78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 11. 2006
Re: Sololitový nástavek

Dělám to přesně tak. Nenatřený sololit mně hladkou vrstvu vyhryzaly do
drsna, sololity proto napouštím i zevnitř nastavku fermeží nebo zředěnou
barvou a vyztužuji přibitými latičkami. Potom je i jedno, jestli je sololit
ze strany včel drsnou nebo hladkou stranou. Asi by stačil i včelí vosk za
horka. Jinak mezi sololity bývají dost rozdíly, jsou sololity kvalitní
určené třeba jako materiál pro výrobu nábytku, třeba zadních stěn skříní a
sololity horší a levnější určené třeba pro výrobu přepravních beden.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "A.Turcani" <>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, November 29, 2006 12:43 PM
Subject: Re: Sololitový nástavek


> Ja požívam sololit (150 ks nadstavkov miery "B") na výrobu nadstavkov už
23
> rokov, sololit dávam obojstranne, drsnou stranou obrátenou vonku,
uteplenie
> stien 20mm vrstvou vzduchu. Je pravdou, že i u mňa dochádzalo v malej
miere
> k vyhrýzaniu vnútorných stien včelami, všetky nadstavky používam doteraz)
a
> to z dôvodou, že steny vo vlhkom priestore "nabobtnávajú" a vtedy včelám
> steny zavadzajú, zvlášť ak na pláste ošetrujú trúdí plod. Hlavne vtedy,
keď
> je šírka úľa presná, ja preto nechávam 10-15mm naviac. Posledné roky som
> túto chybu (vlnenie stien) upravil tým, že do priestoru uteplivky vkladám
> tri drevené stojky, na ktoré sololit klinčekmi pribijem. Teraz sú debničky
> perfektné. Úle vyrobené z týchto panelov sú najlacnejšie, lacnejšie ako
úle
> z dreva. Anton
>


----------------------------------------------------------------------------
----


> _______________________________________________
> Konference Vcely
> Vcely/=/v.or.cz
> http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19463


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (194.138.39.56) --- 30. 11. 2006
Re: Sololitový nástavek

Taky proč tam dávat sololit. Pokud je to vnitřní plocha izolovaného nástavku a následuje polystyren, tak pro tento účel jsou i jiné možnosti. Sololit taky mám v některých nástavcích, ale je dobré si uvědomit, čím je ten papír lepený. Nejsem si jist, že je to úplně košer, ale možná se mýlím.
Pokud má solit za úkol jen zabránit vykusování za ním umístěného polystyrenu, lze ten chránit i jinak.
Já mám odzkoušené:
- umělohmotná tapeta, nalepená Tapetonou + hřebíčky na krajích. To mi vydrželo 20 let a nyní ji dávám pryč, a budu dávat novou - je to vlastně perfektní "desinfekce". Jediná nevýhoda je, že pokud tam při fumigaci zapálíme knot a nedáváme si pozor, opálím tam tapetu.
- fasádní systém - našpendlím perlinku, rozdělám lepidlo (to mi přijde jako cement vylepšený nějakým akrylátem) a hladíkem natáhnu. Přebrousím otřepy a přetřu latexem. Tyto nástavky mám v provozu od 2006 a včely trošku omlely cement a perlinka trochu vystupuje. Tu perlinku samotnou (použitou jako síto) jsou včely schopny trochu odrolilt, ale je to nějaký sklolaminát a už dva roky včelám odolává.
Stejnou úpravu jsme tehdy pokusně použil i na vnější straně, jednak potěr bez a s perlinkou (všiml jsme si že př.Jindra používá také) a ani v jednom případě jsem se nesetkal s vykousáním od myší. Úly jsou na paletách na zemi u lesa. Ostatní jsem obouchal hliníkovou tiskárenskou folií a ta je opravdu "zvířatuodolná". Takže se tam perfektně schovávají mravenci:-)
Kombinací dřevěné rámy, polystyren a některá z těchto ochran vzniknou opravdu lehké a robustní nástavky. Zateplené. Pokud je někdo přesvědčen, že včely to potřebují, tak to může odzkoušet, je to bytelné a nevykazuje to žádnou tepelnou setrvačnost. Tu zajistí zásobní plásty. A tak tam mají včely led v rozích ještě týden po proletu.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19466


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Karel (194.138.39.56) --- 30. 11. 2006
Re: Sololitový nástavek

oprava, jsou v provozu od 1999/2000 - co vyšlo ve včelařství, že 8cm PS je to pravé ořechové. Mně se to nepotvrdilo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
A.Turcani (62.168.124.222) --- 30. 11. 2006
Re: Sololitový nástavek- vnútorný náter farbou sololitovú stenu vylepšuje, no problém (a ten je aj pri tapetovaní - lepidlo) je práve farba. Nespĺňa potravinový kódex, sporné to môže byť i so samotným sololitom (u nás smrekolit), i keď je shválený pri
výrobe npr. kuchynského nábytku.

- kvalitu vnútorných úľových stien zlepšuje natretie teplým (zvýši sa nasiakavosť) propolisovým náterom. Na 1 liter priemyselného liehu, pridáme 100 mg propolisu, vyluhovať týždeň a viac.

- prečo robím steny uzatvorené obojstranne sololitom? Dosiahnem tým kvalitnú, pevnú panelovú úľovú stenu, je pevná ako z masívu. Dva rozmery úľových stien vyrábam v presnej šablóne, vymedzujúce drev. harnolky nespájam, vložím ich do krajnej polohy do šablóny, natriem disper. lepidlom a jednu stenu pribijem klinčekmi. Uzavriem až po vybraní zo šablóny.

- ako som už napísal, posledné roky do panelovej steny nedávam polysterén (20mm), izolácia je len 20mm vzduchová vrstva (lambda= 17cm tehlového múra).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19470


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Stonjek (213.235.102.80) --- 30. 11. 2006
Re: Sololitový nástavek

Používám pouze sololitové úly a sololit považuji za zcela nedoceněný materiál. Ani v jednom případě jsem se nesetkal, že by ho včely vykusovaly. Zkoušel jsem ho vevnitř polepovat hliníkovou folií, ale po několika letech pokusů jsem toho nechal, neboť to co slibuje např př. Lengál se nepotvrdilo a už vůbec ne to skvělé navýšení výnosů, které publikoval ve Včelárovi. Problém sololitu spočívá ale v tom, že není odolný při namáhání na vzpor. Těsně před medobraním může být nejspodnější nástavek namáhán stlačováním i přes 100kg a pak se sol. začíná vlnit a kroutit. Proto ho v rozích přitloukám a pečlivě lepím na rozpěrky cca 10 x 15. Tedy 8 rohů, 8 rozpěrek a zmíněné úkazy se nevyskytují. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19471


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Vladimir Ptacek (81.19.4.77) --- 2. 12. 2006
Re: Tepelná setrvačnost -Sololitový nástavek

Karel naspsal:
"...Kombinací dřevěné rámy, polystyren a některá z těchto ochran vzniknou opravdu lehké a robustní nástavky. Zateplené. Pokud je někdo přesvědčen, že včely to potřebují, tak to může odzkoušet, je to bytelné a nevykazuje to žádnou tepelnou setrvačnost. Tu zajistí zásobní plásty. A tak tam mají včely led v rozích ještě týden po proletu.
Karel"
Prosím, bylo by možné sdělit více o zkušenostech s ledem po proletu v polystyrénových nástavcích? S díky Vladimíér Ptáček

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Karel (88.103.157.154) --- 2. 12. 2006
Re: Tepelná setrvačnost -Sololitový nástavek

Prosím, bylo by možné sdělit více o zkušenostech s ledem po proletu v polystyrénových nástavcích? S díky Vladimíér Ptáček
Jako vždy trochu přeháním :-).
Jednalo se o nástavky (Brenner) které jsem kdysi vyrobil s 9 a 4,5cm izolace PS a založil jsem si malý srovnávací pokus jestli i na krátké rámkové míře potřebují včely izolaci. Následující rok ale melicitoza pokus rozbila. Takže už to "vědecky" nesleduji. A v Brennerech mám jen zbytky včelstev. Na ftp://www.obri.cz/prolet.htm je to čtvrtá fotka od shora a jednalo se o třetí úl odzadu. (tento herberk nesuďte, letos i toto překlepu do Lamgstrotů, pokud je stihnu v zimě stlouc).
Byl to oddělek zimovaný v kombinaci jeden vysoký +1/2N jako krmná komora, a ta byla skutečně plná. Nahoře měl ale jen 4cm polystyrenu, stěny 9cm. V zimě jsem to několikrát kontroloval a v rozích pod folií byl led, jen uprostřed ne. Včely ale seděly dole vy vysokém. Když jsem ten pokus kdysi dělal, tak jsem měl normální dna, a včely se "koupaly" ve vodě. Nejsem zas tak velký kruťák a tak i tady měli v loni včely síťovaná dna. Obecně jsem v loni zjistil, že izolovaná včelstva měla prolet asi o 1 den později. Toto včelstvo ale mělo extrémně špatné stanoviště (jih je ve směru řady a je to pod stromy), obsedalo jen asi 6 uliček a mělo opožděný prolet. A tak jsem včelstvo kontroloval a viděl tam ještě ten led. Po několika dnech začaly také létat a jak se chomáč rozvolnil, led roztál.
Takže to byl extrémní případ. Jinak ale led v rozích jsem viděl v zimě v izolovanýchi i v neizolovaných nástavcích.
S Ivanem Černým jsem se domluvil aby vyfotil včely termokamerou ze shora, aby byl zřetelný tepelný gradient a šlo porovnat izolační schopnost plástů a stěny úlů. Nestihl to za úplné zimy a fotky jsou mj na: ftp://www.ceskymed.cz/vcely_v_zime.htm
Dělal jsem si z toho zběžně výpočty a tepelný odpor plástu mi vyšel srovnatelný s jednoduchou stěnou. Takže je logické, že včely v zimě rohy nevytápí a pře plásty do nich mnoho tepla nepronikne.
Karel


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu