78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 5. 2006
Re: PS úly
Mluvit obecně o polystyrenu jako o zdravotně závadné nebo nezávadné hmotě nedává smysl. Téměř všechny v praxi používané plasty obsahují vedle "hlavního plastu" ještě spoustu dalších složek. U polystyrenu určeného na obaly to mohou být třeba změkčovadla. Taky záleží, jakým způsobem výroba plastu probíhá. Takže mluvit o nezávadnosti polystyrenu má smysl, když se mluví o konkrétním polystyrenu konkrétního výrobce vyrobeného konkrétním postupem. V pěnovém polystyrenu určeném na izolace často zůstavájí stopy monomeru styrenu, pro výrobu úlu je třeba nový polystyren několik měsíců nechat vyvětrat, odpařit. Možná to bylo ono.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Radek Kruina" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, May 30, 2006 12:08 PM Subject: Re: PS úly
> Karel napsal: > > >K ekologii a PS. Nedavno jsem konzultaoval s jednim clovekem tvrzeni v > jednom z jarnich cisel, ze z polystyrenu se nic neodparuje. > >Pan se huronsky smal a vypravelk mi jak potreboval vyvazet sklenen vyrobky > ven a shanel "papir", ze PS je ekologicky a z nej se nic neodparuje. > >Zadny vyrobce PS bloku mu jej nevydal. > >Zacal tedy balit do papiru. > > Myslím, že všichni máme zkušenosti s tím, že se potraviny i sklo běžně > balí do polystyrenu (polystyrenové vaničky, kelímky, ....). > Znáte někdo jediný případ, že by to někdy hygiena či jiný orgán řešili jako > porušení hygienických norem či nějakých právních předpisů? > K tomu dva odkazy: > http://www.izopol.cz/ekologie.html > http://www.medsystem.cz/caste-otazky.html > > Pokud existují nějaké materiály o škodlivosti polystyrenu, a znáte je > někdo, můžete dát prosím odkaz?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16744
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 5. 2006
Re: PS úly
No ono se v rostlinných a živočišných hmotách při dnešní úrovni analytické chemie najde určitě v malém množství spousta látek, které v mnohonásobně větší koncentraci jinak běžné v průmyslové výrobě jsou toxické. Faktem je, že styren je látka srovnatelná nebo spíše toxičtější než třeba toluen a je u něho podezření z karcinogenity. Pokud v obalu uvolňujícím styren bude nějaká tučná potravina, tuk do sebe může ten styren natáhnout. Naštěstí styren dost intenzívně páchne, takže se dá poměrně snadno zjistit. Pentan jako látka z alkanové řady by měl být podstatně méně škodlivý. Pokud se tento výrobce polystyrenu chová i v ostatním jako tady s tím styrenem, o nějaké solidnosti to nesvědčí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Radek Kruina" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, May 30, 2006 2:23 PM Subject: Re: PS úly
> Radim Polášek napsal: > > >V pěnovém polystyrenu určeném na izolace často zůstavájí stopy monomeru > styrenu, > >pro výrobu úlu je třeba nový polystyren několik měsíců nechat > vyvětrat, odpařit. > > K tomu výrobce polystyrenu uvádí toto: > http://www.izopol.cz/polystyren.html
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16746
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Baudis Jan (e-mailem) --- 30. 5. 2006
Re[2]: PS úly
RP> V pěnovém polystyrenu určeném na izolace často zůstavájí stopy monomeru RP> styrenu, pro výrobu úlu je třeba nový polystyren několik měsíců nechat RP> vyvětrat, odpařit. Možná to bylo ono.
To je tak jako tak nutné. Než se z "čerstvého polystyrenu" začnou dělat úly, je potřeba nějaký čas nechat PS desky "dozrát". Čerstvě vypěněný PS se totiž "sráží" (zmenšuje svůj objem, tj. nařezané desky se trochu zmenší). Je to sice jen pár milimetrů, ale při výrobě úlu by to mohlo způsobit nepřesnosti. Podle zkušeností stačí několik měsíců po zakoupení polystyrenu nechat jej odpočívat, a pak teprve z něj řezat (či krájet) přířezy na úly.
Ve prospěch obhajoby celodřevěných úlů se někdy říkají úplné hlouposti o pěnovém polystyrenu, což je škoda. Dřevo se nepotřebuje obhajovat - je to vysoce kvalitní (a dosti drahý) přírodní materiál. Pro výrobu úlů má svoje výhody i nevýhody.
Asi hlavní charakteristikou tenkostěnných celodřevěných úlů je to, že jsou vhodné pro extenzivní chov včel (velký počet úlů, malé množství práce věnované na obhospodařování jednoho včelstva, větší spotřeba cukru, v chudších snůškových podmínkách je důsledkem relativně nižší výnos medu ze včelstva). Pro intenzivní včelaření se hodí úly dobře izolované (např. celé z PS; důležité je, aby PS stěna nebyla silná jen 2 cm); intenzivní včelaření je vhodné na menší pozemky (kde nemůžeme mít více než 20--30 úlů), ale máme je u svého bydliště, čili můžeme se o včelstva intenzivně starat - napájet je na jaře, rozšiřovat pomalu atd. Za větší množství práce investované na jedno včelstvo můžeme získat větší množství medu na včelstvo (zvláště ve snůškově slabších oblastech), anebo v případě řepkových stanovišť můžeme pro využití snůšky zimovat i podstatně slabší včelstva než v tenkostěnných dřevěných úlech, která mají poloviční spotřebu cukru na zimování a jarní rozvoj, a přesto se k začátku jarní snůšky dostanou do stejné síly, jako včelí obři zazimovaní v několika nástavcích a na 30 kg cukru.
----------------------------
O spalování polystyrenu:
Při hoření polystyrenu vzniká téměř výhradně kysličník uhelnatý, a to v tak nízkých koncentracích, že krysy vystavené působení těchto zplodin hoření v celé řadě pokusů přežily, zatímco při stejných pokusech při hoření dřeva zahynuly. Alternativní izolační látky - jako korek a vlákna ze dřeva - mají ve zplodinách hoření podstatně větší koncentrace CO než polystyren.
http://www.medsystem.cz/caste-otazky.html
Zdravím všechny
Baudis Jan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16747
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Petr J. Borsky (e-mailem) --- 30. 5. 2006
Re: PS úly
Baudis Jan wrote:
>O spalování polystyrenu: > >Při hoření polystyrenu vzniká téměř výhradně kysličník uhelnatý, a to >v tak nízkých koncentracích, že krysy vystavené působení těchto >zplodin hoření v celé řadě pokusů přežily, zatímco při stejných >pokusech při hoření dřeva zahynuly. Alternativní izolační látky - jako >korek a vlákna ze dřeva - mají ve zplodinách hoření podstatně větší >koncentrace CO než polystyren. > >http://www.medsystem.cz/caste-otazky.html > > > Autor textu, který př.Baudyš přiložil, si jej po sobě buď nepřečetl nebo dělá ze čtenáře vola. Tvrzení, že při hoření vzniká pouze CO v nepatrné koncentraci vzbuzuje samozřejmou otázku, co je ten zbytek, kterým je onen CO naředěn :-)
Když už jsme u toho - předpoklad, že by při hoření polystyrenu vznikal pouze CO, CO2 a H2O vylučuje už jen čichový vjem ze splodin tohoto hoření.
Zdraví
pb
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16748
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu