- Baudis Jan (e-mailem) --- 7. 2. 2006
Re[4]: Mrazy a tenkostenne uly
> ........ > To mi připomělo, že jsem letos vážil, kolik měli jsem sebral. > Tak tady to je: (L = Langstrot 24cm) > 2 L (usazené roje) 1g, průměr 0,5g stanovište karanténa > 5 L 5g, průměr 1,0g stanoviště 2 > 23L 37g, průměr 1,6g doma > 32 směs úlů 50g, průměr 1,56g doma
Závidím Vám to exaktní měření. Já jsem se zatím na vážení měli nezmohl...
> směs úlů je L + Brenner, většinou izolovaný včetně silně izolovaných 9cm > polystyrénu.
V tom je však problém. Chybějí mi dvě skupiny včelstev, obě na stejném stanovišti. Pak může být pozorovatelný nějaký případný rozdíl.
Dalším problémem jsou Brennerovy úly, které mají rámkovou délku výrazně odlišnou od Langstrothu. Brenner má myslím 30 cm (což je velice málo) a L. o 14 cm více.
Obě skupiny úlů by totiž asi měly mít srovnatelnou rámkovou délku a obě skupiny včelstev obsedat srovnatelný prostor.
-------------
Brenerovy úly jsou konstruovány na zimování slabších včelstev (proto nutně potřebují izolaci stěn). Svého času o tom psal do konference př. Ptáček (jeden z vynálezců Optimalu), který Brennery dosud má a chová v nich.
To se dostáváme k další otázce - a tou je: jak silná včelstva se vlastně vyplatí zimovat?
Pro tenkostěnné úly platí odpověď: silná, resp. co nejsilnější.
Kdo má izolované nástavky, ten si může vybrat, jestli chce zimovat silnější či slabší, protože izolace pomůže těm slabším na jaře, aby se dostaly včas do patřičné síly. Kdežto v neuteplených úlech nemají slabá včelstva na jaře šanci.
Dnešní propagace zimování co nejsilnějších včelstev je poněkud jednostranná. Ne vždy se totiž vyplatí zimovat obry, protože zimování velice silného včelstva je dosti drahé (spotřeba zásob). Záleží mj. na snůškových podmínkách daného konkrétního stanoviště. Hlavně na tom, jakou mám časnou jarní snůšku.
Jestli mám začátkem května za humny širo-širý lán právě rozkvétající řepky, tak potřebuji mít k začátku května včelstva v síle dvou vysokých nástavků nabouchaných včelami, abych po začátku snůšky mohl hned rozšířit na tři nástavky atd. Pro zimování to znamená v případě neuteplených nástavků zimovat v té největší síle, kterou jsem schopen zajistit, nešetřit při krmení na zásobách, protože vím, že včely mi v jarní snůšce všechny vynaložené náklady vrátí (silná včelstva více přinesou). Tím zajistím rychlý jarní rozvoj do patřičné síly k začátku května. Jestli mám uteplené nástavky, nemusím zazimovávat tak silná včelstva s takovými zásobami jako v neutepleném úle, ale rozhodně musí být i tady včelstva v takové síle, že potřebují k zazimování dva nástavky.
Jenže mám-li na jaře za snůšku jen několik vrb a pár ovocných stromů a hlavní snůška mě čeká až např. z maliny, nebo dokonce je mojí hlavní nadějí až snůška lesní, tak je úplně nesmyslné zimovat včelstva v takové síle, že mám v polovině května tři vysoké nástavky plné včel. K čemu to? Jen k tomu, aby se včely z nudy vyrojily? Pak se vyplatí zimovat jen středně silná či lehce slabší včelstva, která sice nutně potřebují izolovaný úl, ale stačí jim dát na zimu jen polovinu zásob, a toto včelstvo se v utepleném úlu na jaře dobře rozvine a když začíná malina a les, tak je už prakticky ve stejné síle, jako ti zazimovaní obři.
Někdo by odpověděl: "Včely se mají chovat tam, kde je dobrá snůška." Jenže to platí pro komerční včelaře. Zájmový včelař chová včely tam, kde bydlí nebo kde má zahradu - tj. třeba i ve snůškově problematických oblastech.
Řekl bych, že neuteplené úly vyžadují zimovat a chovat co nejsilnější včelstva. Pak může být používání neuteplených úlů úspěšné a projeví se naplno i jich některé výhody.
Pokud chci mít volbu, zda se rozhodnu zimovat velmi silné včelstvo nebo jen středně silné (např. podle toho, jestli podle informace místního agronoma bude v příštím roce v doletu řepka či nikoliv), pak je lepší mít nástavky izolované.
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14446
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |