78544
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (85.71.180.241) --- 7. 1. 2011
Re: Situace na stanovištích. (49681) (49682) (49691)
"Nič nie je "brzy", včely sa vždy prispôsobia čo sa nám to páči alebo nie. Zimujúce včelstvá sa vždy dokážu prispôsobiť svojim pudom a podnetom, ktoré ovplyvňujú ich konanie. Včelstvo ako také koná pudovo na podnety , ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia a jedným z takýchto silných podnetov je vonkajšia plusová denná teplota. Ak toto teplé počasie potrvá dlhšiu dobu (predpoveď hovorí o 6-8 dňoch), tak podnieti matky ku kladeniu vajíčok."
No, já bych řekl, že teď při lednové oblevě současné úly plodování víc podporují. V izolovaných úlech je tepleji, neizolované úly se ohřejou od sluníčka a je v nich taky tepleji. V přírodním sezení v dutých kmenech v lednu takové teplo nebylo, stěny dutého kmene měly tloušťku hodně centimetrů a navíc byly často mokré. Tam teplo dovnitř kmene přicházelo o několik dní později, aý se celý kmen prohřál, případně i trochu proschnul.
Jinak musím říctt, že před takovými 30 - 20 lety množství založeného plodu při oblevě v lednu bylo velice rozdílné. Byly tam včely zřejmě s příměsí vlašky, které při oblevě zakládaly decimetry plodu a silně plodovaly, uvolňovaly spoustu vlhkosti a velice trpěly, pokud ochlazení potom bylo rychlé a včelky musely ten plod držet na své teplotě. Byly tam včely kraňky, co při stejných oblevách prakticky neplodovaly, možná založily jen pár buněk plodu, víc ne a rozplodovaly se až skutečně v předjaří, zase o to víc.
Dneska jsou všechny včelstva jedno jako druhé, plodují skoro stejně.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49693
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu