- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 8. 2007
Re: Proč zuujeme včelstva?
Hm, racionální včelaření bude asi pojem, který v různých dobách bude mít různý až úplně opačný obsah. Řekl bych, že před takovými 50 - 100 lety bylo racionální včelaření včelaření se zadováky. Za racionální bylo nejspíš považováno využívání drahého prostoru ve včelínech a později kočovných včelínech pomocí úlových baterií zadováků, zatímco tehdejší nastavkové bedničky (nastavkový úl se u nás používal souběžně s zadováky a předtím kláty už před 150 lety) na "stejný počet by zabraly celou zahradu" a taky ochrana před ukradením v lese byla a je u nastavků mizerná. Ono i v zadováku se dají včely spolehlivě odradit od rojení, i když se zimovalo v nezúženém prostoru zadováku a taky se i v zadováku dá dosáhnout výnosů srovnatelných s výnosy v nastavkových úlech. Jenom to prostě chce několikrát více času, do každého zadováku od května do srpna jít tak jednou za dva týdny nebo i častěji tak minimálně na půlhodinu. Velice zajímavě to vypadá, když se neporovnávají výnosy v kilech, ale výnosy v relativních penězích. Když se porovná hospodaření v takovém zadováku před 20 lety a dříve ( med do výkupu za 35, v prodeji ze dvora za 60, průměrná mzda 1800 - 2000 ) s hospodařením v dnešním nástavkovém úlu, vyjde, že výnos z 20 - 40 zadováků je odpovídající výnosu z 100 - 200 dnešních nastavkových úlů. Potom vyjde taky, že pracnost na jednotku výnosu u zadováků byla stejná nebo lepší než u dnešních nastavkových úlů. 20 - 40 zadováků stejně jako 10 - 20 nastavkovém úlů mohlo být na jednom stanovišti, pokud byl kolem jen trochu lepší zdroj snůšky, smíšený les atd. Včelíny na zahradách s 20 a více včelstvy byly úplně běžné. Kočovné vozy s 40 i více včelstvy v jednom voze byly před 20 a více lety taky vcelku běžné. Obvykle si je dělali zkušení včelaři pár let před důchodem a pak v nich včelařili ještě dlouho v důchodu. K úspěšnému včelaření jim stačilo, že dokázali do vozu dojít nebo dojet na mopedu a zvedat pár hodin jednotlivé plné rámky. Ten jeden jejich vůz s těmi včelstvy jim převezl traktorista za malý peníz. Na 100 - 200 nastavkových úlů dneska je třeba na převoz desítky jízd na přívěsném vozíku za osobním autem nebo rovnou nějaký uzpůsobený náklaďák. A že by včelaři včelařili hromadně s 100 - 200 nástavky ještě desítky let v důchodovém věku po desítkách let včelaření v aktivním věku nijak nehrozí, spíše naopak. Námaha při manipulaci s celými nástavky zajistí, že většina včelařů skončí s větším včelařením ještě před důchodem a zbude jim jen zájmové včelaření s absolutně zanedbatelným finančním přínosem. Přirozeně na výhodnosti tehdejších zadováků má hlavní podíl propad relativní ceny medu, z tohoto pohledu dneska používat zadováky jako produkční úly pro získávání medu je nesmysl, doba se změnila a je někde úplně jinde. Ale nemůžu si pomoct, vychází mně, že i přes "zuřivou" racinalizaci včelaření v dnešních nástavkových úlech je na tom dnešní nastavkový střední a větší včelař hůře než tehdejší střední a větší včelař v zadovácích.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, August 05, 2007 12:35 PM Subject: Re: Proč zuujeme včelstva?
> Zdravím přátele včel! > Proč zužujeme včelstva???????? > Protože jsme si na to zvykli z dob zadováků a nedostatku cukru. > Pro mě má zužování jediný význam,… jako odběr starého díla, který ale > provádím až v říjnu. > > V klasických úlech se racionálně včelařit nedá! Naopak zásady racionálního > včelaření, jež vedou k tvorbě silnějších včelstev, v klasických úlech > škodí. Silnější včelstva mají větší rojové tendence, které se dají > efektivně zvládnout jen radikálními postupy, jež se mohou provádět jen v > nástavkových úlech ( rozvolňování plodiště o celý nástavek, pravidelný > odběr oddělku, nadbytek prostoru k vysoušení a ukládání medu, nadbytek > prostoru pro plod a zásoby pylu ). Pro neomezená ( velmi-silná ) včelstva > ( 60 000-80 000 včel v produkčním období ) je potřeba prostoru zhruba 8 > nástavkům Optimalu( 42x17 cm, 11 rámků v nástavku ), respektive 6 nástavků
> 39x24 cm, 10 rámků v nástavku. ( průměrné obsazení cca 160 včel/1 dm2 > plástu ). > V klasických úlech je zužování v podletí výhodné. > Při přechodu na nástavkové úly se často stávalo, že se v nich včelařilo > podobně jako v úlech klasických. > Musíme si uvědomit, že racionální nástavkové včelaření ( a zvláště > nízkonástavkové včelaření ) je založeno na jiných postupech, v nichž je > např. podletní zužování naprosto nepotřebná záležitost. S nástavky se > manipuluje tak, aby nejstarší dílo bylo v dolní části včelstva připravené > na podzim k odběru. > Zužování v podletí a pozdní krmení vede ke vzniku slabších včelstev. > S problematikou melicitózního medu nemám zkušenosti. Jsem toho názoru, že > silná včelstva dobře zásobená na zimu krátce po posledním medobraní ( začít > krmit ihned po posledním medobraní! ) nemají s melicitózou problémy, jako > slabá včelstva, jež nejsou včas a řádně nakrmena. > Taková včelstva trpí nedostatkem zásob, které si nahrazují přínosem > melicitózního medu. > > Na závěr věta J. Boháče: ,, Dejte včelám větší volnost, oni se Vám odvděčí > vyšším výnosem! ,, > Platí: 2x silnější včelstvo nemá spotřebu více jak 1,5x vyšší a dává více > jak 2x vyšší medný výnos, přitom spotřeba času na provoz tohoto včelstva > není určitě vyšší než spotřeba času na dvě 2x slabší včelstva ( vše za > předpokladu, že se včelstvo nedostane do rojové nálady ). > > S pozdravem…M. Václavek > RACIONALIZACI ZDAR!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 24151
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |