78287

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (91.127.158.123) --- 16. 3. 2007
Re: oddelky

Zdravím přátele včel,
tvorba oddělků je nepostradatelnou součástí racionálního včelaření. Je to podstatně výhodnější než rojaření( ,,oddělkaření,, = nulová ztráta výnosu, ovládnutý proces,...).
Velmi výhodné je tvořit dva až čtyři ,,startovací,, oddělky ( se zralým matečníkem ) v jednom nástavku opatřený drátěným dnem a rozdělený přepážkami.
,,Startovací,, oddělek je tvořen např. zavíčkovaným matečníkem + plodový plást + zásobní plást + souše s vodou + včely ze tří plodových rámků bez matky.
Velmi dobré je, když oddělky necháme 2-3 dny věznit, a pak teprve otevřeme. Zabráníme tím případnému zeslábnutí oddělku a případné loupeže ze strany vracejících se včel do hlavního včelstva.Je však potřeba dát pozor na přehřátí ( oddělky umístíme do stínu, opatříme souší naplněnou vodou a drátěná dna necháme plně otevřená ).
Nepodařené oddělky ( bez matky nebo se špatnou matkou...nekladoucí, trubcokladnou, zakrslou nebo s velkou mezerovitostí plodu ) spojíme se sousedním ( stačí oddělat přepážku..sousední matku je dobré dát pro jistotu do klícky uzavřené medocukrovým těstem ).
Oddělky s kvalitními oplozenými matkami můžeme zužitkovat ( výměna matek v produkčních včelstev nebo je můžeme posilovat plodovými plástvemi do potřebné síly...vzniknou tak nová produkční včelstva či manipulační včelstva ).
V oddělku bych nikdy nenechal odchovat matečník, nebot slabé včelstvíčko oddělku těžko poskytne plodu matky ideální podmínky pro neomezený vývoj ( nadbytek stravy ( mateří kašičky ), stálá vlhkost vzduchu( cca 100% ) a teplota vzduchu ( cca 35°C ))...v oddělku vznikají většinou nepatrně nebo patrně podvyživené matky, jež těžko nakladou přes 2000 vajíček za den a feromonově neovládnou celé neomezené včelstvo v nástavkovém úlu...takové matky při intenzivním včelaření jsou na nic.
Matečníky lze jednoduše odchovat při matce v medníku ( pro začátečníky doporučuji zkusit použít sádku )

zdravím..........M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21613


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu