- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 3. 2008
Re: Leciva a leceni proti VD ve svete
Ne že bych ty Gabony nemohl použít. Když to bude nutné, tak snůšku utnu, vytočím a použiji je klidně i v polovině července. Letos to ale dělat nebudu, budu léčit včely na jaře a přes léto formidolem, což jsem loni nedělal kromě jarního nátěru na polovině včelstev a na konci snůškového období plánuju norské zimování. a při něm fumigaci. Co se týká roztočů, loni se mně stalo, že se včelstva rozdělila na dvě absolutně rozdílné skupiny. Loni jsem totiž poněkud zameškal výměny matek a včelstva se starou matkou nebo v jednom případě se slabou matkou, která si zasloužila vyměnit, padla během srpna za typických projevů úhynů na varaózu. Nezáleželo na tom, jestli to byla včelstva na jaře léčená nátěrem nebo neléčená. Ani jsem do nich nestihl dát Gabony, přišel jsem s nimi v kapse a včely už byly pryč. Ostatní včelstva až na trochu netypické chování některých v září, což ale mohlo být tím, že jsem měl po prvních zprávách o úhynech jinde a po svých ztrátách velké oči, od té doby neměla žádné ztráty a vyzimovala v plném počtu a v obvyklé síle. Já si proto myslím, že o úhynech včelstev na varaózu rozhoduje kromě jiného taky životaschopnost včelstev, což je v první řadě presentováno kvalitou a stářím matky. Proto letos budu ve všech včelstvech vyměňovat matky, ostatně tohle jsem už předtím zaváděl, aby každé včelstvo každý rok během první snůšky si zároveň vychovalo i novou matku, jen jsem z té zásady v posledních letech trochu slevil.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "vorja" <vorja/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, March 09, 2008 8:30 AM Subject: Re: Leciva a leceni proti VD ve svete
> Když tak přemýšlím o populačních křivkách včel a VD, napadají mě různé > otázky. Bylo tady již napsáno, kdy máme použít Gabóny. Ne všichni ho ale > mohou takto použít vzhledem ke svým podmínkám (viz. článek přítele > Poláška). Důležitým milníkem populační křivky včel je slunovrat. V této > době je u produkčních včel maximum plodu a následně pak maximum včel. > Začíná se zakládat plod dlouhověkých včel a ten musí být ochráněn proti VD. > Zároveň kvalitní plod mohou vychovat jen zdravé, nezdecimované včely od > VD. Oficiální léčené prostředky v té době nemůžeme použít (prostě nejsou), > dostaneme je později. Doporučené prostředky jako je KM můžeme použít také > jen omezeně, jen v určité době. > > Zajímala mně také celková účinnost léčení při použití kombinace různých > metod a prostředků i doby léčení. Výpočtem mi vyšly zajímavé výsledky > zůstatku roztočů (v procentech) na konci období (slunovratu) u léčených > včel, oproti včelstvům neléčeným: > > 1. včelstva bez ošetření tedy – 100% > 2. ošetření pouze Formidolem v květnu – 20% > 3. jen jarní nátěr plodu – 7,4 % > 4. jarní nátěr zavíčkovaného plodu + Formidol v květnu – 1,4% > 5. termické ošetření v květnu – 0,3% > > Teď už vím, jak a čím budu letos léčit. Doufám že mi to vyjde. Vám přeji > totéž. > Zdravím, H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27897
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |