78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Jaroslav Vodička (83.208.95.203) --- 27. 10. 2009
Odvíčkování a vytáčení



Dnes jsem přemýšlel proč se včelaři vždy snaží být tím, čím ani nechcou být.
> Vše spěje u včelařství k jednoduchosti. Jestli si cokoli vymyslím, musím se
> ptát jak moc je to či ono úsporné při provozu, protože peníze se
> nevydělávají nenávratnými a vysokými náklady ale dlouhodobou úsporou.
>
> _gp_

Většina včelařů má méně včelstev a jakýkoliv finanční výdaj velmi pociťují, je to pochopitelné, pak nás to nutí se uskromnit. To je v pořádku.
Nicméně zkusme takovýto ( snad logický ) nadhled :


Stavající stav techniky – na jedné straně jednoúčelové linky, dostupné zatím tak pro několik lidí, spočítat na prstech jedné ruky… 300 000 – 800 000 Kč a v případě problémů i více.

Na straně druhé jednoúčelové mechanické odvíčkovače, které neřeší přísun rámků, vosk atd. Cenově někde 20- 50 000 Kč.

HoneyBeetle- zvolil jsem střední cestu, ani drahé ani levné, od ní se musíme odrazit.
Cena 95 000 Kč. Spousta lidí už má medomet doma, tak proto- aby to na sebe navázalo.

Výkon HoneyBeetlu je srovnatelný s linkou. Vždyť když se podíváte na obsluhu linky- jeden člověk vkládá plásty na prvním konci, druhý je odebírá a vkládá do medometu. Minimálně dva lidé, spíše tři. Přesto dosáhnou v podstatě stejného výkonu co já udělám sám. Honza Kolomý se zmínil o 300 Kg za hodinu, já bych mohl říci 250 Kg u HoneyBeetlu ( 120 plástů, po dvou kilech ) . Výkon linky je snížený proto, že se to zastaví o medomet. Nepomůže 500 odvíčkovaných plástů za hodinu…Není to spárované kapacitně. Navíc u linky ruční práce přece neodpadla, je tam spousta hejblátek a tak…což je magnet na přirozenou lidskou touhu zbavit se práce, oko to vidí, líbí se to, ale je to drahé… HoneyBeetle přináší myšlenku, co není na první pohled vidět.

Oko říká, že je tam tolik neoblíbená ruční práce a srovnává to s vidličkou a s tím co zná.... Hlava řekne že je to moc peněz a tím to skončí... Ale nakonec i pan Turčáni potvrzuje výhody otočného hrotu. Pro vidličku a tím pádem i pro fluidní odvíčkování je to dobré řešení. Uvádím 2-3 plásty za minutu, zkuste se ale pozorně podívat na video, zvláště když se jedná o panenské dílo- jde to i rychleji, klidně bych mohl uvést i 4 za minutu, ale nechci to hrotit, rozumně..Má to prostě velmi vysoký výkon, který spousta včelařů nevyužije.

Ale proč to nevyužije ? Protože je podmínkou, aby výkon odvíčkování navazoval na medomet, a pokud takový medomet nemáte, tak výkon nedosáhne, zastaví se to právě o kapacitu medometu.

Ale zase na druhé straně si ušetříte hodně práce. Takže pokud to máte skutečně využít, buď k tomu pořiďte rychlý medomet (APIDOMIA) nebo se na to podívejte z jiné strany.

Z tohoto pohledu- když budete cokoliv dělat u včel, potřebujete přece teplou vodu, musíte krmit, potřebujete tavit plásty, rozehřívat med a třeba vařit medovinu, odpařovat vodu z medu.

Chápete- nádoba a něco v ní dělat... To mohu každému vysvětlit osobně, při individuálním jednání. Pokud začnete kupovat jednotlivá zařízení, jednak na ně na všechny dotaci nedostanete a jednak možná bude nákup dražší oproti tomu, čemu se teď bráníte. Člověk vidí 100 000 Kč, ale ve skutečnosti je to 50 000 Kč a odvíčkování jednou provždy vyřešeno.

Do budoucna budou zařízení pro všechny. Levnější, třeba někde 10-50 000 Kč.
Ale stejně budete kupovat postupně zařízení na práci se včelami ( a třeba už bez dotací ) a tak prostě proč to nemít v jednom, šetří to místo a peníze. Tyto operace tak nějak navíc ale bude umět pouze HoneyBeetle.

Názor, že HoneyBeetle není vhodný pro včelaře se 30 včelstvy může být pravda, ale toto je relativní úvaha o pocitu jestli se mi to vyplatí nebo ne, jak se finančně cítím. Pravda je taková, že si lidé u nás kupují běžně medomety typu A ( ceny okolo 85 000 Kč ) a třeba mají skutečně pouze těch 15-30 včelstev. Tak proč už ne odvíčkování ?

Pan Pazderka má dobré uvažování, líbí se mi ta věta, že snižováním nákladů dosáhneme dlouhodobou úsporou. Každý to ale může pochopit jinak- jeden tak, že bude snižovat náklady na investice a druhý že bude snižovat náklady svého času a práce- ale kdo z nich skutečně vyhraje v dlouhodobém horizontu ?

Všichni stárneme, síly ubývají a čas rozhodnutí jednou prostě přijde. Také jsme jako lidé pohodlní, kdo stojí o dřinu ? Každý přece hledá jak to zlepšit. V ruční práci se už ale více neposuneme, výkon už moc nezvýšíme, vidlička a nože jsou probrány ze všech stran…

Jak to jinak chcete ale udělat ? Postaru… Nevím jestli je to řešení… vždy si na to vzpomenete až budete odvíčkovat vidličkou a s každým tahem vidličky přemýšlejte kolik jste ušetřili…Jak vám to může dlouho vydržet ? Tak dlouho dokud stačí síly a když nestačí, budete muset snížit stavy včelstev.

Já na to říkám- investovat teď ( dotace tomu nahrávají ) a mít pro příští léta už zařízení zdarma ( odepsané , zaplacené a jen používané ).

Jaroslav Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Franti?ek Hazdra - Re: trubčí plod
Předchozí: - Re: odvickovaci hoblik a horkovzdusna pistole






Klikněte sem pro nápovědu