78554

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



(83.208.196.187) --- 10. 3. 2009
Re: prodejna (34559) (34570)

Prodejna je i v Jindřichově Hradci

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34580


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (88.100.116.110) --- 10. 3. 2009
Re: voda v medu (34538) (34553) (34578)

Zdenek napsal:
>po mnoha letých zkušenostech, které jsem získal při současném chovu včel v obou typech úlů zároveň, mě nezbývá
než potvrdit tuto málo diskutovanou skutečnost,
>že obsah vody i při zcela zavíčkovaných plástech je ze slabostěnných
nástavku téměř vždy vyšší než u klasicky uteplených úlů /univerzál/
....................

Podle mých zkušeností to je trochu jinak.
S obsahem vody mám problémy někdy brzo na jaře a někdy pozdě v létě u vícenástavkových úlů.
Žádné problémy u dvouprostorových úlů.
Nemám neuteplené.
Z toho mi vyplývá, že problémy s obsahem vody se nevyřeší zateplením vícenástavkových úlů.
Možná je tu souvislost s obsednutím a tepelným zvládnutím prostoru.

Z tohoto pohledu - zlaté budečáky. :)

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34579


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (195.146.114.190) --- 10. 3. 2009
Re: voda v medu (34538) (34553)


po mnoha letých zkušenostech, které jsem získal při současném chovu včel v obou typech úlů zároveň, mě nezbývá
než potvrdit tuto málo diskutovanou skutečnost,že obsah vody i při zcela zavíčkovaných plástech je ze slabostěnných
nástavku téměř vždy vyšší než u klasicky uteplených úlů /univerzál/

tuto skutečnost patrně zhoršuje i volné-včelnicové vystavení tenkostěnných úlů a velké teplotní výkyvy v sezoně.Pokud jsem si dobře všiml ,mnozí velcí včelaři
ve slabostěnných úlech dnes tyto úly sdružují na palety,nebo těsně vedle sebe do včelínů,což patrně vede ke
zlepšení tj.je zde vytvořeno vzájemné zateplení úlů.

po dobu minimálně 15 roků, kdy jsem provozoval zhruba
1O ks Optimal 42x17 cca 5nástavků a 10 dvouprostorových univerzálů s malým středovým česnem a medníkovým česnem
v úrovni mřížky,nadmořská výška 4OO m,jižní svah,letní
částečné zastínění,1O cm vysoké podmety u NN,volné vystavení úlů, jsem se s touto velice nepříjemnou skutečností opakovaně setkával.

Za hlavní důvod považuji především nestabilitu vnitřního
prostředí tenkostěnných úlů a to především při venkovním
ochlazení, kdy se včely stahují k plodu a medné zásoby opouští.Důvody však mohou být i zcela jiné.

Situace byla vždy teméř stejné,čím je větší vzdálenost od
středu plod.tělesa, tím je vzrůstající obsah vody i v rámci jednotlivých rámků

Chov včel i výroba slabostěnných nástavků a úlů může být samozřejmě v mnoha dalších ohledech výhodnější ,kvalita
medu by však měla být na prvním místě,tak už asi všichni tuší v čem včelařím v současnosti.






Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34578


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 10. 3. 2009
Re: Leták (34575)

Dobrý den,
jako začátečník - čerpající ze zkušeností letitých včelařů narážím na to, že co jeden včelař prosazuje, druhý vidí úplně jinak ;-) stejně je tomu i s letákem u česna. Zatím co jsem od jednoho slyšel, že není třeba a druhý si to bez letáku neumí představit. Poradíte mi, kde se o tom mohu něco dočíst? Díky R.
---------
Když jsem si to mohl ověřit digiťákem - je to levné, na film by to vyšlo dráž :-) - tak jsem objevil Ameriku. Včela normálně přistávala na kmeni, nebo na plástu a asi jí to nejlíp vyhovuje. :-))
Pod očky, která jsem neměl kulatá, ale vyříznutý obdélníček na dolní hraně, byla hmatová lišta spodního nástavku. Na ní byl létáček cca 5cm ve sklonu 45st. a tam mi to přišlo, že je to pro včely nejlepší. Přistávají v podobném úhlu podle nákladu. Než vodorovná plocha, je asi lepší svislá. To bylo vidět u nových klasických nástavků. Protože jsem měl v sezoně otevřenou většinu oček, včely než stěrbinu česna s létákem i bez létáku, preferovali očka. Jestli se jim v úle nechtělo chodit pěšky nahoru, nebo jim vyhovovala svislá stěna těžko soudit.
V každém případě je to závislé na vystavení úlů větru. Pokud je větrné stanoviště a nechráněná česna/očka, tak plocha, kde se včely budou moci zachytit, než spadnou na studenou a mokrou zem, bude asi dobrá. Osobně bych ji dělal, pokud bych se k tomu dostal, ve sklonu 45st, alespoň horní část, dolní pak může být vodorovná. Tmavou aby topila. A nebo z fasádní perlinky jak jsem viděl u př. Zeleného, aby se na ní nedržela voda a binec.

Na rozpracovaných nástavcích to mám připravené právě pro možnost přidat šikmý létáček, asi ze síta na hmatovou lištu co bude pod očkem.

Co si o tom kde přečíst nevím, ale dovedu si představit, to množství jedině správných názorů. :-)) Tady asi skutečně záleží na konkrétních podmínkách.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34577


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Grifinity (62.77.119.62) --- 10. 3. 2009
Máme chytré včely.

Naše včely pochopily,že injekce 1000000EU musí přinést výsledky.Tvrdě nastoupily do útoku proti tomu sviňskému brouku a hned je vidět výsledek.Většina včelstev ho s úspěchem vyhnala z úlů a těch 40% co svůj boj ještě nezvládlo,to jsou vychcánci,kteří asi čekají na další injekci.Uvědomují si naše včely vůbec,kolik evropských centů,jedné každé z nich,připadlo na tento boj?SVS má ale jasno.A svaz též.Jenom ten monitoring se tam jaksi nehodí.I když,co když toho svaz teď využije a postaví se za něj.A veterina začne trochu víc přemýšlet.Co bude,až injekce vyschou a brouk nastoupí do útoku.Dokáží se naše chytré včely s tím vypořádat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34576


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim (89.176.129.198) --- 10. 3. 2009
Leták

Dobrý den,
jako začátečník - čerpající ze zkušeností letitých včelařů narážím na to, že co jeden včelař prosazuje, druhý vidí úplně jinak ;-) stejně je tomu i s letákem u česna. Zatím co jsem od jednoho slyšel, že není třeba a druhý si to bez letáku neumí představit. Poradíte mi, kde se o tom mohu něco dočíst? Díky R.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34575


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 10. 3. 2009
Jarní úprava včelstev

Včerá 9.3. a dnes 10.3. jsem uznal, že již je čas na provedení jarní úpravy včelstev. Teplota včerejší den 10 st C a dnes pouze 7 st C. Oproti minulým rokům provádím letos jarní úpravu včelstev poměrně pozdě. Ještě, že v minulém týdnu bylo několik dnů s odpoledními teplotami nad 12 st C a byly prolety i když takové nemastné neslané. Minulé roky jsem jarní úpravy prováděl koncem února nejpozději první týden v březnu. Byly jiné teploty. Inu globální oteplování nám dává zabrat. Dosud máme kožichy. Včely va vrchních nástavcích bourají víčka na zásobách. V druhém nástavku shora vidím plod na 4 až 6-ti plástech, zavíčkovaný (při pohledu shora do nástavku bez rozebírání) a to ve většině včelstvech. Ve třech včelstvech matka již počala plodovat i ve třetím nástavku shora, čili ve dvou nástavcích. Včely obsedají (nyní rozvolněné) dva a půl až tři nízké nástavky. V jednom případě pouze jeden a půl nástavku a otevřený plod na pouze třech plástech. Výměna matky? Je loňská, ještě počkám. Zásoby v horním nástavku, kde včely počaly bourat víčka, jsem přeložil u všech včelstev pod plod. To znamená, že plod jsem zvedl pod strůpek do nejteplejšího místa v úlech. V souladu s názorem ing. Řeháčka to považuji za velmi důležité opatření k léčení nosemy (nosematózy) teplem. Je to vyzkoušené a účinné. Dadantisti a někteří včelaři na vysokých mírách včelstva na jaře zužují za pomoci Blinovy přepážky. Jiný prostředek stejně nemáme. Fumagilin již není mnoho let povolen a není běžně dostupný. Zítra budu vkládat sklenice s vodou nad plod. Na kouř včely reagovaly podrážděně, zatímco na porosení vodou se ochotně sesedly na mokrých plástech a sály vodu a byly hodné. Chladné počasí brání vyletování pro vodu a včely mají žízeň. Jsem překvapen silou včelstev. Oproti minulým rokům jsou mnohem silnější. V dnešních zprávách na Nově šéfové veteriny i svazu včelařů vyhrožovali enormní snůškou medu. Prý cena klesne (slyšel-li jsem dobře pod 180,- Kč. Interspar dnes v 18 hod. med 250g, květový od slovenského dodavatele za 49,50 Kč - protřel jsem si oči a dvakrát). Již jsem měl pomalu strach, po poslechu zpráv, že nebudu mít med kam dávat. Copak konve, ale barák že bude malý. Pak jsem se uklidnil skleničku medoviny. Šéfové křičí hop a ještě nepřeskočili. Vzpoměl jsem si na přísloví jednoho starého zemědělce. Ten tvrdil: "Zemědělství, to je vždy sázka do loterie". Vyjde, nevyjde, nevyjde... A včelařství je přeci zemědělství. Nebo ne? Nebo máme na sv. Petra horký drát aby nám namixoval počasí podle potřeby? Necháme se tedy překvapit. Bylo by to ale hezké, že? Barák přetékající medem.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34574


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Bureš (90.177.9.112) --- 10. 3. 2009
Re: N?co o svetovych cenach medu (34571) (34572)

Hm, hm, nechválil bych dne před večerem.
Zdravím J. Bureš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34573


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Heřmánek (e-mailem) --- 10. 3. 2009
Re:N?co o svetovych cenach medu (34571)

Tak n a Nově již vědí,že bude letos dost medu.
Hotový šamani.
Zdeněk
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: N?co o svetovych cenach medu
> Datum: 10.3.2009 20:12:22
> ----------------------------------------
> Na FV mě zaujalo:
> http://ovcsvpardubice.blog.cz/0903/cisla-nelzou-pocty-vcel-dlouhodobe-klesa
> ji
>
> "Ve stejný čas, ceny medu šly z průměru v 1995 $0.69 za libru, na letošní
> $1.41 za libru. To je velmi zdravý 104% vzestup - mnohem větští než inflace
> (jeden dollar v 1995 má cenu $1.39 dnes). Tak dnešní nastavená cena za med
> je kvůli jiným, vnějším faktorům… nabídka a poptávka? "
>
> ---------
> Ještě, že se dolar zmátořil z 15Kč/USD na 20 a víc. Jinak by jsme mohli být
> zaplaveni laciným americkým medem za světové ceny :-))
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34572


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 10. 3. 2009
Něco o svetovych cenach medu

Na FV mě zaujalo:
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0903/cisla-nelzou-pocty-vcel-dlouhodobe-klesaji

"Ve stejný čas, ceny medu šly z průměru v 1995 $0.69 za libru, na letošní $1.41 za libru. To je velmi zdravý 104% vzestup - mnohem větští než inflace (jeden dollar v 1995 má cenu $1.39 dnes). Tak dnešní nastavená cena za med je kvůli jiným, vnějším faktorům… nabídka a poptávka? "

---------
Ještě, že se dolar zmátořil z 15Kč/USD na 20 a víc. Jinak by jsme mohli být zaplaveni laciným americkým medem za světové ceny :-))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34571


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan (82.99.167.249) --- 10. 3. 2009
Re: prodejna (34559)

V Táboře Čekanicích působil pan Knotek,ale pro malý zájem prodejnu uzavřel.Nejbližší prodejna se nyní nachází v Českých Budějovicích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34570


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 10. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542) (34549) (34555) (34562) (34563)

Co to bude až to bude pane Turčáni jestli se smím zeptat?

Istotne s tým vyjdem pred verejnosť, ale až vtedy, keď to dokonale odskúšam a bude funkčné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34569


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ducháč Václav (85.160.87.34) --- 10. 3. 2009
film

film je velmi hezký a názorně a srozumitelně ukazuje jednotlivé etapy prací včelařského roku. Doporučuji jako názornou pomůcku pro začínající včelaře, na schůže ZO jako doplněk i pro včelaře vůbec. Vašek Ducháč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34568


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Julius (91.127.112.175) --- 10. 3. 2009
PREDÁM PEL!!!

Mám na predaj cca. 100 kg kvalitny suseny pel!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34567


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 10. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542) (34549) (34555) (34562) (34563) (34565)

Ano ten kamarád měl v ruce i malé balení něco jako pastu na zuby.Zřejmě na malé akvárium to stačí.S cenou nevím jak to je.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34566


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 10. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542) (34549) (34555) (34562) (34563)

To by měl být právě ten neutrální silikon. Akorát v akvaristice bude asi v
prodeji i menší balení než běžných 300 mililitrů v kartuší, nevím ale,
jestli bude levnější. S velkou pravděpodobností v té akvaristice budou v
prodeji tmely od našeho výrobce Lučební závody Kolín.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Míra.P" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, March 10, 2009 10:21 AM
Subject: Re: Lepidlo na polykarbonát


> Já bych se zeptal v potřebách pro akvaristiku na silikon co se s ním lepí
> akvária.Ten by to určitě podržel dobře.Kamarád ho používá a je s ním
> spokojený.
> Co to bude až to bude pane Turčáni jestli se smím zeptat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34565


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vorja (78.41.14.65) --- 10. 3. 2009
Re: voda v medu (34538) (34543) (34545) (34548)

V odpoledních hodinách za svitu slunce se úlový prostor zcela prohřeje,
aniž by se o to včely samy přičinily, což umožní vyslání maxima včel na
snůšku a intenzivní plodování ( tento efekt se zvyšuje tmavším nátěrem).
----------------------------------------------------------
Před časem se u nás prodával slovenský úl (tuším, že se jmenoval Tatran), který byl vně tmavě natřený. Mezi vnější a vnitřní palubkovou stěnou byla izolace z hobry. I když jsem četl na hobru (coby izolaci) kritiku, tak s tím jedním úlem, který jsem si koupil na zkoušku, jsem dodnes spokojen. Mám ho pod ovocným stromem. Než narostou na stromě listy, tak je úl sluncem vyhříván a když listy narostou pak je úl dokonale zastíněn. I když hobra může nasáknout vlhkostí, tlumí velké teplotní rozdíly. Další výhodou je, že hobru nevykousávají mravenci. Škoda jen, že těch úlu v té době nebylo v obchodě více.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34564


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 10. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542) (34549) (34555) (34562)

Já bych se zeptal v potřebách pro akvaristiku na silikon co se s ním lepí akvária.Ten by to určitě podržel dobře.Kamarád ho používá a je s ním spokojený.
Co to bude až to bude pane Turčáni jestli se smím zeptat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34563


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 10. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542) (34549) (34555)

Měl by na to stačit neutrální silikon , pokud jich bude někdo nabízet řadu,
tak ten po vytvrdnutí tužší, s vyšším modulem. Dobře se s ním pracuje, drží
i na polykarbonátu i na kovu a není nijak drahý. Co se týká vyztužení, bych
uvažoval o vložení nějaké tkaniny nebo síťoviny do tmelu.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, March 09, 2009 2:32 PM
Subject: Re: Lepidlo na polykarbonát


> Normy pevnosti jsou různé podle toho, co z toho makrolonu by se mělo
> slepit.
>
> R. Polášek
>
> Pán Polášek, má to byť nádoba bez dna, na rohoch spevnená kovovými
> uholníkmi (plech 1mm), lepidlo má byť len doplňujúce na spevnenie nádoby.
> Turčáni

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34562


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.191.104.250) --- 10. 3. 2009

jak se vede?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34561


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 10. 3. 2009
Re: Hled? se v?ela? (34494) (34554) (34558)

ani ne tak pomoc ale včelamistra za polovinu výnosů a provozních nákladů
--------
I polovinu dotací? :-))

Pokud se někdo najde, tak taktéž budu zvažovat, že bych za polovinu výnosů i nákladů někoho vzal na svoji včelnici. Dokonce včelstev skoro dvakrát tolik a úly vesměs z tohoto století :-)) A v pásmu MVP také ne:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34560


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

sršeň (88.146.207.2) --- 9. 3. 2009
prodejna

Je v Táboře včelařská prodejna?Kdo ví odpoví.Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34559


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 9. 3. 2009
Re: Hled? se v?ela? (34494) (34554)

ani ne tak pomoc ale včelamistra za polovinu výnosů a provozních nákladů


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: pavel <samojlovic/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Hled? se v?ela?
> Datum: 09.3.2009 11:43:38
> ----------------------------------------
> Jak si ten majitel představuje pomoc. Možná bych zájem měl.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34558


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 9. 3. 2009
Re: Hled? se v?ela? (34494) (34554)

ani ne tak pomoc ale včelmistra



> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: pavel <samojlovic/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Hled? se v?ela?
> Datum: 09.3.2009 11:43:38
> ----------------------------------------
> Jak si ten majitel představuje pomoc. Možná bych zájem měl.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34557


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan (82.99.167.249) --- 9. 3. 2009
Očka

Od některých zkušených praktiků jsem slyšel o ovlivňování včelstva pomocí oček.Zajímalo by mne,jak včelstvo reaguje na otevřená očka v různých nástavcích.Hovoří se o tvarování hnízda,nebo o lákání včel do horních nástavků u tzv.akátových včelařů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34556


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 9. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542) (34549)

Normy pevnosti jsou různé podle toho, co z toho makrolonu by se mělo slepit.

R. Polášek

Pán Polášek, má to byť nádoba bez dna, na rohoch spevnená kovovými uholníkmi (plech 1mm), lepidlo má byť len doplňujúce na spevnenie nádoby. Turčáni

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34555


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pavel (85.71.187.62) --- 9. 3. 2009
Re: Hledá se včelař (34494)

Jak si ten majitel představuje pomoc. Možná bych zájem měl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34554


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bronislav Gruna (89.235.18.247) --- 9. 3. 2009
Re: voda v medu (34538)

Je pravdou, že v jednoduchých nástavcích mívám problémy z vyšším obsahem vody v medu. Příčina je pravděpodobně jiná, než uvádí p. Sedláček. V době hlavní snůšky je ve včelstvu tepla nadbytek a normální včelstvo zvládá "vytápění" prostoru s velkou rezervou. První problém je ve velkoprostorových úlech bez ohledu na sílu stěny. Při déletrvajících přínosech 5-10 kg denně včely nestíhají zcela odpařit vodu a víčkují med s obsahem vody 19-20 %. V maloprostorových úlech tento problém není - za 2-3 dny není kam nosit. Druhý problém dle mého názoru nastává v horkých dnech u tenkostěnných úlů vystavených přímému slunci. Z důvodu chlazení vnitřního prostoru úlu ukládají včely do prázdných buněk u stěny vodu. V tropických dnech při vybírání medu v odpoledních hodinách někdy z krajových plástů "stříká" voda, i když není žádná snůška. V takových dnech doporučuji vybírat med v ranních hodinách i když není žádná snůška, případně krajové plásty vracet včelám. Osobně tenkostěnné nízkonástavkové úly považuji za výborné řešení a toto je jen jedna z malých nevýhod, o které je dobré vědět.
----------------------------------
Na jedné z přednášek pana Sedláčka se diskutovalo o vlivu tloušťky úlové stěny na množství vody v medu.
Med vytáčený z nezateplených nástavků prý za určitých okolností(deštivé a chladné počasí)obsahuje více vody,než med v zateplených nástavcích.
Včely v jednoduchých nástavcích prý nedokáží vyvinout dostatečnou teplotu k odpaření vody z medu.
Je to důvod k používání zateplených medníkových nástavků,aby se zvýšila kvalita vytočeného medu?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34553


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 9. 3. 2009
"Takto včelaříme na Českomoravské vysočině"

http://med.jirizavrel.eu/dvd/

Na této stránce si můžete prohlédnout ukázky z filmu "Takto včelaříme na Českomoravské vysočině". Film má dva díly o délce 90 a 70 min. Pojednává o ošetřování včelstev během kalendářního roku. Natočil ho známý kameraman Sláva Černý, autor i dalších snímků se včelařskou tématikou. Vlastní děj filmu se odehrává na včelnicích Slávy Černého, přítele Jaroše, přítele Velína a Jiřího Zavřela.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34552


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 9. 3. 2009
Re: Zebrování (34550)

A včely postupují za tím teplým vzduchem, jsem ještě zapomněl dodat.
______________________________________________________________

Teď v předjaří zajisté, ale samozřejmně postupují společně s plodem, což je tak trochu proti metodě zeborvání.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34551


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 3. 2009
Re: Zebrování

A včely postupují za tím teplým vzduchem, jsem ještě zapomněl dodat.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Radim Polášek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, March 09, 2009 10:28 AM
Subject: Re: Zebrování


> Mají už plod, takže uvnitř topí na 35 st C, zatímco venkovní teplota je
jen
> málo nad nulou a teplota uvnitř na krajích úlu je odhadem jen tak o 10 st
C
> vyšší než je venkovní. A včely se musí rozvolnit, protože plod a včely
> vyrábějící teplo potřebují vzduch. Takže nad sezením včel stoupá sloupec
> výrazně teplejšího a vlhčího vzduchu než je jinde v úlu, takže tím i
výrazně
> lehčího, navíc je ten sloupec ještě chráněn proti rozptýlení svislými
rámky.
> Ten sloupec dorazí prakticky bez rozvolnění až ke strůpku a teprve tam se
> rozlije do stran, postupně se ochladí, vysráží vlhkost a podle stěn zase
> klesá dolů. Tak nějak si to představuji.
>
> R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34550


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 3. 2009
Re: Lepidlo na polykarbonát (34542)

Normy pevnosti jsou různé podle toho, co z toho makrolonu by se mělo slepit.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, March 08, 2009 10:07 PM
Subject: Lepidlo na polykarbonát


> Páni chemici, prosím o radu, aké lepidlo použiť na polykarbonátové dosky.
> Označte konkrétny názov lepidla, ktoré by spĺňalo normu na pevnosť.
Ďakujem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34549


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 3. 2009
Re: voda v medu (34538) (34543) (34545)

Podle mně včelám vadí mnohem více netěsnosti a mezery mezi nastavky a potom
úl, který zevnitř provlhne do hloubky a ztratí izolační schopnost.
Jednoduchý pokus totiž prokáže, že těsný nástavkový úl se stěnami 2 cm
silnými a s dobře utepleným strůpkem vytopí i docela malý topný příkon.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "M. Václavek " <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, March 09, 2009 8:58 AM
Subject: Re: voda v medu


> Včelám více vyhovuje zateplená stěna úlu. Mnohým včelařům zase tenká stěna
> ( je levnější, lehčí, zabere méně prostoru). V teplejších oblastech u
> silných včelstev, tenká stěna vyhovuje. Ve vyšších polohách, mrazových
> kotlinách, návětrných stráních a tam, kde není bohatá snůška a včely
nejsou
> dostatečně silné, je výhodnější používání uteplených úlů. Už to tady bylo
> psáno, že včely jsou hmyz, které ke svému životu potřebují teplo a to si
> vyrábějí z doneseného nektaru, nebo glycidových zásob. Čím je méně
> izolovaný úl, tím musí vyrobit více tepla. Pokud na zvýšenou výrobu tepla
> nestačí, pak se to projeví na jejich zdravotním stavu, množství a kvalitě
> medu.
>
> ____________________________________________________________
>
> Ještě bych doplnil to, že záleží také na tom, zda jsou úly vystaveny
> přímému slunečnímu záření. V předjaří a na jaře jde o jednoznačnou výhodu.
> V odpoledních hodinách za svitu slunce se úlový prostor zcela prohřeje,
> aniž by se o to včely samy přičinily, což umožní vyslání maxima včel na
> snůšku a intenzivní plodování ( tento efekt se zvyšuje tmavším nátěrem ),
a
> tak se kompenzuje zvýšená spotřeba zásob a pomalejší rozvoj za chladných
> dní. Proto je naprosto nevhodné umístění tenkostěnných úlů ve stinných
> prostranstvích.
>
> Nevýhoda tenké stěny nastane v létě, kdy hrozí přehřívání úlů.
> Nejvýhodnější poloha včelstev je pod korunami listnatých stromů.
> Nenaskytne-li se tato možnost, pak asi nejefektivnější pojistkou před
> přehříváním by byla nějaká provizorní polystyrénová stěna, která by se
> začátkem léta postavila přímo před úly, kde by se nechala do začátku zimy.
>
> S pozdravem M. Václavek
>
> //\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34548


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 3. 2009
Re: Zebrování (34531) (34535) (34537) (34539) (34541) (34546)

Mají už plod, takže uvnitř topí na 35 st C, zatímco venkovní teplota je jen
málo nad nulou a teplota uvnitř na krajích úlu je odhadem jen tak o 10 st C
vyšší než je venkovní. A včely se musí rozvolnit, protože plod a včely
vyrábějící teplo potřebují vzduch. Takže nad sezením včel stoupá sloupec
výrazně teplejšího a vlhčího vzduchu než je jinde v úlu, takže tím i výrazně
lehčího, navíc je ten sloupec ještě chráněn proti rozptýlení svislými rámky.
Ten sloupec dorazí prakticky bez rozvolnění až ke strůpku a teprve tam se
rozlije do stran, postupně se ochladí, vysráží vlhkost a podle stěn zase
klesá dolů. Tak nějak si to představuji.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "M. Václavek " <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, March 09, 2009 9:07 AM
Subject: Re: Zebrování


> Co je nutí projít zásobami ke
> stropu v poměrně úzkém pásu? Dlouhý blok mrazů - pohyb vzhůru je tepelně
> výhodnější? Jak si to vysvětlujete?
> ______________________________________________________________
>
>
> Jiné včely, jiné mravy... proč ne také jiné zdary?
> //\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34547


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 9. 3. 2009
Re: Zebrování (34531) (34535) (34537) (34539) (34541)

Co je nutí projít zásobami ke
stropu v poměrně úzkém pásu? Dlouhý blok mrazů - pohyb vzhůru je tepelně
výhodnější? Jak si to vysvětlujete?
______________________________________________________________


Jiné včely, jiné mravy... proč ne také jiné zdary?
//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34546


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.115) --- 9. 3. 2009
Re: voda v medu (34538) (34543)

Včelám více vyhovuje zateplená stěna úlu. Mnohým včelařům zase tenká stěna ( je levnější, lehčí, zabere méně prostoru). V teplejších oblastech u silných včelstev, tenká stěna vyhovuje. Ve vyšších polohách, mrazových kotlinách, návětrných stráních a tam, kde není bohatá snůška a včely nejsou dostatečně silné, je výhodnější používání uteplených úlů. Už to tady bylo psáno, že včely jsou hmyz, které ke svému životu potřebují teplo a to si vyrábějí z doneseného nektaru, nebo glycidových zásob. Čím je méně izolovaný úl, tím musí vyrobit více tepla. Pokud na zvýšenou výrobu tepla nestačí, pak se to projeví na jejich zdravotním stavu, množství a kvalitě medu.

____________________________________________________________

Ještě bych doplnil to, že záleží také na tom, zda jsou úly vystaveny přímému slunečnímu záření. V předjaří a na jaře jde o jednoznačnou výhodu. V odpoledních hodinách za svitu slunce se úlový prostor zcela prohřeje, aniž by se o to včely samy přičinily, což umožní vyslání maxima včel na snůšku a intenzivní plodování ( tento efekt se zvyšuje tmavším nátěrem ), a tak se kompenzuje zvýšená spotřeba zásob a pomalejší rozvoj za chladných dní. Proto je naprosto nevhodné umístění tenkostěnných úlů ve stinných prostranstvích.

Nevýhoda tenké stěny nastane v létě, kdy hrozí přehřívání úlů. Nejvýhodnější poloha včelstev je pod korunami listnatých stromů. Nenaskytne-li se tato možnost, pak asi nejefektivnější pojistkou před přehříváním by byla nějaká provizorní polystyrénová stěna, která by se začátkem léta postavila přímo před úly, kde by se nechala do začátku zimy.

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34545


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 9. 3. 2009
Re: mezistěny (34514)

Tak jsem dneska objednal mezistěny u pana Školy z Chodové Plané.Cenu má 120kč za kilo a výměnu myslím říkal 35 a 25kč-voští a vosk ale nejsem si jistý.Internetem to asi nepůjde ale pokud by jste někdo chtěl tak můžu poskytnout tel.číslo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34544


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vorja (78.41.14.65) --- 8. 3. 2009
Re: voda v medu (34538)

Na jedné z přednášek pana Sedláčka se diskutovalo o vlivu tloušťky úlové stěny na množství vody v medu.
Med vytáčený z nezateplených nástavků prý za určitých okolností(deštivé a chladné počasí)obsahuje více vody,než med v zateplených nástavcích.
Včely v jednoduchých nástavcích prý nedokáží vyvinout dostatečnou teplotu k odpaření vody z medu.
Je to důvod k používání zateplených medníkových nástavků,aby se zvýšila kvalita vytočeného medu?
---------------------------------------------------------

Včelám více vyhovuje zateplená stěna úlu. Mnohým včelařům zase tenká stěna ( je levnější, lehčí, zabere méně prostoru). V teplejších oblastech u silných včelstev, tenká stěna vyhovuje. Ve vyšších polohách, mrazových kotlinách, návětrných stráních a tam, kde není bohatá snůška a včely nejsou dostatečně silné, je výhodnější používání uteplených úlů. Už to tady bylo psáno, že včely jsou hmyz, které ke svému životu potřebují teplo a to si vyrábějí z doneseného nektaru, nebo glycidových zásob. Čím je méně izolovaný úl, tím musí vyrobit více tepla. Pokud na zvýšenou výrobu tepla nestačí, pak se to projeví na jejich zdravotním stavu, množství a kvalitě medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34543


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 8. 3. 2009
Lepidlo na polykarbonát

Páni chemici, prosím o radu, aké lepidlo použiť na polykarbonátové dosky. Označte konkrétny názov lepidla, ktoré by spĺňalo normu na pevnosť. Ďakujem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 8. 3. 2009
RE: Zebrování (34531) (34535) (34537) (34539)

Svá včelstva zimuji ve 4 NN (15,9) a pravděpodobně všechna skončí pod
stropem jako v loňském roce. Pro zebrování proto budu moci využít jen
nezaplodované plásty z 3. a 4.NN a prázdné z 1.NN. V loňském roce jsem jen
prohodil nástavky a při řepce jsem chytal roje. Pan Wright svou metodu
prezentoval na systému Dadant 1NN-1VN+2NN. Domníval jsem se, že jeho
včelstva neprochází ke stropu právě z tohoto důvodu - patrně se raději drží
ve VN a nemají tendenci projít zásobami (mednou komorou) nad tímto VN. Váš
příklad nasvědčuje, že tomu tak nemusí být. Co je nutí projít zásobami ke
stropu v poměrně úzkém pásu? Dlouhý blok mrazů - pohyb vzhůru je tepelně
výhodnější? Jak si to vysvětlujete?
J.T.

> ... toto včelstvo mělo extrémní zásoby a malý půdorys. Přesto z
> podzimních 3NN nad plodoem a zásobama okolo projelo nahoru již přes dva
> nástavky - tedy 30cm když vlastní spotřeba by měla odpovídat tak 5cm na
> výšku nástavku.
> Druhé včely doma na půdorysu Langstrota co bych měl šanci zebrovat projely
> 30cm nástavkem, kde jsem na podzim ani nečekal, že by v něm mohly na jaře
> plodovat, ale ponechal jsem jim ho tam, když ho vyjímečně (panenské dílo)
> zamesly. Měly pod ním ještě jeden (24cm) skoro plný.
> ...
>
> Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34541


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 8. 3. 2009
Přeložení včel -plíseň na rámcích.;

Dnes jsem prohlédl včelky a odstranil první a poslední plást /byly hodně napadené plísní-zelené barvy/a ostatní rámky ponechal tak jak byly.Včelky jsou dle mne silné na sedmi rámcích. Zbytek a přeložení ponechám až bude více teplo. Doufám, že vydrží.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34540


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 8. 3. 2009
Re: Zebrování (34531) (34535) (34537)

Treštík:
Dokud není v přírodě k dispozici stálejší nabídka nektaru, není podle pana
Wrighta na zebrování pozdě, protože není čím zaplňovat prázdné buňky.
----
Tak přesně je to tam psáno.
Ale já to udělal proto, že to byla poslední šance u tohoto jediného včelstva to udělat podle autora.
A to proto, že toto včelstvo mělo extrémní zásoby a malý půdorys. Přesto z podzimních 3NN nad plodoem a zásobama okolo projelo nahoru již přes dva nástavky - tedy 30cm když vlastní spotřeba by měla odpovídat tak 5cm na výšku nástavku.
Druhé včely doma na půdorysu Langstrota co bych měl šanci zebrovat projely 30cm nástavkem, kde jsem na podzim ani nečekal, že by v něm mohly na jaře plodovat, ale ponechal jsem jim ho tam, když ho vyjímečně (panenské dílo) zamesly. Měly pod ním ještě jeden (24cm) skoro plný.

Tam bude asi rozdíl, protože Wrigth slyšel, že prý někde na severu jsou takové zimy, že včely zalézají do prázdných buněka a to on nezná. :-))

Ale ať se vyjádří jiní, jestli znají situaci, že by včely v době trvalého přínosu nektaru měly nad sebou neproplodovaný nástavek.
U nás je to nestandardní situace, ale za normálních okolností mám na jaře všechny včely viditelné zhora. Někdy jsou až k loučce, nekdy jsou jen vidět v uličce. Málokdy se z nějakého důvodu usídlí dole, paradoxně se jedná o slabší včelstva.

Ale myslím si, že ani není tak nutné, aby se zebrovalo, tedy střídaly zásobní s prázdnými, jako že musí mít nad sebou místo aby měly kam jet. Když se jim tam dají plásty z boků, tak jim to asi vadit nebude.

Moje včely stačilo rozředit dole a rojení jsem si moc neužil. Ale programově jsem tam dával mezistěny, a tak to nemělo nijak enormní vliv na výnos.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34539


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan (82.99.167.249) --- 8. 3. 2009
voda v medu

Dobrý den.
Na jedné z přednášek pana Sedláčka se diskutovalo o vlivu tloušťky úlové stěny na množství vody v medu.
Med vytáčený z nezateplených nástavků prý za určitých okolností(deštivé a chladné počasí)obsahuje více vody,než med v zateplených nástavcích.
Včely v jednoduchých nástavcích prý nedokáží vyvinout dostatečnou teplotu k odpaření vody z medu.
Je to důvod k používání zateplených medníkových nástavků,aby se zvýšila kvalita vytočeného medu?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34538


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 8. 3. 2009
RE: Zebrování (34531) (34535)

Dokud není v přírodě k dispozici stálejší nabídka nektaru, není podle pana
Wrighta na zebrování pozdě, protože není čím zaplňovat prázdné buňky.
Časnější provedení není patrně na závadu, ale dokud není vůbec žádná nabídka
nektaru, je to asi předčasné. Sám se na to chystám až u mne začne plně kvést
jíva (momentálně zde začíná líska a olše). Staří praktici však jakékoliv
zvětšování prostoru nad plodem v této době z tepelného hlediska odmítají.
J.T.

>
> Teď jsem se vrátil z venku a v jedněchh NN Brennerech, kde před 14 dny
> byly
> dva nedotčené nástavky zásob jsem zebroval honem ten horní. Tím spodním už
> včely prošly, respektive ony se natahují asi ve třech uličkách a deseti cm
> šířky. A dlabou tam místo pro plod. Zřejmě.
> Do nějakého přínosu nektaru u nás skoro měsíc.
>
> Možná se nakonec ukáže, že ten for bude v našich končinách jednoduchý.
> Včas
> (a to asi bude ten fór, že asi o měsíc dřív, než se považovalo za slušné)
> dávat nástavky nahoru a nemachrovat s nějakoui rotací, vsouváním a
> podsouváním nástavků pod plod, mezi plod atd. :-)))
>
> Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34537


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání (34531) (34534)

sypu si popel na hlavu

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "KaJi" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, March 08, 2009 11:32 AM
Subject: Re: Zeborvání


> RP:
> No, já jsem si z nějakého předchozího příspěvku nějak usmyslel, že se
jedná
> o mezistěny.
> ------
> Je dobré našetřit 3*40Kč, přečíst si to v MV, nebo nechat od někoho
> okopírovat. Stojí to za to. :-))
> -------
> Aby se to tedy okopírovalo a vyzkoušelo u nás, musí
> autor uvést přímo konkrétní charakteristiky oblasti, co se týká zimního
> počasí i konkrétní charakteristiky toho,....
> ---------------
> To právě autor popisoval na 20 stránkách, na 21. stránce je pointa na
> deset řádek.
> :-))
> --------
>
>
> Teď jsem se vrátil z venku a v jedněchh NN Brennerech, kde před 14 dny
byly
> dva nedotčené nástavky zásob jsem zebroval honem ten horní. Tím spodním už
> včely prošly, respektive ony se natahují asi ve třech uličkách a deseti cm
> šířky. A dlabou tam místo pro plod. Zřejmě.
> Do nějakého přínosu nektaru u nás skoro měsíc.
>
> Možná se nakonec ukáže, že ten for bude v našich končinách jednoduchý.
Včas
> (a to asi bude ten fór, že asi o měsíc dřív, než se považovalo za slušné)
> dávat nástavky nahoru a nemachrovat s nějakoui rotací, vsouváním a
> podsouváním nástavků pod plod, mezi plod atd. :-)))
>
> Karel
>
>
> Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34536


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání (34531)

RP:
No, já jsem si z nějakého předchozího příspěvku nějak usmyslel, že se jedná
o mezistěny.
------
Je dobré našetřit 3*40Kč, přečíst si to v MV, nebo nechat od někoho okopírovat. Stojí to za to. :-))
-------
Aby se to tedy okopírovalo a vyzkoušelo u nás, musí
autor uvést přímo konkrétní charakteristiky oblasti, co se týká zimního
počasí i konkrétní charakteristiky toho,....
---------------
To právě autor popisoval na 20 stránkách, na 21. stránce je pointa na deset řádek.
:-))
--------


Teď jsem se vrátil z venku a v jedněchh NN Brennerech, kde před 14 dny byly dva nedotčené nástavky zásob jsem zebroval honem ten horní. Tím spodním už včely prošly, respektive ony se natahují asi ve třech uličkách a deseti cm šířky. A dlabou tam místo pro plod. Zřejmě.
Do nějakého přínosu nektaru u nás skoro měsíc.

Možná se nakonec ukáže, že ten for bude v našich končinách jednoduchý. Včas (a to asi bude ten fór, že asi o měsíc dřív, než se považovalo za slušné) dávat nástavky nahoru a nemachrovat s nějakoui rotací, vsouváním a podsouváním nástavků pod plod, mezi plod atd. :-)))

Karel


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34535


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání (34531)

RP:
No, já jsem si z nějakého předchozího příspěvku nějak usmyslel, že se jedná
o mezistěny.
------
Je dobré našetřit 3*40Kč, přečíst si to v MV, nebo nechat od někoho okopírovat. Stojí to za to. :-))
-------
Aby se to tedy okopírovalo a vyzkoušelo u nás, musí
autor uvést přímo konkrétní charakteristiky oblasti, co se týká zimního
počasí i konkrétní charakteristiky toho,....
---------------
To právě autor popisoval na 20 stránkách, na 21. stránce je pointa na deset řádek.
:-))
--------


Teď jsem se vrátil z venku a v jedněchh NN Brennerech, kde před 14 dny byly dva nedotčené nástavky zásob jsem zebroval honem ten horní. Tím spodním už včely prošly, respektive ony se natahují asi ve třech uličkách a deseti cm šířky. A dlabou tam místo pro plod. Zřejmě.
Do nějakého přínosu nektaru u nás skoro měsíc.

Možná se nakonec ukáže, že ten for bude v našich končinách jednoduchý. Včas (a to asi bude ten fór, že asi o měsíc dřív, než se považovalo za slušné) dávat nástavky nahoru a nemachrovat s nějakoui rotací, vsouváním a podsouváním nástavků pod plod, mezi plod atd. :-)))

Karel


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 8. 3. 2009
RE: Zebrování (34531)

Článek nazvaný "Nectar management" vyšel na pokračování v posledních třech
číslech MV na 21 stranách A4. Na přání pana Pazderky, který si přál vědět o
čem konkrétně se zde diskutuje, jsem jednou větou pouze vyjádřil podstatu
zásahu, nazývaného "zebrování". Prosím nebazírujte proto na této větě,
respektive na jejích částech. Všech 21 stran článku v MV je právě o
odůvodnění zásahu a jeho načasování. Načasování zásahu je v článku
vztahováno vzhledem k prvnímu výskytu panenského vosku, konkrétně 6 týdnů
před jeho výskytem. V našich podmínkách je to zhruba období prvních jarních
prohlídek. Nejzazší termín je právě období, kdy začíná nabídka nektaru.
Každý včelař si musí ve své oblasti toto datum určit sám.
Každopádně doporučuji si celý článek prostudovat, ať už s ním budete
souhlasit, či nikoliv.
J.T.


> Údaj "v období
> raného rozvoje, kdy začíná v přírodě stálá nabídka nektaru" neříká nic,
> protože nevíme spoustu věcí.
...
> R. Polášek
>
>
>> Velmi stručná charakteristika metody zebrování podle Walta Wrighta:
>> V období ranného rozvoje, kdy v přírodě začíná stálá nabídka nektaru (v
>> našich podmínkách cca v 1/2 března) se naředí zásoby nad plodovým hnízdem
>> tak, že se střídavě (jako na šachovnici) proloží prázdnými soušemi a nad
>> takto naředěné zásoby se umístí ještě jeden nástavek s prázdnými soušemi.
>> J.T.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34533


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515) (34521) (34522) (34523) (34524) (34526) (34530)

> Nebyl bych takový puritán. Kdysi jsem z toho měl strach a poptával, jak to
> dělají jiní. Tedy klasik co převěšuje rámky do medníku. Ten nemá jinou
> možnost, nebo o ní nevím. Takže nijak. Bral to jak to bylo.

Já jsem v zadováku rámky s největšími cukernými zásobami nechával v
plodišti. Pokud se přece jen staré zásoby dostaly přes medník do medometu, z
velké části zůstaly při vytáčení v plástech, protože byly zkrystalované.
Potom se dávaly zase do plodiště, kde včely zkrystalovaný cukr nějak
zpracovaly. Obvykle i ten, který medometem neprošel. Jinak v tehdejší době
byl první med, hlavně z řepky,považován i kvůli tomu automaticky za
méněcenný, vhodný hlavně jen na medovinu nebo na dokrmování včelstev,
případně do výkupu, zatímco další med si prodával sám včelař a za podstatně
vyšší ceny.

> Teplo unikající nahoru? Když jsem fotil infrakamerou, tak jsem byl
> překvapen, jak dokáží udržet teplo v chomáči. I na horní hraně chomáče je
> těch 15stC. Na Silvestra.

V zimním chomáči jsou včely uspořádány tak, že teplo zadrží a nepustí ven.
Pokud ale mají obsednout plásty a pracovat na nich, teplo zadržet neumí, ty
plásty a celý prostor úlu kolem nich musí mít "pracovní teplotu" odhadem
okolo těch 30 st C, jinak na těch plástech prostě jen přežívají a včelstvo
stagnuje. Až do cca poloviny května je včelstvo silně limitováno v rozvoji
nízkou venkovní teplotou, pracuje jen na těch plástech, které udrží přes den
i noc teplé.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34532


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání

No, já jsem si z nějakého předchozího příspěvku nějak usmyslel, že se jedná
o mezistěny.
Je to ale taky zásah, který musí být přesně načasován na stav včelstva i
vzhledem k době snůšky. Aby se to tedy okopírovalo a vyzkoušelo u nás, musí
autor uvést přímo konkrétní charakteristiky oblasti, co se týká zimního
počasí i konkrétní charakteristiky toho, jak včelstva zimuje. Údaj "v období
raného rozvoje, kdy začíná v přírodě stálá nabídka nektaru" neříká nic,
protože nevíme spoustu věcí. Nevíme, jestli ve zmíněné oblasti jsou lednové
mrazy - 20 st C stejně jako u nás a krmí se v srpnu nebo ještě v červenci
a potom v polovině března je počasí pár stupňů nad nulou nebo třeba jestli
to není oblast, kde jsou lednové teploty stejné jako naše březnové, ale
kvůli dešťům a plískanicím příroda v prosinci, lednu a únoru odpočívá a nic
nekvete, krmí se na zimu, pokud se krmí a včelám jenom nenechává med z
poslední snůšky, v listopadu a v březnu, kdy začnou hromadně kvést jakési
tamější včelařské rostliny a je snůška, jsou teploty odpovídající našim
květnovým až červnovým.... Na rozdíl od naší krajiny, kdy je léto podstatně
kratší a rostliny musí začít kvést podstatně dříve i za nízkých teplot, mají
li stihnout mít semena a ještě se zásobit živinami na další rok... Taky by
bylo dobré znát podrobnější údaje o způsobu krmení, jak jsou po nakrmení
rozloženy zásoby, jak jsou včelstva silné v době provedení zákroku, kolik v
té době mají zásob, jaké rámky to jsou atd. A konečně bude třeba vzít v
úvahu, že na rozdíl od ČR je v Americe chována včela s velkou příměsí
italské vlašky, která se chová přes zimu trochu jinak, je zvyklá na teplou
zimu, kterou proploduje a udržuje přes zimu znatelně vyšší počet včel ve
včelstvu než naše kraňka, takže začátek jarního rozvoje probíhá z podstatně
větší síly včelstva...
Podle tohoto popisu bych odhadoval, že u nás by se takový zákrok hodil tak
někdy od poloviny dubna po tak polovinu květu řepky, v závislosti na počasí
a toho, jestli je pro včely snůška.
Jinak jsem tady už o tom několikrát psal, včelaři se nadchnou pro nové
poutavě popsané metody a s nadšením je začnou zkoušet, jenže aby byla taková
metoda opakovatelná se stejnými výsledky u různých včelařů, je nutné splnit
spoustu věcí, aby výchozí podmínky byly stejné. Popis vlastní metody je
potom maximálně desetina toho, co by zabral popis výchozích podmínek metody,
které se ale musí dodržet, aby zkoušení zavedené metody bylo opakovatelné a
vycházely shodné výsledky. Jenže to obvykle včelaři neuvádějí, amatérští
včelaři obvykle proto, že to jsou pro ně nezajímavé a samozřejmé věci, o
kterých ani nestojí za to psát a profesionální včelaři taky proto, protože
nechtějí popsat konkurenci podrobně svoje úspěšné metody, aby se z nich
poučila. Výsledek je pak ten, že spousta včelařů tu novou metodu začne
nadšeně zkoušet, kdo se trefí do správných výchozích podmínek, tomu to vyjde
úspěšně a metodu potom oslavuje, kdo se do nich netrefí, ten o ni píše a
diskutuje negativně. Přitom podle mně ve velice mnoha případech stačí
přečíst všechno, co o metodě autor píše, podrobně zapátrat třeba v jiných
článcích autora nebo se třeba rovnou zeptat a nemusí se zkoušet už jiným
včelařem vyzkoušené, prostě se jen splní výchozí podmínky, za kterých tomu
objeviteli ta metoda fungovala....

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "trestik" <trestik/=/trestik.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, March 07, 2009 5:49 PM
Subject: RE: Zeborvání


Velmi stručná charakteristika metody zebrování podle Walta Wrighta:
V období ranného rozvoje, kdy v přírodě začíná stálá nabídka nektaru (v
našich podmínkách cca v 1/2 března) se naředí zásoby nad plodovým hnízdem
tak, že se střídavě (jako na šachovnici) proloží prázdnými soušemi a nad
takto naředěné zásoby se umístí ještě jeden nástavek s prázdnými soušemi.
J.T.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515) (34521) (34522) (34523) (34524) (34526)

V našich podmínkách jak je psáno v MV asi těžko uplatnitelné ,pokud ano tak musí zimování probíhat na medu nikoli cukru
-------
Nebyl bych takový puritán. Kdysi jsem z toho měl strach a poptával, jak to dělají jiní. Tedy klasik co převěšuje rámky do medníku. Ten nemá jinou možnost, nebo o ní nevím. Takže nijak. Bral to jak to bylo.

Pokud vezmu v úvahu, že včely mi jdou do zimy se zásobami odpovídajícím nástavku 24cm, tedy dost přes 20kg, tak standardně doplňuji 10L roztoku. A předpokládám, že to si včely umísťují do středu s potřebují v zimě.

Běžné včely na jaře proplodují dalších deset a víc kilo. Pokud se "prokusují" asi to netřídí a spotřebují to vcelku.

Včely za rok protočí až metrák medu/cukru. Navíc dodaný cukr štěpí, takže pokud někdo nekrmí vzhledme k podmínkám přes dvacet kilo, tak mu to může být asi jedno.

Teplo unikající nahoru? Když jsem fotil infrakamerou, tak jsem byl překvapen, jak dokáží udržet teplo v chomáči. I na horní hraně chomáče je těch 15stC. Na Silvestra.

Od té coby se intenzívně otepluje.

Pokud měl někdo v prosinci nad včelama nástavek a víc zásob, tak si může udělat obrázek sám.
MOje včely většinou po vánocích projedou nahoru, pokud tam ještě nebyly. Takže se dá předpokládat, že pohyb nahoru je na jaře pro včely normální.

A jak včely poznají co mají kdy dělat - rojit se apd. když nemají plánovací oddělení - na to p.Wright našel docela uspokojivou odpověď. Dokud nenarazí na strop, tak se mají oproti loňsku kam rozšiřovat.
Podle mě to sedí, protože jak včely mají poznat optimální sílu, kterou mají v dané lokalitě dosáhnout? Podle loňské velikosti. A tu si odměří do stropu, podle ponechaných zásob. A pokujd jsou u stropu do nějakého data, tak jsou READY k letu:-)) A pokud ne, takje třeba víc nosit na příští rok.

Podle mě je zbytečné to řešit u klávesnice, jen promyslet, jak to vyzkoušet a prověřit. Minimálně se dají odsledovat jiné teorie. Období "bílého vosku" atd.

Mě to sedí, období kdy to matka klade dokolakola, jak říkám se náhle mění v období, kdy to sází po řádcích a najdu celou souš/mezistěnu vajíček. Tohle všechno asi všichni znají, ale je možné na to na jaře koukat a prověřovat jak moc to Wrightovi sedí.

A nebo u některých proházet souše o měsíc dřív, než bývalo zvykem.

Oni ty zvyky josu poměrně krátké, Necelé jedno století v Budečácích. Včelstvu, co je na konci března u nás na 6 uličkách bych zebrování určitě neudělal. To byl obvykle čas, kdy klasik zužoval, ale klasika není moje parketa, jen co jsem tak občas vyslechl.

Kdo včelařil v Almárkách, zná taky podobný způsob.
Horní třetí patro do medníku a místo toho uspořádat souše a mezistěny. A trochu to i naředit směrem dozadu.

Stačí si přečíst knihu o včelaření starou 50 let a je vidět, že lecos je jinak. Představte si, že někomu v pádesátých letech přinesete knihu dnešních autorů.

V 70. letech uznávané autotity odsuzovali a odrazovali od krmení ve 3,5L sklenicích. A to kdyby jim někdo, žekl, ža tam strčí těch sklenic 6, nebo 15Litrový kontejner se slámou, tak ho pošlou ........

:-))

Ke včelám.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34530


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 8. 3. 2009
Re: Ochrana včel a ochrana rostlin – žádný antagonismus (34528)

Ještě dodám, je to z http://www.agris.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 8. 3. 2009
Ochrana včel a ochrana rostlin – žádný antagonismus

V roce 2008 došlo v oblasti horního Porýní ke zvýšení ztrát včel v souvislosti s výsevem osiva kukuřice. Úřady proto tuto událost důkladně prozkoumaly a zajistily nápravu. Dnes je již známo, že příčinou úhynu včel byla v první řadě nedostatečná přilnavost mořidla k osivu a použitá technika výsevu. Výsledek německého monitoringu ukázal, že za normálních okolností není mezi aplikací chemických přípravků na ochranu rostlin a ztrátami včelstev patrná souvislost. Dosud bylo vyhodnoceno přes 100 000 údajů od 120 včelařů s celkovým počtem 1 200 včelstev.
Předmětem výzkumu, který probíhal do roku 2008, byl počet a velikost včelstev, sklizeň medu, rezidua pesticidů a napadení škůdci. Projekt byl zahájen v roce 2004. Cílem byl systematický výzkum příčin ztrát včel, které se v minulých letech ve zvýšené míře vyskytovaly. Na monitoringu se podílely vedle nezávislých výzkumných včelařských ústavů také Německý svaz včelařů, Německé profesní a živnostenské společenstvo včelařů, Německý svaz rolníků a postižené firmy průmyslu ochrany rostlin.
Výzkumy ukázaly, že roztoči rodu Varroa, pokud proti nim není prováděna dostatečná ochrana, napomáhají šíření dalších patogenů včel, jako např. prvoka rodu Nosema, který výrazně narušuje zdravotní stav a odolnost včel. V případě zimních ztrát, které kolísají od včelaře k včelaři, by mohla být prokázána významná souvislost s napadením včelstev roztočem a prvokem na podzim. Průměrné ztráty se ve sledovaném období pohybovaly od 8 do 16 procent.
Dále bylo zjištěno, že v 55 z 215 vzorků v plástech uskladněného a uzrálého pylu, včelího chleba, byly nalezeny stopy pesticidů. Jak shodně uvedl Německý svaz rolníků a Spolkový výbor ovoce a zeleniny, škodlivý vliv pesticidů na včely nebyl při odborné aplikaci zjištěn. Totéž platí i pro neonikotinoidy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34528


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 8. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515) (34521) (34522) (34523) (34524) (34526)

…….Ve správnou dobu přidám nad plod celý nástavek docílím stejného zamedování kvalitním medem bez strachu že v něm bude cukr.

Včelař snad pozná „cukr“, kdy je snůška a z čeho. Včely taky chováme pro med. Pokud spotřebovávají čistý „cukr“, který je v některých případech pro ně zdravější, někdy i záchranou, aby nanosily med, který si vytočíme. I tak dost medu spotřebují,vedle „cukru“, protože z něčeho musí žít.
Způsoby včelaření jsou různé. Pro začínající by měly být metody jednoduché, aby se omezily problémy s rojením, krmením, zvedáním, mřížek, kontrolou a léčením atd. Viz. www.vcelarstvi.názory.cz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34527


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Joska (82.100.12.131) --- 7. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515) (34521) (34522) (34523) (34524)

V našich podmínkách jak je psáno v MV asi těžko uplatnitelné ,pokud ano tak musí zimování probíhat na medu nikoli cukru.V dodatku je to popsáno myslím velmi přesně.Připadá mi to podobné jako komorování,podsouvání zásob a další různé podněcování v předjaří.Tím že se ve správnou dobu přestěhují zásoby se včelstvo nastartuje jakousi falešnou snůškou.Jen si neumím představit že bych v brzkém jaru(s ohledem na naše podmínky) jak je to psané v článku rozšiřoval směrem vzhůru a nutil včelstva více topit když opačný postup(podsunutí části zásob vytvoření prostoru pro rozkladení matky)vytvoří lepší tepelný efekt,všichni víme že včela je hmyz a jako taková potřebuje k zdárnému rozvoji teplo. Ve správnou dobu přidám nad plod celí nástavek docílím stejného zamedování kvalitním medem bez strachu že v něm bude cukr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34526


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 7. 3. 2009
Mite Gone - účinnost

Před časem se tady hodnotila KM a někdo tvrdil, že prý výzkumníci tvrdili že to nemá účinnost a je to jen alternativa. Nemůžu ten příspěvek najít, ale tak nějak to snad bylo.

Takže jsem si se zájmem přečetl:
http://vcely.or.cz/files/Reply_to_evaluationJune_08_E.pdf

A jak tam říká autor. SLuší se poděkovat. Aplikace KM s účinností cca 85% je podle mě skvělá hodnota.
Kdyby nám ta naše léčiva vždykcky a na pořád vykazovala 85% a víc, tak budu spokojen.

Takže já jdu šít futrály na MiteGone, aby mi to co mám, včely nerozkousaly a mohl to případně používat víckrát. :-))

Karel

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34525


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 7. 3. 2009
RE: Zeborvání (34515) (34521) (34522) (34523)

Velmi stručná charakteristika metody zebrování podle Walta Wrighta:
V období ranného rozvoje, kdy v přírodě začíná stálá nabídka nektaru (v
našich podmínkách cca v 1/2 března) se naředí zásoby nad plodovým hnízdem
tak, že se střídavě (jako na šachovnici) proloží prázdnými soušemi a nad
takto naředěné zásoby se umístí ještě jeden nástavek s prázdnými soušemi.
J.T.

>
> Jen pro úplnost, může sem někdo vložit co to přesně zebrování včelstev od
> Walta Wrighta je? Abychom tu nebyly za báby co melou a melou oničem.
>
>
> ...........
> > trestik (e-mailem) --- 7. 3. 2009
> RE: Zeborvání (34515) (34521)
>
> To je ovšem dost odlišný postup, než popisuje p. Walt Wright jako
> zebrování.
>
> J.T.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34524


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.156.8) --- 7. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515) (34521) (34522)

Jen pro úplnost, může sem někdo vložit co to přesně zebrování včelstev od Walta Wrighta je? Abychom tu nebyly za báby co melou a melou oničem.


............
> trestik (e-mailem) --- 7. 3. 2009
RE: Zeborvání (34515) (34521)

To je ovšem dost odlišný postup, než popisuje p. Walt Wright jako zebrování.

J.T.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34523


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 7. 3. 2009
RE: Zeborvání (34515) (34521)

To je ovšem dost odlišný postup, než popisuje p. Walt Wright jako zebrování.

J.T.

> Já jsem to dělal před 20 a více lety jako víceméně běžný postup při
> rozšiřování ještě v zadovácích.
...
> R. Polášek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34522


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 7. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515)

Já jsem to dělal před 20 a více lety jako víceméně běžný postup při
rozšiřování ještě v zadovácích. Plodiště nebo většina plodiště v zadováku s
neúplným počtem rámků třeba s dvakrát 10 rámky se vybrala a zpátky se dal
střídavě plod a mezistěna a přebytek potom nahoru doprostřed medníku takovým
způsobem, že úl na 2x 14 rámků 39x24 byl potom plný. případně jsem nechával
ještě místo na jednu, dvě mezistěny přidávané dodatečně. Tento způsob se
tehdy občas propagoval i při včelaření v nástavkových úlech při těch
technologiích, které uvažovaly s manipulací s jednotlivými rámky.
Pokud se to udělalo dobře, muselo být teplo, dostatek včel v úlu a na hodně
rámcích zavíčkovaný plod, tak včely obsadily všechny mezistěny, během 2 - 3
dnů je začaly stavět až postavily, mezitím se ze zavíčkovaného plodu vylíhly
nové včely, které převzaly práci v úlu, ty původní byly tím uvolněny k sběru
a mohly potom nosit do vystavených mezistěn a buňkách po vylíhnutém plodu v
medníku, zatímco v plodišti matka kladla do plástů po vylíhlých včelách a
vystavené mezistěny byly použity jako uložiště pro zahušťování donesené
sladiny, která byla po zahuštění přenesena do medníku, zatímco v plodišti
byly konečně zakladeny i vystavené mezistěny.
U nastavků jsem potom trochu narazil, protože v zadovácích se počet
přidaných mezistěn dal v pohodě odstupňovat podle síly včelstva, takže se
toto opatření dalo udělat u všech včelstev v jeden den, zatímco v nástavcích
se buď přidá celý nastavek nebo nepřidá nic. Znamená to tedy, že u
nástavkového včelaření je tato metoda vhodná hlavně pro nižší rámky, kdy
jeden nastavek není příliš velký objem a velká plocha přidaných mezistěn.
Případně pro vyšší rámky vyžaduje mít všechna včelstva stejně silná v té
správné síle ve správné době, aby zásah vyšel v době snůšky a včely ji
potom maximálně využily.
Musí být takové podmínky ve včelách a takové množství přidaných mezistěn,
aby včely obsadily všechny přidané mezistěny a okamžitě je začaly stavět, to
je dostatek včel, dostatek tepla a dostatek snůšky. Pokud toto nebude
splněno, včely mezistěny nebudou stavět, ale soustředí se na obsednutí
plástů s plodem a vyběhnutí plodu, matka omezí kladení a potom to dopadne
tak, že kolem matky je několik plástů plodu i na vystavěných mezistěnách,
nad plodem věnec uložených zásob a ostatní plásty jsou víceméně prázdné a
ostatní mezistěny třeba ještě měsíc potom nedostavěné. Případně se včely z
takového úlu ještě obvykle vyrojí.
Na řepce jsem toto dělal zhruba po polovině, třetině řepky, dříve obvykle
bylo příliš zima, později by už ta řepka utekla. Na pozdějších snůškách jsem
to dělal ihned po začátku silné snůšky. Na pozdějších snůškách byl ten efekt
ale o něco menší, protože v řepce efekt zvyšovalo to, že v správně
připravených včelstvech byla polovina i více plástů s plodem plod
zavíčkovaný před líhnutím, zatímco později bylo zavíčkovaných plástů před
líhnutím méně.
Takže bych řekl, že je to metoda velice citlivá na správné načasování a na
znalost včelstev, protože pokud se použije v nevhodnou dobu, vývoj včelstva
se tím srazí zpátky o týdny a snůška není využita.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34521


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Paprna Paprna (e-mailem) --- 7. 3. 2009
Re: Zeborvání (34515)

Staci si precist dodatek pritele Cermaka. Presne jak to pan Wright napsal,
prilis jednoduche vysvetleni byva vetsinou odsuzovano :]

2009/3/7 M. Václavek <e-mail/=/nezadan>

> V aktuálním čísle časopisu Moderní včelař ( 1/2009 ) byla uvedena poslední
> část překladu publikace p. Walta Wrighta ,,Ošetřování včelstev, které
> nahrazuje rojení medným výnosem,, alias ,,Zebrování,,. Na toto téma se v
> Konferenci ještě nediskutovalo, proto by bylo přínosné se jím zabývat ( v
> zájmu oživení Konference :-)).
>
> Jaký máte názor na tuto metodu? Zkoušel jste někdo tento postup? S jakým
> výsledkem?
>
> S pozdravem M. Václavek
>
>
> Můj názor:
> Osobně jsem zklamán. Očekával jsem působivější proceduru. Jako celek
> publikace na mě působí značně zmatečně. Tytéž formulace, i když v různých
> úpravách, se v ní neustále dokola opakují. Text je zbytečně dlouhý. Při
> pomyšlení, že PŘES 60% mého medného výnosu tvoří dubnová a květnová snůška
> ( vytáčím koncem května ), mi tvrzení, že ukládání medu začíná naplno až po
> odkvetení akátu, připadá komické. Nejen to, ale i další aspekty nasvědčují
> tomu, že tato metodika je úzce ušita na míru slabým včelstvům oproti našim
> chovaných v dosti odlišných klimatických a vegetačních podmínkách. Proto
> jsem skeptický, co se týče účinnosti zebrování v ČR, a to zejména v případě
> včelstev silných či velmi silných.
>
> //\/\\//
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34520


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78554 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 34520 do č. 34580)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu