78110

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Čermák K . --- 21. 5. 2003
Matky - pravděpodobnost čistého spáření

V předvčerejší diskusi o matkách byla několkrát zmínka o páření matek s trubci od vlastních včelstev. Je dobré vědět, že pravděpodobnost spáření naší matky s trubci s našich včelstev je velmi nízká! Zkusme počítat:
Trubci létají na shromaždiště k páření 12 někdy i více km, počítejme jen 10 km. Hustota včelstev v ČR je asi 7/km2. Znamená to, že naše matka se může spářit s trubci z kteréhokoliv včelstva v okruhu 10 km kolem stanoviště. Počet těchto včelstev je tedy 3,14 x 10x10 x 7 = asi 2200. Pravděpodobnost "čistého" spáření (tj. s našimi trubci) je tedy:
1. pokud máme 1 včelstvo, tak 1/2200 = 0,045 %
2. pokud máme 10 včelstev, tak 10/2200 = 0,45 %
3. pokud máme 100 včelstev, tak 100/2200 = 4,5 %, atd.
Je zapotřebí si to uvědomit. Je tedy iluzorní myslet si, že malovčelař s několika geneticky kvalitními včelstvy ovlivní přes trubce příznivě svoje okolí a přispěje tak ke spáření matek s kvalitními trubci, pokud ostatní v jeho blízkém okolí nemají kvalitní matky. Uvedené pravděpodobnosti se dají dost zvýšit umisťováním matek do okolí chovatele (okrsky čistého chovu).
Jistěže je to teoretický výpočet, skutečnost se bude poněkud lišit - např. pokud v našich včelstvech budeme mít více trubců a fyzicky zdatnějších než včelaři v okolí, rovněž let trubců není stejnoměrný na všechna trubčí shromaždiště, aj. Ale pro představu taková čísla postačují.

K. Čermák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3065


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Pete Mal - Re: Matky_-_pravděpodobnost_čistého_spáření
Předchozí:Zdenek.Cejka - RE: Začíná medovat les


Klikněte sem pro nápovědu