78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)vojtech.langer@gmail.com (e-mailem) --- 28. 3. 2013
Re: cikánské cínování JP (60882)

K tomu počasiu: rok 1974 1. máj, vo výške 300 mnm snežilo (Prievidza)...
Nič nového pod slnkom.

Vojto.

Dňa 28.03.2013 08:13 emilkamilka wrote / napísal(a):
> Nevím,kde jste k tomu přišel,zajisté jste mladšího věku a ti naši
> předkové,kteří ty cikány pamatují již tu dávno nejsou. Cikáni byli pověstní
> tím,že pocínovávali staré rezavé kotle,potřebné v tehdejších usedlostech.Ti
> cikáni to znali,pomocí kyseliny a pomocí koudele ten rozpuštěný cín
> roztírali po stěnách kotlů.Ale to byli páni cikáni machři,dnešní se živí
> úplně jinak,díky státu a příležitosti,která se jim naskytne.
> Tak co říkáte letošnímu březnu,určitě není pamětníka.
> Nejen že ubývá uhlí na otop,ale i včelám zásoby.Nechci být prorokem,ale
> letošní jarní ztráty včelstev budou vysoké.
> Med je letos z velké míry prodán a tak budeme doufat,že i Špačkové nasadí
> větší ceny včelařům.Hezké jaro...
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60883


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

emilkamilka (83.208.80.247) --- 28. 3. 2013
cikánské cínování JP

Nevím,kde jste k tomu přišel,zajisté jste mladšího věku a ti naši předkové,kteří ty cikány pamatují již tu dávno nejsou. Cikáni byli pověstní tím,že pocínovávali staré rezavé kotle,potřebné v tehdejších usedlostech.Ti cikáni to znali,pomocí kyseliny a pomocí koudele ten rozpuštěný cín roztírali po stěnách kotlů.Ale to byli páni cikáni machři,dnešní se živí úplně jinak,díky státu a příležitosti,která se jim naskytne.
Tak co říkáte letošnímu březnu,určitě není pamětníka.
Nejen že ubývá uhlí na otop,ale i včelám zásoby.Nechci být prorokem,ale letošní jarní ztráty včelstev budou vysoké.
Med je letos z velké míry prodán a tak budeme doufat,že i Špačkové nasadí větší ceny včelařům.Hezké jaro...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60882


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Žlunka (93.99.79.226) --- 27. 3. 2013
Nosema ceranae

Dobrý den
včelařím již více jak 45let a léčivo Fumagilin i Nitekabin jsme dříve běžně používali.(před 20lety)Do této doby nebylo třeba jej použít neboť nebyla situace tak vážná jako nyní.19.3.2013 jsem prohlédl včelstva(+12°C) a 25.3.2013 začal padat sníh(-4°C),nyní je zde 10cm sněhu a zima jako když začíná.Po Velikonocích se má oteplit a včely přinesou omrzlou sladinu a pyl z Jívy.Z prominutím včely se zeserou a
propukne Nosema.Vždy mi pomohl Nitekabin ale ne dávat do podněcovacích roztoků,ale rozdělat jej v roztoku cukru 1:1 a tlakovací stříkačkou postříkat celé rámky i se včelami.Včely to ze sebe slízají a nikam neukládají.Opakovat za 7dní a úspěch byl vždy zaručen.Proto nyní Nitekabin sháním a přiznám se že jsem nevěděl že je to zakázané antibiotikum ale třeba proto že bylo nalezeno v medu z důvodů přidávaní do podněcovacích roztoků.

S pozdravem přítel Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60881


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(193.179.175.210) --- 27. 3. 2013
Re: Medomet (60875)

Pánové, když si chce někdo hrát se starým křápem, tak,ať si hraje. Nejlepší povrch by se mohl získat po kvalitním odmaštění, použití velmi kvalitní pájecí vody a cikánském cínování. Vnější nátěr by ovšem vzal za své a musel by se v plném rozsahu obnovit.

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60880


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: (60878)

Síta ručně šmirglem očistit prakticky nejdou.

Co se týká sklenic, tvrdím to, co jsem napsal níže. kdo má kvalitní nepokřivené nástavky, těsní mu úly , nefouká mu do nich a ve včelkách má dost zásob, bude mít co do sklenic. Včelínové včelaři budou proti včelnicovým letos ve výhodě stejně jako ti s uteplenými úly proti těm s neuteplenými.
Kdo má nástavky všelijaké a mezi nimi mezery, tak ten má nyní včely bez plodu vrácené ve vývoji o měsíc zpět, takže duben a první polovinu května nebudou stíhat. Pokud to vůbec přežijí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60879


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin H. (90.177.148.94) --- 27. 3. 2013

Taky jsem natíral starý medomet Bisilem. Šmirglem vybroušený starý cín, základ a 3x Bisil. Loupal se, a to především na sítech, šel do šrotu. Nakonec jsem koupil nerez na kliku za 14 tisíc, k tomu ještě věci okolo a nad 20 000 je dotace.

Akorát jak koukám na počasí, mám obavy, abychom letos neplnili sklenice okurkami........

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60878


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 3. 2013
Medomet

 
Opískovaný povrch by měl být nadoraz zbaven starých nátěrů, pokud není je třeba cyklus v pískovačce opakovat. Jde o to, že pokud zbude starý nátěr, (v tomto případě na medometu) a následným nástřikem komaxitu po vypálení v peci může nastat situace, že na místě starého nátěru nástřik spění, případně může vytvořit jiný defekt.
 
Proč otázka na pískovače? Jde o to jaké broky či medium v pískovačce jsou. U plechu může po opískování nastat situace, že povrch by mohl mít tepaný vzhled, v horším případě by z něj mohl být po opískování cedník :-)
T.P

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60877


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: Medomet (60875)

"1/ Lze daný povrch opískovat... (otázka na obsluhu příslušné pískovačky)
pokud ano, eventuéní opískovaný povrch medometu se již neodmaštuje, nechá se cca. 5 - 10 min. v peci, výtáhne se, nechá se schládnout a může se práškovací pistolí nastříkat. Následně jde do pece na cca. 20- 30 minut.
Po ochlazení je povrch tvrdý, mechanicky dobře odolává poškrabání atp.

Prášek je ze všech nátěrových systémů mechanicky a chemicky úplně nejlepší, ale pokud se má použít, musí se veškerý předchozí nátěr a jakékoliv organické znečištění kompletně odstranit až na kov. Vypalovací teploty většiny prášků jsou totiž vysoké , 150 - 200 st C, takže cokoliv, stará barva nebo mastnota atd tam začne pěnit a hořet. Taky cín se obvykle roztaví a třeba cínovaný koš se tak může rozpadnout.
Omezeně by to šlo, pokud by se jednalo o opravu medometu zaručeně opatřeného už práškovou barvou, ale i tam by byla stávající prášková barva opakovaným vypálením narušena a nemusela by být potom použitelná.

Jinak o tom se už tady kdysi diskutovalo. Tuším se nakonec došlo k tomu, že nejlepší řešení pro opravu starého medometu , pokud by se měla použít prášková barva, je starý koš medometu vyhodit, udělat nový a ten nechat jako nový výrobek, který stačí jen odmastit a odstranit okuje, napráškovat. Plášť medometu potom důkladně očistit, třeba tím opískováním a opravit rozpouštědlovou barvou.
Anebo, co se týká koše, rovnou udělat nový nebo zakoupit nový jako náhradní díl z nerezi. Dnes by to mohlo i vyjít levněji než dělat koš z černého materiálu a potom napráškovat a užitná hodnota nerezového koše je v každém případě vyšší než toho lakovaného z černého materiálu. Nebo odokonce starého opravovaného.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60876


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 3. 2013
Medomet

 
 
 
 
1/ Lze daný povrch opískovat...  (otázka na obsluhu příslušné pískovačky)
pokud ano, eventuéní opískovaný povrch medometu se již neodmaštuje, nechá se cca. 5 - 10 min. v peci, výtáhne se, nechá se schládnout a může se práškovací pistolí nastříkat. Následně jde do pece  na cca.  20- 30 minut.
Po ochlazení je povrch tvrdý, mechanicky dobře odolává poškrabání atp.
 
2/ dodržet technologický postup. Odstranit starý nátěr, případně pokud je soudržný zdrsnit a odmastnit.
Nanese se základní vrstva potravin. polyuretanovou barvou např U 2008, kterou smícháme s tužidlem U 7002 v poměru 20:1. Ředí se  U 6002. Relativně rychle tato barva povrchově zasychá. Je lépe provádět nástřik pistolí.
Následně můžem nanést 2-3 vrstvy např Bisilu
Víše popsaný technol. postup je poměrně kvalitnější pokud jde o eventuélní mechanické poškození nátěru , než když se provedou jen 3-4 nátěry bisilem, tedy základ-mezivrstva a lak v jednom.
Do prvního vytáčení je dostatek času ,aby provedený nátěr vytvrdnul. Je dogma, že medomet musí být po nátěru x- xy měsíců ve fázy klidu, než se v něm dá vytáčet.
T.P
 

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60875


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: Re: Medomet (60869) (60870) (60873)

Rozpuštěný vosk je možný jako nouzové ošetření místně opadlé barvy. Když se medomet před sezónou vybalí a zjistí se rezavý problém, který už není čas opravit barvou.
Pokud se použije plošně jako krytí rzi, s voskem to železo zreaguje a stačí jedno vypadnutí rámku z koše a štrejchnutí po plášti medometu a v medu je hromada vosku znečištěného železnatým mýdlem nebo dokonce práškové rzí, která pod tím voskem klidně může růst dál.
Nebo úplně stačí přejetí něčím tvrdším po takhle navoskované ploše, rýha ve vosku není moc vidět a pozná se to až podle černého barviva, které vznikne reakcí medu s železem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60874


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Profík (87.249.131.173) --- 27. 3. 2013
Re: Re: Medomet (60869) (60870)

Pokud mohu poradit,tak starý medomet nenatírejte drahou potravinářskou barvou - stejně se to oloupe.Ideání řešení je medomet pořádně vymít,vysušit,jemně zašmirglovat nejhorší místa,vytřít harem a pak ho celý vyvoskovat včelím voskem. S horkovzdušnou pistolí to jde krásně, Zvenku nahřívám a zevnitř voskuji kusem čistého včel. vosku.Vosk se do rezatých míst zapije a vše to zakonzervuje.Nevypadá to tak pěkně jako nová barva ale funguje to, je to hygienické ,levné, rychlé a dá se to stále obnovovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60873


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 3. 2013
Re: Re: Re: Medomet

To je právě ten problém. Pokud by se to mělo udělat pořádně, tak by na to
byla potřeba nějaká mořírna a jiná zařízení a taková oprava by možná byla
dražší jak nový, zvláště při dotacích.

Pepan---------- Původní zpráva ----------
Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
Datum: 27. 3. 2013
Předmět: Re: Re: Medomet

""Taky jsem jím medomet natřel ale dlouho to nedrželo. Problém byl v tom, že
je medomet z plechu, občas se v provozu pěkně zavlní a lak popraská po
dvou
letech se začal i odlupovat."

Problém je v tom, že nebylo provedeno pořádně očištění materiálu pod
nátěrem a asi taky nebyl dodržen postup výrobce - základní barva pod vrchní
email.
Pokud by toto bylo provedeno pořádně, barvy by držela i na vlnícím se
plechu. Nedržel by asi ten Eprosin, jakožto tmel by byl nanesený v
podstatně silnější vrstvě.
Faktem je, že očištění doma je problematické, protože by zabralo tak 10 x
víc času než zabere vlastní nátěr a stejně by se nemuselo povést. Ideální
by bylo sundat celý nátěr a v nějaké průmyslové lince provést odmaštění a
předúpravu pod nátěr, třeba fosfátem a potom to natřít celé znova.
A u medometu je problematické o to víc, že povrch medometu bývá kontaktem s
kousky vosku zamaštěn včelím voskem, který je tuhý a tak se z kovu obtížně
dostává.

Ty dva roky, po kterých se to začíná odlupovat, odpovídá prostému stárnutí
barvy, kdy z barvy vyprchají veškeré těkavé látky, kterých bývá i rok po
natření ještě v barvě tak okolo 1 % , barva tak ztvrdne a mizerná
přilnavost na neupraveném podkladu nestačí už k tomu, aby na tom podkladu
držela."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60872


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: Re: Medomet (60869) (60870)

A stejně je teď na opravu medometu barvou skoro pozdě. Když se teď na začátku dubna medomet natře, v době vytáčení v květnu bude v zaschlé barvě ještě několik procent ředidla, které může v pohodě přejít do medu. A "upravit" jeho chuť.
Medomet by se musel natřít, barva nechat pořádně zatvrdnout a medomet potom na nějakou desítku hodin strčit do nějaké vysoušecí pece a podrobit nějaké vyšší teplotě, aspoň 60 - 80 st C, aby to ředidlo vyprchalo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60871


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: Re: Medomet (60869)

"Taky jsem jím medomet natřel ale dlouho to nedrželo. Problém byl v tom, že
je medomet z plechu, občas se v provozu pěkně zavlní a lak popraská po dvou
letech se začal i odlupovat."

Problém je v tom, že nebylo provedeno pořádně očištění materiálu pod nátěrem a asi taky nebyl dodržen postup výrobce - základní barva pod vrchní email.
Pokud by toto bylo provedeno pořádně, barvy by držela i na vlnícím se plechu. Nedržel by asi ten Eprosin, jakožto tmel by byl nanesený v podstatně silnější vrstvě.
Faktem je, že očištění doma je problematické, protože by zabralo tak 10 x víc času než zabere vlastní nátěr a stejně by se nemuselo povést. Ideální by bylo sundat celý nátěr a v nějaké průmyslové lince provést odmaštění a předúpravu pod nátěr, třeba fosfátem a potom to natřít celé znova.
A u medometu je problematické o to víc, že povrch medometu bývá kontaktem s kousky vosku zamaštěn včelím voskem, který je tuhý a tak se z kovu obtížně dostává.

Ty dva roky, po kterých se to začíná odlupovat, odpovídá prostému stárnutí barvy, kdy z barvy vyprchají veškeré těkavé látky, kterých bývá i rok po natření ještě v barvě tak okolo 1 % , barva tak ztvrdne a mizerná přilnavost na neupraveném podkladu nestačí už k tomu, aby na tom podkladu držela.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60870


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 3. 2013
Re: Re: Medomet

Taky jsem jím medomet natřel ale dlouho to nedrželo. Problém byl v tom, že
je medomet z plechu, občas se v provozu pěkně zavlní a lak popraská  po dvou
letech se začal i odlupovat. Nakonec jsem ho vyhodil. Sice ještě tehdy
nebyly dotace, ale měla se poslední rok platit daň.
Já měl platit tehdy necelých 10 000 ze svých příjmů Koupil jsem tehdy nový
za 12 tis. a nakonec to dopadlo tak že mi ještě nějakou tu stovku vraceli.
Takže jsem ho v důsledku měl jakoby zadarmo.  Před 3 roky dostal 80 W el.
pohon za 10 000 + diodové osvětlení za 130Kč. a točí 4 -    6 rámků naráz
(radiál - diagonál), dle potřeby.  Nestačím ho ani krmit.
Takže je na pováženou, při různých dotacích, jestli natírat, nebo nový.

pepan---------- Původní zpráva ----------
Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
Datum: 27. 3. 2013
Předmět: Re: Medomet

""Skorodovaný medomet bol natretý Eprosinom ekologickým."

Eprosiny je řada epoxidových tmelů vyráběných už za socíku, tehdy kdesi v
Plzni.
Eprosin E neznamená ekologický, ale prostě Eprosin typu E . Za socíku to
byla jediná nátěrová hmota, která měla tehdejší oficiální atest pro přímý
styk s potravinami a dala se běžně sehnat.
Neoficiálně to byl v té době už i ten epoxidový email Epolex 2321 v bílém
odstínu, vyráběl se na stejném místě. Akorát že soudruhům nezáleželo moc na
tom, aby včelaři měli dobrou barvu na medomety a tak oficiálně Epolex
získal atest na potraviny buď těsně před komcem socíku nebo až potom."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60869


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: hladovĂĽ vÄ?elstva -VĂ˝straha (60829) (60835) (60861) (60862)

No, já raději v tuto dobu nekrmím, protože mně to připadá spíš kontraproduktivní.

Jinak ale tady u nás včelky dostaly obrovsky zabrat. Po několik dnů je tady silný východní vítr a teplota pod nulou. Ze začátku bylo v noci dokonce až - 12, teď tak - 5 a ve dne tak - 3 st C. A trvale pod mraky. Všechno je profoukané větrem a promrzlé.
Jak před několik dny bylo naposledy nad nulou a z toho vznikly rampouchy a na zemi led, tak to je doteď. Akorát jak před pár dny bylo při tom větru a mrazech jeden den trochu slunce, tak ten led to vypreparovalo do takových roztodivných tvarů, kolem předmětů s tmavým povrchem led vysublimoval, jinde zůstal.
Teď začíná u nás trochu svítít slunce, ale podle předpovědi bude ještě dnes i přes den větrno a kolem nuly, zítra má být konečně tak 1 - 2 st C nad nulou.

Kdo má jen trochu netěsné úly, tak ty včely nemohly udržet potřebnou teplotu na plodu ani náhodou. S největší pravděpodobností přišly o veškerý plod, snad kromě vajíček.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60868


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848) (60859) (60864)

"Je tam integrovaný obvod - pokud si pamatuju tak dvojitý klopný obvod. K tomu velkému výkonovému tranzistoru je ještě jeden menší výkonový atd atd. "
A co na tom dvojitém klopném obvodu je konkrétně napsáno ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60867


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 3. 2013
Re: Medomet (60858)

"Skorodovaný medomet bol natretý Eprosinom ekologickým."

Eprosiny je řada epoxidových tmelů vyráběných už za socíku, tehdy kdesi v Plzni.
Eprosin E neznamená ekologický, ale prostě Eprosin typu E . Za socíku to byla jediná nátěrová hmota, která měla tehdejší oficiální atest pro přímý styk s potravinami a dala se běžně sehnat.
Neoficiálně to byl v té době už i ten epoxidový email Epolex 2321 v bílém odstínu, vyráběl se na stejném místě. Akorát že soudruhům nezáleželo moc na tom, aby včelaři měli dobrou barvu na medomety a tak oficiálně Epolex získal atest na potraviny buď těsně před komcem socíku nebo až potom.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60866


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Včelařství Chlum (e-mailem) --- 26. 3. 2013
Re: I přes nízkou cenu jetě dává mnostevní slevu 20 Kč/kg??????? (60841)

Volal sem mu že koupím 30kg ale bohužel sem se já blbec včas nepodíval na
datum... Samozřejmě ta cena je dnes nesmysl. Mimochodem má prodáno všechno
i z loňska...

Jirka


Dne 24. března 2013 11:34 mirek <e-mail/=/nezadan> napsal(a):

> Prodej kvalitního domácího medu
>
> Našel jsem tento inzerát
> Typ: prodám
> Vloženo: 24. 06. 2011 v 13:37
> Kategorie: Ostatní : Potraviny
> Lokalita: Třebíč
> Kontakt: 608 606 515, Antonín Fučík
>
> Cena: 70Kč/kg
>
> Kvalitní lesní med od včelaře s 40 letými zkušenostmi.
> Cena 70Kč/950g. Možno do vlastních nádob. Nad 10 kg sleva 20 Kč/kg.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60865


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarol�m (217.196.222.66) --- 26. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848) (60859)

Je tam integrovaný obvod - pokud si pamatuju tak dvojitý klopný obvod. K tomu velkému výkonovému tranzistoru je ještě jeden menší výkonový atd atd.
PJ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60864


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 3. 2013
Re: zkrmovĂĄnĂ­ medu (60856)

Jednou jsem z nesdostatku jiného krmiva takový to použil a nedostavily se
žádné negativní důsledky 

nakvašená bývá jen ta horní vrstva

Pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: Josef <kriz/=/stavos.cz>
Datum: 26. 3. 2013
Předmět: zkrmování medu

"dobrý den přátelé. Přesto, že jsem loni vytáčel řepkový med zavíčkovaný tak
mi cca 4 5kg lahve trosku nakvasily. Myslíte si, že je možné je dat včelám
ke zkrmení.
Děkuji za odpovědi a připomínky Josef"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60863


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 26. 3. 2013
Re: hladovĂĽ vÄ?elstva -VĂ˝straha (60829) (60835) (60861)

Dne Tuesday 26 of March 2013 17:13:36 Michal napsal(a):
> ja mám včelstva v Optimaloch na 4NN celú zimu, sú zakŕmené asi na 20 až
> 25kg zásob, takže tento problém s dokrmovaním na jar nemám a včely to
> krásne využívajú, keď iným začínajú v tuto zimu stagnovať, alebo dokonca
> kolabovať, mne naberajú na sile. Denný pokles zásob teraz v marci je cez
> 0,25kg zásob za deň, zatiaľ čo z zimných mesiacoch bol 0,5kg za týždeň.
> Takže tento rok asi nebude platiť "kto šetrí má ...."!!!

No ja osobne jsem v nedeli prikrmoval penou ( z medu ),
slabsi vcelstva, ob ulicku plne zasob a v ulicce uz skoro nic.
Radsi jsem prikrmil vsechny, kdo vi, jak to s tim jarem dopadne :) .

--S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60862


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (213.215.67.8) --- 26. 3. 2013
Re: hladovĂĄ vÄ?elstva -VĂ˝straha (60829) (60835)

ja mám včelstva v Optimaloch na 4NN celú zimu, sú zakŕmené asi na 20 až 25kg zásob, takže tento problém s dokrmovaním na jar nemám a včely to krásne využívajú, keď iným začínajú v tuto zimu stagnovať, alebo dokonca kolabovať, mne naberajú na sile. Denný pokles zásob teraz v marci je cez 0,25kg zásob za deň, zatiaľ čo z zimných mesiacoch bol 0,5kg za týždeň. Takže tento rok asi nebude platiť "kto šetrí má ...."!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60861


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.25) --- 26. 3. 2013
Re: Medomet (60858)

Barva by měla mít atest na styk s potravinami, nebo ještě lépe s pitnou vodou. Někde takovou mám, ale Eprosin to určitě není,použil jsem ji na nátěr ponorného čerpadla do studny. Podívat se mohu až o víkendu. Jinak používám bezbarvý lak s atestem na pitnou vodu a s tím natírám dřevěná krmítka. Je to bezbarvý silikon-akrylátový lak laksil ( od stejného výrobce je i ta barba). Lze se poptat na www.barvy.cz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60860


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.25) --- 26. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848)

Mám nějaký podobný pohon a tam plošňák není. Kromě tranzistoru na chladiči je tam jen drátový potenciometr, jeden odpor, vypínač a přepínač směru otáčení. Odpor je napájený přímo na vývody.
Tranzistor půjde určitě nahradit nějakým jiným. Ale zkuste nedříve zkontrolovat odpor a potenciometr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60859


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(178.40.215.132) --- 26. 3. 2013
Medomet

K príspevku 60853.


Skorodovaný medomet bol natretý Eprosinom ekologickým.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60858


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 26. 3. 2013
Re: zkrmování medu (60856)

Já mám zkušenosti, že slabé zakvašení se odstraní, když se med opatrně rozpustí a pořádně vícekrát promíchá - přeleje.
A že slabé zakvašení chuť medu spíš zjemní a zvýrazní než zhorší.

Takže bych doporučil nejvíc zkvašené části medu odstranit, použít je třeba do čaje nebo do perníků nebo obecně na nějaký nápoj typu kvasu.
A zbytek rozpustit, promíchat a třeba potom prodat s upozorněním, aby ten med lidi neskladovali a do měsíce, dvou spotřebovali.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60857


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef (85.160.38.17) --- 26. 3. 2013
zkrmování medu

dobrý den přátelé. Přesto, že jsem loni vytáčel řepkový med zavíčkovaný tak mi cca 4 5kg lahve trosku nakvasily. Myslíte si, že je možné je dat včelám ke zkrmení.
Děkuji za odpovědi a připomínky Josef

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60856


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 26. 3. 2013
Re: vÄelstva (12069) (12082) (12099) (12100) (12104) (60853)

"Kdysi jsem v časopise Včelařství četl příspěvek včelaře, který si opravil nátěrem vnitřní stěny a dno u medometu, který počínal rezavět. Nemohu však najít nikde nátěrovou hmotu, vhodnou pro potravinářské účelůy. Může mi někdo poradit? Díky."
Stačí pohledat na internetu.
http://barvy-laky-melnik.cz/vmchk/barvy-na-kov/polydur-top-u2845.html
http://www.barvy.cz/zbozi/vv-epolex-email-profi/2q
http://www.chemolak.sk/index.php?www=catalog_detail&id_item=151

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60855


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 26. 3. 2013
Re: Re: vĂ?elstva

Bisil, je celkem běžně k dostání, právě jsem s ním natřel otvíčkovací stůl.

Radek


---------- Původní zpráva ----------

Od: Vladimír <vlaja.ja/=/seznam.cz>

Datum: 26. 3. 2013

Předmět: Re: vÄ elstva


"Kdysi jsem v časopise Včelařství četl příspěvek včelaře, který si opravil

nátěrem vnitřní stěny a dno u medometu, který počínal rezavět. Nemohu však

najít nikde nátěrovou hmotu, vhodnou pro potravinářské účelůy. Může mi

někdo poradit? Díky."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60854


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vladimír (213.151.87.2) --- 26. 3. 2013
Re: vÄelstva (12069) (12082) (12099) (12100) (12104)

Kdysi jsem v časopise Včelařství četl příspěvek včelaře, který si opravil nátěrem vnitřní stěny a dno u medometu, který počínal rezavět. Nemohu však najít nikde nátěrovou hmotu, vhodnou pro potravinářské účelůy. Může mi někdo poradit? Díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60853


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím (46.135.99.20) --- 26. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848) (60849) (60851)

vzhledem k tomu, že i šéf to má taky pro někoho, tak bude spíše preferován přístup - opravit za co nejnižšího úsilí a už to nechcu vidět.
jinak ten regulátor už nějaký nadšenec opravoval a podle toho to vypadá ...
Radší počkám na Josefa. Tímto mu držím palce se zloději...
Hezký den všem.
PJ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jež (e-mailem) --- 25. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848) (60849)

zkuste projit clanky v amaterskych radiich - myslim ze tam tri nebo ctyri
schemata pro pohon medometu byla, na internetu je online databaze clanku z
AR a pak ty konkretni cisla kde jsou ty schemata urcite pujdou taky odnekud
stahnout :-)

jedno z nich to treba bude a nebo muzete zbastlit cely novy pohon, sef bude
jiste potesen :-)

petr j.
Dne 25.3.2013 13:39 "Petr Jarolím" <petr.jarolim/=/post.cz> napsal(a):

> Jo jo....
> to vím taky, ale zkuste to říct svému šéfovi, který vás požádal o
> pomoc....:-)
> PJ
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60851


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 25. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848) (60849)

JJ, tak to se nedá nic dělat. Šéfa se poslouchat musí..

Jinak schéma toho regulátoru bych taky docela rád viděl. Když už se tady o tom diskutuje a jsou tam staré teslácké KD 503. K čemu je vůbec přibastlili a čím je ovládají.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60850


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím (46.135.24.27) --- 25. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847) (60848)

Jo jo....
to vím taky, ale zkuste to říct svému šéfovi, který vás požádal o pomoc....:-)
PJ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60849


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 25. 3. 2013
Re: schema medometu (60846) (60847)

To by nemělo být nijak složité, určitě tam bude pouze jednostranný plošný spoj a základní elektronické součástky. Takže průměrně zdatný elektronik, pokud nebude schéma, si ho bez problémů obkreslí z plošňáku. Akorát ho to bude stát nějakou hodinku času navíc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60848


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 25. 3. 2013
RE: schema medometu (60846)

Mám, nebo měl jsem, po posledním nájezdu zlodějů to nevím. Opravoval jsem jej, ten výkonový tranzistor, který může být nejspíš vadný, je typu KD503. Příští týden budu vědět, jestli tento pohon ještě mám. Schema je na papírku, který jsem zastrčil dovnitř, jinak bych jej při příští opravě nenašel. Možná už mám jen obrázek http://sroll.wz.cz/st_kalendar/kal2007/27.html
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Petr Jarolím
Sent: Monday, March 25, 2013 9:13 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: schema medometu

Zdravim všechny.
Nemáte někdo v archivu schema regulace pohonu medometu výrobce kovopodnik Slaný typové číslo bohužel momentalně nemám k dispozici.
Kolega elektronik to má na stole k opravě.
Díky
Petr Jarolím

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60847


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Jarolím (46.135.24.27) --- 25. 3. 2013
schema medometu

Zdravim všechny.
Nemáte někdo v archivu schema regulace pohonu medometu
výrobce kovopodnik Slaný
typové číslo bohužel momentalně nemám k dispozici.
Kolega elektronik to má na stole k opravě.
Díky
Petr Jarolím

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60846


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 24. 3. 2013
Re: I pĹ?es nĂ­zkou cenu jetÄ? dĂĄvĂĄ mnostevnĂ­ slevu 20 KÄ?/kg??????? (60841)

Za tu cenu já jsem ochoten prodat také, ale musí to být 40kg sud  + 160
korun zá sud

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: mirek <e-mail/=/nezadan>
Datum: 24. 3. 2013
Předmět: I přes nízkou cenu jetě dává mnostevní slevu 20 Kč/kg???????

"Prodej kvalitního domácího medu

Našel jsem tento inzerát
Typ: prodám
Vloženo: 24. 06. 2011 v 13:37
Kategorie: Ostatní : Potraviny
Lokalita: Třebíč
Kontakt: 608 606 515, Antonín Fučík

Cena: 70Kč/kg

Kvalitní lesní med od včelaře s 40 letými zkušenostmi.
Cena 70Kč/950g. Možno do vlastních nádob. Nad 10 kg sleva 20 Kč/kg."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60845


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Profík (87.249.131.173) --- 24. 3. 2013
Re: I přes nízkou cenu ještě dává mnostevní slevu 20 Kč/kg??????? (60841)

Když se někde najde takový expert který prodává pod cenou je nejlepší celou jeho produkci koupit a rozprodat to sám za 120kč.Lesní med bych koupil kdykoliv okamžitě.(za tu cenu)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub (83.240.33.22) --- 24. 3. 2013
Re: I přes nízkou cenu ještě dává mnostevní slevu 20 Kč/kg??????? (60841)

....je třeba se také podívat na datum inzerátu, v roce 2011 byla na Vysočině snůška století...jinak ale i v té době to byla cena nesmyslná!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60843


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (217.77.165.49) --- 24. 3. 2013
Re: I přes nízkou cenu ještě dává mnostevní slevu 20 Kč/kg??????? (60841)

Chtelo by se napsat,ze vcelar trvale odmita navstevovat prednasky o prodeji medu,no tipnu si,ze jde o extenzivni chov takrka bez nakladu,kde se do ceny medu nepromita zadny financni vstup..Okolni vcelari musi jasat...JosPr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

mirek (213.192.26.250) --- 24. 3. 2013
I přes nízkou cenu ještě dává mnostevní slevu 20 Kč/kg???????

Prodej kvalitního domácího medu

Našel jsem tento inzerát
Typ: prodám
Vloženo: 24. 06. 2011 v 13:37
Kategorie: Ostatní : Potraviny
Lokalita: Třebíč
Kontakt: 608 606 515, Antonín Fučík

Cena: 70Kč/kg

Kvalitní lesní med od včelaře s 40 letými zkušenostmi.
Cena 70Kč/950g. Možno do vlastních nádob. Nad 10 kg sleva 20 Kč/kg.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60841


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 23. 3. 2013
Re: (60838)

včera jsem zachránil další oddělek, zásob je u mnoha včelstev dost, ale
některé oddělky plodovaly dlouho... a i když dostaly dost cukru a medu na
podzim, již nemají.


---------- Původní zpráva ----------

Od: Profík <e-mail/=/nezadan>

Datum: 22. 3. 2013

Předmět:


"U mne zásob vysloveně dostatek,Včelstva ještě v zimním chomáči.Na dvou

chladnějších stanovištích byl prolet jen slaboučký.Letos ještě neslezl

sníh.Přínos pylu nepřicházel ještě v uvahu ani na nejteplejším stanovišti."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60840


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kopecká Věra (90.181.80.172) --- 23. 3. 2013

hladové včely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60839


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Profík (87.249.131.173) --- 22. 3. 2013

U mne zásob vysloveně dostatek,Včelstva ještě v zimním chomáči.Na dvou chladnějších stanovištích byl prolet jen slaboučký.Letos ještě neslezl sníh.Přínos pylu nepřicházel ještě v uvahu ani na nejteplejším stanovišti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60838


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 22. 3. 2013
Re: hladovĂĄ vÄ?elstva -VĂ˝straha (60829) (60835)

Já bych řekl, že v těsných úlech , kde mezi nástavky nefouká, včelky plodováním úl vytopí tak, že dosáhnou i přes více prázdných plástů. A kromě horských oblastí se spoustou sněhu má být všude jinde přes den teplota +- kolem nuly a to jen pár dnů. Pak se má přes den dokonce oteplovat na 5 - 8 st C, takže by minimálně přes den ty včelky na zásoby měly dosáhnout.
V nebezpečí jsou tedy podle mně jen pokřivené úly, kde nástavky netěsní a chlad tam proniká škvírami, spíš nízkonástavkové úly s více nástavky a úly s nedostatkem zásob.
Ostatně co se týká zásob, byly už dvě možnosti, jak je včelkám dodat, dostatečně teplo na prohlídku bylo mezi 7 - 1 březnem a potom před cca 3 dny.

Co se týká kvetení, podle "zákona zachovávání počasí" bude současné studené březnové období nejspíš kompenzováno velmi teplým dubnem, minimálně jeho první polovinou, kdy to kvetení všechno dožene. Bude tedy záležet, co v úlech dělají včelky teď. Kde nyní včelky pilně plodují, v dubnu se pořádně rozjedou, kde naopak jen překonávají zimu a zastavují plodování, v dubnu budou pozadu.

Co se týká kvetení, u nás kvetly naplno sněženky a bledule, rozkvétaly krokusy, tulipány a narcisy jsou vylezlé na skoro až 10 centimetrů. Snad je ty mrazy 12 - 14 st C předpovídané na příští noci neponičí.
Lísky u nás už kvetly taky, těsně před začátkem kvetení byla vrba klon S021. A taky zřejmě nejranější jívy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60837


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (217.77.165.45) --- 22. 3. 2013
Re: hladovĂĄ vÄ?elstva -VĂ˝straha (60829) (60835)

Zasob mam kolem 10 kilo na vcelstvo.Spis sleduju trochu s obavou,jak pribyva vcel v ulickach ve spodnim nastavku pohledem ze spod.U vcelstev prezimovanych ve 3 VN jsou videt vcely uz i ve spodnim ocku a v hornich jsou videt vetrajici vcely.Trochu moc velky kalup,na to,ze jeste nekvete ani liska,ani olse.JosPr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 22. 3. 2013
hladovĂĄ vÄ?elstva -VĂ˝straha (60829)

Alarmuji všechny, aby kontrolovali zásoby, resp. teď v mrazech alespoň
pokrmovali všechna včelstva nejlépe roztokem medu 1:1 přímo z kropáče na
chumáč stačí 2dc každý druhý den než je bude možné prohlídnout, zásoby mizí
hrozně rychle, mám zprávy o kolapsech během 3 dní hlady!!!! Sám jsem bohužel
zareagoval taky pozdě a 2 oddělky to odnesly a další dva snad ještě
zachráním. U slabších včelstev k úhynu hlady stačí i 2 prázdné souše mezi
chumáčem a zásobami, nejsou schopné přejít těch pár centimetrů!!!!
S pozdravem
 Radek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

emilkamilka (83.208.80.247) --- 21. 3. 2013
Včelařství Chlum (pečenka)

Inu,to jsme se dočkali,abychom se báli o svá včelstva.
Jakoby nebylo dost Varoa destructor,který nám již po léta znepříjemnuje naše chovy a musíme je každoročně léčit.
Doufám,že k tomuto článku zaujme svůj postoj ČSV,děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 21. 3. 2013
Re: Re: Nosema ceranae

Právě jsem další článek o ceraně posílal do Včelařství, minimálně 3. v
pořadí. Jarda Hrabák na toto téma již také publikoval.  Nový článek je o
interpretaci laboratorních vyšetření a doporučených postupů podle
jednotlivých možných výsledků a vyjde v 5/2013. Jinak má osobní zkušenost
je, že opravdu některá včelstva, která měla ceranu středně těžkou, přežila a
následující rok již bylo laboratorně prokázáno jen lehčí stupeň onemocnění.
Pokud to včelstvo i slučně vypadá klinicky, snížení výnosů nebylo zásadní,
ale výsledků mám málo na nějaké zobecnění. Každopádně snad Rusové již
selektovaly odolněší linie včel na ceranu.
Radek


---------- Původní zpráva ----------
Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
Datum: 21. 3. 2013
Předmět: Re: Nosema ceranae

"Děkuji příteli Pečínkovi za takový příspěvek.
Dne 19.3.2013 23:06 "Felix Pečenka" napsal(a):

--------------

Taktéž děkuji. Jen bych dodal že nejen lupičky, ale i vosy.
V 2007 již byla prý detekována na Slovensku, takže možná ten úhyn v roce
2007 nebyl jen o VD.

A pak škodí ještě ti co mi vykládají, že je to tím, že jsem málo natíral a
jinak potíral VD. :-)

Ovšem prý zkušenosti ze Španělka říkají že po úvodní vlně úhynů se jim
včely postupně zlepšily - tedy asi přežily odolnější a z těch obnovovali.

Ovšem připustit, že jsou včely více či méně vnímavé k různým onemocněním
zavání v této kotlině kacířstvím.
Proto se taky o N.c. zde moc nedočteme.

Karel"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (194.12.35.199) --- 21. 3. 2013
Re: Nosema ceranae (60766) (60822) (60828)

Děkuji příteli Pečínkovi za takový příspěvek.
Dne 19.3.2013 23:06 "Felix Pečenka" napsal(a):

--------------

Taktéž děkuji. Jen bych dodal že nejen lupičky, ale i vosy.
V 2007 již byla prý detekována na Slovensku, takže možná ten úhyn v roce 2007 nebyl jen o VD.

A pak škodí ještě ti co mi vykládají, že je to tím, že jsem málo natíral a jinak potíral VD. :-)

Ovšem prý zkušenosti ze Španělka říkají že po úvodní vlně úhynů se jim včely postupně zlepšily - tedy asi přežily odolnější a z těch obnovovali.

Ovšem připustit, že jsou včely více či méně vnímavé k různým onemocněním zavání v této kotlině kacířstvím.
Proto se taky o N.c. zde moc nedočteme.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Burgel (91.239.236.109) --- 21. 3. 2013
Re: Nosema ceranae (60766) (60822)

Pane Pečenka děkuji za přispěvek. Který mne pěkně vystrašil.
Již jsem byl předem v obavách a proto jsem do této konference Nos. Ceranae uvedl, Poslouchal jsem přednášku Ing. M Kammlera o Nos. Ceranae asi před 2mi měsíci, a dělal jsem si sobě vzorky . Problém je že vzorky jsou poměrně pracné a výsledek je jaksi nejistý. ( nosemu c. mám slabou střední, silnou a co dál)Jak už jsem zde psal dělají se vzorky nosemy c. u chovatelů matek s tim že zamořenost je poměrně vysoká 50%+-10% u chovatelů matek.
Otázka:
Jak popisujete poměrně velké počty na nosemu padlých včelstev byly tyto případy dále hledány ve zkoumání vzorků včel na nosemu C.
Zdravím J.B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef (90.176.34.106) --- 21. 3. 2013
Re: Zimování oddělků (60759) (60767)

Musím vám dát za pravdu. Letošní zima mě přesvědčila. Oddělky je potřeba do zimy zužitkovat a zimovat jen ta nejsilnější včelstva. Záložními včelstvy se nezbývat. K zimování záložních včelstev (oddělků) jsem přistoupil v domnění, že silné včelstvo vzniklé připojením oddělku nebo spojením včelstev stejně svou velikost do zimy zredukuje (je to dáno geneticky). Připojit oddělek na jaře těsně před snůškou se mi zdálo výhodnější.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 3. 2013
velkĂ˝ bratr TÄ? sleduje !

 
http://www.vcelarstvi.cz/clanky-zmena-vyhlasky-c.-1362004-sb.-kterou-se-stanovi-podrobnosti-oznacovani-47e2e8c3fd-ym-zakonem.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Včelařství Chlum (e-mailem) --- 21. 3. 2013
Re: Nosema ceranae (60766) (60822)

Děkuji příteli Pečínkovi za takový příspěvek.
Dne 19.3.2013 23:06 "Felix Pečenka" <e-mail/=/nezadan> napsal(a):

> Musím konstatovat, že NC je přímo rakovina včelstev. V době od června do
> konce ledna v naší vesnicí uhynula včelsstva na NC více včelařům. Jaký je
> rozcíl mezi nosemama N.apis a N ceranae. N apis je onemocnění sezoní, N.C
> je onemocnění celoroční.N.apis se nemnoží při teplotě do 34 a přes 37 C
> Původce je hmyzomorka včelí, je to houba. Podle DNA to neni prvok. Tato N A
> parazituje ve střevech včely. Poškozuje buňky stěny střeva a tam v
> hemolymfe parazituje. Poškozením stěny vuňky jsou střeva napadána
> bakteriemi. Ve střevech jsou pozitivní a negativní bakterie a jsou v
> rovnováze u zdravé včely. Uvčely napadené nosemou se přemnožují bakterie
> nežádoucí a způsobují nefunkčnost střev, zejmena trávení cukrů a
> bílkovin, které se pak hromadí v kalovém vaku.Střeva správně nefungují.
> Když včely nemaji prolet kálí na rámky a ostatní sladké výkaly čistí a
> požíraji a tak se infikkují ostatní zdravé včely. Máme na ni léčivo.Je to
> kyselina mravenčí, která desinfikuje celé úlové prostředí, zúžení a
> uteplení včelstva. Včelstvo se sní pomocí tepelného režimu v úle vyrovná.
> Nejvíce se rozšiřuje březen, duben a část května než stoupne teplota v úle
> a pak ze včelstva jakoby vymizí, slabé včelstva uhynou na přelomu dubna a
> je finito. Tato nemoc působí výhradně ve střevech a sezoně v určitém
> období roku. No a jak je to s N. ceranea. Toto onemocnění způsobuje rovněž
> houba stejným systémem, ale v ŽALUDKU, a v tom je ten problém. Už po 8
> dnech od nakažení včela hyne a hyne mimo úl. Úhyny vypadaji jakoby
> včelstva uhynula na varroazu. V úlech je dostsatk plodu a zůstanou
> zásoby. Většina včelařů si myslí že včelstva uhynula na VD. Pozor je zde
> velký problém jak rozpoznat zda se jedná o VD nebo NC. Jelikož včelaři NC
> neznaji , tak hlásí úhyn na VD. Ovšem ,když uděláme rozbor plodu zjistíme,
> že toho tozoče tam tolik neni, aby včelstvo muselo uhynou a tak svoji
> neznalosstí se spokojí s VD. Co udělaji potom. Zůstaly všechny zásoby, tak
> je rozškrabou a na jaře, tak jak jsem to udělal jáje přidaji do všech
> včelstev a to je ta bomba. Všechna včelstva jsou infikovaná. Hned od jara
> jsou jakoby připálená. I když byla silná slábnou během celého roku, medný
> výnos slabý a v červenci začíná tichá loupež. Včely se nebrání, nechávaji
> se loupit. Plodu maji dostatek. Přesto uhynou tak, že včelař nepozná kdy
> uhynula. Do úlu létaji lupičky, tak jako by tam letalo včelstvo z
> tohoto úlu. Nezkušený včelař nepozná co se děje. Po třech týdnech
> vletání cizích včel to přestane a úl je prázdný bez včel jako kdyby to byla
> VD. V tuto dobu na VD včelstva nehynou, ta hynou až hlavně konec září a
> říjen. No to neni vše. Najednou se vše na stanovišti mění a začnou být
> loupená ta silná včelstva, která dříve loupila ta nemocná a tak to
> pokračuje dominovým efektem, kde na stanovišti do konce září uhynulo 70%
> včelstev a zbývající uhynula během měsíce prosince do poloviny ledn. Při
> fumigacích i aerosolu hučela, byla živá ještě obsedala před vánoci 5
> uliček, Došlo během vánoc k vymetení podložek a v lednu při odběru měli už
> byly na podložce jen dva řádky nebo vůbec nic. Úly už byly bez včel a v úle
> byly všechny zásoby, pár buněk plodu ve kterých roztoč nebyl nalezen. Ze 48
> včelstev takto od slunovratu uhynulo 42. Nejhorší je na tom, že na tuto
> chorobu nic neplatí, žádná kyselina, zvýšení teploty ani jiné medikamenty.
> Podle jednoho biologa pouze je jistá teplota pod mínus 25 C . Všichni kromě
> Kamlera ml se tím nezabývaji. SVS ta o tom nemá žádnou páru. Konstatují
> jen to co je publikováno v odborném tisku . ale ono to chce přijmout
> aspoň všeobecná opatření a seznámení všech včelařů s tímto problémem. Do
> pěti let to bude katasrofa v celé ČR a souhlasím s diskusním příspěkem, že
> VD je nic proti tomuto. Tam když včelař bude dělat protivárroazní
> opatření, tak včely udrží, ale u této chorby jsme absolutně
> bezmocní.Choroba se objevila i ve vaječnících matek a ve vejcovodech. To je
> špatné. 1996 objevena v Číně. 205 Tajvan,Španělsko, 2006 Německo,Francie,
> Švícarsko. Dnes 50% včelstev u nás podle vyšetřovaných vzorků ve VÚVč
> Dol.Dobře půsoví desinfekce úlů silným louhem a savem. 1 kg louh, 1 litr
> sava a 10 litrů vody. To zabírá. Nové rámky. vyvaření všeho díla včetně s
> medem. Z medu medovina. Slabá včelstva, která nejdou likvidovat, vysířit
> během léta. Každý pořádný včelař pozná včelstvo, které nefunguje. Raděj je
> odstranit ze stanoviště než je spojovat s jiným. Dělat oddělky a měnit
> matky ze zdravých chovů. Slabochy neposilovat plodem a prodlužovat jejich
> agonii než zajsou loupeží a infikují další zdravá včelstva. Zdraví Felix
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 20. 3. 2013
Re: kvóty na cukr (60802)

Dne Wednesday 13 of March 2013 07:27:13 Tomas napsal(a):
> http://fajmon.blog.idnes.cz/c/321924/Eurokvoty-na-cukr-Zrusit.html
>
> Dnes se má hlasovat v Bruselu o kvótách na cukr..Kdyby cukrovarnické loby
> neuspělo, cukr by mohl být po roce 2015 levnější..

tak dneska ve zpravach rikal ministr Bendl, ze se min. zem. EUu dohodly, ze
doporuci na zruseni kvot rok 2017.

tak uvidime.

--S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 20. 3. 2013
Re: Racionalizace z jedne i druhe strany (26472) (26473) (26474) (60814)

Dne Sunday 17 of March 2013 17:58:47 karel novotný napsal(a):
> Je to skoro 1 rok a marně čekám na proplacení náhrad za utracená včelstva v
> důsledku moru včelího plodu.Může někdo poradit

univerzalni rada - jak casto volate "sveho" referenta ?
Zkuste mu volat kazdy den. Pokud mu kazdy den zavolate , jak to vypada, verte,
ze se to pohne. Idealne jeste obcas zavolat nadrizenemu.

--S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 20. 3. 2013
Re: Nosema ceranae (60766) (60822)

Taky bych chtěl pochválit př Felixe Pečenku za příspěvek o NC.

Akorát mám logickou námitku, když už to tady pár let je a není kolem toho pořádný poprask, tak asi úmrtnost včelstev není zas tak fatální.
Některým včelařům sice ta včelstva vymírají, ale jiným nevymírají.
Takže já to vidím tak, že někteří včelaři při chovu včelstev používají něco, nějaký postup, který náchylnost včelstva na NC zvyšuje a těm včelstva hynou, jiní včelaři ošetřují včelstva jinak a těm včelstva běžně přežívají. Snad kromě slabých včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(83.208.183.206) --- 20. 3. 2013
Re: Nosema ceranae (60766) (60822)

Příteli Pečenko, klobouk dolů!!!! Příspěvek přímo vzorový!!!!

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(83.208.183.206) --- 20. 3. 2013
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany (26472) (26473) (26474) (60814) (60815) (60820) (60821)

Pane JosPr, zřejmě jste mi plně nerozuměl. Nechtěl jsem všechny vyjmenovávat, všechny ty vyžírky co žijí z našich peněz, a ani bych to nesvedl. Tady v první řadě má zakročovat náš ÚV se svým advokátem a ne jen na různých jednáních pokašlávat a šoupat nohama pod stolem, jak jsem se zde v konferenci dočetl. Jsem toho názoru, že postižený včelař by měl mít připsané peníze na účtě do deseti dnů, či složenku nejpozději do týdne!!!!

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 60823 do č. 60883)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu