78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jaroslav Vodička (83.208.95.203) --- 27. 10. 2009
Odvíčkování a vytáčeníDnes jsem přemýšlel proč se včelaři vždy snaží být tím, čím ani nechcou být.
> Vše spěje u včelařství k jednoduchosti. Jestli si cokoli vymyslím, musím se
> ptát jak moc je to či ono úsporné při provozu, protože peníze se
> nevydělávají nenávratnými a vysokými náklady ale dlouhodobou úsporou.
>
> _gp_

Většina včelařů má méně včelstev a jakýkoliv finanční výdaj velmi pociťují, je to pochopitelné, pak nás to nutí se uskromnit. To je v pořádku.
Nicméně zkusme takovýto ( snad logický ) nadhled :


Stavající stav techniky – na jedné straně jednoúčelové linky, dostupné zatím tak pro několik lidí, spočítat na prstech jedné ruky… 300 000 – 800 000 Kč a v případě problémů i více.

Na straně druhé jednoúčelové mechanické odvíčkovače, které neřeší přísun rámků, vosk atd. Cenově někde 20- 50 000 Kč.

HoneyBeetle- zvolil jsem střední cestu, ani drahé ani levné, od ní se musíme odrazit.
Cena 95 000 Kč. Spousta lidí už má medomet doma, tak proto- aby to na sebe navázalo.

Výkon HoneyBeetlu je srovnatelný s linkou. Vždyť když se podíváte na obsluhu linky- jeden člověk vkládá plásty na prvním konci, druhý je odebírá a vkládá do medometu. Minimálně dva lidé, spíše tři. Přesto dosáhnou v podstatě stejného výkonu co já udělám sám. Honza Kolomý se zmínil o 300 Kg za hodinu, já bych mohl říci 250 Kg u HoneyBeetlu ( 120 plástů, po dvou kilech ) . Výkon linky je snížený proto, že se to zastaví o medomet. Nepomůže 500 odvíčkovaných plástů za hodinu…Není to spárované kapacitně. Navíc u linky ruční práce přece neodpadla, je tam spousta hejblátek a tak…což je magnet na přirozenou lidskou touhu zbavit se práce, oko to vidí, líbí se to, ale je to drahé… HoneyBeetle přináší myšlenku, co není na první pohled vidět.

Oko říká, že je tam tolik neoblíbená ruční práce a srovnává to s vidličkou a s tím co zná.... Hlava řekne že je to moc peněz a tím to skončí... Ale nakonec i pan Turčáni potvrzuje výhody otočného hrotu. Pro vidličku a tím pádem i pro fluidní odvíčkování je to dobré řešení. Uvádím 2-3 plásty za minutu, zkuste se ale pozorně podívat na video, zvláště když se jedná o panenské dílo- jde to i rychleji, klidně bych mohl uvést i 4 za minutu, ale nechci to hrotit, rozumně..Má to prostě velmi vysoký výkon, který spousta včelařů nevyužije.

Ale proč to nevyužije ? Protože je podmínkou, aby výkon odvíčkování navazoval na medomet, a pokud takový medomet nemáte, tak výkon nedosáhne, zastaví se to právě o kapacitu medometu.

Ale zase na druhé straně si ušetříte hodně práce. Takže pokud to máte skutečně využít, buď k tomu pořiďte rychlý medomet (APIDOMIA) nebo se na to podívejte z jiné strany.

Z tohoto pohledu- když budete cokoliv dělat u včel, potřebujete přece teplou vodu, musíte krmit, potřebujete tavit plásty, rozehřívat med a třeba vařit medovinu, odpařovat vodu z medu.

Chápete- nádoba a něco v ní dělat... To mohu každému vysvětlit osobně, při individuálním jednání. Pokud začnete kupovat jednotlivá zařízení, jednak na ně na všechny dotaci nedostanete a jednak možná bude nákup dražší oproti tomu, čemu se teď bráníte. Člověk vidí 100 000 Kč, ale ve skutečnosti je to 50 000 Kč a odvíčkování jednou provždy vyřešeno.

Do budoucna budou zařízení pro všechny. Levnější, třeba někde 10-50 000 Kč.
Ale stejně budete kupovat postupně zařízení na práci se včelami ( a třeba už bez dotací ) a tak prostě proč to nemít v jednom, šetří to místo a peníze. Tyto operace tak nějak navíc ale bude umět pouze HoneyBeetle.

Názor, že HoneyBeetle není vhodný pro včelaře se 30 včelstvy může být pravda, ale toto je relativní úvaha o pocitu jestli se mi to vyplatí nebo ne, jak se finančně cítím. Pravda je taková, že si lidé u nás kupují běžně medomety typu A ( ceny okolo 85 000 Kč ) a třeba mají skutečně pouze těch 15-30 včelstev. Tak proč už ne odvíčkování ?

Pan Pazderka má dobré uvažování, líbí se mi ta věta, že snižováním nákladů dosáhneme dlouhodobou úsporou. Každý to ale může pochopit jinak- jeden tak, že bude snižovat náklady na investice a druhý že bude snižovat náklady svého času a práce- ale kdo z nich skutečně vyhraje v dlouhodobém horizontu ?

Všichni stárneme, síly ubývají a čas rozhodnutí jednou prostě přijde. Také jsme jako lidé pohodlní, kdo stojí o dřinu ? Každý přece hledá jak to zlepšit. V ruční práci se už ale více neposuneme, výkon už moc nezvýšíme, vidlička a nože jsou probrány ze všech stran…

Jak to jinak chcete ale udělat ? Postaru… Nevím jestli je to řešení… vždy si na to vzpomenete až budete odvíčkovat vidličkou a s každým tahem vidličky přemýšlejte kolik jste ušetřili…Jak vám to může dlouho vydržet ? Tak dlouho dokud stačí síly a když nestačí, budete muset snížit stavy včelstev.

Já na to říkám- investovat teď ( dotace tomu nahrávají ) a mít pro příští léta už zařízení zdarma ( odepsané , zaplacené a jen používané ).

Jaroslav Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 27. 10. 2009
Re: Odvíčkování a vytáčení

Můj logický nadhled je jednoduchý. Pokud se mi náklady z 1Kč/kg medu
vyšplhají na 2Kč, je to násobek z úbytku dlouhodobých úspor. Váš spotřebič
nemá daleko k takovému nárustu nákladů, které nesou spíše další zpracovatelé
medu a ne já coby jen producent medu. Je to jako nechat se strhnout a coby
prodejce medu ze dvora mít plnírnu ale nemít kvůli nákupu zařízení med,
který jsem kvůli tomu prodal. Prostě nemohu dojít nato, načem vlastně
vydělám s Vaším strojem. Má totiž obrovské pořizovací a provozní náklady ...
navíc neověřenou využitelnost. Pro mne je víceúčelovost nevyužitelná z
podstaty většího producenta medu. A to je Vaše cílová skupina zákazníků,
protože než zapnete 20A spotřebič, musíte si uvědomit náklady na provoz a
zpracované množství za sezonu a ne za den.

_gp_

2009/10/27 Jaroslav Vodička <apidomia/=/seznam.cz>

>
>
> Dnes jsem přemýšlel proč se včelaři vždy snaží být tím, čím ani nechcou
> být.
> > Vše spěje u včelařství k jednoduchosti. Jestli si cokoli vymyslím, musím
> se
> > ptát jak moc je to či ono úsporné při provozu, protože peníze se
> > nevydělávají nenávratnými a vysokými náklady ale dlouhodobou úsporou.
> >
> > _gp_
>
> Většina včelařů má méně včelstev a jakýkoliv finanční výdaj velmi pociťují,
> je to pochopitelné, pak nás to nutí se uskromnit. To je v pořádku.
> Nicméně zkusme takovýto ( snad logický ) nadhled :
>
>
> --
___
/ __| _ _
| (_ || || |
\___|\___/
____
| _ \ __ _
| |_) / _\ |
| _ /\__/_|
|_|

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Jaroslav Vodička (83.208.95.203) --- 27. 10. 2009
Re: Odvíčkování a vytáčení

Hodně mi dává, když se včelařemi mluvím a snažím se vcítit do jejich problémů a co udělat proto, aby bylo lépe. Takže nejsem tady abych někomu něco nutil ale opravdu pro diskusi a zpětnou vazbu.

Pořád ale nerozumím takovému stanovisku.

Jsem velký producent medu-

tak logika je, že musím ten med na něčem vytáčet a odvíčkovat. Pokud jsem sám a šetřím na všem jako v tomto případě, pak mě z toho musí nutně porazit, protože to tak nemůže být věčně...Navíc tím že jsem pomalý, tak přicházím o další stovky kilo medu, protože se mi rojí včely, pokud nevytočím rychle a pokud jim nevezmu med, nemají motivaci, nenosí...

Že má stroj náklady třeba 4 kila medu na den, ale co když pricházím díky ručním práci třeba o 30 kg každým dnem právě z výše uvedených důvodů ?

Pokud to dělám takhle a nemám z toho peníze abych si mohl dovolit nákup pomůcek, pak mám jen práci pro práci.

Logika mi říká, že si práci chci zrychlit a chápu to, že možná mám prvním rokem náklady na med vyšší- za 2 Kč, ale chápu také to, že třeba druhým rokem už to bude za 1,50 Kč nebo úplně zaplaceno a už napořád. Nevím kolik máte včelstev a nevím za kolik prodáváte med ze dvora ?

Opravdu je to pro mne těžké se do tohoto vžít. Ale pokud nějak už unavuji, nemusíme to rozebírat dál.

Jaroslav Vodička


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38307


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Stonjek (90.178.35.48) --- 27. 10. 2009
Re: Odvíčkování a vytáčení

No já myslím, že naše diskuze se točí kolem dokola a nikam to nevede. Určitě výborný a originální nápad nedotažený do konce. Prostě odvíčkovač na jeden plást kdy se to ručně zastrkává a vyndává nemůže nikoho nadchnout a většina včetně mě považuje takto utracené peníze za vyhozené.Je to jako kdybych si k vybírání schránky pořizoval lanovku, či podobně. To platí ale pro všechny odvíčkovače. Myslím si, že by věci prospělo kdyby se provedla nějaká ukázková akce s odvíčkováním v praxi a př. Vodička to dotáhl alespoň do částečně automatizovaného provozu. Ale co si budeme namlouvat. Počet včelařů kterým je vytáčecí linka určena není zas tolik a výrobců je na tak omezené množství spíš nadbytek. No nikdo to nemá lehké! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38308


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 27. 10. 2009
Re: Odvíčkování a vytáčení

Asi mě z Vás porazí. Pane Vodičko. Vaše chápání o ekonomice včelařství se
blíží ekonomice Teleshopingu, což je velmi špatné pro celkový dlouhodobý
profit. Odvíčkovávání horkým medem je jak mince o dvou stranách.

Pokud nebude stačit jedna vidlička na odvíčkovávání mé produkce medu, tak
Vám dám za pravdu, že je potřebné zavést něco jiného. Do té doby budu mít
náklady na vyprodukovaný med oproti jinému včelaři nižší, nebudu mít onic
více vyrojená včelstva než jsou Vaše, protože to by 1+1 muselo být podle Vás
asi 11., protože ono to u medu při vytáčení nevázne na odvíčkování, ale na
medometu.Tak budu konkurenceschopnější alespoň do chvíle kdy budu inovovat
postupy kvůli přibývajícím letům. To o té rychlosti víte dobře od p.
Kolomého a každé Vaše uvádění výrobku v tomto směru je do Vás vysoce
neprofesionální a účelové.

Takže neodporujte si a měl by jste pročítat to, co se Vám z holého
včelařského přátelství snaží pár diskutérů říci. Ještě jednou - ono to u
medu vázne někde jinde a ne na odvíčkovávání medu.2009/10/27 Jaroslav Vodička <apidomia/=/seznam.cz>

>
>
> Pořád ale nerozumím takovému stanovisku.
>
> Jsem velký producent medu-
>
> tak logika je, že musím ten med na něčem vytáčet a odvíčkovat. Pokud jsem
> sám a šetřím na všem jako v tomto případě, pak mě z toho musí nutně
> porazit, protože to tak nemůže být věčně...Navíc tím že jsem pomalý, tak
> přicházím o další stovky kilo medu, protože se mi rojí včely, pokud
> nevytočím rychle a pokud jim nevezmu med, nemají motivaci, nenosí...
>
> Že má stroj náklady třeba 4 kila medu na den, ale co když pricházím díky
> ručním práci třeba o 30 kg každým dnem právě z výše uvedených důvodů ?
>
> Pokud to dělám takhle a nemám z toho peníze abych si mohl dovolit nákup
> pomůcek, pak mám jen práci pro práci.
>
> Logika mi říká, že si práci chci zrychlit a chápu to, že možná mám prvním
> rokem náklady na med vyšší- za 2 Kč, ale chápu také to, že třeba druhým
> rokem už to bude za 1,50 Kč nebo úplně zaplaceno a už napořád. Nevím kolik
> máte včelstev a nevím za kolik prodáváte med ze dvora ?
>
> Opravdu je to pro mne těžké se do tohoto vžít. Ale pokud nějak už unavuji,
> nemusíme to rozebírat dál.
>
> Jaroslav Vodička
>--
___
/ __| _ _
| (_ || || |
\___|\___/
____
| _ \ __ _
| |_) / _\ |
| _ /\__/_|
|_|

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38310


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 27. 10. 2009
Re: Odvíčkování a vytáčení

>Všichni stárneme, síly ubývají a čas rozhodnutí jednou prostě přijde. Také jsme jako lidé pohodlní, kdo stojí o dřinu ? Každý přece hledá jak to zlepšit. V ruční práci se už ale více neposuneme, výkon už moc nezvýšíme, vidlička a nože jsou probrány ze všech stran… Jaroslav Vodička<
------------------------------------------------------------
Chci tímto svým příspěvkem zmínit mimo jiných zde uvedených ještě jeden důvod, proč si včelaři každou investici sakra rozmýšlí.

Ano, máte pravdu. Všichni stárneme a síly ubývají. Také jsme jako lidé pohodlní. I v tom máte pravdu. Pohodlní jsou zvláště ti mladší. Uvědomíme-li si jaký je věkový průměr našich včelařů kteří zde nebudou na věky ale mají vyměřený pouze relativní čas v přímé úměře s ubývajícími silami a zhoršujícím se zdravotním stavem, uvědomíme-li si, že mladí nebo mladší se do této "dědkovské záliby" příliš nehrnou, zde totiš nejsou rychlé a bezbolestné peníze, dojdeme k závěru, že pro včelaře s 15 - 30ti včelstvy je taková investice na úrovni, jako by si tito včelaři pořídili velké boty. Skupina včelařů o které hovořím, to je v současnosti většina, nemá svůj včelařský provoz komu předat. Nemá budoucnost. Z toho důvodu ani neobměňují cirkulační včelařský fond. Například úly. Nestojí jim to za to. A na tom ani dotace v proměnlivé výši dle počtu zájemců nic nezmění. Jak potom mohou tito včelaři uvažovat o takové investici? Chcete mi oponovat, že jsem velký pesimista? Domnívám se že ne. To je totiš realita dneška. Projděte si včelařská stanoviště těchto včelařů. Nebo tuto situaci znáte? Komu je potom toto zařízení určeno? Této skupině? Nebo desítkám profesionálních včelařů? Věřte mi, že bych byl upřímě rád, kdyby situace byla jiná. Už jenom proto, že Váš způsob odvíčkování je vynikající vynález. Vynález, který je možno přirovnat k vynálezu medometu. Ale ta cena. Ta cena...
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38309


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu