78674
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- J.Horký (212.158.145.2) --- 22. 1. 2006
Re: zimní měl
Veškerá práce s lidmi je náročná a se včelaři ještě horší.Žádná oficialní nádoba na měl není.V naší ZO Dobříš jsme asi před dvěma roky řekli,že se bude používat kelímek od jogurtu určité značky/ten nejlevnějši z penny/a tam si také seženeme papírové paletky pro snadné zabalení.Kelímky včelař označí a převáže tkaninou a upevní gumičkou.Horší je to s obsahem kelímku,ale to je věc každého co tam dá.Stále se v naší ZO vedou řeči o množství měli.Já jsem včera odebíral měl a mohu říct,že od 23.12.05 do včerejška tam bylo opravdu měli málo.Odhadoval bych v průměru tak kávová lžička na včelstvo.Odběr měli se má provádět za 30 dní po posledním očištění podložek po léčení.Doporučil bych na podzim odstranit rošty/stavební zábranu/.Když tam zůstane mohou z ní ještě dlouho padat roztopči usmrcení léčením a výsledek je úplně jiný než je skutečnost ve včelstvu.Jinak doporučuji obrnit se trpělivostí a stále vysvětlovat,připomínat a také toho ještě hodně udělat za včelaře co na to kašlou.Bohužel i takový jsou.
Pěknou neděli všem.Horký Dobříš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14197
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Anton Turčáni (213.81.170.21) --- 22. 1. 2006
Re: zimní měl
Po liahnucich sa včelách, nikdy neostávajú celé viečka, mladé liahnuce sa včely vždy rozhryzú viečka na meľ, tak isto ako ako pri odviečkovaní zásob. Ak sú to naozaj viečka, je pravdepodobné, že vo včelstve nie je matka. Za istých okolností sa mohlo stať, že matka je neoplodnená a táto mohla ku konci jeseni položiť neoplodnené vajíčka, včely ošetrovali trúdí plod, ktorý sa aj vyliahol. Trúd naopak od včely robotnici pri liahnutí viečko vyhryzie tak ako liahnuca sa matka. Ak sa matka ešte v jeseň stratila, včely vplyvom chýbajúcej materskej látky sa stali trúdicami a tie položili niekoľko vajíčok, včely ich doošetrovali a tie sa vyliahli. Svedčia o tom aj celé viečka. Mohlo sa aj to, že pôvodná matka plodovalam ale náhodou uhynula (npr. pritlačenie včelárom). Včely využili larvy a urobili NCH a po liehnucich sa matkách ostrali viečka. Toto sú možnosti, ktoré mohli vo včelstve vzniknúť.
Pri zmene včiel na plodujúce trúdice sa včely v zime chovajú ako s prítomnou matkou, preto nemusíte zaznamenať hučanie a tým určiť, že včelstvo je bez matky. Čo sa vlastne stalo bezpečne zistíte až na jar, či sa tak stalo ako som to opísal.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14204
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu