- M. Václavek (213.29.160.5) --- 7. 2. 2008
Re: Otevřené dno
Zužovat drátěné dno na zimu, ucpávat horní očka a jiné zásahy provozované ve snaze včelstvo chránit před zimou jsou zbytečné, protože se tím zpravidla včelstvu pomůže k zimnímu plodování a s tím spojené vyšší spotřebě a komplikovanějšímu přezimování, což není žádoucí. Ušetřit zásobami se tím může jedině za teplého zimního počasí, kdy uteplení ,,chrání,, před ohřívání úlu sluncem. Takže uteplení v zimě má význam jen u včelstev slabších než 0,5 kg ( ty mají příliš vysokou spotřebu zásob na jednu včelu, pokud nejsou zimovány v zúženém utepleném úle ( stačí polystyren z obou stran místo krajních rámků ... ponechá se +/-5 středových rámků ve dvou nízkých nástavcích...), může se u nich jinak stát to, že při delším období chladného počasí bez proletu ( více měsíců v kuse ) buď propukne úplavice nebo spotřebují zásoby v uličkách, ve kterých sedí, potom uhynou ). U silných včelstev má uteplení význam jen jako ochrana vůči teplu slunečního záření, nikoliv chladu...tato ochrana může být v létě velmi efektivně zastoupena stínem stromů.
...,,Chcete-li zimovat včelstvo čerstvé, zmrazit ho musíte!,,...
Na zimu drátěná dna zbytečně nezužujte a nechte otevřená horní očka, aby mohl vzduch úly proudit a nesrážel se v nich. Nijak se tím nepřipravíte o zásoby, naopak ušetříte zásoby na výchovu zimního plodu, kdy je to pro včelstvo nejnáročnější ( nejen tepelně, taky jde o omezené zdroje pylu, které, pokud-li jsou včely staženy do chumáče, získávají jen z vlastního těla, čímž se jim zkracuje životnost ( nejhorší je situace, kdy po delší periodě teplého počasí následuje dlouhodobé ochlazení...včelstva jsou rozplodovaná... sice za mrazu zarazí kladení, ale potrvá 9 dní než se veškerý plod zavíčkuje )). A proto se vyplatí vzdušné zimování nejen kvůli tomu, že neplesnivý plásty, ale i k omezení zimního plodování a tím šetření zásob pro předjaří, kdy se lépe a kvantitativněji zužitkují.
Princip omezení kladení ,,komínovým efektem,, je spíše ve snížení vlhkosti v úlu než vlastním podchlazení, který se v neutepleném nezúženém úlu děje automaticky.
Tento efekt je potřebné přerušit v předjaří ( letos se nedá říci začátkem předjaří...rozkvětem olše nebo lísky...ty už kvetou, ale třešně začnou kvést až v dubnu, nikoliv v březnu, proto zásah typický pro začátek předjaří je vhodnější provést v době teplotně již stálejší...na začátku března ), kdy se zúží drátěné dno ( stačí vložením zásuvky ) a ucpou horní očka, abychom podpořili srážení vody v úlu. Vodu budou včely potřebovat pro zakládání větších ploch plodu...pro jarní rozvoj a taky ji zpravidla veškerou spotřebují, takže plísně už tak nehrozí.
S pozdravem... M. Václavek
PS
Letošní zima je v lednu a v únoru ( alespoň u nás ve východních Čechách ) podobně jako v loni ,,italská,,. To nám včelařům zrovna nenahrává do karet, protože se tak všechna včelstva nadbytečně rozkladou a pokud nastane prudké dlouhodobější ochlazení, dostanou včelstva pořádnou zátěž. Ale, jelikož včelí společenství je k přezimování dokonale přizpůsobeno, i tuto situaci, sice s obtížemi, přežijí i bez žádné pomoci ze strany včelaře.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27220
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |