78433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Míra Hladík (77.78.81.117) --- 27. 11. 2007
Re: Léčení včelstev 25921 (25897) (25921) (25926) (25927)

OdpovědˇRadkovi: Z přednášky ing.Titěry které jsem se zůčastnil vyplívá,že při první fumigaci je účinnost varidolu přes 95% při druhé kolem 80% a při třetí jen 50%.Proto doporučuje třetí léčení změnit léčivo na M-1-AR aerosolem.Kdyby se včelaři řídily pokyny našich výskumníků,nebylo by tolik padlých včelstev. M.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25928


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (195.39.121.166) --- 27. 11. 2007
Re: Léčení včelstev 25921 (25897) (25921) (25926)

Míra Hladík napsal:

>Při fumigaci musí být delší dobu teplota nad 10 stupnů!Podle našich zkušeností toho nelze dosáhnout.
>Bez plodu jsou včely pravděpodoně až koncem listopadu-prosince.
>V této době již ani jistě u vás není teplota 10 stupňů.
.................

Nesouhlasím.
Téměř každý rok se i v listopadu a prosinci vyskytují dny, kdy je teplota 10 stupňů.
Například minulý víkend v sobotu.
To, že je možné i bez aerosolu úspěšně léčit, vyplývá například z příspěvků přítele Turčányho.
Ovšem aerosol velmi významně rozšiřuje počet dnů, kdy je možné oštřovat včely. Kolik dnů v roce klesne teplota u nás pod -5 stupňů?

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25927


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra Hladík (77.78.81.117) --- 27. 11. 2007
Re: Léčení včelstev 25921 (25897) (25921)

Pane Vítězslave Vráno. Metodika léčení včelstev sice nenařizuje jako třetí ošetření aerosol ale jasně se vní říká že při druhém a třetím ošetřením nemá být plod!Při fumigaci musí být delší dobu teplota nad 10 stupnů!Podle našich zkušeností toho nelze dosáhnout.Bez plodu jsou včely pravděpodoně až koncem listopadu-prosince.V této době již ani jistě u vás není teplota 10 stupňů.Proto se doporučuje třetí ošetření aerosol.Nově se podle ing.Titěry doporučuje do třetího ošetření dát M-1-AR.Do 300ml.16kapek. S pozdravem M.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25926


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 27. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3

na webu jsem nenašel svoje příspěvky, proto doplňuji výtah z mailového příspěvku.
Včelaři jsou zpracováváni neustále opakovaným tvrzením, že pozdní krmení
škodí a proto je toto tvrzení neustále i poměrně renomovanými včelaři
papouškováno. Ve skutečnosti to je podle mně reakce včelařů na zhoršování
kvality přírody a tím nedostatku včelí pastvy na konci léta, v červenci a
hlavně v srpnu, na kterou je současnou "oficiální" včelařskou metodikou
reagováno krmením na zimu v srpnu případně podněcováním už na konci
července. Podstatné je, že pro
zimní včely platí " co srpen nenadělá, září a říjen už nenapraví", ale s
pozdností krmení to nemá co dělat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25925


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan II. (87.197.103.170) --- 26. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799) (25900) (25908) (25922)

Prosím p. Václavka o odpověď:
Kraňka je poměrně dost citlivá na zužování a pozdní krmení, na to němečtí výzkumníci doplatili ( zužují začátkem srpna na polovinu prostoru, krmí ke konci srpna = chyby zásadního charakteru! ).
Prosím tuto větu objasnit,jak se nedopustit "chyby zásadního charakteru!" Co je chybné?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25924


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 26. 11. 2007
Re: Dotace a 40 včelstev (25897) (25921)

Nařízení veterinární správy jsem si pozorně přečetl,nikde se v něm nepíše o povinném třetím ošetření včelstev výhradně aerosolem.
......
Každý kraj má svoji vyhlášku, nebude od věci, když hodíte linky na jednotlivé vyhlášky krajských SVS, nebo se bude alespoň vědět o kterou vyhlášku/kraj de.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25923


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 26. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799) (25900) (25908)

Já myslím, že je li u někoho nejfrekventovanější slovo racionalizace, měl by se sám chovat racionálně, tzn tak, aby vynaložené úsilí bylo úměrné výsledku. Sepsání takového traktátu stálo mnoho úsilí a dopad na čtenáře nic moc. Životnost příspěvků v konferenci je tak den, možná dva, originalita nápadů žádná a rovněž přesvědčivost nic moc. (...)
Není tedy racionálnější než opisovat věci mnohokrát popsané jít vyrábět nové úly, nebo stloukat rámky??? Proč pokusy a porovnání výnosů v zatepl. a nezatepl. úlech v drtivé většině vychází lépe pro zateplené úly, rovněž se spotř. cukru je to obdobné?? Proč stále se mluví o tom že zimní hrozen nic nevytápí? Proč nikdo nenapíše co se děje když se o několik týdnů později rozvolní. Proč nikdo nenapíše na kolik stupňů se rozpálí úlová stěna v létě /často víc než 50/ A těch dalších otázek je spousta.
_____________________________________________________________

Jen tak pro zajímavost všechny zajímavé články, které zde napíšu, si zálohuji, abych si ušetřil čas při psaní přednášek.
Tuto sérii přednášek, kterou se zde snažím oživit konferenci, mám připravenou už 5 měšíců, nesestavil jsem ji pro uveřejnění na konferenci, ale pro jinou příležitost.
Musím Vás opravit: v drtivé většině se ukazují lepší neuteplené úly.
Včely v zimně úlový prostor nevytápí! Uteplení v zimně je u dostatečně silných včelstev v ČR absolutně zbytečné, naopak je škodlivé.
Včelstvo je jako potravina. Pokud ho chceme do jara přechovat čerstvé, nejlépe uděláme, když ho přes zimu necháme zmražené ( samozřejmě to není myšleno doslova...
Podchlazené včelstvo vykonává v zimně minimální aktivitu, šetří se tím zásobami a životností včel v předjaří. Ideální je v zimně mít plně otevřená drátěná dna a horní očko( doporučuji ho zasíťovat kvůli lupičkám ). Vytvoří se tím ve úle komínový efekt, který způsobí odvádění vodních par. Včelstvo, kromě toho, že mu nezplesniví ani jeden plást, bude efektivně podchlazeno. Kdo si myslí, že takové včelstvo bude mít vyšší spotřebu zásob, je na omylu. Sám se může včelař přesvětit poslechem, že takto vedená včelstva zimují naprosto potichu, tedy vyvíjejí minimální aktivitu.
Budí to dojem, že je včelstvo mrtvé, avšak poklepáním na úl se přesvědčíte, že je včelstvo naživu a v plné síle.
Minulí týden jsem jednomu nevěřícímu včelařovi ukazoval moje včelstva. U jednoho včelstva bylo zajímavé to, že otvor chumáče ( místo, kudy do chumáče přichází a vychází vzduch ) se vytvořil velmi blízko spodního očka ( 2. nástavek ) tak, že bylo možné při mínus 6°C pozorovat asi pět včel semknutých v očku. Jednu včelu jsem odebral ( dostal jsem od ní žihadlo ) přiložil na sníh, abych demonstroval zkřehnutí včely. Zkřehnutou včelu jsme umístili do vytápěné místnosti, kde za pár minut ožila a začala létat.
Včelí chumáč je jeden z vrcholů dokonalosti včelstva a včelaři často pochybují o jeho schopnosti obrany vůči mrazu.
Silné a velmi-silné včelstvo dokáže bez problémů čelit i teplotám mínus 50°C, které se v ČR nevyskytují.
,,Rozmrazení,, včelstva v předjaří se děje následovně:
Začátkem předjaří ( rozkvět lísky ) se zúží drátěné dno ( nechá se cca 1 cm pruh drátěného dna na nástavek ) a zadělá se horní očko, čímž narušíme komínový efekt. V horních partií ( pod fólií ) úlu se bude srážet voda, kterou včely budou v průběhu předjaří využívat jako zdroj vody. Medná komora se podloží pod plodiště, aby bylo plodiště v kontaktu s vodou u stropu.
Uteplovat stěny u širokoprostorově vedených včelstev je zbytečné, je spíše škodlivé, neboť tím zabraňujeme prohřívání úlového prostoru slunečními paprsky, což není zanedbatelný tepelný přínos, jež včely využijí uvolněním více létavek, což ve výsledku může vést ke snížení spotřeby zásob.)
Jediná nevýhoda neuteplených úlů je ta, že je nelze v létě umístit na přímé slunce, které by vedlo k nežádoucímu přehřívání.
Ideální je neuteplené úly umisťovat pod listnaté stromy, jež v předjaří nemají listí, sluneční paprsky pronikají skrze větve a ohřívají stěny úlů a v létě, kdy stromy mají listí, stromy úly stíní.
Včelaři by neměly zapomínat na to, že není silné včelstvo jako silné včelstvo. Pokud se ve včelstvu vyskytne rojová nálada ( a to třeba jen v latentní podobě, kdy ještě nedochází k zakládání rojových matečníků ), což je u silných ( velmi-silných ) včelstev dost pravděpodobné, pokud včelař neaplikuje cílená racionální protirojová opatření integrovaná s provozní metodou , včelstvo ochabuje v produkci.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25922


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 26. 11. 2007
Re: Dotace a 40 včelstev (25897)

Pane Zdeňku Dukáte.
Nařízení veterinární správy jsem si pozorně přečetl,nikde se v něm nepíše o povinném třetím ošetření včelstev výhradně aerosolem.Pouze se doporučuje.Spousta ZO tento vyvíječ nemá ve svém vybavení.Pokud i třetí fumigaci provedu při dodržení venkovní teploty min. +10 stupňů celsiových tak výlsledek bude srovnatelný s aerosolem.V naší ZO dělám sice jednatele,ale z vlastní iniciativy se zabývám i problematikou léčení včelstev proti varroáze.S pozdravem Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25921


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 26. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799) (25900) (25902)

Pepan II. (87.197.103.170) --- 25. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799) (25900)

Kraňka je poměrně dost citlivá na zužování a pozdní krmení, na to němečtí výzkumníci doplatili ( zužují začátkem srpna na polovinu prostoru, krmí ke konci srpna = chyby zásadního charakteru! ).
Prosím tuto větu objasnit,jak se nedopustit "chyby zásadního charakteru!" Co je chybné?

______________________________________________________________

Při výzkumech se vědci někdy soustředí na určitou věc tak důkladně, že přehlížejí některé podmínky, jež narušují objektivnost výzkumu při řešení jiných problémů.
A přesně takový případ je i výzkum Němců v Hohenheimu a Liebelfeldu.
V žádným případě netvrdím, že celý výzkum je špatný. Naopak jde ( s vyjímkou studia dynamiky včelí populace ) o kvalitní výzkum, který potvrzuje, že podněcování a uteplování úlů je zpravidla zbytečné.
Při studiu populační dynamiky včelstva ( jeho biologicky potenciální dynamiky ) je nepřípustné podletní zužování, které vede ke vzniku slabších včelstev, a také pozdní krmení, jež se rovněž podepíše na zmenšení zimní generace.
Kraňka je velmi citlivá na nedostatek prostoru či zásob. To je hlavní důvod proč většina včelařů velmi-silná včelstva nemají, neboť jejich provozní metody tomu zabraňují.
Včelstva se po celý rok přizpůsobují stavu zásob a prostoru.
Jakmile včely visí v podmetu, či před česnem, včelstvo zpomaluje rozvoj. Pokud není snůška a zásoby klesnou pod cca 10 kg medu, či cca 30 dm2 pylové desky ( závisí také na individuálních potřebách daných včelstev ), včely omezují rozvoj ( plod musí být v kontaktu se zásobami ). Omezení vede ke vzniku slabších včelstev.
Na omezení síly včelstva má vliv řada faktorů:
1/ Kvalita matky a zdravotní stav včelstva
2/ Prostornost úlu
3/ Zásoby
4/ Velikost zimní síly
5/ Velikost vrcholu
6/ Rojová nálada
7/ Vývoj populace během roku
8/ Půdorys nástavku
9/ Uspořádání díla v úle
10/ Větrání úlu
11/ Izolace stěn úlu
Jednotlivá plemena včel se liší mírou reakce na daný omezující faktor.
Včelstva se svojí silou přizpůsobí životním podmínkám, které jim včelař poskytuje.
Včelstva, pokud je nic neomezuje, se rozvinou sama do kategorie velmi-silných včelstev.
Pro zajímavost uvádím, že zimní síla ( Z ) není polovina vrcholu, ale spíše aritmetický průměr velikosti zimní síly ( z ) v minulém včelařském roce, poloviny vrcholu (V/2 ) v daném produkčním roce a poloviny relativní síly podletní (R/2 ) ( za předpokladu nulového omezení včelstva v daném roce ).
Z = ( z+V/2+R/2 )/3
( pozn. Hodnotu relativní podletní síly získáme, když hodnotu plástové plochy v úle v podletí vynásobíme 160, přičemž její maximální hodnota může odpovídat vrcholu . )
Samozřejmě nesmíme opomenout vliv silo-tvorných faktorů. Tato rovnice platí v případě nulového omezení včelstva.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25920


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ondrej Ptacek (85.71.106.65) --- 26. 11. 2007
Re: doklad na prodej medu (25913) (25914) (25915) (25917) (25918)

moc dekuji
OP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25919


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 26. 11. 2007
Re: doklad na prodej medu (25913) (25914) (25915) (25917)

Jednorázově lze něco podobného sepsat volnou formou ve dvojím vyhotovení a nechat si kopii(dodací list).

Nebo je možné si pořídit bloček "Příjmových popkladních dokladů", které se prodávají se v některých papírnictvích v potřebách pro podnikatele.

Ani v jednom případě bych neuváděl svoje rodní číslo. To je dnes považováno za citlivý osobní údaj. Vhodné by bylo uvést obvyklé údaje, tj. přímění, jméno, adresa bydliště a jako vhodné bych viděl úvést v dokladu číslo chovatele dle registrace.
Na dokladu nesmí být v žádném případě údaj o DIČ nebo a nějaké sazbě DPH.

Ať se Vám daří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25918


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ondrej Ptacek (85.71.106.65) --- 26. 11. 2007
Re: doklad na prodej medu (25913) (25914) (25915)

Jen upresnuji, nejedna se mi o dan s prijmu. Prodavam med ze dvora a vzhledem k tomu ze mam 15 vcelstev neni toho medu zase az tolik. Ale jeden muj odberatel me pozadal, abych mu vystavil cca na 20 kg sklenic doklad, aby si mohl zakoupeny med (ktery bude davat jako darky svym zakaznikum) dat do nakladu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25917


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

85.132.230.217 (88.100.95.205) --- 26. 11. 2007

q

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25916


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 26. 11. 2007
Re: doklad na prodej medu (25913) (25914)

Dovolil bych si upozornit, že "Zjednodušený daňový doklad(ZJD)" je dańový doklad dle zákona č. 235/2004 o Dani z přidané hodnoty(dále ZDPH) a netýká se zde diskutovaného tématu daně z příjmu. ZJD smí ho vystavit jen plátce DPH, jinému plátci, tj. osoba registrovaná k dani z přidané hodnoty za podmínek daných tímto zákonem. Vystavení daňového dokladu na DPH neplátcem je trestné.
Daň z příjmu je přímým vztahem Vaším a příslušného finančního úřadu a žádný doklad zákazníkovi nevystavujete. Pro evidenci příjmů pro účely daňového přiznání by měl postačovat zmíněný "příjmový pokladní doklad", dodací list a pod..
Jste-li plátcem DPH pak to může být i zmíněný Zjednodušený nebo bežný daňový doklad.

Znovu ale upozorňuji, že daň z přidané hodnoty je něco zcela jiného.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25915


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 26. 11. 2007
Re: doklad na prodej medu (25913)

Ondřeji. Stačí paragon zjednodušený daňový doklad. Dodavatel, jméno adresu. Maximálně DIČ tj. tvé rodní číslo před kterým je číslo finančního úřadu kde přiznáváš daně. To DIČ by nemusel požadovat odběratel medu, neboť je pouze tvou povinnosti přiznávat daně a nikoliv odběratele hlásit, že koupil nějaký med. Pokud budeš dodávat na více dodávek, musíš to dělát trochu rozumně po dohodě s odběratelem, ale to nelze uvést do diskuze. Je otázka vzájemné dohody. Tak ať se ti daří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25914


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ondrej Ptacek (85.71.106.65) --- 26. 11. 2007
doklad na prodej medu

Dobry den,
chci se zeptat co musi obsahovat doklad, ktery napisu firme, ktere prodavam med. Ta si chce dat toto do firemnich nakladu. Nemam firmu ani ICO.
Lze to? A co musi doklad obsahovat. Moc dekuji.
Ondrej P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25913


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman (194.149.115.135) --- 26. 11. 2007
Re: pro zajímavost (25903) (25906)

To je svatá pravda. A taky každý, kdo si krájí chleba delším nožem je relativně potencionální vrah :-).

Med se ale dá dělat i bez včel:
http://tinyurl.com/2f3qxn

To pro pilné včelaře, aby mezi čtením přednášek o racionálním včelaření trochu relaxovali.

--------------------
G.Pazderka (80.78.146.248)
>Každý, kdo kupuje a doplňuje cukerné zásoby je relativně potencionální padělatel medu, protože tím vyrábí umělý med za pomoci včely medonosné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25912


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 26. 11. 2007
pro zajímavost

Kdyby jen šlo o doplňování zásob. A co obecně doporučované "podněcování" v době "snůškové přestávky"???

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25911


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 26. 11. 2007
Organisovane vcelarstvi v Cesku 1875


Reditelstvi ustredniho zemskeho spolku Cechy
Zada uctive pp.starostu okresnich spolku aby stanovy sveho spolku zaslali

Sjezd spravni rady ustredni Jednoty v Cechach jednani o stanovach
Starosta Liska.Gregr,Vanicek,Spacek,co zastupci prazskeho spolku . Buchar,Blaha uhrinevskeho spolku. Macner,Weidl,Neuer piseckeho spolku. Heler horickeho. Thuma chrudímskeho. Misak horickeho. Baudis jaromerskeho spolku.
Starosta uvital protomne a kladl jim na srdce,aby zapomeli,ze jsou cleny toho neb onoho spolku a nedali se horlivosti pro svuj vlastni krb svesti k nejakemu stranictvi.
1)Pestovani vzajemnosti vsech spolku,tato vzajemnost pouze na vydavani spolkoveho casopisu omezena,tak ze nemuze nijakz blize nazvana byti.
2)Mali ustredni jednota vladnouti nejakym jmenim ?..tyto prameny jsou vyschlymi,aneb jen takovymi studankami,z nihz nam vyvazili vodu drive nezli nam mozno bylo k nim prijiti. Po delsi porade uzavreno:v budoucnosti ma toliko spravni vybor ustredni o statni a zemske podpory zakrocovati a teto subvence se ma pouziti ku prospechu vsech spolku se tykajicich.
4) Clenove spolku jsou okresni spolky
5) Reditelstvi spolku: zalezitosti vede spravni vybor:9clenu volenych a vsech predsedu spolku.
6) Starosta zastupuje spolek,predseda vsem shromazdenim,spravnimu vyboru je odpovedny.
Jednatel podporuje starostu,podepisuje zaroven vsechny spisy a ridi kancelar.
Pokladnik cini vydani na pisemne poukazani predsedy.
Spravni vybor dava absolutorium na zaklade revisoru.
7)Spravni rada: radi se o vsech vecech, k platnemu usneseni je treba 1/3 clenu.

Mesicni schuze v mistnostech c.k. Hospodarske spolecnosti Brno
Sdeloval nejdustojnejsi p.prelat Mendel o zazimovani a prezimovani vcel:Vdrivejsich letech daval vcely na zimu do sucheho sklepa.Kazdeho jara shledal ze dilo je mokre a plesnive.Nasledkem toho nechaval radeji venku.Lonskeho roku dal jednu celed velmi slabou do sklepa aby ji pozdeji s jinou spojil.Pro jine zamestnani nemohl tomu dostati a tak oul zustal pres celou zimu.Nahodou nestal z prima,nybrz se zemi 30 stupnu.V tomto stavu zustal az do jarniho vycisteni.Slaba celed byla zdrava,o vlhkosti-plesnivosti ani stopy a tato celed dala prvni roj.
Letosni zimu konal dalsi v te veci pokusy:Na 2velmi silnych a 2silnych na 10plastech spolkovych.Obe bzucely,kvilely,meli uplavici,pro ne bylo ve sklepe patrne prilis teplo 7R.
Prostredne silne na 7 plastech byly uplne klidny-nemohly tolik tepla vyvinouti,byla teplota ve sklepe prave vhod-malo travily-podnes velmi dobre.
Mnozi projevili pisemne prani,ze by radi meli spolkove uly s cesnem take do medniku.Spravni rada se tedy na tom ustanovila,ze dle vzoru uhrinevskych.Reditelstvi vsak nebere na sebe odpovednost za jejich uzitecnost a prospesnost,jelikoz se jeste o tom zkouskami nepredsvedcilo.
Budoucne tedy bude stat ul s tramky a dvema cesny 5zl.50, s ramecky 7zl., dle vzoru uhrinevskeho 7zl.50


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25910


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.56) --- 26. 11. 2007
Re: cena medu (25875) (25878) (25883) (25884) (25893) (25899) (25904)

V Susický:
Tak porovnávejte ceny u nás. Já pořád nechápu, že markety v klidu nabízí med za 100,- až -14O,- a to za směsky mnohdy pochybného původu a my se tady pořád dohadujeme o 60,- až 8O,- a to většinou za domácí med nesrovnatelně jiné kvality.
Uvědomte si, že v marketu med nikde levněji nekoupíte, jen u souseda včelaře???? A to je ten zásadní problém. Což se takhle domluvit, že třeba pod 80,- nepůjdeme a těm ostatním se to budeme snažit vysvětlit? To přece nebrání tomu mít pro stálou klientelu cenu třeba za 60,- ale mít na sklenici a na vývěsce uvedenu cenu 100,- je také hezký marketingový tah ve vztahu k přátelům.
--------

Naprostý souhlas. Podpořený trochou sledování cen v obch síti.
Takže by to chtělo osvětu mezi včelaři. Napište článek do Včelařství, třeba to ti "poctiví" včelaři budou číst, možná se i zamyslí.
Já jako nečlen asi nebudu připuštěn:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25909


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(194.228.235.95) --- 26. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799) (25900)

Já myslím, že je li u někoho nejfrekventovanější slovo racionalizace, měl by se sám chovat racionálně, tzn tak, aby vynaložené úsilí bylo úměrné výsledku. Sepsání takového traktátu stálo mnoho úsilí a dopad na čtenáře nic moc. Životnost příspěvků v konferenci je tak den, možná dva, originalita nápadů žádná a rovněž přesvědčivost nic moc. Naprosto stejné články plné nadšení psal už před 20 lety př. Boháč o kterém bylo známo že když došlo na medobraní bylo vše jinak. Po jeho úmrtí převzal štafetu M. včelař kde se prakticky stejně psalo už nejm. 10 x a jistě přitom nezůstane. Není tedy racionálnější než opisovat věci mnohokrát popsané jít vyrábět nové úly, nebo stloukat rámky??? Proč pokusy a porovnání výnosů v zatepl. a nezatepl. úlech v drtivé většině vychází lépe pro zateplené úly, rovněž se spotř. cukru je to obdobné?? Proč stále se mluví o tom že zimní hrozen nic nevytápí? Proč nikdo nenapíše co se děje když se o několik týdnů později rozvolní. Proč nikdo nenapíše na kolik stupňů se rozpálí úlová stěna v létě /často víc než 50/ A těch dalších otázek je spousta. Např proč v posledním Včelárovi je porovnání výnosů při jednoprostorovém a dvouprostorovém zimování a světe div se bez rozdílů a to z pera jejich významného výzkumníka atd. atd. Mě je srdečně jedno v čem kdo včelaří a jsem ten poslední kdo by ho chtěl ovlivňovat, Ale vadí mě fanatický a příliš jednostraný pohled. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25908


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 26. 11. 2007
Daně a 40 včelstev a veterinární správa

Mne překvapuje,že se nikdo z těch ,kteří pořád ,,šermovali 40 včelstvy neozve,,a neřekne fakt?No to jsme nevěděli.Komu žalovat.Řekl bych,že stále brečím na špatném hrobě.K vet. správě.Pan Duben patří do zástupu lidí,který vede spolumajitel Dolu Peroutka,lidí,vynesených dobou.Prohlášení hl.hygienika o měřičích tepla v TV dokresluje,jak málo jim záleží na občanech,natož včelařích.Takoví lidé se do funkcí neměli dostat.Nebyl by problém je donutit aby to zabalili. Z D

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25907


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 26. 11. 2007
Re: pro zajímavost (25903)

"Jestli chce někdo skutečně pravý český med, měl by jej kupovat přímo od včelařů. Ti totiž nemají technologie k výrobě falzifikátů," zdůrazňuje tajemník včelařů.
.....

A co je technologie doplňování zásob? Každý, kdo kupuje a doplňuje cukerné zásoby je relativně potencionální padělatel medu, protože tím vyrábí umělý med za pomoci včely medonosné.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25906


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 26. 11. 2007
Re: pro zajímavost (25903)

>Med přitom nesmí obsahovat žádná rezidua, ani žádné příměsi, jako cukry, škrob nebo sirupy," informoval mluvčí SVS Josef Duben.<
........

Pan Duben by to měl vzdát. Jsem v třídním řebříčku mnohem níže než on, ale vím, že nemluví pravdu. Co se týká nadstavování medu, tak takový med se nazývá v naší drahocené EU "umělý med" (viz. Eurlex) a ten je buď částečně nebo vůbec nepochází původem od včely medonosné. Má své obchodní zařazení mezi cukrovarnickými výrobky.

Také. Med může obsahovat rezidua léčiv a dokonce jak u nás, tak i v některých státech EU.

... Chce to jinou "povídačku".

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25905


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (85.160.11.204) --- 25. 11. 2007
Re: cena medu (25875) (25878) (25883) (25884) (25893) (25899)

M.Václavek "Jen chci upozornit, že nelze porovnávat ceny u nás a v západní Evropě bez zvážení některých faktů".

Tak porovnávejte ceny u nás. Já pořád nechápu, že markety v klidu nabízí med za 100,- až -14O,- a to za směsky mnohdy pochybného původu a my se tady pořád dohadujeme o 60,- až 8O,- a to většinou za domácí med nesrovnatelně jiné kvality.
Uvědomte si, že v marketu med nikde levněji nekoupíte, jen u souseda včelaře???? A to je ten zásadní problém. Což se takhle domluvit, že třeba pod 80,- nepůjdeme a těm ostatním se to budeme snažit vysvětlit? To přece nebrání tomu mít pro stálou klientelu cenu třeba za 60,- ale mít na sklenici a na vývěsce uvedenu cenu 100,- je také hezký marketingový tah ve vztahu k přátelům.

Myslím, že se můžeme v klidu vyřádit na malém čaském dvorečku, ale měli bychom se snažit alespoň významě se přiblížit cenám v běžném maloobchodu.

S pozdravem vsusicky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25904


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 25. 11. 2007
pro zajímavost

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=514783

"Katastrofické vize o masivním úhynu včelstev v Česku v letošním roce se nepotvrdily," řekl deníku Aktuálně.cz tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. "Na jednání našeho nejvyššího orgánu informovalo o vyšších úhynech včelstev z celkem 74 okresů sedm," konstatoval.

Přesto bude oproti loňskému roku medu výrazně méně. Včelaři podle Peroutky očekávají letošní produkci ve výši zhruba 7500 tun, v loňském roce ale činila v Česku přes devět tisíc tun.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25903


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan II. (87.197.103.170) --- 25. 11. 2007
Re: Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799) (25900)

Kraňka je poměrně dost citlivá na zužování a pozdní krmení, na to němečtí výzkumníci doplatili ( zužují začátkem srpna na polovinu prostoru, krmí ke konci srpna = chyby zásadního charakteru! ).
Prosím tuto větu objasnit,jak se nedopustit "chyby zásadního charakteru!" Co je chybné?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25902


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan (85.135.97.142) --- 25. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883) (25884) (25893) (25899)

m.vaclavku prodávej med za 20 a zbytek vybírej za přednášky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25901


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 25. 11. 2007
Racionalizace ve včelaření 3 (25796) (25799)

Přednáška 3.:
Prostor, uteplení a materiál racionálních úlů

Nejlepší materiál je dřevo
S vynálezem pěnových plastů dochází k jejich použití k tepelné izolaci. Není tedy divu, že došlo k použití pěnových plastů také přímo ke stavbě úlů. Zase se to stalo pouze v Evropě a to zejména střední, neboť tato část světa, po dobu trvání včelařství, vždy přemýšlela jak včelstva dobře uteplit a tedy vlastně z části izolovat od vnějšího dobrého i špatného počasí. Pozdější výzkumy zimování včelstev jenom potvrdily, že včelstvo nevytápí svůj úl, ale pouze včelí hrozen (výzkum Min. zemědělství USA v roce 1932). Pokud izolace stěny není přímo na včelstvu jako kabát, působí úplně obráceně. V široce držených včelstvech způsobí izolace naopak zpožděný jarní rozvoj, protože zabraňuje ohřevu z vnějšku a to se zejména projevuje při víceprostorovém zimování. Snaha po usnadnění zimování včelstvu se u nástavkových úlů nakonec ukázala jako špatná.
Z hlediska hygieny nákaz jsou úly z umělých hmot také problém, protože nemohou být opáleny plamenem, jak je zvykem u úlů dřevěných. Problémy jsou s mravenci, sýkorkami, myšmi, zavíječi voskovými a s nedostatečnou mechanickou odolností. S předpokladem ubývání nalezišť ropy, kde současné zásoby se odhadují asi na +/- 45 let (2000), je předpoklad, že ceny umělých hmot budou dále stoupat. Ceny dřeva jsou již dnes stabilní a je možno počítat i s lacinějšími dovozy z východních zemí.
Použitím umělých hmot ve včelařství je ohrožena všeobecná vědomost, že včelař je ochráncem životního prostředí. Zda neohrožuje takto včelař přírodní potravinu - med, nebylo zatím prokázáno. Z hlediska života včel to není nutné riskovat.
Dřevo je nejdůležitější, dorůstající přírodní materiál, který již jako strom a les ovlivňuje naše životní prostředí. Výroba produktů ze dřeva vyžaduje málo energie a nevznikají žádné škodlivé výpary. Výrobky jsou látkově i biologicky odbouratelné. Pro výrobu úlových nástavků má dřevo ještě jednu podstatnou výhodu. Stěna nástavku má, jako jeden z mála materiálů, schopnost předávat úlovou vlhkost z vnitřku do okolí. Tato vlastnost, vedle větrání úlu, má velmi podstatný vliv na zdravotní stav včelstva.

V nástavkových úlech zbytečně nezužujte!!!
Středoevropská tradice se jenom těžce vyrovnává se změnou více než stoletých včelařských zvyků. Zužování v různých izolovaných úlových systémech mělo vždy na jaře podpořit slabá přezimovaná včelstva k udržení plodování, protože dle lidského myšlení, v utepleném, malém prostoru mohla zadržet více tepla potřebného k plodování. Stálá česká argumentace o důležitosti izolace také nástavkových stěn, obecně jen zdržuje náš vstup mezi pokrokové včelaře EU. Moderní včelařství však předpokládá zimování pouze silných včelstev.
Úlová izolace působí v obou směrech. Zabraňuje rychlému pronikání tepla, nebo zimy, ven i dovnitř a v podstatě zpomaluje vyrovnávání rozdílů. Prospěšně působí jen tehdy, když je co nejblíže k plodovému hnízdu, či včelímu hroznu. To znamená, že působí jako u člověka kabát, pokud akumuluje nebo odráží teplo. Ten si ale včelstvo vytváří vlastní. Již od roku 1932 je známo, že včelstvo nevytápí úl (USA, měření ve 320 měř. bodech). Když je stěna úlu vzdálená od včelího ochranného pláště, působí izolace stěn úplně obráceně, což znamená, že zpožďuje předjarní rozvoj. Proto se v zadem přístupných a podobných izolovaných úlech zcela správně na jaře zužuje. Širokoprostorově držená včelstva v izolovaných nástavkových úlech mají proto, v porovnání s neizolovanými, na počátku vývoje méně plodu. Tenkostěnný, dřevěný nástavek je rychleji ohříván také z vnějšku. Z hlediska léčení varroázy znamená neizolovaný nástavek dřívější ukončení plodování a dřívější plodování v předjaří.
Při zimování ve více nástavcích se nechá dokonce říci, že izolace je škodlivá, zejména nemají-li nástavky očka. Neobsazené spodní prostory plodujícího včelstva nebudou přes den ohřívány sluncem a zvyšují nárok na energii včelstva, který je potom kompenzován menším plodováním. Proto mají také tato včelstva nižší spotřebu zásob. Nesouvisí to tedy s nutností většího krmení včelstev v nástavkových úlech, jak si mnohý včelař myslí nebo bere za argument. Toto se jako evropský standard ustálilo na minimálně 20 kg zimní potravy (med + cukr) u šetrné kraňské včely, která právě plodování řídí podle stavu a přísunu zásob. Toto množství je tedy jistotou včelstva i včelaře pro velmi nepříznivou a dlouhou zimu. Zase se stačí podívat do literatury okolních států.
Stále platí, že tím nejdůležitějším, co může včelař udělat pro přípravu silných včelstev pro jarní snůšku a opylování, je dobré zásobení včelstev na zimu, aby měly zdroj cukrů i proteinů (pylu). "Dobré zásoby" stimulují matku k časnému kladení vajíček a včely k zahájení plodování. Je rozdíl mezi zásobami postačujícími k přežití včelstva a zásobami umožňujícími jeho optimální rozvoj. To však neznamená, že včelstvo tuto potravu přes zimu spotřebuje. I velmi-silné včelstvo, pokud neploduje, spotřebuje v zimě max. 7 kg (Farrar). Rozvoj včelstva je pak dán odchodem zimních včel, postupným návratem slunečního záření (kdy právě venkovní teploty - teplotní maxima - určují počet nakladených vajíček), výkonem kladení matky, který je omezován velikostí včelstva, počtem plodovacích cyklů do snůšky a délkou života krátkověkých včel.
Zvýšená spotřeba je pak výsledkem plodování včelstva v době, kdy si již nebo ještě žádnou potravu nemůže donést. Bude tedy vedle síly včelstva opět závislá na délce zimního počasí v dané krajině, na průběhu zimy, kde právě zima s výkyvy teplot působí velmi nepříznivě a na podzimních a časně jarních snůškových podmínkách. Větší spotřeba, po nakrmení v pozdním létě a v předjaří a jaru, znamená tedy také větší výrobu a obnovu množství včel v této době, částečně dlouhověkých. Včelstva s malou zimní spotřebou do jarní snůšky spíše zeslábla, protože nemohla vyrovnat zazimovanou sílu, resp. odchod včel. Ze vzduchu včelu neuděláš .
Zbylá zavíčkovaná, cukrová potrava se odebere až na začátku jarní snůšky. Pokud z ní část použijeme k tvorbě oddělků, nemusí být pak většinou více krmeny. Část je podsazena pod včelstvo a nahrazuje krmení v době snůškové přestávky do letního maxima. To ovlivňuje, zejména u stabilního včelaře jeho velikost včelstva a tím i velikost včelstva k přezimování. Tzv. "šetrné metody" mohou nadále v nástavkovém včelařství patřit jen k tzv. způsobům "hraní si se včelami". Celkový výnos, mimo síly včelstva, je pak závislý zejména na snůškové krajině, případně kočování a všechno záleží na technologii. Co nám je platné silné včelstvo, když už není snůška. Proto se dnes klade takový důraz na podzimní a jarní posilování oddělky všude tam, kde je časná snůška. A ta je většinou všude, ale včelaři zapomínají mnohdy zazimovat silná včelstva.
Lépe více prostoru, než-li méně!!!

Potřeba prostoru úlu je závislá na síle včelstva a ta může být různá. Je dána vyrovnaností jednotlivých včelstev a způsobem včelaření.
Racionální včelaření a zvláště pak racionální malovčelaření je o včelaření s neomezenými včelstvy, tedy se silnými a s velmi silnými včelstvy.

Pojmy slabá, střední, silná včelstva a podob. jsou relativní.
V mích přednáškách se budu držet tohoto schéma:

A/Vrcholová síla
1/pod 10 000 jedinců = velmi slabá včelstva
2/mezi 10 000-30 000 jedinci = slabá včelstva
3/mezi 30 000-40 000 jedinci = střední včelstva
4/mezi 40 000-60 000 jedinci = silná včelstva
5/mezi 60 000-80 000 jedinci = velmi silná včelstva

B/Zimní síla
1/pod 5 000 jedinců = velmi slabá včelstva
2/mezi 5 000-15 000 jedinci = slabá včelstva
3/mezi 15 000-20 000 jedinci = střední včelstva
4/mezi 20 000-30 000 jedinci = silná včelstva
5/mezi 30 000-40 000 jedinci = velmi silná včelstva

( pro představu…1 nízký nástavek Optimalu …r. m. 42x17cm, 11 r.v nástavku ( plástová plocha 132 dm2 po obou stranách ) = má při středním obsazení cca 10 000 včel )

Na jeden dm2 plástové plochy z jedné strany by mělo optimálně připadat 80 včel!

V případě neomezených včelstev ( kategorie velmi-silných včelstev ) je potřeba prostoru i cca 1060 dm2 ….8 nízkých nástavků Optimal.

Nevěřte tvrzení německého výzkumu ,,Program 100 včelstev,, že kraňky nevytvářejí včelstva silnějších než cca 40 000 včel. Opak je pravdou! Každé plemeno včely medonosné je schopno dosáhnout vrcholové síly kolem 80 000 včel a je schopno zazimovat s 40 000 dlouhověkými včelami. Rozdíl mezi plemeny je pouze v tom, do jaké míry jsou ovlivňovány podletními silotvornými faktory ( půdorys nástavku, velikost vrcholu, zásoby, kvalita matky a zdravotní stav včelstva, prostor pro plod a včely, vývoj plodové plochy, délka života letních včel, uspořádání díla v úle, rojivost a propojení nástavků ).
Kraňka je poměrně dost citlivá na zužování a pozdní krmení, na to němečtí výzkumníci doplatili ( zužují začátkem srpna na polovinu prostoru, krmí ke konci srpna = chyby zásadního charakteru! ).
Upozorňuji, že velmi-silná včelstva mají větší rojové tendence, které se však dají úspěšně zkrotit dodržování protirojových zásad racionálního včelaření.

Prostor pod sediskem nikdy neuškodí!
Nikdy nedopusťte, aby včely delší dobu visely v hroznu v podmetu, ale v žádné případě nesmí viset venku před česnem!

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25900


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 25. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883) (25884) (25893)

Jen chci upozornit, že nelze porovnávat ceny u nás a v západní Evropě bez zvážení některých faktů. Je třeba zohlednit nabídku a poptávku. U nás je vyšší celková produkce medu (nabídka) vyšší než spotřeba. Ve většině zemí EU je situace opačná. Poptávka (spotřeba) je vyšší než místní produkce a producenti toho využívají.
Obdobně je to s kupní silou obyvatelstva.
U nás tedy bude med vždy levnější než u našich západních sousedů. Odhaduji to na 80 Kč.

_____________________________________________________________

Souhlasím s Vámi. Je to relativní, jak kde kdy kolik za kolik komu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25899


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 25. 11. 2007
Daně a 40 včelstev

Omlouvám se za název příspěvku ZD

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25898


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 25. 11. 2007
Dotace a 40 včelstev

Vážení přátelé, i když jak Vás někdy čtu ,tak mi mnohdy některé příspěvky nepřipadají moc přátelské. Zvláště ty kterým chybí maličkost bežná v kulturních zemích, a tou je podpis. K ceně medu se nebudu vyjadřovat,vše jsem napsal..Před časem jste se dali do daní, a počtu 40 včelstev.Slíbil jsem ,že dodám podklady z čas. Včelařství,který čtu i přes svůj zásadní odmítavý postoj.Takže cituji:Velmi důležitou změnou pro zájmové včelaře je novela zák.č 438/2003Sb.,o daních z příjmů,která s účinností od 1.ledna 2004osvobodila od daní zájmové včelaře,kteří nechovají více než 40 včelstev,a ty včelaře,kteří sice mají více než40 včelstev,ale jejich skutečné příjmy z příležitostné činnosti nepřesáhnou 20.ooo Kč .Tato pozitivní změna se do zákona dostala na základě několikaletého tlaku ČSV...dále si přečtete sami. Ti ,ktří by tak chtěli učinit,naleznou ve Vč č.6 2005.V příloze str.1 Ve stati s komunistickým názvem ,, Úkoly uložené VII.sjezdem ČSV byly plněny následovně,, To byl zřejmě důvod proč jste nečetli.Mostecké zvyky s. Prokeše jsou zřejmě nepotlačitelné.Jinak Vám doporučuji číst Veterinární nařízení při chovu včel.Kde je např.jasně hovořeno o aerosolu!!při ošetření proti VD. V naší Zo jsou dokonce nařízeny 2 aerosoly!!Pokud ho nepoužíváte při ošetření včel,a spoléháte se pouze na fumigaci, dostáváte se do rozporu se zákonem.Škodíte především sami sobě. S pozdravem včelař disident Zdeněk Dukát

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25897


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Šefčík (90.176.2.8) --- 25. 11. 2007
Re: Registracni cislo chovatele. (25895)

Českomoravská společnost chovatelů a.s., pracoviště ústřední evidence včel Hradišťko 123, 25909 Hradišťko pod Medníkem. Podrobností časopis Včelařství č. 8/2007 v ppříloze.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25896


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (82.117.156.244) --- 25. 11. 2007
Registracni cislo chovatele.

Kde presne mam ziskat registracni cislo chovatele včel ?diky za odpovedi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25895


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (89.103.56.99) --- 25. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883) (25884) (25893)

6e se tím ty markety neřídí. Tam je cena téměř stále 1OO,-Kč/kg a více. Stačí srovnávat u nás.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25894


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (83.240.1.252) --- 24. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883) (25884)

Jen pro vysvětlenou jiný Pavel, jsme tady Pavlové dva.

Jen chci upozornit, že nelze porovnávat ceny u nás a v západní Evropě bez zvážení někkterých faktů. Je třeba zohlednit nabídku a poptávku. U nás je vyšší celková produkce medu (nabídka) vyšší než spotřeba. Ve většině zemí EU je situace opačná. Poptávka (spotřeba) je vyšší než místní produkce a producenti toho využívají.
Obdobně je to s kupní silou obyvatelstva.
U nás tedy bude med vždy levnější než u našich západních sousedů. Odhaduji to na 80 Kč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25893


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jíra (85.160.25.55) --- 24. 11. 2007
Re: cena medu (25890)

Souhlasím s tebou, nízká cena ještě neznamená zvýšení prodeje. u nás na vesnici je 5 včelařů, prodávám med o 20Kč dráž než ostatní a ješte ho od nich beru abych uspokojil všechny zájemce. Chce se to jen trochu snažit a med nabízet, možností je spoustu. Jak se říká: líná huba holý neštěstí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25892


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (85.132.169.34) --- 24. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883) (25888)

Potrefená husa se vždycky ozve!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25891


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan (85.135.97.142) --- 24. 11. 2007
cena medu

Nevím nad čím diskutujete.Jiná cena bude na vesnici a jiná ve městě.Záleží na místních podmínkách.Přijatelná je taková za kterou jsou lidé ochotni kupovat.Pokud budu prodávat dráž než ostatní svědčí to o mé schopnosti.Ti neschopní budou tiše závidět a diskutovat o tom za kolik se má med prodávat.Ideální cena v tomto případě je ta kterou určí ti nejméně schopni med prodat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25890


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 24. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883) (25888)

>>>Já jen narážím na tu možnost, že pokud by se Český med prodával za nižší cenu, určitě by se ho prodávalo více, což je pro české včelaře určitě výhodnější, než ho levně vyvážet do zahraničí, čímž český včelař prodělává.

------
Nač polovičatá řešení. Kdyby se český med rozdával zadarmo rozdal by se všechen a navíc by sem nikdo moc medu nedovážel, protože by jej nikdo nekupoval. Proč platit za něco, co můžu mít zadarmo.

Následně by vznikla velká poptávka po medu, zvýšilo by to společenskou prestiž včelařství, mladí by se jen hrnuli k úlům a my by jsme se jich museli zuby nechty držet, aby nás od nich neodstrčili.

:-))))))))))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25889


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(160.218.157.102) --- 24. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883)

M. Václavek :
>>>Já jen narážím na tu možnost, že pokud by se Český med prodával za nižší cenu, určitě by se ho prodávalo více, což je pro české včelaře určitě výhodnější, než ho levně vyvážet do zahraničí, čímž český včelař prodělává.

Milý příteli, to je naprosté nepochopení myšlenky vývozu!
Vyváží se právě proto, že v zahraničí za něj vývozce dostane víc, než doma!!! Proč by jinak absolvoval celé to martýrium ohledně hledání zákazníka, legislativy, dopravy apod...?

---
M. Václavek :
>>>...Průměrný Čech ... si vybere ten med levnější, tedy med zahraníční!...

Ne všichni - někteří jsou patrioti anebo chtějí kvalitu či přidanou hodnotu. A není jich málo. Pokud se marketingově zaměříš na zákazníka hledajícího nejlevnější produkt, budeš trvale muset držet cenu dole - jakékoliv zdražení bude znamenat odliv zákazníků. Tato skupina totiž "věrnost" dodavateli vůbec neřeší - jdou po ceně...
---


M. Václavek :
>>>...Levnému dováženému medu se drahým Českým medem špatně konkuruje.

Asi před rokem či dvěma někdo do konference napsal: "...a proč si myslíte, že lidé kupují drahé mercedesy, když jsou tu levné dacie...?"

---

Ano, klidně se zaměř na diskontní zákazníky. To je tvoje volba. Nezazlívej ale jiným, že se zaměřili na "lepší" klientelu a díky tomu inkasují více. A buď rád, že v ČR je natolik vyspělá společnost, že ti tvoji dumpingovou cenu nikdo nejde vysvětlit ručně...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25888


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 23. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883)

Vážený Pane,tlučete hubou a prázdnou slámu.Co Vám potom říká cena medoviny-tudíž vína?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25887


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 23. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883)

Vážený Pane,tlučete hubou a prázdnou slámu.Co Vám potom říká cena medoviny-tudíž vína?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25886


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (89.103.56.99) --- 23. 11. 2007
Re: cena medu (25875) (25878) (25883) (25884)

Cenu medu určuje trh a Váš hlavní konkurent a to jsou velké obchodní řetězce. A tam se cena s vyjímkou různých nabídkových akcích stále stabilně pohybuje mezi 100-140,-Kč a to se většinou jedná o směsi medů kdoví odkud. Bohužel mezi našimi zákazníky stále převládá cosi z doby minulé, kdy včelař, který prodával med svým známým a ne do výkupu v podstatě páchal trestný čin. A nějak našim zákazníků a ani včelařům nějak nedošlo že je vše jinak. V Evropě na západ od nás je zpravidla cena medu od včelaře výrazně vyšší něž cena směsek z marketu. Zkuste o tom přemýšlet přece jenom trochu jinak. Nejte přeci žádní podloudníci, abystě prodávali hluboce pod tržní cenu (tu v obchodní síti).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25885


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pavel (88.146.7.98) --- 23. 11. 2007
Re: (25875) (25878) (25883)

Já považuji za rozumnou cenu okolo 130 Kč 5-6 Euro, pro vývoj ceny je se třeba dívat ne po hypermarketech ale po yápadní Evropě od nás až do Španělska a touto cestou se bude ubírat naše včelařství. Bude mít stejný vývoj jako všude jinde v Evropě, protože tak to bude přirozené.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25884


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (85.132.169.34) --- 23. 11. 2007
Re: (25875) (25878)

Mám pocit, že cenu medu předimenzovávají většinou ti, kteří ho mají málo, nebo ti, kteří ho nejsou schopni získat levně.
Je relativní, jaký med prodáváte. Samozřejmě se cena může odrážet od kvality a z vyšší ceny se dá usuzovat na vyšší kvalitu.
Já jen narážím na tu možnost, že pokud by se Český med prodával za nižší cenu, určitě by se ho prodávalo více, což je pro české včelaře určitě výhodnější, než ho levně vyvážet do zahraničí, čímž český včelař prodělává.
Prodávat Český med za vysokou cenu je kontraproduktivní. Průměrný český zákazník při výběru medu bude ze všeho nejdříve hledět na cenu. Co je mu potom, že někdo na nějaké té výstavě xxx vychvaloval kvalitu Českého medu. Průměrný Čech o potenciální nekvalitě zahraničních medů, jež je neporovnatelněji pravděpodobnější, skoro nic neví. Ten si vybere ten med levnější, tedy med zahraníční!
Pokud chceme konkurovat zahraničnímu medu, měly bychom se vážně zamyslet kromě na propagaci také na cenu Českého medu. Levnému dováženému medu se drahým Českým medem špatně konkuruje.
Sále si trvám na tom, co jsem již psal, cena medu přes 100 Kč je podle mě v současné době cena přemrštěná, ať je med sebekvalitnější. Za rozumnou považuji cenu mezi 50 a 100 Kč za kilogram.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 23. 11. 2007
Prolet včel

Včera a dnes velký prolet včelstev,z 21 zatím přežily všechny.Včelařím v nadm.výšce 480 m.Beskydy.Při první fumigaci spad roztočů řádově ve stovkách kusů,max.400-500ks.Při druhé fumigaci spad 30-50 ks.Po třetí fumigaci 5-10 roztočů.Interval mezi fumigacemi min,14 dnů,teplota kolem 12 stupňů.Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25882


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 23. 11. 2007
Re: Kde koupit aceton (25846) (25856)

Pane Zdeňku,možná jde o systémovou chybu,jako člen výboru naší ZO už několik let upozorňuji na nutnost zakoupit aerosolový vyvíječ s kompresorem.Vždy jsem byl přehlasován,že zatím vystačíme s fumigací.Je taky pravda,že ve vyšetření vzorků měli nebylo nikdy kritické množství roztočů.Z 36 členů mívají tak dva členové nadlimitní množství roztočů a letos na jaře museli natírat plod s následnou fumigací.Naše ZO je v nadm.výšce od 480- 650m,zatím jsme roztoč stačili ukočírovat,ale po loňské mírné zimě a přemnožení roztoče varroa jsme prováděli monitoring denního spadu roztočů v měsíci srpnu.Vše bylo v limitu do tří roztočů za den.Ale budem ve střehu,s aplikací Gabonu počítáme v příštím roce.Víťa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25881


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 23. 11. 2007
Re: Stroj na mezisteny - predelavka rucniho typu na poloautomat (25830) (25837) (25839) (25843) (25844) (25845) (25854)

Dobrý den.Upozorním obsluhu destilačního zařízení na tuhle možnost že to může pěnit.Budu mít jistotu ,že mi neznehodnotí konečný výsledek.A taky děkuji za recept proti chřipce.Takhle se mi líbí diskuse,vyměňovat si zkušenosti z praxe.Ještě jednou díky.Víťa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25880


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 23. 11. 2007
Re: Kde koupit aceton (25846) (25851) (25852)

Dorý den Vašku.Díky za informaci kde koupit aceton.Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25879


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pavel (88.146.7.98) --- 23. 11. 2007
Re: (25875)

Jste také proti valorizaci starobního důchodu? Což takhle ten med rovnou rozdávat. Pak nemusíte mít výčitky jestli náhodou někoho nenatahujete. Existuje také skupina lidí která má včelařství jako hlavní zdroj příjmů a bez této skupiny se hobyvčelaři neobejdou. Tak prosím nikoho neurážejte. Je to jako by někdo říkal že jste hlupák, protože prodáváte tak lacino. Viděl jsem již mnoho při prodeji ze dvora. Není to o nic lepší ani horší než prodej u silnice. Každý totiž zodpovídá za to jak a co prodává. Jen namátkou: med připálený protože se rozehříval v konvi na kamnech, med páchnoucí po obalech v kterých předtím bylo zelí ,lečo nebo okurky a šetřílek jej vyndal zřejmě z popelnice, med v konvi v které před tím byla nafta, vytáčení medu v kurníku na rezavém medometu nad kterým hřadovaly slepice. Možná že znáte i mnoho podobných příkladů. Hlavní co prodává je obal a prostředí v jakém prodáváme. Někdo je odvážnější. Má Nápady a i úspěch a není nutné ho očerňovat.
Přeji hezký den.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25878


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 23. 11. 2007
Re: med na vesnici - ceny medu (25869) (25876)

Pepa:
>>>...Horší situace je, že průměrný věk včelařů je kolem 60 let a nladí nemají o včelaření zájem.
---

A proč je to problém...?
(myšlen ten nezájem mladých)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25877


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 23. 11. 2007
Re: med na vesnici - ceny medu (25869)

Přátelé a kolegové. Je opravdu každého vlastní rozhodnutí za kolik kdo prodává med. Když budu mít větší výnos medu a menší náklady, dovolím si ten med prodávat za menší cenu. Rozhodně bude rozdílna cena medu když budu mít ze včelstva průměr 20 kg a nebo průměr 50 kg. Co bude příští rok, bych zatím nepředbíhal. Pokud se nepletu v roku /2002/ byly potíže s melécitozou a také to nějak dopadlo. Horší situace je, že průměrný věk včelařů je kolem 60 let a nladí nemají o včelaření zájem. Chybu ve Svazu při náborů mladých včelařů bych nehledal.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25876


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 23. 11. 2007

Mne jste nijak pane Václavku nepobouřil.Nejsem ani ta potrefená husa ,neboť nemám ceny přes 100 kč.Vše je relativní, i ceny.Výška,nebo cenová hladina medu, překupníků u silnic ,směr Německo bývají skutečně dost vysoké..Toto je druhý extrem cen medu.Med za 150Kč nemůžu dlouhodobě,ve velkém množství prodat.Ovšem takto vysoká cena má pro nás i určité výhody.,,Silniční zákazník,,je naší cenou nadšen,je náš. Já osobně cenu držím několik let.Moji odběratelé se stali i mými přáteli.Nemám ve zvyku přátele ,řekněme natahovat.Rozhodl jsem se i nadále přes chystané zdražení, ceny zachovat.Dodržuji pravidlo,stačí když kape,nemusí pršet.Tím se můžeme řídit při prodeji 100 kg i 100q medu. S pozdravem Zdeněk Dukát

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25875


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 23. 11. 2007
Re: (25862) (25871)

M. Václavek:
>>>...Nechci nikoho pobuřovat, ale cena medu přes 100 Kč je podle mě v současné době zbytečně vysoká, je to jen projev snahy z mála vydělat co nejvíc.
---

Proč máš pocit, že je 100,- Kč moc...???
Protože se za tuto cenu med prodává v obchodě...? Tudíž od včelaře by měl být levnější...???
A proč, proboha?!?

A propó - co je špatného na snaze vydělat peníze...?
Žijeme vtržní ekonomice, tak je to snad normální, ne?

Za kolik tedy prodáváš, abys neměl cenu "zybtečně vysokou"...?

Fakt nechápu...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 22. 11. 2007
Re: (25862) (25871)

Václavek:
Fascinuje mě jak se svaz více měně snaží vytvořit monopol na ceny Českého medu.

------------------
Do dneška jsem měl spíše opačný dojem. Že Svaz kromě nějakého obecného hořekování a spílání nad nízkými cenami dával od cen ruce daleko pryč.
Z čeho tak usuzujete?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25873


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 22. 11. 2007
Re: dotace - vzkaz pro Zdeňka (25804) (25805) (25858) (25863) (25864)

Jasně. ...

No. ... Jestli je to v ČSV o příteli, tak je to také o nepříteli. A nato slyší sociologicky každý člověk podle svých zkušeností a vědomostí od dětství jinak.

.....
Eman:>Něco o tom vyřizování vím a mám asi mezeru ve znalostech. Proč by při vyřizování mělo být členství ve svazu pro získání dotace výhodné? Snad proto, že člen (bratr) raději a lépe poradí členovi než nečlenovi? Já poradím každému, člen nečlen. Vadí mě jen lajdáci a trapiči včel. Těm bych poradil, aby s tím přestali. <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25872


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 22. 11. 2007
Re: (25862)

Fascinuje mě jak se svaz více měně snaží vytvořit monopol na ceny Českého medu.
Nechci nikoho pobuřovat, ale cena medu přes 100 Kč je podle mě v současné době zbytečně vysoká, je to jen projev snahy z mála vydělat co nejvíc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25871


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G. Pazderka (80.78.146.248) --- 22. 11. 2007
Re: Mezistěny (25861) (25868)

Záleží o jaké množství vosku pro zpracování jde. Také jsem testoval desky, ale je to trochu pomalejší. A celou zimu dělat na mezistěnách se mi nechce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25870


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Dukát (82.100.62.215) --- 22. 11. 2007
med na vesnici

Já jsem z Prahy ,včelařím na Křivoklátsku.Mám celkem slušnou odběrovou klientelu.O sklizni medu v příštím roce si nedělám iluze.Nabízím proto těm ,kteří budou mít dobrou sklizeň, aby mne kontaktovali.Jejich med prodám.Za 1 svazovou sklenici medu,nebo 1 bajonetovou nepoužitou 720ml dostanou100 Kč. Nebude se jednat o tuny medu.Med by měl být ze sklizně 2008,což jistě chápete.Já tento med prodám také za 100Kč.Nejsem překupník.Jediným mým ziskem by bylo,že nepřijdu o zákazníky. Předkládám způsob , jak dostat med za slušnou cenu z vesnice k zákazníkovi. S pozdravem Zdeněk Dukát včelař disident 775393454 zdendukat/=/volny.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25869


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 22. 11. 2007
Mezistěny (25861)

Skutečně také já uvažuji o tom, že bych si sám vyráběl mezistěny ze svého vybraného vosku. Tak aby se v něm omezily rezidua léčiv a abych měl jistotu, že si s cizím voskem nepřinesu nové nemoci , které ještě ve sbírce nemám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25868


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78433 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 25868 do č. 25928)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu