78119

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


bajťa (213.195.202.66) --- 13. 3. 2008

V roce 2007 se mi roje , které jsem usadil na mezistěnky , vyrojily znovu. Poradíte mi čím to mohlo být způsobené?
Počasím, sílou roje nebo tím, že roje nevězním ve sklepě , ale je rovnou usazuju do úlu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28042


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Ing. Josef Kala (e-mailem) --- 13. 3. 2008
RE:

Většina rojů, které jsem v době svých začátků usadil na mezistěny ulétla.
Ctím proto zkušenost předků a sejmutý roj vězním cca 3 dny ve sklepě
(důležité je temné věznění a chladno cca 6 stupňů). Pokud musím nechat roj
ve sklepě déle ( víkendoví včelaři), je třeba včelám dát krmení ( cukerný
sirup je nejlepší, medocukrové těsto jen na čtyři až pět dnů, protože včely
potřebují vodu ). Pokud je v rojáčku nějaká mezistěna, včela je z části
postaví a matka zaklade. Pak už se zárukou včelstvo neulétne.
Jsou včelaři, kteří přidají roji do sklepa plást s plodem všeho stáří a
vězní jen do příštího rána. Sám to používám spíš vyjímečně.
Josef Kala



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28044


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Aleš (193.85.238.34) --- 14. 3. 2008
Re: Roje

Když jsem začínal (než jsem poznal, že na prostoru se nemá šetřit) jsem měl také 2-5 rojů za rok.
Včelařím na chatě - žádný sklep(i kdyby byl pro pracnost bych stejně nepoužíval) - vždy jsem vzal nástavek s mezistěnami (když jich bylo málo, tak na střídačku s prázdnými rámky - ale zde často stavěly přes rámky pod úhlem 45 stupnů), dno a střechu a roj do něj rovnou roj sklepal nebo vysypal a co chvíli jsem je tam sypal 2x i 3x než jsem je ukecal, aby tam zůstaly.
100% na poprvé funguje - nejprve mezi mezistěny vložit plodový plást odebraný z jakéhokoliv včelstva a pak tam roj sklepnout - v tomto případě dokonce včely donutí matku, aby vlezla do úlu, pokud se ti jí tam nepodaří sklepnout (bez plástu byly vždy za 10 minut zpátky za matkou na stromě).
Pokud byl dotaz myšlen ale tak, že usazený roj se po cca měsící znovu vyrojil, tak jednoznačně na vině je málo prostoru a nedostatečná zaměstnanost včel.
Zapoměňte na pověru - pilný jako včela. Platí jediné - zaměstnat! - stavba a velký prostor pro snůšku (vždy být o 1 nastavek před nimi).
Když se to povede a včely tě nepředběhnou tak to fonguje (poslední 2 roky 30 včelstev bez roje).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28048


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 14. 3. 2008
Re:

bajťa (213.195.202.66) --- 13. 3. 2008

V roce 2007 se mi roje , které jsem usadil na mezistěnky , vyrojily znovu. Poradíte mi čím to mohlo být způsobené?
Počasím, sílou roje nebo tím, že roje nevězním ve sklepě , ale je rovnou usazuju do úlu

Otázka je daná, ale nie je kompletná. Potreboval by som vedieť, kedy roj z osadeného úľa odletel, hneď alebo dlhšej dobe, inak moja odpoveď bude v rovine veštice pani Teodore a to by som nechcel.
Táto otázka sa veľmi často diskutuje a je ako nekonečný príbeh, hlavne u začínajúcich včelárov, kým pochopia mechanizmus osídlenia dutiny rojom.

Ponúkam jedno reálne vysvetlenie odletu roja z osadeného úľa na medzisteny, prípadne na vystavané plásty.

Treba pochopiť ako odlieta roj zo včelstva, do ktorého nazasahuje "múdry včelár".
Začnem od bodu, keď viditeľná RN začína položením prvého vajíčka do MB. Od tohoto momentu matka až do svojho odletu každý deň položí niekoľko vajíčok do pripravených materských misiek až do doby odletu roja t.j. 11 deň (pri normálnom počasí), po odlete roja, vývoj speje ďalej a o 5 dní sa liahne mladá matka. Včelstvo túto mladú M akceptuje a ostatné MB odstráni alebo zvolí druhú možnosť a včelstvo sformuje do do roja "druháka". To každý včelár vie. Roj so starou M (roj prvák), po osadení nikdy z nového miesta neodlieta, problematické sú práve poroje s mladými matkami.

Pokúsim sa vysvetliť prečo odlietajú z miesta ich osadenia, obyčajne obyčajne sa zdôrazňujú medzisteny, akoby tie boli príčinou, pre ktorú roj odlieta.

Včelári a nie nás je málo, pod tlakom "nedovolím včelám vyrojiť sa", robíme neodvôdnené zásahy do rojov. včelstva. Odoberieme matku, odstránime MB a ponecháme jednu, že včelstvu zabránime vyrojeniu. To si však len naivne myslíme, lebo prehliadneme niekoľko buniek s vajíčkom či malou larvičkou. A vývoj beží dalej a znovu nastane deň X, deň odletu, formuje sa nový roj s mladou M, ale i nemusí. To záleží od vnútornej sily včelstva.
Ak sa včelstvo pre rojenie rozhodne, včely "určia" vedúcu osobnosť a všetko sa podriadi tejto vyvolenej M. Vyvolená M po vyliahnutí asi 5 dní pobehuje po plástoch (musí jej zpevniť skelet) a za ten čas matka oznamuje včelám, ale i matkám, ktoré sú väznené v MB známym spevom tí-tí tí. Až po odlete spievajúcej matky vo včelstve obyčajne nastane konsolidácia.

Pri odlete "druháka" z materského včelstva sa môže stať, že sa vyliahnu aj ďalšie M a odletia s rojom. Včelár, ktorý takýto roj osadí na nové miesto a je v ňom spievajúca M, istotne odletí na iné miesto. Včelár po zistení odletu roja, to pripisuje medzistenám, no pravda je iná.
Už som na tomto webe opisoval prípad, keď som vedome osadil do úľa roj so spievajúcou matkou a letáč som zaistil materskou mriežkou proti jej odletu. Matka spievala nepretržite niekoľko dní, odstránil som MMr a včely so spievajúcou M odleteli, znovu som roj vrátil do úľa, väznil, vypustil a znovu včely odleteli. Spev M prestal až vtedy, keď som roj nechal zceliť na kríku a znovu vrátil do toho istého úľa, až potom nastala konsolidácia včelstva.
Odlet osadeného roja nie je z titulu nič nerobenia a z malého z nedostatočného prostredia, odlet je biologickej povahy a to musíme rešpektovať.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28054


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Sroll Josef (e-mailem) --- 14. 3. 2008
RE:

To dělají zejména poroje. Roj by měl zůstat jednu noc v rojáku na chladném místě. To má na další život budoucího včelastva dost výrazný vliv. Pokud vězníme déle (z nějakých nevčelařských důvodů), je nutno roj v rojáku krmit. Musíme pak ale počítat s tím, že začne v rojáku stavět. Pokud není střední až silná snůška, je důležité usazený roj krmit, aby nevypadnul z tempa. Pak si bez problémů vystaví nástavek mezistěn. Slabší roje a poroje je všal lépe usazovat na souše. Uprostřed nástavku necháme jen asi 5 cm díla (něco jako stavební rámek). Roj ho dostaví dělničinou během několika dní.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of baja
Sent: Thursday, March 13, 2008 10:36 PM
To: Včelařský mailing list
Subject:

V roce 2007 se mi roje , které jsem usadil na mezistěnky , vyrojily znovu.
Poradíte mi čím to mohlo být způsobené?
Počasím, sílou roje nebo tím, že roje nevězním ve sklepě , ale je rovnou usazuju do úlu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28062


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu