78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Václav I. --- 2. 3. 2002
RE: Typ úlu pro vyšší věk (257)

Srdečně všechny zdravím a děkuji př. Baudyšovi, že můj příspěvek se zadovákem se 4 patry jednoznačně neodsoudil, i když si ho třeba někdo pořizovat nebude. Abych dokázal, že jsem v názorech nestranný, uvádím veřejně příklad: před 2 roky jsem se setkal s přítelem, který zdědil 3 včelstva v tenkostěnných nástavkových úlech 39 x 24. Říkal, že na schůzi mu každý radil něco jiného a že tomu nerozumí. Bylo to 1.5.2001. Včelstva měl poměrně slabá. Poradil jsem mu, aby v první řadě dal dekl na sýto ve dně úlu, že mu tam jde z trávy zbytečně vlhko a chlad. Pak jsme z každých odebrali 3 až 4 rámky s cukrem, které vytočil, cukr převařil a uložil do pet lahví. Dobře si pamatuji jeho slova: "děda ale dobře nakrmil, že?". Odpověděl jsem, že děda nakrmil normálně, ale kdybyste měl teplejší úly, nebyl by tu dnes cukr, ale červi. Navíc jsem mu radil, že by bylo dobré koupit tvrzený polystyrén, na zimu úly obložit a polystyrém přichytit pomocí silnější gumy od trenýrek. Pak jsme plodiště upravili podle zásady, že i slabší včelstvo má dát úměrně medu. Měl průměrně 40 kg medu na včelstvo, polystyrén koupil, ale na zimu ho na úly nedal, dekl ve dně nechal a vloni měl průměr 70 kg na včelstvo. Je mi sice líto, že měl více medu než já, ale přeji mu to. Alespoň se zase jeden mladý úspěšně chytil. Je vidět, že včelařit se dá v ledasčem a že úspěch je ještě v něčem jiném.

Snad ještě poslední zmínka o zadováku. Chceme-li při práci sedět na židli, je nutné mít dno úlu alespoň 60 cm od země. Plásty odkládám na stojánek. Jsou to 2 lišty asi 15 cm nad podložkou, mírně skloněné dopředu, aby se rámky opíraly dopředu o opěrku. Jsou potřeba dva, abych mohl hned při vyndávání rámky rozdělovat, jak chci. Samozřejmě drážky v úlech se musí čistit pomocí motyčky z kovového hranolu asi 7 mm silného, a 50 cm dlouhého. Na jedné straně je zahnutý do pravého úhlu, a nabroušen, na druhé straně vykován do lopatičky asi 4 cm široké a nabroušené. Rámky se tahají tak, že se kleštěmi uchycují zásadně u jedné strany. Pravák na levé straně, levák na pravé straně rámku. Je dobré mít spodní česno asi 4 cm pod rámky v podmetu. V případě, že nemůžeme zabránit rozjetému rojení, protože na včelíně nemůžeme týden být, vložíme pod rámky mřížku, včely musí prolézat do podmetu a česno se neucpává trubci, jak se to děje při přiložení malého trubcochytu na česno. Velký trubcochyt sice včely nezdržuje, ale trubci a matka jsou v koši vystaveni slunci, a matka většinou déle než 24 hodin nevydrží a může to být i matka, která se jde oplodnit. Pokud je česno nad podmetem, dá se první rámek bez plástu a bez mezerníku k přední stěně, a je opatřen z vnitřní strany mřížkou. Domnívám se také, že není vhodné mít u včelína okna, obzvláště ne na protější straně proti úlům. Včely které by normálně šly česnem ven, jdou za světlem a na okno. Světlo zajišťují postranní okenice, které se dle potřeby světla otvírají. Normálně stačí světlo, které projde škvírami mezi prkny. Více světla do úlu dostaneme pomocí zrcadla, anebo posvítíme baterkou. Ve střeše je nadzvednutá skleněná taška takže včely, které náhodou vzlétnou při ometání atd. včelín rychle opustí střechou a neobtěžují. Světlé rámky, které včely zanesou medem, protože do nich matka nechce klás, se dají také vytočit. Dokonce i matka se dá pomocí mřížky zavřít do libovolného patra. Hodně úspěchů!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 300


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu