- ČSV - Odborné oddělení --- 13. 1. 2003
RE: Vstup do EU - ceny
> 1/ Obáváme se zpřísněných zákonů a norem, které je velmi > obtížné splnit, aby mohl člověk podnikat musí splnit někdy z > jeho místa až nedosažitelné požadavky. Pro velkou silnou > firmu je to od kus snažší. Proč není více výrobců medometů a > tím i větší konkurence ? Za to si včelaři můžou i tak trochu > sami. Je málo firem, kteří se do do tohoto podnikání hrnou.
Proto že je malá poptávka a firmy by se na tom těžko uživily. Ty požadavky ale postihnou celé hospodářství, nejenom výrobce včelařských pomůcek.
> Bohužel nebo bohudík naše firma předběhla dobu a rozhodla se > pro pár lidí, snad max 50 , pro komerční provozy nebo pro > náročné uživatele vyvinout nový pohon medometu. Věřím, že > právě tento pohon nám pomůže se prosadit i za hranicemi, ale > stejně jako tady stále narážíme až na neuvěřitelný odpor > konzervativních názorů a absolutních technických > dezinformací, které se nahromadily za posledních 50 let, kdy > včelaři nepoznali nic jiného než doma postavené stroje, které > sice splňovali svůj účel, nicméně brzdily ekonomiku jejich > provozu, aniž by si to včelaři sami uvědomovali. > Jen tento vývoj stál 100 000 Kč . > Do samostatného řešení automatického provozu se nepouští ani velcí výrobci jako je Lega, Thomas nebo Swienty, radši kupují komerčně vyráběné automatiky, projektované původně pro jiný účel.
> Divili by jste se, kolik lidí rádo točí klikou, po staru a > nechtějí nic měnit. Snad proto, že nemají peníze.. nevím, je > to dlouho co jsem včelařil, ( ale v tomto roce opět začnu ) > choval jsem matky od svých 15 let a nyní nemám takový > kontakt s provozem a ekonomikou včelaření, ale můj otec má ve > svém včelíně 15 včelstev a jeho čistý roční výnos je 20 000 > Kč, i když podmínky u nás nejsou ideální a do včel pouze > chodí 4 * ročně. Bez problému med prodá mezi lidmi a ještě mu > chybí. Jak to, že ani po několika letech nemají včelaři na > nový medomet ? Čtyřrámkový medomet na kliku stojí u nás 13 > 000 Kč, na vrtačku je cena stejná ( včetně vrtačky ! ) , s > motorem na 12 V a adaptérem na 220 V to vyskočí bohužel až na > 18 000 Kč, cena se pohybuje nahoru a dolů, všeobecně ale je > to pod 20 000 Kč za dva roky by měl včelař při 15 včelstvech > vydělat i na zvratný medomet, což je pro něj určitě lepší. > Proč si ho ještě nepořídil ?
Souhlasím s konzervativností včelařů, ale třeba také pro to, že si neumějí spočítat náklady, které mají na produkci medu včetně práce a jsou ochotni k prodeji medu za minimální ceny.
> > Ne vše zahraniční je dobré, to vás musím vyvést z omylu, mají > dobré výrobky, ale my máme srovnatelnou kvalitu možná i místy > lepší a v něčem jsme je i předběhli a to chci zdůraznit, > ukáže čas, ale věřím, že obstojíme, pokud zvládneme > manažerskou práci a provoz. > To je taky leitmotif mého článku. Nikde nezpochybňuji kvalitu práce českých výrobců.
> Srovnejme si tedy ceny a filozofii , přítel Lněnička použil > jemu známé firmy, já se zde srovnám s firmou s německou firmou FRITZ: > Ano, ale právě tady porovnáváme výrobky Škoda Auto nebo některých korejských výrobců s Mercedes Benz. Česká auta nebo korejská auta jsou také kvalitní, ale u mercedesu platí kupující i značku. Fritz má pověst spičkového výrobce profivybavení. Různí Italové a podobně jsou levnější při velice podobné kvalitě.
> 1/ Nemáte šanci aby takový kolos udělal něco podle vašich > představ, změnu, kterou považujete za důležitou , jestli ano, > nezaplatíte to. My uděláme malou úpravu buď zdarma nebo za > přijatelnou částku. Nejsem omezeni. V tomto ( seriová výroba > ) prohrává.
Jinak firma Fritz není žádným kolosem ale továrniškou která má něco mezi 15 a 20 zaměstnanci a odhadem tak 800 metrů zastavěné plochy včetně obchodu, kantýny a skladů. Pokud mi bude vyhovovat sériový výrobek, tak nepotřebuji individuální úpravy, pokud je potřebuji, tak je musím zaplatit.
> 2/ Věřím, že malé medomety budou konkurence schopné s naší > výrobou, ale už ne medomety zvratné, menší typy možná, ale > hodně možná pořád budou dražší…snad, určitě ne ale > větší typ, př. pro větší rámkovou míru- Langstroth 2 rámečky > do jedné kazety- tj. míra 32 cm. >
> > 3/ cenové srovnání- > FRITZ katalog 2002 položka č. Nr.5036340 > 12 rámků 46*34 cm medomet- 6956 EU + regulace 7871 EU- > dohromady 14827 EU > tj CZK cca. 450 000 Kč > Porovnám s nabídkou fy Swienty 108450 Selbstwendeschleuder 12W 34x46 6.449,00 + programová automatika 919 tedy 7368 Euro tj. 221 040 Kč.
> Nám by stačilo 60 000, max. 80 000 Kč. Výrobek je > srovnatelný. Bohužel je problém se na trh prosadit. > > Nr. 5022000 > 6 rámečků 46*25 (obdoba našeho 39*24 cm.) > > medomet -2799 EU > regulace -3392 EU- součet 6191 EU tj. 185730 Kč > > Naše cena včetně regulace 34000-max.44000 Kč. To je ale 37 800 až 48 800 podle typu pohonu s automatikou a zdrojem na 220 W. > čtvrtina za ty peníze můžete mít 4 medomety. Opět kvalita > srovnatelná. Vámi použité kalkulace mají jednu drobnou chybku, ta druhá cena v katalogu je cenou včetně regulace, takže kupříkladu u 6 rámkového medometu stojí s poloautomatikou 2799 Euro a s příplatkem za plnou automatizaci 3392 Euro a ne 6191. Uznávám že za to jsou medomety dva. Ale takové zařízení si nekupují ani v Německu ani u nás včelaři menší kategorie. Jinak na ten typ medometu dává Fritz 450 W motor s připojením na síť. Ale v normálním provozu není v podstatě možno bez odvíčkovacího zařízení plynule zásobovat v jednom člověku 4 rámkový tangenciální medomet s elektrickým pohonem, pokud jsou rámky z většiny zavíčkované. To nutnost nákupu a tím také sériovost výroby. Tady porovnáváme ruční výrobu německou a českou. U těch tangenciálních je to ruční výroba verzus sériová, také se jich děla - odhadem podle skladu Fritze tak třiceti až čtyřiceti násobek proti zvratným.
> > Klasická klika- > Obyčejný medomet > Nr. 5037000 > 426 EU takže 12780 Kč tady je cena stejná, já bych > chtěl 13 000 Kč . Ovšem > ale včetně obchodu, tady musíte vycházet z toho, že cena > včetně obchodního rabatu. Oni aby prodali musejí mít > zástupce, obchodníka, zvedne se tím cena. > I ta cena v katalogu je včetně rabatu. Na rozdíl od nás nemají výrobci nižší ceny ve své prodejně, než jsou prodejny ceny v obchodech. Nepraktikují obvyklý český zvyk prodávat v továrně levněji a spolehlivě tak likvidovat svoje distributory. Byli by sami proti sobě. > > Opravdu nevím, jak se bude situace ubírat, pracuji hlavně pro > naše včelaře, ale otázku bych položil třeba i jinak- třeba > tak, jestli výrobci přežijí rok 2004, ale jestli to přežijí > i včelaři. > Určitě si pořídí klasické medomety, klika nebo pohon je může > uspokojit, ale pokud se bavíme o produktivitě práce a to > nejen u výrobců ale i včelařů, tak snad každý ví, o čem je > řeč. Kolik bude stát med ? > Jak se změní naše ceny po vstupu do EU ? možná zůstanou > stejné a možná se drasticky zvednou. Proto aby včelaři > přežili rok 2004 tak už teď by mohli nakupovat dokud to jde. > > > Závěrem- včelaři i výrobci to určitě přežijí, nemusíme se bát > a nemalujme čerta na zeď, však ono nějak bude, ale i včelaři > by měli myslet na > budoucnost- nevím, jestli má přítel Lněnička pravdu, jestli s > vyplatí tak trochu čekat . Nikomu neříkám, že se mu vyplatí čekat, pouze konstatuji, že v současnosti jsou ceny stejné. Po vstupu do EU vznikne tlak zaměstnanců a odborů na zvýšení mezd, kteé bude buď znamenat nárůst ceny nebo zvýšení produktivity a tím pádem menší potřebu pracovníků a větší nezaměstnanost. Otázkou skutečně pak může být, ne jestli se vyplatí čekat, ale jestli na to budou lidé v té době mít.
Jinak nedělám si iluze , že bychom > zaplavovali Evropu lacinými výrobky, záleží to i na dalších > složitých vazbách.
Vy ne, já také ne, ale stačí se podívat do časopisu na některé představy o "jednotném evropském úle". > > Jen k technickým datům, které přítel Lněnička uvedl jako příklad- > > Můj názor- 4 rámkový zvratný s 80 W motorem – > nedostatečný výkon motoru, neznám bližší údaje, ale takový > medomet bych nechtěl. > > 12 rámků 80 W také tak, je to radiální, takže dejme tomu, ono > to pojede, ale nemůže to při větším zatížení vydržet. Vypadá > to, že je tady nižší cena na úkor kvality.
Jedná se v obou případech na 220 V, vyráběné ve velkých sériích již několik desetiletí. Podobný motor z bývalé NDR, pravda trochu primitivnější v oblasti regulace a prodávaný v Drážďanech za, pamětníci mě opraví, pokud se mýlím 150 východních marek slouží mnoha českým včelařům třicet let a obvykle jediným problémem se kterým se potkali byla výměna opotřebovaných uhlíků. I když zde cena > vlastně byla srovnatelná s naší. V každém případě takhle > postavený medomet nebude produktivní, bude pomalý a náchylný > na přetížení a poruchu. > > > > S pozdravem Vodička >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2165
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |