machová, Peroutka, Janoušek) resp. Dolu
je ta zásluha tak mám ochlazující otázku: !!!

Závěrem:

Jak moc velká zásluha se Vám zdá, koupit si kolektivně s.r.o. VÚ Máslovice -
Dol za celkové podíy 250 tisíc a lámat do hlav včelařům v České republice ,
že oni jsou jediní a nezastupitelni? Distribuovat a doporučovat a hlavně
tahat z běžných včelařů "zadarmo" rozumy (např. 500,- Kč bylo za vyplněný
dotazník p. Kamlera ke komerčnímu chovu včelstev)

Pokud jsem se někoho dotkl, tak ho mohu ubezpečit, že středem zeměkoule je
čínský Peking a ne Dol v Máslovicích. :-) A nějaká hvězda s názvem mě vůbec
jako včelaře nějak nevytrhne a už vůbec ne z podmínek včelařství u nás v ČR.

Spokojený den přeji

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19102


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokes, Ing. (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák

Vážený pane,
neznám Vás , stejně jako Vy asi neznáte asi pana ing Veselého. Pět let jsem
pracoval v jeho společnosti a i přesto že nemám moc slušných slov na minulý
režim, vím že toto vyznamenání si už zasloužil dávno.
Trochu by mě zajímalo jestli jste Vy dokázal investovat alespoň z poloviny
toho co pan Veselý do nějaké smysluplné práce, že si troufáte o něm takhle
jízlivě
psát.
Dan Prokeš
Až na ten prušvih, dotyčnej pan je evidován v Cibulkovych seznamech STB.
Vyznamenal president STB-áka ?


>Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou práci
pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu
vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši--------------------------------------------------------------------------------


_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely
--------------------------------------------------------------------------------


_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19101


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání (19082) (19085)

Jenom se mi nelíbí, jak mluví o tuším Gabonu jako o léčivu, které je méně
toxické než kuchyňská sůl, chlorid sodný. Z jedné strany je to totiž pravda,
z druhé strany je to velice nebezpečný omyl.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Eman" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 29, 2006 8:16 AM
Subject: Re: Státní vyznamenání


> Nᚠvčelařský guru má také svou planetku (27344) Vesevlada
> http://www.astro.cz/planetky/detail.phtml?number=27344
> Vážím si velmi toho, že přes svou slávu a vyšší věk stále pomáhá našim
> včelám s distribucí léků a dobrými radami včelařům.
>
> >Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou
práci
> pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu
> vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19100


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokes, Ing. (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák (19082) (19085) (19086)


Vážený pane,
neznám Vás , stejně jako Vy asi neznáte asi pana ing Veselého. Pět let jsem
pracoval v jeho společnosti a i přesto že nemám moc slušných slov na minulý
režim, vím že toto vyznamenání si už zasloužil dávno.
Trochu by mě zajímalo jestli jste Vy dokázal investovat alespoň z poloviny
toho co pan Veselý do nějaké smysluplné práce, že si troufáte o něm takhle
psát.
Dan Prokeš
Až na ten prušvih, dotyčnej pan je evidován v Cibulkovych seznamech STB.
Vyznamenal president STB-áka ?


>Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou práci
pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu
vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši--------------------------------------------------------------------------------


_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19099


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Fándly (19083)

Myslím si, že teprve s rozvojem strojů a dálkové dopravy se stala v
zemědělství výhodnější specializace na desítkách a stovkách hektarů pěstovat
stejnou plodinu a v chovu zvířectva i včel totéž. Dříve se preferovala
soběstačnost a využití všech zdrojů, které zemědělec na svém území měl před
specializací. A už zemědělec obdělával 5 hektarů nebo 500, hospodařil téměř
stejně. A včelaření bylo vítaným doplňkem hospodaření stejně jako myslivost
nebo třeba využití vhodného terénu k stavbě nějakého malého rybníčku a chovu
ryb.

Co se týká učení na socialistických školách, pokud si pamatuji, tak takový
systém zemědělství nepasoval do tehdejšího ideologického rámce
socialistického zemědělství, takže v oficiálních osnovách byli takoví
osvícení národní buditelé potlačeni. Ale mohlo se stát, že se o něm učilo
navíc mimo osnovy v kraji, kde zanechal nejvíc stop nebo učitel, který měl k
němu přes rodný kraj nebo jinak nějaký vztah.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "kozlik" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 29, 2006 7:07 AM
Subject: Fándly


> Na nedávné aukci medailí se mi dostala do ruky medaile se včelím motivem a
> s do té doby neznámým jménem Georgius Fándly.Otevřu jednu encyklopedii a
> jen,že to byl osvícenec a bernolákovec - žádný odkaz na včelařství.Teprve
> ve druhé a poté i na netu je vidět přínos pro rozvoj zemědělství na
dnešním
> Slovensku.A také ve včelařství - O uhoroch a i včelách rozmlúváňí 1801,
> Slovenský včelár 1802 .Dokonce je po něm pojmenovaná i planetka a na
> Slovensku vyšla s jeho jménem pamětní mince 200Sk v roce 2000. Bohužel,
bez
> zdůraznění jeho přínosu pro včelařství.Jen ještě dodám,že se narodil
> 21.10.1750 a ode dneška již pro mne není jeho jméno neznámým.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19098


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: Petr Cibulka (19088) (19091)

V. Veselý je 33 ročník. Viz. registr Ares a výpisy podnikání VÚ Včelařského s.r.o. resp. r.č.

http://wwwinfo.mfcr.cz/cgi-bin/ares/darv_or.cgi?ICO=62968335&odp=html&jazyk=cz&xml=true

_gp_
http://vindex.ic.cz

Od: jan luxemburk
> Předmět: Re: Petr Cibulka

> Jmeno veselý je tam mnohokrát,který to je

_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19097


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 29. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání

Od: Radim Pol??ek :

> Jenom se mi nelíbí, jak mluví o tuším Gabonu jako o léčivu, které je méně
> toxické než kuchyňská sůl, chlorid sodný. Z jedné strany je to totiž pravda,
> z druhé strany je to velice nebezpečný omyl.
......

Já superlativy na lidi nehledám. Dokážu velmi ocenit přínos a ten je v případě ing. Veselého znám v odevzdání se oboru včelařství. Chci ale upozornit, že za výsledky jednoho nebo více "produktů" se skrývají hlavně praktické výsledky práce jiných odevzdaných se vědeckých pracovníků a hlavně i zájmových včelařů a prof. včelařů, u kterých se ověřují další postupy a potom teprve se napíše oficiální postup.

Ke Gabonu:
Gabon PA 92 mimo loňska, kdy byl použit PF 90 v jedné ZO v kraji Jihomoravském kde vloni významně účinkoval, potvrdil opětovně svou neúčinnost a to i za předpokladu velmi nízké reinvaze a v místech vysokého spadu. Jestli tedy mohu tvrdit jednu věc, tak postup s aplikací Gabonu se stejnou účinnou látkou po dobu více než dva roky je lokálně osudný pro mnoho včelstev.

Co stále ještě pomáhá:
Dále co mohu potvrdit, že jediné bezpečné léčivo, které dokáže bez větších problémů ozdravit včelstva je Varidol (amitraz). Pokud si někdo myslí, že v pojmenování léčiva a následného sestavení návodu k aplikaci a marketingové zpracování distribuce léčiv přes majitele s.r.o. (Veselý, Kamler, Titěra, Kašpar, Janoušek, ČSV a doz, rada: Machová, Peroutka, Janoušek) resp. Dolu je ta zásluha tak mám ochlazující otázku: !!!

Závěrem:

Jak moc velká zásluha se Vám zdá, koupit si kolektivně s.r.o. VÚ Máslovice - Dol za celkové podíy 250 tisíc a lámat do hlav včelařům v České republice , že oni jsou jediní a nezastupitelni? Distribuovat a doporučovat a hlavně tahat z běžných včelařů "zadarmo" rozumy (např. 500,- Kč bylo za vyplněný dotazník p. Kamlera ke komerčnímu chovu včelstev)

Pokud jsem se někoho dotkl, tak ho mohu ubezpečit, že středem zeměkoule je čínský Peking a ne Dol v Máslovicích. :-) A nějaká hvězda s názvem mě vůbec jako včelaře nějak nevytrhne a už vůbec ne z podmínek včelařství u nás v ČR.

Spokojený den přeji

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19096


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 29. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák (19082) (19085) (19086) (19094)

Pane Michale,
Děkuji za přátelská a rozumná slova.
Petr

----- Original Message -----
From: "Michal Seničan" <Senican/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 29, 2006 8:35 PM
Subject: Re: Státní vyznamenání Stb-ák


Ja sa čudujem priatelia Českí. že sa ešte stále zaoberáte takými
Cibulkovinami.
U nás na Slovensku už každý len mávne rukou, lebo to narobilo len zlo,
nenávis a náhoda ako filozofická kategória je osudová, ako Langoš čo bol
riaditežom UPM v Bratislave.
A pánu Veselému CSc sa pripájam k blahoželaniu, kiežby nás bolo
viac ako je on, A k tomu bláznovi Di tresko, asi si tresol hlavu , čo ?
Michal Seničan

_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19095


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Seničan (e-mailem) --- 29. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák (19082) (19085) (19086)

Ja sa čudujem priatelia Českí. že sa ešte stále zaoberáte takými Cibulkovinami.
U nás na Slovensku už každý len mávne rukou, lebo to narobilo len zlo, nenávis a náhoda ako filozofická kategória je osudová, ako Langoš čo bol riaditežom UPM v Bratislave.
A pánu Veselému CSc sa pripájam k blahoželaniu, kiežby nás bolo viac ako je on, A k tomu bláznovi Di tresko, asi si tresol hlavu , čo ?
Michal Seničan
< ------------ Pôvodná správa ------------
< Od: Di Tresco <e-mail/=/nezadan>
< Predmet: Re: Státní vyznamenání Stb-ák
< Dátum: 29.10.2006 11:12:44
< ----------------------------------------
< Až na ten prušvih, dotyčnej pan je evidován v Cibulkovych seznamech STB.
< Vyznamenal president STB-áka ?
<
<
< >Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou práci
< pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu
< vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši
<
<
<
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19094


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 10. 2006
Re: Stavební zábrana (16523) (16528) (16530) (16535) (19089)

pracně
Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Roman <RKrejcok/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Stavební zábrana
> Datum: 29.10.2006 17:51:25
> ----------------------------------------
> Chtel bych se zeptat, jak se upevnuje mezistena bez zatohovani.
> Dekuji Roman
>
>
>
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19093


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 29. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák

Podle mně to jsou taky cibulkoviny, co tady v včelařské diskuzi nemají co
dělat.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Michal Seničan" <Senican/=/seam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, October 29, 2006 8:35 PM
Subject: Re: Státní vyznamenání Stb-ák


Ja sa čudujem priatelia Českí. že sa ešte stále zaoberáte takými
Cibulkovinami.
U nás na Slovensku už každý len mávne rukou, lebo to narobilo len zlo,
nenávis a náhoda ako filozofická kategória je osudová, ako Langoš čo bol
riaditežom UPM v Bratislave.
A pánu Veselému CSc sa pripájam k blahoželaniu, kiežby nás bolo
viac ako je on, A k tomu bláznovi Di tresko, asi si tresol hlavu , čo ?
Michal Seničan


_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19092


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan luxemburk (83.208.170.43) --- 29. 10. 2006
Re: Petr Cibulka (19088)

Jmeno veselý je tam mnohokrát,který to je

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19091


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan luxemburk (83.208.170.43) --- 29. 10. 2006

Zájezd organizovala PSNV péčí Ing Petra Texla ptexl/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19090


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Roman (213.194.196.175) --- 29. 10. 2006
Re: Stavební zábrana (16523) (16528) (16530) (16535)

Chtel bych se zeptat, jak se upevnuje mezistena bez zatohovani.
Dekuji Roman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19089


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Di Tresco (213.42.2.11) (72.21.33.66) --- 29. 10. 2006
Petr Cibulka

Kdo je Di Tresco nevite, ale kdo je Cibulka? http://mujweb.cz/www/hubert.rozmanity/akt_01.htm a http://mujweb.cz/www/hubert.rozmanity/akt_02.htm
Tak si to preberte sami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19088


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Di Tresco (213.42.2.11) (72.21.33.66) --- 29. 10. 2006
prusvih

prusvih

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19087


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Di Tresco (213.42.2.11) --- 29. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání Stb-ák (19082) (19085)

Až na ten prušvih, dotyčnej pan je evidován v Cibulkovych seznamech STB.
Vyznamenal president STB-áka ?


>Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou práci pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19086


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.110.98) --- 29. 10. 2006
Re: Státní vyznamenání (19082)

Nᚠvčelařský guru má také svou planetku (27344) Vesevlada http://www.astro.cz/planetky/detail.phtml?number=27344
Vážím si velmi toho, že přes svou slávu a vyšší věk stále pomáhá našim včelám s distribucí léků a dobrými radami včelařům.

>Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou práci pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19085


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaro KE (217.119.114.42) --- 29. 10. 2006
Re: Fándly (19083)

Pán Juraj Fándly sa narodil pri Bratislave a bol dlhé roky farárom v Naháči pri Trnave. Tam aj včeláril. Na svoju dobu v ktorej on žil /1750-1811/ mal vežmi pokrokové myšlienky čo sa týka celého požnohospodárstva. Učil vtedajší slovenský žud racionálne využíva pôdu ako odvekú živitežku človeka. Učil žud tzv. úhorové hospodárenie.
V otázke výberu úžov neodporúča včelárenie v košoch a klátoch ale v magazínoch. Odporúča sia v blízkosti včelínov rastliny, ktoré dobre medujú. Uvádza postupný kalendár kvitnutia rastlín. Propagoval kočovanie. Hlásal potrebu založenia včelárskeho spolku na Slovensku. Nedá sa tu všetko vymenova kožko pokrokových vecí sa snažil zavies medzi slovenský žud. Dá sa na Slovensku zohna jeho kniha: "O úhoroch aj včelách", ale je písaná v bernolákovčine.
Za socializmu sa o ňom učilo na základných aj stredných školách. Nezdá sa mi, žeby sa v Čechách o ňom nehovorilo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19084


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 29. 10. 2006
Fándly

Na nedávné aukci medailí se mi dostala do ruky medaile se včelím motivem a s do té doby neznámým jménem Georgius Fándly.Otevřu jednu encyklopedii a jen,že to byl osvícenec a bernolákovec - žádný odkaz na včelařství.Teprve ve druhé a poté i na netu je vidět přínos pro rozvoj zemědělství na dnešním Slovensku.A také ve včelařství - O uhoroch a i včelách rozmlúváňí 1801, Slovenský včelár 1802 .Dokonce je po něm pojmenovaná i planetka a na Slovensku vyšla s jeho jménem pamětní mince 200Sk v roce 2000. Bohužel, bez zdůraznění jeho přínosu pro včelařství.Jen ještě dodám,že se narodil 21.10.1750 a ode dneška již pro mne není jeho jméno neznámým.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19083


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (212.158.145.2) --- 28. 10. 2006
Státní vyznamenání

Právě ted večer byl na hradě vyznamenán ing.Veselý CSc za dloholetou práci pro České včelařství.Dovoluji si touto cestou blahopřát k tomuto státnímu vyznamenání.Horký ZO ČSV v Dobříši

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19082


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Krsek R (85.132.169.250) --- 27. 10. 2006
Dotaz!!!!

Dobrý den,

dovoluji si Vás touto cestou oslovit a požádat.

V posledním čísle časopisu Moderní včelař mě velice zaujala reportហz cesty po Německu a Lucembursku. Zaujala mě především reportហze včelařského výzkumného centra Hohenheim ve Stuttgartu. Již delší dobu se zajímám o práci Dr. Gerharda Liebiga. Rád zaplatím účastníkovy tohoto zájezdu za poskytnutí fotografii nebo nejlépe videozáznamu z prohlídky včelařského výzkumného centra.Za seriozní odpověď předem děkuji!!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19081


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.254) --- 27. 10. 2006
Badatelský bzukot kolem včel

http://lidovky.zpravy.cz/badatelsky-bzukot-kolem-vcel-dis-/ln_veda.asp?c=A061027_112235_ln_veda_vvr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19080


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vykupce JM (194.108.234.142) --- 27. 10. 2006
Vykup medu za hotove

Vykupujeme med i ve vetsim mnozstvi. V konvich 36,-Kc/kg, v sudech 38,-Kc/kg. Vratne obaly vymenou.
Tel.603592533.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19079


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 27. 10. 2006
Sjezdovy rok CSV 2005

Kdo je zlodějem a kdo dlužnikem ?

Pohled tajemnika V.Peroutky z druhe strany
Pan Lubomir Ceska rozeslal statnim organum a sdelovacim prostredkum dopis - Vcela Predboj konci - Protoze obsahoval mnoho zkteslenych informaci,prekrucuje i skutecnosti,utoci na moji osobu a protoze je i mnoho vcelaru kteri hledaji duvody takoveho chovani,pokusim se podivat na obsah dopisu z druhe strany.
o moznosti prodeje Vcelarske stanice Lednice byla vcelarska verejnost informovana.Ze zajemcu byli vybrani Lubomir Ceska a Lubos Andrle. Zamlzuje kdyz tvrdi - CSV nejednal s obchodniky s medem- Byli to prave obchodnici kteri odmitli jednat. Dovolil si tvrdit ze vcelari nikdy neobdrzeli veskere dotace na zazimovani vcelstev - Dotace poskytovana statem nebyly nikdy kraceny,o tom se mnohokrate presvedcily i kontrolni organy.
Nespravedlive prispevky ? Urazove pojisteni clenu neni -- /placeno pojistovne podle clenu,ale podle poctu vcelstev.Pojistovna pri tvorbe pojistne smlouvy/---?????
Dotace na med? Takova dotace tu byla /1994-95/vcelari byli nuceni,aby dostali dotaci,prodavat med za nedustojnou cenu i 17 Kc/kilo,byla to dotace pro obchodniky./Vcela Predboj ???/
Prvni strana dopisu :Ceske vcelarstvi bylo pod vedenim tajemnika Peroutky nikoliv zachraneno,ale podvedeno,okradeno a to hned dvakrat.Jednou o 15 milionu ktere vcelari vlozili do svych akcii,podruhe o prispevky a statni dotace vsech vcelaru.
Druha strana dopisu:
Musim se zeptat cemu a komu takovy dopis slouzi ? Stejnou otazku si polozi i soudny ctenar.Vcelari jsou hloubavi lide.
Pan Ceska zrejme zapomel ze stanice byla zakoupena v 70letech zakoupena za penize clenů CSV.
1991
Srpnove zasedani UV uklada odpovedet OV Breclav ze nebyly poruseny stanovy a predpisy a konstatovat o zameru rozsirit chovatelskou stanici Lednice
Listopadove zasedani UV ziskat prehled o hospodareni a pote provest prodej stanice
Prosincove zasedani UV rozhodlo aby stanice byla nabidnuta do pronajmu s prednosti soucasnym zamestnancum,pripadne prodana.
-CSV nabizi do ekonomickeho pronajmu...nabidky do 20.2.1992-
tato nabidka,tak informace o prosincovem zasedani byla zverejnena v unorovem vidani Vcelarstvi.
1992 V dusledku pozadavku puvodniho majitele nebyla stanice prodana,vykazala ztratu 156 851 Kc
1993 na pocatku roku byl se zamestnanci rozvazan pracovni pomer a stanice jim za odhadni cenu prodana,i kdyz nektere nejasnosti s puvodnim majitelem pretrvavaly.Po podepsani smlouvy byl vznesen restitucni narok.V listopadu zamitl Pozemkovy urad zadost...Do konce roku nebyla stanice zaplacena.Jeji prodej bude resen v roce 1994.
Vyrocni zpravy hospodareni za r.1993 skoncila prebytkem 1449198 Kc. Ve vysledku je zahrnut i prodej vcelarske stanice Lednice,i kdyz nebyla dosud zaplaceny.Podle soudnich odhadu byla vystavena faktura za movity a cast nemoviteho majetku,krome vcelinu,na ktery byl vznesen restitucni narok.
Rok 2000 V soucasne dobe vede CSV 4 spory.2 o urceni vlastnictvi, 1 o vyklizeni. Spor o zaplaceni dlužne castky byl prerusen,Jsou hrazeny dane z pozemku a nemovitosti,Pohledavka k Moraviaproduktu 0,587 milionu Kc

Vedeni CSV preferovalo p.Cesku a Andrleho.Nedalo rovnocenou sanci ostatnim moznym zajemcum.Utekem vyrovnat se s restituentem a pripadnym navrhem na zrizeni vcelarskeho druzstevniho podniku.???
Vcelari jsou premyslivi a hloubavi lide a maji otazku:Proc tajemnik Peroutka nepredklada jasne ucty o hospodareni.?
Proc maly neplatic je dluznikem-zlodejem a spasnym
důvodem nehovorit o problemech ani na Sjezdu CSV ??

Rozdeluj - ziskavej priatelicky - a panuj.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19078


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 27. 10. 2006
Re: Re:evidenĂ_nĂ_ kontrola vĂ_elstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069) (19070) (19072) (19073) (19074) (19076)

Zavolal jsem tam a ochotně mně chybějící čísla po nahlášení adresy nadiktovali do telefonu.
Tonda

>To je úplně zbytečné. Hradiško ti nepomůže, nesmí nic vyzradit. Poradil bych ti tento postup jak doplnit reg. čísla: 1. Vyzvat včelaře, aby ten papír z Hrad. přinesli (mají kopii). U nás se odevzdal vyplněný formulář jednateli a ten to hromadně odesílal (a přitom si to opsal).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19077


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.254) --- 27. 10. 2006
Re: Re:evidenĂ_nĂ_ kontrola vĂ_elstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069) (19070) (19072) (19073) (19074)

To je úplně zbytečné. Hradiško ti nepomůže, nesmí nic vyzradit. Poradil bych ti tento postup jak doplnit reg. čísla: 1. Vyzvat včelaře, aby ten papír z Hrad. přinesli (mají kopii). U nás se odevzdal vyplněný formulář jednateli a ten to hromadně odesílal (a přitom si to opsal).
2. Spojit se s veterinární správou, požádat je a ti mají do registru přístup. Chybějící údaje tak doplnit. Nejlépe v souvislosti s odevzdáváním vzorků měli, kde musí být čísla na protokolech, jinak ta čísla k ničemu jinému v ZO nepotřebuješ (možná se pletu).

>..Po dva roky bombarduju Hradištko aby mi údaje doplnili ale marně.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.228.168.231) --- 27. 10. 2006
Re: Re:evidenĂ_nĂ_ kontrola vĂ_elstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069) (19070) (19072) (19073) (19074)

Jinak jsem se vyjádřil inspektorce srozumitelně o tom, že nechápu jak nám můžou dávat v 21. století další evidenční čísla, když ostatní pochopili, že rodné číslo stačí.
......
Tak v tomto jsou nevině.
Nejen fyzické osoby, ale i právnické mohou chovat včely. Nehledě na duplicity v rodných číslech a ochr.osobních údajů - komplikace se zákonem.

V tom, jakým způsobem ČMSCH funguje a jaký formulář rozesílá - není na něm doručovací adresa,pokaždé po ní musím pátrat-atd už nevině nejsou.

Proč do toho montujou ZO a ČSV je taky divné. Zákon registraci ukládá včelaři, nikoli ČSV. Tomu včelař ze zákona není nic povinen.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19075


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.102.138) --- 26. 10. 2006
Re: Re:evidenĂ_nĂ_ kontrola vĂ_elstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069) (19070) (19072) (19073)

Mohli by jste mi pomoct se zobrazováním Vašich zpráv?
Rád bych se i k některým příspěvkům vyjádřil, ale z tohohle paznakovýho hnoje nejsem moudrej. Nejspíš pujde asi o Linux co?
Jinak jsem se vyjádřil inspektorce srozumitelně o tom, že nechápu jak nám můžou dávat v 21. století další evidenční čísla, když ostatní pochopili, že rodné číslo stačí.
Z evidence celé naší ZO mám k dispozici sotva polovinu evidenčních čísel chovatelů a jen pár evidenčních čísel stanoviš. Po dva roky bombarduju Hradištko aby mi údaje doplnili ale marně.
Honza

DovolĂ_m si oponovat. Ty evidenčnĂ_ listy jako pĹ™i prvnĂ_m hlĂ_Ĺ_enĂ_ snad opravdu
ne, ale jednu z kopiĂ_, kterĂ© rozesĂ_lali, s pĹ™Ă_padnĂ_mi zmÄ_nami ano. (AlespoĹ_
podle jejich sdÄ_lenĂ_ a informacĂ_ na svazovĂ_ch Ĺ_kolenĂ_ch a dokumentech).
S pĹ™Ă_telskĂ_m pozdravem
Petr

----- Original Message -----
From: "GustimiliĂ_n Pazderka"
To:
Sent: Thursday, October 26, 2006 8:41 PM
Subject: Re:evidenĂ_nĂ_ kontrola vĂ_elstev


EvidenčnĂ_ listy, jestli nenĂ_ ĹžĂ_dnĂ_ zmÄ_na ve stavu včelstev, bydliĹ_ti
chovatele, umĂ_stÄ_nĂ_ stanoviĹ_tÄ_ včelstev atp. se odesĂ_lat nemusĂ_ pokud vĂ_m a
je jen a jen dobĹ™e, Ĺže se nÄ_kdo začĂ_nĂ_ zabĂ_vat alespoĹ_ podle pĹ™Ă_spÄ_vku
rutinĂ_mi kontrolami stavĹŻ včelstev. Jinak evidence funguje jako úřednĂ_
zĂ_znam a v pĹ™Ă_padÄ_ hlĂ_Ĺ_enĂ_ včelstev pro dotaci 1D musĂ_ souhlasit i stav v
evidenci v MednĂ_ku pod HradiĹ_ĹĽkem.

ProstÄ_ rutina.


Kontrolu účetnĂ_ch a úřednĂ_ch podkladĹŻ pĹ™i hospodaĹ™enĂ_ a prohospodaĹ™enĂ_ ve
Včele PĹ™edboj nedokĂ_Ĺžou zodpovÄ_dnĂ_ lidĂ© dĂ_t ani na stĹŻl ÚV ČSV a ani ÚKRK
ČSV.


JeĹ_tÄ_, Ĺže je v ČSV oprĂ_Ĺ_en novĂ_ skartačnĂ_ Ĺ™Ă_d.

PÄ_knej večer.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19074


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 26. 10. 2006
Re: Re:evidenèní kontrola vèelstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069) (19070) (19072)

Dovolím si oponovat. Ty evidenční listy jako při prvním hlášení snad opravdu
ne, ale jednu z kopií, které rozesílali, s případnými změnami ano. (Alespoň
podle jejich sdělení a informací na svazových školeních a dokumentech).
S přátelským pozdravem
Petr

----- Original Message -----
From: "GustimiliĂĄn Pazderka" <gupa/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, October 26, 2006 8:41 PM
Subject: Re:evidenèní kontrola vèelstev


Evidenční listy, jestli není žádná změna ve stavu včelstev, bydlišti
chovatele, umístění stanoviště včelstev atp. se odesílat nemusí pokud vím a
je jen a jen dobře, že se někdo začíná zabývat alespoň podle příspěvku
rutiními kontrolami stavů včelstev. Jinak evidence funguje jako úřední
záznam a v případě hlášení včelstev pro dotaci 1D musí souhlasit i stav v
evidenci v MednĂ­ku pod HradiĹĄĹĽkem.

Prostě rutina.


Kontrolu účetních a úředních podkladů při hospodaření a prohospodaření ve
Včele Předboj nedokážou zodpovědní lidé dát ani na stůl ÚV ČSV a ani ÚKRK
ČSV.


Ještě, že je v ČSV oprášen nový skartační řád.

Pěknej večer.


_gp_
http://vindex.ic.cz
> ------------ PĹŻvodnĂ­ zprĂĄva ------------
> Od: Honza Jindra <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: evidenèní kontrola vèelstev
> Datum: 26.10.2006 20:07:13
> ----------------------------------------
> Dnes jsem absolvoval kontrolu Českou státní plemenářskou inspekcí.
> Kontrola
> byla provedena u tří včelařů v naší ZO.
> Pokud jste ještě neodeslali evidenční listy do Hradištka, učiňte tak
> ihned.
> Jdou po nepořádku!!!
> Honza
>
>
>
--------------------------------------------------------------------------------


_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19073


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 26. 10. 2006
Re:evidenèní kontrola vèelstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069) (19070)

Evidenční listy, jestli není žádná změna ve stavu včelstev, bydlišti chovatele, umístění stanoviště včelstev atp. se odesílat nemusí pokud vím a je jen a jen dobře, že se někdo začíná zabývat alespoň podle příspěvku rutiními kontrolami stavů včelstev. Jinak evidence funguje jako úřední záznam a v případě hlášení včelstev pro dotaci 1D musí souhlasit i stav v evidenci v Medníku pod Hradišťkem.

Prostě rutina.


Kontrolu účetních a úředních podkladů při hospodaření a prohospodaření ve Včele Předboj nedokážou zodpovědní lidé dát ani na stůl ÚV ČSV a ani ÚKRK ČSV.


Ještě, že je v ČSV oprášen nový skartační řád.

Pěknej večer.


_gp_
http://vindex.ic.cz
> ------------ PĹŻvodnĂ­ zprĂĄva ------------
> Od: Honza Jindra <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: evidenèní kontrola vèelstev
> Datum: 26.10.2006 20:07:13
> ----------------------------------------
> Dnes jsem absolvoval kontrolu Českou státní plemenářskou inspekcí. Kontrola
> byla provedena u tří včelařů v naší ZO.
> Pokud jste ještě neodeslali evidenční listy do Hradištka, učiňte tak ihned.
> Jdou po nepořádku!!!
> Honza
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19072


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bohuslav xxxx (e-mailem) --- 26. 10. 2006
kontrola

Po jakém nepořádku jdou.? To kontrolují jednotlivé včelaře? Papír do Hradiška musel být odeslán dávno. Sláva
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19071


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.102.138) --- 26. 10. 2006
evidenční kontrola včelstev (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19069)

Dnes jsem absolvoval kontrolu Českou státní plemenářskou inspekcí. Kontrola byla provedena u tří včelařů v naší ZO.
Pokud jste ještě neodeslali evidenční listy do Hradištka, učiňte tak ihned. Jdou po nepořádku!!!
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19070


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 26. 10. 2006
Re: Blinova pA_epAYka (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066)

Nevím, jak je to konkrétně v Dadantech, ale správně provedené komorování
pomáhalo řešit problém nedostatku snůšky v předjaří. To je v době, kdy je v
teplém období v poledne na slunci i 20 st C, včely jsou všechny venku, ale
kromě pár sněženek, lýkovce a podobně otužilých květinek nic pro včely není.
Co jsem si všiml, tak včely v takové době dost intenzívně hledají a běžně se
i vzájemně vykrádají. Při komorování potom včely v noci a špatném počasí
žijí z zásob kolem plodového tělesa a za tepla kolem poledne vybírají zásoby
z komory. Simuluje se tím snůška a proto taky takové včely intenzívněji
plodují a rozvíjejí se. Podobně u nastavků v té době funguje přehození
horního a spodního nastavku, kdy včely zásoby z spodního nastavku přenášejí
v teplém období nahoru nebo když v zadováku s 14 rámky jsem při jarní
prohlídce umístil plodové hnízdo u česna a vzadu za okýnko a oddělené 1 - 2
polovystavenými mezistěnami jsem dával staré plásty s odvíčkovanými
zásobami nebo když na stanovišti některé včelstvo přes zimu uhyne a ostatní
mu za pěkného počasí postupně vybírají zásoby a stihnou to dříve, než se
oteplí natolik, že toto včelstvo bude v doletu ostatních včelstev v okolí. Z
toho vyplývá, že při komorování za prvé musí mít včelstvo dostatek zásob
kolem plodu, aby normálně vyžilo v noci a v chladných obdobích a komora musí
být dostatečně oddělena od včelstva, aby včelstvo plásty v komoře považovalo
za cizí a zároveň přístupná teplu z venku.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, October 25, 2006 11:31 AM
Subject: Re: Blinova pA_epAYka


> Znovu připomínám, že komorování je specifické pro Dadant včelaření.Př
> Řeháček tak velmi chytře vyřešil vkládání mezistěn na jaře do úlu, které
by
> jinak bylo cca 4 x pracnější. Všechny teoretiky bych pak chtěl upozornit,
> že další práce je v plodišti až další rok při novém komorování./Při
> fumigaci v podmetu a výměně matky v září oddělkem/ Takže ono to zase tak
> zastaralé není a ve spojení s Dadantem je super. Nebo si myslíte, že bych
> 60 včelstev komoroval, kdyby to nemělo pro mě řadu výhod??? Př Cimala
kdysi
> prohlašoval, že komorovat nebude z uvedených důvodů, ale vyzkoušel ho a
> ejhle - komoruje a je to včelař profesionál a vyhlášený chovatel matek.No
a
> komu Dadant nic neříká, tak je zbytečné o komorování uvažovat.Ždraví R.
> Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19069


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 25. 10. 2006
Re: Blinova pĂ_epĂĽka (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066) (19067)

Jasně. Co píše př. Řeháček ve Včelařství moc nečtu, protože ideální včelařský text si představuji poněkud jinak, diplomaticky řečeno. Stačí mu ale zavolat a on za cca 150 Kč pošle metodiku včelaření v Eurodadantu a jakkoliv ve Včelařství jeho články působí někdy rozpačitě, tak tahle metodika nemá chybu a každý, kdo chce Dadant vyzkoušet tak tímhle úkonem by měl začít. Jinak včelaření v ED či jiných modifikacích je tak jednoduché, že žádný návod i pro mírně rozkoukaného včelaře není potřeba. Z metodiky stačí používat po rozkvětu olše komorování a v sezoně pod plodiště dávat polonástavek s několika stavebními rámky jako významné protirojové opatření a pak už všichni Dadantisté včelaří stejně, protože to pro svoji jednoduchost ani jinak nejde.Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19068


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.56) --- 25. 10. 2006
Re: Blinova pĂ_epĂĽka (19056) (19058) (19059) (19060) (19065) (19066)

komu Dadant nic neříká,
.....
Dobrá, tak se znovu ptám, byl někde (ve Včelařství, nebo jinde na webu, atd.) popsán EUROdadant a technologie. Ve Včelařství bylo popsáno mnoho papíru, kde se vychvaloval a kritizovali v jeho světle všechny další technologie a konstrukce (možná oprávněně), ale že bych někde četl nějaký popis a případně jak v něm včelařit, tak na to si nevzpomínám.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19067


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (213.151.87.64) --- 25. 10. 2006
Re: Blinova pĂ_epĂĽka (19056) (19058) (19059) (19060) (19065)

Znovu připomínám, že komorování je specifické pro Dadant včelaření.Př Řeháček tak velmi chytře vyřešil vkládání mezistěn na jaře do úlu, které by jinak bylo cca 4 x pracnější. Všechny teoretiky bych pak chtěl upozornit, že další práce je v plodišti až další rok při novém komorování./Při fumigaci v podmetu a výměně matky v září oddělkem/ Takže ono to zase tak zastaralé není a ve spojení s Dadantem je super. Nebo si myslíte, že bych 60 včelstev komoroval, kdyby to nemělo pro mě řadu výhod??? Př Cimala kdysi prohlašoval, že komorovat nebude z uvedených důvodů, ale vyzkoušel ho a ejhle - komoruje a je to včelař profesionál a vyhlášený chovatel matek.No a komu Dadant nic neříká, tak je zbytečné o komorování uvažovat.Ždraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19066


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 25. 10. 2006
RE: Blinova pøepüka (19056) (19058) (19059) (19060)

Použití Blinovy přepážky je popsáno v knize doc.Svoboda a kol.: Včelařství, která vyšla v roce cca 1956. Kdysi jsem ji také zkoušel někdy v šedesátých letech(jako mnoho jiných praktik), vyrobil jsem ji z 2xsololit, mezi asi 5mm pěnový polystyren. Otvor jsem oplechoval plechem z konzervy, aby včely nemohly k tomu polystyrenu. V moravském univerzálu se jím u zesláblých včelstev na jaře oddělila přední část s plodem od zadní části s roztroušenými zásobami. Včely obvykle zásoby přenesly do přední části a zadní souše bylo možno odebrat. Z takového žebráka však stejně není výnos a s léty přibývajícím časovým zaneprázdněním jsem tuto praktiku jako neefektivní opustil.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Karel
Sent: Wednesday, October 25, 2006 6:28 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Blinova pøepåka

Pokud někdo víte, kde je ta Blínova přepážka, Eurodadant a technologie popsána (podrobněji), tak dejte vědět.
Na mě to zatím působilo (nekonečné seriály ve Včelařství), že je to oslava něčeho, co nikdy nebylo nějak podrobně (ve Včelařství) popsáno. Ale možná to kdysi dávno mohlo být publikováno.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19065


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 25. 10. 2006
Re:pouití Blinovy pøepüky (19056)

Četl jsem to taky a myslím si , že je to přepážka kterou používal v padesátých letech můj děda ve slezanu a bylo to prkénko osíle asi 5mm a uprostřed byla asi 1" díra slezan měl čtyři patra ve dvou se zimovalo pak byla ta přepážka a ve třetím byldalší zásoby ktré pak v předjaří včely odčerpávaly Já si myslím že to je ono.

Pepan

> ------------ PĹŻvodnĂ­ zprĂĄva ------------
> Od: Pavel K. <pavelkovarik/=/tiscali.cz>
> Předmět: pouití Blinovy pøepáky
> Datum: 24.10.2006 17:30:04
> ----------------------------------------
> V posledním čísle Včelařství v tématu Nová moderní metoda chovu včel ve
> 21.století ing.Vladimír Řeháček zmiňuje o používání Blinovy přepážky v
> souvislosti s normovaným plodováním.Snažil jsem se ve svém okruhu včelařů
> zjistit oč se vlastně jedná, bohužel nezjistil jsem ani literaturu, která
> by se tímto zabývala.Může mi prosím někdo zasvěcený do této problematiky
> poradit, případně odkázat na odbornou literaturu. Myslím, že to bude
> zajímat i ostatní včelaře.
> Předem děkuji za odpověď
> Pavel K.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19064


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.52) --- 25. 10. 2006
Re: Blinovova přepážka (19056) (19058) (19059) (19060) (19062)

Těch 25 let dobrých a špatných je prý klimatology potvrzený jev.Každých asi 50 let začíná cyklus oteplování a ochlazování. Nyní by měla následovat opět chladná půlperioda. Klimatologové prý asi před pěti lety udělali prognozu, jaký typ počasí máme očekávat a vyšla jim. Zatím většinou. Ubyde podzim a jaro, léto a zima se protáhnou a budou se prudce měnit. Srážky už jsem zapoměl, ale mám dojem, že jim zatím nevyšly, ty snad měly být v zimě malé a vlétě velké. Nás myslím zajímají teploty a ty snad včelám dosud vyhovují. Pokud nebudou zimy ještě extrémnější, tak je dobré, že jsou bez výkyvů a jaro přijde najednou a v plné síle. Myslím, že takové ty prolety v únoru a březnu, tak při nich včely asi jen mrzly na sněhu, když je na chvilku vylákalo sluníčko.

K té přepášce. Kdysi jsem si udělal dva 13r nástavky, abych vyzkoušel a napodobil technologii zadováků o které mi každý básnil. Jedno dno bylo na teplou a druhé na studenou stavbu.
Zkoušel jsem v nich přepážku hlavně v podletí, aby si včely snesly zásoby do plodiště - k chomáči a plásty za přepážkou vyprázdnili.
Moc to nefungovalo. Ani pak na jaře.
K jarnímu léčení nosematozy se nemohu vyjádřit, nesleduji nosemu, i když mikroskop mi Ježíšek přinesl. :-))
Ale pokud má mít přepážka zužovací a uteplovací efekt, tak u 13 rámků asi ano. U 10R nástavku není nad to, když je včelstvo zůženo dvěma bočními deskami(nástavku), včely obsedají plně 9 uliček a visí do poloviny spodního nástavku.

Možná snad u nějakého slabého včelstva. Ale tam je možné dát místo přepážky pořádně nabouchaný zásobní plást/y/ a uteplení bude možná stejné.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19063


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turcani (62.168.124.222) --- 25. 10. 2006
Re: Blinovova přepážka (19056) (19058) (19059) (19060)

Pravdu majú tí, čo hovoria o tzv.blinovovej priehradke -prepážke ako o komorovaní včelstva v skorých jarných mesiacoch. Komorovaním sa malo dosiahnu rozdelenie plodiska na dve časti, na plodovú a kŕmnu komoru, aby včelstvo mohlo lepšie využi biologickú teplotu na svoj rýchlejší rast včelstva v zúženom priestore. Blinov bol sovietsky včelár a veža sa o ňom písalo vo včelárskej literatúre (a včelári mu i verili) v 50 a 60-tich rokoch v minulom storočí. Bola to lákavá myšlienka a podžahol som jej i ja. Môžem smelo napísa, že to bol poriadny omyl, lebo silné včelstvo ani vtedy a ani dnes nepotrebuje na svoj rast žiaden zúžený priestor, ani uteplený úž a slabé včelstvo zvl᚝, pretože za priehradkou bolo chladno a včely nedokázali za priehradku prejs. Priehradka mohla by drevená, hobrová, slamenná, roberoidová a pod. ktorá mala v hornej tretine vodorovný otvor 15x100mm. Zakladala sa tak, aby v plodovej komore ostali len plodové plásty, max. jeden menším množstvom zásob na rozšírenie plodu a na kŕmnu, kde boli preložené všteky plásty so zásobami. Postupne ako matka kládla vajíčka (a mala ich klás rýchlo a veža) v plodovej komore, zo zásobnej sa vo vhodnej chvíli prekladal ďalší plást a tak pekne dookola.Veža práce a časté zásahy do včelstva. Čo je na tomto systéme moderné a k tomu akoby určené pre 21. storočie!?, keď dnes včelári pracujú s celými debničkami a s jarným rastom nemajú problémy? Je pravda, že obdobie posledných 25rokov bolo mimoriadne prajné pre včely a zároveň pre včelárov, lebo roky 1955 až 1980 boli opačne neprajné a včelári hžadali spôsoby aby chovali silné včelstvá s jednou matkou a to sa zdalo pri použití Blinovovej priehradky možné. Opak bol pravdou. Len dúfajme, aby sa takáto nevhodná 25 ročná preióda nevrátila, lebo aj to je možné. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19062


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 25. 10. 2006
Re: Blinova poepáka (19056) (19058) (19059)

Já to komorování chápu jako spíš pomocnou operaci, která umožní za přepážkou
získat na jaře prázdné staré rámky velké výšky, které se bez vytáčení a
jiného zbavování sladiny v plástech. mohou rovnou vyřezat a vyvařit. Takže
je to opatření pro jakýkoliv úlový systém s velkými rámky v plodišti, které
se nikdy nemají dostat do medometu a malými pro med. Takže medomet při
takovém včelaření může být dělaný jenom na nízké rámky, tudíž malý a
skladný, zároveń se ale využije dobré plodování včelstva na vysokých
rámcích. Sám uvažuji na podobné variantě Langstrothu Jumbo. Ale dříve to
bylo docela béžné opatření, které hlavně pomáhalo rozvoji slabých tehdy
běžných včelstev bez ohledu na rámkovou míru.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, October 24, 2006 10:35 PM
Subject: Blinova poepáka


> Nezapomeňte, že komorování ala Řeháček je přesně napasováno na včelaření v
> Dadantech a tam svůj význam rozhodně má. Pro majitele jiných úlových
> systémů se jedná spíš o zajímavost bez většího praktického využití.
> Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19061


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 19061 do č. 19121)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu