| - AAA (195.113.14.2) --- 9. 11. 2007
Re: České včelařství
A proč je potřeba něco řešit?
Kde je nějaký problém?
Je problémem nedostatek včelařů?
- Z pohledu včelaře to určitě problém není - sníží se konkurenční prostředí, může se zdražit komodita.
- Že by včelaři vymřeli a řemeslo by zaniklo? Ale ale - tomu snad nevěří nikdo (v historii se to už tvrdilo o lecčems, co vesele funguje dál).
- Že by zkolabovala příroda ve smyslu Einsteinova hesla "Pokud by zmizely ze Země včely, zbývají lidem jen čtyři roky života"? Při vší úctě - příroda není tak blbá, aby svůj osud vložila do rukou jednoho živočišného druhu... Opylení (myšleno zemědělských plodin) se sice sníží, ale na druhé straně vznikne po opylovací službě poptávka = motivace pro včelaře (viz. mandloně v USA).
Tak o co jde...?
Jediný, komu úbytek včelařů bude vadit, jsou organizace žijící z poplatků od včelařů. Se snižujícím se počtem svých poplatníků budou zvyšovat jejich odvody. Zároveň se budou snažit získat nové poplatníky. A nabídnout jim kvalitní servis.
Což ve svém důsledku bude pro včelaře pozitivní.
---
A jakou roli v tom hrají dotace?
A) Paušální pro včelaře
Asi žádnou - ze své podstaty jsou tak nízké, že nic neřeší.
B) Nenárokové pro včelaře
Nezanedbatelnou.
Vytvářejí nový trh. Někdo tomu říká, že současný trh deformují - to je ale jen pohled člověka, který nehledá příležitosti, ale poukazuje na svoji neadaptabilitu k novým situacím. Přizpůsobivější mají větší naději na přežití (v přírodním i tržním prostředí). Budu-li se zarputile držet metod včelaření z doby Marie Terezie, asi moc efektivní v produkci nebudu. Obdobně nejsem-li schopen přizpůsobit se podmínkám nového trhu, můžu být skvělý včelař, ale profit mi nejspíš uteče.
Mohu se tvářit hrdě, že o dotace nestojím a vydělám si na vše prací. Držím palce hrdinům - jsou jich plné hřbitovy (v naší analogii spíše úřady práce).
C) Paušální pro organizace
Spíše negativní - prodlužují "agónii". Při nezměněném stylu práce může organizace vydržet "na trhu" déle. Pokud by tyto dotace nebyly, organizace by buď zanikla anebo byla donucena se změnit.
D) Nenárokové pro organizace
Spíše pozitivní - mohou motivovat ke vzniku nových organizací, soutěž mezi organizacemi o poplatníky, vznik nového či oživení stávajícího tržního prostředí.
---
Velkovčelaři versus malovčelaři
Prodám-li tunu medu po stokoruně s 30% náklady koncovým zákazníkům (obaly, amortizace), zbyde mi 70.000,- a můžu dělat i jiné činnosti (diversifikace).
Prodám-li deset tun po 35,- Kč se stejnými procentuálními náklady zpracovatelům (amortizace, daně, minimum za obaly), zbyde mi 245.000,-, ale nejspíš to bude můj jediný příjem (profesionalizace).
Už vidím, jak se rozproudí debata o výši nákladů, zisku, počtu včelstev... Ale na to neukazuji. Chci říci, že cest je více, jsou lidé, kteří rádi nakupují u sousedů, jiní v supermarketech. Každého věc - obchodníci (myšleno i včelaři) jsou tu od toho, aby se tomu přizpůsobili a "našli se".
Nicméně pravdou je, že o včely se více bude starat ten, kdo je na nich více závislý.
Závěr závěru: CO BY NEJVÍCE PROSPĚLO ČESKÉMU VČELAŘSTVÍ?
Čas. A začít u sebe - nesnažit se změnit své okolí. Ale to platí nejen ve včelařství.
No a drobet obyčejného selského rozumu, vylézt zpoza pece, závist zavřít do komory a odhlásit se z konference :-)
Tady se totiž nejspíš vyřeší úplný prd.
Ale skvěle se tu dá nadávat a držkovat ;-)
29 let
člen ZO ČSV
malovčelař bez ambicí na "průmyslové" velkovčelaření
dřívější člen konference, dnes již jen spokojený občasný přihlížející
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 25688
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |