- Radim Polášek (e-mailem) --- 19. 5. 2008
Re: Kladen
Pokud to je kvalitní včelstvo, já rámky s matečníky rozděluji a vytvářím oddělky. Včelstvo plné matečníků rozděluji obvykle na 3. Záleží, kolik mám volných úlů. Pokud je zvlášť nedostatek včelstev, dám do každého úlu jen 2 - 3 původní rámky s jedním rojovým matečníkem, je to lepší varianta než vytvářet čisté oddělky, pak záleží v květnu jen na počtu rámků s plodem a matečníky v původním úlu. V původním úlu je 1 - 2 rámky s matečníkem a jinak prázdné nové rámky a mezistěny, v ostatních dvou jsou původní rámky ze včelstva a matečníky rozdělané na půl. Místo ostatních rámků mezistěny. Starou matku spíše nehledám. Když ji najdu, nenechám ji v původním úlu, dám ji jinde a dám k ní v květnu jen 1 - 2 původní rámky se včelami, utvořím z ní slabý oddělek, jehož účelem je jen do podzimu zesílit a potom ho připojit ke včelstvu s novou matkou. Pokud mám hodně včelstev, na původním místě pořád nechám jen 1 - 3 původní rámky s matečníkem a rámky se zásobami, zbytek rámků setřepu na nové místo do jednoho nastavku s mezistěnami a otřepané rámky dám nad tento nastavek s mezistěnami, rámky s plodem a matečníky hned nad mezistěnami. Otřepání způsobí, že zalétané létavky se všechny vrátí do původního úlu, takže tam je 1 - 2 matečníky, jako zlomek původního počtu a létavky - včely nepřipravené na rojení, v novém úlu jsou včely připravené na rojení i s matkami setřepány dohromady na mezistěny, ten šok způsobí, že ve většině případů bude v každém úlu vybrána jen jedna matka a včelstvo se začne normálně rozvíjet. Někdy se dá včelstvu s plno matečníky připravenému na rojení zabránit v rojení, když se mu seberou zásoby. Asi je to technologie spíše pro nízké rámky, u rámků 39x24 jsou někdy zásoby rozloženy s plodem tak, že to nejde. Já jsem to dělal tak, že jsem horní rámky se zásobami vybral, místo nich dal rámky s plodem a matečníky a na původní místo pod ně dal aspoň 6 mezistěn, když ne už celý nastavek. V hodně případech se potom včelstvo umoudří, buď nechá původní matku nebo provede tichou výměnu a začne stavět mezistěny. Potom je třeba za nějaký týden podle používané technologie včely a hlavně matku, pokud klade nad mřížkou , vrátit dolů.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Sroll Josef" <Josef.Sroll/=/upce.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, May 19, 2008 9:16 AM Subject: RE: Kladen
Vždy to závisí na vlastním včelstvu. Když se chce rojit, tak se budou matky líhnout jedna za druhou a včely jim vraždění nedovolí. Někdy se to řeší umělým rojem - t. zv. přeleták. Mateřák (správněji mateřské včelstvo, skutečný mateřák je něco jiného) se dá na nové místo i se všemi matečníky, matka s částí včel se setřese na původní místo na mezistěny. Z mateřáku se vrátí všechny létavky, takže na původním místě je na mezistěnách silný roj. Pokud není snůška, je nutné pokrmovat, aby nevypadnul z porojové nálady. Na novém místě je všechen plod s mladuškami a mrakem matečníků. Z nich si včely vyberou tu správnou a ostatní zruší, vyrojit se nemohou, když nemají létavky. První dva dny se doporučuje mateřáku podávat vodu, mě se osvědčilo ráno a večer shora na rámky cáknout decák vody. Je to metoda nepříliš pracná a fungující. Celkový medný výnos je i při slabší snůšce nadprůměrný.
Pepa
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29549
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |