| - Josef Kala (e-mailem) --- 5. 9. 2007
konstrukce úlu a léčení
Dovolím si načít nové téma a nastínit několik poznámek ze svého vlastního pohledu na problematiku konstrukce úlu a účinnosti léčebných postupů. V návaznosti na předešlé téma o nadměrném počtu roztočů se trošku "opřu" o Moravský univerzál a zadováky: Moravský univerzál MÚ (a koneckonců ani budečák) nebyly na svou dobu vůbec špatné úly. Naopak. Znamenaly proti poválečnému přepestrému sortimentu úlů dobrý pokrok. Např. zdůvodnění nepřímého česna ( rámky plodiště jsou pro včelaře na "teplou stavbu", pro včely na "studenou") se mi zdá přímo geniálně jednoduché a plně funkční: Zajistilo klidné zimování s nízkou spotřebou krmiva, i slabší včelstvo si svůj domov snadno ubránilo proti lupičkám, omezovalo předčasné zimní prolety, zabránilo vyhladovění včelstva "na zásobách"atd. Okénko do plodiště poučenému včelaři dávalo dostatek informací o projevech ve včelstvu, aniž by včelstvo bylo vyrušeno kouřem či rozebíráním díla. Zejména na r.m. 39x27,5cm to byl výborný úl především do včelína. Úl se spolehlivými a vyššími mednými výnosy než "almárky" a pod. Nevýhodný těžký a masivní medník mnohý včelař nahradil lehčím. A pak byl usnadněn přístup shora k rámkům plodiště - čož odstranilo i základní nevýhodu zadováků při obměně plástů u přední stěny a odkrylo všechny výhody horem přístupného plodiště. Atd. Ještě v počátcích invaze roztočů V.D. se dokonalé utěsnění úlu provedlo jednoduše a spolehlivě školní houbou a doutnající knot se bez většího rozrušení včelstva zapíchl do plástu hned za okénkem, kterým se dalo sledovat víření kouřem neseného léčiva. Stále to pro MÚ vypadalo únosně. Dokonce při citlivém vedení včelstva nezpůsobovala konstrukce úlu nadměrnou tendenci včelstva k vyrojení ( jako možný následek významnějšího vlivu kraňské "krve" v porovnání s dosud převládajícím vlivem "černého" původního včelstva, které nedosahovalo takové mohutnosti). Horší to bylo se zasunutím podložky do nízkého podmetu. S narůstáním invazního tlaku varroázy bylo třeba zabránit nejen vynášení roztočů včelami z podložky ( a tím zkreslení výsledků léčení a z toho vyplývajících chlácholivých "informací" o skutečné intenzitě napadení), ale i reinvazi roztočů ve vlastním včelstvu. Živý roztoč, který z nějakého důvodu spadne na podložku nebo dno podmetu má totiž možnost se znovu přisát na včelu, která pochoduje přímo po podložce v bezprostředním kontaktu s ještě neuhynulými roztoči. Skutečně: stojí za povšimnutí, že běžné způsoby léčení varroázy nehubí všechny roztoče naráz - některé jen omámí. Ti spadnou, vliv léčiva "rozdýchají" a dokud neuhynou chladem a hladem tak zbytky sil vynaloží na sebezáchranu. Proto je výhodná podložka, z níž roztoč nemá šanci uniknout. To jde v MÚ obtížně zajistit bez rekonstrukce úlu ( podmetu). To pak může být jeden ze zdrojů zvýšené tolerance roztočů proti léčivům - tedy i jeden z možných zdrojů prudkého nárustu invaze roztočů i do míst, kde se řádně léčí.
Díky neoddělitelnému dnu zadováků je nutné pro celkovou hygienickou údržbu úlu přeložit celé včelstvo do jiného úlu. To je proti jednostěnnému nástavkovému úlu pěkná "facha".
Dále: např. pro účinnou aplikaci gabonových pásků je třeba umístit dva pásky do dvou různých uliček s plodem. Aby včely byly nuceny po obou stranách pásku chodit musí být uličky rozšířeny asi takto: pravá plástová plocha, včelí mezera, levá plocha gabonového pásku, včelí mezera, pravá plástová plocha dalšího plástu. Už tento základní požadavek je u zadováků obtížně realizovatelný, protože každý další rámek se přisouvá k předchozímu na doraz mezerníku a potřebná mezera pro oboustranně přístupný gabon tak nevznikne. I zde MÚ může obstát po sundání medníku. Budečák už předepsanou aplikaci gabonů splní jen obtížně. Aerosolování je v MÚ také proveditelné( třeba zástrčkou pod plodištním okénkem). Aplikace kyseliny mravenčí je možná bez problémů, ale bez hlubšího podmetu nelze zaručit, aby vyšší koncentrace kyseliny působila na spadlé ještě žijící roztoče a tím je skutečně usmrtila. Páry kyseliny mravenčí jsou těžší než vzduch a právě u dna je třeba, aby vyšší koncentrace usmrtila odpadlé roztoče.
Závěr: pokusil jsem se bez nároku na úplnost shrnout několik vlastních poznatků o možných úskalích při snaze o řádné léčení včelstev, jak jsem se s nimi potýkal při včelaření v zadovácích. Myslím, že mohou být dostatečným důvodem, proč uvažovat o likvidaci těchto úlů, jak mnozí zkušení včelaři svými stručnými výroky prohlašují.
Josef Kala
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Josef.Mensik/=/seznam.cz Sent: Wednesday, September 05, 2007 7:17 PM To: vcely/=/v.or.cz Subject: Re: Nadmern? pocet roztocu letos
U Budečáků je to jasné ale proč zatracuješ Mor. univerzály Sám jich ještě několik mám a jsou v pohodě a vyřazuji je jen kvůli stáří.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Nadmern? pocet roztocu letos > Datum: 05.9.2007 18:35:00 > ---------------------------------------- > Jak říká přítel Sedláček a s čím naprosto souhlasím, že nejvhodnější > využití Budečáků a Moravských univerzálů je jako zdroj palivového dřeva!!! > ( myšleno s nadsázkou ) > > >
__________ Informace od NOD32 2501 (20070903) __________
Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32. http://www.nod32.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 24890
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |