78016

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Radek Krušina (195.39.121.166) --- 2. 11. 2007
Re: Pyl

BEDŘICH mladší napsal:

>Ve včelstvech, které obsedaly po zakrmení koncem srpna zcela dva nástavky a v podmetu byly podvěšené pod 7-8 uličkami asi 4 centimetry, jsme zjistili hrozný stav.
>Ve vrchním nástavku bylo osm plných rámku se zásobama a pár včel. Ve spodním nástavku bylo asi šest kg zásob, dva žlutě svítící rámky s čerstvě přineseným pylem a téměř jeden a půl plodu ve všech fázích včetně vajíček.
>Jenže o tento plod se staralo v prvním včelstvu jen zhruba 2,5 tisíce včelek a ve druhém včelstvu asi 5 tisíc včelek. Tato včelstva mají mladé srpnové matky a bojují jako o život a svůj boj asi již prohrály.
...................

Mám podobnou zkušenost z jednoho stanoviště. Z devíti včelstev momentálně živoří tři. Z ostatních se včely vytratily. Psal jsem tu o tom nedávno. Zajímavé je, že na druhénm stanovišti 11 včelstev (v jiném okrese) mám včely zatím v nejlepší kondici, jak pamatuji. Jsou beze ztrát. A léčil jsem mimo jarní nátěr plodu stejně.

Myslím, že pokud v oslabených včelstvech jsou zbývající včely dlouhověké, včely nosí pyl, mají chuť k životu a obsedají alespoň 3 uličky, nemusí nutně uhynout. Zazimoval bych je podobně jako záložní matky (stáhnout na jeden nástavek, neobsednuté rámky oddělit přepážkou, před jarním plodováním dobře uteplit) a přečetl bych si články přítele Turčányho, který o tom dost psal. Myslím, že tu psal i o té zkušenosti, že pokud varroázou oslabené včely dožily jara, byly velmi vitální a oslabení v dalším roce vyrovnaly.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25553


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Martin (89.103.58.195) --- 2. 11. 2007
Re: Pyl

U nás všely nosí žlutý ale i světle hnědý pyl. Při kontrole podložek jsem u jednoho včelstva zjistil spad cca 100 roztočů za 14 dní. Okamžitě jsem reagoval a vložil Gabon (tento jsem vyndaval 5.9.), protože první fumigace bude u naší ZO až za 10 dní. Po vložení Gabonu do 3 dnů spadlo cca 200 roztočů. Ostatní včelstva mají roztočů za 14 dni max. do 30, některá sotva 10.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25557


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu