| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 1. 2008
Re: Norské zimování
Nojo, jenže můj původní příspěvek byl psán na ohlasy těch včelařů, co naříkalí, že už předloni normálně léčili, loni v létě použili formidol nebo kyselinu mravenčí nabo v srpnu Gabon a na konci září už měli prázdné úly. To já vím, že hledání matky je pracné. Jemže pokud by ti včelaři takhle počkali s tím klíckováním matek, už by prakticky neměli v říjnu co klíckovat a co fumigovat. Přirozeně je třeba si rozmyslet, co je při takovém tlaku varaózy přednější. Jestli mít komerčně 100 včelstev, valit do nich neustále nová léčiva nebo jestli zkusit ta léčiva omezit, přirozeně za cenu vyšší pracnosti. To se taky uvidí časem, jak moc byl loňský rok výjimečný, nebo jestli bude hynutí nejsilnějších včelstev na varaózu s virózou i přes léčení pravidlem. Co se týká hledání matek, pokud by se objevila potřeba, časem by se objevily metody, jak to hledání usnadnit. Dneska se to dělá třeba 1 - 2 mateřími mřížkami, úl se dopředu rozdělí a za týden se prohledá jen ta část, kde je mladý plod. Hodně by třeba pomohlo značení matek fluorescenčními barvami, ne těmi obyčejnými. Před hodně lety byl ve Včelařství článek o jednom polském velkovčelaři, ten používal úly a rámky, které neobsahovaly kov, zatímco matku měl značenou kovovou značkou a hledal ji detektorem kovů. Říkám, jak se objeví potřeba, objeví se i cesty, jak původně zdánlivě nemožnou věc udělat.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, January 09, 2008 9:32 AM Subject: Re: Norské zimování
> Nebo jednodušší verze, kdy tak 14 - 20 dní před koncem poslední snůšky se > matky na stanovišti zaklíckují. Plásty s medem a tou troškou posledního > plodu se vytočí a se včelstvy je potom možné dělat spousty věcí. Mohou se > vrátit do úlu na prázdné plásty a ošetřit. Mohou se vrátit do úlu - provést > norské zimování a zase ošetřit. R.P. > > Túto obrovskú prácu by včelár mohol robiť pri 10-20 včelstvách. Vízia je to > pekná, ale naozaj je napísaná pri stole, lebo prax by bola iná. Výsledok je > aj tak pochybný, pretože je to biologicko chemický technologický postup a > potom je naozaj jednoduchšie už vyskúšaný TP uzatvárať matky v každom úli > do vhodného izolátora na 21 dní v čase od 15.9 až 20.9 do 5.10 až 10.10 s > následnou fumigáciou bez plodu. > Aj toto je robota, ale zvládnuteľná, možno 10-15 krát rýchlejšia a výsledok > je excelentný. Toto všetko mám dokonale overené v praxi (posledných 7 rokov > som tento TP zmenil). > > Npr. doporučuješ tento úkon už v polovici júna - červenca na 15 až 20 dní, > čo je prakticky jeden plododkruh. Tento výpadok včiel v čase keď matka > kladie vajíčka pre zimnú generáciu dlhovekých včiel už včelstvo nedokáže > nahradiť, atď, atď. > Severské zimovanie (Nórsko, Švédsko) je spojené s obnovou diela a zníženie > nozematózy vo včelstvách sa vykonáva v čase (9.mes.), keď zimné včely už > dokončili vnútornú diferenciáciu z krátkovekých na dlhoveké, čo Tvoj spôsob > vylučuje. > > Pri mojom experimentovaní s nápadmi od stola, som vždy myšlienku uskutočnil > na včelnici, ak to bolo reálne a malo to význam v prospech veci- t.j. včiel > a ošetrovaní včiel, vtedy som s tým vyšiel pred verejnosť. > Viem, že si asi v mojom veku (skôr máme rokov viac ako menej), predsa by > som s myšlienku odskúšal na včelnici a získaný výsledok by som vyhodnotil > aj s nákladmi, čosovým snímkom, a konečným efektom s ohľadom na zamorenosť > V.D. > > Nie je nad prax. Moje slová sú myslené úprimne, pretože Tvoje myslenie, > sloh a nápady obdivujem a vždy si ich rád prečítam.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26660
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |