78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Josef Křapka (77.237.138.60) --- 1. 10. 2008
Re: Trúdy (31800) (31804) (31805)
Pán kolega nevšimli ste si dátum v kalendári? A.T.
-------------------------------------------------------
Samozřejmě že všiml. Dnes je prvého října (októbra). To mě chcete vážený příteli tvrdit, že ve včelstvech se v tuto dobu nenachází plod všeho stáří? Pokud by tomu tak bylo, nebyl by problém s léčením na kleštíka včelího. Již prvá fumigace prováděná ke konci tohoto měsíce by byla u všech včelařů s téměř stoprocentním účinkem. Proč myslíte, že je v metodice o léčení Varidolem předepsáno v dostatečném předstihu klíckovat matky nebo odstranit zavíčkovaný plod? Proč myslíte, že Pavol Silný uvádí v "Abecede včelára" (druhé doplněné vydání z roku 1987)str. 90 následující: "V októbri sa ešte vyskytujú teplé a slnečné dni vhodné na uskutočnenie kontroly správneho zimovania. Vo včelstvách už kladenie matek prestáva a väčšinou možno zistit iba čast nevyliahnutého plodu. V tomto období..." Z toho můžeme odvodit že i Pavol Silný nevylučuje, že v tomto období se ve včelstvech může nacházet plod všeho stáří. "Včelařství" (Vladimír Veselý a kolektiv) druhé vydání 2003, str. 118, kapitola Podzim: "Některá včelstva plodují do počátku listopadu". Notoricky známá Pfefrleho křivka uvádí včelí plod ještě koncem listopadu (novembra). V tomto se včelstva patrně neřídí podle teploty ale podle slunce. Jak říkal svého času Quido Sklenar: "včely jsou děti slunce". Troufám si tvrdit, pokud přijedete ke mě na včelnici, nalezneme otevřený plod ve většině včelstev ještě ve druhé dekádě října, kdy připravuji včelstva na fumigaci. Alespoň doposud (od 1983 - kdy se u nás objevila varoáza ) tomu tak bylo.
Zdravím Pepča
PS
S Vaším doporučením studia Abecedy včelára od Pavola Silného pro začátečníky vřele souhlasím. Dosud v mnoha ohledech platné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31808
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tichý (80.188.56.170) --- 1. 10. 2008
Trudy
Není to v pořádku, že jsou ve včelstvách trubci.Ale berme to jako skutečnost, že jsou a není to ojedinělý jev, ale ani všeobecný . Není to také vlivem dvojího, pozdního krmení ani špatnou matkou.
Domnívám se, že na to může mít vliv i měněnící se klima. Včely se někdy opravdu nechovají podle učebnic. Psal jsem o tom v září pod názvem "bude jaro?", ale byla na to jen jedna odpověď s kterou naprosto nesouhlasím. Nakrmeno bylo již brzy v srpnu, matka nekladla a při krásném zářijivém "babím létě" se rozkladla / 2 rámky od loučky k loučce a dole dva řádky trubčiny/ Prohlížím tento týden namátkově včelstva /i měnil šest neprodaných matek/ protože příští týden budu fumigovat a opravdu se sem tam objevil trubec, který není vyháněn ani utiskován hladem někde na krajním plástu. Ubezpečuji, že nemám ani jednu trubcokladnou matku ani trubčici, ani přestárlé matky a pod.
Je snad možno se zamyslet i nad jinými možnostmi či závěry , nemusí být vše stejné jak bývalo. Vždyť také někdy na podzim rozkvete jabloň nebo kaštan. A stejný úkaz se stal na Slovensku jak jsem si přečetl, stejně jako na Moravě a také ne jen u mne hloupého včelaře.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31807
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.156.8) --- 1. 10. 2008
Re: Co je to? (31787) (31799)
Antoni:>Je to invázna rastlina, lat. Silphium perfoliatum a nejedná sa o žiadnu "zdivenú" formu topinamburu. Priateľ v Poľsku ju rozširuje v okolí včelnice semenami, no včelársky nie je až tak zaujímavá, možno peľ, poliaci ju volajú "roźniak przerośniety" <
Listy na foto
http://imagelink.cz/image/imag02622121.jpg
se neshodují s Silphium perfoliatum
http://botany.cz/cs/silphium-perfoliatum/
Už jen ten přívlastek perfoliatum je něco jako o perforaci okrajů listu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31806
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 1. 10. 2008
Re: Trúdy (31800) (31804)
Dále zda je ve včelstvu normální dělničí plod všeho stáří, zda včelstvo nechová trubčinu v dělničích buňkách nebo zda včelstvo nechová trubce záměrně (v trubčích buňkách).J.K.
Pán kolega nevšimli ste si dátum v kalendári? Ak k tomu pripočítame počasie a to je u vás aj u nás úplne podobné. Včekly sa viacmenej zoskupujú do chumáča ( v noci klesajú teploty na 1-2˚C a vyskytujú sa prízemné mrazy a vy hovoríte o všetkých štádiach plodu. Na prítomnosť plodu vo včelstvách (75) som robil 28.9 kontrolu, v prevažnej miere boli včelstvá bez akéhokoľvek plodu, až na ojedinelé výnimky, sa liahli posledné včely, čo je logické včely nevyletujú z úľov, iba pri slnku robia pobedňajšie prelety pred zimou.
Priateľ Jozef ak chce včeláriť, mal by si radšej dokonale prečítať aspoň Abecedu včelára od Pavla Silného, potvrdzujú to jeho neurčité a naivné otázky, ktoré sa na tejto stránke objavili.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31805
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.60) --- 1. 10. 2008
Re: Trúdy (31800)
Jozef (194.123.54.92) --- 1. 10. 2008
Trúdy
Je to v poriadku, že ešte teraz vylietavajú trúdy z úľov?
--------------------------------------------------------
Řešte to prohlídkou včelstva. Zaměřte se na sílu včelstva, uložení a rozmístění zásob, jsou-li jaké. Dále zda je ve včelstvu normální dělničí plod všeho stáří, zda včelstvo nechová trubčinu v dělničích buňkách nebo zda včelstvo nechová trubce záměrně (v trubčích buňkách). Popište stav. Jinak povedeme akademické debaty.
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31804
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 1. 10. 2008
Re: Trúdy (31800)
Je to v poriadku, že ešte teraz vylietavajú trúdy z úľov?
______________________________________________________________
Pokud jste začal krmit ihned po medobraní a zakrmil jste na patřičnou dávku během +/- 3 týdnů, jak to praktikují nízkonástavkoví včelaři, včelstva máte v dobré kondici, není to nic neobvyklého a není to znamení špatného stavu včelstev. V takových podmínkách včelstva prakticky nepodnikají tzv. ,,dívčí války,,. Pouze zpravidla s nástupem podletí přestanou trubce chovat. Zbylí trubci se postupně stářím vytratí. Malé množství z nich se dožije i října.
Ale jestliže zimujete klasicky ( krmíte dvouetapově nebo jen koncem podletí ( začátkem podzimu ), zužujete, chováte střední až slabá včelstva ) je dost pravděpodobné, že dotyčné(á) včelstvo(a) má(mají) nekvalitní matku a usiluje(í) o její výměnu ( proto si trubce nechává(vají) ) či v nejhorším případě může jít o důsledek trubcokladnosti.
Přeji Vám, aby toto nebyl Váš případ.
S pozdravem M. Václavek
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31802
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 1. 10. 2008
Re: Trúdy (31800)
Je to v poriadku, že ešte teraz vylietavajú trúdy z úľov?
-------------------------------------------------------------
Len krátko. Nie je to v poriadku. život včiel už ustal, u mňa vo včelstvách nie žiaden plod. V normálnom včelstve s plodujúcou matkou chov trúdov prestáva už v 7. mesiaci, môže pokračovať aj ďalej, ale len vo včelstvách, ktoré chcú robiť TV. Nespoľahnú sa na to, že niekdy inde trúdy ešte budú, musia mať svoje.
Sú len dve možnosti prečo z úľov vyletujú trúdy, matka pre nejakú príčinu je trúdokladná, je neoplodnená, stará alebo chorá alebo včelstvo matku už dávno nemá alebo včelstvo je trúdicové.
Prepísané do zrozumiteľnej reči, vo včelstve plodujú obyčajné včely tzv. trúdice, ktorým sa aktivovali zakrpatené-zakrslé vaječníky, pretože boli dlho vystavené stavu bez matky keď pre neprítomnosť materskej látky vo včelstve, došlo k rozvoju vaječníkov.
Tu už pravdepodobne nepomôže žiaden zákrok, ani pridanie oplodnenej matky, možno vtedy, keby sa včelstvu pridal celý odloženec s plástami so zásobami, matkou a včelami. Stále je to neisté a pravdepodobne včelstvo alebo včelstvá zaniknú.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31801
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 1. 10. 2008
Re: Co je to? (31787)
Co je to za rostlinu? Je včelařsky zajímavá?
-------------------------------------------------------------
Je to invázna rastlina, lat. Silphium perfoliatum a nejedná sa o žiadnu "zdivenú" formu topinamburu. Priateľ v Poľsku ju rozširuje v okolí včelnice semenami, no včelársky nie je až tak zaujímavá, možno peľ, poliaci ju volajú "roźniak przerośniety"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31799
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 1. 10. 2008
Re: Co je to? (31791)
Pravý topinambur vykvete zhruba v tuto dobu, ale jen nejsilnější rostliny a musí být září bez mrazíku. Zplanělý kvete menšími květy, ale mnohem více. Možná ale závisí na konkrétní odrůdě.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "konales" <konales/=/centrum.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, September 30, 2008 9:46 PM Subject: Co je to?
> Topinamburi pěstuji na zahrádce,jsou těmto kvíkům hodně podobné.Ale > myslím,že to topinamburi nejsou.Pokod je máte vedle sebe vidíte velké > rodíly.A PRAVÝ TOPINAMBUR u nás těžko vykvete.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31796
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 1. 10. 2008
Re: Co je to? (31787) (31789) (31790) (31792) (31793)
Šlechtěnou formu jsem zasadil do příkopu u lesa a za 5 - 10 let tam "vykoukla" květy na podzim ta nešlechtěná. Otázka je, jestli by se to zasazením do kvalitní půdy mohlo během rozumné doby zase zpátky vyšlechtit, po hlízách topinambur je docela poptávka. Obsahují místo škrobu inulin, takže to má být dietní strava vhodná pro cukrovkáře a podobné, taky jsou docela dobře kozumovatelné i za syrova. Ty stvoly do kuřláku zkusím, šlechtěný topinambur na zahradě mám.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Gustimilián Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, September 30, 2008 10:08 PM Subject: Re: Co je to?
> Ještě doplním, uschlá topinamburová nať (stvol z jara) je úplně vyplněn > bílým a přímo jako nadrcený (rukou nebo na sečkovici) je vhodný do zásoby > pro plnění do kuřáku. Dobře díky tomu bílému středu suchá hoří (dýmí) jak > tato planná forma, tak také šlechtěná. Tuším, že je to také rostlina pro > ekologickou produkci zelené energie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31795
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 1. 10. 2008
Re: Co je to? (31787)
Chtělo by to příště detail květu, takhle se to moc poznat nedá, ale zplanělý topinambur by to klidně mohl být. Loni jsem si všiml, že rostly hodně kolem cest blízko Hranic a Lipníka ( snad pozůstatek po tamější židovské komunitě?). Taky se tady na severní Moravě občas vyskytne kolem železničních náspů, díky květům je z vlaku krásně viditelný. I jinak je dost rozšířený, protože na stanovištích tady u nás nemizí, drží se na nich desítky let Svého času jsem ho našel uprostřed fabriky, pokud tam nebyl přivezen s zeminou, ale zůstal jako pozůstatek nějaké zahrádky u baráčku, rostl tam nejméně 50 - 80 let. . Vlastně je to taky invazivní rostlina. Jinak je to indikátor toho, že na daném místě - severní Moravě ještě nebyly mrazíky, dýně, netýkavky u mně na zahradě taky ještě drží. Zajímavý bude jako doplňkový pozdní zdroj pylu a nektaru a jako zdaleka viditelný indikátor mrazíků ukazuje taky, že rostliny citlivé na mrazíky dosud nejsou spáleny mrazem a tudíž i z nich je jakýsi přínos pylu a nektaru.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Michal Pol" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, September 30, 2008 7:24 PM Subject: Co je to?
> > Co je to za rostlinu? Je včelařsky zajímavá? > > http://imagelink.cz/image/imag02622121.jpg > > mp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31794
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Gustimilián Pazderka (80.78.156.8) --- 30. 9. 2008
Re: Co je to? (31787) (31789) (31790) (31792)
Ještě doplním, uschlá topinamburová nať (stvol z jara) je úplně vyplněn bílým a přímo jako nadrcený (rukou nebo na sečkovici) je vhodný do zásoby pro plnění do kuřáku. Dobře díky tomu bílému středu suchá hoří (dýmí) jak tato planná forma, tak také šlechtěná. Tuším, že je to také rostlina pro ekologickou produkci zelené energie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31793
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Gustimilián Pazderka (80.78.156.8) --- 30. 9. 2008
Re: Co je to? (31787) (31789) (31790)
>Ještě pro doplnění.
Fotil jsem to o víkendu v příkopu dálnice Ostrava - Brno. Roste to podél celé dálnice, na poli jsem to neviděl.
mp<
.........
Jen se zeptám, ty stonky jsou opravdu tak načervenalé, nebo to zabarvil digitus. Jinak to je zhoustlý topinambur. V 50 letech (hádám) se proběhlo u nás šlechtění v tomto směru a to kvůli možnému získávání lihu (je to surovina pro opravdu pravý rum). Mám na pěstování a získávání lihu v nějaké chytré knížce celou agrotechniku a postupy. Toto naté fotce je ale jako materiál kničemu. Hlízy jsou mizerné stále - nenarostou, akorát to kvete. Máme s tím zkušenosti, protože udržujeme sadbu na pozemcích. Taková ale kvete ztěžka, spíše vyjímečně. Také to dávám místním myslivcům jako kulturu pro prasata, abych se jim nějak zavděčil.
Zdravím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31792
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza Jindra (89.203.134.130) --- 30. 9. 2008
Re: Co je to? (31787)
Tuším, že je to topinambur alias židovský brambory.
Pravidelná konzumace židovských brambor působí proti artritidě a v lidové medicíně se jim někdy říká „hlízy na revma“. Mimo jiné mírní žlučové koliky, zmírňují křeče hladkého svalstva a jsou vhodné při nevolnosti v těhotenství. Snižují také cholesterol v krvi, regulují krevní tlak, zlepšují činnost trávicí soustavy, chrání játra a ledviny, ale mají i antistresové či detoxikační účinky.
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31789
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Michaela Zelana (89.190.67.34) --- 30. 9. 2008
Re: Bludy profesionála (19584) (19586) (19594) (19600) (19601) (19605) (19607) (19608) (19610) (19611) (19612) (19613) (19614) (19615)
DOBRY DEN,SILENE ME BOLI ZADA.MAM VYSUNUTOU JEDNU PLOTYNKU O 1.5MM,KOLIKRAT NEMUZU VYLEST ANI Z AUTA A ANIJIT.CHODILA JSEM NA RUZNE REHEBILITACE ALE NEPOMOHLO TO,ANI MASAZE,ELEKTRIKA.TAK PREMYSLIM O OPERACI,ALE DOKTOR MI RIKAL ZE JE TO 50 NA 50 PROCENT.ZE MUZU ZUSTAT NA VOZIKU.POTREBUJU PORADIT CO STIM MAM DELAT.kazdou radu uvitam dekuji
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31788
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- fskalsky (195.113.155.3) --- 30. 9. 2008
Zakruta Re:Propolis
Cim vyssi teplota,tim vetsi rozpustnost propolisu ?(100 C)
Propolis obsahuje prchave slozky.
Je lekem,pusobi podobne jako VARIDOL ?
V pusobeni leceni je lepsi kdyz je rozpusten v mene ,nebo vice razantnim rozpoustidle ?(cetl jsem ze jej rozpousti i voda)
Vosk ktery je nezbytne pritomny,zabranuje castecne styku-izoluje ?
franta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31786
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- zdenek (195.146.114.190) --- 29. 9. 2008
Re: st?echy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770) (31772) (31775) (31778)
Dobrý den
docela dobrá střecha kde se hlavně nesráží voda múže být úplně jednoduchá
jako uteplivka je použit pruh bílé geotextilie o vyšší gramáži cca 4x přeloženy vznikne tak uteplivka a síle asi 2 cm-neplesniví,nevlhne,docela dobře izoluje a nežerou ji ani škvoři
pod uteplivkou je na horních loučkách položená paropropustná jutová folie,potom co ji včely olepí propolisem ja téměř nezničitelná
vlastní střecha je z rámu přesahující nástavek,na rámu jsou
uzší !! slabá prkénka s mezery po délce alespoň l cm !! kudy to krásně větrá a zároveň vytvoříte vhodné prostředí pro chov spoustu dalšího hmyzu
úplně navrchu mám vyzkoušenou lepenku s vrstvou hliníku,bohužel už se to u nás nevyrábí,ale může tam být
plech,nebo lino....
ne všechno na tom je samozřejmě úplně OK,do uteplivky se částečně chytají včely, ale hlavně když položíte folii přímo
na rámky vytvoří se ideální prostředí pro rozvoj zavíječe
pro včely vznikne prostor, který nemůžou řádně čistit
trochu se to dá vylepšit neoškrabáváním voskových nástaveb
na horních loučkách a tím ,že v létě když tam je medník jsou tam jen panenské rámky a po zbytek sezony se na horní
nástavek položí ještě mřížka v rámu/bezfalcové nástavky/
je to asi moje první střecha, která po pěti letech provozu
je pořád skoro jako nová včetně uteplivky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31785
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re:Ps? mo? (31780)
odnaučit a neublížit to nejde. TO DĚLA TI CO SI OZNAČUJÍ SVŮJ RAJON . Odnaučíte ho to jen podmíněným reflexem. Budou to ti stejní páníčci které vedou ti psi na procházku
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Josef K?apka <josef.krapka/=/volny.cz> > Předmět: Ps? mo? > Datum: 29.9.2008 17:22:32 > ---------------------------------------- > Pejskové mi močí na sloupky u vchodu. Páníčkům je to zřejmě jedno. Na > zákazníky při prodeji medu to nedělá dobrý dojem. Nejenom louže ale i > zápach. Nikoho nevidím, ale kdykoli jdu před dům je to pochcané. Vyzkoušel > jsem již vše co doporučují v prodejnách pro zvířata. Mimo posedu a > kulovnice. Může mi někdo poradit prostředek jak močení psů na sloupky > zabránit a přitom neublížit zvířeti? > Pepča > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31784
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Votrubec (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re: [Spam] Psí moč (31780)
Dát tan ceduli pro páníčky "POZOR ROZSYPANÝ PEPŘ" A občas tam i pytlík mletého vysypat.
----- Original Message ----- From: "Josef Křapka" <josef.krapka/=/volny.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, September 29, 2008 5:22 PM Subject: [Spam] Psí moč
> Pejskové mi močí na sloupky u vchodu. Páníčkům je to zřejmě jedno. Na > zákazníky při prodeji medu to nedělá dobrý dojem. Nejenom louže ale i > zápach. Nikoho nevidím, ale kdykoli jdu před dům je to pochcané. Vyzkoušel > jsem již vše co doporučují v prodejnách pro zvířata. Mimo posedu a > kulovnice. Může mi někdo poradit prostředek jak močení psů na sloupky > zabránit a přitom neublížit zvířeti? > Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31783
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.60) --- 29. 9. 2008
Psí moč
Pejskové mi močí na sloupky u vchodu. Páníčkům je to zřejmě jedno. Na zákazníky při prodeji medu to nedělá dobrý dojem. Nejenom louže ale i zápach. Nikoho nevidím, ale kdykoli jdu před dům je to pochcané. Vyzkoušel jsem již vše co doporučují v prodejnách pro zvířata. Mimo posedu a kulovnice. Může mi někdo poradit prostředek jak močení psů na sloupky zabránit a přitom neublížit zvířeti?
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31780
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re: střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770) (31772) (31776)
Na úlech mám víka z vyřazených sporáků na 11 rámkový tenkostený úl adamcovy míry sedí jak (_!_) na hrnci :-)
Pepan > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz> > Předmět: Re: střechy > Datum: 29.9.2008 09:48:52 > ---------------------------------------- > Mám dotaz, když se tady mluví o střechách, jak kdo máte stříšku na úlu > přesazenou nad předek a zadek úlu, aby při šikmém dešti nenamokaly čelní a > zadní stěna? Nebo je lepší se na namokání čelní a zadní stěny vykašlat a > jako stříšky dělat jen krabice akorát na půdorys nastavku? > Momentálně používám kusy plechů zatížené kameny, ale stříšky plánuji. > Používáte někdo stříšky jako podložky pod odkládané nastavky se včelami nebo > používáte speciální podložku, třeba sololit nebo jen fólii položenou na zem? > > díky > > R. Polášek > > Jinak s tím voskem to potvrzuji, když nemají bílkoviny, sežerou klidně i > vystavenou mezistěnu nebo navrtají i vytavený vosk, hlavně pokud není > oškrábaný od nečistot.. Nastavky nežerou, ale když se zakuklují, dělají si > úkryty a jsou schopny zahryzat se do louček rámků i do stěn dřevěných > nastavků, do pěnových ještě o to víc. > > ----- Original Message ----- > From: "p.k." <e-mail/=/nezadan.iol.cz> > To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> > Sent: Monday, September 29, 2008 8:45 AM > Subject: Re: střechy > > > > střechy mám spolehlivé,ale přes to na zimu na půl roku rozmotám ipu po > > řadách úlů ,na jaře ji zas smotám ....výšky úlů dorovnám prázdnými > > nástavky...ve skladu zavíječe lapám na starej rámek ve skladu,nechám ho > tam > > ležet a jak se začne hemžit šup s ním do kotle a druhej nastražit > ,schovaný > > nehledají když jim to tak servíruju,do vánoc je "vysbírám" a na jaře no > > problem...ale běda jak to neuhlídáte....to už ani síra nespraví..zavíječ > > jde po bílkovině a pokud žádnou nenajde tak ji i v panenských souších je > > schopnej hlady hledat tak dlouho než z nich nezbyde....a když má někdo moc > > hladový zavíječe tak sežerou i nástavky..... > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31779
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel (213.168.161.13) --- 29. 9. 2008
Re: st?echy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770) (31772) (31775)
Chtěl bych se zeptat, jak střechy řešíte? Mám langstrothy a na posledním nástavku fólii, střechu z plechu a uteplení polystyrenem. Řeším, jak se zbavit přes zimu fólie, aby mi nežraly ten polystyren. Přemýšlím o nějaké odvětrané střeše. Díky za typy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31778
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re: střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770) (31772) (31776)
Mam oboje, presazene i ty co se nyni vetsinou vyrabeji - tj. cca o 5cm vetsi nez je vnejsi rozmer nastavku, ktere zapadnou na nastavek a plni funkci utepleni strupku (3cm polyst.), odpada problem s leteckymi dny :-)
Na to zda na nastavek prsi ci ne neberu (zatim) jako rozhodujici, myslim ze natrenemu nastavku to tolik nevadi. Vetsi problem je asi vlhko zevnitr, kde to nenatiram.
Vsimam si zejmena manipulace se strechou, presazene strechy jsou z prken a jsou tezke jako ... a chce to vice mista mezi uly atd... Reseni je pouzit jine materialy (slabsi prkna, sololit apod.), ale to je pro me zbytecne slozite.
T.H.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz> > Předmět: Re: střechy > Datum: 29.9.2008 09:48:52 > ---------------------------------------- > Mám dotaz, když se tady mluví o střechách, jak kdo máte stříšku na úlu > přesazenou nad předek a zadek úlu, aby při šikmém dešti nenamokaly čelní a > zadní stěna? Nebo je lepší se na namokání čelní a zadní stěny vykašlat a > jako stříšky dělat jen krabice akorát na půdorys nastavku? > Momentálně používám kusy plechů zatížené kameny, ale stříšky plánuji. > Používáte někdo stříšky jako podložky pod odkládané nastavky se včelami nebo > používáte speciální podložku, třeba sololit nebo jen fólii položenou na zem? > > díky > > R. Polášek > > Jinak s tím voskem to potvrzuji, když nemají bílkoviny, sežerou klidně i > vystavenou mezistěnu nebo navrtají i vytavený vosk, hlavně pokud není > oškrábaný od nečistot.. Nastavky nežerou, ale když se zakuklují, dělají si > úkryty a jsou schopny zahryzat se do louček rámků i do stěn dřevěných > nastavků, do pěnových ještě o to víc. > > ----- Original Message ----- > From: "p.k." <e-mail/=/nezadan.iol.cz> > To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> > Sent: Monday, September 29, 2008 8:45 AM > Subject: Re: střechy > > > > střechy mám spolehlivé,ale přes to na zimu na půl roku rozmotám ipu po > > řadách úlů ,na jaře ji zas smotám ....výšky úlů dorovnám prázdnými > > nástavky...ve skladu zavíječe lapám na starej rámek ve skladu,nechám ho > tam > > ležet a jak se začne hemžit šup s ním do kotle a druhej nastražit > ,schovaný > > nehledají když jim to tak servíruju,do vánoc je "vysbírám" a na jaře no > > problem...ale běda jak to neuhlídáte....to už ani síra nespraví..zavíječ > > jde po bílkovině a pokud žádnou nenajde tak ji i v panenských souších je > > schopnej hlady hledat tak dlouho než z nich nezbyde....a když má někdo moc > > hladový zavíječe tak sežerou i nástavky..... > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31777
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re: střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770) (31772)
Mám dotaz, když se tady mluví o střechách, jak kdo máte stříšku na úlu přesazenou nad předek a zadek úlu, aby při šikmém dešti nenamokaly čelní a zadní stěna? Nebo je lepší se na namokání čelní a zadní stěny vykašlat a jako stříšky dělat jen krabice akorát na půdorys nastavku? Momentálně používám kusy plechů zatížené kameny, ale stříšky plánuji. Používáte někdo stříšky jako podložky pod odkládané nastavky se včelami nebo používáte speciální podložku, třeba sololit nebo jen fólii položenou na zem?
díky
R. Polášek
Jinak s tím voskem to potvrzuji, když nemají bílkoviny, sežerou klidně i vystavenou mezistěnu nebo navrtají i vytavený vosk, hlavně pokud není oškrábaný od nečistot.. Nastavky nežerou, ale když se zakuklují, dělají si úkryty a jsou schopny zahryzat se do louček rámků i do stěn dřevěných nastavků, do pěnových ještě o to víc.
----- Original Message ----- From: "p.k." <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, September 29, 2008 8:45 AM Subject: Re: střechy
> střechy mám spolehlivé,ale přes to na zimu na půl roku rozmotám ipu po > řadách úlů ,na jaře ji zas smotám ....výšky úlů dorovnám prázdnými > nástavky...ve skladu zavíječe lapám na starej rámek ve skladu,nechám ho tam > ležet a jak se začne hemžit šup s ním do kotle a druhej nastražit ,schovaný > nehledají když jim to tak servíruju,do vánoc je "vysbírám" a na jaře no > problem...ale běda jak to neuhlídáte....to už ani síra nespraví..zavíječ > jde po bílkovině a pokud žádnou nenajde tak ji i v panenských souších je > schopnej hlady hledat tak dlouho než z nich nezbyde....a když má někdo moc > hladový zavíječe tak sežerou i nástavky.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31776
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re: st?echy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770) (31772)
to už pak je ale tumida . ta žere všecno krom včelaře )-( Ale kdo ví :-)) > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: p.k. <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: st?echy > Datum: 29.9.2008 08:45:19 > ---------------------------------------- > střechy mám spolehlivé,ale přes to na zimu na půl roku rozmotám ipu po > řadách úlů ,na jaře ji zas smotám ....výšky úlů dorovnám prázdnými > nástavky...ve skladu zavíječe lapám na starej rámek ve skladu,nechám ho tam > ležet a jak se začne hemžit šup s ním do kotle a druhej nastražit ,schovaný > nehledají když jim to tak servíruju,do vánoc je "vysbírám" a na jaře no > problem...ale běda jak to neuhlídáte....to už ani síra nespraví..zavíječ > jde po bílkovině a pokud žádnou nenajde tak ji i v panenských souších je > schopnej hlady hledat tak dlouho než z nich nezbyde....a když má někdo moc > hladový zavíječe tak sežerou i nástavky..... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31775
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 29. 9. 2008
Re: (31771)
V lidovím léčitelství je používání medu na otevřené vředy a rány běžně známé dokonce z něj de i vyrábět oční masti
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: JD <e-mail/=/nezadan> > Předmět: > Datum: 29.9.2008 08:39:05 > ---------------------------------------- > článek na novinky.cz: > [odkaz] Med může léčit bakteriální infekce jako antibiotika > > "...Neuvěřitelné výsledky s medem měli lékaři z anglického Middlesbrough > již před rokem. V tamní univerzitní nemocnici totiž léčili zlatého > stafylokoka obyčejným včelím medem. A měli s metodou skutečně dobré > zkušenosti, takže se ji snaží rozšířit do celé Británie..." > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31774
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- p.k. (213.192.19.26) --- 29. 9. 2008
mimochodem (31771)
ten stafylokok zlatý je pěkná mrdka...moje žena si tím prošla...pokud někdo tušíte co je to "impetigo",tak se ani nedivím že kolem toho dělaj takovou slávu,doktoři bezradní vědátoři....radši ti ho nechaj v krvi když už to přežiješ ,než aby namíchali specialní antibiotika za miliony přímo na detekovanej kmen....zmrdi a se žloutenkou C,D kde to stojí taky majlant to neřeší...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31773
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- p.k. (213.192.19.26) --- 29. 9. 2008
Re: střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769) (31770)
střechy mám spolehlivé,ale přes to na zimu na půl roku rozmotám ipu po řadách úlů ,na jaře ji zas smotám ....výšky úlů dorovnám prázdnými nástavky...ve skladu zavíječe lapám na starej rámek ve skladu,nechám ho tam ležet a jak se začne hemžit šup s ním do kotle a druhej nastražit ,schovaný nehledají když jim to tak servíruju,do vánoc je "vysbírám" a na jaře no problem...ale běda jak to neuhlídáte....to už ani síra nespraví..zavíječ jde po bílkovině a pokud žádnou nenajde tak ji i v panenských souších je schopnej hlady hledat tak dlouho než z nich nezbyde....a když má někdo moc hladový zavíječe tak sežerou i nástavky.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31772
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- stonjek (90.183.70.9) --- 29. 9. 2008
Re: střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767) (31769)
Jen tak pro zasmání. Zkouším také styrodur, kvůli zjednodušení výroby úlů. Na nástavku jsem měl položené 2 panenské plásty, ne moc dlouho. Totálně mi je sežral zavíječ a ještě mu to nestačilo a prožral se skoro i přes styrodurovou stěnu. A pak že panenské voští nežere. I když je účelné vyrábět vše co nejlehčí, vyjímku tvoří pouze stříška, která je u mě současně i víko i horní uteplení. Když se přidá trochu dřeva a navrch přivaří Ipa vše podstatně ztěžkne a vítr nemá šanci. Přehazovat cihly šutry apod, hrozně to zdržuje. Kameny střední velikosti po sjednocení střech používám pouze jako jednoduché značky. První střechu odnesu na konec včelnice, střechy přehazuju a u posledního úlu nasadím tu první. Každá minuta dobrá. Zdraví R. S.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31770
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 28. 9. 2008
Re: střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766) (31767)
konstrukce...dřevěný rám který přesahuje přes nástavek přes strany ale i dolů,takto to nemá jak seskočit ,vůle tak do 1cm,uvnitř polystyren -rozměr půdorysu nástavku,navrch dávám plech,pro okrasu kámen ,nějak se mi tam líbí ikdyž jsou tam k ničemu ale pořád ty šutry přehazuju....
------
Dřevěná krabicová víka mi Ema na některých úlech odfoukla. Bez kamenů.
Na jiném stanovišti v rovině mi dokonce povalila jeden úl.
Takže mám připravené řemeny :-)
Ale možná zůstanu u těch kamenů a budu důsledný.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31769
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- p.k. (213.192.19.26) --- 28. 9. 2008
střechy (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761) (31765) (31766)
co se týče těch lítajících střech,zvažoval bych jestli takový průvany jsou vhodné třeba v zimě.....
konstrukce...dřevěný rám který přesahuje přes nástavek přes strany ale i dolů,takto to nemá jak seskočit ,vůle tak do 1cm,uvnitř polystyren -rozměr půdorysu nástavku,navrch dávám plech,pro okrasu kámen ,nějak se mi tam líbí ikdyž jsou tam k ničemu ale pořád ty šutry přehazuju....
určitě musí fungovat tak aby úly byly suché celý rok!!!!,což kolikrát střecha nesplňuje a módně se staví přístřešky pro sucho včel a pohodlí včelařovo
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31767
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759) (31760) (31761)
...,ale tudy asi moje cesta nepovede.
----
Na úl mi stačí dřevo,
ale na víko, to by se mi líbilo. :-)
Pokud by se to olepilo AL páskou, tak by asi mravenci šanci neměli a myši nevím.
Jediný problém vidím ve větru. :-)
Ale asi půjdu cestou EKO, Recy atd. Vloni jsem opakovaně odzkoušel izolaci stropů jen vzduch mezerami, sololitem a dřevem . Tedy pod víkem jen sololit.mezidno. A vloni prvně vlnitou lepenku tl.přes 1cm. Má výhodu, že se snadno likviduje. Když uletí ve větru víko, tak zmokne a rozpadne se, zatímco taková polystyrenová deska, ta leží někde mezi stromy poměrně dlouho.
Ale když jsme u těch Hi-tech materiálů :-) tak vážně zvažuji, že na mezidna, strůpky atd. nasadím místo sololitu tzv. plastkarton. Je to takový "makrolon" od 2 do 6mm silný. Dělají se z toho m.j ochrany listnáčů proti okusu. To je asi ten nejslabší.
Ten cca 5mm silný se prodává nový za 100Kč/m2 vč. DPH ale někde se se v továrnách i vyhazuje.
Osobně si myslím, že by z toho šly dělat plemenáče, rojáky, na strůpky a mezidna. Tedy náhrada sololitu za něco co se dá řezat nožem a má lepší tepelnou izolaci a je lehčí.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31765
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Holub (88.103.248.6) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758) (31759)
Vzduchotechnické firmy z toho vyrábějí potrubí. Já jsem projektant a projektuji ho. Nebyl by pro ně problém vyrábět nástavky, dělají složitější věci. Například firma Clipp v Radotíně.
Ten první link na Flair (dodavatel desek v ČR) je
http://www.flair.cz/index.php?section=produkty&content=alp2&content2=alp2&lang=cz
paní Konvalínová má prodej
výrobce je na http://www.alp.it/
přesto by panely EUROPAN měly být levnější.
Vzduchařské firmy dělají za cca 800 Kč/m2 výrobku. Podle mého odhadu by mohl vyjít třínástavkový úl tak za 3000,-. Můžete ho pak nechat bez dalšího zakrytí na dešti bez obav 20 let. Obyčejný styrodur bez ochrany vyzobají ptáci a když ne, tak sluníčko, resp. ultrafialové záření ho brzy zničí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31760
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Míra.P (213.192.58.253) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754) (31755) (31756) (31758)
No pane Holub děkuju za nápad ale na tom prvním odkazu se mi žádné desky nepodařilo najít a u toho druhého "levnějšího"není zase ceník tak jak se rozhodnout?
Vy máte zkušenost s výrobou z těchto materiálů?Jestli ano a je k mání nějaké foto a třeba popis tak prosím na-pupek73/=/seznam.cz
děkuji Míra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31759
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza Jindra (89.203.134.130) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754) (31755) (31756)
Míro, používám obyčejný dispercol, spoj prošroubuji dlouhými vruty s velkoplošnou podložkou. Druhý den šrouby vyšroubuji a otvory ucpu kouskem polystyrénu. Dřevěné rámy lepím epoxidovým lepidlem naředěným 20% lihem. Styrodur nakupuji v tloušťce 3cm ve stavebninách pod obchodním názvem Jackodur v ceně do 100 Kč/ks. Letos jsem jich několik musel zrušit po zničení traktorem. Před ptáky je chráním plastovou plotovinou a škody, které na nich udělají tu a tam včely nebo vyjímečně motýlice opravuji obyčejnou sádrou. Nástavek by měl být tak levný, že se zaplatí první snůškou. Pak jedno kolik se jich během sezóny zničí (vandalové) nebo poškodí.
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31758
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Holub (88.103.248.6) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754) (31755) (31756)
Chcete-li někdo vyrábět úly ze styroduru, doporučuji jedině sendvičocvé desky ALP
http://www.flair.cz/index.php?section=produkty&content=alp2&content2=alp2&lang=cz nebo
nebo desky EUROPAN
http://www.tcbohemia.com/cz/epkv.html
tyto druhé jsou levnější, dostanete lepidla i alupásky, případně hliníkové kování. Hlavní výhodou je to, že to ptáci neproklovou a jsou pevnější než dřevěné. Musí se použít s 0,2 mm vnější fólií - pro venkovní použití. Stačí tloušťka 20 mm, nic se nefrézuje, vyrobí se jen překryvný rámek s přesahem a se stejným přesahem víko. Vše se dá jednoduše slepit. Takové úly budou nezničitelné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31757
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Míra.P (213.192.58.253) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754) (31755)
Zdravím pane Jindro.Ty zbytky lepím stejně jako vše ostatní lepidlem na polystyren v tubě od firmy Den Braven za 45kč.Zdá se to dobrý jenom ta doba tvrdnutí je dlouhá.Nechávám to pro jistotu dva dni ležet.To disperzní lepidlo máte na mysli třeba Ponal na dřevo?Ten a voděvzdornej používám na lepení těch rámů.Jak to s tím drží?Prubnul jsem taky na kousku zbytku čirej silikon.Zaschnuto rychle ale nevím jak dlouho by to vydrželo.Pevnost spoje byla velice dobrá.Máte zkušenost s dalšími třeba ten Jackodur nebo dneska jsem našel FLOORMATE 200,nevím co to je a jak je to tvrdý.Ten Jackodur je asi stejný jako styrodur né?Jinak díky za reakci.
Míra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31756
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza Jindra (89.203.134.130) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752) (31754)
Ahoj Míro,
3 cm opravdu stačí, ale budiž i 4. Rozpis na řezání z desky polystyrénu jsi asi viděl na mojí stránce, ale ten je pro rozměr 100 x 100 cm nebo 50 x 100 cm. Styrodur, který kupuji má rozměr 120 x 65 cm. Rozpis na jeho řezání nemám. Také by ti nebyl k ničemu, protože mám jinou rámkovou míru, ale je to celkem jedno. Zbytky lze velmi dobře spojit lepením natupu disperzním lepidlem při stažení pomocí gumiček (např. zelinářské). Na tvé stránce jsem viděl, že zbytky lepíš polyuretanovou pěnou, také jsem to zkoušel, ale vadilo mi, že se mezera rozevírá.
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31755
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Míra.P (213.192.58.253) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752)
Děkuju.Styrodur zadarmo nemám,jedna deska 4cm-mě vyšla na 152kč.Z toho udělám jeden nástavek na 39x24 a jeden plemenáč na pět rámků.Dneska začnu lepit rámy pro Langstroth u kterého je vnitřní šířka 40cm takže můžu dát dva na sebe a pověsit tam rámky 39x24.Dude to tedy použitelný pro obě rámkové míry.Pro Langstroth to vychází 11.4rámku a pro Tachov 13.1 rámku.Dělal jsem i z trojky styroduru a to už se mi zdá jako spodní hranice.Kdybych použil vámi doporučenou dvojku tak v místě kde fréfuju drážku 1x1cm by mi seděli na sobě pouze už tím jen jedním cm.a to je málo.To jste někde vyčetl že 1cm vydá za 10cm normálu?Pokud ano rád bych se na to mrknul.
Ještě se chci zeptat i vás ostatních kolegů jestli nevíte o stránce kde je nakreslená rozpočítaná deska styroduru s co nejmenším odpadem.Jednou sem to někde vyděl,bylo to myslím pro nízké nástavky.Nemůžu to už najít.
Děkuji všem a pěknou neděli.
Míra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31754
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 28. 9. 2008
Re: blog (31748) (31752)
Hm, Styrodur je v podstatě totéž co dříve polystyren. Izolační schopnost bude zhruba stejná, případně pokud bude Styrodur výrazně tvrdší než dřívější měkký polystyren, bude izolační schopnost o trošku horší, protože v takové Styroduru bude více plastu a méně vzduchu než v dřívějším polystyrenu.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "p.k." <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, September 28, 2008 8:08 AM Subject: Re: blog
> pokud nemáš ten styrodur zadarmo tak stačí 2 cm(1cm styroduru je 10cm > polystyrenu, > > úly mají vysokou úroveň ....délka r. 39 je vhodná pro nadm.v. stanoviště > > pěkně zpravený medomet.... > > doporučil bych jen jeden typ úlů kompatibilní s oddělky > > Sílu do dalších let....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31753
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- ls (e-mailem) --- 27. 9. 2008
XIV_Medzinárodna_konferencia_v_Bratislave_-_aktuálny_program (31348) (31356) (31357) (31360)
XIV.Medzinárodná konferencia zlepšovateľov a vynálezcov v Bratislave od 17. do 19. októbra 2008
DK Zrkadlový háj; Rovniankova 3; 851 02 Bratislava Prednášky sa uskutočnia v sobotu a v nedeľu 18. a 19. 10.2008 v priestoroch kongresovej haly v čase 9.00 hod. až 18.00 hod.
Zoznam prednášateľov a tém na XVI. Medzinárodnej konferencii vynálezcov a zlepšovateľov vo včelárstve: http://www.vcely.sk/akcie/XVI_medzinarodna_vc_konferencia.doc
Laco Šebošik www.vcely.sk
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31751
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pepík (217.77.165.33) --- 27. 9. 2008
Stavba a neb levná komunikace se včelaři
Neberte to jako reklamu,je to upozornění na možnosti v komunikaci.Nejmladší mobilní operátor nabízí volání v síti zadarmo.(mimo jiné)Někteří přátelé už to mají funguje to dobře.Výborná věc to je pro komunikaci mezi funcionáři v ZO případně dalšími členy.Doporučuji! Podívejte se na WWW:ufon.cz
Přeji krásný den.Pepík H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31750
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78432 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 31748 do č. 31808)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu