78287

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Leoš (213.19.51.58) --- 30. 5. 2007
Re: dotace (22975) (22977) (22981) (22984) (22989) (22990)

Re:
př. Pazderka - A nakonec. Povinně vybírané příspěvky zájmové organizace jsou také provozním kapitálem a jestli je ho málo, tak by zájmová veřejnost - členové měly vědět, že nejsou zoufalci, ale pro svou životaschonost jsou "hledači" nových předpokladů jak přežít. Jestli si to na konkurenčním poli neuvědomí a nečiní tak neustále, ano, mohou svou zájmovku předem zabalit.

Já zkusím rozhovor na toto téma maximálně zjednodušit - využiji svůj příklad pro názornost. Počet svých včelstev jsem snížil na pětinu (na 15) a včelařinu beru už jenom jako koníček. V podstatě je mi úplně jedno za kolik kdo prodává či neprodává svůj med. Pokud ten svůj prodám za svoji cenu, prodám, pokud mi zbyde doma, je mi to vcelku jedno. Nevidím jediný EKONOMICKÝ faktor, který by mě donutil můj koníček zabalit.

V podstatě i v případě, že by se výkupní ceny medu opět zvedly na 70,- Kč nepřesvědčilo by mě to k tomu, abych se vracel k původním počtům včelstev.

Včelařství jako obor rozhodně není mrtvý - jen se podívejme na příspěvky této konference. Vždyť kolik sem píše - někdy úsměvné dotazy - nových včelařů s pár včelstvy. Jen se zkrátka lehce inovuje. Pro srovnání - Německo má zhruba 600 000 včelstev - ČR přibližně 500 000.
V přepočtu na obyvatele v Evropě jasně vítězíme. Do budoucna asi těch 500 000 podstatně klesne, ale včelařit budeme stále.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22991


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 30. 5. 2007
Re: dotace (22975) (22977) (22981) (22984) (22989)

Leoš:>Trocha ekonomického minima - při vypracovávání podnikatelských záměrů jsou vždy brány v potaz předpoklady. Závěrem těchto záměrů (studií) je % úspěšnost projektu. Záleží na investorovi do jak velkého rizika je ochoten jít, v případě, že se rozhodne záměr realizovat. Součástí záměru jsou i kritické body - sloužící právě k tomu, že se neocitne v roli uvězněného zoufalce.<

Zcela správně, ale potom by na Světě zavládla už dávno finanční celosvětová krize. Makroekonomika je trochu jiná. ;-)

Podívej te se. Předpokladem každého podnikání je mít kapitál. Je známo a to hlavně ze světových situací na trhu s medem, že med podléhá zkáze velmi pomalu. Takže je již jen otázkou, kdy mi dojde hotovost a jak se dokážu orientovat ve světě jiných příjmů, které jsou souběžné se včelařstvím.

Malé vysvětlení. Jde např. o jeden známý odborný časopis. (nebudu jmenovat jaký, je to zavádějící) Předpokladem bylo, že bude jeho životaschopnost ležet hlavně na inzerci či sponzorství. Bohužel inzerenti v oboru byli tak nespolehlivý, že se z velmi slušného informačního odborného časopisu stal také chudý časopis. Posléze ale následovala obroda jeho redakce. Došly do něj nové myslenky včetně toho, jak přežít. A teď došel ten zlom, byla potlačena myšlenka, že časopis není inzertně samospasitelný a sháněl a shání ještě intenzivněji sponzory z oboru. Mimo jiné podléhá jako odborný časopis také nároku na státní příspěvek. A jsme nyní i jinde než u inzerentů a sponzorů.

Takže asi takto. Nejsou zoufalci, jsou jen situace u kterých je nebo není řešen jak dál. Takže jestli budu nazván v určité situaci zoufalcem a já budu mít ty předpoklady, je prolomen moment zoufalství jako takového, protože prezentované zoufalství z druhé strany je jen neschopnost najít podobný předpoklad, jak ze situace vyjít ven a poradit jak přežít.

Myslím, že jsou velké nedostatky ve znalostech v tak přerostlém zájmovém oboru u nás. Proto se jisté situace opakují podle historie a můj názor je, že jde jako u latiny o stav, kdy je svým způsobem obor mrtvý. Proto toto také sděluji za výkupce, že prvkem dobrého opylení je množství vykupeného medu od včelařů. Jde jen o předpoklady, jak se propracuje systém, aby z něj měly nejen včelaři ale také obchodníci s okrajovou komoditou. Ti, jestli nemají předpoklady pro dosažení kapitálu, zprominutím kašlou na med a jdou obchodovat s něčím jiným. Obor je ale potřebuje.

A nakonec. Povinně vybírané příspěvky zájmové organizace jsou také provozním kapitálem a jestli je ho málo, tak by zájmová veřejnost - členové měly vědět, že nejsou zoufalci, ale pro svou životaschonost jsou "hledači" nových předpokladů jak přežít. Jestli si to na konkurenčním poli neuvědomí a nečiní tak neustále, ano, mohou svou zájmovku předem zabalit.

S pozdravem Gustimilián Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22990


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Leoš (213.19.51.58) --- 30. 5. 2007
Re: dotace (22975) (22977) (22981) (22984)


Karel:
>Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce. <

S touto myšlenku mi nezbývá než plně souhlasit. Také jsem měl rouhačské myšlenky věnovat se včelám na plný úvazek, nicméně skutečnost, že pro život potřebuji alespoň nějaké peníze (nedokázal jsem přesvědčit FÚ, zdravotní poj. a OSSZ ať mě nechají žít), mě z tohoto nápadu rychle vyléčila. Divize výroby plnila na 110%, ale divize obchodu hatila jjejí úsilí. (taky jsem šéfoval všemu). Chtěl jsem si pomoci stejně jako ČSV, angažoval jsem vrcholového managera, dopadlo to stejně . . . -)

Jinak nerozumím ani trochu př. Pazderkovi, v tom příspěvku se nemůžu zorientovat.

Nejvíc nerozumím následujícímu -

RE: Při rozhodování při zakládání farem atp. fungují pouze předpoklady a naněch vše leží. Jestli tedy nevyjdou, nejsem zoufalec, ale jsem v uvězněn právě v těch průběžně měnících se podmínkách, které mě dovedou možná i ke konci velkochovu.

Trocha ekonomického minima - při vypracovávání podnikatelských záměrů jsou vždy brány v potaz předpoklady. Závěrem těchto záměrů (studií) je % úspěšnost projektu. Záleží na investorovi do jak velkého rizika je ochoten jít, v případě, že se rozhodne záměr realizovat. Součástí záměru jsou i kritické body - sloužící právě k tomu, že se neocitne v roli uvězněného zoufalce.

Takže pokud to převedu na projekt včelí farmy - a pokud záměr propočítám opravdu poctivě, vyjde (alespoň mně ano) věnovat se včelkám coby koníčku - ekonomicky samostatnému.

Když si vzpomenu kolik mě stálo lítání na padáku . . .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22989


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (77.236.209.129) --- 30. 5. 2007

O dotacich je posano nekolik stranek v novem cisle vcelarstvi, to si ho nemuzete precist??? Pokud nevcelarite ve velkem, tak asi zadnou dotaci nedostanete, tedy alespon na me to dela takovy dojem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22988


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 30. 5. 2007

Z principu nelze ziskat dva prispevky na stejnou vec - pokud dostanes odskodneni od MZe, nikdo ti neda nic dalsiho - to by se mor stal dost vynosnym kseftem...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22987


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Samojlovič (e-mailem) --- 30. 5. 2007
RE: dotace (22975)9.června je v Nasavrkách seminář o dotacích.

Pavel

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
caloń
Sent: Tuesday, May 29, 2007 10:22 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: dotace

Prosím Vás řekne mi teda někdo na co je možné dotace získat jako jednotlivec
(bez vědomí organizace pokut vím naše ještě nikomu nic neviřídila)Mám na
mysli nákup úlů, aerosolový vyvíječ, medomet,obnova včelstev atd.Jsme v
organizaci partie asi 5ti včelařů a chtěly bychom některé věci koupit
společně abychom dosáhli na dotovanou částku.Pokut by to bylo možné rád bych
viděl vzor některého formuláře jsem totiš na vyplňování úplný
antitalent.Předem děkuji.www.vceluly.wz.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22986


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny (88.100.170.119) --- 30. 5. 2007
Re: medovina (22951) (22972) (22979) (22983)

Od doc. Melzocha ze stejné katedry je i článek o kyselinách v destilátech. Uvádí tam i typická procenta.
Ivan

www.otevrena-veda.cz/ov/users/Image/default/C2Seminare/MultiObSem/006.pdf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22985


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 30. 5. 2007
Re: dotace (22975) (22977) (22981)

Karel:
>Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce. <
...... (pod zamyšlením je odpověď pro tazatele)
Takže když tě osloví nebo za tebou dojde nějaký zájemce o farmaření ve včelách, jsi jako člen týmu časopisu Moderní včelař mimo mísu. Prosím nepiš a neraď v těchto otázkách mimo amatéry. Farmář potřebuje jistoty a ty jako informace, neumíš předat. Proto asi včelařství vypadá u nás jak vypadá. Proto je výhodnější jako velkovčelař nebýt "organizován", protože nemusím poslouchat rady nezkušených.

Produkce medu velkých farem jdou v přepočtu na pracovní - prodejní dny v roce do obrovských čísel, které nejsou možno prodat přes plot či jak nás Unie tlačí. Jestli si někdo myslí, že východiskem je právě takový pokoutný systém, ať si vezme čísla a životnost takového "podnikání amatérů". Já vidím pouze laxnost, neschopnost si zhotovit cokoli, chov včel v úlech nejlépe zadarmo, nebo ve vypůjčených, obměna díla na minimu, nedořešený systém skladování medu v nových obalech a ne v zatuchlých hliníkových konvích,které vykazují při bakteriologii ty nejlepší přepoklady k množení coliformních organismů.

Včelař je včelařovi jako producent medu a nejen medu konkurentem. Není možné asi proto ujednotit a konečně něco dělat jako člen v pracovní nebo svazové společnosti bez tajnůstkaření, schované zášti, osobních bojůvek jednotlivců atp, atd. Při rozhodování při zakládání farem atp. fungují pouze předpoklady a naněch vše leží. Jestli tedy nevyjdou, nejsem zoufalec, ale jsem v uvězněn právě v těch průběžně měnících se podmínkách, které mě dovedou možná i ke konci velkochovu. Nepochybuji, že malovčelař má jisté výhody ve svých spolcích, ale to si myslím, že se také časem změní.

Jsem duší svým způsobem svazák, cechař, nástavkář a a hlavně medař, ale jsem zároveň i velmi pesimistický jestli mi někdo sdělí, že se výkupní ceny medu a ceny cukru neodráží na hodnotě mé práce.. Vím, že ve včelařství vše leží jen na lidech a podmínkách odbytu medu a jiných produktech a ne na Kájovi. I přesto mu také fandím, ale jsem také přesvědčen o nepřesnostech v jeho názorech.

S pozdravem G. Pazderka
_______________________________________
Odpověď pro tazatele Caloně:

Jestli jste ve svazu, odebíráte Včelařství. Takže v tomto případě Vám doporučuji ho vyjmout z igelitových obalů a prostudovat a pozorně pročíst vnitřní přílohy z posledních pár čísel. Malá poznámka, nic nebrání zřejmě tomu, aby si Vaše malá skupina 5 včelařů sedla a podala žádosti na OV nebo s vysvětlením o laxnosti ZO přímo na ústředí sama za sebe jako nečleni ČSV. V otázkách boje proti varoáze (aer. vyvíječ) jde vše přes OV.

Dále ... jestli nejsou Vaše parta členové ČSV, tak je potřeba aby jste zapnul tiskárnu nebo si nechal vytisknout všechny podklady a hlavně četli a chápali jak to vše funguje.

Já jsem se rozčílil kvůli změnám na formulářích zřejmě kvůli vložení DPH, které nebyly provedeny ve formulářích pro ZO a OV. Změny a pozměněné formuláře již visí, což je v pořádku.

Jinak kdyby problémy přetrvávali a vy jste měl chuť Caloňi dělat nějakou svazáckou činnost, tak si založte vlastní ZO se svými přáteli a probuďte v místě zájem o včelaření, protože dotace jsou dosažitelné. Když tak se ozvěte ohledně jednotlivých položek na které by jste chtěli žádat na mail gupa/=/seznam.cz. Termíny k dotacím dle zák. 197/2005 sb. už hoří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22984


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.110.98) --- 30. 5. 2007
Re: medovina (22951) (22972) (22979)

> Je to dobrý k zahnání zvědavosti na vlastnosti našich dobrounkých medovin

Tak to jo. Já bych si našel nějakého šikovného mírného alkoholika na Vysoké škole chemicko-technologické a možná by za lahvičku medoviny navíc něco vymyslel :-).

Medovina je vlastně víno z medu, tak se podívej na stranu 20:
http://www.vscht.cz/kch/kestazeni/sylaby/labulohy.pdf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22983


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 30. 5. 2007
RE: ?toky v?el (22683) (22941)

> Vyměnit matky a bude klid....
>

Zrovna vcera jsem vymenoval matku. Pocasi skarede, pred destem, ale musel jsem. Prohlizel jsem cele plodiste kuli matecnikum (matku jsem odstranil predem) a vcely klidne - pohoda. Pak jsem jeste zkontroloval oddelek s mou prvni vychovanou matkou a zjistil jsem ze zacala klast, vcely klidne. Nakonec jsem si rekl, ze mrknu na matku vymenenou minuly tyden. Od teto matky jsem cekal nejvetsi mirnost, ale velmi me prekvapily. Vyletly na me po odstraneni vika zihadlem napred, takze jsem musel jit rozdymat kurak a pote co jsem zahledl vajicka a nahodou i matku jsem je hned zavrel :-))
Snad to bylo tim pocasim i kdyz zacinam mit pochybnosti ...

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22982


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 5. 2007
Re: dotace (22975) (22977)

Doba, kdy jsem si za prodaný med ( za 1 rok) ze 70-ti včelstev koupil nového Favorita, zatímco soused na něj dřel 8 let po "fuškách, ta doba se už nevrátí
.......
Bohužel (nebo naštěstí) jsem to tentkrát nestihl rozjet, potřeboval jsem splatit barák a včelařina byla jedna z mála legálních moností podnikání.
Takže se opět změnila v koníčka mnohokrát užitečnějšího. Kdykoli mě bylo beznadějně, bolela mě hlava atd, ve včelách jsem na vše zapoměl a vracel jsem se zase nabitý.
Díky tomu jsem i zjistil, že včelám vyhovuje co nejmíň zásahů od včelaře.

A nedávno jsem potřeboval zachovat si časovou flexibilitu a zajistit nějaký dodatečný zdroj příjmů. Není dobré být závislý jen na jednom. A nebýt moru mohly to být včely zase včely.

Kalkulací mi vychází farmářská cena (zakolik odvádí má farma obchodní divizi) na 70,-Kč/kg a je to dle mě dost, aby to pokrylo veškeré náklady i investice. Jen by se musela obchodní divize pořádně smekat. Aby to stihla prodat a ještě taky generovala bezpracný zisk. Naštěstí její ředitel je můj podřízený, tak abych ho honil jak psa :-)
Velím sám sobě. :-)
Ale jako koníček je to oproti jiným koníčku velmi příjemně ekonomicky samostatný koníček.
Naštěstí už nemusím být časově flexibilní a můžu se upsat na plný úvazek a vydělávat jinde. Což těm,co potřebují prachy doporučuji, protože v zemědělství, potravinách atd. je trh pořádně obsazen a začít tam podnikat je pro zoufalce.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22981


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 30. 5. 2007
Re: Veľkoobjemové cedidlo s plávajúcim sitom (22978)

Nevím jak se dostal mnůj starší příspěvek o cedidle znovu do konference. Když už tomu tak tak několik poznatků z let. sezony, kdy je vše trochu jinak. I když řepku nemám v dohledu, přesto je první vytáčení docela dobré. Vytáčí se o cca 14 dní dřív, než je obvyklé. Med už vytéká z medometu kalný a za cca 4 dny je tuhý. V tomto případě zvl, když nám vychladl je účinnost cedidla podstatně nižší. 1 q s odřenýma ušima. Špičkový zážitek jsem měl, když jsem za 3 dny přišel do medárny a síto komplet zatuhlé a tak vařič na málo pod něj a den zdržení. Proto je nutné, nevytáčíme li bez přestávek, dolním otvorem vše vypustit. Plno včelařů si staví napodobeniny těchto sít buď bez dolních nebo bez horních výpustních ventilů. Pak je to zařízení, kterému do dokonaloti hodně chybí a je škoda, když už se věnuje něčemu úsilí a peníze tak výsledkem je pochybná zmršenina. Jinak u nás v Brdech se zatím žádné snůškové zázraky nedějí. Les začal mírně medovat, teď je hnusně, ale snad se to zlepší.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22980


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

eva (77.240.184.8) --- 30. 5. 2007
Re: medovina (22951) (22972)

Lakmusákama určim jen PH. To bych se ale nedopočítala kolik gramů jakých kyselin tam je. Navíc medovina je barevná a lakmusáky jen málo přesné, a tak mi neprozradí nic o skutečných kyselinkách. Potřebuju něco přesnějšího.

Je to dobrý k zahnání zvědavosti na vlastnosti našich dobrounkých medovin. Až bratříčkovi určim nějakých deset vzorků, zbydou mi krůpěje medoviny na degustaci pro přátele. Jinak budou věčně čekat ve sklepě.

hezký jarní den tvým včelkám

Evča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22979


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 30. 5. 2007
Veľkoobjemové cedidlo s plávajúcim sitom

Priateľ R. Stonjek vyslovuje spokojnosť s cedidlom na vytočený med s uhelonovým sitom, ktoré si vyhotovil po vzore pr. Havrlíka.
Neviem podľa čoho vyhotovil svoje cedidlo p. Havrlík, ale ja som tento typ cedidla zhotovil a vyskúšal už v roku 1994. Použil som na to bubon z vyradeného medometu, predĺžil nožičky, aby sa dala pod vypúšťací ventil (ostal pôvodný nožový) vložiť pohodlne hliníková kanva. Horný ventil som doteraz neurobil, lebo nie je potrebný. Hladinu nechám stúpať do max výšky a vtedy vypustím jednu kanvu a znovu cedidlo doplním.
Čistiaci rukáv plní svoju funkciu len vtedy dokonale, keď je ponorený v mede, nečistoty plávajú vždy na hladine medu a ponorená časť je čistá, takže med preniká do strán bez zábran. Keďže som v tom čase uhelonové sito nemal k dispozícii, použil som jemnú látku tzv. mušelín s otvormi 0,05-O,1mm, ktorý mám dolu zaťažený, aby nevyplával na hladinu. Páči sa mi R.Stonjekov nápad upevniť sito na lievik vodnou sťahovacou páskou na skrutkovanie. Lievik- trychtýr, je najlepší, ktorý bol konštruovaný presne na hlin. konvu pre cedenie mlieka.
Kapacita cedidla bez čistenia rukávca je ešte vyššia ako udáva R. Stonjek (ja npr. vytočím med zo 70 včelstiev, dve deb. t.j.1300 plástov bez čistenia rukávca), horšie je to vtedy, keď sa vytáča skryštalizovaný med. Rada- vytáčať včas.Anton

Článok s technologickým popisom výroby cedidla som uverejnil v časopise Včelár č.1 v roku 1998, str.12 pod nadpisom Veľkoobjemové cedidlo. A samozrejme tým ho mali k dispozíci i českí priatelia, lebo Včelár sa dostával aj do rúk českým včelárom. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22978


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Leoš (213.19.51.58) --- 29. 5. 2007
Re: dotace (22975)


Už v úvodu svého příspěvku jsem napsal, že máte spoléhat sám na sebe. Myslel jsem to obecně. K informacím o dotacích jsem se prokousával a to doslovně dva roky. Neberte to nijak ve zlém - ale postoj, tak mi to pro boha okamžitě vysypte z rukávu - není z těch nejlepších.

Svůj příspěvek jsem mínil především v tom duchu, a to bych chtěl zdůraznit, abych tazatele nasměroval a lehce inspiroval. Net i svět je plný informací - hledejte je. Na dotaz ohledně dotací jsem odpověděl v podstatě jen z důvodu, že mi přišlo tristní, jak tady řešíte mravence, ale to podstatné vám prchá mezi prsty.

Nebo je tu druhá možnost a já se mýlím - berete včelaření jako koníčka, v tom případě zapomeňte na dotace a včelařte pro radost. Nepočítejte peníze, prostě včelařte pro tu radost. Vzpomeňte si na koníčky, které jste provozoval a co vás stály peněz bez očekávání ekonomického zisku.

Nebo zkuste druhou alternativu - cestu profesionála závislého na včelách.

Doba - i já na ni rád vzpomínám, kdy jsme konve medu odevzdávaly v Jednotě za roky stálou cenu jsou nenávratně pryč. Doba, kdy jsem si za prodaný med ( za 1 rok) ze 70-ti včelstev koupil nového Favorita, zatímco soused na něj dřel 8 let po "fuškách, ta doba se už nevrátí.

Opravdu nic ve zlém, berte včelaření jako koníčka a těm několika málo bláznům, co se tím hodlají živit, držte palce.

S pozdravem Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22977


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (83.240.1.252) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce (22931) (22956)

Ti největší giganti jsou dřevokazní mravenci. Těm nešmakuje med nebo plod, ale dřevo. Spíše jdou do včelínů (trámy) a velmi silnostěnných úlů, kde si budují hnízda. Klidně si provrtají vchod dovnitř úlu a vynášejí tam velké piliny. Včely to vyrušuje a při vzájemných bojích jsou ztráty na obou stranách. Silné včelstvo to nezahubí, ale snůška je znateně menší.

---- Original Message -----
... Nejsou ale ti největší giganti - ty jsem u úlů nikdy neviděl.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22976


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloń (80.78.150.7) --- 29. 5. 2007
dotace

Prosím Vás řekne mi teda někdo na co je možné dotace získat jako jednotlivec (bez vědomí organizace pokut vím naše ještě nikomu nic neviřídila)Mám na mysli nákup úlů, aerosolový vyvíječ, medomet,obnova včelstev atd.Jsme v organizaci partie asi 5ti včelařů a chtěly bychom některé věci koupit společně abychom dosáhli na dotovanou částku.Pokut by to bylo možné rád bych viděl vzor některého formuláře jsem totiš na vyplňování úplný antitalent.Předem děkuji.www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22975


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce (22962)

Radim:
Myslíte si, že když místo
normálního novinového papíru použiji pestrobarené a křídové papíry z letáku
a prospektů, že to bude aspoň trochu mravence odpuzovat?
......
Pokud se jedná o tzv. magazínový papír, někdy zvaný křída, tak to je vlastně slabá vrstva vlákniny potažená z obou stran "blátem" - křída, kaolin,atd. Proto to nechce ani hořet.
Asi to musí být zdravotně nezávadné, takže to asi chemicky mravencům škodit nebude.
A pokud se do toho pustí, tak se do toho pustí. Záleží asi na druhu. Když se člověk podívá, co některé druhy udělají za díry v hlíně, jiné ve dřevě. Tak to snad uteplit šponami od soustružení. Ocel, silon :-) To by jim asi odolalo.

Jednou jsem dal oddělky na panely, a tam sídlil takový větší druh. Včelám asi nevadil, koexistoval na vnějším plášti, pod dnem, pod víkem a nakonec i ve spárách mezi prkny. A vyhoblovaly tam tedy uličky, že jsme měl strach, že se dřevěný neuteplený úl rozpadne dřív než se matky oplodní. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22974


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří Vávra (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Dotace z EU (22938) (22953) (22968) (22970) (22971)

Kde bych mohl získat informace na co je možno žádat dotace? Bylo by možno
získat něco na obnovu včelaření po moru mimo odškodnění od Mzem.
Dík Jirka
----- Original Message -----
From: "Leo " <Ardenus/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 29, 2007 8:22 PM
Subject: Re: Dotace z EU


>
> Nevím co na to odpovědět.
>
> První typ dotací (dle podpůrného programu) je řešen prostřednictvím ZO.
> Nařízení vlády vztahující se k tomuto typu dotací ani nic jiného
> nepřipouští.
>
> Pak jsou dotace které naprosto NESOUVISÍ s ČSV a lze je úspěšně aplikovat
> na včelařství.
>
> Leoš
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22973


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (84.244.110.98) --- 29. 5. 2007
Re: medovina (22951)

>...jak si mohu změřit obsah kyselin v medovině?

PH - Lakmusovými papírky :-). Na oplátku mi Evo napiš k čemu ti je to dobrý. Díky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22972


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Leoš (213.19.51.58) --- 29. 5. 2007
Re: Dotace z EU (22938) (22953) (22968) (22970)


Nevím co na to odpovědět.

První typ dotací (dle podpůrného programu) je řešen prostřednictvím ZO. Nařízení vlády vztahující se k tomuto typu dotací ani nic jiného nepřipouští.

Pak jsou dotace které naprosto NESOUVISÍ s ČSV a lze je úspěšně aplikovat na včelařství.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22971


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Dotace z EU (22938) (22953) (22968)

Copak o to žádat můžeš o cokoli a kohokoliv . Otázkou však je zda se s vámi bude někdo bavit. ZO obvykle zajišťují tyto věci i pro nečleny které mají v evidenci

Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Leo <Ardenus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Dotace z EU
> Datum: 29.5.2007 17:10:09
> ----------------------------------------
>
> Pokud máte na mysli dotace týkající podpory včelařství v rámci podpůrného
> programu 1.D, je pravdou, že žádat se dá pouze cestou základních
> organizací.
>
> Existují ovšem i jiné typy dotací naprosto nezávislé na ČSV, které lze
> čerpat. Není pravda, že o tyto dotace nesmí, či nemůže žádat jednotlivec.
>
> Leoš
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22970


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 29. 5. 2007
Re: mate?n?ky (20922) (20924) (20990) (20995) (22960) (22963) (22967)

Díky za radu ještě počkám ty matečníky musely vyběhnout 10 nebo 11 května.
..............
Omlouvám se, přehlédl jsem se. Myslel jsem, že to jsou otevřené matečníky.
Chybu jste nemusel udělat, je to loterie a věc přírody. Chov matek je spíše 50% záležitost než 100%.
----
Výměně matek ve včelstvu, natož matečníkem, jsem nikdy nepřišel na chuť. Je to dvojitá lotynka. Jednak s oplozením a pak s tím jaká matka a její potomstvo vlastně je. Někdy to může být horší jak původní matka.
Protože chovám jen pro sebe, odchovávám matky buď nad/pod včelstvem, nebo v miniplemenáčích - 4dnech. Pro vyšší rámky. A když vím, co vnich je, přidám.
Teoreticky, pokud nerozšiřuji a pokud je 50% úspěšnost, mám ve včelstvech max. 2leté matky. Ale to je teorie, kterou jsem prakticky nikdy 100%neaplikoval. Ale snažím se o to:-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22969


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Leoš (213.19.51.58) --- 29. 5. 2007
Re: Dotace z EU (22938) (22953)


Pokud máte na mysli dotace týkající podpory včelařství v rámci podpůrného programu 1.D, je pravdou, že žádat se dá pouze cestou základních organizací.

Existují ovšem i jiné typy dotací naprosto nezávislé na ČSV, které lze čerpat. Není pravda, že o tyto dotace nesmí, či nemůže žádat jednotlivec.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22968


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: mate?n?ky (20922) (20924) (20990) (20995) (22960) (22963)

Díky za radu ještě počkám ty matečníky musely vyběhnout 10 nebo 11 května. Díky Franta


>> Záleží, jestli byly 3, nebo 4denní.
> Podle chovatelského kalendáře - z vajíčka 3. května, přelarvováno 6.5.
> otevř. mat. 8.5., 24.5. orientační prolety, od 27. snubní a od 30.5.
> kontrola kladení.
> Takže trpělivost.
> A ty prolety může ještě zdržet počasí.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22967


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Appis (87.244.215.38) --- 29. 5. 2007
Matky

Aká je cena oplodnených matiek u slovenských chovateľov?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22966


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Farkas (e-mailem) --- 29. 5. 2007
RE: matečníky (20922) (20924) (20990) (20995) (22960) (22963)

je tiez mozne ze matku pri oplodnovacom prelete spapal nejaky vtak.

Marek-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Karel
Sent: Tuesday, May 29, 2007 12:23 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: matečníky

Záleží, jestli byly 3, nebo 4denní.
Podle chovatelského kalendáře - z vajíčka 3. května, přelarvováno 6.5.
otevř. mat. 8.5., 24.5. orientační prolety, od 27. snubní a od 30.5.
kontrola kladení.
Takže trpělivost.
A ty prolety může ještě zdržet počasí.

Karel


__________ Informacia od NOD32 2295 (20070529) __________

Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32.
http://www.eset.skOdpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22965


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Bojanovský (e-mailem) --- 29. 5. 2007
RE: ruční pastování medu (22935) (22949)

Pod označením "Míchadlo na med" vyrábí a dodává pan Svatopluk Sapák,
výrobce (včelařského) kovového nářadí. Cena 550 Kč.
Adresa: Svatopluk Sapák, Střelnice 22/620 Brno-Líšeň, PSČ 628 00,
Telefon 544 217 527,
Email: kn.sapak/=/quick.cz

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Sent: Tuesday, May 29, 2007 7:26 AM
Subject: Odp: ruční pastování medu

>>> Dá se to šťouchadlo,.... někde koupit?Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22964


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 29. 5. 2007
Re: matečníky (20922) (20924) (20990) (20995) (22960)

Záleží, jestli byly 3, nebo 4denní.
Podle chovatelského kalendáře - z vajíčka 3. května, přelarvováno 6.5. otevř. mat. 8.5., 24.5. orientační prolety, od 27. snubní a od 30.5. kontrola kladení.
Takže trpělivost.
A ty prolety může ještě zdržet počasí.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22963


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce

Měl bych ještě k mravencům.... Přidělávám k utepleným úlům pár dalších
uteplených nastavků systému uteplení mezi latičkami nebo sololitem, jako
uteplení používám vycpávku z papíru z novin atd. Myslíte si, že když místo
normálního novinového papíru použiji pestrobarené a křídové papíry z letáku
a prospektů, že to bude aspoň trochu mravence odpuzovat? Máte někdo takové
zkušenosti? Jinak to není pro mně zas tak podstatné, malá mraveniště mně zas
tak moc nevadí a přemísťováním nastavků, sířením nastavků zabalených v
igelitu nebo vskřikováním denaturovaného lihu atd do uteplivky nastavku se
dají mravenci v nastavcích na rozdíl od stabilního zadováku dost účinně
potlačovat.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22962


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloň (77.48.59.5) --- 29. 5. 2007
vika

děkuji příteli turčánymu je vidět že má značné znalosti.Ještě prosím jaký je to med jaká je snůška avše co víte o tomto medu je jedlý. www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22961


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: matečníky (20922) (20924) (20990) (20995)


Prosím o odpověď, Dne 8.května jsem odebral matku z úlu a hned vložil zavíčkovaný mateční koupený od insem. matky. Po týdnu jsem zjistil, že matka vyběhla,matečník byl otevřen krásně na špičce. Dne 27.května matka ještě neklade-kde jsem udělal chybu, když matka po více než měsíci neklade. Díky za odpověď Franta.> Jestli matečníky těsně před vyběhnutím, to nevím. Ale otevřené matečníky
> připravuje a distribuuje Výzkumný ústav včelařský v Dole. Například v našem
> okrese (trutnovském) jejich získávání řešíme tak, že ZO ve Dvoře Králové
> shromáždí požadavky pro celý okres a ve stanovený den je doveze v
> polystyrénových obalech.. Zástupci jednotlivých ZO tam již čekají a hned je
> vyzvednou a přivezou svým včelařům, takže není překročena doba, po kterou
> mohou být matečníky mimo včelstvo.
> S pozdravem Petr.
>
> ----- Original Message -----
> From: "FRANTIŠEK ČIHÁK" <fr.cihak/=/seznam.cz>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Friday, February 23, 2007 5:37 PM
> Subject: Re: Eeoící nádoba - dva ventily + uhelonové síto
>
>
>
>
>
> Vážení je někdo kdo by choval matky a v době května by prodal matečníky před
> vyběhnutím, Nejlépe matky Singer. Díky za odpověď.
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
> > ----------------------------------------
> > Patřím mezi spokojené uživatele plovoucího síta. Používám v něm uhelonový
> > rukávec se středními otvory. Zaslali mě ho z Dolu 1m2 cca 100 Kč. Vše jsem
> > zhotovil jako přesnou kopii podle př. Havrlíka. Do horního trychtýře se
> > leje med, horním kohoutem se stáčí do konví. Spodní slouží pouze k
> > závěrečnému vypouštění a já ho používám posezoně na stáčení do sklenic.
> > Bez
> > čištění lze na něm procedit cca 500 kg řepkového /květového/ medu, u
> > letošního lesního, kdy zlobily krystalky melecitózy tak 100 kg. Z těchto
> > důvodů doporučuji jako horní ventil použít kulový z anticora 5/4,je běžně
> > v
> > prodeji a nátrubek navařit nejlépe argonem. Dolní ventil je nejlepší
> > zvolit
> > střihací, opět z anticora. Výroba dá hodně zabrat, je náročná na přesnost,
> > ale pak je to super. Plastový ventil od firmy Lego je naproti tomu nic
> > moc.
> > Rukávců je lépe ušít několik a na uchycení za lem nálevky je nejlepší
> > vodní
> > páska se závitem na šroubovák. Ne stáčení do sklenic je to výborné
> > zařízení
> > do stáčecí linky, 150 sklenic za hodinu, když jsem sám, žádný problém.
> > Takže moho všem doporučit. Zdraví R. Stonjek
> >
> >
> >
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22960


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce

Záleží na velikosti hnízda. Malí černí mravenci mně roky sídlí v
polystyrenových uteplivkách zadováku. Možná kradou zásoby včelám, ale je
jich málo, takže včelám nevadí. Jen dělají z toho rozhryzaného polystyrenu
nepořádek. Pokud by se ale na včely zaměřili mravenci z nějakého velkého
lesního mraveniště, pravděpodobně by svým počtem dělali včelám problémy.
Pochybuji ale, že by to jakkoli velké lesní mraveniště zvládlo, pokud by
bylo dále než tak 50 metrů od úlů. Znamená to tedy hlavně úly nedávat do
blízkosti velkých mravenišť. A kolem úlů likvidovat to, co by mravencům
pomohlo, sekat trávu a rostliny nebo v lese rozumným způsobem odstranit
kolem stojanů spadané listí, větvičky a hrabanku atd.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Petr Lokvenc" <lokvenc.petr/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 29, 2007 9:25 AM
Subject: Re: Mravce


> Můžete se tedy považovat za šťastného člověka, když jste nezažil invazi
> takových těch větších lesních mravenců do včelína. Kdy jsou jimi česna
černá
> a včely se bojí vylétávat. Zvlášť ze začátku sezóny, než včelstva patřičně
> zesílí. Nevyznám se v jejich druzích, tak nemohu blíž určit, jací to jsou.
> Nejsou ale ti největší giganti - ty jsem u úlů nikdy neviděl.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22959


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Vika (22943) (22945) (22957)

Moravské pojmenování? Nikdy jsem to neslyšel, až teď.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 29, 2007 9:32 AM
Subject: Re: Vika


chyba lávky Vika je slovenské a moravské pojmenování Vikve seté -
Vicia -Používá se se jako jednoletá pícnina přimícháváním do obilných směsek
určených na zelené krmení V poslední době se rozšiřují její semenářské
porosty a patří do čeledi Bobovitých dř. Vikvovitých
Pro Vojtěšku je vžitý název Lucerka nebo někde i Lucerna a patří do čeledi
Bobovité Jmenuje Tolice vojtěška - Medicago sativum.
4eledi Vikvovité a Motýlokvěté jsou dnes sloučeny do čeledi Bobovité

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: Vika
> Datum: 28.5.2007 21:56:03
> ----------------------------------------
> Pochopil jsem, že vika je slovenský název. V češtině to je co, vojtěška?
>
> R. Polášek
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22958


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Vika (22943) (22945)

chyba lávky Vika je slovenské a moravské pojmenování Vikve seté - Vicia -Používá se se jako jednoletá pícnina přimícháváním do obilných směsek určených na zelené krmení V poslední době se rozšiřují její semenářské porosty a patří do čeledi Bobovitých dř. Vikvovitých
Pro Vojtěšku je vžitý název Lucerka nebo někde i Lucerna a patří do čeledi Bobovité Jmenuje Tolice vojtěška - Medicago sativum.
4eledi Vikvovité a Motýlokvěté jsou dnes sloučeny do čeledi Bobovité

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: Vika
> Datum: 28.5.2007 21:56:03
> ----------------------------------------
> Pochopil jsem, že vika je slovenský název. V češtině to je co, vojtěška?
>
> R. Polášek
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22957


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce (22931)

Můžete se tedy považovat za šťastného člověka, když jste nezažil invazi
takových těch větších lesních mravenců do včelína. Kdy jsou jimi česna černá
a včely se bojí vylétávat. Zvlášť ze začátku sezóny, než včelstva patřičně
zesílí. Nevyznám se v jejich druzích, tak nemohu blíž určit, jací to jsou.
Nejsou ale ti největší giganti - ty jsem u úlů nikdy neviděl.


---- Original Message -----
From: "Jaro KE" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, May 28, 2007 11:43 AM
Subject: Mravce

Mám otázku, čo ešte Vám tie mravce robia? Takú vojnu viesť voči mravcom sa
mi zdá prehnané. Ja ich mám tiež požehnane okolo úľov a nemám s nimi žiadne
problémy. Mám ich priamo medzi nadstavkami kde ošetrujú kukly, ale v úli
ich nikdy nevidím. Myslím si, že sú úplne neškodné.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22956


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce (22931) (22939) (22942) (22948)

Letos jsem dal jedny včely do hobrových nastavků. Včera jsem pozoroval, jak
do těch nastavků stěhují něco jako kukly nebo larvy, asi se v prostoře mezi
hobrou usídlili. Možná použiju na nohy stojanu lep. Asi to dělá i to počasí
a mírná zima, loňských mravenišť asi přežilo mnohem víc než jiné roky a díky
počasí se dále rozvíjejí. U nás snad už měsíc pořádně nepršelo a všechno to
je suché, stanoviště je pod polem, ze kterého během většího deště nebo tání
stéká voda, která zřejmě mravenčí hnízda vytopí. Letos ještě větší déšť
nepřišel a tání taky nebylo.
Ale jestli teď nějaký větší déšť přijde, bude to "zajímavé" , na poli nad
stanovištěm jako i na hodně polích kolem místní družstvo zaselo kukuřici a
ta je nyní sotva 20 cm vysoká, takže pole je bez ochrany proti erozi.....

R. Polášek
.
----- Original Message -----
From: "stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 29, 2007 7:19 AM
Subject: Re: Mravce


> Souhlasím s tím, že mravenci jsou zbytečně nafouknutý problém a z vlastní
> zkušenosti vím, že lze včelařit a mít mraveniště vedle úlú. Musí se však
> dodržovat jednoduchá zásada a nepoužívat materiály. které milují. Na
prvním
> místě je to měkký polystyren a na druhém hobra. V těchto případech jsme
> svědky jak nám úly ubývají před očima a jak jdou mravenečkům k duhu.
> Nechceme li se chovat v přírodě jako ..... tak s tím žádné zázraky dělat
> nejdou. Jinak chemie a ropné produkty. Fuj!!!! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22955


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 5. 2007
RE: ?toky v?el (22683) (22941)

NEŘEKL BYCH
LETOS JSEM ZÍSKAL ZAJÍMAVOU ZKUŠENOST Na jaře jsem při každé návštěvě zažíval to samé a strašně jsem se divil tomu co se s nimi děje
Běžně jsem se kolem nich dříve pohyboval jen v trenýrkách a najednou tohle. Najednou bez kalhot a košile to nešlo. Tak jsem vytáhl ze skříně bílou kombinézu kterou jsem několik let neměl na sobě a byl klid, už si mne nevšímaly. Na druhý den jsem zase ve stejné košili se objevil před úly a peklo začalo nanovo to jsem si uvědomil že útočí právě na tu košili šel jsem ji vyměnit a ustalo to - vzal jsem jinou ze stejného materiálu a začalo to znova . Tento pokus jsem zopakoval během dne několikrát a zjistil jsem , že útočí jen na ty látky z recyklátů a na košile zakoupené na tržištích. Bylo by zajímavé tento poznatek ve vašich řadách odzkoušet a svoje poznatky sem zaslat

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek HUBAČ <drh/=/seznam.cz>
> Předmět: RE: ?toky v?el
> Datum: 28.5.2007 20:42:26
> ----------------------------------------
> Vyměnit matky a bude klid....
>
> MUDr. Radek Hubač
> drh/=/seznam.cz
> mobil: 774 028 601
>
>
> -----Original Message-----
> From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
> Hana Fenckov?
> Sent: Sunday, May 13, 2007 7:09 PM
> To: V?ela?sk? mailing list
> Subject: ?toky v?el
>
> Dobrý den, již druhým rokem se pokouším včelařit. V loňském roce jsme
> měli
> 3 úly a letos jich máme 5.Jsou umístěny za domem, kam se moc nechodí. V
> loňském roce jsme co se týče žihadel vůbec nevěděli že včely máme.
> Prostě
> si nás nevšímaly. Letos nás vyloženě napadají a to i třeba 100 m od
> úlu.Útočí přímo na obličej, buď bodne nebo ji musíme zabít. Loni jsme
> neměli téměř žádný med, letos jsme vytočili již přes 20 kg. Prosím
> poraďte
> co dělat, děti se už bojí chodit ven. Děkuji Fencková
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22954


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re:Dotace z EU (22938)

Při dotacích jste stejně závislí na místní organizaci ČSV bez něj na ně nedosáhnete EU a ani jiné složky s jednotlivci nejednají . Právě dotace pro začínající včelaře jsou záležitostí jakou tato organizace dokáže vyvinout činnost v jednání s kraji a obcemi PROTO JE NUTNÉ SE OPTAT PRÁVĚ U NICH A TLAČIT JE K VĚTŠÍ AKTIVITĚ

Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Leo <Ardenus/=/seznam.cz>
> Předmět: Dotace z EU
> Datum: 28.5.2007 19:44:12
> ----------------------------------------
> Re: Skvaridlo (84.38.177.7) --- 27. 5. 2007
> jak dosahnout na dotaci?
>
> Podle mého názoru docela zajímavé téma, ale tady nikoho zřejmě nezajímá. Je
> mnohem zajímavější "řešit" mravence.
> Doporučuji vám sednout k netu a hledat. Informací je zde na dané téma v
> podstatě celá řada. Rozhodně nespoléhejte na tyhle stránky, ale především
> sám na sebe.
>
> Leoš
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22953


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 5. 2007
Re:ru?n? pastov?n? medu (22935)

viděl jsem ho v Olomouci v prodejně na letišti. TAKÉ STAČÍ MED v DOBĚ KDY ZAČÍNÁ KRYSTALIZOVAT 2× - 3× PŘELÍT A HNED STOČIT DO SKLENIC

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ondrej Ptacek <mujmed/=/seznam.cz>
> Předmět: ru?n? pastov?n? medu
> Datum: 28.5.2007 16:45:35
> ----------------------------------------
> Zdravim,
> máte někdo zkušenosti s ruční pastováním medu? Myslím bez vrtačky. Dá se to
> šťouchadlo, nebo jak to nazvat       ..... někde koupit?
> Díky,
> Ondřej
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22952


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

eva (77.240.184.8) --- 29. 5. 2007
medovina

Nevěděl by někdo, jak si mohu změřit obsah kyselin v medovině? Mám k dispozici skromnou pedologickou laboratoř (sklo, digestoř, filtráky...)
Děkuji* At vam včelky neuleti * * *
Eva

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22951


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 29. 5. 2007
Vikev

Na vikev ozimou jsem asi před 25 lety kočoval. Kvetla modře někdy koncem července a byla to směska. Udělaly se na ní nádherné včely a parádní pozdní snůška, Jen kdyby se v dnešní době sela! Přemohl bych lenost a hned bych na ní včely dovezl a to kočování doopravdy nemusím a včelařím pouze stabilně. Myslím si, že je snůškově daleko spolehlivější než svazenka. /Facelie/ Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22950


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 5. 2007
Odp: ruční pastování medu (22935)

viděl jsem ho v prodejně, ale protože jsem loni koupil do vrtačky (nemám
silnou a moc to smrdí) tak jsem
letos zkusil velkou vařečku :-)) v hornci dvakrát až třikrát promíchat
pěkně ode dna a v pohodě

>>>máte někdo zkušenosti s ruční pastováním medu? Myslím bez vrtačky. Dá
se to
>>>šťouchadlo, nebo jak to nazvat ..... někde koupit?

mirek - vysočina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22949


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 29. 5. 2007
Re: Mravce (22931) (22939) (22942)

Souhlasím s tím, že mravenci jsou zbytečně nafouknutý problém a z vlastní zkušenosti vím, že lze včelařit a mít mraveniště vedle úlú. Musí se však dodržovat jednoduchá zásada a nepoužívat materiály. které milují. Na prvním místě je to měkký polystyren a na druhém hobra. V těchto případech jsme svědky jak nám úly ubývají před očima a jak jdou mravenečkům k duhu. Nechceme li se chovat v přírodě jako ..... tak s tím žádné zázraky dělat nejdou. Jinak chemie a ropné produkty. Fuj!!!! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22948


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 29. 5. 2007
Re: Vika (22943) (22945)

Rdime, český názov si nájdeš pod lat. názvom Vicia sp. Je viac druhov , najčastejšie sa pestovala vika siata Vicia sativa. Na kvete viky sú dva zdroje nektáru, prirodzený nektár v nektáriách kvetu a nektár, ktorý vylučujú palisty. Hektárová produkcia viky je 100 kg.Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22947


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek (88.101.92.87) --- 28. 5. 2007
Re: Vika (22943) (22945)

vika, lat. Vicia, cesky vikev
celed Fabaceae - bobovite
dle popsane barvy ale ne seta (V. sativa - ta ma kvet cervno fialovy), ale mozna chlupata nebo lesni...

vikve se drive pestovali jako lusteniny na semeno, dnes spise jako (velmi) okrajova picnina. Ani se moc neslechti nove kultivary, odrudy - obsahuji latky, kvuli kterym dobytek nerad prijima pici ve vetsim mnozstvi...

Bezne najdete vikve v malem mnozstvina loukach (vikev ptaci, v. plotni....)
Obrazky treba na http://botanika.wendys.cz/celedi/C8.php
nebo na http://kpt.agrobiologie.cz/kpt/atlas/index.php?action=jeteloviny

radek k.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22946


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 28. 5. 2007
Re: Vika (22943)

Pochopil jsem, že vika je slovenský název. V češtině to je co, vojtěška?

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22945


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Appis (87.244.215.38) --- 28. 5. 2007
Matky

Aká je cena oplodnených matiek u slovenských chovateľov?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22944


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloń (80.78.150.7) --- 28. 5. 2007
Vika

Děkuji všem za odpovědi Pepa mě napotěšil právě toho jsem se obával proto jsem psal ten příspěvek, myslím že to tak bude nemám důvod Pepovi nevěřit.Škoda že se nedají včely uvázat (jak mě radil kamarát)aby tam nelétaly.Co s tím asi vylepším slivovicu snat budou trnky.www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22943


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (213.194.226.75) --- 28. 5. 2007
Re: Mravce (22931) (22939)

Ty mravenci už je opravdu otravné téma.
Jak nemít problémy s mravenci? Není nic jednoduššího. Chovejte silná včelstva v tenkostěnných úlech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22942


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HUBAČ (e-mailem) --- 28. 5. 2007
RE: ?toky v?el (22683)

Vyměnit matky a bude klid....

MUDr. Radek Hubač
drh/=/seznam.cz
mobil: 774 028 601


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Hana Fenckov?
Sent: Sunday, May 13, 2007 7:09 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: ?toky v?el

Dobrý den, již druhým rokem se pokouším včelařit. V loňském roce jsme
měli
3 úly a letos jich máme 5.Jsou umístěny za domem, kam se moc nechodí. V
loňském roce jsme co se týče žihadel vůbec nevěděli že včely máme.
Prostě
si nás nevšímaly. Letos nás vyloženě napadají a to i třeba 100 m od
úlu.Útočí přímo na obličej, buď bodne nebo ji musíme zabít. Loni jsme
neměli téměř žádný med, letos jsme vytočili již přes 20 kg. Prosím
poraďte
co dělat, děti se už bojí chodit ven. Děkuji Fencková

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22941


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HUBAČ (e-mailem) --- 28. 5. 2007
RE: spojen? vcelstva s hrboplodem (22760)

Druhá varianta je jediná správná, tedy pokud nechceš přijít o další
matku.

MUDr. Radek Hubač
drh/=/seznam.cz
mobil: 774 028 601


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Ondrej Ptacek
Sent: Thursday, May 17, 2007 4:22 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: spojen? vcelstva s hrboplodem

Zdravim,
chci se zeptat jestli je riziko spojit dve vcelstva u jednoho z nichz se
vyskytuje pouze starsi hrboplod (vajicka trubcice jsem nenasel). Nebo je
lepsi na misto trubcokladneho vcelstva umistit vcelstvo s kladouci
matkou a
vcely z trubcokladneho vcelstva vymest nekde na zahrade?
Diky za rady predem :-)
Ondrej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Prostý Jan (88.100.95.205) --- 28. 5. 2007
Re: Mravce (22931)

Naučte se odklád plásty z úlu do jednoduché bedničky či t.zv.kozlíku , což si dokáže vyrobit i málo zručný člověk.
Odkládat plodové či medné plásty na zem je neetické a ani včelám se to nelíbí,protože se jich tímto způsobem moc umačká.Viděl jste někdy včely,které se snaží těmto pomačkaným včelám pomoci?Myslím,že červenec a srpen Vás k tomu dovedou.Mravenci normálnímu včelaři nevadí,pokud to není v lese a není nablízku velké mraveniště.Taky jsem znal jednoho včelaře,že mu vadily sýkorky a svůj neúspěch
ve včelaření sváděl na ně.Normální včelař si sýkor váží a
je rád,že je má na zahradě,dělá jim budky ke hnízdění a v zimě je krmí.Ale na to vše přijdete časem,pokud vydržíte.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22939


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Leoš (213.19.51.58) --- 28. 5. 2007
Dotace z EU

Re: Skvaridlo (84.38.177.7) --- 27. 5. 2007
jak dosahnout na dotaci?

Podle mého názoru docela zajímavé téma, ale tady nikoho zřejmě nezajímá. Je mnohem zajímavější "řešit" mravence.
Doporučuji vám sednout k netu a hledat. Informací je zde na dané téma v podstatě celá řada. Rozhodně nespoléhejte na tyhle stránky, ale především sám na sebe.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22938


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (82.208.33.254) --- 28. 5. 2007
Re: ruční pastování medu (22935)

Dobrý den.
Já mám ruční "šťouchadlo" od pana Vodičky ze Sentic u Brna. a jsem s ním spokojen. Vrtačku už nepoužívám. Určitě půjde koupit přímo od něj, Našel jsem odkaz na: http://www.apidomia.cz/index.php?p=pastovani-medu

s pozdravem Michal

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22937


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbav (213.192.7.18) --- 28. 5. 2007
Re: ruční pastování medu (22935)

Doporučuji "Včelařství" 2005 č. 6 str. 166 Kalendarium -Čas pastování. Jde to dobře!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22936


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ondrej Ptacek (85.71.106.65) --- 28. 5. 2007
ruční pastování medu

Zdravim,
máte někdo zkušenosti s ruční pastováním medu? Myslím bez vrtačky. Dá se to šťouchadlo, nebo jak to nazvat ..... někde koupit?
Díky,
Ondřej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22935


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (77.236.209.129) --- 28. 5. 2007
mravenci

Jaro:
Promin Jaro,ale ja zadnou vojnu proti nim nevedu.Pouze jsem se zeptal.Pokud je to spatne,vzdelavat se a dat nejaky dotaz do diskuze,tak budu radej priste mlcet nebo se te zeptam co se sem muze dat a co ne, souhlasis?Treba mi i sam poradis.

Jinak si myslim,ze mit mravence pod nastavkem a jeste s kuklama neni nic, cim by ses mel tady chlubit.Vcely si s nimi mozna poradi,ale naco vcelam, pridelavat praci.Trochu mi vadi,ze si na 2minutky odlozim na podstavec s uly ramecek a on je pak plny mravencu.To asi neni dobry ho pak s mravenci rvat zpet do ulu.Nechci hubit mravence po cele zahrade,jen nechci aby lezli po podstavci s uly..

Ze se mi tu snazi odpovedet tolik vcelaru, za to ja nemuzu. Asi to poukazuje,ze s nimi nemam problem jen ja,ale ze to resi i jini.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22934


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 28. 5. 2007
Re: mravenci (22893)

Mám brožurku "Nezvaní hosté". Tady se píše o mravencích:
prevence/odpuzování/hubení:
- utěsněte okna dveře a štěrbiny
- potraviny obsahující cukr uchovávejte dobře uzavřené
- odpadky odstraňujte každý den, rozsypané potraviny atp okamžitě zameťte
- otvory užívané mravenci zalepte páskou tmelem žvýkačkou
- mravenčí cestičky potřete silně aromatickými rostlinami nebo posypte
kořením (levandule, tymián, jalovcové listy, kapraď, máta, chilli), solí,
práškem do pečiva nebo směsí pečícího prášku s mletým cukrem. pokapte
roztokem soli, levandulovým olejem.
- vedle mravenčí cestičky položte lepenku pokapanou medem (lepový lapač)

o mravencích faraonech:
prevence/odpuzování/hubení:
...
- obraťte se na profesionální dezinfekční firmu

hmm

trochu jsem to zkrátil, protože se to zřejmě týká obytných prostor, a taky
se mi to nechtělo celé opisovat. nakonec mě rozesmál poslední bod u faraonů,
tak jsem se s vámi o něj podělil. nevím jestli vám to k něčemu bude, ale z
druhého bodu jednoznačně vyplývá, že byste neměl odkládat odvíčkované plásty
do dosahu mravenců ;-)
když se vám je nepodaří eliminovat, zkuste je chovat místo včel.

pf

----- Original Message -----
From: "Michal" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, May 24, 2007 8:10 PM
Subject: mravenci


> Poradte mi prosim neco na mravence,mam jich nejak pozehnane koelm ulu.Jen
> odlozim na chvilku ramecek uz je plny.. Nevite, co by s tim slo udelat??
> Matne si vzpominam, ze deda kdysi rikal,ze maze nohy od podstavce
> olejem..Dekuji vsem za odpoved.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22933


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 28. 5. 2007
Re: Vika (22925) (22929) (22930)

Je z toho hodně medu, ale když to někomu prodáte, máte jistotu, že už s k vám další rok pro med nedojede. Med je hrozný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22932


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaro KE (217.119.114.42) --- 28. 5. 2007
Mravce

Michal (77.236.209.129) --- 24. 5. 2007
mravenci
Poradte mi prosim neco na mravence,mam jich nejak pozehnane koelm ulu.Jen odlozim na chvilku ramecek uz je plny.. Nevite, co by s tim slo udelat?? Matne si vzpominam, ze deda kdysi rikal,ze maze nohy od podstavce olejem..Dekuji vsem za odpoved.

Mám otázku, čo ešte Vám tie mravce robia? Takú vojnu viesť voči mravcom sa mi zdá prehnané. Ja ich mám tiež požehnane okolo úľov a nemám s nimi žiadne problémy. Mám ich priamo medzi nadstavkami kde ošetrujú kukly, ale v úli ich nikdy nevidím. Myslím si, že sú úplne neškodné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22931


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78287 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 22931 do č. 22991)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu