- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 25. 6. 2007
Re: GM plodiny
Nejdřív se hledaly přirozené mutace nebo v zapadlých územích odlišné místní formy nebo třeba i blízké druhy a pak se to vzájemně křížilo přirozeným způsobem a vyřazovali nevhodní kříženci. Potom, když to nestačilo, se ty mutace "vyráběly" působením na semena třeba radioaktivitou nebo koncentrovanými chemikáliemi, třeba kyselinou sírovou. No a nyní se potřebné mutace nejdřív vypočítají na počítači (pravděpodobně) a potom vytvoří genetickou modifikací.
Je to rozjíždějící se vlak. Můžeme tvrdit, že takový vlak občas vykolejí a zdůvodnit tím to, že do něho nenastoupíme, jak se ale potom rozjede, bude se dohánět velice těžko.
Ale taky na druhé straně zachování místních odrůd, pokud už nezanikly, je taky zřejmě ne li potřebné, tak aspoň minimálně vhodné. U obilí nebo řepky to asi bude problém. Třeba u jabloní bude stačit, když se staré jabloně na zahradách nebudou bezhlavě kácet a před kácením se naroubují.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Jan Cervenka" <witko-comp/=/volny.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, June 24, 2007 11:17 PM Subject: Re: GM plodiny
Dne neděle 24 červen 2007 22:48 Gustimilián Pazderka napsal(a): > Radim Polášek: > >Největší problém GMO je ten, že pokud tady prosadí místní antiGMO debilové > > jejich zákaz, půjde zemědělství do kytek.< > ...... > > Ne největší problém by byl, kdyby se nevědělo přesně co přesně GMO umí. Je > českou nasazenou "korunou", když se lakují davy pro a i proti strany a > vlastně nikdo nic o zákulisí GMO neví a také přesně jaký GMO v případě > včelařství nese možná rizika.
Uz si nepamatuji kde jsem to cetl, tusim, ze to bylo v OVP, tak jeden takovy nazor je, ze v Anglii (VB) pojistovny odmitlly pojistit proti moznosti plneni v pripade nebezpecni GMO , napriklad kontaminace pudy, zdravotni problemy spotrebitelu .... , cimzto de fakto zakazaly jejich pouzivani, ponevac jiz v Anglii podobny prusvich byl (a pojistovny musely plnit) a zemedelci si nedovoli nebyt pojisteni.
Na druhou stranu se drive bezne (pry) pouzivalo v slechteni napriklad radiove ozarovani (pry tak vzniklo napr. tritikale) , a tito krizenci se doted bezne pouzivaji. Taktez slo o geneticke modifikace, pouze jeste vic nahodne.
Ale mozna je to vse jen spatny smer, cetl jsem napriklad o Japonci, ktery za svuj zivot vyslechtil ryzi, ktera nemusi byt zaplavovana, je rezistentni proti vsem chorobam, vynos je stejny a lepsi , nez pri slechtenych choulostivych odrudach s minimalnima nakladama.
Takze takhle to jde take, jen ten zisk asi neni tak velky ....
Cetl jsem take, ze pokud to takhle pujde dal, lide dopadnou se semeny stejne, jako s SW - stare odrudy zaniknou a nove budou patentove chranene, takze jiz nebude cesty zpet....
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 23491
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |