78372
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Vilda (88.101.24.174) --- 24. 6. 2008
Re:
Každá KVS si upraví nařízení SVS s ohledem k místní nákazové situaci. Obecně se na jaře dělaly nátěry u včelstev s 3 a více roztoči. Letos ty bylo v řadě míst povinné u všech, jako prevence. Obecně gabon se aplikuje v místech, kde bylo na jaře 30% a více stanovišť pozitivních (dělaly se nátěry). Letos bude zřejmě gabon povinný u všech, asi preventivně. Je nutno si najít a přečíst vyhlášku KVS z místa, kde máte včely. Okresní inspektor ji určitě má a Vaši funkcionáři ze ZO také. Léčení nařízené SVS, KVS a organizované ZO jsou jedno a to samé. ZO musí respektovat vyhlášku KVS. Individuální jako kyselina a vyřezávání trubčího plodu je dobrovolné. Nepochopil jste, že kyselina mravenčí se dá používat po celý rok v návaznosti na venkovní teplotu - viz návod - nikoliv po vytočení medu a vyřezání trubčího plodu. Po vytočení medu cca 15.7. (orientační datum) se aplikuje již gabon !!! Samozřejmě, pokud jsou pro jeho užití důvody - viz v jiných příspěvcích.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30102
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vilda (88.101.24.174) --- 24. 6. 2008
Re:
Ani u krajových včelstev, kde dochází k největšímu zalétávání, nepozoruji nadměrný spad. V průměru je to jeden až dva roztoči. Podobně jako jeden kolega jež dřive psal, jsem z této situace silně nervozní. Jak píšete loni byla situace jasná a přesto to dopadlo tak, jak dopadlo. Nechce se mi věřit, že díky úhynu téměř poloviny včelstev došlo i k velkému úhynu roztočů. Nechci být špatným prorokem, ale je možné, že se situace nějakým způsobem stabilizovala na únosné míře. Po zkušenostech z předchozích dvou let, možná hledáme roztoče za každým rohem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30122
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Ivan (88.100.170.119) --- 25. 6. 2008
Re:
> Nechce se mi věřit, že díky úhynu téměř poloviny včelstev došlo i k velkému úhynu roztočů...
Možná roztoč má taky nějaké svoje cykly, jeho bilologii podrobně neznáme - viz příspěvky Leoše Dvorského na Optimal konferenci.
Jasně, že zůstaneme bdělí a připraveni okamžitě zasáhout, ale jestli se teď situace nezlomí k horšímu, tak by to mohlo vydržet bez zásahu až do termínů nařízeného léčení.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30128
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vilda (88.101.24.174) --- 25. 6. 2008
Re:
Je to možné v důsledku tvorby oddělků pro místa bez včel. Oddělek si nese do budoucnosti minimální varroazátěž. Tedy minimum roztočů do podletí a zimy. Pokud připustím, že v důsledku úhynu téměř poloviny včelstev uhynula se včelami i polovina populace roztoče, možná i více, protože na napadených včestvech se pěkně namnožili a "vyřádili", pak tvorbou oddělků se počet roztočů rozmělní a klesne na "zatím" únosnou mez. Proto zřejmě nejsou v tuto dobu, zatím, žádné větší spady. A doufám, že to tak i zůstane nadále. Věřím tomu, že každý, kdo si koupí oddělek, jej prevrentivně přeléčí, jak nařizuje SVS a KVS (přesun včelstev po 1.6.). Pak budeme začínat na podzim a v zimě na podstatně lepší startovní pozici a mnozí z nás nebudou na jaře už potírat plod ani dobrovolně.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30148
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu