- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 4. 2008
Re: Stáčení medu?
Já si vůbec nedovedu představit, že v něčem jako topné spirále je zaručeno, že na každém kousku této spirály je hlídaná teplota a ta nepřekročí třeba těch 50 st C. Na rozehříváni medu takovou věc nikdy nebudu používat. Možná tak ještě na ohřívání cukerného roztoku, aby se cukr rychleji rozpustil, případně kdybych potřeboval z nějakého důvodu zvýšit teplotu tekutého medu, ale na rozehřívání tuhého medu nikdy. Co se týká bojlerových termostatů, tam je hystereze, to je rozdíl mezi teplotou, kdy termostat vypne, protože už je moc teplo a teplotou, kdy termostat zapne, protože je už moc zima, v oblasti 40 - 45 st C typicky tak 5 st C, záleží na kvalite termostatu a na tom, jak se počítá s prací termostatu při této teplotě, protože obvyklá pracovní teplota bojlerů je mezi 50 - 80 st C. Termostaty pro elektrické trouby budou mít tu hysterezi o něco větší. Co se týká kolísání teploty při regulaci, to je poměrně složitý vztah, vedle tepelné setrvačnosti ohřívané hmoty, topného telesa a čidla to závisí i na geometrickém uspořádání těchto věcí, na výkonu topného tělesa i na tepelných ztrátách, to znamená jak je ten prostor izolovaný. Kromě toho klasické překmity, to znamená zvýšení teploty ohřívaného medu nad teplotu nadstavenou na regulátoru se prakticky nevyskytují, v topné komoře se teplo z topného tělesa do medu přenáší vzduchem, který má minimální tepelnou kapacitu, zatímco nádoba s medem má kapacitu mnohem větší. Pokud tedy nemá být teplota vzduchu v komoře vyšší než 50 - 60 st C, aby teplota medu hned z vnitřku stěny sudu nepřesáhla 50 st C, je množství tepla, kterým se v průměru ohřívá sud poměrně malé. Jinak řečeno, vzduch se v topné komoře ohřeje z 20 st C na 50 - 60 st C už během třeba 15 minut a potom se taková teplota +- řekněme 5 st C termostatem udržuje , ten sepne a vypne třeba co 3 minuty, zatímco průměrná teplota toho medu stoupá z třeba 10 st C postupně třeba 40 hodin do teploty nadstavené termostatem 50 st C a tam prakticky zůstává, to, že termostat potom co 3 minuty sepne a vypne se potom projeví v kolísání průměrné teploty medu o nějaké 0,01 stupně C. U medoviny ta přesnost 28 st C přesně na stupeň asi taky nebude nutná.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "vsusicky" <vsusicky/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 06, 2008 3:58 PM Subject: Re: Stáčení medu?
> Topnou spirálu nabízí např. Löfelmann za cca 1500,-Kč, ale vlastní > zkušenost s tím nemám. Záleží asi i na velikosti sudu (100,200 l). Sám jsem > měl problém loni, ale šlo o malé množstí tak jsem to zvládl ve vodní lázni. > Protože stáčím med do platsových nádob na cca 40,-Kg, uvažuji o termokomoře > ze styroduru s následným využitím pro výrobu medoviny v cca 40l demižonu a > nejspíš s využitím topného ventilátoru, který mám k dispozici. Otázkou je > požití vhodného termostatu. Termosttay z bojleru mají asi dost velkou > tepelnou setrvačnost a pro výrobu medoviny (28°C) bude asi potřebná teplota > mimo regulovatelný rozsah.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28772
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |