78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 7. 12. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73622) (73623) (73624) (73626) (73627)
SF je podle mně v dnešní době populismus. ČSV oficiálně sdružuje hlavně zájmové včelaře. A zájmový včelař na včelách není ekonomicky závislý, tudíž nepotřebuje obnovovat včelstva co nejrychleji. To potřebují pouze včelaři, které včely živí a na to je komerční pojištění.
Nebo masaři, kteří si chovem včel v první řadě přivydělávají a až v druhé řadě chovají včely.
SF tak cílí pouze na ty masaře, kterým zachraňuje výdělek.
Anebo na chovy, kde včelař jako dědictví z minula má mnoho včelstev, ale už je nezvládá udržovat ani nemá dostatek financí na jejich obnovu, pokud budou zničeny. tam peníze z SF pouze prodlužují onen stav, kdy včelař postupně končí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73642
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 7. 12. 2019
Re: malo zavceleno? blbost !!! (73639) (73640)
"Před 30 lety bylo včelstev v mém okolí 2,5x tolik, točilo se o stošest, a nikde nikomu nic nehynulo. Prostě jsou tu virusy, které tu nikdy nebyly. Pak je jakékoliv stanoviště v doletu hrozbou."
a.
Nojo, ale kolikrát víc bylo před 30 lety včelí pastvy? na zahradách náhrada kvetoucích trávníků s pampeliškami a dalšími květy sekanými na píci a seno domácímu zvířectvu a ovocných vysokokmenů anglickými trávníky a bezúdržbovými jehličnany, na polích plošná likvidace kvetoucích plevelů herbicidy a velmi přesnými secími stroji ( chemií a tím, že plevel mezi přesně nasetou plodinou nemá na poli místo), v lese vykácení divokých náletů rozrostlých za socíku, lip, javorů, vrb jív, osik, bříz a dalších, likvidace divokého maliní a ostružiní na pasekách mezi vysázenými stromky atd. Skoro všude, kde se člověk podívá, je za posledních 30 let vidět úbytek včelí pastvy.
Výjimkou je pouze současná propagace a obnova kvetoucích trávníků, to ale bude trvat léta, než se to projeví ve znatelném přírůstku včelí pastvy. A v parcích a na okrasných zahradách využívání nových okrasných kultivarů, keřů i rostlin daleko do podzimu, z nichž spousta dává pyl i nektar.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73641
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- diskuter (93.99.42.18) --- 6. 12. 2019
malo zavceleno? blbost !!!
- jos.pr------vi odpoved clena csv-prece nebudu platit clenske ze sveho - to jsou ti pravi skalni vcelari a vetsinou i hrobari vcelarstvi-ramenaci, kteri maji vsechno ex -ex, ale nasmite se jim podivat pod kozich nez zjistite co vnich je. par jich take znam.jeden v tom ma supr bordel tak proc se neprizivit, druzi -tech je vic -ramena ex,ex, ,ale jen kdyz nevidite pod ten kozich -dnes jsou temer bez vcel 30-60% uhyn vloni a letos 70-100 % po prvni vlne a proc uz si domyslete - jsou to rojolapaci a dovozci vseho neznameho. ti dalsi na to doplaci az po nich. dalsi zacal vcelarit max. pred 4 roky -dnes 60 vcelstev a to udajne tocival i med ! - vloni minus 20-25 vc. stav udajne dorovnal -letos uhyn -47 vc. + zima ! pocetne to vubec nrvychazi ! no nedejte mu metal !!! takze ve svem okoli mam bezne uhyny az 100 % a skoro odvceleno.ti nejblizsi maji 0 . abych nevynechal sebe 2018-2019 - 15 % -spatny suchy rok na toceni medu nikdy nespecham -byl pod 18 kg.2019 vlahove lepsi, ale vynos mizerny-mirne nad 10 kg. ale priblizne 10 kg jarniho medu nikdy nevytacim. uhynove pocitam, ze bude do jara kolem 30 az 35% . co bude dal ? dole s pavlem a - souhlasim. - blizsi udaje z bezpecnostnich duvodu neuvadim.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73639
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 5. 12. 2019
Re: malo zavceleno ?-blbost !!! (73637)
na dotaci 1D mám svůj názor,dávat jí až od určitého počtu včelstev+doby včelaření..
dvě nuly k úhynům,ano,včelaření by se "vyčistilo",ale na druhou stranu by se sem zase natahalo ze zahraničí o to víc bordelu/plemenného..atd/.
Spíše jedna nula selektivně,tam,kde je včelstev jak nas..no a s tímto stavem/převčelení/ stále se opakující nákazovost/mor/.
Co se týče snůšky v krajině-když SZIF nařizuje min. dvě seče luk nebo jednu seč+přepasení,k tomu ještě i max.výšku strniště+nutnost uklidit zbytky po seči,tak ty louky podle toho vypadají.Byly roky,kdy to tady sedlák hobloval i 4x -má bioplynku.Pronajaté louky se nehnojí-moc peněz,hnojí jen soukromníci a to nejen močůvkou nebo hnojem,ale i uměl.hnojivy.
A borůvky v lese?Zryté prasaty!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73638
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- diskuter (93.99.42.18) --- 5. 12. 2019
malo zavceleno ?-blbost !!!
- pro zdravi vcel by bylo prospesnejsi kdyby k tem 3096 zemrelym vcelstvum pribyly ony dve nuly - a navic, aby se zrusila dotace d 1 -dotace na porizeni a zarizeni provozu by mohly za urcitych prisnejsich podminek zustat - kazdy by si poradne rozmyslel zda bude vcelarit nebo ne.skoncila by ta nekonecna oblbovacka o nutnosti vetsiho zavceleni pro nedostatek opylovacu.vemte si kolik tisic hektaru kvetoucich ploch ubylo jen tzv. anglickymi travniky. zahrady temer bez stromu a sekacky vrci kazdy tyden, kde se neudrzi ani hmyz a dalsi tisice hektaru zastavene domy a silnicemi kolem kterych se nenechavaji zelene plochy ani vykvest.v lesich katastrofa mizi boruvky, maliny, ostruziny. nedostatkem vcel to urcite neni. o kaceni vzrostlych stromu ve volne prirode u vodnich toku a pramenist se neni treba rozepisovat - vetsinou to provadeli ti co to potrebovali pro sebe nebo pro nekoho a ted delaji humbuk sazejte stromy. ktere jsou vcele plne prospesne, az za 20-30 roku -o lesich se nebavima to je samostatna kapitola.-a dalo by se pokracovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73637
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- diskuter (93.99.42.18) --- 4. 12. 2019
uhyn nebo kradez
oboji je mozne - jednodussi je uhyn - nikdo neni schopen dat krome majitele presnou informaci.podle informaci se po vyplate d1 roztrhl pytel o mnozstvi uhynu - do te doby- spravne hlasili jen poctivci.ostatni vypustili dzina az to meli v kapse. uhyny mely tri faze -prvni byla nejsilnejsi -treti jen doznivajici - a prijde i ctvrta na jare.ty tri byly podle teplot - nebyt toho,tak mohl byt totalni sesup s uhyny okamzite. - dalsi moznost ztraty vcelstev je skutecna kradez -ale v tomto pripade musela byt dlouho pripravovana to nejde ze dne na den. celou akci pripravit .projit teren vsech stanivist, zajistit mlcenlive lidi a na to mnozstvi dopravu - uly nejsou pytle, ktere se nahazi na korbu.a hlavne u toho byl nekdo z okoli - znaly terenu a vseho dalsiho, ktery to sledoval z povzdali. - nakonec : byla to skutecna promyslena slozita kradez - podle mnozstvi stanovist i ulu ? - nebo ? - jednoduche a fingovane uhyny? - tedy - podvod ? - to uz ja vec - policie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73632
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 12. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73628)
Natom nic zajímavého není že nepodal oficiální informace, jsou typu kdy byl na místě naposledy, kolik včelstev zmizelo, jakou vidí částku coby škodu, nejstli nemá nějaké podzření na někoho atd.
A to vše 8x.
Už dochází někomu proč to asi udělal odhaduji jednou a víc už nebyl ochoten krom nahlášení dělat? Protože ho prostě včelaři vykradli a nakonec se Svaz naněj dívá skrz prsty.
Stačí číst ty iteligentní kecy co tu někdo nezkušený coby okradený šíří.
PS: Nic v ZO Ehra nezmůžete, představte si co by jste sám nebo i s členy ZO dělal nebo byl schopný udělat když takovou zlodějsou tlupu. A to jsme i hlídkovali na hranicích, mne stála a stojí elektronika několik desítek tisíc. A čekali na nějakou dodávku naklaďák atp. Ale vše bylo nakonec jinak. Bavit se otom jak tady unás řádily dodavatelé objednavatelů levných včelstev - včelařů víc nehodlám, kdo si to neprožije je chytrej ale jak radio.
........
Ehra (37.48.58.229) --- 2. 12. 2019
úhyn nebo krádež?
Vážení přátelé!
Údajné odcizení včelstev v ZO lit.bylo sice u jednoho subjektu,ale z asi 8 stanovišt.Zajímavé je ,že včelmistr tohoto subjektu odmítnul na policií vypovídat!!Tato kauza mne zajíma pouze jen a jen ,kdyby se podobná situace stala v naší ZO.Abych mohl naším členům "mé" ZO dát relevantní informace.
I nadále budu tuto kauzu pozorně sledovat!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73629
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (37.48.58.229) --- 2. 12. 2019
úhyn nebo krádež?
Vážení přátelé!
Údajné odcizení včelstev v ZO lit.bylo sice u jednoho subjektu,ale z asi 8 stanovišt.Zajímavé je ,že včelmistr tohoto subjektu odmítnul na policií vypovídat!!Tato kauza mne zajíma pouze jen a jen ,kdyby se podobná situace stala v naší ZO.Abych mohl naším členům "mé" ZO dát relevantní informace.
I nadále budu tuto kauzu pozorně sledovat!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73628
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 2. 12. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73622) (73623) (73624) (73626)
S krádežemi včelstev bude vždy podezření, že se tak stalo účelově, zvláště u 100 včelstev.
Jinak by se mělo ze SF proplácet vše v tabulkové výši bez krácení, tak aby mohl být chov obnoven na původní stav.
Krácení a všelijaké kličky jsou praktiky zmrdských pojištoven, tak doufám, že SF slouží členům k plné spokojenosti ???
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73627
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 2. 12. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73622) (73623) (73624)
100včelstev u jednoho subjektu? to je blbost,stovka úlů je na kamion a uprostřed republiky?kam je schovají?.....
celé je to pí...na!
A SF ? teď po přerozdělení poměrné části příspěvku se včelstva.kdy do SF jde míň a "na provoz Svazu" víc,se mi tam přispívat už vůbec nechce.
Prvním krokem je toto "přerozdělení",a příště se bude řešit na co peníze ze SF použít jiného než k čemu tam jsou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73626
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.27.57) --- 30. 11. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73622) (73623) (73624)
Tak nejak SF nemusim a myslim si,ze by mohl byt na naprosto dobrovolne bazi,chces v budoucnu cerpat,prispivej,pak ti tajemnik napise,ze skodu neshledal a dostanes stejne kulovy,odvolas se,dostanes o neco vic nez kulovy.
Nebo nes riziko na vlastnim hrbu,odkladej si to co vcelar plati svazu doma do hrnicku a mozna na tom bude clovek i lip,pokud nebude do zadneho SF fondu svazu pumpovat penize.Usetri si opruz s zadanim o castecnou uhradu skody a kyselou tvar pri cteni vyrozumeni.Asi tak.Pokud by byl SF dobrovolny,nedam do nej ani korunu,cerpat nebudu,riziko si ponesu radsi sam.Za dvacet let jsem do nej napumpoval az az...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73625
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 30. 11. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73622) (73623)
100 včelstev ukradli z 1 stanoviště? To musela být pořádná fuška a mnoho dodávek aby to vůbec převezli.
Krádeže přibudou, po republice jsou včelnice s plnými stavy v kontrastu s lokalitami s obrovskými úhyny včelstev. U hranic je riziko krádeží ještě vyšší, v zahraničí jsou ztráty obrovské, polsko, maďarsko ... prý -80% a to jsou narozdíl od nás včelaři ,,profíci" s mnoha včelstvy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73624
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 30. 11. 2019
Re: úhyn nebo krádež? (73622)
Opomenout nějakou procedurální věc u žádosti u SF je bráno jako tunelování fondu? 100 odcizených včelstev je velká škoda, SF se musí chovat něco jako pojišťovna, prostě se na výplatu vysokých škod pojistníků vykašle a ořezává škodní událost co jen může, když je škoda moc velká. To chápu ale mít zápis z policie, včetně zápisu, mít ukradená včelstva, mít povinnost platit do SF a nakonec protože nevypíšu do 3 dnů po zjištění papír a neodešlu do Prahy znamená u SF tunelář?
Škoda po krádežích je velmi flustrující, ČSV by měla mít něco jako aktivního likvidátora co prostě dokáže jak jednat při ověřování s OO ZO, tak při nahlášení větší škody fyzicky udělat výjezd a dokumentaci a zjištění faktů přímo na místě ihned atp. Jestli to SF aktivně nedělá, spoléhá na proceduální chyby, aby se mohli vymlouvat aby nemusely platit, jde o podvod na včelaře.
.........
Ehra (78.80.29.171) --- 30. 11. 2019
úhyn nebo krádež?
....Někdy stačí malé opomenutí
a příspěvek z SP neni poskytnut!! Jsou různé tunely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73623
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (78.80.29.171) --- 30. 11. 2019
úhyn nebo krádež?
I přes názor p.Gupa nelze jinak.než miksovat.
V ZO Litomyšl je nahlášená krádež 100 včelstev včetně úlů.
A to u jednoho subjektu.Záležitost šetří policie OO a ústředí
ČSV.Je vícero názoru na tuto záležitost!!Mne jakožto předsedu sousední ZO velice zajímá procedurální stránky této kauzy.
To jest do odhatnuté škody do 20.000,- kč.se vyjadřuje ZO.
Přes škodu 20.000,- kč.se vyjadřuje OO.Od jaké výše škody je povinost komise Svépomocného fondu se zůčastnit šetření na místě samém ? Samozřejmě ,že musí být nahlášení škodní události na policii ČŘ.!Tímto se jedná o škodu círka
500.000,- kč.a to není málo.Někdy stačí malé opomenutí
a příspěvek z SP neni poskytnut!! Jsou různé tunely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73622
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 28. 11. 2019
Re: (73619)
aktuálně zde -
https://www.savebeesandfarmers.eu/
Dáváš článek s neaktuálním odkazem na formulář k vyplnění.
původní odkaz s formulářem nefunguje, píšou cosi o jakési nové iniciativě něbo jinak prezentované aktivitě okolo podpisové akce, jediné co jsem našel jako z historie jsem dal sem na tento odkaz:
https://web.archive.org/web/20191128223744/http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:j7aJbV0I728J:https://beesfarmers.armada.digital/de/&hl=cs&gl=cz&strip=1&vwsrc=0
........
berny (2a00:1028:8d1f:1c0e:c9e1:359:1d5:8d16) --- 28. 11. 2019
ttps://www.global2000.at/save-bees-and-farmers
https://www.biene-oesterreich.at/europaeische-buergerinitiative-save-bee...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73620
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 28. 11. 2019
Re: Matky versus úhyny (73616)
V izolaci lze mít matky po výběru čistší, ale vliv na úhyny to mít logicky nemůže, protože se ten materiál převeze takříkajíc do "žumpy plné sraček". Základem kontroly úhynů včelstev je funkční zpětná vazba. Vytyčí se body kontrol kterou každopádně včelař nedokáže provést, protože nemá laboratorní výbavu typu zjišťování rezudií a kontaminací v žp.
Pokud ale jde oto udělat něčemu reklamu a sdílet informace o svém hmotném statku - jdete tak do svého rizika se včelaři ...
..........
Ehra (37.48.17.143) --- 28. 11. 2019
Matky versus úhyny
Tak už jsou vyplacené dotace a včelaři začínají být
zdílnější ohledně úhynu.My funkcionáři ZO si na krátko
odpočnem.Čeká nás úkol připravit kandidátky nového výboru.
Starší odcházejí a mladších schopných a zejména poctivých
je pomálu.Toliko úvodem.
A nyni k matkám myšleno ve vztahu k líniim.Možná ,že takové
hodnocení může být přínosné.Občas je dobré do chovu přidat
"novou krev".Ve svém chovu jsem letos přidal několik matek
a to línie Pechetz.Jsou to matky oplozované na ostrově v
v severním Baltu/NSR/.Morfologický rozbor vychází velice dobře,95% KRANKA.Velice se těším na jejich posuzovaní na mém stanovišti.Původ matek a úhyny včelstev mohou být na sobě závislé. Ehra.Svitavy n.m.v.450m. tel.732 372995
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73618
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (37.48.17.143) --- 28. 11. 2019
Matky versus úhyny
Tak už jsou vyplacené dotace a včelaři začínají být
zdílnější ohledně úhynu.My funkcionáři ZO si na krátko
odpočnem.Čeká nás úkol připravit kandidátky nového výboru.
Starší odcházejí a mladších schopných a zejména poctivých
je pomálu.Toliko úvodem.
A nyni k matkám myšleno ve vztahu k líniim.Možná ,že takové
hodnocení může být přínosné.Občas je dobré do chovu přidat
"novou krev".Ve svém chovu jsem letos přidal několik matek
a to línie Pechetz.Jsou to matky oplozované na ostrově v
v severním Baltu/NSR/.Morfologický rozbor vychází velice dobře,95% KRANKA.Velice se těším na jejich posuzovaní na mém stanovišti.Původ matek a úhyny včelstev mohou být na sobě závislé. Ehra.Svitavy n.m.v.450m. tel.732 372995
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73616
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.95.219) --- 26. 11. 2019
Re: podzimní léčení proti varoóze (73611) (73612)
K te realite se casem dopracujem,ZO ma tu vyhodu,ze k respektovani tohohle doporuceni muze cleny donutit.Obchazeni lecitelu,kdy obchazi mnohdy ty,kteri lecit neumi a ani umet nechteji je podivna cesta,jak ochranit vlastni vcelstva.Neznas,neumis? Nauc se to,nikdo ti to delat nebude.Nechces? Mas smulu.Jina cesta neni.Na to,aby se duvernik davil ve vceline varidolem a vcelar si spokojene vrtel palcema,jsme snad uz dost ponauceni.Od tohohle tu urcite spolek neni.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73613
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Holub (2a03:ab00:101:200:a4df:35d3:e3c7:cbcd) --- 26. 11. 2019
podzimní léčení proti varoóze
Svoboda rozhodování = vlastní odpovědnost.
Konečně nastal zlom v tom, že včelař je plně odpovědný a bude se muset postarat o to, aby byl i schopný, tedy naučit se řemeslo a vybavit se základními potřebami.
Nechápu, že je někdo schopen bědovat nad tím, že je někdo neschopen. Je-li někdo neschopen včelařit, nebude včelařit, k čemu je péče o neschopné?
Zasítované dno není podmínkou varroamonitoringu, existuje řada jiných metod, než odečet spadu z podložky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73611
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 26. 11. 2019
Re: podzimní léčení proti varoáze (73609)
vypadá to líbivě,když by se vše nechalo na včelařích.
ALE,těch,kteří sledují spady přes sezónu zas tak moc nebude,a ostatní většině to buď je jedno anebo to prostě nejde/mravenci jsou rychlejší/.
Na jednu stranu bych to možná uvítal,kdyby léčení bylo jen na včelaři,ale na druhou stranu by ti co léčí ještě víc bojovali s lajdáky,kterým je to jedno.
Takže pro mnohé včelaře je dobře,že máme Spolek a jeho léčitele.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73610
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (89.24.43.5) --- 26. 11. 2019
podzimní léčení proti varoáze
Oznámení SVS o zrušení povinosti podzimního léčení včelstev
proti varoáze,mne jakožto předsedu ZO nechává v naprostém
klidu.Návrh / nikoliv nařízení / SVS,že se mají léčit
včelstva v podzimním období proti varoáze,dle vyhodnocení
spadu na podložkách.Toto zbožné přání SVS je správné,ale
realita je jiná / praxe /.Předpokladem je,aby ve všech
včelstvech v ČR byly pouze úly s varoadny / zasítované
podložky/ Což samozřejmně neni!! V každém včelstu je
varoáza přítomná.Ještě nikdo na celém světě / v jeho
kultůrní části/ nemůže prokázat výraznou odolnost včelstev
proti varoáze.ANI Weaver,Oliver, Oslund,Kery a další!!
Takže léčít tím co je + alternitaivni přípravky.
At se daří EHRA Svitavy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73609
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- diskuter (93.99.42.18) --- 25. 11. 2019
vcelarstvi - sport
ta machova se teda doposud poradne cinila - vcela predboj , vcelpo, sport branik -vsechno pro lebla a spol. jako dohazovaci a ochranny spolecnik i na radnici, ze ji uz nedajli madaili - mohli by ji dat nahradni misto po dalikovi s vedlejsi dochazkou do hoteloveho pokoje, ale vcelari ji dobre zabezpocili,kdyz ma takoveho dobreho spolupracovnika peroutku pro dalsi start to je fakt.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73602
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.107.245) --- 24. 11. 2019
Nařízení SVS pro rok 2020
3. VčelyExM110MOR VČELÍHO PLODU– VyLa(BV)Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli od všech včelstev na stanovišti.Vzorky měli se odebírají z podložek, které jsou umístěny na dněúlů nejméně 14 dnů. Jeden směsný vzorek může obsahovat včelí měl maximálně od 25 včelstev. Vyšetření nesmí být starší 12 měsíců (rozhodné je datum odběru vzorku) a provádí se:a) před přemístěním včel (včetně včelích matek) nebo včelstev mimo katastrální území tvořící obec, b) vpřípadě kočovných včelstev na stanovišti, na kterém jsou včelstva zazimována. VarroázaOšetření včelstev proti varroáze se provádí dle kódů ExM310 a ExM330 a dle pravidel stanovených v„Metodickém pokynu Státní veterinární správypro chovatele včel kprevenci a tlumení varroázy“ č. j.:SVS/2019/114754-GExM310 VARROÁZA- předjarní léčebné ošetřeníNa základě vyhodnocení intenzity varroázy dle kódu EpM300 se najednotlivých stanovištích při nálezu vyšším než 3roztoči vprůměru na jedno včelstvo provede ošetření všech včelstevna stanovišti. Použijí se registrované veterinární léčivé přípravky v soul adu spříbalovou informací. Předjarní ošetření musí být provedeno sohledem na klimatické podmínky a jarní rozvoj včel co nejdříve a ukončeno musí být do 15. 4. 2020. ExM330 VARROÁZA- letní ošetření kočujícíchvčelstev Ošetření všechkočujících včelstevse provede po 1. 6. 2020, nejpozději do 14 dnůpokaždém návratu na stanovištěuvedenév Ústřední evidenci zvířat,na kterém budou včelstva zazimována. Použijí se registrované veterinární léčivé přípravky v souladu s příbalovou informací.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73601
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Antonin (178.77.227.52) --- 24. 11. 2019
roce ve stanovených lhůtách. Metodika je zveřejněna na webových stránkách SVS a Ministerstva zemědělství. K povinným úkonům hrazeným ze státního rozpočtu patří vyšetření vzorků zimní měli na přítomnost parazitů Varroa destructor (kód EpM300) a navazující předjarní léčebné ošetření (kód ExM310) hrazené chovatelem. Povinnost ošetřit včelstva proti varroáze mají i kočující chovatelé (kód ExM330).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73599
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Antonin (178.77.227.52) --- 24. 11. 2019
roce ve stanovených lhůtách. Metodika je zveřejněna na webových stránkách SVS a Ministerstva zemědělství. K povinným úkonům hrazeným ze státního rozpočtu patří vyšetření vzorků zimní měli na přítomnost parazitů Varroa destructor (kód EpM300) a navazující předjarní léčebné ošetření (kód ExM310) hrazené chovatelem. Povinnost ošetřit včelstva proti varroáze mají i kočující chovatelé (kód ExM330).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73598
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.88.222) --- 24. 11. 2019
Re: informaced o léčení přípravkem Varomed (73592) (73594)
Vskutku staci do googlu klepnout VarroMed a clovek se dostane na navod k pouziti.Pouzivame ho v ZO druhym rokem,prvnim ti,co se nebali experimentovat,druhym rokem vetsina.Proti vetsimu rozsireni bude cena,plati vseobecne pro pripravky na bazi kyseliny stavelove,ale tak nejak verim,ze se vcelari nauci pripravovat cukerny roztok kyseliny stavelove sami (navod opet dohledatelny na ruznych webech) nebo se do vyroby leciv dostane stavelka v glycerinu.Kdo hleda,najde.
Naucme se spolehat sami na sebe.Na vcelarskem foru se dnes objevil metodicky navod SVS k varroaze,duraz na monitoring spadu roztocu,zasah vcelare ve spravnou dobu,osetrovani oddelku,roju,seznam schvalenych vlp,duraz na odpovednost vcelare a dalsi.Bohuzel je tam opet i zimni mnel na varroa,od ktere se oficialni metodika nedokaze oprostit.Trochu usmevne je tam zminka o zkresleni zimniho spadu ponechanim stavebni uzavery v podmetu,ale o zkresleni spadu ve vicenastavkovem ulu ani zminka.Ono pokud je potreba zachovat prisun 25 kc na vzorek pro laboratore,nejaky duvod proc zimni mel zachovat se vzdycky najde.Pri poctu vzorku je to hezka suma.Smysl ovsem jaksi v nedohlednu,to snad platilo kdysi pri zimovani v jednom nastavku.Kdo najdete odkaz,dejte ho sem na diskuzi.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73596
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (2a03:ab00:101:200:a054:3187:4e71:5091) --- 24. 11. 2019
Re: nasavrky (73593)
...............reknete tomu rozumovi na zasedani tusim svs, ze uhyny nejsou,nejsou, a nejsou, at se necha vysetrit, vysetrit, a vysetrit.- pokud je to pravda ! - a to odebirani zimni meli je neduveryhodne , az zbytecne -pokud to vcelar sam neumi vyhodnotit, tak je to marne,marne a marne.............
Už dlouho tu nkdo nevyslovil větší pravdu.
K tomu bych dodal, že v Metodickém pokynu Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy č. j.: SVS/2019/114754-G na vývesce SVS
https://edeska.svscr.cz/eDeska/eDeskaDetail.jsp?detailId=15562
při tom popisují metodiky varroamonitoringu, který technicky náročnější a smysluplnější ale je to na rozdíl od toho zimního nesmyslu jen doporučeno.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73595
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78508 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 73582 do č. 73642)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu